PPR kraakt wetsvoorstel Het 'probleem'-gastarbeiders Prins pleitte in Bonn voor de Cobra „Gevaarlijke" man door fout op vrije voeten „Duizenden Chilenen spoorloos Warmgewalst staf- en balkijzer METAAN - ALPHEN Telex 32276 Tel. 01720-74941 Kamer voorstander van verplicht vis 77 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 ADVERTENTIE "mETAAFl l»v^ DEN HAAG (SP) - Al jarenlang roept de aanwezigheid van vele tienduizenden ar beidskrachten van buiten Nederland hier problemen op. Vooral de manier waarop zij werden gehuisvest is vaak aangemerkt als mensonterend. Allerlei actiecomité's stelden dit aan de kaak. Het actiecomité Pro Gas tarbeiders van Nelly Soetens uit Rotterdam kreeg er landelijke bekendheid door. De overheid heeft de gevolgen van het aan trekken van buitenlandse krachten aan vankelijk onderschat. In 1969 werd een wet telijke regeling van kracht voor het verlenen van arbeidsvergunningen aan vreemdelin gen. Maar toen al was het duidelijk, dat de toevloed uit vooral de landen rond de Mid dellandse Zee veel groter was dan men had verwacht. Ook had men in de gaten gekre gen, dat het hier niet om een tijdelijk ver schijnsel ging. De regering heeft in 1970 de problemen breedvoering in kaart gebracht in een lij vige nota. Op basis van de discussie in de Tweede Kamer is toen een nieuwe wettelijke regeling ontworpen: Wet arbeid buiten landse werknemers. Intussen had zich de situatie op de arbeids markt in het begin van de jaren zeventig grondig gewijzigd. In plaats van een over vloed aan arbeidsplaatsen en een gebrek aan werkkrachten, begon de omgekeerde si tuatie te ontstaan. Dat leidde bijvoorbeeld tot het voorstelom buitenlandse werknemers die wilden terugkeren naar hun eigen land een bedrag van enkele duizenden guldens in het vooruitzicht te stellen. "Oprotpremie'" was de geladen term die de actiecomité s hiervoor de wereld instuurden. Bovendien ontstond het probleem van de il legalen: werkkrachten die min of meer oog luikend in de tijden van hoogconjunctuur naar Nederland waren gehaaldzonder dat de werkgever een arbeidsvergunning had. Vaak hadden zij valse paspoorten. Van so ciale voorzieningen waren zij ook verstoken, maar ondanks dat hadden zij hei altijd nog beter hier dan in hun thuisland. Maar wel was duidelijk: wie geen werk had had geen inkomen. Voor illegalen zat een werkloosheidsuitkering er niet in. Mét de stijgende werkloosheid werd dit een knel lend probleem, waarvoor geen hardvochtige oplossing mogelijk bleek. Het standpunt: wie hier illegaal is binnengekomen moet ook maar illegaal het land weer verlaten, heeft het niet gehaald. Net zo min als de stelling, dat we nu maar de hand over het hart moe ten strijken en alle illegalen moeten "wit- maken". Er is dus een tussenoplossing uit de bus ge komen: wie gerekend vanaf 1 november 1974 kon aantonendat hij een halfjaar in Neder land had gewoond, kon een arbeidsvergun ning krijgen en een verblijfsvergunning voor één jaar. Na dit jaar zou verlenging van de vergunning alleen mogelijk zijn als er ook arbeidsplaats tegenover stond. Dit probleem van de illegalen heeft in de laatste maanden van vorig jaar en de eerste van dit jaar nogal de gemoederen bezigge houden. Vooral een groep van Marokkaanse arbeiders trok aan de bel met hongerstakin gen in de Mozesen Aaronkerk te Amsterdam en de Gerardus Majella in Den Haag. In de nieuwe wettelijke regeling die vermoe delijk volgende week in de Tweede Kamer wordt besproken, is bepaald dat werkgevers die nu nog illegale buitenlanders te werk stellen een fikse boete kunnen krijgen of zelfs gevangenisstraf. Voor het overige bevat de wettelijke regeling ook bepalingen die moe ten voorkomen, dat we - als bijvoorbeeld de economische bedrijvigheid weer toeneemt - nog eens zoveel buitenlandse werkkrachten binnen de grenzen krijgen dat ons weer de problemen boven het hoofd groeien. Enkele bepalingen hebben de woede gewekt van actiecomité's. Zij noemen hel wetsvoor stel discriminerend omdat via de werkver gunning een bepaalde groep mensen (bui tenlandse werknemers) wordt gebonden aan één soort werk, bij één bepaalde werkgever. Dit soort "horigheid" vindt ook plaats in Zuid-Afrika, schrijft een van de comité's in een pamflet. Verder ziet men tal van bezwaren aan de bepaling, dat de minister van sociale zaken de mogelijkheid heeft een werkvergunning te weigeren zodra een onderneming twintig buitenlandse werkkrachten in dienst heeft. In de Tweede Kamer zijn verscheidene be zwaren tegen de wettelijke regeling niet aan dovemansoren gezegd. De fractie van de PvdA heeft in samenwerking met de christen-democratische fracties enkele wij zigingen voorgesteld. Als de regering daar niet al te zeer afwijzend op reageert, maken ze een dikke kans aangenomen te worden. Zo willen de christen-democraten en de PvdA-fractie de dreigende verstarring ron dom het aantal van twintig buitenlanders per onderneming doorbreken. De minister zou het getal van twintig niet in acht behoe ven te nemen als er een vacature ontstaat doordat een buitenlander promotie maakt of binnen de onderneming ander werk krijgt. Ook willen deze politieke groeperingen bui tenlandse werkkrachten al na drie jaar vrije toegang tot de Nederlandse arbeids markt geven. De regering heeft een periode van vijfjaar voorgesteld. Zo wordt de actie- comité's die een demonstratie hebben aan gekondigd al bij voorbaat wat wind uit de zeilen genomen DEN HAAG (SP) - Een wettelijke regeling voor buiten landse werknemers in Nederland dreigt uit te lopen op een frontale botsing tussen minister Boersma van Sociale Za ken en de tweede-kamerfractie van de Politieke Partij Ra- dikalen, een regeringspartij. Over hetzelfde onderwerp heeft het KVP-kamerlid B. J. flermsen het aan de stok gekregen met het actie-comité Wet arbeid buiten landers. Hermsen dreigt dit co mité met een proces wegens smaad. Het comité schrijft in een vlugschrift over de opstelling van Hermsen, dat deze "getuigt van een puur racistische benadering en een beschamend onbegrip wie en wat de buitenlandse arbeider is". Commentaar van het KVP- kamerlid: "Ik ben bijzonder ge schokt. En dat terwijl ik al jaren werk voor een goede afloop van deze zaak. Gezien de ruime ver spreiding van de inhoud van de pe titie overweeg ik ernstig deze club een proces aan te doen. Ik be schouw de passage als een persoon lijke aantijging". De petitie is gisteren op het Bin nenhof ter hand gesteld van eén van de ondervoorzitters van de Tweede Kamer, het PPR-Iid Leo Jansen. In het debat over het omstreden wetsvoorstel kraakte mevrouw Van der Heem-Wagemakers na mens de PPR-fractie de opzet van de regering. "Mensonwaardig en overbodig!' noemde zij de regeling. Evenals de fractie van de PSP, vindt de PPR, dat buitenlandse werkkrachten in Nederland de zelfde vrijheid dienen te krijgen als Nederlandse werknemers heb ben. Volgens de PPR leidt het voor stel van de regering ertoe, dat de bestaande toestand wordt vastge legd: buitenlanders hebben en houden de slechtere banen, waar voor geen Nederlander is te vinden. De woordvoerder van de christen democratische fractie, het AR- kamerlid mr. Gerrit van Dam, ver dedigde de opzet van het rege ringsvoorstel. "Wij menen in alle oprechtheid dat de Nederlandse wetgever in zijn verantwoordelijk heid te kort zou schieten als hij zou voldoen aan de eisen van absolute gelijkstelling met de Nederlandse werknemers en volledige vrijheid op de Nederlandse arbeidsmarkt". Volgens Van Dam behoort de wet gever de buitenlandse werknemer de bescherming te bieden die ook hij nodig heeft. In samenwerking met de PvdA-fractie hebben de christen-democraten enkele aan passingen voorgesteld die ten dele tegemoet komen aan de bezwaren van het actie-comité. Bijzonder - De minister kan om bijzondere redenen wél een tewerkstellings vergunning geven voor een buite- lander ook als er in het bedrijf al twintig buitenlanders werken. - De buitenlandse werknemers moeten volgens deze kamerleden na drie jaar vrije toegang hebben tot de Nederlandse arbeidsmarkt. De regering heeft voorgesteld, dit pas na vijfjaar mogelijk te maken. Minister Boersma zou volgende week ingaan op de wijzigingsvoor.- buitenlanders stellen en op de kritiek op het wet- ongenoegen sontwerp arbeid werknemers. - Met het oplaten van tienduizend ballonnen gaven leden van het landelijke actiecomité "Wet arbeid i een klein aantal buitenlandse werknemers gisteren op het Haagse Binnenhof uiting aan hun het wetsontwerp "arbeid buitenlandse werknemers" van minister Boersma. Het aantal van buitenlandse tienduizend u>as symbolisch. Hiermee wilden zij herinneren aan de ruim tienduizend buitenlanders en Nederlan ders die in mei van dit jaar in Utrecht tegen het wetsontwerp demonstreerden. DEN HAAG (SP) - Prins Be- rnhard heeft niet alleen contact onderhouden met Lockheed over mogelijke vliegtuigaanko pen door de Nederlandse rege ring, maar ook met Lockheeds concurrent Northrop. Het bewijs voor de bemoeienis van de Prins met het Cobra- project van Northrop is gisteren openbaar gemaakt. Minister Vredeling publiceerde op aan drang van de PvdA- Kamerleden De Vries en Dan- kert een briefwisseling van ruim vijfjaar geleden tussen de toenmalige ministers van de fensie van Nederland en West- Duitsland, Den Toom en Schmidt. Het Cobra-vliegtuig is lange tijd in de markt geweest als opvol ger van de Starfighter. Volgens de president van Northrop, Tom Jones, een goede kennis van Prins Bernhard, is Neder land het sleutelland geweest in Europa bij de beslissing over de opvolging van de Starfighter. Schmidt schrijft in een per soonlijke brief aan Den Toom, gedateerd 12 januari 1971, dat Prins Bernhard met hem over het Cobra-project van Northrop heeft gesproken. Vervolgens deelt Schmidt mee, dat zijn staatssecretaris Mommsen intussen "het zeer interessante project" van Northrop met president Jones heeft besproken. Schmidt noemt de Cobra vooral voor de kleine NAVO-landen interes sant. Hij heeft de indruk, dat ook Canada wel voor de Cobra voelt. Den Toom laat Schmidt in een antwoordbrief van 22 februari 1971 weten, dat de Cobra een van de drie vliegtuigtypen is die bij de Nederlandse defensiestaf nog serieus in studie zijn. De andere twee zijn de Franse Mi- rage en de Zweedse Viggen. De Commissie van Drie die de betrekkingen van Prins Be rnhard met de Lockheedfa- brieken heeft onderzocht, heeft in een van de conclusies ge steld: "Tenslotte heeft hij zich laten verleiden tot het nemen van initiatieven die volstrekt onaanvaardbaar waren en die hemzelf en het Nederlandse aanschaffingsbeleid bij Lock heed - en zo moet er thans aan worden toegevoegd, ook bij an deren - in een bedenkelijk dag licht moesten stellen". Uit de gepubliceerde briefwis seling valt niet af te leiden of Prins Bernhard in de Cobra- zaak laakbare handelingen zou hebben verricht. De Commissie van Drie schrijft in haar rap port "Omdat zijne Koninklijke Hoogheid functies bekleedt en vriendschappelijke relaties on derhoudt zowel in het defen sieapparaat als bij de vliegtui gindustrie is het noodzakelijk dat hy deze niet met elkaar vermengt. Het is de vraag of hij daarin, met name ten aanzien van Northrop, altijd is geslaagd. Hierbij mag overigens niet worden vergeten dat politieke en militaire autoriteiten op het ministerie van defensie zo nu en dan een beroep op Zijne Ko ninklijke Hoogheid hebben ge daan om zijn relaties bij de vliegtuigindustrie te benutten in het kader van het aanschaf fingsbeleid. Van enige daad werkelijke invloed van Zyne Koninklijke Hoogheid op het onderzochte aanschaffingsbe leid is niet gebleken". Politiebond: Agent mag best zijn mening uiten GRONINGEN (ANP) - Door een formele fout op het parket van de officier van justitie in Groningen bevindt zich vanaf half juni een persoon op vrije voeten, die in een psychiatrisch rapport als diepgaand psychisch gestoord en DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag door aanvaarding van een motie- Ter Woorst (KVP) uitgesproken voor invoering van een veilplicht voor gevangen vis. Veel vis wordt kennelijk buiten de afslagen om aangevoerd en ver handeld. De motie kreeg in de Ka mer algemene instemming. Slechts de fracties van BP en CPN stemden tegen de aanvaarding ervan. Minister Van der Stee (Lsndbouw en Visserij) zei met de strekking van de Kamer-uitspraak „geen moeilijkheden" te hebben. De gemeenschaps-bepalingen even wel beletten hem uitvoering te ge ven aan de invoering van een veil plicht. In het Kamerdebat over de huidige situatie in de visserij merkte de bewindsman op, niet „al te somber" te zijn over de toekomst van de haringvisserij. Reeds eerder ingediende moties van de CPN- afgevaardigde Meis over de invoer ing van een stilligregeling, de vast stelling van een saneringsregeling en saneringspremie en over de her invoering van een olievoorschotre- geling werden verworpen. Ook een motie-Waalkens (VVD) over de qoutering van tong en schol in 1976 verkreeg geen meerderheid in de Kamer. Raadsel opgelost DEN HAAG (SP) - Het raadsel rond de advertentie in twee kranten, waarin het Donner-rapport wordt aangeboden voor tien gulden is op gelost. De advertentie blijkt te ge plaatst te zijn door de Zaandamse postzegelhandelaar en muntenver- zamelaar R. Nihot. De recherche zal geen stappen tegen hem ondernemen omd^t de man geen strafbaar feit pleegt Ie dereen mag het rapport uitbrengen, omdat er geen auteursrecht op be rust. Wel moet een ander lettertype en vormgeving worden gebruikt. De heer Nihot zegt dat hy dat zal doen. Hij kan goedkoper werken dan de Staatsdrukkerij, omdat hij een kleiner lettertype gebruikt waardoor er minder pagina's nodig zyn. gevaarlijk wordt aangeduid. Het betreft hier de 22-jarige in Pa ramaribo geboren Roy Kenneth R. die op 3 december van het vo rig jaar een agent van de gemeen tepolitie Groningen, J.G. Wub- bolts met een mes zwaar ver wondde. Kort daarop werd R. aangehouden en op 11 maart '76 diende zijn zaak voor de recht bank in Groningen. Omdat de rechtbank vond dat alvo rens een oordeel uit te spreken, een psychiatrisch onderzoek naar de persoon van de verdachte R. gewenst was, werd de zitting van 11 maart geschorst. Uiterlijk 11 juni zou de zaak wederom door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank aanhangig gemaakt moeten worden. De wetgever noemt namelijk een fatale termijn in de duur van de voorlopige hechtenis: drie maanden. In deze periode van drie maanden moet een recht zaak door het Openbaar Ministe rie bij de rechtbank worden voorgedragen. Dit gebeurde ech ter niet en Roy R. kreeg dan ook gedurende het psychiatrisch on derzoek in Utrecht bericht, dat hij weg mocht. Half juni was hij weer op vrije voeten. Pas vandaag werd de op 11 maart geschorste zaak voortgezet. Be langrijkste onderwerp van ge sprek was het psychiatrisch rap port opgemaakt door de psychia trische observatiekliniek in Utrecht. In dit rapport werd ge sproken van: "een chaotische en agressieve persoonlijkheid", "de prognoses zyn zeer somber" "sterk verminderd ningsvatbaar". De eis van de officier van justitie, mr. S. van.Gend, was met name op het psychiatrisch rapport ge baseerd: onvoorwaardelijk tbr en een gevangenisstraf van 181 da gen met aftrek van voorarrest (waarin hy 181 dagen zat). De rechtbank doet op 16 september uitspraak. Vrouw verdwenen MUIDEN (ANP) - Een 38-jarige vrouw uit Muiderberg is al sinds veertien dagen spoorloos. De vrouw, Paulina van der Wyk- Bartelings, verliet op 17 augustus na een huiselijke twist 's morgens i haar woning aan de Paulus Potter- laan in Muiderberg. Zij is sindsdien niet meer teruggekeerd. De politie vreest voor een ongeluk. De vrouw vertrok destijds met een Renault- personenauto. Die auto werd op 25 augustus onbeheerd aangetroffen in Amsterdam. VINKEVEEN - De 34-jarige mevrouu nacht in de gemeente Vinkeveen, waar zi lukt. Door onbekende oorzaak raakte zij i stilstand kwam tegen een boom. UTRECHT (ANP) - De Neder landse politiebond, de grootste politie-vakbond in ons land, heeft er in principe geen bezwaar tegen dat politiemensen publiekelijk en met vermelding van hun ftinctie la ten weten wat ze van het wereldge beuren vinden. Met deze uitspraak schaart de bond zich achter de Rotterdamse hoofd inspecteur Kalma en een groep van Rotterdamse politiemensen (onder wie ook weer Kalma) die zich pu bliekelijk uitlieten over respectie velijk Bloemenhove en Zuid- Afrika. Tot de ondertekenaars van het telegram over Zuid-Afrika be hoorden overigens ook enkele le den van het hoofdbestuur van de bij het NVV aangesloten Neder landse politiebond. Het NPB-hoofd bestuur vindt dat in beginsel aan de individuele politie-ambtenaar alleen beperkin gen mogen worden opgelegd die voortvloeien uit zijn afgelegde ambtseed en uit het op hem van toepassing zijnde ambtenarenreg lement. Het vermelden van de politie-functie bij het als individu uitspreken van meningen, protes ten en dergelijke kan naar de me ning van het hoofdbestuur functio neel zijn. Uit de tot nu toe gevoerde discus sies is het volgens het NPB-bestuur wel duidelijk geworden, dat het met betrekking tot deze zaak bijna onmogelijk is om absolute uitspra ken te doen over de grenzen waar binnen de politie-ambtenaar zich by het uiten van zijn mening moet bewegen. In 1972 stelde de toenmalige pre mier aanwijzingen vast over de vrijheid van meningsuiting voor ambtenaren en uit die aanwijzin- G. J. Kok-Buys is de afgelopen gen blijkt al duidelijk dat ook de woonde met haar auto veronge- regering het niet doenlijk en wense- haar auto tot lijk acht de materie uitputtend te regelen. i de weg, Ex-minister van regering-Allende in Nederland DELFT (ANP) - "Het aantal men sen dat de laatste zes maanden in Chili spoorloos is verdwenen, is veel groter dan een commissie van internationale juristen heeft vast gesteld". Orlando Millas, minister van Economische Zaken in de re gering van Allende, zei dit gister middag tijdens een byeenkomst van de CPN in Delft. Millas ver- toereke- klaarde dat het aantal van 52 door de commissie genoemde Chilenen op onweerlegbare bewijzen is ge grond. "Maar het zijn er eerder 52 per maand". Het is 11 september drie jaar gele den dat de regering Allende omver geworpen werd, maar de herden king daarvan is nu anders dan de voorgaande jaren. "Het is nu duide lijk dat de economische crisis ten gevolge van de politiek van de junta een permanent karakter heeft. Men kan de zaak niet meer onder con trole krijgen", zegt Orlando Millas. "De excommunicatie van leden ders. Tegenwoordig worden ze ontvoerd, ze verdwijnen. Het zijn er duizenden. Ook de concentratie kampen zijn nu geheim. Het is niet bekend wie er vermoord is of nog in leven", zegt Orlando Millas. Niettemin zal by de eerstvolgende de Dina, de Chileense staatspo- algemene vergadering van de Ver- litie door de kerk is van groot be- enigde Naties een rapport op tafel lang gezien het katholieke karakter van Chili. Ook de verklaring van centrum en van rechtse partijen, dat de rechten van de mens in Chili niet geëerbiedigd worden, speelt Men streeft buiten Chili komen waarin een commissie haar bevindingen bekend zal maken over de zaken, die 'in Chili plaats vinden. het rol", volgens Millas. De aard van de onderdrukking verandert volgens hem ook in Chili. Werd er vroeger nog een schijn van recht spraak gehouden. "Nu is het an- volksfront (Unidad Popular, de partij van Allende) een zo breed mogelijke basis te geven. Binnen Chili strijdt de vakbond, ondanks het feit dat sommige vakbondslei ders door de junta zijn aangewezen met de ten dienste staande midde len tegen de junta. "De opoffering en de moed van de Chilleende be volking is zeer groot", aldus de voormalige minister. Tijdens zijn toespraak benadrukte hij dat hy de solidariteit die Chili betoond werd van groot belang achtte. In een brief van de CPN aan de Ne derlandse regering werd een volle dige politieke en economische boycot van Chili geëist, alsmede een stop op alle investeringen. Van de Chileense junta werd via de am bassade de vrijlating van alle poli tieke gevangenen geëist.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7