S.G.P. REDT BOERSMA WéÊÊk aardappels niet beperkt Export van Kaping was net als een droom" Angst voor de criminaliteit valt erg mee Wet buitenlandse werknemers Smokkelaar heroine bekent in Bangkok FNV-bond staking in verwerpt havens WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 Onderzoek leert: BANGKOK (AFP) - Hoofdin specteur Sietsma van de Am sterdamse recherche heeft gisteren een bekentenis los gepeuterd van één van de twee Nederlanders die in Bangkok werden gegrepen toen rij 138 kilogram zuivere heroine, verborgen in olievaten, naar Nederland wilde smokkelen. Het is de 25-jarige Andries M. die tijdens een verhoor van zes uur tegenover de heer Sietsma verklaarde de smokkel te hebben georganiseerd omdat hy met de dood werd bedreigd door een zekere L uit de Am sterdamse Chinezen- gemeenschap. M. had 15 kilo heroine ver duisterd die hij van L in bewa ring had. De Chinees had M. gedreigd te zorgen voor een gelijke hoeveelheid verdo vende middelen, wilde hij in leven blijven. M. zei tijdens het verhoor dat hij toen met de andere ver dachte. Albert C., contact had opgenomen omdat deze een vliegbrevet heeft. Motor- schade had hen gedwongen de in Bangkok gekochte heroine op andere wijze naar Neder land te smokkelen Zij hadden de verdovende middelen toen in de olievaten verstopt waar zij werden gevonden door de douane van Bangkok. Volgens hoofdinspecteur Sietsma, die samen met nog twee Nederlandse politiefunc tionarissen een onderzoek in Bangkok instelt, zou M. een „belangrijke figuur" zijn in de smokkel weg naar Nederland. Het tweetal zou al meer dan 500 kilogram heroine naar Nederland hebben gesmok keld. Toen dit bekend werd begreep men bij de Neder landse opsporingsautoriteiten hoe het kwam dat de prijs van de heroine op de zwarte markt in ons land zo sterk was ge daald, iets waarover men zich de laatste tijd het hoofd had gebroken. DEN HAAG (SP) - Het SGP-kamerlid Van Dis heeft minis ter Boersma (Sociale Zaken) in de Tweede Kamer voor een nederlaag behoed. Boersma weigerde gisteren opnieuw toe te geven aan de eis van KVP, ARP, CHU en PvdA om buitenlandse arbeiders, die hier drie jaar verblijven, de zelfde rechten te geven als Nederlanders. Volgens hen moeten de buitenlan ders straks gedurende vijf jaar in Nederland (in de praktijk bij de zelfde baas) te werk gesteld zijn, al vorens ze bij een andere werkgever mogen solliciteren. De minister heeft deze maatregel, in samenhang met een aan een maximum binden van het aantal buitenlandse arbeiders per bedrijf, voorgesteld om de stroom gastar beiders naar ons land in te dam- Van Dis deed gisteren een poging om de verzoenlijk lijkende tegen stellingen tussen Boersma en de meerderheid van de Kamer te overbruggen. Hij stelde voor de termijn van vy f jaar alleen van toe passing te verklaren op gastarbei ders die nog zullen worden aange trokken. De buitenlanders die hier al werken moeten in twee groepen worden onderverdeeld: zij die hier minder dan drie jaar verblijven op het moment dat de voorstellen van de minister wet worden dienen te vallen onder de vijf-jaren-termijn; zij die op dat moment drie jaar hier werkzaam zijn moeten evenveel rechten krijgen, alsof ze al vijf jaar in ons land verblijven. De kans dat de voorstellen van Boersma in de Tweede Kamer de eindstreep zullen halen is door het voorstel van Van Dis aanzienlijk toegenomen. PVDA ONGERUST OVER ALCOHOL IN HET VERKEER DEN HAAG (SP) - Het PvdA- kamerlid Van der Doef heeft minis ter Westerterp (Verkeer en Water staat) gevraagd maatregelen te ne men tegen de „verontrustende" stijging van het alcoholgebruik in het wegverkeer. Van derdoef vraagt Wetserterp of hij denkt dat het voldoende is een strengere politiecontrole uit te oe fenen. ten dat het voorstel van Van Dis nader overwogen kan worden. De CDA-partijen hebben zich bereid verklaard een compromis te aan vaarden. Boersma zelf zei over de SGP-suggestie: "Dat staat me wel Eerder in het debat bleek de minis ter bereid om een aantal andere wijzigingsvoorstellen uit de Kamer over te nemen. Zo zullen niet alleen de werkgevers de aanvraag voor een tewerkstel lingsvergunning voor de gastar beiders mogen ondertekenen. Die aanvraag zal ook moeten worden voorzien van de handtekening van de gastarbeider zelf. Voorts zal het limiteren van het aantal buitenlandse werknemers per bedrijf niet mogen verhinderen dat nieuwe gastarbeiders - zonder dat de limiet wordt overschreden - de plaatsen kunnen innemen van collega's die binnen het bedrijf promotie hebben gemaakt. Organisatie huurders boos op Yan Dam UTRECHT (ANP) - De CAO- groepsraad grote havens heeft gis teren op een vergadering in Utrecht een motie verworpen, waarin werd voorgesteld, 'legale en illegale' ac ties te voeren voor een tussentijdse prijscompensatie voor de havenar beiders. De CAO-groepsraad grote havens bestaat uit ruim honderd leden van de Vervoersfederatie FNV, die de verschillende havenbedrijven in Amsterdam en Rotterdam verte genwoordigden. De adviezen van de groepsraad gaan naar de cen trale bedrijfsgroep van de Ver voersfederatie, die op zijn beurt weer advies uitbrengt aan het fe deratiebestuur. Het bestuur van de Vervoersfederatie vergadert van daag over de situatie in de havens, waar vorige week wilde acties uit braken nadat bekend werd, dat mi nister Boersma (Sociale Zaken) niet bereid is, voor de havenwer kers een uitzondering op de loon maatregel te maken en hun een prijscompensatie van 2 procent te fvee andere moties zijn wel aanv aard door de CAO-groepsraad. De eerste houdt i, in, er nog deze maand een landelijke demonstra- Controle op btw-verhoging DEN HAAG (ANP) - De economi sche controledienst zal in de ko mende periode nagaan of de btw- verhoging van 1 oktober aan staande op de juiste wijze in de prij zen is verwerkt. Daarbij zal het grootwinkelbedrijf zeker betrok ken worden, zo heeft minister Lub bers het PvdA-kamerlid Kolthoff laten weten in antwoord op schrif telijke vragen. Technisch stuit men op onoverko- menljjke bezwaren op een dag een groot assortiment om te prijzen in verband met de btw-verhoging. Een twee-prijzenstelsel, inhou dende dat op de artikelen de prijs van voor 1 oktober alsmede de op die datum ingaande prijs wordt vermeld, is een aanvaardbare ma nier van omprijzing. tieve bijeenkomst moet worden georganiseerd. De tweede motie behelst een op roep aan de afdelingsbesturen in ae ondernemingen, vergaderingen te beleggen waarp de leden hun wen sen kenbaar kunnen maken met betrekking tot het arbeidsvoor waardenbeleid. Staatssecretaris Van DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Verbond van Huurdersorga nisaties heeft een ernstig conflict met staatssecretaris Marcel van Dam. Het NVH heeft gisteren het overleg in de commissie 'verhou ding huurders/verhuurders van woonruimte' opgeschort. Reden van het conflict is de wijze waarop de staatssecretaris van Volkshuisvesting zich tijdens de installatie van de commissie uitliet over het verbond van huurders or ganisaties. Marcel van Dam stelde dat het NVH een slecht georgani seerde vereniging is, die niet repre sentatief geacht kan worden als vertegenwoordiger van de huur ders. Door deze uitlatingen voelt het Ne derlands Verbond van Huurder sorganisaties zich danig in de wiek geschoten De vertegenwoordiger van het NVH in de commissie, de heer A. F. Thomsen, heeft in de ver gadering van gisteren een nadere verklaring van de staatssecretaris geëist over zijn uitlatingen. DEN HAAG (ANP) - De Industrie bond NW heeft gisteren een ver geefse poging gedaan, voor de ko mende tien maanden te komen tot een beperking van de Nederlandse consumptie-aardappelexport tot 60.000 ton per maand. De heer J. Wolters, districtsbestuurder van de bond in Groningen, deed een des betreffend voorstel in de commis sie marktregelingen van het pro- duktschap voor aardappelen. De andere leden van die commissie, inclusief de vertegenwoordigers van NKV en CNV, hadden echter, naar Wolters later in een persconfe rentie vertelde, „de vloer met hem aangeveegdMen zei hem dat zo'n exportbeperking in strijd is met het EG-verdrag. Op dit ogenblik haalt Nederland nog geen maandexport van 60.000 Minister Boersma heeft tijdens het debat in de Tweede Kamer over de wet op de buitenlandse werknemers een onderonsje met zijn partijgenoot DEN HAAG (SP) - We zijn lang niet zo bang voor de criminaliteit als vaak wordt gesuggereerd. Of, om met een rapport van het ministe rie van justitie te spreken: "Van een onrustprobleem is nauwe lijks sprake. De misdaad wordt slechts door een kleine minder heid van de bevolking als het be langrijkste probleem gezien". Tot deze opmerkelijke algemene conclusie komt het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatie Centrum (WODC) van het ministerie van Justitie in het gis teren gepubliceerde rapport "Onrustgevoelens in Neder land". Het rapport bevat de resul taten van een onderzoek (maart vorig jaar) onder 1219 personen, dat "representatief is voor de be volking". Verontrust Aanleiding tot dit onderzoek waren uitlatingen van sommige Tweede-Kamerleden die hun verontrusting uitspraken over de angst vopr de misdaad. Anderen meenden dat er geen reden was om zich bezorgd te maken. Ver halen dat mensen 's avonds de straat niet meer op durven of slecht slapen uit angst te worden overvallen en beroofd, waren uit de lucht gegrepen, vonden ze. Ze lijken gelijk te hebben. De mees ten van ons ruim 51 procent lig gen eerder wakker van de slechte economische situatie en de hoge werkloosheid, blijkt uit het rap port. Slechts 15.7 procent maakt zich ernstige zorgen over de misdaad. Deze groep bestaat voor meer neiging 80 procent uit vrouwen in de grote steden die bang zijn aan gerand te zullen worden. Op het eerste gezicht nogal opmerkelijk als men bedenkt dat het aantal ter kennis van de politie en justitie gebrachte zedenmisdrijven de afgelopen tien jaar vrijwel con stant is gebleven. Maar er zijn volgens de onderzoekers redenen om te veronderstellen dat lang niet alle slachtoffers van zeden delicten bij de politie aangifte doen. ton, maar de Industriebond NVV wil nu alvast maatregelen om de volgens de heer Wolters zeer onrus tige markt tot rust te brengen en een hoog oplopen van de binnen landse prijzen te voorkomen. De bond ziet aankomen dat er anders straks weer, net als vorig jaar, een „dolle situatie" ontstaat. Een con sumentenprijs van een gulden voor een kilo aardappelen zou volgens de heer Wolters idioot hoog zijn. Anderen in de produktschaps- commissie wilden de Nederlandse overheid vragen, Engeland op de vingers te tikken omdat het zijn aardappelexport wel gestopt heeft Daartegen heeft de heer Wolters zich heftig verzet hij kon geen be grip hebben voor Nederlandse handelaren die Engelse aardappe len naar ons land willen halen. Serieus Hoewel aanvullende gegevens no dig zijn om van deze problema tiek een juist inzicht te krygen, vindt het WODC dat de overheid serieuze aandacht aan de onrust van vrouwen moet worden gege ven. "Want de neigoing van sommige vrouwen om 's avonds niet meer de straat op te gaan, zal in veel gevallen een directe aan tasting van hun welzijn beteke- Waarom hebben mensen onrustge voelens? Uit het onderzoek blijkt dat een op de zeven ondervraag den tenminste éénmaal het slach toffer was geworden van een misdrijf. Een op de drie bleek een familielid te hebben die het slachtoffer was. Je zou zeggen dat zo iemand dan ook banger is dan iemand die nog nooit met een de lict te maken hebben gehad. Maar tussen het al dan niet slachtoffer zijn en de mate van angst blijkt geen samenhang te bestaan. Verslaggeving De misdaadverslaggeving in de kranten blijkt wel een belang rijke rol te spelen bij het ontstaan van onrustgevoelens. Bijna 40 procent van de Nederlanders die wel eens denken het slachtoffer te worden van een misdrijf, doet dit naar aanleiding van een kran- tebericht. De angst wordt ver sterkt naarmate men meer mis daadverhalen leest. Het rapport noemt dit niet verwonderlyk, want de krantelezer wordt vaker met misdaad geconfronteerd dan tien jaar geleden, omdat de kran ten er ook meer aandacht aan be steden. Tussen onrustgevoelens en het ver lies aan vertrouwen in de politie bestaat weinig samenhang. "De meeste Nederlanders hebben het vertrouwen in de politie nog niet verloren", is de conclusie die de pessimistische politiebonden toch nog hoop moet geven. Op de stelling dat je zelfs op de politie tegenwoordig niet meer kan re kenen, is bijna 70 procent het on- Beveiliging De onrustgevoelens hebben er nog niet toe geleid dat men op grote schaal extra beveiligingsmaatre gelen neemt. "De Nederlandse huizen zijn eerder nog onderbe veiligd -dan overbeveiligd Slechts een op de vyf Nederlan ders heeft al voorzorgsmaatrege len genomen. Onschuldig c igens, zoals het aanbrengen van een kettinkje op de deur, een alarminstallatie of rolluiken en het aanschaffen van een waak hond. Mensen die erg bang zijn, zijn wel van plan om maatregelen te ne men, maar hebben dat nog niet gedaan. Op de vraag: Welke maatregelen zou u eventueel wil len treffen om uw persoonlijke veiligheid te vergroten, ant woordde 56 procent helemaal niet aan maatregelen te denken. De rest overweegt een waakhond te kopen, gevaarlijke plaatsen te mijden, of een verdedigingssport te gaan beoefenen Minder dan één procent is van plan een vuurwapen te kopen. De NOS-radio en de Norddeut- scher Rundfunk NDR brengen vrijdag van 20.05 tot 23.00 uur een uitwisselingsprogramma tussen de twee Hanzesteden Deventer en Lübeck. De NOS-radio zendt dit Srogramma uit via Hilversum II. ët is vooral een muzikaal pro gramma, afgewisseld met een por tret van de stad Lübeck voor de NOS en een portret van Deventer voor de NDR. k De 19-jange Fabienne Calleja veilig uur in de 'City of Madnd' n Leiderdorp na haar angstige LEIDERDORP - Vrijdagmid dag belde de 19-jarige Fran^aise Fabienne Calleja naar de fami lie Spierdijk in Leiderdorp met de mededeling, dat ze had ge boekt voor het vliegtuig, dat haar die avond van Nice naar Schiphol zou brengen. De be doeling was dat de Franse stu dente twee a drie weken bij de bevriende familie zou logeren. Vrijdagavond kwam echter voor het gezin Spierdyk wat ongelukkig uit. Niemand was in de gelegenheid Fabienne van het vliegveld af te halen. Me vrouw Spierdijk stelde voor dat ze zou proberen over te boeken op de vlucht van de volgende dag, zodat iemand op het vlieg veld kon zijn. Fabienne volgde dat advies op en, ja hoor, het lukte. Helaas, zoals later zou blijken. Terwijl Annemiek en Saskia Spierdijk op Schiphol wachtten, week het vliegtuig waar Fabienne een kwartier tevoren was ingestapt uit in de richting van Tunis. De "City of Madrid", de DC-9 van de KLM, waarin zij zat, was door drie Arabieren gekaapt. Nu, twee dagen later dar. de be doeling was maar gelukkig heelhuids aangekomen, kan Fabienne, aan de hand van in haar agenda gemaakte notities Door Bart Jungman vertellen hoe dat allemaal in zijn werking ging "De stewardessen waren juist aan het uitleggen hoe de lucht- maskers werkten, toen de pur ser met zijn handen omhoog in onze richting kwam. We wisten eigenlijk niet precies of dat bij de uitleg hoorde of dat hij een grapje maakte Het bleek geen van beide. Purser Peperkamp bleek voor een man met een getrokken pis tool uit te lopen. Het vliegtuig was gekaapt. "Het was als een droom", vertelt Fabienne ver der. "Het was zo onwerkelijk. Pas na een half uur begon het tot me door te dringen dat we gekaapt waren". In dat half uur hadden de drie kapers hun posi tie al ingenomen. Eentje achte rin, een ander bij de ingang van de cockpit en de derde stond bij de piloot die hy voortdurend onder schot hield. "We konden dat zien omdat de deur van de cabine open was. Overigens heb ik gedurende de hele kaping gedacht dat ze met zijn vieren waren. Er was namelijk een meisje, dat de hele tijd met die jongens stond te praten en te la chen. Pas toen de kaping was afgelopen en dat meisje bij ons bleef, begreep ik dat ze er niet bij hoorde". Dood "Er waren twee momenten, dat Fabienne vreesde dat ze het er niet levend af zou brengen. De eerste keer toen het vliegtuig' boven Tel Aviv cirkelde. "Niet alleen omdat de kapers dreig den het toestel op te blazen, maar ook omdat we voelden dat de brandstof opraakte. Van de begeleidende Israëlische Phan toms werden de kapers erg ze nuwachtig. Ze liepen als maar heen en weer en gebaarden met hun pistolen naar de piloten van de Phan toms dat ze moesten verdwij nen. Tegen ons zeiden ze: zie je dat, ze schieten jullie liever dood dan dat ze onze vrienden vrylaten". De tweede maal dat Fabienne bang was, dat ze het avontuur met de dood moest bekopen, was vlak voor het einde van de kaping. "We moesten onze vei ligheidsriemen vast maken. Alle passagiers hadden toen het gevoel dat het onze laatste vlucht zou worden, dat de ka pers nu hun dreigement om het vliegtuig op te blazen ten uit- Maar de DC-9 zou niet meer op stijgen. Alle drie de kapers le ken ineens te beseffen dat het zinloos was. "Ze staken hun pis tool in hun zakken en éen zei tegen een Spaans echtpaar dat voor me zat terminado. Ik be greep wat hij bedoelde, het was afgelopen. De passagiers om helsden elkaar, maar bleven verder rustig zitten, omdat we nog wel een beetje bang waren dat ze van gedachten zouden veranderen". Dat deden de kapers gelukkig niet. Een bus kwam naar de "City of Madrid", waar behalve de passagiers en de bemanning, ook de kapers, met een tas vol explosieven in hun hand, in stapten. Halverwege de rit naar het hoofdgebouw van vliegveld Lanarca, kwam een auto van het corps diplomatique lang szij, de kapers ("steeds vriende lijk en correct", verzekert Fa bienne) verdwenen daarin. Daarmee was het avontuur de finitief ten einde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7