ZEGE VOOR DANAÏDEN Eerste verlies Bax Foreholte Vierde plaats voor Luba op eigen toernooi DAAD-KORTSJN OJ IS „ONWAARDIG" Debuut-nederlaag LMHC Verlies Fides Pacta op eigen veld BASKETBALBEKER Ruime overwinning Nijssen Trotters MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - Ondanks de toestand van de terreinen heeft de start van de korfbalcompetitie geen vertraging ondergaan. Met een enkele uitzondering (Ons Eiland gin vergeefs naar Amsterdam) kon het KNKV programma worden afgewerkt en konden de eerste indicaties opgetekend worden over de sterkte van de teams. Zo moest Ons Eibernest in de hoofd klasse al een punt afstaan aan nieuwkomer Allen Weerbaar. De Leidse clubs begonnen over het geheel genomen niet slecht. Van de overgangsklassers startte oud-hoofdklasser De Danaïden het best 10 tegen Die Haghe in Den Haag). Fides Pacta verloor van hkv. Op lager niveau verraste Zuider- gelijkopgaand duel te zien, dat kwartier met een fraaie 8-6 zege op meer spannend dan fraai was. Het Pams. Eersteklasser De Algemene tempo lag niet erg hoog. HKV be- startte met een duidelijke zege (11- gon erg goed en had binnen 8 minu- 5), voor TOP en Pemix waren er ten al een 2-0 voorsprong, die Fides gelijke spelen. bij 3-3 had achterhaald. Met 4-4 Die Haghe-De Danaïden 8-10 (6-6) werd gerust en al 2 minuten na de - Gezien de matige resultaten in de hervatting had Fides Pacta zijn eer- voorbereidingsperiode, had De ste voorsprong. Na 10 min. was het Danaïden zich met de 10-8 zege op weer gelijk, waarna de stand 6-6 Die Haghe geen betere start kun- lang op het scorebord bleef. Dit nen wensen. Immers, Die Haghe is kwam voornamelijk door goede in- al enkele jaren een gerenommeerde tercepties van Co de Haas in de overgangsklassen die bijvoorbeeld Leidse verdediging en door wat het laatste seizoen de grootste con- minder fortuinlijk aanvalswerk current van Fides Pacta was. Die (gemiste strafworp Brakel). In de Haghe moet ook dit jaar tot de top- slotfase was HKV evenwel iets for- ploegen gerekend worden, want tuinlijker, waardoor het de laatste zoveel is er niet veranderd bij de minuut kon spelen op balbezit. Dik kanaries. Onderwater (2), José Serdijn, Jan Bij De Danaïden is er wel iets ge- Heinrichs, Diet Rijsbergen, wijzigd. De ploeg staat voor het Yvonne Neuteboom en Tinie de probleem om zich als voormalig Roode scoorden, hoofdklasser in dit milieu waar te Pams-Zuiderkwartier 6-8 (2-3) - maken. Enkele mutaties (vertrek Het gepromoveerde Zuiderkwar- Jacqueline en Wim Brugman) ver- tier begon erg goed met een 8^6 oorzaakten het "door schuiven" zege op Pams, dat constant tegen van de jeugd, waarvan Fred van een achterstand heeft moeten aan- Duyn en Mathilde Visser de expo- kijken. De basis voor de zege legde nenten waren. Vooral Fred van het verjongde Zuiderkwartier met Duyn blijkt een zeer talentvolle het spelen van een behoorlijk tem- speler te zijn, met als aanmerking po, wat de thuisclub na de gelij- zijn mindere verdedigen. De jeug- kopgaande eerste helft (2-3) na de dinternational kwam er evenwel pauze langzaam maar zeker zou gisteren op het niet zo beste terrein "opbreken". Via 3-3 nam Zuider van Die Haghe goed uit en scoorde kwartier 2 punten voorsprong en tweemaal. Gerard Nap - na de af- vanaf dat moment is de zege eigen- scheidsbloemen bij Blauw Wit vo- lijk niet meer in gevaar geweest, rig seizoen toch weer van de party - Met nog een kwartier te spelen be nam de openingstreffer voor zijn droeg de voorsprong zelfs even 3 rekening, waarna Die Haghe de lei- punten, waarna "spelbevriezen" de ding kon nemen vanwege een fa- rest deed. Joep van Dam (2), Jimmy lend aanvalsvak van De Danaïden van Daim (2), Albert de Groot, Toos (Van de Leek en Christiaanse) 3-1. van Dam, Rens Hensen en Carla Hetzelfde vak faalde opnieuw bij Akse doelpuntten. 3-5, waardoor met een gelijke stand aan de tweede helft begonnen De Algemene-SVK 11-5 (4-2) - Het werd. Pas ver in de 2de helft kwam in trainingsmogelijkheden be er tekening in de strijd. Via Van knotte De Algemene (de Sport- Duyn en Nap kwam De Danaïden stichting verbiedt voorlopig train- weer aan de leiding en toen Chris- ing op het terrein in de Leidse Hout, tiaanse wel tot scoren kwam, had waardoor al een maand louter aan De Danaïden de eerste winst vast in de conditie wordt gewerkt) begon handen. Gerard Nap (3), Eric File- volgens verwachting met een dui- mon (2), Sander van Unen (2), Fred delijke zege op het Amsterdamse van Duyn (2) en Cees Christiaanse SVK, dat als promovendus met scoorden. name in de eerste helft veel tegen- FidesPacta-HKV7-8(4-4)-Ophet stand kon bieden, omdat De Alge- terrein aan de Zoeterwoudse singel mene moeizaam tot scoren kwam. werd gisteren de eerste competi- Halverwege was de voorsprong er tiewedstrijd van Fides Pacta ge- echter (4-2), waarna het in de speeld. Een Fides Pacta, waaruit tweede helft een stuk beter ging en routiniers als Wim Meyer, Ruud en het nut van de conditietraining Lenie Niesing en Conne Carree zichtbaar werd. SVK had nog ge- verdwenen zijn. Er was daardoor luk, dat De Algemene in de afwer- nu plaats voor de jeugdige Hennie king niet altijd gelukkig was, an- de Boer, die een redelijk debuut ders was de score hoger geweest, maakte. Met Yvonne Neuteboom is Lenie Slegtenhorst (2) (vervangster zij het enige nieuwe gezicht in de van Henneke Redel), Ans Lambooy ploeg, die verder uit geroutineerde (2), Jan Sjardijn (2), Wim van Vliet spelers en speelsters bestaat. Zo'n (2), Sannie Rusman, Jory Sjardijn ploeg heeft HKV ook en dat gaf een en Ruud van Vliet scoorden. Crescendoheeft naar het schijnt eindelijk zijn beslemming gevonden. Gisteren werd het terrein in het Morskwartier geopend, een daad die verricht werd door ere-voorzitter Speijkers, die hoopte dat Crescendo de nodige aantrekkingskracht op de buurtbewoners zou uitoefenen. Een duel tussen oud-leden zorgde voor de nodige hilariteit op deze "interne" openingsdag. Crescendo zal zich wederom moeten "opmaken" voor het bouwen van een clubhuis, waarvoor al diverse acties worden gevoerd. SMS-Pernix 5-5 (1-3) - Veel veran derd is er bij Pemix, dat maar liefst 4 nieuwe spelers telde, al waren het voor Pernixsupporters wel be kende gezichten. Jacob Bakker is namelijk weer van de partij, terwijl drie oud-leden (Breedveld, Brokaar en van de Waals) terugkwamen van Velocitas. Het is het spel van de pu pillen van Roel Evenblij beslist ten goede gekomen, al liet de afwer king zaterdag nog wel wat te wen sen over. Met wat meer doordacht spel, had het dan ook een overwin ning kunnen zijn. Halverwege leidde Pemix met 1-3, waarna het even tegenzat en dat had een ach terstand tot gevolg: 5-4. Janco Breedveld bewees daarna zijn waarde: 5-5. Overige goals van Alice Tieleman, Kees Brokaar, Ja cob Bakker en Jan Mulder. TOP-Swift (M) 3-3(1-0)- Wat tele urstellend was de opening van promovendus TOP in de eerste klasse, daar Swift uit Middelburg niet een van de "hoogvliegers" zal zijn. Het probleem van het doel punten maken bleek echter aan beide zijden levensgroot aanwezig, waardoor de eerste helft met de „voetbalscore" van 1-0 werd afge werkt. De tweede helft leverde wel meer goals op, maar de afwerking bleef ver beneden dit niveau. Via 2-0, 2-1 en 3-1 (doelpunt van Corry Schelvis, de oud-fluks speelster die een prima wedstrijd speelde), gaf TOP toch nog de zege uit han den, ook al omdat Dirk Meyer bij 3-3 vanaf de stip faalde. Wilma Kuhn en Rob Meyer namen de eer ste treffers voor hun rekening. Weidevogels-Fiks 1-7 (1-3) - Het met veel inzet strijdende Fiks be haalde een alleszeggend 7-1 over winning op mede-promovendus Weidevogels, dat op het schitte rende complex in Bleiswijk niet opgewassen was tegen de jonge ploeg van trainer Lambooy. Hal verwege leidde Fiks al met 3-1 waarvan 4 goals na de rust de 7-1 eindstand tot gevolg hadden. Rob Nonhebei, Marieke Vreeken (2, oud Pemix) Kees van de Meer (2), Dirk-Jan Elzinga en Marjan Reitsma scoorden. KNS-Olympiaan 4-2 (2-1)-Weinig spectaculair aanvalswerk was er bij het gedegradeerde KNS te zien, dat echter wel de eerste winst kon bin nenhalen. Het was aanvankelijk een gelijkopgaande strijd die pas na 25 minuten de eerste afgeronde aanval te zien gaf. In de tweede helft werd KNS gaandeweg sterker en dat leidde tot een 4-1 voor sprong, die voldoende was voor de winst. Ruud en Charles Stijger, Trudy Nieuwenburg en Piet Schoonenberg scoorden. Crescendo-Dubbel Zes 8-2 (6-1) - Als openingswedstrijd op het giste ren in gebruik genomen terrein in het Morskwartier kwam Crescendo in de derde klasse tot de eerste overtuigende acties, die moeten leiden naar het terugkrijgen van de tweedeklassestatus. Piet l'Ami (3), Louis Kok (2), Ans de Rie, Joke Geyer en Wilfred Comelisse scoor den. Valto-Fluks 7-6 (4-1)- Fluks begon met een kleine nederlaag in De Lier, waar Valto net de langste adem had. Fluks kwam goed terug na een slechte eerste helft, waarin het met 4-1 achter kwam. Frank Dijkstra (2), Jan Verloop (2), Tineke Korbee en Kees Imthom scoorden. WIM VAN VLIET. POELDIJK - Bax-Foreholte heeft gisteren de eerste nederlaag gele den in de handbalcompetitie. In Poeldijk won Verburch met mini maal verschil (8-7), onder luide pro testen van de Voorhoutse dames die in de laatste treffer van Ver burch een overtreding van de cir- kelregel zagen. Bax-Foreholte ver scheen gehandicapt aan de start. Cirkelspeelster Elly Hoek zal het gehele seizoen niet van de partij kunnen zijn, terwijl Lenie van Beek moest werken en Mariette Siera nog op vakantie was. Toch had het Bonte-team ook zonder de drie basis-speelsters de wedstrijd nog in haar voordeel kunnen beslissen, als de kansen vanuit de tweede lijn na de hervatting (bij rust leidde Bax Foreholte met 6-4) beter en met meer durf waren benut. Daarnaast kenden de Voorehoutse dames, toen Hannie Boskamp een per soonlijkedekking kreeg, weinig ge luk met hun afstandschoten. An- nemieke de Bruyn knalde twee maal in de slotfase van de strijd tegen de binnenkant van de paal en later deed Hannie Boskamp dat vanaf de zeven meterlijn ook nog eens. Lichtpuntjes in het door Fo reholte verloren duel waren het be tere spel van Marjan Mens en het goede optreden van de, van de ju nioren gekomen Jet Verdegaal Tweede Klasse In de regionale tweede klasse speelden de dames van Northa en EHC met 8-8 gelijk. Ook bij rust •hielden beide ploegen elkaar al in evenwicht: 5-5. De laatste viif mi nuten van de wedstrijd gingen in met een voorsprong voor Northa (8-6), op dat moment miste Moni que Heemskerk een strafworp, waardoor EHC een opleving kreeg en na 8-7 met een break-out in de laatste minuut voor de onver wachte gelijkmaker kon zorgen. De doelpunten kwamen van de hand van Ineke Streng (3), Monique Heemskerk, Lydy Vink (beiden 2) en Anneke Bader. In dezelfde klasse boekte Jong Ade een verdiende winst op VELO: 6-3 (rust 2-1). Defensief sloot het bij Jong Ade prima en aanvallend toonde Jong Ade meer inzicht dan de tegenstandster, hetgeen steunde op een betere conditie, waardoor er een hoger tempo kon worden ge draaid. Bii de stand 4-2 kreeg VELO een serie van vier strafwor- pen toegewezen, maar danzij goed opstellen van keepster Wil van der Geest kon geen van die worpen worden verzilverd. Helma van der Geest en Riekie Peer maakten er daarna 6-2 van. waarna VELO nog één kans mocht benutten: 6-3. MMO bood het sterke Wings goed tegenstand, maar kon het uiteinde lijk toch niet bolwerken: 5-8 na een 2-1 ruststand. MMO werd over igens gehandicapt door een duim- blessure van doelvrouwe Riekie Brunt en van goalgetter Margré Volwater. De scoorsters bij MMO waren: Nicoline van Leeuwen (2), Gerda van der Berg, José Elsgeest en Adri van Leyden. De dames van NIO ondervonden van HMSH weinig tegenstand, rust 4-1, eindstand 9-2. De dames van Sanocel Saturnus misten hun keepster hetgeen resulteerde in een nederlaag tegen DIOS: 4-8 (rust 1-5). Heren De heren van Northa moesten An- cora 2 na een volkomen gelijkop gaande strijd met de volle winst (12-13) laten vertrekken. Indeafde- lings eerste klasse boekten de he ren van Saturnus een grote zege op Wings 2: 19-9. De meeste punten werden geproduceerd na de rust, Anton Klok en Hans Hekese namen er ieder 6 voor hun rekening. De heren van MMO toonden zich in de afd. tweede klasse schotvaardiger en conditioneel sterker dan CWP 2: 18-12 (8-5). "LEIDEN - De Nijssen Trotters, het schaduwteam van Mercasol en jongste loot aan het Leidse basketbal-stammetje, zijn za terdag in Heerenveen de strijd om de Nederlandse basketbalbeker-B begonnen met een ruime overwinning op Dyna: 112-68. Nijssen Trotters had in Friesland meer moeite met het binnen de perken hou den van de persoonlijke fouten (vier spelers moesten het veld met 5 p's verlaten, drie stonden op „scherp") dan met Dyna zelf. Bij rust had het team van Peter Kesteloo al een riant uitzicht op de zege: 55-33. Topscorers: Ed Plomp 27, Rein Paulides 25. Overdevest Stars (OSSS) had minder succes. Zonder training en wedstrijdervaring versche nen de Leidenaars in Hilversum in het veld tegen De Dunckers, die bij de rust OSSS al weinig reden tot vreugde gaven: 46-15. De Hilversummers wonnen met 75-35. De returns van de dit weekeinde gespeelde beker wedstrijden zijn aanstaande za terdag in de Vijf Meihal, wan neer ook de dames van Luba, de jeugd van Mercasol en LUSV aan de start verschijnen. Eerder deze week zijn er bekerduels van Mercasol-dames en de he ren van Luba, Lisse en Grass hoppers. Het regionale jeugdteam van Mercasol verloor na een span nende strijd een oefenduel in Wageningen van Pluto. De Lei denaars, met Joost Cornelis- sens 31) en Walter Baars (22) als produktiefste spelers, ver speelden in de slotfase een 70-64 voorsprong, waardoor Pluto bij het eindsignaal gelijk kwam: 72-72. In de verlenging won Pluto: 80-81. „Leidenaar" Wim Seves scoorde 23 punten voor de Wageningers. Het eerste herenteam van Mer casol oefent vanavond om half zeven in de Vijf Meihal tegen het Rotterdamse Disco Dancer, het voormalige en inmiddels verzwakte Transol. Het Duel geldt als graadmeter voor de Leidse kansen in het komende LEIDEN - Het eerste team van de Leidse basketbalvereniging Luba is zaterdag op het eigen toernooi op een teleurstellende laatste plaats geëindigd. De Leidenaars verloren al hun wedstrijden, zij het dat de krachtsverschillen gering wa ren. De Dordtse eerste divisie- ploeg Frisol sleepte de eerste prijs bij de seniorenteams in de wacht. Frisol bleek al gauw te sterk voor Luba, dat het klassever- schil alleen met een enorme in zet kon overbruggen. De Dord- tenaren wonnen met 28-33. Coach Kallenberg van Luba liet daarna zijn aanspraken op de toernooiwinst varen en ge bruikte de duels tegen Hoofd dorp (21-22) en Breda Pioniers (28-30) om met zijn opstelling te" experimenteren. Met enige pech gingen toen ook de beide andere wedstrijden verloren, waardoor Luba vierde werd. Bij de dames-senioren eindigde het team van Luba als tweede, achter AMVJ Rotterdam. Bij de heren-senioren B was WIK de beste formatie, Luba werd der de. De regionale jeugd van Luba beheerste de stryd bij de junioren-A. Achtereenvolgens werden Akrides, Fortuna en Breda Pioniers met ruime cij fers verslagen. Een opmerke lijke prestatie, want een dag eerder had Luba zich al hele maal moeten geven in de beker strijd tegen Frisol: 66-53 (32-24). Ook de junioren-B werden in hun afdeling eerste, voor Guards, Grasshoppers en WIK. De adspiranten-A, meteen goed spelende Fred Verhoogt en Guid Oei, bleven ongeslagen en zorgden voor de derde Luba- zege. De adspiranten-B van Grasshoppers bleven Gymnova en Luba voor, MSV won bij de meisjes-adspiranten. HANS JACOBS MOSKOU - De Russische schaakbond heeft Viktor Kortsjnoj, die in juli in Neder land politiek asiel vroeg, ver oordeeld en hem zijn eretitels ontnomen. Dit stond zaterdag in een artikel in het dagblad Sowjetski Sport. Als reden gaf men op dat Kortsjnoj een daad had verricht, "onwaardig voor sportmensen uit de Sovjet Unie". In het artikel stond voorts dat de nationale bond er bij de wereldschaakbond (FI DE) op zal aandringen dat Kortsjnoj voor het komende kandidatentoernooi om de we reldtitel wordt uitgesloten. het moederland en verwerpt het argument van de 46-jange grootmeester dat het hem niet was toegestaan zelf te kiezen in welke internationale toer nooien hij uit wilde komen. "Kortsnoj reisde herhaaldelijk naar diverse landen in de we reld en speelde de laatste jaren onder meer in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, West- Duitsland, FYankrijk, Spanje en Joegoslavië", aldus het artikel, dat Kortsjnoj er verder van be ticht in 1974 ten koste van alles het wereldkampioenschap (tegen Karpov) te hebben willen veroveren en daarbij niet toe gestane psychologische midde len zou hebben gebruikt. "Zun ziekelijke eerzucht, tactloos heid en grenzenloze hoogmoed ten opzichte van zijn tegen standers is alom bekend", zo schrift Sowjetski Sport. Jan Timman heeft zaterdag in de negende ronde van het in ternationaal schaaktoernooi in Reykjavik zijn eerste nederlaag geleden. De Amsterdammer verloor met zwart van de Argen tijnse veteraan Miguel Nqjdorf. De Nederlandse schaakploeg heeft in de vierdaagse inter landwedstrijd België uiteinde lijk met verslagen. Hans Böhm kreeg de wisseltrofee, een zilveren obelisk, doordat hij met 3'/a punt uit vier partijen de beste individuele score had. Nederland moest de Belgen na Kortsjnoj de derde zitting nog naast zich dulden (6-6). In de vierde en be slissende ontmoeting was het krachtsverschil overduidelijk. Dankzij winstpartijen van Hans Böhm, Coen Zuidema en Frans Kuijpers won Nederland met 3«/2 - llt. Door zijn overwinning op Jan Roose, tot op dat mo ment leider in het individuele klassement, mocht de Amster dammer Hans Böhm na afloop de wisseltrofee in ontvangst nemen. Het verschil in niveau tussen de Belgische top en de Nederlandse sub-top (Timman, Sosonko, Donner en Ree ont braken) werd uiteindelijk toch in overduidelijke cijfers uitge drukt: 91/g-6'/2. OEGSTGEEST - Na een degelijke oefenperiode, waarin ontmoetin gen met HGC en Victoria verwerkt waren, trad LHMC (Leiden) giste ren aan voor de eerste wedstrijd van de hockeycompetitie. Een wedstrijd, tegen Uden, die voor Leiden tevens het debuut bete kende in de op één na hoogste klasse van de Nederlandse hoc- keybond. Succesvol was het eerste optreden niet Leiden verloor met 1-2. Leiden trok direct vanaf het begin- signaal heftig in de aanval, Niek Tierrie en de gebroeders Ernst en Wouter van de Berg werden keer op keer in de richting van het Udense doel gedirigeerdzonder dat er ech ter een actie doeltreffend kon wor den afgerond. Na 15 minuten spe len verraste Uden de Leidse defen sie. Doelman Martin Drijver werd op het "verkeerde" been gezet en Uden nam de leiding: 0-1. in, maar wist voor de rust niet tot scoren te komen. Een kwartier na rust kon Tierrie een fraaie solo af ronden met verdiende gelijkmaker. Uden, dat duidelijk de mindere was, leek tevreden met dit gelijk spel en trachtte door sterk verdedi gend spel de stand te consolideren. Vele Leidse strafcorners strandden bij de uitstekende Uden-goalie. Uden wist zich via een verrassende aanval aan de Leidse druk te ont trekken, een fraai afgewerkte pass van rechts belandde meteen scoop achter de Leidse keepen 1-2. Twin tig seconden voor tijd liet Tierrie nog een kans op de gelijkmaker lig gen door een strafbal te missen. De nederlaag was een teleurstellend resultaat van deze eerste wedstrijd in de eerste klasse, maar de Leide naars hebben waarschijnlijk men taliteit genoeg om in de komende duels terug te komen. Feller Opening Leiden zette het offensief nog feller Na afloop van de wedstrijd droeg de Oegstgeester wethouder Van Bellen, die zijn zieke collega Thorn verving, drie nieuwe velden offi cieel over aan de LMHC. Met deze drie nieuwe velden is de accommo datie van Leiden gereed, na een jaar geleden al het clubhuis en een half verhard oefenveld in gebruik kon den worden genomen. Voor de ruim 700 leden (400 jeugdleden) is hierdoor een einde gekomen aan ja ren van behelpen. Bij de opening van de nieuwe accommodatie had Leiden ook de "werkers" van Ge meentewerken uitgenodigd, als waardering voor het vele werk dat onder moeilijke omstandigheden is verricht ten einde de velden in een uitstekende conditie te brengen. De openstelling van de velden be tekent voor Leiden evenwel nog niet dat aan de huidige ledenstop een einde kan worden gemaakt, daarvoor blijft het ruimtegebrek met name in Leiden zelf nog te nij pend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14