SNELLE ONTKNOPING KAPING Den Uyl: „Geen toezeggingen Frezer Nederland en Israel weigerden contact met kapers Passagiers :„Kapers hebben ons wel goed behandeld MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Tweede vlieger Gijsendorfer uit Santpoort, 38 jaar. Purser Peperkamp uit Amster dam, 47 jaar. Haag, 22 jaar. DEN HAAG (ANP) - Zonder politieke concessies, maar met de garantie van een vrijgeleide hebben de drie Palestij- nen, die zaterdagavond een KLM-DC-9 met aan boord 79 passagiers en vijf bemanningsleden kaapten, hun actie gis termiddag op het vliegveld van Lanarca op Cyprus opgege ven. Dat gebeurde vrij onverwachts na een bemiddelings poging van een vertegenwoordiger van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO en de Libische zaakgelastigde op Cyprus. De DC—9-30, de „City of Madrid" werd zaterdagavond rond elf uur twintig minuten na een tussenlan ding in het Zuidfranse Nice - ge kaapt. Het toestel was op weg van het Spaanse Malaga met aan boord passagiers van verschillende na tionaliteiten, onder wie 48 Neder landers. Rond elf uur bracht gezag voerder Janssen uit Alphen via een geheime code het vliegveld in Nice op de hoogte van de situatie. Het toestel brak bruusk zijn koers af en vloog over Rome en Sardinië naar de luchthaven Carthago bij Tunis. Toen het toestel daar rondcirkelde, had het nog slechts voor een kwar tier brandstof. Een landing op Car thago was noodzakelijk. De Tunesi sche autoriteiten verleenden de ge zagvoerder echter geen toestem ming het vliegtuig aan de grond te zetten. Zij gaven zelfs opdracht alle landing slichten te doven en de lan dingsbaan te v>ersperren met benzi- neblikken. De Tunesiërs liéten hier van niet alleen tegenover de Neder landse autoriteiten, maar ook tegenover gezagvoerder Janssen niets weten. De KLM-piloot had ech ter geen keus en zette het toestel met een zeer korte landing aan de grond. Het landingsgestel van de DC-9 werd daarbij beschadigd. Haag een crisiscentrum ingericht, dat geleid werd door minister Van der Stoel. In Tunis wenste gezag voerder Janssen niet opnieuw op te stijgen, voordat het landingsgestel van de DC-9 was gerepareerd. Dat .gebeurde en het vliegtuig werd volgetankt. Om vier uur vertrok het 'toestel met aan boord nog steeds alle passagiers, de volledige be manning en de drie Palestijnen, met onbekende bestemming van uit Tunis. Na ongeveer twee uur in de lucht te zijn geweest in het ooste lijk Middellands zeegebied vroeg gezagvoerder Janssen via Athene toestemming om in Lanarca op Cy prus te mogen tanken. De Cypri- Gesloten sche autoriteiten toonden zich aan vankelijk terughoudend, omdat men bezig is met werkzaamheden aan het vliegveld. De toestemming werd echter toch gegeven. Rond half acht nam de Neder- Een tankwagen met brandstof nadert op het vliegveld Lamaca het gekaapte KLM-toestel. Het toestel werd bij zijn eerste "stop" op Cyprus van brandstof voorzien. Later keerde het toestel op Cyprus terug en gaven de kapers zich over. Kort na het vertrek liet de piloot van de DC-9 aan de toren in La narca weten, dat hij opdracht had gekregen naar Tel Aviv te vliegen. Op de luchthaven Ben Goerion landse ambassadeur op Cyprus, Jo- op dat ogenblik al een verhoogde rissen, die op het vliegveld i zig was, contact op met gezagvoer der Janssen. Deze vertelde hem, dat de sfeer aan boord goed was en dat de volgende bestemming vrij- paraatheid ingesteld, voor het geval het vliegtuig naar Israël zou komen. Rond tien uur werd het vliegveld voor alle luchtverkeer gesloten. Minister Van der Stoel nam contact wel zeker Damascus zou zijn. Een op met de Nederlandse ambassa- later steeg het toestel weer op, deur in Israël, drs. C. B. Arriëns. De nadat het was volgetankt kens, eten en drinken aan boord was gebracht. Op dat moment was er nog nauwelijks iets bekend over de eisen van de kapers. Israëliërs hadden op dat moment al tWee militaire vliegtuigen de lucht ingestuurd om te voorkomen dat de DC-9 in Israël zou landen. De twee jagers begeleidden de DC-9 daarop Bewakers van het vliegveld Lamaca op Cyprus steken de helpende hand toe wanneer de passagiers van het gekaapte KLM-toestel uit de bus stappen waarin zxj.na de overgave van de kapers, naar de uitgang van het vliegveld zijn vervoerd. enige tijd, iets dat zowel kapers als passagiers zenuwachtig maakte. Minister Van der Stoel nam daarop contact op met zijn Israëlische ambtgenoot Allon en verzocht hem het uiterste te doen om de veilig heid van de inzittenden van de DC-9 te waarborgen. De Israëlische autoriteiten besloten toen de mili taire vliegtuigen weg te halen uit de onmiddellijke nabijheid van het gekaapte toestel. Allons collega van Defensie Peres verklaarde later overigens, dat de DC-9 niet boven Israëlisch grondgebied is geweest. Eerste eisen De Palestijnse kapers hadden in middels ook hun eerste eisen ge steld, die volgens luchtvaartkrin gen in Lanarca neerkwamen op de vrijlating van vijftig Palestijnen uit Israëlische gevangenissen. Later werd duidelijk dat zij de vrijlating eisten van zes Palestijnen, de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem Capucci en de Ja panse terrorist Okamoto. De kapers stelden een ultimatum dat rond half twaalf afliep. Het verstreek zonder dat de kapers hun dreige menten om het toestel op te blazen uitvoerden. Later bleek dat er in derdaad springstoffen in het toestel waren aangebracht. Volgens de eisen van de kapers moest een Israëlisch vliegtuig van Ben Goerion opstijgen om de be vrijde Palestijnen met Capucci en Okamoto naar een Arabisch land te vliegen. Daar zou een uitwisseling van gevangenen plaats kunnen vinden. Rond het middaguur zette de DC-9 opnieuw koers naar Cyprus waar het kort na half één weer op La narca landde. Het ultimatum is twee uur uitgesteld, lieten de ka pers hier weten. Inmiddels was premier Den Uyl in het crisiscen trum in Den Haag aangekomen, van waaruit voortdurend overleg werd gevoerd met Israël en de Ne derlandse ambassadeurs. De Palestijnen voelden er niets 'voor in Lanarca te blijven staan. Zij eisten opnieuw dat het vliegtuig willen opstijgen. Gezagvoerder Janssen vroeg namens de kapers contact met de Cyprische autoritei ten. In de toren van Lanarca waren ook een vertegenwoordiger van de PLO en de Libische zaakgelastigde aanwezig. De kapers stelden 16.25 uur als limiet. Om kwart over vier wijzigden zij hun eis. Zij vroegen toen alleen nog de vrijlating van Capucci, Okamoto en de Palestijn Hamoed Achmed Darwish. De PLO-vertegenwoordiger en de Li bische zaakgelastigde werden tot het toestel toegelaten. Zij overtuig den de kapers van de zinloosheid en uitzichtloosheid van hun actie. Israël had duidelijk gemaakt onder geen voorwaarden aan welke eisen dan ook tegemoet te komen. Om tien over half vijf meldden de ka pers, dat zij bereid waren hun actie te beëindigen en de passagiers vrij te laten. Wel eisten zij een vrijge leide naar een land van hun eigen keuze. Geblinddoekt De Cyprische autoriteiten aan vaardden deze eis. Na een klein half uur werden de passagiers in een bus overgebracht naar het statio nsgebouw van het vliegveld. De kapers werden geblinddoekt afge voerd. Gisteravond was niet duidelijk in wiens opdracht de kapers hebben gehandeld, maar minister Van der Stoel zei de indruk te hebben dat het geen puur individuele actie is geweest. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft ont kend iets van doen te hebben gehad met de kaping. Datzelfde geldt voor het Volksfront voor de bevrijding van Palestina van dr. G. Habbash. In Palestijnse kringen vermoedt men, aldus het persbureau UPI, dat Waddih Haddad, leider van een groepering die zich van het Volks front heeft afgescheiden, verant woordelijk is voor de kaping. Vol gens die kringen was hij ook de man die de kaping heeft georgani seerd van het Franse toestel, dat te recht kwam in Entebbe in Oegan da. Israëlische commando's maak- werd volgetankt en verklaarden te ten toen een einde aan die kaping DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering was opgelucht toen gis termiddag omstreeks vijf uur de kaping van het KLM-toestel op het vliegveld Larnaca op Cyprus tot een goed einde kwam. Toch was deze ontknoping niet onver wacht, zo zei de minister president gisteravond op een persconferentie, waarin hij werd geflankeerd door minister Var. der Stoel van Buitenlandse Za ken. "Wij hadden niet verwacht dat de Libische zaakgelastigde en de vertegenwoordiger van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zo snel erin zouden slagen de bemanning en de passagiers uit handen van de kapers vrij te praten. Maar het gedrag van de kapers toonde reeds lang een normalise rend patroon: dreigingen, die niet werden uitgevoerd, ultimata, die werden verlengd. Dan komt er ruimte voor praten. Natuurlijk is de spanning er. Maar er was ook de aanduiding dat als je je hoofd er bij zou houden ongelukken konden worden voorkomen", al dus de premier. "We waren wel verrast door de snelheid van de oplossing, je houdt rekening met de mogelijkheid van "daar zitten we een paar dagen aan vast". De vrijlating van passagiers en be manning is volgens de minister president en minister Van der Stoel te danken aan het feit, dat de kapers van geen enkele zijde concessies hebben gekregen. De Libische zaakgelastigde en de PLO-vertegenwoordiger hebben hen er op Cyprus van overtuigd, dat hun onderneming uitzicht loos was. Vrijgeleide De Nederlandse regering heeft zich niet ingelaten met vrijgeleide, dat de regering van Cyprus de kapers in ruil voor de vrijheid van de gij zelaars heeft beloofd. Gisteren was nog niet bekend naar welk land de kapers hun toevlucht wil len zoeken. Minister Van der Stoel heeft ver scheidene malen contact gehad met zyn Israëlische ambtgenoot Allon. Ook met alle andere lan den in het Midden-Oosten, die bij de kaping waren betrokken of er in betrokken konden raken is voortdurend voeling gehouden. De regering heeft echter geen moment onderhandeld met de PLO omdat zij deze bevrijdings organisatie niet erkend. Minister Van der Stoel zei, dat in het hele verloop van de kaping twee zaken hebben voorop ge staan: de veiligheid van passa giers en bemanning en de weige ring om concessies te doen omdat hierdoor de gevaren voor nieuwe vormen van terreur worden aan gewakkerd. De bewindsman toonde grote waardering voor de wijze, waarop diverse regeringen hebben mee gewerkt om het avontuur tot een goed einde te brengen. Die dank ging met name uit naar de Libi sche zaakgelastigde in de Cypri sche hoofdstad Nicosia, die de kapers tot overgave bepraatte. De Nederlandse regering heeft niet geweten dat Tunesië zijn vlieg veld zou blokkeren, waardoor de landing op dat vliegveld met groot gevaar is gepaard gegaan. Minister Van der Stoel kon echter wel begrip opbrengen voor deze actie, omdat ze volgens hem was ingegeven uit grote afkeer voor terreurdaden. Opgelucht Minister-president Den Uyl was dan wel opgelucht, maar hij wilde zich niet in de handen wrijven. Hij vergeleek de uitkomst van deze kaping ten dele met de be ruchte gijzeling op de Franse ambassade in Den haag. Ook toen kregen de terroristen een vrijge leide en opnieuw vond de heer Den Uyl een dergelijke concessie allerminst bevredigend. De con cessies zijn in beide gevallen ech ter niet eedaan door de Neder NICOSIA (ANP) - De vrijgela ten passagiers van het KLM- vliegtuig "City of Madrid" heb ben gisteren, bekomen van de eerste schrik, met grote een stemmigheid verteld dat de drie Palestijnse kapers hen goed hebben behandeld. Sam Bloembergen, een van de Nederlandse passagiers, ver telde dat de DC-9 vrijwel on middellijk na de start in Nice werd gekaaptBloembergen zag het begin van de kaping als geen ander, want de twee passagiers naast hem bleken bij het com mando te horen. "Nauwelijks waren we in de lucht" vertelt Bloembergen, "of het tweetal sprong als duveltjes uit een doosje overeind pistolen en handgranaten in de vuis ten". Zij schreeuwden de passa giers toe dat het vliegtuig was gekaapt. De derde kaper zat verder naar voren in het vliegtuig. Hij ont popte zich later als de leider van de operatie. Volgens een passagier, die zei oud-militair te zijn, was het trio gewapend met automatische pistolen van het Belgische merk "Herstal". bang geworden en was er een "begin van paniek" ontstaan. De passagiers konden het ver loop van de onderhandelingen, die in het Nederlands en in het Arabisch werden gevoerd, ho ren via de luidsprekers in de passagierscabine. Bloembergen vertelde ook, dat de kapers erg beducht waren voor een Israëli sche verrassingsaanval a la En tebbe reden waarom de gordijn tjes voor de patrijspoorten dicht moesten blijven. Via de Nederlandse ambassa deur en de Cyprische autoritei ten, die zich bedienden van een Arabische tolk, konden de ka pers er echter van worden over tuigd dat er op het vliegveld van Larnaca geen Israëlische com mando's in hinderlaag lagen. De passagiers waren vol lof over de "buitengewone koelbloedig heid" die gezagvoerder Janssen gedurende het hele drama ten toon heeft gespreid. Volgens sommigen leken de ver keerstorens van Tunis en an dere vliegvelden "zich niet te realiseren dat het vliegtuig krap in zijn brandstof zat". Janssen, vertelden de passa- Twee van de kapers, onder wie de leider, waren erg vriende lijk" vertelde Bloembergen. "Maar de derde was bijzonder zenuwachtig". Alle passagiers kregen op dracht zich naar de staart van het toestel te begeven. Handba gage, paspoorten en andere per soonlijke bezittingen moesten op de zitplaatsen worden ach tergelaten. Portefeuilles met geld mochten de passagiers wel in hun zak houden. "De leider van het trio was erg beleefd", aldus de heer Bloem bergen. Hij heeft ons herhaal delijk op ons gemak proberen te stellen en was ook de enige die zijn pistool in de broeksband stak en de veiligheidspal terug- klikte". De twee anderen hadden, aldus Bloembergen, de hele tijd hun pistool in de ene - en een hand granaat in de andere hand, "behalve tijdens het starten en landen". Tijdens de onderhandelingen met de toren op het vliegveld van Larnaca, toen de tanks van het vliegtuig bijna droog ston den, waren de meeste passa giers volgens Bloembergen erg giers. had zijn toestel op de ge barricadeerde baan van Tunis "met geweld" aan de grond ge zet en was bereid dit huzaren stukje in Larnaca te herhalen als de onderhandelingen daar geen verlof tot landen hadden opgeleverd. Volgens mevrouw G. Spanjer uit Vlissingen was de landing in Tunis "ons angstigste ogen blik". De luchthaven was ver duisterd en de landingsbanen waren geblokkeerd. Maar de vlieger wist deze te ontwijken. "Hij strekt de mensheid en zijn maatschappij tot eer". Mevrouw Spanjer vertelde ook nog dat zij had gezwaaid naar de vliegers van de twee Israëli sche jachtvliegtuigen die het ge kaapte toestel hadden gevolgd. "Ik zwaaide naar hen doormijn raampje en een van de Israëli sche vliegers, een erg jonge man, zwaaide terug". Een andere passagier, de Ame rikaan Otto Horsting, noemde de kaping "absoluut verschrik kelijk". De kapers zeiden dat het (de kaping) de enige manier was om de mensen duidelijk te maken wat voor vreselijke din gen er met hun land Palestina zijn gebeurd". landse, maar respectievelijk door de Franse en Cyprische regering. De premier heeft kort na afloop van de kaping een gesprek gevoerd met de 48-jarige Alphense KLM- gezagvoerder P. Janssen, wiens moed en koelbloedigheid, waarin de hele bemanning heeft gedeeld, alle lof kreeg. Ook de passagiers hebben zich in de benarde om standigheden voorbeeldig ge dragen, van een werkelijke pa niek is nooit sprake geweest. Wel vertelde captain Janssen de minister-president, dat er erg be nauwde momenten waren toen het duidelijk werd dat de brand stof van het vliegtuig opraakte. De gezagvoerder had de indruk, dat de kapers wel begaan waren met het lot van hun gijzelaars en dat zij het zelf beroerd vonden zo te moeten optreden: zij waren duidelijk gedreven door politieke overwegingen, die hen geen an dere keuze liet. Gezagvoerder Janssen hoopte, dat hij zelf vandaag zijn toestel naar Athene zou mogen vliegen. Identiteit van kapers nog een raadsel NICOSIA (ANP) - Het was gistera vond nog een raadsel tot welke or ganisatie de drie kapers van de KLM DC-9 hoorden en evenmin stond hun persoonlijke identiteit vast. Bij de onderhandelingen met de verkeerstoren van Larnaca, waar een correspondent van het Franse persbureau AFP enige tijd als tolk fungeerde, eisten de kapers steeds "instructies" die zij verwachtten "via de Libische of Iraakse rege ring". Volgens de AFP-correspondent spraken zij Arabisch met een sterk Palestijns accent. Toen de kapers erin toestemden de passagiers vrij te laten, zeiden ze dat te doen "ter nagedachtenis aan hen die vielen in Tel-Al Zaatar". Tel al Zaatar i$ het Palestijnse kamp in Beiroet dat half augustus na een langdurige belegering door Libanese christen-milities werd veroverd. als u een goede baan wilt, bel dan Fokker-VFW (020) 5443921| fFOCXCSIlS-tWFOvy

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7