Gesprek in Zürich positief Accountant weg, chanteur weg, miljoenen weg toegelicht programma Oppositie in Spanje gaat demonstreren Kissinger- Vorster Gevechten in Libanon MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 ZURICH (Reuter, UPI) - Premier Vorster van Zuid-Afrika en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, hebben in Zurich na hun eerste gespreksronde za terdag "vooruitgang" gemeld. Zij spraken elkaar eerst an derhalf uur onder vier ogen, waarna ze met hun delegaties bijeenkwamen aan een werkdiner, dat tweeën een half uur duurde. ZÜRICH- Vorster en Kissinger tijdens hun eerste gespreksronde, zaterdagavond in Zürich. 'Er wordt vooruitgang geboekt', zo luidde een gezamenlijke verklaring na afloop. Van Amerikaanse zijde is de term 'vooruitgang" op geen enkele wijze nader toegelicht. Maar kort voor zijn informele lunch met Kissinger gisteren liet Vorster doorschemeren, dat het Zuidafri kaanse standpunt op minimaal "twee punten is veranderd. Vorster zei dat de beweging Swapo nu zal worden beschouwd als een van de ongeveer 20 groeperingen die de bevolking van Namibië ver tegenwoordigen. Swapo, door de VN erkend als de enig rechtmatige vertegenwoordiger van de zwarte Namibische bevolking, is door Vorster tot dusver genegeerd en heeft dan ook niet deelgenomen aan de "constitutionele conferen tie" in Windhoek. De tweede Zuidafrikaanse stand puntswijziging. kon worden ge haald uit Vorsters antwoord op de vraag of Pretoria thans bereid is Namibië versneld zijn onafhanke lijkheid te geven. Vorster zei dat de beslissing over het tijdstip van on afhankelijkheid zal moeten worden genomen door de bevolking van het gebied. Ook deze uitspraak van Vorster duidt op de Zuidafrikaanse bereidheid concessies te doen in de kwestie Namibië. De Zuidafrikaanse politie heeft za terdag in het centrum van Port Eli zabeth, op 500 km ten oosten van Kaapstad, met behulp van traangas een honderdtal kleurlingen ver spreid, die protesteerden tegen het apartheidsbeleid. In Kaapstad deden zich incidenten voor bij de internationale rugby wedstrijd tussen Zuid-Afrika en «Nieuw-Zeeland. Enige van de on geveer 5000 kleurlingentoeschou wers gooiden met flessen en vuil naar de blanke Zuidafrikaanse spe lers. Door het optreden van de poli tie met honden bleven gevechten tussen kleurlingen en blanken uit. Zuid-Afrika won met 15-10. De Afrikaanse topconferentie die president Nyerere van Tanzania in Dar Es Salaam heeft belegd om te spreken over de situatie in zuidelijk Afrika, wordt in plaats van gisteren vandaag gehouden. Het uitstel was noodzakelijk om te verzekeren, dat de vier uitgeno digde staatshoofden - van Zambia, Mozambique, Angola en Botswana - en de leiders van de bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika, bij tijds in Dar es Salaam aanwezig zouden zijn. Op de topconferentie zal worden gesproken over de wijze waarop men tot een zwart meerderheids- bewind in zuidelijk Afrika kan ko men. MADRID ReuterAFP) - Leiders van de belangrijkste Spaanse oppositie groeperingen hebben zaterdgavond in Madrid besloten in het gehele land betogingen te organiseren om de regering er toe te brengen politieke her vormingen in te voeren die verder gaan dat zij zelf voor ogen heeft. De regering moet volledig breken met de instellingen van het bewind van Franco, waaronder de huidige Cortes (Spaanse parlement), en vrije alge mene verkiezingen houden. In een verklaring die na de bijeenkomst werd uitgegeven, zegt de oppositie dat de regering is teruggevallen op een reformistische politiek die al heeft gefaald. In plaats daarvan moet zij met de oppositie onderhandelen over oplossingen voor het politieke leven. De verklaring ging uit van de "democratische coördinatie"een alliantie van socialisten, communisten en linkse christen-democraten. In de verklaring wordt het beleid van de regering van premier Suarez bestempeld als een poging om wat te sleutelen aan het dictatoriale bewind van Franco. De Spaanse minister van Buitenlandse ZakenAguirreverklaarde zater dag dat Spanje spoedig de verklaring van de rechten van de mens van de Verenigde Noties zal ondertekenen. ■k PASSADENA - De eerste foto van de Viking-2 die naar de aarde werd gezonden was een blik op het landings terrein Utopia Het vaartuig heeft bij de landing in het rotsachtige terrein een lichte beschadiging aan een antenne opgelopen. Volgens het vluchtleidingscentrum in Passadena verhindert dit de marslander echter niet normaal te functioneren .Het staat nog niet vast of bij de stevige landing ook nog andere instrumenten in het binnenste van het toestel zijn beschadigd. Men zal in de komende dagen alle systemen aan boord controle ren. WEen woordvoerder van het ruimtevaartcentrum zei dat het landingsterrein lijkt op dat van waar de Viking 1 staat, namelijk een zandbodem doorspekt met een grote verscheidenheid aan rotsgesteenten. Dat was een verrassing voor de geleerden die een gebied met zandverstuivingen hadden verwacht in plaats van rotsen die op sommige plaatsen een meter hoog zijn. BEIROET (Reuter/UPI) - Op vier fronten in Libanon is het afgelopen weekeinde hevig gevochten terwijl politieke en religieuze leiders plannen maakten naar Damascus te gaan om te trachten het conflict tot een oplos sing te brengen. Zware strijd werd geleverd in het bergachtige gebied ten oosten van Bei roet, het gebied van Jezzin verder naar het zuiden, de noordelijke haven Tripoli en in Beiroet zelf. Volgens Libanese kranten zijn bij de gevechten van zaterdag in geheel Libanon 141 doden gevallen. In de tweede helft van oktober zal er in Cairo een Arabische topconferentie worden gehouden over Libanon. Dit heeft de Egyptische minister Buitenlandse Zaken, Ismael Fachmi meegedeeld. NEDERLAND I 18.45 - Informatie voor Surinaamse Nederlanders (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Pink Pop '76: Uriah Heep (VARA) 19.30 - Op hoop van zegen (VARA) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Een schijn van twijfel (VARA) 22.45 - Symbiose 22.49 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Run, Joe, run (TROS) 19.30 - Doctor Who (TROS) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - Switch (TROS) 21.15 - Wie gaat er mee (TROS) 21.50 - Aktua TV (TROS) 22.35 - Moeder, wat is het heet (TROS) 23.05 - Journaal (NOS) Er was op Cyprus niet zo gauw een NOS-reportagetrein voor handen. De roerende beelden van vrijgelaten passagiers na 19 uur kaping hebben we daarom moeten missen, net als de lan ding met de moed der wanhoop van gezagvoerder Janssen op het vliegveld van Tunis. De televisie blijft ondanks de nieuwste snufjes techniek het medium bij uitstek voor wat amusement en op zijn tijd een stevige mijmering over het leed in de wereld. Eens te meer be- iwezen, de afgelopen twee da gen. De zaterdagavond, om maar een voorbeeld te noemen, bood, verdeeld over twee netten, ne gen programma's en zes keer een journaal. Negen programma's dus met zeven keer amusement. Car- miggelt en Graham Greene meegerekend. Er ligt weliswaar een brede kloof tussen de VARA ("Hoe bestaat het") en de KRO ("Bij ons in Amsterdam"), maar het blijft aller taak ons de dagelijkse spanningen te doen vergeten. Alleen Brandpunt en de VARA-kinderen uit de Afri- kaanderwijk in Rotterdam wa ren niet bedoeld om ons uit de ellende te halen. En dat deden ze ook niet. De Rotterdamse kinderen ble ken echt kinderen van deze tijd. Werken om geld te verdienen en auto's te kopen was hun ideaal. Een vrouw is alleen maar goed om te koken en kleren te repa reren en je kunt in Drente zo fijn op vakantie omdat je dan sui kerbieten kunt pikken. „Ge wone kinderen uit een Rotter damse wijk", zei Koos Postema veelbetekenend. A.I. r De TROS-tv brengt vanavond om 21.15 uur een muziekpro gramma vanuit Enkhuizen op het scherm. Aan dit programma werken mee: Nico Haak en de Paniekzaaiers („Wie gaat er mee?" en ,Moe zijn"); Bonnie St. Claire Dokter Bernard"): Rob de Nijs („Te warm"); Corry (Jk krijg een heel apart gevoel van bin nen"); Saskia en Serge ,JDon't tell me stories"); Ciska Peters ,JDe ridder van de sofa"); ZjefVanuytsel .JSoms wanneer jij er niet bent"); Nelleke („Bij muziek en rode wijn"); Big Mouth en Little Eve .Jjove me baby"). Een televisieteam van TROS Aktua is naar het Midden-Oosten vertrokken om vanavond verslag te kunnen doen van de situatie, ontstaan door de vliegtuigkapingOok zal TROS Aktua een ge sprek hebben met oud-premier Biesheuvel over de sociaal- economische toestand in Nederland, en andere actuele onderwer pen. PARIJS (SP) - HerVé de Vathaire, de trouwe accountant en rech terhand van de grote Franse vliegtuigfabrikant Marcel Das sault, zwerft ergens rond, zonder een cent en in diepe wanhoop, nadat hij volgens zijn verhaal af persers acht miljoen franc, dat is ongeveer 4,5 miljoen gulden, heeft uitbetaald, die hij had ver duisterd van de bankrekening van zijn firma. Dassault is niet van plan De Vathaire te laten ver volgen en de Franse politie stelt geen serieus onderzoek in naar deze zaak. De 49-jarige hoofdaccountant ver dween twee maanden geleden nadat hij het geld had afgehaald van de privé-rekening van zijn werkgever bij een bank aan de Champs Elyséesin Parijs. Hij nam de bankbiljetten mee in twee koffertjes. Ze kenden hem bij de bank zo goed, dat men hem helemaal geen vragen stelde. Zaterdag heeft het dagblad France Soir de laatste brief en de inhoud van de laatste telefoongesprek ken gepubliceerd, die de accoun tant met zijn familie heeft gewis seld. Daarin zei hij dat hij werd gechanteerd met een map met fo tokopieën, waarin financiële transacties van de Dassault- fabriek worden onthuld, die De Vathaire onhehoorlijk vond. De Vathaire zei, dat hij een interna tionale huursoldaat en geluks zoeker, Jean Kay, gelegenheid had gegeven dit geheime dossier in te zien, maar dat deze het niet had teruggegeven. Na zijn verdwijning voerde de ac countant een wanhopig telefoon gesprek met een van zijn 22-jarige tweelingdochters. Daarin zei hij, dat hij het miljoenenbedrag had uitbetaald, maar dat hij de map met geheime stukken niet had te ruggekregen. Voordat hij uit Parijs verdween schreef De Vathaire een verhaal van zestien pagina's over het zoekgeraakte geheime dossier tegen de Dassault-fabrieken. Hij gaf dat aan zijn vriendin Berna- dette Reels, een jonge gastvrouw uit een nachtclub. Het geheime dossier zou afrekeningen bevat ten over zakelijke transacties waarvan een deel te maken had met onroerend goed. Dassault, die 25 jaar van de finan ciële adviezen van de trouwe Ac countant gebruik heeft gemaakt, heeft zijn aanklacht wegens dief stal laten vervallen. Er is geen op sporingsbevel uitgevaardigd tegen De Vathaire of tegen Jéan Kay, die zich ergens in Frankrijk schuilhouden. Als France Soir het verhaal niet openbaar had gemaakt zou er misschien nooit meer iets zijn gehoord over de vermiste accountant en zijn mil joenen. Dassault, die nu 84 jaar is, en zijn bedrijfsleider generaal De Bé- nouville, zeiden dat ze besloten hadden geen aanklacht tegen De Vathaire in te dienen omdat ze hadden gehoord dat hij het geld niet meer in zijn bezit had en dat hij misschien wel zelfmoord zou plegen als er nog langer op hem werd gejaagd. Franse kranten zowel van links als rechts schreven gisteren vol wan trouwen, dat er misschien een veel groter schandaal achter het geheel zit dan zo op het eerste ge zicht blijkt. Er worden allerlei gissingen ge daan over de inhoud van de do cumenten en die strekken zich uit van Lockheedachtige schen kingen tot geheime, belasting vrije transacties met het Franse ministerie van Defensie. Zoals de zaken er nu voor staan is het een schandaal volgens de oude Franse traditie: met mooie vrouwen, een internationale avonturier, een man, die een dubbel leven leidt en zelfs een mysterieus overlijden - dat van De Vathaires vrouw Chantal, die begin van dit iaar verdronk in haar eigen badkuip. De Vahaire vond zijn vrouw toen hij terug kwam van een reisje en het is nooit helemaal duidelijk gewor den of haar dood een ongeluk was of zelfmoord. Na dit gebeuren veranderde de ge moedsstemming van De Vathai re. Hij begon steeds meer te twij felen aan de maatschappij, waar van hij deel uitmaakte en aan de fabriek, waarvoor hij werkte. Zijn jeugdige maitresse bracht hem in kennis met een vriendin, die samenwoonde met Jean Kayeen oud-lid van de rechtse geheime organisatie OAS, die indertijd vocht voor het behoud van Alge rije als Franse kolonie. In 1971 probeerde deze man met een ge trokken pistool eea Pakistaans lijntoestel te kapen om zo op" te komen voor de goede zaak van Bangladesj. In zijn laaiste brief aan zijn riendin Bemadette zei De Vathaire, dat hij een "onschatbare vriend schap" had gesloten met Kay tot het moment dat de huursoldaat hem de documenten niet meer had teruggegeven. "Hij was gewapend," zo schreef de accountant, "Hij bedreigde mij en hij bedreigde vooral mijn dochters. Hij heeft heel gevaar lijke connecties." Maar uit een schuilplaats ergens in Frankrijk heeft Kay de krant l'Aurore op gebeld en ontkend dat hij ook maar iets met de zaak te maken heeft. "Ik ben pas 33 jaar, maar ik ben het zat om maar te blijven rondzwer ven, ik heb er genoeg van om in moeilijkheden te zitten. Als ik aan een dergelijke zaak zou be ginnen dan zou ik hem nooit op deze manier aanpakken," zo zei hij. Een van de laatste telefoontjes van De Vathaire kwam uit Divonne- les-Bains vlak bij de Zwitserse grens. Hij zei dat de koffertjes met bankbiljetten waren afgege ven aan lieden in een auto, die hem achterna waren gereden van Parijs af. In dat laatste gesprek zei de accountant, dat hij zichzelf niet kon aangeven omdat hij bang was dat hij dan de gevange nis zou ingaan. Maar bij alles blijft er toch grote twijfel over de ware beweegrede nen van De Vathaires vre#mde gedragingen. Hij zou dat verhaal over die chantage best kunnen hebben verzonnen. En hij zou öf voor zichzelf öf samen met Kay ook wel eens kunnen hebben ge handeld voor eigen gewin of om een of andere politieke reden. Observer-dienst MAANDAG 6 SEPTEMBER Hilversum I - EO 18.00 Wy hebben een woord voor de wereld. 18.19 Pol. Partijen 18.30 Nws. 18.41 Grammofoonmuziek. 18.45 De trekvogels. 19.00 Ronduit. 19.40 De Bij bel open. 20.00 Orgelsp-ling. 20.25 EO- metterdaad-project. 20.30 Te mogen le ven. 21.10 Grenzeloze klanken, 21.30 Schooldag. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden, 22.15 Openbaar kunstbe zit, 22.25 Bond zonder naam, 22.30 Nws. NCRV 22.40 Hier en nu VOO Veronica op 1 23.55 Nws. Hilversum II - NOS 18.00 Nws. NCRV 18 11 Hier en nu, 18.40 Bandstand, 19.10 Heroriëntatie op zending, 19.25 Een twee uit de maat, 19.45 Met uw instemming, 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. orkest, 21.15 Orgel concert, 21.35 Literama, 22.16 Poêrama, 22.36 De doodsoorzaak, 23.00 Met het oog op morgen. 23.55 Nws. len na nuOverheidsvoorlichting: 12.49 Uitz. voor de landbouw. KRO: 13.00 Nws. 13.11 Echo magaz. 13.40 Een mens als jij. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nws. 16.03 Spreekuur. 17.00 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.20 (S) Countrytime. 17.45 verkenning, 17.55 Mededelingen. Hilversum III - VARA: 7.02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. (12.00-14.00 Akt. via Digen van de Dag). 12.03 (S) VARA's zoekplaatje. 14.03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) LP-top 20 en de Tip-lp. (van 17.00-18.00 akt. via Dingen van de Dag) 17.30 (S) Alfred Lagarde. Hilversum III - Elk heel uur nws. NOS: De vacature bank AVRO 19.02 Let's twist again, 20.05 Superclean dreammachine, 21.02 De negen-uur-jazz-show, 22.05 Candlelight 01.02 Continu de nacht door. DINSDAG 7 SEPT. Hilversum I - AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Dag met een gaatje (7.30 Nws. 7.41 Radiojourn.) 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvr. 8.45 Progr.overz. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) De platenkeuze van Willem Striet- man. 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Arbeidsvitaminen. (10.30 Nws). 10.33 Radiojourn. 11.30 (S) Rondom twaalf. (11.55 Beursber12.26 Meded. voor land en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Radiojourn. 13.00 Knipperlicht, 13.25 'n Middagje AVRO. (15.30 Nws. 15.33-15.40 Radio journ.). Overheidsvoorlichting: 17.20 Ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen. AVRO 17.50 (S) Orkesten uit de regio. Het levende Woord. 7.25 Badinerie. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 9.00 De letter M., met om 9 30 Scheepspraat en om 9.35 Waterst. 10.30 Schoolradio, met om 11.00 Nws 11 30 Ouder worden we allemaal. 12.00 Vijf tel tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00(S) De meest verkochte "klassieke tien". 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nws. Duitse TV Maandag 6 sept. Duitsland 1 - 17.57-18.00 Verkiezingspraatje. (Reg. progr: NDR: 18.00 Sportjourn. 18 30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Inform, progr. 19.26 Café Hungaria 19.59 Progr.-Overz. WDR 18.00 Nws. uit Noordrijnl.-Westfalen. 18.05 Intermezzo. 19.15 Akt. 19.45 Spiel urn 4 tel vor 8) 20.00 Journ. en weerber. en verkiezings praatje. 20.15 Akt. 21.00 Ott o-Show. 21.45 Ervaringen en gesprekken met te zware mensen. 22.30-22.50 Journ. Duitsland - 17.00 Journ. 17.10 Die Schnapphahne. 17.40 Akt. en muz. 18.20 Das neue Land. 19.00 Journ. en verkiezingspraatje. 19.30 Ons Water. 20.15 Film over de toekomst van het Berlijns toneel. 21.00 Journ. en verkiezingspraatje. 21.15 Ein Herrlichter Tag. 22.40 Journ. Belgische TV Maandag 6 sept. Belgie Nederlands 18.00 De Oniksen. 18.05 Klein klem kleu tertje. 18.20 Run Joe, run. 18.45 Docu mentaireserie. 19.15 Sporttribune. 19.39 Meded. en weerber. 19.45 Journ. 20.15 Spelprogr. 20.45 Consumentenmagaz. 21.20 Zabriskie Point 23.10-23.20 Journ.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5