Kotters negeren de vangstbeperking Sprong van toren met reuzenvlieger toch te gevaarlijk Maria-brand aangestoken? VREEMD GELUID Mislukte overval op ANWB- kantoor Publiek Visserij wereld voorziet chaotische toestanden PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 DEN HAAG-URK - "Chaotische toestanden" voorziet de visserijwe- reld voor de komende herfst. Zeker tachtig procent van de Nederlandse kottervloot heeft nu al in de eerste acht maanden van dit jaar zoveel tong en schol uit de Noordzee en de Ierse Zee gehaald, dat ze eigenlijk tot 1 januari 1977 aan wal moet blij- Maar dat zijn de vissers helemaal niet van plan. Op een dit weekeinde gehouden vergadering in Urk, waarbij vissersorganisaties uit Texel, Goedereede, Den Helder en Urk aanwezig waren, sprak men zich unaniem uit voor doorvissen. Ongeacht of de door het ministerie van Landbouw en Visserij voorge schreven tong- en scholquota wor den overschreden. In mei 1975 heeft het ministerie van Landbouw en Visserij - op grond van afspraken binnen de Noord Oost Atlantische Visserij Commis sie - voor het eerst de visvangst aan banden gelegd. Overbevissing van de Noordzee bedreigt vooral de tongstand. Failliet De kottervissers, bewust van het feit dat ze hun eigen broodwinning kapotmaken, willen best begrip opbrengen voor de problemen van de overbevissing van de Noordzee, maar de komende vier maanden niet uitvaren en dus ook geen komsten hebben is voor hen onmogelijke zaak. Een woordvoer der van de vereniging Visserij be langen in Urk: "Een paar welva rende reders kunnen misschien de periode tot 1 januari overbruggen maar het merendeel moet erm stoppen of gaat failliet. En omdat de visserij altijd in maatschappij verband wordt gewerkt en iedereen in feite een kleine zelfstandige dernemer is, zullen ze bij de bij stand terecht komen". Mocht de hele Nederlandse kotter vloot - zo'n driehonderd schepen - voorgoed aan wal gaan, betekent dit 10.000 werklozen erbij. Want ie dere varensgezel zorgt aan wal voor vijf man werk. De vissers hebben echter te kennen gegeven hun netten in de Noordzee te blijven uitwerpen en de confron tatie met justitie tegemoet treden. Opsporingsambtenaren van de Al gemene Inspectiedienst (AID) kunnen dan bij vissers die hun quo tum hebben overschreden proces verbaal opmaken of, wanneer zij bij de havens postvatten, op heterdaad betrappen bij het overtreden van de "beschikking contingentering tong en schol Noordzee 1976. De vangst wordt dan onmiddellijk in beslag genomen. Koeltjes Bij het ministerie van Landbouw en Visserij en de AID reageert men vrij koeltjes op de voornemens uit de visserij wereld. Een woordvoer der van het ministerie: "Het vissen op tong en schol is verboden vis sers, die toch hierop wensen te vis sen, hebben een vergunning gekre gen, waarop vermeld staat hoeveel kilo zij van beide vissoorten aan wal mogen brengen. Overschrijden zij die quota, dan zal proces verbaal worden opgemaakt. De controle op de vangst zal steekproefgewijs door de AID worden voortgezet. Van verscherpte controle is geen spra ke". In de visserij wereld wordt dit standpunt als "stilte voor de storm" gezien. Men verwacht het nodige trammelant, temeer daar de juri dische afwikkeling van de processen-verbaal over 1975 nog steeds loopt. Vorig jaar werd het to tale tongquotum dat op 9200 ton was vastgesteld, met maar liefst 6000 ton overschreden. Hoewel dit jaar 80 procent van de kottervissers hun individuele maximum al heb ben overschreden, is de tongvangst in z'n geheel de 9200 ton nog niet gepasseerd. in totaal zijn er vorig jaar zo^n 800 processen-verbaal opgemaakt voor het overschrijden van de "contin genteringsregeling". In 22 gevallen werd tot vervolging overgegaan. Maar de Nederlandse rechter wilde in deze zaken geen uitspraak doen, voordat het Europese Hof in Luxemburger zijn oordeel over ge geven had. In juli heeft het Hof ver klaard, dat de regeling rechtsgel digheid heeft en minister Van Agt besloot naar alle bekeurde vissers een schikking te laten uitgaan. Al les bij elkaar een boete van een half miljoen. "Maar op de vergadering hebben we besloten een brief aan Van Agt te schrijven om uitstel van betaling te vragen. Wij willen dat nu eerst de Nederlandse rechter zich uit spreekt over deze kwestie. In Leeuwarden komt op 30 september de eerste zaak voor. Op die uit spraak willen we wachten", aldus de vereniging Visserijbelangen. Sanering Kritiek hebben de verschillende vissersorganisaties op de wijze, waarop het saneringsprogramma voor de kottervloot wordt doorge voerd. "De kottervloot moet met twintig procent inkrimpen, daar is op zichzelf niets tegen. Maar het is toch een onmenselijke zaak om eerst de vangst te beknotten, waar door het merendeel van vissers het hoofd niet meer boven water kan houder» en als ze eenmaal kapot zijn met saneringsmaatregelen te ko men. Dat is toch de verkeerde vol gorde". Opvallend is, dat de laatste tijd weinig tong "over de klok" wordt verhandeld, maar dat het meren deel door de vissers rechtstreeks wordt verkocht. Hoewel in de vis serijwereld dan nog steeds van "zware aanvoer" wordt gesproken, is er niets illegaals aan de hand. Voor tong bestaat sinds een aantal jaren geen veilplicht meer en de visser kan zijn vangst van het schip zo aan de hoogste bieder verkopen. In Urk was de verhouding gisteren zelfs zo scheef, dat slechts 2 ton op de visafslag werd verhandeld en 35 tot 40 ton direct werd verkocht. De vissers hebben wel een mel dingsplicht voor hun vangst, al brengen zij hun handel niet op de veiling. Op een formulier moet exact worden vermeld hoe groot de vangst is en waar en wanneer de vis is gevangen. Bij het produktschap voor vis- en visprodukten is men ervan overtuigd, dat de formulieren correct worden ingevuld. Van zwendel is volgens het schap geen sprake. De visserij wereld staat in ieder ge val voor roerige maanden. Vissers, die voor het noodzakelijke brood op de plank hun vergunning op het spel zetten, contra de overheid, die bevreesd voor overbevissing van de Noordzee die boterham ook in de verre toekomst veilig willen stel len. Onderonsje op de Valkenburgse markt: "Heb je die al gehoord Vanmorgeri vroeg was het al gezellig druk op en rond de paardenmarkt. De telefoontjes over enge spinnen zijn nog maar koud verleden tijd of ik krijg Leidenaars aan de lijn die in hun flatje vreemde geluiden horen. De klachten komen van bewoners van de (oneven) flat Jacques Urlusplant- soen. Ter oriëntatie laat ik een van de klagers maar even aan het woord. Hend- rikus van Soest is de naam. "Wat we horen is een doordringend gezoem dat wordt voorafgegaan door het geluid van borrelend theewater. Voor een nor maal mens is dit niet uit te houden. Elke avond om een uur of elf begint voor ons de narigheid tot de an dere ochtend een uur of acht. Ik doe geen oog meer dicht. Mijn vrouw ook niet. Wilt U ons helpen uit te zoeken waar dat geluid vandaan komt. Zo gaat het echt niet langer". De bewoners van het Jac ques Urlusplantsoen wil ik best een handje helpen. Bel me maar op als u het geluid ook hoort. In Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Twee bui tenlanders hebben vanochtend een mislukte overval gepleegd op het ANWB-kantoor aan het Suriname- plein in Amsterdam. Een derde man zou op de uitkijk hebben ge staan. De overvallers - volgens getuigen Zuideuropese types - kwamen om streeks half negen via de achter deur binnen. Een van hen was ge wapend met een pistool. Het twee tal verdween met lege handen. Wel haalden de mannen ongeveer 20.000 uit de kluis, maar zij zou den zo zenuwachtig zijn geweest, dat zij tijdens hun vlucht uit het kantoor het geld lieten vallen. De daders vertrokken in twee auto's, die later in de buurt werden terug gevonden. Ook vanmorgen is in Bussum om half zes een gewapende roofoverval gepleegd op het Chinese restaurant ,,New Garden" aan de Brinklaan in Bussum. Drie mannen, volgens de politie Chinezen, drongen met twee pistolen en een groot mes de slaap kamer van de zes bewoners van het restaurant binnen en bonden deze vast aan hun bed. De overvallers doorzochten het huis en zijn er met een bedrag van 5.000 vandoor ge gaan. De bewoners, drie mannen en drie vrouwen, werden in hun slaap ve rras t Katwijkse actie KATWIJK - Kerkgenootschappen en particuliere organisaties waren gisteravond op het gemeentehuis uitgenodigd om mee te werken aan een landelijke aktie „Vluchteling 1976". Men wil 30.000 vluchtelin gen, verdeeld over Afrika, Azië, Zuid-Amerika en elders onder be tere omstandigheden brengen. Er is een werkgroep gesticht die ond.er voorzitterschap van Burgemeester Bos, zal werken. Deze werkgroep moet de voorbereidingen van deze aktie treffen. Men moet o.a. veel collectantert verzamelen. In 1966 werd de laatste aktie ge houden toen gericht op de Tibe- tiaanse vluchtelingen. Het bedrag dat toen bijeengebracht werd, was 9 miljoen. „Dit moet nu weer mogelijk zijn", aldus burge meester Bos. De bijeengebrachte gelden zullen door de vluchtelin gen organisatie van de Verenigde Naties verdeeld worden. Het is nog niet bekend wat de oorzaak is van de brand die gisteren het paviljoen Jeroen van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk voor een goed deel verwoestte. Directeur- geneesheer J. Verheul, met wie ik gisteren een gesprek had over deze brand, vertelde mij dat hij de kans groot acht dat de brand is aangestoken en dat de dader moet worden gezocht onder de psychiatrische patiënten. Risico "Dat ligt in.de lijn van de verwachting als je weet dat in het recente verleden ook al opvallend veel branden hebben gewoed in het naast ons ziekenhuis gelegen psychiatrisch centrum St. Bavo. In de psychiatrie is het een bekend verschijnsel dat branden de neiging tot brandstichten bij psychiatrische patiënten vergroot. Je zou kunnen zeggen dat door al die branden een verhoogd brandrisico ontstaat. Dat klopt ook als je ziet dat in de psychiatri sche wereld het aantal brandstichtingen toeneemt. Voor ons moet dat een reden zijn om de waakzaamheid te verhogen. Dit was de eerste grote ferand op de Sancta Maria maar het kunnen er meer worden. We moeten er rekening mee houden dat nu ook hier het begrip brand levendig is geworden en dat er een activer ing van de drang om brand te stichten is ontstaan. Ondoenlijk Het Jeroenpaviljoen, onderkomen voor in totaal 72 patiënten, was volgens de geneesheer-directeur niet optimaal tegen brand be veiligd. "Dat is ook een ondoenlijke zaak", zegt hij. "Wil je dat bereiken dan ben je handen vol geld kwijt. Daarom hebben we in dit paviljoen ook moeten volstaan met beperkte beveiligingsap paratuur zoals rookmelders en brandblusapparaten. Er zijn op de Sancta Maria nog twee,paviljoens waar de brandbevei liging weliswaar aan bepaalde eisen voldoet maar ook niet hele maal naar onze zin is. Natuurlijk zal daar op den lange duur wel verandering in komen maar ideaal is het niet. Gelukkig kan er op korte termijn al veel gedaan worden aan een betere brandpreven tie in onze gebouwen. Toevallig hebben we deze week bericht gehad van het ministerie dat we alle paviljoens mogen gaan aan sluiten op een centraal brandbeveiligingssysteem." Niet zeker Nog niet zeker is wat er met het Jeroenpaviljoen gaat gebeuren. Het stond op de nominatie om gerenoveerd te worden. "We kunnen nu nog niet overzien of het gebouw ooit nog gebruikt zal kunnen worden. Dat hangt af van wat de schadeexperts beslissen". Weet u een onderwerp dat deze rubriek past? Bel me maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Eén van de stunts waarmee de organisatoren van de drie Oostenrykdagen (23, 24, 25 september) in Lisse de show hadden willen stelen kan niet doorgaan. Het plan was om een uit Oostenrijk overgeko men stuntman van de toren van de Lissese Agathakerk of van de hoogste flat in de Poelpolder te laten springen, hangend aan een enorme vlieger. Maar dat zgn. „dra- kenfliegen", in Oostenrijk een populair aan het worden bergsport, is nu toch maar uit het ontwerpprogramma ge schrapt. Glijvlucht Lissenaar Kamsma, één van de organisatoren van het drie daagse evenement, vertelde mij waarom." Vooral omdat we geconfronteerd werden met praktische bezwaren. De stuntman, zo kwamen we pas later aan de weet, zou een flinke aanloop moeten kun nen nemen, alvorens af te springen. Zowel op die kerk toren als op een flat is dat na tuurlijk geen haalbare kaart. Daar kwam nog eens bij dat hij na zijn afsprong ongehin derd een lange glijvlucht over het dorp zou moeten kunnen maken om dan neer te strij ken op een grote open vlakte. Met al die gebouwen in Lisse kan daar uiteraard geen sprake van zijn. Zo'n man hoort thuis in de bergen. Niet in Lisse. We hebben het idee dus maar laten varen. Gevaarlijk Wat hebben we er aan als er on gelukken gebeuren. Boven dien zouden we ook van de politie geen toestemming hebben gekregen om zo'n stuntje uit te voeren. Het is veel te gevaarlijk" Stunt nummer twee kan wel doorgaan. Die wordt vrijdag 24 september aan het Lissese publiek gepresenteerd op de Koninginneweg en is een primeurtje voor Nederland. Daar zal een zeventig meter lange skipiste worden uitge rold waarop Oostenrijkse ski leraren een demonstratie langlauf weggeven, zonder dat er ook maar een vlok sneeuw aan te pas komt. De skibaan, die over een paar weken per autobus vanuit Oostenrijk naar Lisse zal worden vervoerd, is gemaakt van kunststofvezel en blijkt uitstekend geschikt te zijn voor „droogtraining". Be langstellenden die ook wel eens de lange latten willen onderbinden kunnen die dag onder leiding van een paar skileraren op de Oostenrijkse piste op de Koninginneweg hun hart ophalen. Reisje Het is trouwens die drie dagen alles Oostenrijk wat de klok slaat in Lisse. Donderdag 23 september, de openingsdag, speelt 's avonds het bekende Oostenrijkse orkest Die Viller Spatzen in de aula van het Lissese Fioretti-college. Op deze Weense avond zal ook bekend worden gemaakt hoe men een gratis reisje voor twee personen kan bemach tigen met als vakantiedoel het Oostenrijkse plaatsje Leu- tasch. Op vrijdagavong, eveneens in de aula van het Fioretti- college volgt, hoe kan het ook anders, een Tiroleravond met geheide attracties als een jo- deldemonstratie en ritmisch dijgeklets. Directeur Verheul: "Reden tot verhoogde waakzaamheid..." feMCM AlnMtfgffislgKnn) kerk: "We hebben het

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4