Angstig Oranje komt goed weg met 0-1 winst Alleen blij met punten Tweede gouden medaille voor Keetie Hage Vrij 11 11 IJsland krijgt beste kansen DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 •k JanZwartkruis wijst aan waar het fout gaat,Kees Kist (l)die later in zou vallen,kijkt gespannen toe. REYKJAVIK - Jan Zwart- kruis, de interim-bondscoach van het Nederlands elftal, deed niet onder voor zijn col- lag a Guy Thijs. Ook hij be toogde na afloop dat het een trieste wedstrijd was geweest, maar dat hij blij was dat de winst was behaald. "Het was een trieste wedstrijd, in die zin, dat de ontmoeting niet aan zijn doel heeft beant woord. Toen de Belgen zondag met 1-0 wonnen, hadden wij de indruk dat resultaat aan merkelijk te kunnen verbete ren. Ik moet nu zeggen blij te zijn dat we de punten hebben kunnen pakken. Ik kan me nu ook indenken wat Thijs be doelde, toen hij na afloop van IJsland-Belgiè verklaarde te vreden te zijn omdat "de winst binnen was". Voor de rust wa ren we even op de goede weg. We zetten onze tegenstanders onder druk, maar we counter den toen te weinig uit het mid denveld. De oorzaak daarvan is het veldDat was één moeras en daarop is goed voetbal een voudig onmogelijk. Daarbij komt nog dat IJsland, naar zijn betrekkelijke mogelijkhe den, een uitstekende wedstrijd speelde. Onze opzet was uit de tweede lijn te scoren. Willy van der Kuylen heeft dat gepro beerd. De anderen eigenlijk in te geringe mate, maar in de tweede helft verpauperde het elftal. De spelers zagen toen dat ze via de combinatie de IJslanders niet konden weg spelen en dat heeft een zekere verlamming in de hand ge werkt". Dat hij Ruiter koos boven Van Beveren verklaarde Zwart kruis als volgt: "De verkiezing van Ruiter moet je zien als een beloning voor wat Anderlecht met de Nederlanders in de laatste tijd heeft gepresteerd. Ruiter is in een voortreffelijke vorm. En ik zag geen reden om 'hem niet te kiezen. Ook in de ploeg is deze, misschien wat onverwachte, keuze geen pro bleem geweest. Er is over ge sproken en niemand heeft kri tiek geuit". Voor de vervanging van Geels door Kees Kist had de inte- rimbondscoach een duidelijk doel beoogd. "Ik wilde wat meer initiatief. Daarom heb ik Kist in de ploeg gehaald. Hij is een moediger dappere jongen, die van vechten weet. Helaas bleek ook hij een roepende in de woestijn. Nee, op zich is die 1-0 natuurlijk erg weinig. Ze ker als je de vorige wedstrij den tegen IJsland in de herin nering hadlt. Maar toch zijn we bijzonder blij dat we ten minste met winst weggekomen zijn en geen punt hebben ver speeld". Noorwegen na jaar weer eens naar zege: 1-0 OSLO - Na meer dan een jaar heb ben de Noorse voetballiefhebbers weer kunnen juichen voor een overwinning van het nationale elf tal. In een wedstrijd voor groep zes van de voorronden van het wereld kampioenschap wonnen de Noren gisteravond voor 15.000 toeschou wers met 1-0 van In de 75ste mi nuut scoorde uitblinker Tom Lund. Het was het eerste doelpunt dat de Noren scoorden in 7 landen wed strijden. De stand in groep 6: Zweden Noorwegen Zwitserland Wielercijfers Dames Achtervolging: Finale: 1. keetie van Oosten-Hage (Ned). 3.58.92, 2. Luigina Bissoli (Ita) 4.04.75. Om de derde plaats: 1. Nicole van den Broeck (Bel.) 4.11.11, 2. Mary Jane Reoch (VS) 4.11.64) Stayers amateurs Herkansing: 1. Stitz (Ita) 40 km in 34.49, 2. Andries (Bel.) op 150 meter, 3. Sprangers (Bel.) op 150 m. Tandem amateurs Finale. 1. Kocot-Kotlinksi (Pol.) (11.36 en 10.60), 2. Kucirek-Jelinek (Tsj.), 3. Semenetz-Jabloenovski (Sov.) 10,31 en 10,27) Sprint Profs. Finale: 1. John Nichol son (Aus) (11.63 en 11.60), 2. Giordano 1\irrini (Ita), 3. Yos- hikasi Sugata (Jap) (11,83 en 11,15) Prof stayers: eerste serie: 1. Pijnen (Ned.) 42.47.0; 2. Stam (Ned.); 3. Peffgen (W.Dld). Tweede serie: 1. Martin Venix (Ned.) 50 kilometer in 42.45; 2. Attilio Benfatto (Ita). 3. Mighei Spinos (Spa). REYKJAVIK - Oranje won. Dat wel. Maar meer dan 1-0 leverde ook dit WK- kwalifïcatieduel tegen IJsland in Reykjavik niet op. Diezelfde schrale marge roept uiter aard een vergelijking op met de ontmoeting van IJsland-België, drie dagen geleden. Schamper werd zondag in het Nederlandse kamp gesteld dat België zijn kans gemist had. Het aanvallend voetballende Nederlandse elftal zou de mini-tegenstander zijn wil opleg gen. Dat is in het geheel niet gebeurd. Geels haalt op de rand van buitenspel uit: het enige doelpunt i Zeker in de tweede helft van dit bij zonder slechte duel was IJsland tenminste een gelijkwaardig tegen stander. Als excuus werd aange voerd dat het veld goed voetbal on mogelijk maakte. De vraag dringt zich op waarom IJsland dan wel tot een aantal redelijke combinaties kwam, ondanks aanmerkelijk mindere voetbalkwaliteiten. Geen enkele briljante aanval heeft dit Oranje (met Jan Ruiter in het doel) kunnen opbouwen. Sterker nog. De IJslanders creeèrden meer gevaarlijke combinaties. Die tegenstander miste echter de voet balkwaliteiten om dat in een doel punt uit te drukken. Oranje kon dat via Geels nog wel. In de eerste helft kwam Oranje slechts een enkele keer tot een goed sluitende combinatie. Het slechte veld en de vreemd carambolerende bal stelden de Nederlanders voor aanvankelijk niet op te lossen pro blemen. Ze zagen geen kans een hoog tempo te ontwikkelen en stoorden te weinig. IJsland greep de mogelijkheden gretig aan. Kon aanmerkelijk meer in de aanval gaan dan men had verwacht, mede door het zwakke spel van aanvoer der Ruud Krol, die steeds weer misgreep als Gudgeir Leifsson in de aanval werd betrokken. Zeker twintig minuten duurde het voor de Oranje-passes eindelijk de lengte kregen die zij nodig hadden. Tot op dat moment was er één gevaarlijk ogenblik voor het doel van Arni Stefansson geweest. Niet na een zorgvuldig opgebouwde aanval, maar uit een hoekschop in de der tiende minuut. Stefansson redde na de omhaal van Arie Haan. Geen moment kon Oranje de tegenstander zijn wil opleggen. In tegendeel, IJsland kreeg zelfs nog de beste kansen. Na een goed half uur kwam er dan zo'n Nederlandse aanval, die voortreffelijk van opzet was. René van de Kerkhof schoof op rechts langs Olafur Sigurvins- son. Zijn trekbal bereikte Van der Kuylen. De teruggekeerde PSV'er schoot echter hoog over. Angst bleef de Nederlandse defen sie beheersen. De samenwerking tussen de linies ontbrak volledig. Dat Zwartkruis' formatie met een voorsprong kon gaan rusten vond zijn oorzaak in een slimme oplos sing van Rob Rensenbrink. Ook ditmaal echter niet na een aanval. Een grove overtreding van Johan nes Edvalsson tegen Willy van de Kerkhof was er vier minuten voor het rustsignaal de oorzaak van. De Anderlecht-spits wipte de bal bij de indirecte vrije trap even buiten het strafschopgebied over het ver blufte muurtje heen. Op de rand van buitenspel greep Ruud Geels zijn kans. Hij liet Stefansson geen mogelijkheid tot redding meer. Na de hervatting was er zo mogelijk nog minder samenhang in de Ne derlandse formatie. Opnieuw was het een vrije trap waardoor Neder land zich een kans creëerde. Ruud Geels' kopbal was echter, na de voorzet van Willy van de Kerkhof, bijzonder onzuiver. IJsland voelde dat het dit kwalificatie-duel voor het wereld kampioenschap niet behoefde te verliezen. Een te korte pass van Willy van de Kerkhof op clubge noot Adri van Kraaij had de drei ging van de gelijkmaker in zich. Hallgrimsson greep in. Hij miste evenwel de snelheid om zijn voor deel uit te buiten en werd achter haald voor hij kon schieten. Zwartkruis verving na een klein kwartier Geels door Kees Kist. Die wissel, op zich al vrij vreemd, le verde Oranje weinig op. Ook in de rest van de tweede helft waren de IJslanders geruime tijd sterk in de aanval. De ploeg van Toni Knapp scheen tien minuten voor tijd loon naar werken te krijgen. Een te korte terugspeelbal van Ruud Krol'op Ruiter was daar de oorzaak van. Ruiter moest toestaan dat Hall grimsson de bal bemachtigde maar het doelpunt bleef uit. Dat lag meer aan het talmen van de tegenstan der, dan aan het herstel van de Ne derlanders. Toch kon Oranje niet ongeschonden vertrekken. Arie Haan kreeg in die laatste mi nuten nog het geel van arbiter Pat Mullhall, toen hij Petersson bijzon der hard aanviel. De stand in groep vier van de kwali ficatie voor het wereldkampioen schap: Nederland 1 1 0 0 2 1-0 België 1 1 0 0 2 1-0 IJsland 2 0 0 2 0 0-2 Noord Ierland - - - - - '■■■>- WERELDKAMPIOEN DIETER KEMPER GEDISKWALIFICEERD MONTERONI Dl LECCE - Een nieuwe kracht sexplosie, een nieuwe, gouden medaille voor Keetie van Oosten-Hage. Na het succes in het wegkampioenschap, waarin zij Luigina Bissoli klopte, scoorde de Zeeuwse toevalligerwijs op nieuw tegen de blonde Italiaanse een gouden plak op de achtervolging. Haar wereldtijd van 3.58.93 (nog nimmer door haar gerealiseerd over drie kilometer) was voor haar stevige opponente niet te benade ren. Keetie veroverde haar voor sprong in de eerste ronde en bleef in een geweldige cadans ruim schoots voor op Bissoli, die met het zilver overigens knap debuteerde op de piste. Keetie Hage schaarde zich door deze prestatie bij Beryl Burton (1960) en Yvonne Reynders (1961), die ook eerder een dubbel wisten te veroveren, maar veel deed het de bescheiden snelste vrouw op de fiets niet. "Ik had er geen moeite mee om na de glorie van de weg me weer voor dit toernooi op te laden. Als je eenmaal bezig bent komt de spanning vanzelf'. Niettemin bleef de 27-jarige Keetie bij haar beslis sing om zich internationaal niet meer te laten zien. Vader Hage, die met sponsor Leon Hermans alsnog naar Italië was afgereisd en met tranen in de ogen de prestatie van zijn dochter gadesloeg: "Het is een beslissing van haarzelf* Bondscoach Frans Mahn: "We zul len haar moeten overtuigen dat ze nog blijft. Met zo'n geweldig sei zoen, 36 overwinningen en twee wereldtitels, is het niet het beste moment om te stoppen". Keetie, die de woorden van de Hoofddor per hoorde: "Soms wordt het me toch allemaal teveel. Maar op zo'n moment, als je die trui weer om hebt, dan ben je toch wel blij". Voor Nederland was de tweede dag erg succesvol, omdat ook de prof- stayers een belangrijke rol in de se rie vertolkten Niettemin ontstond er in de eerste rit opschudding, toen titelverdediger Dieter Kemper door diskwalificatie pardoes uit het toernooi werd gezet. Kemper had dit te danken aan gangmaker Hans Durst, die het te hoog rijden van het Zwitserse duo Luginbuhl-Savary beu was en binnendoor passeerde. De Westduitsers kregen voor dit ernstigste vergrijp in een stayers- koers prompt de rode vlag. Omdat Durst in de laatste tien ki lometer weigerde om de baan te verlaten, gaf de jury het tweetal geen mogelijkheid meer om zich in de herkansing te revancheren. De teleurgestelde Dieter Kemper. "Ik heb al veel wedstrijden verloren, maar nog niet op zo'n manier". Voor Nederland had het incident geen gevolgen. In deze zware serie reed profdebutant Martin Venix een uitstekende wedstrijd en sloot met de eerste plaats af. De Rotter dammer "Dit had ik niet verwacht, maar ik heb geenszins de pretentie om wereldkampioen te worden". Na Venix werd hetzelfde gepres teerd door René Pijnen, die nu als stayer een gouden medaille hoopt te verdienen. Hij nam al vrij vlug de leiding en kwam ondanks het aan dringen van de Belg Van Gastel en de Italiaan Algeri niet meer in ge vaar. Cees Stam, die in de laatste positie startte, eindigde door zijn late rush vanaf de staart toch nog op een veilige tweede plaats, zodat Nederland in de stayersfinale van morgen met drie man mag aantre den. De mogelijke doorbraak van de Ja panse profsprinters, kwam er op de finale-avond niet uit. Zowel Ma- kano als Sugata plaatsten zich niet voor de eindstrijd en mochten om het brons duelleren. Het gevecht werd pas in de "belle" beslist in het voordeel van de 22-jarige Yoshi- kazu Sugata. Dit verloop bracht met zich mee, dat opnieuw Giordano Turrini tot de finale doordrong. Maar de rege rende John Nicholson wenste zijn koninkrijk niet prijs te geven aan de 34-jarige Italiaan, die veel snel heid te kort kwam. In de tweede rit poogde Turrini via een "sur place" de Australiër voor zich te krijgen, maar na 10.28 werd de krachten ver slindende stilstand door de jury af geschoten, omdat Nicholson zijn positie in negatieve richting ver brak. Ondanks dat hij de kop moest nemen schakelde Nicholson de luid aangemoedigde Italiaan daarna op pure snelheid voor het goud uit. Prolongatie was er ook voor het Poolse tandem-duo Kocot en Kot- linski alhoewel hun titel van Ra- court toen uit alle registers werd geschrapt omdat Kocot na het sprintnummer verzuimde om naar de dopingcontrole te gaan. De gou den medailles hebben de Polen echter nimmer meer ingeleverd. Kocot en Kotlinski kwamen nu op het verhoogd door de Tsjechen Ku- cirec en Jolinek te verslaan. De Sowjet-Unie veroverde met Zeme- netz en Jablunovski het brons. -j MAAR M KOI FF F Ul'JST NAAR Z'W UXJR- f-tOOF~D EN NAAR DE PAAL Kei mHÊÜ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13