14 Opnieuw prijzen- qolf in aantocht Johan Bodegraven hamvraag:puzzelt stelt de i ook mee BETER LEVEN Autobus Rheumafonds Nieuwe blindenbibliotheek M<S>!U1W® OLGA "Fokus": jezelf redden een miljoen gulden aan prijzen Woensdag 8 september 1976 pagina 17 Zaterdag 11 september startin deze krant -en in een aantal andere dag bladen - opnieuw een 26 weken durende Natio nale Puzzelaktie, waar van de opbrengst deze keer ten goede komt aan het Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds "BE TER LEVEN", waarin samenwerken: het Na tionaal Rheumafonds, Nederlandse Blindenbi bliotheek, Fok us Neder land, Monument St. Jan Den Bosch en Little Phi lippines. In deze puzzelaktie zijn wederom geweldige - en aantrekkelijke- prijzen te winnen, in hoofdzaak spontaan beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven in ons land en Belgiè. Daarbij inbe grepen wekelijkse en perio dieke geldprijzen alsmpde een Super finale-prijs van f 100.000. IEDERE WEEK Geldprijzen van 5.000 of 2.500 gulden. En prijzen als een prachtige luxe Philips kleuren televisie van f2.545,-; een Olga springboxcombinatie van f 1.250,-; een Starlet Compact Zig-zag Singer naaimachine; een half jaar Skol-bier; een trimfiets van Cycles Peugeot Nederland; waardebonnen van 500 gulden te besteden bij Wit- teveen's Modemagazijnen; prachtige Neveda Smyrna- en wandkleden van de Leidsche Wolspinnerij; Irisette- pakketten met een donsdeken en een lakenovertrek; uitgele zen drankenpakketten van de Groningse Distilleerderijen- en Wynhandel Hooghoudt; mag nifieke Saromè-aanstekers een Bosch Halogeen mistlampenset; sets Tiger produkten; verlichte globes staalradiaalbanden en accu's van Continental Rubber; kof- fïezetapparaten en hairstylers van Inventum; rechauds en hobbysets van Molen Tech niek; Zareska kruissteekloper- en kussenpakketten en Braun stoomkrultangen. Tot de wekelijkse prijzen kunnen ook behoren: moderne Citizen Quartz Chryston (wekker) hor loges, van Transcontrinenta diaprojektors, geluidsfilm- projektors, Dualux- filmprojektors, sound- en film camera's; shawls van Jago; elektrische Nigro fonduepan nen en elektrische dekens van Martex; tafelgarnituren van Van Heek-Scholco en wereld beroemde Wedgwoodservie- 'zen en zwaar verzilverd Christofle-bestek tot een ge zamenlijke waarde van bijna 5 mille; Daalderop afzuigkappen en een Franse taalcursus; .geïl lustreerde encyclopedie en kookboek van Het Beste. Nieuw zijn de Periode-prijzen, telkens na een periode vap 5' weken. Extra kansen op extra grandioze prijzen; Fora Fiésta L's met een winkelwaarde van f 11.159, aangeboden door Ford Nederland; opnieuw geldprij zen: 5.000 en 2.500 gulden; retour-passage voor 2 personen Europoort-Huil van North Sea Ferries; AEG afwasmachine; droogautomaat, diepvrieskist, koelkast en wasautomaat van Zanussi; van Transcontinenta o.m. een kleurenvefgrotings- apparaat van rond f 1.200,- film cam era's en nog een be roemd Wedgwood tafelservies alsmede Christofle bestek. FINALE PRIJZEN En dan de Finale-prijzen en de Super Finale-prijs: 100.000 gulden schoon-in-het-handje. Wat kunt u daar niet mee doen? Welke wensen, dromen kun nen niet worden vèrvuld? De nieuwe, kleine Ford Fiësta Ghia. een geschenk van Ford Nederland met een winkel waarde van f 13.427. Een verzorgde 27-daagse droom reis voor 2 personen door Java, Bali en Sumatra per KLM/Ga- ruda, waarde rond f 10.000,- van Unitravel Den Haag; twee vliegtickets f 2.000,- van de Sabena; de nieuwe Singer Fu- tura zig-zag naaimachine met elektronisch brein van f 1.699,-; met een comfortabel ferryschip van North Sea Ferries retour Europoort-Huil voor 2 perso nen; een jaar lang Skolbier (52 dozen van 24 blikken) etc. etc. WAT U MOET DOEN U dient slechts de puzzel, die za terdag a.s. in deze krant ver schijnt op te lossen en de daarin verborgen slagzin in te zenden op een briefkaart of een giro kaart. U moet wel op de brief kaart f 1,25 aan postzegels extra plakken of tenminste f 1,25 gi reren ten bate van het Natio naal Fonds "BETER LEVEN" om een kans te maken op de vele, grandioze prijzen die ie dere week zijn te winnen. Tel ook het aantal letters M'dat voorkomt in de de oplossingen van de puzzels 1, 2, 3, 4 en 5. Noteer die aantallen en met de slagzin van puzzel 5 stuurt u ook het totale aantal letters M dat u hebt gevonden in de eer ste 5 puzzels; u dingt dan mee naar de geweldige Periode- prijzen. Voor elke periode (van 5 weken) is er een andere letter na vijf perioden hebt u vijf let ters, die samen een woord vor men. Met de oplossing van puz zel 26 zendt u het gevraagde woord in om in aanmerking te komen voor de Super Finale- prijs en Finale-prijzen. Haal nu feeds briefkaarten en extra-postzegels (fl,25) in huis of, wat makkelijker en makke lijkeren voordeliger is, leg uw giroboekje onder handbereik, zodat u onmiddellijk kunt meedoen wanneer zaterdag a.s. de eerste puzzelpagina in deze krant verschijnt. "Puzzelt u ook mee?" Johan Bodegraven, voorzitter van de Stichting Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds "Beter Leven" stelt u maar meteen de "ham vraag". Slechts door massaal "ja" te antwoorden zal ook de vierde Natio nale Puzzelactie een even groot succes kunnen worden als de drie voorgaande. '•Ja, die hamvraag. Een gevleu geld gezegde dankzij diezelfde Johan Bodegraven. De uit drukking die nu zo is ingebur gerd in het spraakgebruik dat hij in de nieuwste dikke Van Dale officiële erkenning kreeg (je komt 'm zelfs in puzzels tegen) werd door Bodegraven voor het eerst gebezigd. Het was de belangrijkste vraag bij het (1954-1958) zo populaire radiospelletje "Mastklimmen" dat door Johan Bodegraven werd gepresenteerd. Je kon er een echte grote dikke ham mee verdienen als die hamvraag tenminste goed werd beant woord. Vandaar! Johan Bodegraven is graag inge gaan op het verzoek om voor zitter te worden van "Beter Le ven". Waarom? "Om te beginnen spreken mij de vijf afzonderlijke doelen zeer aan. Daarnaast vind ik de com binatie van mèèr doelen in een actie uniek. Dat gebeurt, vind ik, te weinig in Nederland. Er wordt altijd maar èèn doel be dacht, ik heb mij daar, met mijn acties, ook "schuldig" aan ge maakt. Daarom ben ik gewoon een beetje jaloers op deze Na tionale puzzelaktie, die in een klap vijf doelen bestrijkt. Aan de andere kant zie ik het als een voorrecht dat ik nu als voorzit ter van Beter Leven mee kan helcen. aan.het ^welslagen van zp'n meerdoelen-actie". Doelen Over de vijf hem zo aanspre kende doelen zegt hij: "Twee ervan, de Nederlandsche Blindenbibliotheek en het Na tionaal Rheumafonds, zijn zo bekend dat ze nauwelijks toe lichting behoeven. Iedere Ne derlander weet wat dat zijn en dat ze veel, heel veel geld, hard nodig hebben om die dingen te doen die gedaan moeten wor den. De drie andere doelen zijn wellicht minder bekend, omdat ze minder in de publiciteit ko men, maar niet minder goed of minder noodzakelijk". "Neem die Little Philippines, dat is toch geweldig wat die Neder lander daar in de Philippijnen doet. Wat hij al niet allemaal be reikt heeft. Zijn werk verdient de ruggesteun van ons alle maal. En dan Fokus Nederland, de stichting die zich inzet voor de integratie van de ernstig li chamelijk gehandicapten. Op dat gebied lopen we in Neder land zeker tien jaar achter. Met aangepaste woningbouw bij voorbeeld". Gelukkig "Gelukkig worden nu steeds meer gebouwen toegankelijk gemaakt voor mensen in rol stoelen, maar het zou toch zo moeten zijn dat de hele maati schappij toeganke^jk wordt voor deze mensen, die door hun handicap nog eens extra ge handicapt worden omdat ze overal drempels tegen komeni Die drempels dienen te worden gesloopt". '.'En dankzij aangepaste woning bouw, waarvoor Fokus zich in het bijzonder inzet, zullen ge handicapten die in staat zijn om voor zichzelf te zorgen, gewoon tussen ons in kunnen wonen". Johan Bodegraven "En dan het laatste doel het mo nument St. Jan in Den Bosch. Inderdaad, een monument. Waar we allemaal bijzonder trots op zijn. Dankzij de puzze lactie zal straks het Lijdensal taar, èèn van de mooiste kunst schatten van deze unieke ka thedraal, gerestaureerd kun nen worden. En ook dat schit terende orgel dat nu gevaar loopt. Ik vind dat je voor een dergelijk algemeen bezit, want de St.Jan is toch van ons alle maal, best warm mag lopen!" een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien,' voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Morgen in deze krant bij zonderheden over de reste rende projecten van de stichting "Beter Leven": Little Philippines en St. Jan. een miljoen gulden aan prijzen O C" AEG Een AEG vaatwasmachine type Favorit Deluxe elec tronic, met 6 programma's waaronder 1 intensief pro gramma en 2 fijn program ma's or glaswerk. Een geschenk van N.V. Electri- citeits Mij. AEG, Amster dam. De Nederlandsche Blindenbi bliotheek groeit in hartje Den Haag uit zijn veel te oude en te krappe jasje. Gelukkig maar daarom dat in april van dit jaar de eerste paal de grond inging voor een ruim modem onder komen: een groot bedrijfspand dat de explosieve groei die de Blindenbibliotheek de laatste jaren doormaakt zonder pro blemen kan opvangen. De doelstelling van de Neder landsche Blindenbibliotheek, die reeds in 1888 met haar werk begon, mag dan hetzelfde ge bleven zijn - de lectuurvoor ziening .van visueel en ander szins gehandicapten - het werl^ dat gedaan moet worden om. deze doelstelling ook in de praktijk waar te maken is enorm in omvang toegenomen. Het dagelijks werk houdt zoals velen al weten de produktie en het ter beschikking stellen van boeken en tijdschriften iri braille en in gesproken vorm, dat wil zeggen op geluidsband en cassettes. In 1975 werden aan ongeveer vijfduizend ingeschreven le zers 93.000 braillebanden en 1.430.000 geluidsbanden en cassettes uitgeleend. Het aantal uitleningen met name in de sector van de gesproken boe ken neemt jaarlijks met ruim 25. procent toe. Dus moeten er ook steeds meer braille- en gesproken boeken worden geproduceerd om aan die alsmaar stijgende vraag te kunnen voldoen. En dat bete kent weer dat ook de opslag van boeken en banden steeds meer ruimte vraagt. Vandaar die nieuwbouw. Als alles gaat zoals het moet gaan, kan er volgend jaar al verhuisd worden. Maar dan moet er nog wel f 650.000 op tafel komen. Zo, dan weet u direct waarvoor de Ne derlandsche Blindenbiblio theek aan deze Vierde Natio nale Puzzelactie meedoet. Ze- seneenhalve ton. Ga d'r maar aan staan, of beter, puzzel d'r maar tegen op. Onder de koepei van de Stichting Fokus Nederland houdt een aantal instellingen zich bezig met de problemen van de ern stig lichamelijk gehandicap ten. Zij vindt dat er voor deze Nederlanders aangepaste wo ningen moeten komen met de daarbij behorende hulp in het dagelijks leven. Op die manier moet de ernstig lichamelijk ge handicapte gewoon met en tus sen anderen kunnen leven en wonen, met behoud van zelf standigheid. Wat Fokus vooral wil uitdragen is een levenswijze. Aangepaste woningen vormen daar een - belangrijk - onderdeel van. Hulpverlening is een ander pn- derdeel. Het belangrijkste is echter de grondslag van de Fokus- gedachte. Het woord Fokus zegt het eigen lijk al brandpunt, in dit geval de ontmoeting van mensen. Alle mensen. Gehandicapten en niet-gehandicapten. Het doel van Fokus is om uiteinde lijk de gehandicapte in een si tuatie te brengen, waarin hij of zij een vrije keuze kan maken waar en hoe te wonen en te le- Een aangepaste autobus voor het vervoer van rheuma-patiënten naar het in aanbouw zijnde theuma-vakantiecentrum in Wapenveld op de Veluwe. Dat is wat het Nationaal Rheuma Fonds hoopt aan de Vierde Na tionale Puzzelactie over te houden. Die bus moet er ko men, net als het vakantiecen trum er met heel veel inspan ning gaat komen. De bouw is in volle gang. Als er geen onvoorziene vertraging komt, zal het nieuwe moderne complex volgend jaar al in ge bruik genomen kunnen wor den. Het is bestemd voor pa tiënten zonder begeleidingen, echtparen waarvan de man of vrouw rheumapatiënt is, rheumapatiënten met een be geleidster). Het centrum, dat zowel inwendig als wat het om liggende terrein betreft, geheel zal worden aangepast biedt plaats aan veertig gasten in tweepersoons kamers en zal een deskundige verzorgings staf krijgen. Op hetzelfde terrein worden nog eens zes vierpersoons en zes zespersoons geheel aangepaste bungalows gebouwd. In andere plaatsen in Nederland beschikt het Rheumafonds reeds over een antal bunga- lows waar patiënten en hun ge zinnen de vakantie kunnen doorbrengen. Afgezien van deze vakanties in eigen land verzorgt het Natio naal Rheuma Fonds - soms in samenwerking, met buiten landse zusterorganisaties - elk jaar vliegreizen naar Engeland en bootreizen naar West- Duitsiand. Vorig jaar konden negenhond^d rheuma patiënten en htparen van wie man of vrouw aan rheuma lijdt toenieten van een door het Fonds geo' 'seerde reis. Een van de eiangrijkste taken van het N.kF blijft intuss n de individuele hulp aan rheuma patiënten (vorig jaar ruim 1600) waar? een bedrag van maar -liefst 700.0Ó0 werd besteed. Het Fokussysteem biedt onder anderen vele jonge gehandi capten de kans te trouwen of samen te wonen met andere, al dan niet gehandicapte, mede mensen. Een kwestie van eigen vrije keuze. Ook voor de (ern stig) gehandicapte. De wereldberoemde ser viezen van WEDGWOOD en het zwaar verzilverde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk ge dekte tafel houden. U kunt een uit 81 delen bestaande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste servies Quince en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTO- FLE Een geschenk van impor teur N. F. VAN GELDER B.V. te Amsterdam, met een totale waarde van 4.998.—. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17