Je hebt snoep ensnoep m EEN GAATJE IS ZO GROTER De halfvette mayonaise en de warenwet SUIKER U eet er 2. elk jaar 3' 46 kg van 5- Zoek het maar uit o°6 Wat er allemaal wordt beweerd over suiker Nieuw breiboek Dubbelfix Theedrinken Suiker op broodsuiker in de koffie, suikerindefrisdrank.indejam.in 7. het biscuitje, het likeurtje en ga zo maar door. Elk jaar gebruikt een Nederlander op die manier gemid- o deld 46 kilo. Bijna een derde krijgt hij binnen in het gewone huishoude- 9 lijke gebruik, iets minder via snoep jes en koekjes en nog weer iets min der (maar toch altijd nog een hele boel) via de frisdranken. In het staatje kunt u zien hoe wij precies al die suiker eten Het lijstje is afkomstig van de Suikerstichting Nederland. Huishouden, (suiker in koffie, thee pap, op brood en in de keuken) 30 Frisdrankenindustrie 20 Suikerwerk- en chocolade-industrie 18 Gezoete melkprodukten 11 Jam- en conservenfabrieken 6 Koek- en biscuitfabrieken 6 Babyvoeding en blikgroenten 3 Likeuren en diverse voedingsmiddelen 2 Chemische industrie o.a. voor het zoeten van zaken als tandpasta, geneesmiddelen e.d. 4 100 Schadelijkheid van drop voor het gebit voorlichtingsbri minder schadelijk Voorl bur. Voeding (1965) (alle) drop Ivoren Kruis (1966) drop Beide organisaties (1968-69) drop (zoet) Haagse snoeptabel (1970) engelse drop Amsterdamse snoeptabel (1970) drop Gezondheidsorganisatie TNO (1970) Voorl bur. Voeding, snoeptabel (1971) drop laurierdrop zoute drop drop salmiakpastilles zoute drop zoute drop Campagne Goed Gebit' gekleurde dropstaafjes drop. zwart-wit. droptoffees Suiker? Heb je niet nodig. Al leen maar "lege" calorieën. Suiker? Dat is de pest voor je gebit. Rotte tanden krijg je er- Suiker? Mens. kijk uit. straks ben je net zo dik als je moeder. Dat zijn een paar van de heer sende opvattingen over suiker, maar er zijn ook andere. U hebt opa of oma vast wel eens horen zeggen: "Een paar snoep- jes kan toch nooit kwaad en hy vindt het juist zo lekker. Asje blieft hoor. schat". En hun kleinzoon krijgt weer een zakje 1 toffees. Ook bij de suikerfabrikanten en de suikerverwerkende indus trie leven natuurlijk andere ge dachten. Daar haasten ze zich alle wetenschappelijke publi- katies te verzamelen, waarin iets positiefs over suiker staat. Of ze vinden "onregelmatighe den" in de verhalen va*n de anti-suiker-propagandisten. Over deze "andere kant" van de suiker gaat dit artikel. Over slechte en minder slechte soor ten snoep, over de verwarring aver het i uitleg, met die die daarover bestaat i uitblijven van tekst als je vraagt hoe het Betekent dit dat het sein o groen kan voor de snoepers or der ons? Nee. Want zelfs suike fabrikanten en suikerverwe kers ontkomen niet aan de cor clusie, dat snoepen slecht voor het gebit LEIDEN - Breien en haken is niet alleen een leuke hobby voor jong en oud, maar bovendien de ideale ma nier om voordelig een up-to-date garderobe te creëren. Zelf breien is echt een stuk voordeliger dan kant en klaar gekocht. Engebreid is ni^ de héle grote mode. In het nieuwe boek van Neveda Mode kunt u kennis maken met de meer dan 100 nieuwe model len. Up-to-date voor de komende herfst en winter. Met wolsoorten die helemaal inspelen op de nieuwe mode. Er zijn - naast de bekende soorten voor modieuze truitjes, vesten, enz. - nieuwe kwaliteiten, ideaal voor het maken van modieuze lange mantels: Combo, Combo-Set en Pluto. Meteen rijke schakering van effen tot meer-kleuren wol. Een mens heeft 32 tanden en kiezen te verspelen. Dan is het definitief gedaan met zijn gebit. In de prak tijk is dat natuurlijk veel eerder, want wie loopt er nog door met een enkele verspreide tand of kies? Eigenlijk is er al een belangrijke slag verloren, als de eerste kiezen of tanden er uit gaan. Het gebit krijgt dan meer ruimte, er kan meer vuil tussen blijven zitten, en de rest gaat des te harder de vernieling in. Dat funeste vuil, dat bestaat hoofdzake lijk uit kleverige dingen. De bacte riën die in onze mond zitten, maken dat het gaat gisten. Het rommeltje dat daardoor ontstaat, werkt in op onze tanden en kiezen. Het vreet zich via kleine groefjes steeds die per in de kies'. De kleine zwarte plaatjes laten zien wat er dan ge beurt. Eerste plaatje: er komt een klein gaatje in de kies, maar daar onder, binnenin, waar het been zachter is, ontstaat een lelijke holte. Die kan gevuld worden (tweede plaatje). Gebeurt dat niet gauw. dan vreet het bederf verder binnenin de kies, helemaal naar de wortel toe, waar een ontsteking ontstaat (derde plaatje). als je ze vraagt om nou eens uit te leggen welke soorten snoep de meeste en welke minder kleverig heid op het gebit veoorzaken; een ding staat wel vast. Dat is, dat er duchtig met de tandenborstel ge werkt moet worden om allerlei etensresten weg te werken, die je zo niet ziet zitten. Ook na "gewoon eten". De getekende plaatjes laten zien wat er gebeurt als je dat niet doet etensresten ("spijsresten" noemen de instanties dat deftig) die regel matig op een plek tussen een paar kiezen blijven zitten gisten, maken dat allebei die kiezen er op den lange duur aan gaan. Tot slot nog iets over het melkgebit. Er zijn nogal wat mensen die den ken dat bij kleine kinderen tand- verzorging en snoepen niet zo'n punt is, omdat ze toch nog moeten "wisselen". Vergeet het maar. Een melkkies die aangetast is gaat ook aan zijn wortel rotten en de pus daarvan begint alvast de blijvende kies aan te vreten, die er onder zit te wachten. (Foto's en tekeningen hebben wij ontleend aan brochures van het Ivoren Kruis en het Voorlichtings bureau voor de Voeding). Mayonaise is lekker, maar niet goed voor de lijn, want er zit 80 procent vet in. Heel vervelend. Dan maar geen mayonaise eten? Dat is wel een erg drastische maatregel. Je blijft er misschien gelukkig bij als je gewoon minder mayonaise eet. Maar daar moet je sterk voor zijn. En omdat dat de meeste mensen niet gegeven is, heeft de industrie de halfvette mayonaise uitgevon den. Prachtig, zult u zeggen, kan ik dus gewoon rustig dooreten. Daar ziet het voorlopig wel naar uit. Maar er drijven een paar dreigende wolkjes aan de hemel. Dat zijn de "keuringsdiensten van waren, die met de warenwet in de hand roepen dat halfvette mayonaise niet kan en niet mag bestaan. Althans: er mag wei zo'n soort saus bestaan, maar die mag geen mayonaise heten. En die mag ook geen naam hebben die daar op lijkt, zoals ,.Slank-o-naise" (van Calvé) of "Mixonaise" (van Duyvis). Nee, het moet "slausaus" heten. Of "fritessaus". Niet minder Waarom? Heel eenvoudig hierom: I Calvé ^5' ^slank-o-naise w ;et zegt dat i 80 procent vet moet zitten, en in sla saus of fritessaus minimaal 25 pro cent. Minder mag niet. Dat bete kent dus, nog steeds volgens de wa renwet, dat sauzen waar maar 40 of 50 procent vet in zit nooit van hun levensdagen mayonaise kunnen heten. Calvé, Duyvis en trouwens" ook an dere fabrikanten, hebben de pro blemen omzeild door op de voor kant van hun flessen en potjes heel groot de fantasienaam neer te zet ten, die op het woord mayonaise lijkt. Op de achterkant staat in kleine letters het woord "slasaus". Maar dat hielp niet. De keurings diensten sleepten Calvé voor de rechter, zonder succes overigens. "Wij misleiden de consument niet. Er s'aat duidelijk op wat voor soort prooukt het is", zei Calvé en kreeg gelijk. Leuk voor Calvè natuurlijk, maar in hoeverre ben je nou als consument met zoiets geholpen? De warenwet is er per slot van rekening ter be scherming van de consument en waar blijven we als fabrikanten maar allerlei soorten eten in potjes en blikjes kunnen bedenken, die net zo'n beetje buiten de regels van de warenwet vallen? Aan de andere kant als consument ben je ook niet gediend met een wa renwet die hetextra moeilijk maakt dat er "magere" produkten in de handel worden gebracht. Beetje moeilijk moeilijk De keuringsdiensten zitten er ook mee. "Wij £>egrijpen wel dat het al lemaal een beetje moeilijk is voor de fabrikant, die halfvette sausen wil maken, als hij denkt dat daar vraag naar is. Maar de keurings diensten moeteD zich natuurlijk gewoon aan de warenwet houden. We kunnen moeilijk anders. De Duitsers hebben een saus met 50 procent olie, die ze "Salat- mayonaise" noemen. Als die bij voorbeeld onder die naam hier op de markt zou worden gebracht, zouden we er weer onmiddellijk bovenop springen". De keurings diensten hadden wat Calvé betreft niet alleen bezwaren tegen de'gelij- kenis van de naam "Slank-o-naise" met "mayonaise", maar ook tegen het woord slank erin. Ze vinden dat daarmee de indruk wordt gewekt, dat die saus als het ware een medi cijn is. Overigens kan het raar lopen met zo'n naam. Ook een ander bedrijf heeft ooit de naam "slank-o-naise" willen gebruiken, maar liet hem vallen toen de keuringsdiensten er Inplaats van Waarom kiest Calvé zo'n naam? Het bedrijf zegt er dit van: "Wij willen een magere saus brengen, die je in de plaats van mayonaise kunt ge bruiken. Volgens de warenwet kan dat niet en moet zoiets slasaus he ten. Maar wij willen iets datje in de plaats van mayonaise gebruikt niet als slasaus presenteren. Slasaus schenk je trouwens uit. Dit produkt kun je niet schenken, je moet het scheppen". Intussen zou al dit gemanouvreer tussen de voorschriften door niet hoeven te bestaan als de warenwet wat sneller aan de praktijk zou worden aangepast. Het gekke is dat de EG-regels op dit punt wel een magerder saus toe staan, eentje met 50 procent die geen slasaus hoeft te heten. En om het allemaal nog ingewikkelder te maken wordt in allerlei officiële ge schriften de term "halfvette mayonaise" gebruikt alsof er niets aan de hand is. Het voorlichtings bureau voor de voeding heeft het erover. En ook in een publikatie over sausen van de stichting verge lijkend warenonderzoek (die wordt betaald door economische zaken) komt hij weer voor. "We geven een opsomming van watje in de winkel kunt tegenkomen", zegt men bij VWO. Maar het bLijft natuurlyk curieus. Consumentenvoorlichters, die bij wijze van spreken dag en nacht met de warenwet rondlopen om het consumentenbelang te verdedigen, hebben het rustig over soorten s de t die niet voorkomen, met samenstellin gen waar je als gebruiker alleen naar kunt raden. Want wat krijg je nou, als je mayonaise koopt, die ei genlijk slasaus moet heten, maar geen slasaus ii>? Je hebt snoep en snoep. Alle snoep is slecht voor het gebit. De ene soort is alleen wat minder slecht dan de andere. Als je tenminste de voorlichtingsboekjes mag geloven. En dat zou je best willen, want de mensen die zulke boekjes en brochu res schrijven bedoelen het allemaal goed. Maar het wordt moeilijk als je alles wat er op dat gebied is gepubliceerd gaat lezen en naast elkaar legt. Daar raak je echt van in de war. Het resultaat is nogal bizar. Al dat voorlichtingsmateriaal is af komstig van instanties als Het Ivo ren Kruis (dat is de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhy- giéne), het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, de gemeente Den Haag, een Amsterdamse vereni ging voor de tandheelkundige ver zorging van ziekenfondsverzeker den, en anderen. Ze hebben gepro beerd snoep in te delen. De ene soort werd in de afdeling "heel slecht voor de tanden" gezet, en de andere soort in de rubriek "wat minder schadelijk voor het gebit". Dat lijkt reuze handig. Als ouder kun je dan tenminste nog een beetje kiezen, als je snoep voor je kinderen koopt. Aan snoep-kopen ontkom je nauwelijks. Als alle kin deren snoepen, kun je jouw kinde ren natuurlijk niet steeds met een wortel de deur uitsturen Van die voorlichtingsbladen zijn er een aantal verschenen. Het blad "Glucose-informatie" van de Ver eniging van Nederlandse Glucose- fabrikanten heeft al die folders met elkaar vergeleken. Het resultaat kunt u zien in de tabel "Schadelijk heid van drop voor het gebit". Het ene jaar Niet bepaald verhelderend. Het ene jaar wordt alle drop als zeer schade lijk beschouwd. In de volgende ja ren is laurierdrop en zoute drop wat minder schadelijk. Daarna is alle drop minder erg, maar is Engelse drop fnuikend voor de tanden en kiezen. Althans volgens de Haagse Snoeptabel. In hetzelfde jaar ver schijnt er. ook een Amsterdamse snoeptabel, waarin weer staat dat alle drop verderfelijk is, behalve salmiakpastilles Kun u het nog volgen? Dit soort spraakverwarring duikt - zij het minder hevig - ook op bij chocolade en kauwgum. Drie in stanties noemen chocolade "in het algemeen" minder schadelijk; maar de vierde vindt alleen bittere, pure chocola minder riskant. De een vindt kussentjes kauwgum minder gevaarlijk. De ander vindt alle kauwgum slecht. Daar sta je dan. Wat nu? Uiteinde lijk zou het toch leuk zijn als we wat meer zekerheid zouden kunnen verkrijgen over wat nu "slecht" en "minder slecht" is. Gevraagd Daarom hebben we aan het Ivoren Kruis en aan het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding (die twee hebben het meest gepubliceerd om te waarschuwen tegen tandbederf) gevraagd hoe het nu zit met die tegenstrijdigheden in de snoepfol- ders. Bestaat er nog steeds grote onzekerheid, of zijn de inzichten in de loop van een paar jaar gewijzigd en valt inmiddels wel met zeker heid te vertellen aan welke regels ouders met kinderen zich het beste kunnen houden? Nooit beantwoord Helaas. Onze vragenstellerij is op niets uitgelopen. Het Ivoren Kruis heeft onze brief nooit beantwoord. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding liet weten dat het onze vraag heeft doorgestuurd naar de afdeling preventieve tandheel kunde van de rijksuniversiteit in Utrecht, naar dr. O. Backer Dirks, die onder meer heeft onderzocht hoe lang snoep in de mond blijft. Ook van de heer Backer Dirks heb ben wij niets vernomen. We hebben dezelfde vraag boven dien voorgelegd aan de glucosefa- brikanten, toch bij uitstek specia listen als het over suiker gaat. Maar ook daar kregen we nul op rekest. Geen antwoord. Ook niet na een keertje aandringen. Kennelijk voelen de heren deskun digen zich het lekkerst bij alge mene "welles-nietes"-kreten en ge ven zij niet-thuis als hun om nadere argumenten wordt gevraagd. Jammer. Wat de snoepindeling betreft moe ten we u in de kou laten staan. We blijven zitten met de slotsom, datje gebit hoe dan ook kaoot gaat door snoepen. Tussendoor Dat staat zelfs te lezen in "Visi", het informatiebulletin van het voor lichtingsinstituut van de suiker verwerkende industrie- Ook daar neemt men stelling tegen het ge scheld op suiker, maar men kan er toch niet om heen dat snoep tussen de maaltijden door een slecht gebit oplevert. Dat bleek in Zweden nog eens, waar een groep proefpersonen vijf jaar lang helemaal geen suiker kreeg, twee andere groepen zoete dranken en zoete maaltijden ge bruikten, en vier groepen tussen de maaltijden door moesten snoepen. De groep die geen suiker at, kreeg toch gaatjes in tanden en kiezen. De groepen met het zoete eten en drin ken kregen ze ook, maar niet erger. Alleen de echte snoepers, met de hele dag door zoetigheid in de mond kwamen er slecht af, met een heleboel gaten. Suiker bij het eten (en daarna tan den poetsen, nemen we aan) richt dus niet zoveel schade aan. Volgens Amerikaanse onderzoekers mag je suiker evenmin de schuld geven, als je dik wordt. Wie met een aan geboren neiging tot dik worden (te veel cellen in het lichaam die het vet vasthouden) ter wereld komt, heeft het ook zonder suiker moei lijk. Zeker als hij als kind overvoed is. Deze Amerikanen zeggen, dat wie calorieën kwijt wil raken, vrij wel gewoon kan eten. Het zijn de uitspattingen, die zorgen voor op slag van vet in het lichaam: teveel eten, teveel alcohol, te weinig be weging. De fabrikant van de Bison Lijmen, Perfecta Chemie B.V. Goes, intro duceert onder de naam Bison Dubbel-Fix een dubbelzijdige, zelfhechtende lymstrip. Om snel, gemakkelijk, duurzaam en muur vast schilderijtjes, muurhaakjes, naamplaatjes, spiegels, kalenders, plastic-houders, zeepbakjes, foto's, affiches, posters, enz. te bevestigen. Als ondergrond dienen alle vlakke en gladde oppervlakken zoals te gels, glas, metaal, hout, kunststof fen, geverfde oppervlakken, formi ca, hardboard e.d. Hoe gladder de ondergrond, hoe beter de resulta ten. Bison Dubbel-Fix is daarom erg geschikt om voorwerpen te be vestigen op plaatsen waar moei zaam, of helemaal niet, geboord of gespijkerd kan worden. Bison Dubbel-Fix bestaat uit een 1 mm dikke laag polyethyleen- schuim, aan beide zijden voorzien van een sterke, permanent hech tende kleeffilm. Het is vochtbes tendig en kan daarom prima wor den toegepast in douchecellep en badkamers. Verder koude- en hit tebestendig (-20 graden C tot plus 70 graden C), blijvend elastisch en veroudert niet. Het materiaal is verkrijgbaar is blis- terverpakking van 20 voorgesne den blokjes (12 x 25 mm) of op rol van 1,5 m lang en 19 mm breed. Verder voor grootverbruik is dis penserdoos a 1000 blokjes (12 x 25 mm). De blitser a 20 blokjes Kost f 1.60, de blister met rol f 3,95 en de dispenserdoos f 41,75. Inlichtingen Perfecta Chemie, Postbus 160, Goes. Tel.: 01100- 28210. Ja, dat weet natuurlijk iedereen. De Engelsen winnen glansrijk. Daar gebruikte men in 1975 per hooi'd der bevolking! 3900 gram. Maar tegenover de. andere ons om ringende landen slaan we geen slecht figuur. Nederland 641 gram West-Duitsland 140 gram België 100 gram Frankrijk 100 gram Theedrinken in Nederland doen we in hoofdzaak bij het ontbijt. Ook in de middag, maar de gewoonte om 's avonds nog een kopje thee te drinken breidt zich steeds verde? uit. Misschien een goed idee om dan eens niet dezelfde soort thee van de ontbijttafel te drinken, maar een andere me lange uit te zoeken. Afwisseling van spijs doet eten; bij drinken gaat dat ook wel op. Suggestie; Maak eens uw eigen melange. Hang in een theepot b.v. één zakje Mac Queen en één zakje China Queen. Als u .Josse" thee ge bruikt kunt u van verschillende merken enkele schepjes nemen. Zo is een combinatie van de En gelse melange en de Darjeeiing een geweldige "kick".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17