Voor het eerst rellen in blank deel Kaapstad Geloogd Massief Eiken >A Meubelfabriek Oisterwijk Washington Post: „De tik van Lockheed" Nieuwe eerste vice-premier in Sowjet-Unie Gadaffi geeft Libië nieuwe regeringsvorm Straatsburgs rapport ontstemt de Britse regering Opstandige gevangenen in Huil staken hun actie de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/AFP) - "Ne derland is het laatste land dat leed onder - wat men zou kunnen noe men - tik van Lockheed, een bij zonder pijnlijk politieke ziekte die vrijwel iedereen in de afgelopen ja ren kennelijk kon oplopen die al leen maar een toekomstige koper van Lockheed-vliegtuigen leek". Dit schrijft de Washington post. die maatschappij om klanten aan te moedigen door hen, van het stand punt van het slachtoffer uit bezien, om te kopen. De steekpenningen "Nederland moge zich, zij het wor stelend, herstellen van zijn tik van Lockheed, maar de ziekte is nog acuut in Japan, waar een oud- premier, die op borgtocht is vrijge laten, terecht moet staan op be schuldiging van het aannemen van steekpenningen. In Italië schijnt er een stagnatie te zijn terwijl de politieke partijen be studeren hoe zij de eerder geuite beschuldigingen inzake omkoping zullen aanpakken. In Duitsland ziet het er naar uit dat de verdenking (waarbij nog geen bewijs is geleverd) dat Lockheed in de jaren zestig snode banden had met conservatieve politici, een kwestie voor een campagne wordt. Wat kan er worden gedaan? Het eerste vereiste is natuurlijk de er kenning dat corrupt gedrag van een onderneming een ernstig openbaar vraagstuk is. Verder toezicht van de beurscommissie en onderzoeken door het congres zijn eveneens een soort antwoord. Maar er moeten ook wetten zijn die onmiddellijke openbare bekendmaking 1 van betalingen die ondernemingen in het buitenland hebben verricht om de verkoop te bevorderen". Anderzijds heeft de woordvoerder van Lockheed naar aanleiding van de beschuldigingen van het Ita liaanse weekblad 'TEspresso", dat de Italiaanse premier, Giulio And- reotti, 28.000 dollar (ruim 70.000 gulden) aan steekpenningen van Lockheed zou hebben aanvaard, verklaard dat dit bericht vermoede lijk berustte op valse documenten. Andreotti had de beschuldiging reeds "zuivere verzinsels" ge noemd. Het openbaar ministerie in Tokio heeft de rechtse lobbyist Y. Ko- dama en zijn secretaris gisteren be schuldigd van deviezenzwendel. Zij hebben in Hongkong een n.v. gekocht om door middel daarvan illegale gelden van Lockheed naar Japan te krijgen. MOSKOU (Reuter, UPI) - Het be richt dat de Russische premier Alexei Kosigin onlangs door een beroerte werd getroffen heeft gis teren meer gewicht gekregen toen hij ontbrak op een bijeen komst van het Politburo. Het Russische parlement stelde bo vendien een nieuwe eerste vice- premier aan om hem te assiste- nmistokken charges u KAAPSTAD (UPI, Reuter) - Met felle straatgevechten in het centrum van Kaapstad heeft het anti-apartheidsgeweld van Zuidafrikaanse zwarten en kleurlingen zich gisteren voor het eerst sinds de eerste uitbarsting in Soweto, nu 11 weken geleden, gemanifesteerd op exclusief "blank" terrein. Volgens westerse diplomaten in Later op de dag, toen het in Kaapstad-centrum al weer rustig was, ontstonden nieuwe ^fktehnee^mee?krachtMn°het onlusten in de kleurlingenwijk Hanover Park. Volgens de Zuidafrikaanse radio werd een bericht van maandag in de Lon- kleurling gedood en een andere gewond, toen de politie stenen van de betogers met dense "Evening News" dat de schoten beantwoordde. HULL (Reuter) - Gedetineerden in de zwaar beveiligde gevangenis in de Engelse stad Hull, die dinsdaga vond een opstand begonnen om een openbaar onderzoek af te dwingen naar beweerde geweldda den in de strafinrichting, hebben zich bereid verklaard vanochtend naar hun cellen terug te keren. De opstandelingen die voor vele honderdduizenden guldens schade aan het gebouw hebben aangericht, maakten zich gisteravond gereed het dak 'te verlaten dat zij vrijwel geheel hebben vernield. Onder hen bevinden zich leden van het verbo den Ierse republikeinse leger (IRA) die zich schuldig hebben gemaakt aan moorden en bomaanslagen. Drie van de mannen werden door hun kameraden naar de ziekenaf deling gebracht, omdat zij gewond waren. Een van hen had een gebro ken been. Volgens de opstandelingen zou tegenover de gevangenen geweld worden gepleegd door de bewa kers. Kennelijk hebben zij van de autoriteiten de verzekering gekre gen, dat hun klachten zullen wor den onderzocht. Naar een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken meedeelde, hebben zes leden van het gevangenispersoneel verwon dingen opgelopen, voornamelijk doordat zij werden getroffen door stenen en pannen die van het dak werden gegooid. Hun verwondin gen zijn niet ernstig. Op het hoogtepunt van de opstand hadden de rebellen meer dan de helft van de gevangenis onder hun controle. TRIPOLI (DPA/AFP) - Staats hoofd Gaddafi heeft bij de ze vende verjaardag van de Libi sche revolutie op een bijeen komst in Tripoli een nieuwe re geringsvorm voor zijn land aangekondigd. Het Libische persbureau Arna meldde giste ren dat het huidige systeem, be staande uit ministers en pre mier - vervangen zal worden door „opzichters" die door een „algemeen volkscongres" wor den gekozen. Tegen de jubelende Libiërs zei Gaddafi dat de Libische revolu tie een nieuwe fase had bereikt waarin „de massa de instellin gen in de hele republiek zal overnemen". Hij zei: „We heb ben het stadium van verkiezin gen, leiders en chefs overwon nen, want we geloven dat het volk leider en god is". Ten aanzien van de verhouding met Egypte zei hij dat het Libi sche volk besloten heeft de be trekkingen niet te verbreken. Zelf zou hij niet geaarzeld heb ben de betrekkingen met Sadat wegens diens „haat, ondank baarheid, ernstige agressieve daden tegen het Libische volk en Zijn bondgenootschap met de zionistische vijand" onmid dellijk te verbreken. Het besluit van het Libische volk noemde hij een voorbeeld van een „ongeëvenaarde demo cratie" in zijn land. Hij kon digde aan dat de in Libië gear resteerde Egyptenaren. die vol gens hem door Sadat voor spio nage en sabotage naar Libië wa ren gezonden, zullen worden vrijgelaten. Gaddafi zegde de PLO en an dere vrijheidsbewegingen alle hulp toe, maar zijn land geeft geen geld uit voor terrorisme volgens hem. Wat Egypte betreft zei Gaddafi nog dat alle vaartuigen waar mee het Egyptische leger in ok tober 1973 het Suezkanaal was overgestoken Libische vaartui gen waren. Zijn land had 1500 tanks met elektronische wa pens, duizend kanonnen met computers en 30 Mirage- Gaddafi vliegtuigen aan Egypte gegeven om „het Egyptische grondge bied in de oorlog van 1973" te verdedigen. Aan het front bij het Suezkanaal had zijn land 107 tanks verloren, aldus Gad dafi. Chargerend met de wapenstok en tientallen traangasgranaten afvu rend greep de Kaapse politie in toen naar schatting 3000 jonge kleurlingen, scholieren en studen ten, gisteren voor de tweede dag in successie door het centrum van de stad wilden marcheren. De Kaapse politie had woensdag een soortge lijke protestmars ongemoeid gela ten, maar greep ditmaal met harde hand in. In de drukke Adderley Straat, de Kaapse "Kal verstraat", zochten honderden winkelende mensen dekking in portieken toen de beto gers en de politie slaags raakten. Volgens ooggetuigen zijn er bij de gevechten gewonden gevallen, hoeveel was niet bekend. De 2.5 miljoen kleurlingen van Zuid-Afrika is door de rassenwet ten van Pretoria een, vergeleken met de zwarten, enigszins gunsti ger positie toegedacht. Maar de af gelopen weken verklaarden de jon gere kleurlingen zich in hoog tempo met hun zwarte generatie genoten solidair. Minister van Justitie James Kru- ger, wiens prognose dat het tij van de rellen aan het verlopen zou zijn inmiddels is doorgeprikt, kondigde gisteren een nieuw verbod af op bijeenkomsten in de open lucht. Het verbod is van kracht tot okto ber en is het vervolg op een iden tieke maatregel die afgelopen dins dag verliep. In Winkels in het centrum stad sloten hun deuren i keer kwam tot stilstand. Na de eer ste politiecharges hergroepeerden de demonstranten zich, in een mis lukte poging om via een oplopende straat naar de parlementsgebou wen te komen. Over het centrum van Kaapstad dreven grote witte wolken traan gas, waarvoor de mensen snikkend en hoestend een goed heen komen probeerden te zoeken. "De politie smeet traangas naar al les en iedereen", vertelde een blanke ooggetuige, "ook naar groepjes blanken die dekking pro beerden te zoeken". De politie deelde mee dat zij de si tuatie in Kaapstad zelf weer geheel meester was. verband met de anti- Kaap- apartheidsdemonstraties zijn in et ver- heel het land krachtens de wet op de binnenlandse veiligheid zeker 77 mensen gearresteerd. Die wet kent een onbeperkt voorarrest zonder dat het tot een proces hoeft te komen. Tegen deze arrestatiegolf is giste ren protest aangetekend door de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) en het Zuidafrikaanse ver bond van journalisten. "Deze arrestaties zonder aanklacht zijn vreemd aan de gebruiken in de meeste niet-communistische chris telijke landen", zei SACC- voorzitter dominee Thorne. "Wij manen tot vrijlating van alle gevan genen, of het indienen van een aan klacht tegen hen". 72-jarige Kosigin vorige maand een beroerte kre^g, toen hij aan het zwemmen was in de rivier de Moskwa. Russische funktiona- rissen, die nooit commentaar ge ven op berichten over het privé- leven van hun leiders, weigerden erop in te gaan. De nieuwe eerste vice-premier is Nikolai Tikhonow, een 71-jarige specialist in industriële zaken. Tikhohow is sinds 1965 één van de elf Russische vice-premiers. In de korte aankondiging van het persbureau Tass wordt geen melding gemaakt van de huidige eerste vice-premier, de 62-jarige Kirill Mazoerow, een lid van het Politburo die wordt gezien als één van de mogelijke opvolgers van Kosigin. Westerse diplomaten zeiden dat Tikhonow mogelijk is benoemd om naast Mazoerow te funktione- ren en waarschijnlijk niet om hem te vervangen. Tikhonow zou de industriële zaken moeten be handelen en daarmee Kosigin van nog meer verplichtingen moeten ontlasten. Tikhonow is een Oekraïner die in zijn jeugd werkzaam was als treinmachi nist. Hij heeft in partij- of rege ringszaken in de Sowjet-Unie nooit een in het oog springende rol vervuld. In het St. Luke's ziekenhuis in New York is gisteren op 93-jarige leef tijd, de secretaris van het enige vrijgekomen parlement dat Rus land heeft gehad, Mark Vishniak overleden. Hij werd in 1918 geko zen tot secretaris van de consti tuerende vergadering toen zijn partij een meederheid aan zetels had veroverd. Zeventien uur na zijn installatie ontbond Lenin de vergadering. LONDEN/DUBLIN (Reuter/UPI)- Een rapport van de Europese commissie voor de rechten van de mens, waarin Britse veiligheid stroepen in Noord-Ierland schuldig worden bevonden aan methoden die aan marteling gelijk te stellen zijn, heeft gisteren aan de Britse re gering een wrevelige reactie ont lokt. Dit misnoegen, geuit door de mi nister voor Noord-Ierland Merlyn Rees, was gericht tegen de regering van de Ierse republiek die de zaak aanhangig had gemaakt bij de commissie in Straatsburg en ie nu de bevindingen van de commissie aan het Europese Hof voor de rech ten van de r 5 heeft voorgelegd. Volgens Rees geldt de uitspraak van de commissie een afgedane zaak. Zoals ook in het 686 bladzij den tellende rapport wordt gezegd, hebben de gewraakte gevallen zich in 1971 voorgedaan. Zodra zij begin 1972 aan het licht kwamen, werden de bedenkelijke ondervragingsme thoden verboden, terwijl de slach toffers een schadevergoeding werd betaald. In zijn reactie verklaarde minister Rees, dat de regering in Dublin er beter aan deed, met alle kracht en samen met de Britse au toriteiten een einde te maken aan de terreur van guerrillastrijders die in beide landen het leven en het vreedzame burgers be- De Ierse regering had in haar klacht in Straatsburg melding gemaakt van 230 voormalige gevangenen in Noord-Ierland, aie zich er over hadden beklaagd dat zij na de mas sale arrestaties van militante roos katholieken in de zomer van 1971 slecht waren behandeld dan wel gemarteld. In de gevallen van 14 voormalige gevangenen kwam de commissie tot de conclusie, dat zij waren ondervraagd op een wijze die gelijk stond aan marteling. Hierbij waren vijf „technieken" toegepast, zoals het langdurig laten staan tegen een |Yl uur, het plaatsen van een kap over het hoofd van de ondervraagden, blootstelling aan lawaai en het onthouden van voed sel, drinken en slaap. Daarnaast constateerde de commissie 11 min der ernstige gevallen, zoals het op porren van gedetineerden met veedrijversstokken en het duwen van personen uit vlak boven de grond hangende helikopters. De Europese commissie voor de rechten van de mens was het niet eens met de Ierse regering, dat het zonder vorm van proces vasthou den op zichzelf al een inbreuk vormt op de rechen van de men- sen.Ook mensen. Ook d de niet de stelling dat de Britten zich bij hun detentiebeleid schuldig hadden gemaakt aan discriminatie tegen rooms-katholieken. Van Ierse zijde werd het besluit om de zaak aan het hof in Straatsburg voor te leggen, verdedigd, rege ringsfunctionarissen zeiden dat Ierland een uitspraak van Enge land of van het hof wil, dat derge lijke voorvallen zich niet meer zul len voordoen.Minister van Buiten landse Zaken Garret Fitzgerald legde voordoen. Minister nadruk op het belang van een handhaving van de goede betrekkingen tussen Dublin en Londen. „De zaak schept problemen, maar overwrgingen overwegingen het gebied van de mensenrechten te prevale- Volgens hem zouden de Brits-Ierse relaties niet van de kwestie te lijden hebben. De Ierse procureur-generaal De- clan Costello, die als voornaamste Woordvoerder woordvoerder de Ierse regering in Straatsburg is op getreden, gaf als zijn mening dat de uitspraak voldoening moet geven aan ieder die belang hecht aan de handhaving van de rechten van de mens, niet alleen in Noord-Ierland maar ook in andere deen van Euro pa. Hij betsreed bestreed opvatting van monister minister dat alleen terroristen plezier zullen beleven aan de bevindingen van de com- Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 1 16 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9