Leijn Loevesijn in herkansing al uitgeschakeld PETERS NIET IN ORANJE Bij jury Uitslagen WK Stam niet erg gelukkig met komst Venix geen kans op verweer Krachtvoetbal tegen IJsland noodzakelijk Contract Kristensen WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 SPORT ^AGINA 13 MONTERONI DlLECCE- Na het echec van Rocourt hun kerde Martin Venix al naar een proflicentie, maar het gebrek aan een goede gangmaker weerhield de Rotterdammer om als stayer over te stappen naar de broodrijders. De lang durige polsblessure van Cees Stam bracht eveneens entrain- eur Joop Stakenburg tijdelijk zonder werk, waardoor Martin Venix een maand geleden als nog toehapte en verrassend de buteerde in het Nederlands kampioenschap, dat door hem werd veroverd. Een titelstrijd waarover veel te doen is geweest, omdat de gangmakers Stakenburg en Koch zich niet aan de spelregels hielden. Ook de overstap van Venix gaf in het kleine stayers- wereldje scheve gezichten. Met als resultaat, dat viervoudig we reldkampioen Cees Stam na ze ven jaar Stakenburg in de steek liet en voor de strijd om de nieuwe regenboogtrui het brede lichaam van gangmaker Nop Koch uitkoos om zijn kan sen te verdedigen. Martin Venix, die n Stakenburg kan maakt zich niet zo deze verandering. Stam is het natuurlek niet zo leuk, dat ik er tussen stapte. Maar hij zou het kampioen schap toch niet rijden. Toen ik met Stakenburg accoord kon komen en Delbana mij als een ling ging sponsoren, was de cir kel rond", aldus Venix, die voor zichzelf heeft uitgemaakt, dat hij voorlopig anderhalf jaar in iu weer met uitkomen, druk over "Voor Cees Martin Venix. het profmetier wil rondkyken. De 26-jarige Martin Venix mikt evenals de overige stayers niet alleen op het rijden achter de motor, maar hoopt ook veel op de winterbaan actief te kunnen zyn. Volgens de toezeggingen van manager Jan Derksen zijn vier a vijf zesdaagsen niet uitge sloten. En dat is juist wat Cees Stam vreesde, die in Martin Venix een grote concurrentie ziet. De Noordhollander "Ik heb een contract met Staken burg en ben er altijd op tegen geweest, dat hij met Venix het nationale kampioenschap zou rijden. Van een man, waarmee ik al vanaf 1969 een combinatie vorm en redelijk geld mee heb verdiend, had ik toch iets an ders mogen verwachten. Hy haalt nu een concurrent binnen, die my het brood uit de mond kan stoten. Ik ben niet tegen meer concurrentie, maar als er een nieuwe bijkomt, moet hij met een eigen gangmaker ko- Het meningsverschil tussen Stam en "Staak" heeft welis waar geen ruzie uitgelokt, maar toch zijn de verhoudingen ver scherpt. De series van vanavond zullen meer duidelijkheid geven. Mar tin Venix raakt er echter niet nerveus van. "Het Nederlands kampioenschap was geen slechte basis om mee te begin nen. Maar als ik nu een plaats bij de eerste acht verover, dan ben ik tevreden. Ik kan me de situa tie van Cees Stam best begrij pen. Ik geloof niet, dat hij geen con currentie kan velen. Maar als je thuis moet zitten en je niet kan verweren, is dat wel erg. Met Gaby Minneboo heb ik als ama teur ook menig duel sportief uitgevochten, ik geloof dat het met Cees ook wel kan". En Cees Stam, die nog zeker anderhalve maand zoet is met zijn langzaam genezende pols- blessure: "Ik blijf bij het stand punt dat Stakenburg er niet aan mee had moeten werken. Wie weet, als dit wereldkampioen schap slecht voor mij afloopt, zal er ook niemand staan te springen om mij in de laatste wintermaanden, als ik weer ben hersteld, aan contracten te hel pen. Het wereldkampioen schap is voor mij erg belangrijk en zal ik met Stakenburg in ja nuari om de tafel gaan zitten, want dan loopt ons contract af, dat met wederzijdse toestem ming voor deze titelstrijd niet geldt". MONTERONI Dl LECCE - Ondanks zijn goede voornemens om weer in de internationale top te rug te keren, duurde het wereldkampioenschap wielrennen voor Leijn Loevesijn slechts kort. Be tekende zijn tweede sprint in Monteroni tevens het einde van het toernooi, omdat het protest van de Azzuri alleen door de constatering van de Ita liaanse baancommissaris Enzo Tamarin werd toegewezen. Dames Achtervolging: Eerste kwartfinale: 1. Nicole van den Broeck (Bel) 4.13.50, 2. Morena Tartagni (Ita) 4.14.78. Tweede kwartfinale: 1. Luigina Bissoli (Ita) 4.08.17,2. Karen Strong (Can) 4.09.08. Derde kwartfinale: 1. Mary Jane Reoch (VS) 4.11.03, 2. Denise Bur ton (Gb) 4.12.76. Vierde kwartfinale: 1. Keetie van Oosten (Ned) 4.04.00, 2. Connie Carpenter (VS) 4.12.08. Heren Stayers amateurs Eerste serie: 1. Martin Pronk achter Koch (Ned) 40 km in 35.27 (67.701 km u.), 2. Gaby Minneboo (Ned) achter Walrave (Ned), 3 Reiner Podlesch achter Dittel (Wdl). Tweede serie: 1. Caldeney achter Mora (Spa) 40 km in 34.44, 2. Riet veld achter Stakenburg (Ned), 3. Burges achter Durst (Wdl). Deze renners hebben zich geplaatst voor de finale. Tandem amateurs: Voor de halve finales hebben zich geplaatst Kocot-Kotlinski (Pol), Kucrek-Jelinek (Tsj), Gewiss- Schafer (Wdl), Semenetz- Jabloenovski (Sov) Sprint Profs Voor de finales hebben zich ge plaatst Nicholson (Aus), Turrini (Ita), Nakano (Jap), Sugata (Jap). AUTOSPORT - De Zweed Ronnie Peterson zal het volgend seizoen in een auto van Elf-Tyrell rijden. Hy wordt de opvolger van de Zuidafri kaan Jody Scheckter die waar schijnlijk bij McLaren zal gaan rij den. Een verwonderlijke zaak, omdat Loevesijn na zijn gewonnen her kansing tegen Ercole Gualazzini (eerder was hij door de Japanner Stigata roemloos geklopt) geen kans meer kreeg voor verweer. Pas toen de Nederlander op de hoogte werd gebracht van zijn diskwalificatie viel kort er na het startschot voor de finale-herkansing waarin Gualaz zini uiteraard present was. Loevesijns kreten van verontwaar diging waren terecht. In de rit had hij het de Italiaan nauwelijks moei lijk gemaakt en mocht de lichte koerswijziging niet als een swieper worden aangemerkt. "Het is toen te gek om los te lopen", klaagde de Nederlander met tranen in zyn ogen. "Dit is doorgestoken kaart. Niemand weet hoeveel dit voor mij betekent. Maar er blijkt niets meer aan te doen te zijn. UCI-lid Perfetta bevestigde dat de jury nog niet zo perfect werkt. Alleen de Italiaan had een onregelmatigheid gecon stateerd. Dit is toch onmogelijk". De onsteltenis van de Nederlander werd nog eens onderstreept, toen even later de Italiaan Cardi wel een echte swieper uitdeelde en niet werd gediskwalificeerd. Dit mocht echter niet meer baten. Hoewel de Italianen met drie man bij de laatste acht kwamen, kreeg het profsprint- toernooi toch nog een spectaculair verloop, omdat er maar liefst twee Japanners wisten door te dringen tot de halve finales. Rijzende zon Uit het land van de Rijzende Zon, waar men door de totalisator uit een "voorraad" v^n 2900 sprinters kan putten, dienden zich opeens Koichi Makano (slechts twintig jaar) en Yoshikazu Sugata (22) aan, die de om financiële redenen thuisgeble ven Abe (won vorig jaar de eerste Szarmach door club voor één jaar geschorst WARSCHAU - De Poolse voetbal ler Andrzej Szarmach is door zijn club Gornik Zabrze voor één jaar geschorst, wegens zijn pogingen om een transfer te krijgen naar Stal Mielec. Hiermee zou een bedrag van 1,5 miljoen zloty (ongeveer 105.000 gulden) gemoeid zijn. Het transferbedrag is bekendge maakt door "Zolnierz Wolnosci", het persorgaan van het Poolse le ger. De militaire krant voegde hier aan toe dat "we moeten ophouden te denken dat voetbal - zelfs in Po len - iets heeft uit te staan met pure sport". Dat de Poolse kranten het transferbedrag .openlijk vermel den, duidt erop dat amateurisme bij de topvoetballers van de socialisti sche landen voor altijd tot het ver leden behoort. Szarmach vertelde het bestuur van Gornik aan het begin van het sei zoen dat hij een transfer wilde naar Stal Mielec. Als reden gaf de jonge Poolse aanvaller "familieomstan digheden" en "betere trainingsfaci liteiten bij Stal Mielec" op. Het be stuur reageerde met een schorsing van één jaar en noemde de "fami lieomstandigheden" "een belache lijk excuus". Ze zeiden dat de ou ders van Szarmach aan de Balti- sche kust wonen, verder van Mielec dan van Zabrze. REIJKJAVIK - Jantje Peters zal geen deel uit maken van de basisopstelling van het Nederlands elftal dat vanavond in Reykjavik tegen IJsland uitkomt. Die conclusie kon worden getrokken uit het betoog dat Jan Zwartkruis gistermiddag hield tijdens een persbijeenkomst in het Saga hotel. "Ik zal de opstelling van het team pas twee uur voor de wedstrijd be kend maken", zei de waarnemend bondscoach. "Dat doe ik niet alleen om te voorkomen dat IJsland met de opstelling in de hand op ons kan inspelen, het komt ook door de om standigheden. Ik heb het rapport van Arie de Vroet van de wedstrijd IJsland-Belgiê doorgewerkt. Ver der heb ik zelfbij de training gezien hoe zwaar het veld is. Daardoor heb ik een paar uur geleden pas de be slissing genomen een speler die ze ker in de basis had gestaan ernaast te zetten. Ik moest tegen mezelf zeggen: het kan niet. Morgen zal ik MOTORSPORT - Het circuit van het eiland Man heeft weer het leven van een coureur gekost. Nadat eer der deze week Denis Hamer het le ven verloor, verongelukte gisteren David Featherstone. Hij werd het 112e slachtoffer. zeggen wie het is. Maar men hoeft niet zo erg lang na te denken om te weten wie het betreft". Duideiyk doelt Zwartkruis op Jantje Peters. Hij acht de kleine 22- jarige NEC-er op het drassige veld te zeer in het nadeel ten opzichte van krachtvoetballers met een ge vreesd schot. "De speler zelf weet het nog niet", vervolgde de sportof- ficier. "Ik had vanmorgen een op stelling in het hoofd. Die is nu ge wijzigd. Ik zal nog met spelers moe ten schuiven en ik moet met de be trokkenen praten daaruit kunnen problemen ontstaan. Vandaar dat ik de spelers vandaag pas inlicht. Ik wil gewoon de tijd hebben en mag beslist niet in een dwangpositie komen". Gistermorgen heeft de selectie in Reykjavik, waar de heuvels 's nachts bedekt werden met de eer ste i het een uurtje getraind. "Het was zo zwaar", betoogde Zwartkruis, "dat ik besloten heb de middagtraining niet te laten doorgaan. Je moest de noppen van de schoenen gewoon uit de zuigende modder trekken. Het kostte te veel kracht". De interim bondscoach onder schrijft de zienswyze van zyn "spion" Arie de Vroet In diens rapport wordt ondermeer opge merkt, dat tegen de defensief inge stelde IJ slanders krachtvoetbal noodzakelijk zal zijn met schutters in de tweede lijn. "De omstandig heden zyn zo, datje iets moet over geven", lichtte Zwartkruis nader toe. "Wij in Nederland houden van circulatie-voetbal. Daar zou hier niet veel van terecht komen. Het veld laat het eenvoudig niet toe". Door het wegvallen van Jantje Pe ters is vrij duidelijk geworden hoe Zwartkruis zijn basis zal samenstel len. Het enige vraagpunt is eigen lijk of hij Wim Jansen, dan wel diens clubgenoot Theo de Jong zal kiezen. De vermoedelijke opstelling van Oranje - waarin de rechtsachter vrijwel als middenvelder zal funge- Doel: Jan van Beveren (PSV). Ach ter Wim Jansen of Theo de Jong (F eyenoord), Adri van Kraay (PSV), Wim Rijsbergen (Feyenoord) en Ruud Krol (Ajax). Midden: Willy van de Kerkhof (PSV), Willy van der Kuylen (PSV) en Arie Haan (Anderlecht). Voor René van de Kerkhof (PSV), Ruud Geels (Ajax) en Rob Rensenbrink (Anderlecht). Jan Peters: opnieuw "te licht". bronzen medaille voor Japan op het wereldkampioenschap) deed ver geten. Respectievelijk Ezio Cardi en Robert van Lancker hadden niets in te brengen bij het Japanse duo. Dat ook Peder Pedersen door Giordano Turrini werd uitgescha keld geeft het sprinttoernooi, waarin titelverdediger John Ni cholson zich ten opzichte van Gua lazzini gemakkelijk plaatste, een nieuwe dimensie. Dat de jury inderdaad nog niet voorbeeldig werkt bemerkte ook Gaby Minneboo in de eerste serie van de amateur-stayers, die knap door de Nederlander werd be heerst. Titelverdediger Minneboo hield in laatste positie het overige veld op, waardoor Noordhollander Matthé Pronk zijn snel veroverde eerste plaats gemakkelijk kon ver dedigen en alleen last had van de aanvallende Duitser Rainer Pod lesch. Halverwege ging Minneboo zich pas met de strijd bemoeien en rukte ongehinderd op tot een tweede plaats, die hij achter Pronk niet meer afstond. Niettemin zette de jury Minneboo in eerste instantie op de vierde plaats met een ronde achterstand, maar een protest bij de jury d'appel vond gehoor. Winnaar Matthé Pronk: "Het was gunstig dat ik bij Minneboo in de serie kwam, waardoor we voor elkaar konden werken. De opzet slaagde volledig". Dat Nederland in de amateur- stayerfinale met drie kandidaten mag aanzetten, dankt het aan Mar tin Rietveld, die de tweede serie gemakkelijk doorkwam. De Rot terdammer veroverde een tweede stek achter de Spanjaard Barto- lomé Caldentey, hetgeen vol doende was voor een finaleplaats. Minder goed ging het met Rinus Langkruis en Lau Veldt op de tan dem. Door een stuurfout werd de kwalificatie niet gehaald, maar de herkansing tegen de Italianen en de Belgen gaf weer hoop. Niettemin struikelde het Nederlandse duo van baancoach Frans Mahn in de finale-herkansing, toen de Sowjets over meer snelheid beschikten. Bij de dames lijkt Keetie van Oosten-Hage op een nieuwe gou den medaille af te stevenen. De Zeeuwse, die wederom de concur rentie van de Russinnen ontbeert, reed zich moeiteloos bij de laatste vier op de achtervolging. Met 4.06.73 en 4.04.00 noteerde zij tot tweemaal de snelste tijd. Anne Riemersma, die ook op deze disci pline uitkomt, werd in de kwalifica ties uitgeschakeld. Haar 4.18.23 was onvoldoende om verder te komen. Ton Thie kan weer spelen DEN HAAG - Ton Thie, de doel man van FC Den Haag zal waar schijnlijk zaterdag tegen NAC weer kunnen meedoen. In een oefen wedstrijd van Jong Den Haag tegen vierdeklasser RAC speelde hy een halve wedstrijd. Lex Schoenmaker speelde ook mee. Hij Lijkt weer he lemaal fit. Hij scoorde vijf doelpun ten, waarvan twee uit strafschop pen. Jong Den Haag won overigens met 10-0. BERLIJN - De Deen Jörgen Kris tensen, tot en met vorig seizoen linksbuiten van Feyenoord, zal naar alle waarschijnlijkheid gaan spelen voor de Westduitse bundesli- gaclub Hertha BSC. De Westduitse club, die wordt getraind door George Kessler, heeft gisteren over eenstemming bereikt met Feye noord. Kristensen keerde terug naar Denemarken, om daar als amateur te gaan spelen voor Köge BK, maar zwichtte dezer dagen voor het aanbod van Hertha. Het transferbedrag ligt rond de 300.000 gulden. De 29-iarige Kristensen zal waarschijnlijk zaterdag al voor club kunnen spelen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13