Vijf doden bij rellen Z.-Afrika Kissinger wil snel naar Afrika TURKIJE WIL TEVEEL CONCESSIES VAN E.G. Vierkante-, rechthoekige- en ronde huizen MET^ÜN - ALPHEN NAAST HET NIEUWS Rechtse aanvallen op de vredesmacht in Libanon Telex 32276 Tel. 01720-74941 Geen televisie meer bij „vrij'" Russisch persbureau Novosti Doodstraf geëist tegen kapers in Egypte WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE GELD MAAKT NIET GELUKKIG De 40-jarige Alberto Alvarado uit Badajoz vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij op de televisie zag, dat hij de hoofdprijs in de Spaanse nationale loterij - 231 miljoen peseta (ongeveer 9 min) - had gewonnen. Ter verklaring van zijn onbewogenheid merkte Alvarado op, dat „geld niet gelukkig maakt". De winnaar, getrouwd en vader van vijf kinderen, had voor 22.000 peseta (ongeveer 860) loten gekocht. DE PARTIJ ZIJ DANK Een Chinese vrouw die tijdens de aardbeving, die 28 juli de noordoost-Chinese stad Tangsjan teisterde, het leven schonk aan een dochtertje, heeft haar kind de naam „Hsieh Tang" (de partij zij dank) gegeven, zo blijkt uit Chinese kranten die Hongkong bereik ten. De jonge moeder, Liang Feng-hoea, werkt in een spiegelfabriek. Zij heeft gezegd: „Voorzitter Mao en wij volk in het rampgebied, waren één. Hij wist wat er in ons omging en waaraan wij het meest be hoefte hadden". Hoe „De partij zij dank" in de wandeling genoemd wordt is niet bekend. OP Z'N SICILIAANS Straatveger Salvatore Mirabile schoot in april van dit jaar de ge trouwde verleider van zijn 25-jarige dochter Rita Nicola Quartararo dood. Rita en Nicola's broer Salvatore Quartararo werden gisteren in besloten kring kerkelijk in de echt verbonden. Salvatore Quartararo vertelde dat hij de door wijlen zijn broer verleide Rita Mirabile enkele weken na het drama op een stadsbus had ontmoet en dat er andere ontmoetingen uit waren voortge vloeid. „Nou ja goed, ik ben dan wel Nicola's broer, maar Salvatore Mira bile is als een vader voor me. Tenslotte had hij verder niets tegen mijn broer", verklaarde de bruidegom. PYROMAANTJE Een meisje van 13 wordt verdacht van het stichten van een reeks warenhuisbranden in New York. Nadat maandagavond in het grote warenhuis 'Macys' een bundel brandende kleding was gevonden, vond de politie kort voor mid dernacht het meisje, dat zich verstopt had. Er hebben zich de afgelopen weken in New York zeventien bran den in warenhuizen voorgedaan, die volgens de politie wel voor het grootste deel op rekening van de 13-jarige komen. MOSKOU (UPI) - De afdeling tele visie van het Sowjetrussische per sagentschap Novosti, dat in theorie enige onafhankelijke armslag ge noot, verdwijnt, zo is gisteren van journalistieke zijde in Moskou ver nomen. De televisie-sectie van No vosti gaat op in de staatscommissie voor radio en televisie, waardoor alle televisieverslaggeving onder één centraal orgaan komt. Mede werkers worden bij andere Sowjet russische media ondergebracht. Westerse diplomaten in Moskou menen dat sprake is van een "amb telijke reorganisatie", maar in Sow- jetkringen wordt gespeculeerd dat de verdwijning van de afdeling televisie van Novosti is bedoeld om betere controle te krijgen en de nieuwsgaring te centraliseren met het oog op de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Novosti heeft geen waarneembare rechtstreekse banden met de rege ring en wordt bestuurd door een raad van beheer. De vroegere hoofdredacteur van het regerings blad Izwestia, Lew Tolkoenow, werd in januari van dit jaar voorzit ter van de raad, in de plaats van Iwan Oedaltsow, die een functie el ders kreeg. Novosti leende came raploegen uit aan buitenlandse televisieverslaggevers, produ ceerde documentaires over en fo to's van het leven in de Sowjet-Unie en verschafte dagelijks uittreksels uit de Sowjetpers in vreemde talen. Hoewel de journalisten van No vosti trouw bleven aan de officiële politieke richtlijnen, mengden zij zich vrijer onder hun westerse col lega's dan andere Sowjet- correspondenten. Televisiever slaggevers verkozen dikwijls de minder starre benadering van de Novosti-teams. Over de reorganisatie bij Novosti zijn officieel geen mededelingen gedaan. Een Sowjet-joumalist noemde het het gevolg van "een reorganisatie, een verlegging naar de staatscommissie". Deze staats commissie voor radio en televisie wordt geleid door de 63-jarige Ser gei G. Lap in, een voormalige directeur-generaal van Tass en tus sen 1965 en 1967 ambassadeur in Peking. Tolkoenow was hoofdre dacteurvan de Izwestia van 1965 tot dit jaar en hij is sinds lange tijd ac tief werkzaam in de hogere regio nen van de communistische partij. Communisten in Frankrijk willen niet met nieuwe regering praten PARIJS( AFP) - De Franse com munistische partij is niet bereid tot overleg, laat staan samenwerking met de nieuwe regering van pre mier Raymond Barre. Partijleider Georges Marchais noemde de regering Barre gisteren een „bijgepleisterde Giscardisti- sche ploeg", waarvan hij een poli tiek verwacht die „tegengesteld is aan de belangen van de Franse ar beiders". Marchais wil meteen een goed ge coördineerd standpunt van links tegenover de nieuwe regering, met het oog op de verkiezingen. „De enige ontmoeting van ons met deze nieuwe regering, zal plaats vinden in het verkiezingsstrijdperk", zei Marchais. HAMBURG JOHANNES BURG KAAPSTAD (UPI/AFP) - Henry Kissin ger is bereid volgende week al naar Afrika te gaan voor onderhandelingen over een vreedzame machtsover dracht van blank aan zwart in Rhodesië en Namibië. Hij wacht echter nog op een of ficiële uitnodiging van Afri kaanse leiders. Op de vraag of hij in elk geval wel een diplomatieke pen delmissie in Afrika gaat on dernemen, ongeacht het tijdstip, antwoordde Kissin ger gisteren in Hamburg: "Ik kan op dit punt niet defini tief zijn". Een en ander hangt "in grote mate" af van wat de staatshoofden van Tanzania, Zambia, Botswana, Angola en Mozambique tijdens hun jongste mini-top in Dar vleugels Salaam hebben be sproken. Een vooraanstaand Ameri kaans functionaris in het ge volg van Kissinger had giste ren eerder gezegd dat de be windsman afzonderlijke uitnodigingen had ontvan gen van premier John Vor- ster van Zuid-Afrika en pre sident Julius Nyerere van Tanzania om een Afrikaanse pendelmissie te beginnen. Een woordvoerder van pre sident Nyerere in Dar es Sa laam zei gisteravond echter dat Tanzania Kissinger geen uitnodiging heeft gestuurd maar dat het de idee toe- in Hamburg 'zei Kissingen "Als de voorwaarden aan wezig zijn ben ik bereid op een bepaald tijdstip vol gende week te vertrekken". Hij wil echter eerst een ver slag uit Dar es Salaam van zijn onderminister voor Af rikaanse Zaken William Schaufele die gisteren naar de Tanzaniaanse hoofdstad vertrok. Enerzijds zal Schau fele de Afrikaanse leiders op de hoogte willen stellen van de resultaten van het jongste onderhoud tussen Kissinger en Vorster en anderzijds zal hij de mening van de leiders willen vernemen over een pendelmissie van Kissinger. De mini-top van de Afri kaanse leiders, die overigens juicht. "Hij komt niet op onze uitnodiging", aldus de presidentieel woordvoerder. "Hij heeft gevraagd om te komen en wij hebben gezegd "goed, kom maar". Kissinger was gisteren naar Hamburg gegaan om de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en diens minister van Buitenlandse Zaken Hans-Dietrich Ge- nscher verslag uit te brengen van zijn besprekingen met John Vorster het afgelopen weekeinde in Zurich. Eerder stelde hij zijn bondgenoten in Frankrijk en Engeland op de hoogte. Vorster zou met een missie van Kissinger hebben ingestemd. .Tijdens een persconferentie gistermiddag reeds werd af gesloten, heeft zich volgens de presidentieel woordvoer der in Dar es Salaam hele maal niet beziggehouden met een eventueel bezoek van Kissingér aan Afrika. De staatshoofden van Tanzania, Botswana, Zambia, Angola en Mozambique voerden ge sprekken met leiders van de Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen in Rhodesië, Na mibië en Zuid-Afrika. Hun voornaamste doel was een verzoening tot stand te brengen tussen de rivalise rende velugels van de Rho- desische Afrikaanse natio nale raad, hetgeen hun, blij kens het slotcommuniqué van de mini-top, niet is ge lukt. Op de vraag of de betekenis van zijn Afrikaanse diploma tie ook moet worden gezien in het licht van de Ameri kaanse verkiezingen (waarin president Ford tegenover Jimmy Carter staat) zei Ks- singer in Hamburg: "De missie heeft geen binnenlands-politieke bete kenis". Het belang van Amerikaanse actie in zuidelijk Afrika is te pogen de garantie te verkrij gen voor een "meerder heidsbewind, minderheids rechten en economische vooruitgang" voor de volken in het gebied. "Het doel van de Verenigde Staten is ge weld en buitenlandse inter ventie te vermijden," aldus Kissinger. KAAPSTAD (UPI/Reuter)- De Zuidafrikaanse oproerpoli tie heeft gisteren hetVuur geopend op oproerige zwarten en kleurlingen. Vier doden vielen in Kaapstad. Voorts was er één dode in Soweto, het grote zwarte woongebied bij Jo hannesburg. De politie maakte gebruik van re volvers en jachtgeweren om menig ten demonstrerende kleurlingen te beletten door te dringen tot de blanke wijken van Kaapstad. Zij slaagde daar niet in. Het was de tweede keer dat rassenonlusten zich uitstrekten tot in het blanke centrum van Kaapstad. In het stadscentrum wierpen de demonstranten stenen naar auto's die door blanken werden bestuurd. Naar verluidt raakten verscheidene automobilisten door rondvlie gende glasscherven gewond. Vol gens politiekringen werden vele tientallen personen - onder wie minstens twee blanken - gearres teerd. Volgens een ooggetuige gooiden in Kaapstad de betogers met stenen naar de politie nadat ze hadden ge zien dat agenten een kleurling- arrestant stompten. Ook in het cen trum van Kaapstad kwam het tot gevechten tussen politie en zwarte en kleurlingbetogers. In Stellen- bosch, bij Kaapstad, deden zich gis teren voor het eerst ook ongere geldheden voor. De onrust op de Kaap baart de au toriteiten des te meer zorgen omdat de kleurling-bevolking hier zowel de blanken als de Afrikanen in aan tal overtreft. Vorige week kwamen volgens onofficiële bron vier beto gers om het leven bij acties van Af rikanen en kleurlingen in Kaapstad en omgeving. Scholen dicht Alle scholen voor kleurlingen in en rond Kaapstad zijn gisteren geslo ten, na de betogingen van vorige week, zo heeft de directeur voor kleurlingonderwijs, Theron, mee gedeeld. De sluiting geldt tot maandag a.s. Een groot deel van de 2,5 mihoen kleurlingen van Zuid- Afrika woont op de Kaap. Ook de examens, die eind deze maand ge houden zouden worden, zijn uitge steld. De Afrikaanse middelbare scholen worden niet gesloten, maar hier is een groot aantal leerlingen afwezig. Smeulend afval en stenen in de straten van een kleurlingenwoonwijk bij Kaapstad. Op de achtergrond verzamelen zich weer demonstranten, nadat ze door de politie uit elkaar waren gejaagd CAIRO (Reuter) - De open baar aanklager bij het militair tribunaal in Cairo heeft giste ren de doodstraf geëist tegen vijf mannen die worden be schuldigd van een poging een Egyptisch vliegtuig te kapen. Volgens de aanklacht stonden de mannen in contact met Li bië. Drie beklaagden beken den de vliegtuigkaping, maar verklaarden zich niet schuldig aan contacten met een buiten landse mogendheid. Twee mannen die beschul digd zijn van medeplichtig heid, maar zelf niet aan de fei telijke kaping meededen, ver klaarden zich niet schuldig aan het ten laste gelegde. Egypte heeft Jordanië ver zocht om de uitlevering van een zesde verdachte, Hoessein Rahak, die ook bij de kaping betrokken zou zijn. De kapingspogingen van een Boeing 737 op een binnen landse vlucht mislukte toen Egyptische commando's het toestel bestormden op de luchthaven Luxor en de drie kapers arresteerden. BEIROET (Reuter) - Dagenlange aanvallen op vredestroepen van de Arabische Liga, gestationeerd op de 'groene lijn' die de twee helften van Beiroet verdeelt, hebben de spanning in de Libanese hoofdstad doen toenemen na een periode van betrekkelijke rust. Dit meldden gisteren officieren van de Liga in Beiroet. Aanvallen op het Soedanese con tingent van de Arabische troepen werden zaterdag kennelijk syste matisch. Functionarissen van de Arabische Liga hebben rechtse troepen van deze aanvallen be schuldigd. De oversteekplaats bij het museum van Beiroet, waar de mensen dagelijks van het rechtse oostelijke stadsdeel naar het linkse westen gaan en omgekeerd, was gisteren vrijwel verlaten. Linkse militairen trokken zich terug uit het zicht van rechtse scherpschutters. Troepen van de Arabische Liga, die een paar dagen tevoren nog open lijk de brede dubbele rijbaan vanuit west-Beiroet overstaken, ver schuilden zich achter muren of renden gebukt wanneer zij op open plekken waren. Eenheden van de Arabische vre desmacht, afkomstig uit Soedan en Saoedi-Arabië, zijn sinds 21 juli bij het museum gestationeerd. Kringen rond de Arabische troepen klaagden dat bij de aanvallen van de laatste dagen ook mortieren wa ren gebruikt. De troepencomman dant, generaal Mohammed Hassan Ghoneim, zei in een interview dat aan de militairen binnenkort orders zouden worden gegeven om terug te schieten. De spanning bij de 'groene lijn' loopt parallel aan een aanzienlijke toename van de gevechten op alle fronten in de burgeroorlog, die al 17 maanden duurt. Het radiostation van de rechtse falangisten meldde dat de verslechterde situatie bij het museum had verhinderd dat gene raal Ghoneim naar oost-Beiroet kon gaan om het vierde vredesplan van de Arabische Liga met falan- gistische leiders te bespreken. PASADENA - Camera's van de Viking 2 maakten deze merkwaardig gevormde opname van Mars. De steen rechtsonder is ongeveer 25 centimeter groot. DEN HAAG/ANKARA (ANP/DPA) - Het bezoek dat mi nister Van der Stoel, als voorzitter van de ministerraad van de EG, aan Ankara heeft gebracht, is voor zijn Turkse ambtgenoot Ishan Cag- layangil aanleiding gebleken om te dreigen dat Turkije de Europese Gemeenschap de rug zal toekeren. Caglayangil verklaarde gisteren te hopen, dat "een middenweg" kan worden gevonden tussen hetgeen Turkije van de EG verwacht, en wat hij "het talmen" van de EG-landen noemde. "Indien echter geen voor Turkije bevredigende oplossing wordt gevonden", zo voegde Cag layangil hier aan toe, "is de Turkse regering gedwongen het gehele probleem van de toetreding op nieuw in overweging te nemen". Minister Van der Stoel, en de vice- voorzitter van de Europese com missie Sir Christopher Soames, lichtten in Ankara de - volgens Turkijë niet ver genoeg gaande - voorstellen toe, die beogen de asso ciatie nieuw leven in te blazen. Turkjje wil vanaf 1 december - de datum waarop de in het associatie verdrag vastgelegde periode ingaat die moet leiden tot volwaardig lid maatschap - geleidelijk meer rech ten voor de Turkse gastarbeiders in West-Europa. Het wil tevens ver dergaande voorkeur voor Turkse landbouwprodukten dan waartoe de EG-landen bereid zijn. Maatre gelen die het enorme tekort op de handelsbalans van Turkije met de EG-landen doen verminderen, en samenwerking op industrieel ge bied "die niet wordt gekenmerkt door uitbuiting". Minister Van der Stoel heeft giste ren ook besprekingen gevoerd met de Turkse premier, Suleiman De- mirel. Op een gemeenschappelijke pers conferentie noemde minister Cag layangil de EG-voorstellen "vol komen ontoereikend", maar hij hoopte dat in toekomstige bespre kingen voortgang zou kunnen worden geboekt. Minister Van der Stoel sprak van "zwaarwegende problemen" die "de betrekkingen tussen Turkije en de EG bemoeilijken". Turkije heeft nieuwe voorstellen gedaan over fi nanciële problemen, bescherming van de opkomende Turkse indus trie, en vergemakkelijking van de export van Turkse landbouwpro dukten naar West-Europa. In de ministerraad die 16 oktober wordt gehouden, zal, onder andere financiële hulp aan TYirkije worden besproken, aldus minister Van der Stoel. Maar omdat de toestand in de EG zelf "niet bijzonder rooskleurig is", kan van nieuwe EG-concessies aan Turkijë "geen sprake zijn". Een werklozental van vijf miljoen maakt het onmogelijk, Turkse ar beiders toe te staan zich vrijelijk tussen de landen van de gemeen schap te bewegen. Minister Van der Stoel heeft met premier Demirel onder andere over de geschillen met Griekenland over Cyprus en (de bodemrijkdommen in) de Egeische zee gesproken. Voor zijn vertrek verklaarde de Nederlandse bewindsman niet te verwachten dat "een toverformule" voor de oplossing van deze geschil len zou worden gevonden. Indien Turkije dit wenste, was hij zeker bereid als "postbode" op te treden, dat wil zeggen de Griekse regering in kennis te stellen van de Turkse opvattingen. Terug op Schiphol heeft minister Van der Stoel gisteravond zijn ver klaring nog aangevuld met de me dedeling dat de Turken bij het op tafel leggen van hun verlangens met name de nadruk hebben ge legd op het vrije verkeer van de Turkse gastarbeiders naar de negen landen van de gemeenschap. Gevraagd hoeveel Turken zich dan naar schatting naar de EG zouden willen begeven, antwoordde hij dat dit vorig jaar neerkwam op een to taal van 5.000. Hij gaf toe, dat dit contingent, verdeeld op negen lan den, geen onoverkomelijke ver zwaring van de arbeidsmarkt zou betekenen, maar voegde er aan toe. dat het aantal bij enige verbetering van de conjunctuur waarschijnlijk zou stijgen. Overigens is het probleem van de gastarbeiders in Duitsland veel groter dan ih Nederland. Bij onze oosterburen werken thans reeds 650.000 Turken, tegen slechts 25.000 in Nederland, 16.000 in Bel gië en 56.000 in Frankrijk. In het associatieakkoord, dat tien jaar geleden werd gesloten, werd aan Turkije toegezegd, dat het vol ledige vrije verkeer voor de Turkse werknemers gerealiseerd moet worden voor 1987 en daaraan wil de EG volgens minister Van der Stoel zich zeker houden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9