TTMIFilL OUD VAT Slowaakse dichter Novomesky overleden MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 Zoals we allen weten is men in Rood-China al een tijdje bezig aan de vorming van de nieuwe Peking-mens (Pithecanthropus Pekinensisj, die behalve rivier- zwemmen en boekjezwaaien nog allerlei andere positieve kwaliteiten in zich verenigt. Na de verwoestende aardbeving die China onlangs heeft getrof fen, is er door de Chinese propa ganda een voorbeeld gevonden van zo'n nieuwe Peking-mens die het ideaal aardig benadert. In Tangsjan, dat het zwaarst getroffen werd, lagen de kinde ren van een kameraad bedolven onder de resten van hun tn- gstorte huis hartverscheurend om hulp te roepen. De vader was zich echter van zijn plicht tegenover het vaderland bewust en redde eerst zijn buurmande partijsecretaris, die immers zo snel mogelijk in staat moest worden gesteld het reddings werk te organiseren. Ten de va der bij zijn eigen huis terug kwam, hoefde het al niet meer: zijn kinderen waren inmiddels dood. Peking weet te melden dat de vader desondanks geen ge wetenswroeging of spijt heeft, alleen maar trotse droefenis kent, wetend dat hij gehandeld heeft in de geest van de partij. Het verontrustende in dit ver haal vind ik overigens niet de houding van de vader. Mis schien waren het wel etters van kinderen, of misschien had hij een homofiele verhouding met de partijsecretaris. Misschien was hij in zijn ééntje niet in staat zijn kinderen te helpen en hoopte hij, door eerst zijn buur- Japanse sopraan wint concours DEN BOSCH - De Japanse sop raan Mitsoeko Shirai heeft het Internationaal Vocalistencon cours in Den Bosch gewonnen. Ze kreeg de eerste prijs en de prijs van de stad 's- Hertogenbosch. De winnares behaalde de hoogst^ eer door haar uitvoering van de finale- liederen. Een uitvoering die volgens het juryrapport zeer imponeerde. De eerste prijs en de prijs van de stad 's Hertogenbosch gingen naar de spraan Mitsuko Shirai uit Japan. Zij had deze hoogste prestatie behaald door haar uit voering van de finaleliederen, een uilvoering die iedereen im poneerde volgens het juryrap port. Er is op dit concours slechts één eerste prijs uitgereikt en wel omdat de jury meende dat bij andere stemsoorten de kwaliteit voor een eerste prijs niet vol doende moest worden geacht. Tweede prijzen gingen naar Frie- der Lang, een tenor uit West- Duitsland, Drew Minter, counter-tenor, uit de V.S., Mi- haela Acachia uit Roemenié als alt en naar de sopraan Dinah Harris uit Engeland. De NCRV-aanmoedigingsprijs werd gewonnen door de Neder lander John Janssen, en Ibolya Sarfari-Bronkhorst, de VARA- prijs ging naar Mitsoeko Shirai, Frieder Lang, en John Jansen. De prijs van de BUMA werd toe gekend aan de Duitser Brasser die niet in de demi-finale door drong, aan Wendela Bronsgeest uit Nederland en opnieuw aan Ibolya Sarfari-Bronkhorst. De toonkunstprijs ging naar John Janssen en de prijs van de Vrienden van het Nederlandse Lied naar de zangeres Wendela Bronsgeest. BLADEL - Langs het riviertie de Beerze in het Brabantse Bladel is tijdens het aardappelrooien een 2500 jaar oud voorraadvat met aar dewerk gevonden. Het vat stamt uit de overgangsperiode van de brons- en ijzertijd. In het vat bevonden zich verschillende vormen van aar dewerk. .Galerie Van der Vlist: Botermarkt 3. Expositie Maijon de Wit en Andries Beeftink - aquarellen, Piet Gertenaar - schilderijen en Hans Karre- man - edelsmeedwerk. Tot 30 sept. Geopend di. t.m. za. van 10-17 uur, do. tot Kyksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28)" Wérkd. uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 u\j>r nam. (9uc/ ten ivo 6 september 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: Van 23 Augustus tot 3 Septem ber zijn te Katwijk 15 schuiten aangekomen, te zamen mede brengende 1806 kantjes pekel en 34X)00 stuks steurharingWe gens den ongunstigen loop der visscherij zijn de prijzen geste gen van f 19 tot f 25 per ton. De "Times" in Londen verneemt uit Philadelphia, dat ver spreide benden van Sioux In dianen op uitgebreide schaal plunderingen hebben bedreven. Zoo werd de postwagen tus- schen Dakota en Sydney, in Ne braska, aangevallen waarbij vijftien blanken het leven verlo ren. Vier anderen werden te Buffalo-Gap dood gevonden en op twee plaatsen, bij Custer, zijn er nog acht omgebracht. Volgens een bericht uit Nieuw- York zijn in de Zwarte Heuve len zeven mijnwerkers en een geestelijke door de Indianen van het leven beroofd. Vijftig jaar geleden: In een geheel van hout opge trokken bioscoop in Drum CoU logher op Ierland is brand uit gebroken, waardoor 47 perso nen werden gedood en 11 ge wond. Bovendien wordt nog een aantal personen vermist. De brand werd veroorzaakt door het vuur vatten van een film. De menigte wierp zich op de getra liede vensters en op den eenigen uitgang, die weldra verstopt was. Vele personen werden on der den voet geloopen. De minister van buitenlandsche zaken in Kanton heeft geprotes teerd tegen de ontscheping van gewapende Britsche zeetroepen aan de havenhoofden van Kan ton. In een brief aan den Brit- schen Consul-Generaal eischt de minister den onmiddellijken te rugtocht van het Britsche deta chement, stopzetting van de tus- schenkomst in de rivierscheep vaart en het vertrek der Engel- sche kanonneerbootendie langs de havenhoofden liggen vast- gemeerd. LUXOR "The taxi driver", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 CAMERA "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kinderma- "De zotte wereld van Charly Cha- plir 2.30 u 2.00en4.15 AL. Nachtvoorstelling: "The gra duate", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO: "Mother, jugs and speed", dag. 2.30,7.00 TRIANON: "André van I film", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 ook 4.45 ii 4.30 L AL. 14 REX: "Meisjes die zichzelf bedienen", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kinderma tinee: "101 Dalmatiérs", za. en zo. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "De blonde sexmachine", vr. en za. 11.30 uur.aije Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur Avondbezoeken 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dadelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18 30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14.45 uur en vso. 19-00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma en do. 19 30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14 30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur Kinderzaal van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt. Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.45-lfcOO uur. Bezbek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e kla$ 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13 30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol'kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). POCH'«MOeWS "ZlTTEM ZB ow oeeux.eiw- oeujk vwuT et? met JE TE PRPTEM 1 man uit het puin te halen, dat deze hem "zou kunnen helpen ook zijn kinderen te redden, mis schien ts het hele verhaal ook door de Chinese propaganda machine uit de duim gezogen. Maar in al die gevallen blijft het even verontrustend, dat het ver haal zoals het gepresenteerd wordt een schoolvoorbeeld geacht wordt van de "nieuwe mens" in comministisch China. En dat het propaganda- ministerie weinig weet heeft van de manier van denken bui ten China, dat het kon menen met dit verhaal een positieve indruk te maken in het buiten land. men bij elkaar opgeteld, en daarna heeft men bekeken hoe veel procent van het totale in komen van alle honderd Neder landers dat uitmaakteAls ie dereen evenveel verdiende zou dat dus 20 procent zijn geweest, maar voor Nederland was dat 36 procent, net 1 procent hoger dan het meest genivelleerde land Zweden (35 procent), maar duidelijk lager dan Groot- Brittannië (39 procent), de Ver enigde Staten (42 procent), Ja pan (42 procent), Spanje (45 procent), West-Duitsland (46 procent) en Frankrijk (47 pro cent). Men heeft ook uitgerekend wat de onderliggende partij, de 20 procent met de laagste inko-' mens, van het totaalinkomen in de wacht sleept. Dat is in Frankrijk en Spanje slechts 4 procent, in de Verenigde Staten 5 procent, in Groot-Brittannië 6 procent, in West-Duitsland 6,5 procent, in Japan en Zweden 7 procent en in Nederland 9 pro cent. Te weinig natuurlijk, maar nog altijd ruim twee keer zoveel als in Frankrijk. Om met de dichter te spreken: "Ik hou van Holland, en ik weet waar- Nivellering Tijdens zijn kruistocht tegen de Sowjet-Unie heeft dr. Anne Vondeling er ter plaatse ook zijn verbazing over uitgesproken dat de inkomensverschillen in de USSR groter waren dan bij ons, in het kapitalistische Ne derland. Een van die bekende feiten die altijd onbekend zijn gebleven. Wat de inkomensni vellering betreft slaat Neder land trouwens toch een goed fi guur, zoals blijkt uit een recent rapport over de inkomensverde ling in de OECD-landen. Van alle geïndustrialiseerde wes terse landen zijn de inkomens verschillen in Frankrijk het hoogst. Men heeft uitgerekend hoeveel procent van het totale privé-inkomen in een land naar de 20 procent van de huishou dens gaat die het hoogste inko men genieten. Eenvoudiger ge zegd: van elke honderd Neder landers heeft men bekeken welke twintig het meest ver dienden, hun inkomsten heeft Apotheek-alfie Een apotheek-alfie van mevr. A M. van der Sluis uit Blaricum: apotheek, balans, capsules, dalmadormemser zout, flessen gewichten, hansaplast, infuus- pan, jodium, koleerdoek, leuko- flex, mortier, norit, ondersteek pillevplank, quingettenrecept spatel, tenakel, urinaal, vergif- kast, werktafel, xylocaine, ijs- zak, zetpillen. Plus 26, min 0. NICO SCHEEPMAKER PANDA EN DE GOUD-DORST 14 - 134 - Agent Kloppers bracht Panda naar het politiebureau en meldde zich bij de brigadier,die bezig was het ochtendblad te lezen,dat net uitgekomen was. "Deze verdachte heb ik betrapt bijeen neergelaten schrijfmachine"sprak Kloppers. "Hij vertelde me dat een zekere E. Klopgeest het apparaat naa r zijn hoofd had gegooid, terwijl alles wees op een mislukte poging tot inbraak". "Goed, Kloppers, goed", bromde de brigadier. "Neem z'n vingerafd- 'rukkenen Wa-wat zei je?!?! "Toen zweeg hij en draaiae zien met een ruk om. "Had je het over een klopgeest?" vroeg hij. "En ben jij Panda? Van Huize Hobbeldonk?" Panda knikte bevestigend, en agent Kloppers lachte breed. "Dus u kent hem, brig?" vroeg hij. "Een oude bekende, zeker?" "Ken ik hem?!?!" loeide de brigadier. "Z'n portret staat op de voorpa gina van dekrant! Gooi hem er uit. Hij trekt klopgeesten aan! Weg met hemvoordat het bureau kort en klein geslagen wordt!" waren: „Elizabethan", „Mid- Winter", „Sky Is Cryin", „Book", „Loves Wine" en het gemeen schappelijk te zingen „Martins Ca fé" Van de nieuwe elpee "Took Along Time" die pas is verschenen bracht Magna Carta, behalve de ti- teltune ook een paar andere num mers. "Took A Long Time" daar naast daarnaasr ook op single ver schenen. In het voorproggramma speelde en zong Andy Desmond, die vrij recentelijk voor „Konk Re cords",een eigen label van „The Kinks" een elpee heeft gemaakt. "Living On A Shoestring", waaraan o.a. hebben meegewerkt John Gos ling en Dave -Davies van "The Kinks". ■Chris Simpson, deel uitmakend van de Engelse groep „Magna Car ta" keek verrast op toen hem zater dagnacht een foto werd getoond van Liesbeth List. "I haven't seen her for a long time, how is she?" was zijn eerste reactie. Ook Tom Hay en Nogel Smith Smith waren geïnteresseerd, omdat Liesbeth List immers zo veel betekend heeft voor de doorbraak van de groep in Nederland. Liesbeth zorgde voor landelijke erkenning van de groep, toen deze nog slechts één, elpee "Lord of the Ages" had gemaakt en een bescheiden hit had gescoord met "Airport Song" Voor zé hy nu rxg oer te piekeren! FRED BASSET Goed begin In de nacht van zaterdag op zondag bracht Magna Carta ook de „title- track" van deze elpee en het num mer "Airport Song" (overigens uit erst gebrekkig gecovered door Ge rard Cox) in een volledige uitver kochte .Stadsgehoorzaal. Voor de jeugdmuzieksectie van K& O bete kende het een goed begin van het nieuwe seizoen. Belangrijk is ook dat men had besloten de stoelen te laten staan, omdat de aard van de muziek dit toeliet. Andere opval lende nummers van ..Magna Carta" UITVERKOCHT Desmonds trachtte zaterdagnacht zoveel mogelijk een origineel re pertoire te brengen. Samen met Magna Carta, die op het ogenblik bezig is met een overbezette tour nee door Nederland, zorgde hij za terdagnacht voor een uitstekend sfeervol concert. Een volledig uit verkochte Stadsgehoorzaal en honderden teleurgestelden op de Breestraat illustreerden dat. GEKRUIDE SPAG HETTI 1 uitje. 1 teentje, kno flook, 1/2 eetlepel basi licum. 40 g boter, 80 g oude kaas. 1 eetlepel pe terselie. 200 g spaghetti, zout. Fruit het gesnip perde uitje met het uit geperste knoflook- teentje en de fijnge hakte basilicum in de boter. Roer dit mengsel met de geraspte kaas en de peterselie door de gekookte, uitgelekte 4/A LLO 11- l/OEL HE N/E.r qoEP- HAM A 7.61 DAT IK oir HOEST I VD06H y WIET yiTjctfEirew! Bert Koekebakker. STDMMEfZIë! l- ~7KIHA\<L1ALVBK. OEW I DANK soia*- AC-rt koKooi- raad, spionage en ondermijning te zamen met andere Slowaakse communisten, onder wie de tegen woordige president en partijleider Gustav Husak, tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. In 1956 kwam hij al op vrije voeten, maar het duurde tot 1963 voordat hij offi cieel in ere werd hersteld. Na de invasie van de troepen van het Pact van Warschau in augustus 1968 pleitte Novomesky voor pers en meningsvrijheid. Hij kritiseerde echter ook de voorstanders van de „Praagse lente" onder Alexander Doebsjek. PRAAG - De Slowaakse dichter Ladislav Novomesky is zaterdag op 72-jarige leeftijd in Bratislava over leden. Hij was lid van het centrale comité van de Slowaakse Commu nistische Partij en sinds 1969 „held van de Tsjechoslowaakse Socialis tische Republiek". Hij krijgt vol gende week een staatsbegrafenis. In 1944 was Novomesky een van de aanstichters van de opstand tegen de Duitsers en het bewind van Ste fan Tiso. In 1951 werd hij als „bour geois nationalist" door de commu nistische machthebbers opgepakt en drie jaar later wegens hoogver- I ch. Tita. ik zie je zo graag Ik zou je kunnen opeten avonturen van Jontmeke. ëniging van Zeeschilders. Geopend woe. 20-22 uur. do. XJm zo. 10-17 uur. Van 26 aug. t/m 12 sept Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling grafiek van Willy Rie- ser. Van 27 aug. t/m 16 sept. Dag. geopend van 10-16 uur. Galerie 't Straatje (Nieuwstraat): hand werk Thea Gouverneur, dagelijks van 40-17 uur. behalve zondag en maandag (tot 15 sept). Atelier "De Scherf'. Nassaulaan 41. OegstgeeSt, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en moza-'eken. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse- Tentoonstelling leden Nederlandse Ver- De Ruif, Janvossensteeg 59. Speelse landschapsfotografie van Wouter Daams. Tot 23 sept.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19