Maertens een waardig kampioen TAKTISCHE FOUTENDOENTWENTEDAS OM Wereldkampioene Keetie stopt ermee: M man vindt het niet zo 'KROONPRINS' LAAT ALLE VEDETTEN ACHTER ZICH Uitslag Ostuni IJsland maakt slechts één fout I V PAGINA 10 MAANDAG 6 SEPTEMBER 197R OSTUNI - Een periode wordt afge sloten. Keetie van Oosten-Hage, voor de tweede keer wereldkam pioene op de weg, zal na elf jaar de strijd om de wereldtitels voor gezien houden. De Zeeuwse lera res naaldvakken, 27 jaar, drie gouden, vijf zilveren en zes bron zen medailles bij wereldkam pioenschappen op weg en ach tervolging. heeft haar doel be reikt. De prestatie van Imola, waar zij in 1968 de titel pakte voor Tsaoene uit de Sovjet Unie en de Ita liaanse Tartagni, is herhaald. Keetie van Oosten vertelde za terdagavond dat de druk van het moeten, de verplichting zich steeds weer waar te maken een belasting werd die zij niet meer gemakkelijk kan opbrengen. Mevrouw Van Oosten is naast we reldkampioene op de weg ook nog echtgenote en een lerares, die per week zo'n achttien uur voor de klas staat. "Bovendien", bracht zij een beetje aarzelend naar voren. "Vindt mijn man het niet zo leuk". Daarom stopt zij met de strijd op het hoogste ni- De wereldkampioene, die na een betrekkelijk vlakke koers (zij was de enige die een paar keer echt in het offensief ging) het hele veld met overmacht in de eindsprint versloeg, is niettemin nog volle dig met fietsen bezig. Zaterdaga vond al vertrok zy uit Ostuni paar Monteroni di Lecche, waar de baankampioenschappen worden gehouden. "Wanneer ik zou wachten tot vandaag kan ik niet voldoende trainen en ik ben dit seizoen al zo weinig op de baan geweest". Wat Keetie van Oosten doet doet zij goed. Zij heeft het dit seizoen bewezen met haar achttiende en negentiende nationale titel, met in totaal 37 overwinningen en na tuurlek tijdens de wedstrijd van Ostuni, waar zij onmiskenbaar een klasse apart was. "Liever zou ik wedstrijden rijden die moeilij ker waren, die ook wat langer du ren, zo'n tachtig kilometer lijkt mij voor een wereldkampioen schap beter dan de zestig die wij hier moesten afleggen". Terwijl de Franse ploeg duidelijk als eenheid reed om Genevieve Gambillon naar de eindstreep te brengen, vond de nationale kam pioene eigenlijk alleen geregeld Greet Knetemann en Tineke Fopma in haar buurt aan de kop van het peloton. Nederland reed voornamelijk individueel, de sondanks was Keetie van Oosten alle concurrenten te snel af. Het tekent haar kwaliteit, het be wijst tevens dat in het dames- wielrennen nog altijd sprake is van een uiterst klein wereldje, al is het enigszins ontgroeid aan het niveau van het komische bij nummer van "echte" wedstrij den, dat het in de beginperiode was. Yvonne Rijnders bijvoor beeld, verguld met brons in Os tuni, was al wereldkampioene in 1959. In 1967 staakte zij het wiel rennen, vorig jaar kreeg de Belgi sche weer "goesting", kwam te rug en pikte dit seizoen als natio naal kampioene en als 39-jarige een van de ereplaatsen in. Keetie van Oosten-Hage heeft haar doel bereikt. Zwaaiend met de bloemen, gehuld in de regen- boogtui neemt zij afscheid.Naast haar de Italiaanse Bissoli (l.) en de Belgische Reynders (r.). Bij het damesfietsen is Keetie van Oosten zonder meer de koningin, die in het jaar waarin zij besloot tot troonafstand voor de tweede keer in successie geen rijdsters uit de Sowjet Unie op haar weg vond. Dat echter nam niets weg van haar grote prestatie. Na een rit waarvan zij voor het grootste deel het beeld bepaalde, pro beerde Truus van der Plaat op ruim 300 meter voor de streep naar het goud te sprinten. De hoogblonde rijdster werd terug gepakt door de Francaises Ca- mus en Bost en op dat moment sprong Keetie van Oosten weg. Zij doorstond de strijd van een tegen allen op waarlyk indru kwekkende wijze en concludeer de: "Geweldig. Het is misschien niet zo mooi als mijn eerste kam pioenschap, maar ik heb zo ver schrikkelijk lang moeten wach ten op de tweede keer dat ik er nu, acht jaar later, en weer in Italië, eigenlijk even gelukkig mee ben". OSTUNI - Eigenlijk kon het wereldkampioenschap niemand anders toekomen, dan Freddy Maertens. In de afgelopen maanden had de Belg overduidelijk gedemonstreerd, dat zijn grote klasse als coureur niet te verwaarlozen was. Alleen het feit, dat de Belgen, met zoveel kopstukken in de formatie, mogelijk door de grote verdeeldheid niet voor Maertens zouden rijden, bracht zijn kroning in het onzekere. 1f* Joop Zoetemelk reed een uitste kend wereldkampioenschap, maar moest zich uiteindelijk toch tevreden steller met een vierde plaats. Maertens bleek in de fi nale niet te stoppen. Het eindklassement bij de profs is: 1. Freddy Maertens (Bel) 7 uur 6 minuten en 10 seconden; 2. France sco Moser (Ita) z.t.; 3. Tino Conti (Ita) op 11 seconden; 4. Joop Zoe temelk (Ned) z.t.; 5. Eddy Merckx (Bel) op 26 sec.; 6. Bernard Hinault (Fra); 7. Felice Gimondi (Ita); 8. Jan Raas (Ned); 9. Don Allan (Aus); 10. Mike Neal (VS); 21Hennie Kuiper; 22. Gerben Karstens. De overige Nederlanders staakten de strijd. Bij de dames: 1. Keetie van Oosten-Hage (Ned), 62 kilometer in één uur 39 minuten en 14 seconden; 2. Luigina Bissoli (Ita) z.t.; 3. Yvonne Reynders (Bel) z.t.; 4. Genevieve Gambillon (Fra) z.t.; 5. Nicole van den Broeck (Bel) z.t.; 6. Asta Forssell (Fin) z.t.; 7. Truus van der Plaat (Ned) z.t.; 8. Elisabeth Camus (Fra) z.t.; 9. Ag- neta Asplund (Zwe)z.t.; 10. Murean Tartagni (Ita) z.t.; 11. Marjan Bik (Ned)z.t.; 14. Tine Fopma (Ned) z.t.; 20. Anne Riemersma (Ned) z.t.; 25. Gré Knetemann (Ned.) z.t.; 37. Jo hanna Sijbrands (Ned.) 1.39,34. Maar alle speculaties bleken on gegrond. Ondanks de verschil lende belangen werd er in de Bel gische formatie toch rekening ge houden met Freddy Maertens, die in 1973 in Barcelona als nieuwko mer in het profmetier al dicht bij de regenboogtrui was. De "kroon prins" beschaamde dit vertrou wen niet. Liep feilloos naar Fran cesco Moser en Joop Zoetemelk, die op dat moment de titelstrijd leken te beslissen. Toen er een nieuwe scheiding kwam, bleef de 24-jarige Belg attent, óm zo in de eindsprint met Francesco Moser zijn beslissende slag te slaan. Voor Oranje bleef er ondanks de goede ploegentaktiek niets anders over dan een vierde plaats voor Joop Zoetemelk die in de met Maertens bijgekomen Tino Conti zijn meerdere moest erkennen. Zoetemelk over de strijdwijze van de Italiaan: "Hij deed alles voor Moser. Toen ik hem vertelde dat Moser beter uit was met een tweede man van voren, zei hij nee. Hij ver trouwde er helemaal op, dat Moser van Maertens de sprint zou winnen. Hetgeen voor de uitgelaten tifosi niet gelukte. Moser, ook een van de jonge generatie, die graag in eigen land naar de heerschappij had ge grepen, toonde zich erg boos op Maertens: "Hij maakte ten opzichte van mij de indruk, dat hij weinig meer kon. Maar in het zicht van de eindstrijd was dat wel anders". Mo ser, die op het allerlaatste moment nog probeerde om Maertens aan de andere zijde te passeren was ge klopt. De opvolger van Hennie Kuiper "In het Frans heb ik gezegd dat hij mij niet kon flikken. Maar als hij tot tweemaal toe van achter mijn rug demarreert, mag ik toch wel een beetje simuleren". Attent Voor de Nederlanders was er toen geen kans meer. Hoewel Oranje evenals vorig jaar toen Kuiper het goud greep, vanaf het begin attent was, waren er door verschillende omstandigheden in de finale te weinig krachten om het wedstrijd beeld te bepalen. Dat werd wel ge daan in het begin van de koers, toen de oranje-truien aan de rand van de stad Ostuni Gerrie Knetemann naar voren stuurde, die onmiddel lijk Campanez en Santambrogio meekreeg. "Toen ik eenmaal weg was, had ik er spijt van", aldus Kne temann, die had gehoopt dat nog enkele coureurs van naam zijn in itiatief zouden delen. Toen echter de voorsprong van het drietal (4.10 min.) te ver opliep, kwam voor de eerste keer tot uiting, dat de Belgen toch één front zouden 1 slagorde werd het peloton aange voerd en binnen korte tijd de rim pel weggestreken "Kneet", die na Jos Schipper als tweede afstapte: "Jan Raas en ik waren buiten de kopmannen weliswaar beschermd, maar ik had gehoopt zo een brug- gehoofd te kunnen slaan. Maar het heeft me teveel gekost. Ik kon niet meer, ik moest bijna kotsen." Op het grote parcours langs de "witte stad" Ostuni was de harde wind een tegenstander van for maat. Dat ervaarde ook Fedor den Hertog, die op initiatief van Kne temann na de hergroepering de ruimte koos. Fedor deed alles al leen en zijn solo van 104 kilometer, goed afgeschermd door een orarye-front, bracht de gekozen fa vorieten tot honderd kilometer van het einde. Den Hertog, die ook nog bandbreuk leed, moest de inspan ning wel met kramp bekopen. "Je weet van jezelf, dat het een zelf moordpoging is, maar voor de ploeg offer je je op". Bekopen Dat deden ook in de voorlaatste omloop Aad van den Hoek, Bert Pronk en André Gevers, die zoveel mogelijk hadden gedaan om Zoe temelk en Kuiper naar het beste uitgangspunt te brengen. Cees Priem hield het onder de formida bele druk van de Italianen nog het langst vol, maar moest toch ook zijn inspanningen bekopen. In ieder geval gaf Oranje kleur aan dit we reldkampioenschap, ook al had ie dereen graag gezien dat dit tevens naar waarde zou worden beloond. Dat bleek niet het geval. Ook al rea geerde iedereen bijzonder goed op de pogingen van Eddy Merckx en Francesco Moser. De nog jonge Ita liaan trachtte telkens een beslissing te forceren en in de laatste ronde gelukte hem dat ook. De enige die demarreerde was Joop Zoetemelk, omdat hij de aanval van Moser in de afdaling van de belang rijke kliin zag aankomen. Zoete melk, die zich met een vierde plaats tevreden moest stellen: "Ik dacht dat het beslissende moment was aangebroken. De ploeg had uitste kend werk geleverd en nu moest het van ons komen. Toen Moser en ik zo'n voorsprong kregen, was er voor mij niets meer aan de hand". Verkopen Voetbal - Franz Beckenbauer is gisteren tot Westduits voetballer van het jaar uitgeroepen. Jürgen Croy, doelman van het Oostduitse nationale team kreeg die kwalifica tie in Oost-Duitsland. Roeien - Leidenaar Harald Punt is gisteren bij roeiwedstrijden in Gent als tweede geëindigd op het onder deel skiff. Eerste werd de Belg Wil- lems. Bij de twee met stuurman werd Die Leythe derde achter twee Belgische combinaties. Motorsport - In de "motorcross der besten" in Bielsen zijn Ton van Heugten en Dik Steenbergen niet verder gekomen dan een derde plaats. Winnaars werden de West duitsers Böhler en Peppinghaus. Moser vertrouwde het echter niet met de oranje-kopman. Vroeg zelfs aan Zoetemelk of hij mocht win nen. De Nederlander "Het was na tuurlijk aardig bedacht van Moser, maar op dat moment interesseerde het me niets. Ik had graag zelf we reldkampioen willen worden en als je weet, datje ploeggenoten zo goed hebben gereden ga je de koers niet verkopen". Nochtans pakte het anders uit, om dat de voorsprong steeds verder te rugliep en uiteindelijk Freddy Maertens en Tino Conti als enige twee nog konden aansluiten. De Belg, bijzonder verguld met zijn re genboogtrui: "Toen Zoetemelk en Moser demarreerden heb ik mijn hand opgestoken en aan mijn land genoten gevraagd of ze nog wilden rijden. Alleen Pollentier en De- meyer konden dat niet meer, omdat zij teveel hadden gedaan. Voor de anderen bleek het geen moeite om mee te helpen. Ik ben ze er dank baar voor en ook van de Belgische bond zal er een premie af moeten komen". Freddy Maertens, die de afgelopen maand zich helemaal op dit we reldkampioenschap heeft voorbe reid en met ploegleider Lomme Driessens zich volledig heeft afge zonderd, zodat hij zelfs zijn vrouw maar een enkele keer kon ontmoe ten, bleek de steun, die ook door Merckx werd gegeven, volkomen waard. Titelverdediger Hennie Kuiper, die met enig leedwezen de sprong van Maertens had moeten aanzien: "Toen hij demarreerde wilde ik ook aanzetten. Maar opeens week de voor mij rijdende Van Impe naar links en sloot als het ware voor mij de deur. Voordat ik opnieuw kon aanzetten was Maer tens met Conti weg. Door het af- stopwerk van de overige Belgen en Italianen kon ik er nooit meer bij komen". Nederlaag Dat bleek ook voor Zoetemelk, toen Moser opnieuw trachtte weg te komen. Maar Maertens bleef in tegenstelling tot de op kop rijdende Zoetemelk en Conti attent. Weerde zich direct, toen Moser een vrij- Moser is verslagen, Maertens kampioen heidspoging deed hetgeen Zoete melks nederlaag betekende. Want toen het tweetal eenmaal was ver trokken, deed Conti uiteraard geen moeite meer om zijn landgenoot nog in een penibele situatie te brengen. Vandaar dat de spurt met twee moest beslissen over het goud, dat doorgaans bij de professionals erg veel geld oplevert. Maertens: In die spurt wist ik al dat ik dit kampioen schap had gewonnen." Goedkoop Waardoor de sombere dagen van Barcelona 1973 werden verdreven, omdat de toen 21-jarige Freddy Maertens door de geweldige oppo sitie onder aanvoering van Eddy Merckx geen wereldkampioen mocht worden. Maertens gooit het er nog altijd op, dat dit kwam om dat hij toen goedkope Japanse on derdelen op zijn fiets gebruikte, die niet werden geaccepteerd door de gevestigde renners, die racemate riaal van het bekende Campagnolo monteren. In de loop der jaren is er wel wat ten gunste van dit Ita liaanse merk bij Maertens veran derd. Zijn enige tegenslag is echter het grote geld, dat door een aantal Bel gische renners op dit ogenblik wordt verdiend. Want op het start- geldlijstje met Eddy Merckx 120.000 Belgische franks, Lucien van Impe 70.000 frank, Freddy Maertens 50.000 frank en Johan de Muynck 30.000 frank zal de quote ring van de succesvolle wereld kampioen nog verder omhoog moeten worden geschroefd. En of daar in de pot van de verschillende organisatoren nog ruimte voor is, is maar de vraag EINDHOVEN/ALKMAAR - PSV heeft zich zaterdagavond dankzij een 5-1 zege op NAC aan het hoofd van de subtop geplaatst, een groep waar FC Twente niet bij hoort. De Twentenaren verloren kansloos met 3-0 bij AZ. Taktische fouten hebben Twente bij AZ'67 de das omgedaan. De En- schedeërs konden met een vijf mansmiddenveld toch AZ niet on der controle houden doordat de Kohn-formatie een angstig soort dekking uitvoerde en bij balverlies terugholde zonder verder op AZ te lett De ruimte, die hierdoor ont stond, heeft AZ goed uitgebuit. Vooral het grote gat dat gaapte tus sen doelman Gross en de laatste li nie. Het eerste doelpunt was daar een rechtstreekse gevolg van toen Hovenkamp Drost op snelheid pas seerde en niemand meer tegen kwam. Een breedtepass op Kist was toen voldoende om Twente voor de eerste keer te verslaan, maar tevens om alle taktische wa pens uit handen te grissen. Zonder Bos en Pahlplatz bleek de Kohn- formatie niet meer te kunnen om schakelen. Toen Van Marwijk voor 2-0 had gezorgd kwam er na rust nog wel even een opleving, maar Twente verviel in de voorste linie tot breiwerk, hoewel Hovenkamp op de doellijn een keer redding moest brengen. Een doelpunt van Kist leidde tot de definitieve kapi- tulatie van Twente, dat in Alkmaar nog nooit zo zwak heeft gespeeld als gisteren. AZ-trainer Hans Kraay ontbrak door ziekte bij deze wed strijd. Zijn plaats op de bank werd ingenomen door assistent-trainer Hans van Doorneveld. - Na de matige prestaties in de eer ste vier competitiewedstrijden heeft PSV zich zaterdagavond, ten koste van NAC, uitstekend her steld. Het werd 5-1 in het voordeel van de landskampioen,die bij de rust al een voorsprong van 4-0 had en bij 5-0 stoom begon af te blazen. PSV miste niet allen de voorlopig uitgeschakelde Edström, maar ook de eveneens geblesseerde Krijgh en de opnieuw geschorste Stevens. Hun vervangers kweten zich uit stekend van hun taak, vooral Deacy in de spits. De voortreffelijk lei dende scheidsrechter Weerink uit Coevorden kende PSV binnen zes tien minuten twee strafschoppen toe, wegens overtredingen teden Rene van de Kerkhof en Deacy. Doelman de Jong keerde de eerste, door Van de Kuulen zwak inge schoten elfmetertrap, maar hy was kansloos tegen de tweede. Weer van Van der Kuylen. Het stormfijp gemaakte NAC. dat nauwelijks tot een tegenaanval van betekenis kwam, kreeg de genade klap tussen de 29ste en de 39ste mi nuut van de eerste helft. Toen scoorden achtereenvolgens Dahlq- vist, Rene van de Kerkhof en Van der Kuylen, 4-0. Het ene doelpunt was nog fraaier dan. het andere. Voor 5-0 zorgde Posthuma in de 57e minuut met een schitterende kopbal. Meteen hierna viel de ge blesseerde Van Kraai uit en ook Dahlqvist moest verdwijnen. Hun vervangers waren resp. Hoover en Janssen. Bij de stand van 5-0 achtte PSV de opdracht vervuld. Via Smits scoorde NAC tegen: 5-i. REYKJAVIK - Arie de Vroet, spion van interim bondscoach Jan Zwartkruis, is sinds giste ravond, na IJsland-Belgié (0-1) een gewaarschuwd man. "Neen, bang ben ik absoluut niet", zei de man, die rapport over de voetbalploeg van IJs land - woensdagavond in Reykjavik tegenstander van Nederland - moet uitbrengen. "Wel gewaarschuwd. Die IJs- landers zijn misschien sim pele voetballers, maar ze ge ven zich toch voor de volle honderd procent. Nummer 10, Asgir Sigurvinsson, is een voortreffelyke speler, als al hij stijf links. Nummer zes (Johan Edvaldsson) en vijf (Martein Geirsson) zijn in de verdedi ging bijzonder goed. Wat sim pel alleen misschien". Kritiek op de tacfiek van de behoudende bondscoach Guy Thijs wilde De Vroet pas na lang aandringen geven. "Tens lotte zijn wc collega's", begon hy voorzichtig om dan vast te stellen: "Natuurlijk, de Bel gen vielen in het veld tegen. Ze hebben de tegenstander niet onder druk gezet. Ze heb ben te weinig kracht in de aanval gehad. Dat is nooit goed. Links en in het centrum klopte het lang niet altijd. Maar vergeet niet, het veld was hardstikke zwaar en dan is het erg moeilijk Voetballen. Zeker als je tegenstander alles geeft. Ik had nog op een gelijk spel gehoopt. Dat zat er in. Jammer, dat zo'n fout de wed strijd beslist. Temeer daar die doelman een zeer behoorlijke indruk maakte. Die wedstrijd heeft de IJslanders heel wat kracht gekost. De vraag is of ze snel herstellen. Dat kan voor ons woensdag wel eens een positief punt zijn". België kreeg zijn zege. Dat wel. Maar laat en niet door ei gen kracht en kunde. Een fout van de arme Stefansson, die daarvoor in het IJslandse doel triomfen had gevierd, was er in eerste instantie de oorzaak van. Achttien minuten voor tijd maakte Arni Stefansson zijn enige fout in dit eerste duel voor groep vier van de voorronde van het toernooi om het wereldkampioen schap. Hij aarzelde met uitlo pen dacht dat Johan Peturs- son wel zou ingrijpen en kwam net te laat. Hij trapte de bal tegen Jacques Teugels aan. De 8000 toeschouwers in het kleine stadion van Reyk javik, dat die naam amper verdient, zagen Johan Ed valdsson koppend redden op de doellijn. Tegen het zie dende schot van Francois Van der Eist was echter alle ver weer zinloos. Door de behoudende strijd wijze van de Belgen speelde de strijd zich af op het mid denveld waar vooral Coeck bijzonder veel balverlies leed Dat gaf de IJslanders de kans om via hun beste man, Sigur vinsson, soms snel te counte ren. Piot moest eenmaal ra zendsnel naar de hoek op een schuiver van Geirsson. Kans loos was hij toen Sigurvinsson van dertig meter keihard uit haalde, maar tot zijn geluk scheerde het projectiel juist over de lat. België kreeg slechts een kansje via Teugels, maar de uitstekende doelman Stefansson redde bekwaam. Maakte uiteindelyk kort voor tyd de beslissende fout waarop de Belgen hadden ge wacht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10