van Schamele winst Feyenoord Ik zie een ster. lOim ^Qijóbercjen apart Ajax verguisd, maar we winnen wel... Topscorers Arbitrage Heerlijk,helderHeineken. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT 5 4 1 0 9 10-3 >4 0 1 8 7-3 Sparta-Eindhoven 3-0 FC Den Haag-Ajax 1-2 PSV-NAC 9-1 Haarlem-FC VW 1-1 AZ'67-FC Twente 3-0 De Graafschap-FC Utrecht 2-1 NEC-Telstar 2-2 Roda JC-Go Ahead Eagles 4-1 FC Amsterdam-Feyenoord 1-2 Feyenoord Roda JC Ajax PSV 5 NEC 5 Haarlem 5 AZ'67 5 Graafschap 5 Sparta FC VW 5 Den Haag 5 Utrecht 5 GA Eagles 5 NAC 5 Amsterdam 5 FC Twente 5 Eindhoven 5 Telstar Eerste divisie Excelsior-Cambuur 1-0 FC Dordrecht-Veendam 0-1 MW-Fortuna SC 4-1 Heerenveen-Helmond Sport 1-0 SW-PEC Zwolle 1-1 FC Groningen-SC Amersfoort 0-2 Heracles-FC Den Bosch 1-1 Willem II-Wageningen 1-1 FC Vlaardingen-Volendam 0-1 MW 5 4 1 0 9 10-4 Volendam 4 3 1 0 7 9-5 Veendam 5 3 1 1 7 11-7 Heerenveen 5 3 1 1 7 4-2 s-!Groningen 5 2 2 1 6 7-6 Wülem II 5 2 1 2 5 11-11 Vlaardingen 5 2 1 2 5 8-8 Cambuur 5 2 1 2 5 5-5 Fortuna 5 2 1 2 5 7-9 Den Bosch 5 1 2 2 4 7-5 Excelsior 5 1 2 2 4 4-6 Wageningen 3 1113 4-3 Dordrecht 4 1 0 3 2 1-4 Amersfoort 4 1 0 3 2 4-10 Helmond SP. 5 0 2 3 2 2-7 Heracles 5 0 2 3 2 4-13 SW 4 0 13 1 2-8 De gestaakte wedstrijd Volen- dam-Wageningen (1-1) is niet in de stand opgenomen. Eredivisie: 1.Posthumus (NEC) en Nanninga (Roda JC)5 3. Van der Kuylen (PSV)4 4 Mühren (Twente), Schneider, Nico Jansen, Kreutz (allen Feye noord), Van Veen, Streuer (beiden Utrecht), Michielsen (Sparta). Van der Lem (Roda JC), Dahlqvist, v.d. Berg (Haarlem), Kist (AZ) en Pera- zic (Den Haag) 3 Eerste De stand aan d kop is: 1/2. Oldenburger (Veendam) en Brokamp (MWj 5 3. Bursac (Vitesse)4 Hoe sterk is Feyenoord nou eigenlijkOok bij Amsterdam hebben we onze werkelijke kracht nog niet kunnen ontdekken. Duidelijk werd daar opnieuw, dat we dit seizoen over geen enkele ploeg zullen heenlopen, maar een indi catie over onze werkelijke kracht zulle we waarschijnlijk pas zaterdag tegen Roda JC krijgen Dan zullen we ons niet kunnen veroorloven zoveel kansen te laten liggen en zeker niet om zo overmoedig te wordenWant dat werden we gistermiddag na die sterke start. In die eerste periode hadden we minstens vier goals moe ten maken. Misschien door pech en zeker door het gemis aan koelbloedigheid kwamen we niet verder dan 0-1, terwijl we naderhand toch bepaald niet ontevreden mochten zijn. Voor hetzelfde geld namelijk, maakt Amster dam ook tweegoals in de eerste en in de tweede helft. De kansen zijn ernaar geweestal waren die in de tv-samenvatting dan niet allemaal te zien. Had Amsterdam die goals in de eerste helft inderdaad gemaakt,dan waren we weg gezakt, zoals we nu na die eerste periode weg zakten. Normaal moet je zo'n ploeg toch kunnen oprol len, maar de toen heersende overmoedigheid kunnen we ons nog lang niet veroorlovenAm sterdam profiteerde daar goed van. Die jon gens werden steeds sterker. Ik durf zelfs te voorspellen dat ze best weer eens de stuntploeg van weleer kunnen worden als ze zo open en vrijuit blijven voetballen. Het veldspel was er in ieder geval al naar, terwijl ze toch met drie invallers in het veld liepen. Zo is Feyenoord nog weinig ploegen tegenge komen, al moet daar natuurlijk direct bij worden gezegd dat we een gemakkelijk pro gramma achter de rug hebben. Goed voor het zelfvertrouwen natuurlijk, maar slecht voor de kennis van onze eigen kracht. Het duel tegen Roda JC moet ons daarover veel gaan vertellen. Eerst spelen we met Oranje echter woensdag in IJsland en laat niemand denken dat we dat zomaar even zullen opknappen. België heeft daar maar met 1-0 kunnen winnen en dat moet toch voldoende zeggen Wim Rijsbergen Hoe hard gaat het amateurvoetbal dit jaar worden? En hoe zullen de scheidsrechters dat tegemoet tre den? Het lijkt wat overdreven die vragen nu al op te werpenwant het seizoen is nog maar één weekend oud. De gebeurtenissen bij Kozak ken Boys - Quick Boys (liefst twee Katwijkers het veld uitgezonden) tonen echter aan dat het geen kwaad kan de zaak in het prilste begin van de competitie aan de orde te stellen. AMSTERDAM - Het enige positieve was in wezen de wijze wie het verslag van de wedstrijd waarop de Feyenoorders na hun wanprestatie tegen het leest, merkt dat Kozakken Boys en energieke maar ongeroutineerde FC Amsterdam kleur be- Quick Boys elkaar zaterdag bestre- kenden. Unaniem werd het toegegeven: na een wonderlijk mg „°g 1^m,ie°lStend goed begin, na vijftien minuten uitstekend spel, zakte de opeen duwtje meer of minder wordt Rotterdamse formatie angstig diep in het moeras weg. niet gekeken. Daar is geen bedaar Mocht eigenlijk nog blij zijn dat de onervaren FC Amster- damspelers niet de hoeveelheid kansen wisten te benutten. dig jaren dat de ploegen tegen Met name spits Petersen, maker van het Amsterdamse elkaar uitkomen, kan ik me maar doelpunt voor rust, werd door zijn ploegmakkers een keer één echt incident herinneren en dat of zes in staat gesteld te scoren maar faalde telkens weer betrof niet e Theo de Jong scoort met jammerlijk. Natuurlijk kon Feyenoord terecht aanvoeren dat in de eerste twintig minuten tot twee keer toe paal en lat doelpunten in de weg stonden, dat nam echter de negatieve indruk die later werd gevestigd, niet weg. Het meest vernederende voor de Boskov-brigade daar in het Olym pisch Stadion was dat de Liever djes met een zwaar gehavend team moesten aantreden Immers Koopman, Bianchi en De Jong za ten hun straffen uit. Als gelegen heidslibero werd nu de licht ge blesseerde Henni Otto opgesteld. En in Amsterdam debuteerde de 18-jarige Swart die als vleugelver dediger meteen Vreijsen maar geen schijn van kans gaf. Ruim 10.000 belangstellenden wa ren gekomen om te zien of Jan Jongbloed werkelijk zo in vorm was, maar moesten verbijsterd toe zien hoe niet Feyenoord de Am sterdamse doelman onder druk zette maar hoe Amsterdam Eddy Treytel belaagde. Behalve dan die Boys eerste vijftien minuten. Toen leken strijd enigszins knel kwam te zitten speler, r toenmalige grensrechter van Quick afloop van een wed de Rotterdammers op weg r monsterzege. In de tweede minuut al sneed tussen de aanhang van Kozakken Boys. Met enige klem moest voorzit ter Schaap van de Katwijkers zijn wonderlijk gave combinatie door collega toen verzoeken in te grijpen Door Wim Schild Albertsen haalt uit, maat Piet Schrijvers werpt zich in de baan i de Amsterdamse defensie. Van de Korput was de grondlegger, Wim Jansen trok subliem vi de Jong kopte keihard baar in. Het snelle openingsdoel punt gaf Feyenoord vleugels. Schneider ging een listige een-twee aan met Wim Jansen en knalde op de paal. Theo de Jong kopte ver buiten bereik van doelman Jong bloed op de lat en de Amsterdamse doelverdediger moest al zijn klasse aanspreken om verdere Feye- noorddoelpunten te voorkomen. In die periode ook bleek dat de Rot terdamse defensie niet het sterkste deel van de ploeg was. Petersen mocht vrij voor Treytel een bal aannemen maar miste jammerlijk. En in de twintigste minuut kwam na een mislukt schot van Van Bommel de bal bij dezelfde Peter sen die Van de Korput omspeelde en de bal in de goal duwde: 1-1. De gelijkmaker onderstreepte hoe teur kennen (het betekent liefheb- Dat is alles en het gebeurde al weer erg lang geleden. Theo De scheidsrechter die zaterdag de onhoud- leiding van Kozakken Boys - Quick Boys had, lijkt het veld te zijn inge gaan met de gedachte alles zeer kort te houden en iedereen die ook maar een vin onreglementair verroerde op de bon te zetten. Formeel kan men daar niets tegen in brengen en in zoverre heeft hij zeker gelijk dat er hoog nodig wat moet worden ge daan tegen ruw spel. Te veel arbi ters fluiten wel voor zware overtre dingen, maar treden er niet wezen lijk tegen op. Achterspelers die op een nietsontziende manier doorge broken spitsen onderuit halen ("Ik moest wel, wat kon ik anders" hoor je dan later als onsportief klet spraatje) zouden er meteen uit moe- DEN HAAG - Hij sprak, in het nauwe gangetje van FC Den Haags kleedgebouw, zelden zo zacht. De groep had zelfs alle moeite hem te volgen, te ver staan. Anton Matatinsky, de trainer van FC Den Haag, was uiterst teleurgesteld. De Tsje chische oefen meester van de FC had zich het gebeuren tegen Ajax wel wat anders voorge steld. De 2-1 nederlaag was voor hem zoiets als een gang achtereen baar. Malatinsky: „Ik vind het heel erg jammer dat wij ons publiek geen beter resultaat hebben kunnen aanbieden. Ik ben er in elk geval niet tevreden over. Over Ajax wil ik niets zeg- eenmaal die voorsprong is be reikt in extra verhevigde mate trachten die voorsprong vast te houden. En dat alles dan weer onder het motto: „het hoeft niet mooi te zijn, als het maar nuttig Of. i de Joegoslavi sche trainer Ivic van Ajax te ci teren: „Ik ben niet op alle ge bieden tevreden. Maar het is toevallig wel zo dat we alles winnen". Een trainer die met een dergelijk verkiezingspro gramma in Nederland op pad kan gaan en is gekozen kan geen aanwinst voor het Neder landse voetbal worden ge noemd. r Lerby (links) en Arnesen vie ren feest na de eerste Ajax- treffer. len". FC Den Haag tegen Ajax, het duel kende zeker zyn aantrek kelijke momenten. Maar wan neer niet over een louter bevre digend verloop kan worden ge sproken, dan werd dat mede, en vooral, veroorzaakt door die weer puur ontregelende opzet waaraan Ajax zich bezondigde. Ajax, het is dit prille seizoen al menigmaal vastgesteld, maakt zich schuldig aan het Catenaccio-voetbal waar ooit de Italiaanse voetballers om wer den verfoeid. Dicht in de verde diging, strikte mandekking, een overbezetting op het midden veld en dan maar trachten met een enkele snelle tegenaanval zelf te scoren. En wanneer dan Ogen Toch won Ajax. Het kwam na een kwartier op enigszins ge lukkige wijze aan de leiding. René van Antwerpen, de Haagse doelman, wilde weer eens met zijn ogen een schot van vrije verre afstand van Lerby buiten de palen kijken. Hem lukt dit vaak, op een wijze die je de ogen doet dichtknij pen. Dit keer echter vloog de bal niet naast maar binnen de pa len: 0-1. Een ongelukkig mo ment temeer omdat luttele se conden daarvoor grensrechter Van Ree resoluut de vlag de lucht in had gestoken wegens buitenspel. Nou ja, resoluut, wat heet. Toen Frans Derks niet onmiddellijk reageerde haalde Van Ree het dundoek maar weer omlaag. Niet erg dapper. En terwijl de Hagenaars, die het vlagsignaal was ontgaan en derhalve niet protesteerden al zou dat alleen bij monde van aanvoerder Aad Mansveld heb ben mogen gebeuren, nog wat verdwaasd voor zich uitstaar den, toen zette Johnny Dus- baba zyn solo in Hij omspeelde met speels gemak Van Vliet en Korevaar. Via de voet van Leo de Caluwé knalde Erkens 0-2 in. FC Den Haag, tot dan gretig aanvallend, was in de val gelo pen. «alatinsky: „We gaven de spe lers van Ajax in die periode te veel ruimte. Fout. Ik had ze er nog zo op gewezen. En ja, dat eerste doelpunt. René (van Antwerpen) speelt gewoon niet met het elftal mee. Hij geeft de spelers geen zekerheid en ge loofde dat die bal (van Lerbv) naast zou gaan". Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid zal zaterdagavond (uit tegen NAC) Ton Thie zijn come-back maken. Het pleit voor FC Den Haag dat het, ondanks alles, niet ver saagde. Het schiep zich zelfs et telijke kansen: een kopbal van Aad Mansveld net naast, een schitterende volley van uitblin ker Perazic net naast en een door Aad Kila verprutste moge lijkheid. Hij schoot hard en hoog over. Zijn vrouwtje Suus op de tribune zuchtend: „Als-ie hem nou gewoon een tikkie geeft". Dringend FC Den Haag volhardde ook in de eerste twintig minuten van de tweede helft. Vooral Lex Schoenmaker (voor Martin Jol) liet de FC weten dat ze hem toch eigenlijk wel erg dringend no dig heeft. Die tweede helft be tekende voor Schoenmaker zijn competitiedebuut, na een sle pende grote teen-blessure. Het was, nadat Hoekema iets eerder al de paal had getroffen, uit een van 'zijn acties dat Perazic in de tiende minuut 1-2 kon scoren. De Joegoslavische middenvel der, die een van zijn allerbeste wedstrijden speelde, is daar door met drie van de vijf - wéér - topscorer van FC Den Haag geworden. Meer doelpunten kwamen er niet bij. Schrijvers diende nog een magnifieke redding te ver richten op een schot van Joop Korevaar. Schoenmaker kon zich net niet geheel vrij maken èn hij lepelde nog een keer over. Ook Ajax kreeg, vooral in de slotfase, nog mogelijkheden. Tegen alle werd echter steeds onverbiddelijk nee gezegd. Henk van Leeuwen: „Een ne derlaag, maar toch vind ik dat we onze beste wedstrijd tot he den hebben gespeeld. De vorm komt er". Malatinsky: „Ik wil niet zeggen dat we pech hebben gehad. We hebben geen geluk gehad". mentaal zwak de Rotterdammers nog zijn. Op slag werd het spel chaotisch, luttele seconden na het doelpunt kreeg Amsterdam op nieuw een unieke kans te scoren maar miste. Van Veenendaal ver scheen alleen voor Treytel maar slaagde er niet in te doelpunten en een kopbal van Petersen vloog krap Feyenoord kon daar eigenlijk al leen maar een uitstekend genomen vrije trap van Schneider tegenover stellen (Jongbloed redde magni fiek). Het laatste woord voor rust was aan FC Amsterdam. Petersen mocht vrijuit aanleggen maar Treytel liet zich niet verrassen. Boskov moet in de rust het een en ander hebben ge zegd. Tevergeefs. Ook na de hervat ting volhardde Feyenoord in het weinig creatieve, trage speltype. dat nog niet wist) e die maar eens aan hun verstand moet worden gebracht dat dit soort wild west niet op de velden thuis hoort. En toch.... ik ben niet verrukt van fluitisten die met een vastomlijnd plan het veld ingaan. Ze kunnen zich zo niet aanpassen aan de sfeer van een wedstrijd. En als het niet echt nodig is om op elke slak zout te leggen dan roep je als scheidsrech ter nu juist de irritatie op die je wil tegengaan. Scheidsrechteren is (he laas) geen optelsom van spelregels er komt heel wat meer voor kijken Wanneer (zoals bij Kozakken Boys - Quick Boys) de sfeer van een wed strijd niet explosief is, als er niet gemeen wordt gespeeld, dan moet de scheidsrechter het af kunnen zonder een aantal notities en twee man het veld uitsturen. Weer had Feyenoord geluk dat de De Quick Boys-speler Nico Kuyt Deen Petersen niet meer "mocht' scoren deze middag want vlak voor Treytel staande kwam hij niet ver der dan een slap rollertje. Waarna na 20 minuten Feyenoord even viamde. De Jong Kreuz op maat bediende en de kopbal langs Jong bloed flitste, 1-2. Wie gedacht had dat FC Amsterdam nu meen zou storten kwam bedrogen uit. Op nieuw namen de lieverdjes het in itiatief, stormde Petersen vrij op Treytel af maar beging hij de fout de Feyenoorddoelman oQk te wil len omspelen. Dat lukte wel maar de daarna slap ingeschoten bal kon door Van de Korput tot hoekschop worden verwerkt. Waarna Sleeman in de laatste minuut ook nog eens vrij mocht uithalen en Treytel schitterend redde. werd weggezonden omdat hij twee niet al te zware overtredingen be gingi; zijn clubgenoot Gert Zwaan moest vertrekken voor één (inder daad duidelijk zwaardere) onreg lementaire actie. Men zou er vrede mee kunnen hebben als het hele scheidsrechtercorps een dergelijke lijn gaat hanteren.Gebeurt dat niet dan kunnen we onaardige scheve situaties krijgen. (Zondag bij UVS- De Spartaan kreeg de UVS-er Van der Heiden bijna een aanslag op zijn benen te verduren van de Am sterdamse doelman ,maar onder de scheidsrechter die hij trof leverde dat niet meer dan een officiële waarschuwing op). We kunnen nog heel wat beleven dit seizoen. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9