„Arbeidsklimaat bij Adler is erg slecht" Me ren wijk in geweer tegen bouwstop mast^ NS zijn voorstander van viaduct op Stationsplein Van der Stok winkelt en woont in monument LEIDEN - De dienst gemeente werken en de Nederlandse Spoor wegen zijn het erover eens dat op het Stationsplein een viaduct ge bouwd moet worden. Uitbreiding van het bestaande wegenstelsel daar is nodig in verband met de koftist van de Schiphollijn en de te verwachten drukte, die dat ten ge volge zal hebben. Gemeentewerken en de NS zijn al zeer geruime tijd met elkaar in overleg over de reconstructie van het Stationsplein. In het verleden is gedacht aan het maken van tunnels of voetgangersbruggen, maar om ADVERTENTIE uiteenlopende redenen is daar weer van afgezien. De presentatie van het plan om een viaduct te bouwen werd door de leden van de raads commissie van ruimtelijke orde ning gisteravond met de nodige schrik ontvangen. Beijen (PPR/D'66) riep o.a. uit "Dit is vol komen idioot". Met name omdat één van de tekeningen de aanleg van een nogal breed uitgevallen nieuwe weg over het Schuttersveld aangaf richting Valk burg. Deze weg zou met een bocht uitmonden op het viaduct, ter hoogte van het station. Een andere mogelijkheid is dat het viaduct rechtdoor loopt, richting Oegstgeesterweg. Wethouder Waal en ir. Post van de dienst gemeentewerken haastten zich om te zeggen dat het gistera vond voornamelijk om het principe ging: wel of geen viaduct. Het via duct heeft de bedoeling om het Lezers schrijven Stationsplein Wanneer je vanaf de Rijsburger- werg het Stationsplein beriekten je wilt als fietser rechtdoorgaan, dan wacht je natuurlijk even op het groene licht. En als je dan over mag steken moet je voor de aardigheid eens naar links kijken. Je kijkt dan vrij zeker in het verbijsterende ge zicht van de automobilist die op het punt staat jou dood te rijden. Ben Füss, Willemstraat 36, Leiden. keer dat in oost-west (of omge keerd) richting door de stad moet en daarvoor eveneens is aangewe zen op de route via he Statio nsplein. Bovendien vergemakke lijkt een viaduct het oversteken voor fietsers en voetgangers vanaf de Stationwweg naar het station. Nochtans benaderen met name de commissieleden Beijen en Koning (PvdA) de plannen met de nodige scepsis. Hetgeen niet wegneemt dat gemeentewerken en de N.S. ze nog nader zullen uitwerken. ADVERTENTIE TREFT U BIJ WOONWINKEL VRIJDAG 3 SEPTEMBER >976 Ondernemingsraad schortte overleg op LEIDEN - "Nog enkele dagen en we gaan met vakantie. Wij wensen alle mederwerk(st)ers en hun gezinnen een prettige en ontspannende vakantie toe met veel zon. Wij hopen U allen weer terug te zien op maandag 26 juli a.s. om uitgerust en met frisse energie het werk te hervatten". Aldus luidt de inhoud van een mededeling, die de heer W. Passchier, hoofd personeelszaken van de Nederlandse Ad ler Fabrieken aan de Rooseveltstraat in Leiden, op 25 juni jl. aan alle Adler-werknemers richtte. Die ontspanning zal een groot aan tal van hen hard nodig hebben ge had, en het is zeer de vraag of de meesten inderdaad weer met frisse energie aan het werk zijn gegaan. Eerder zal het tegendeel het geval zijn geweest. Het arbeidsklimaat bij Adler is namelijk zó verslech terd, dat de meesten van de onge veer 450 werknemers "met de pest in hun lijf' aan het werk gaan. Dit valt op te maken uit de woorden van districtsbestuurder Dick ter Wisscha van de Industriebond NW, die het stilzwijgen rond Adler heeft doorbroken en een boekje over het bedrijf heeft opengedaan. Volgens Ter Wisscha wordt er bij de Nederlandse Adler Fabrieken (met vestigingen in Cuyk en Leiden) een schandalig personeelsbeleid ge voerd, dat volkomen voorbij gaat aan de Nederlandse arbeidsver houdingen. "Dan weer wordt er bij Adler gereorganiseerd en korter gewerkt, dan weer worden er men sen aangenomen en wordt er zelfs maanden achter elkaar overge werkt". aldus de districtsbestuur der. "Alsof mensen poppetjes zijn, waarbij je alleen maar aan een touwtje hoeft te trekken". Toegespitst De moeilijkheden tussen het per- 'soneel en de directie van Adler zijn vooral toegespitst toen de (Duitse) directie van Adlerwerke in Frank furt (waartoe de Nederlandse Adler behoort) begin van dit jaar een groot aantal bezuinigingsvoorstel len deed, die alle betrekking had den op de arbeidsvoorwaarden van de werknemers. De voorstellen hielden onder meer het volgende in: Kerstpakket geheel afschaffen. Sinterklaasfeest geheel afschaf fen. Werkgeversbijdrage aan het per- soneelsfonds en de personeelsver eniging afschaffen. Bedrijfskleding alleen verstrek ken voor de zeer vuile afdeling (i.p.v. vooralle fabrieksafdelingen). Werkschoenen niet meer ver strekken. Door Joop Maat Studiekostenvergoeding af schaffen. De ondernemingsraad besloot de bezuinigingsvoorstellen af te wij- In een mededeling aan de werkne mers schreef de ondernemingsraad dat "het toch al niet zo beste ar beidsklimaat door dit soort maat regelen ernstig wordt geschaad. De (Duitse) directie geeft er met dit soort maatregelen blijk van, geen rekening te willen houden met menselijke factoren, maar ziet ons werknemers als een productie factor, dat wil zeggen als een ma chine of een stuk inventaris. De be sparingen die bereikt kunnen wor den met dit soort maatregelen zyn niet zo erg groot, de belangen voor ons werknemers echter wel". Gratificatie Behalve de hiervoor genoemde voorstellen schoot namelijk vooral een andere bezuinigingsmaatregel bij de ondernemingsraad in het verkeerde keelgat. Die had betrek king op de jaarlijkse gratificatie van 3 procent, die over 1975 was terug gebracht tot 2,8 procent en waarvan verwacht werd dat die helemaal zou worden afgeschaft. De resolute afwijzing van de voor stellen door de ondernemingsraad had in ieder geval tot resultaat dat de toenmalige directeur, de heer P.*- van Lambalgen, in de vergadering van de ondernemingsraad mee-- deelde dat er geen wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden zouden plaatsvinden zonder de instem ming van de o.r. Wel verzocht de heer Van Lambalgen de onderne mingsraad alsnog een compromis in overweging te nemen, zoals blijkt uit het verslag van de o.r. op 29 januari jl.: "Een compromis is volgens de heer Van Lambalgen te verkiezen boven een confrontatie, omdat een confrontatie zeker op lange termijn mee zal spreken bij het bepalen van de continuïteit van ons bedrijf. Door een confrontatie zal de Duitse directie de Neder landse werknemers als moeilijk beoordelen, waarmee een bedrijf niet zoals wenselijk op te bouwen Desondanks bleef de onderne mingsraad unaniem van mening, dat op dat moment geen compro mis in overweging zou worden ge nomen. Dit had tot resultaat dat de bezuiningsmaatregelen in een later stadium voor 99 procent werden ingetrokken. Dwars Maar er was meer, dat de Adler- werknemers dwars bleef zitten. Sinds 1969, toen het Duitse Adler- bedrijf de Nederlandse fabrieken van de Amerikaanse Royal over nam, hebben bonden en o.r. er al bij Adler op aangedrongen om ook in de bedrijven in Leiden en Cuyk de zg. "geïntegreerde CAO-c voor de metaalindustrie" in te voeren. Daarmee zouden alle niet reële, dus niet uit de functie voortvloeiende verschillen tussen fabrieks- en kan toorpersoneel moeten worden op geheven. Bovendien zou het wer ken op tarief aan banden moeten worden gelegd. Na ruim zeven jaar vruchteloos pra ten werd de ondernemingsraad het zat, en besloten de gekozen leden van de o.r. op 22 maart jl. het over leg met de directie op te schorten. Dit besluit werd mede genomen, omdat het de leden van de onder nemingsraad steeds duidelijker werd dat het beleid in de vestigin gen in Leiden en Cuyk geheel van uit Duitsland werd gedicteerd, zo dat directeur Van Lambalgen de mogelijkheid werd ontnomen een zelfstandig beleid te voeren. De Duitse directie benoemde zelfs een Duitser, de heer E. Dreesmann, tot bedrijfsleider van de Neder landse bedrijven. Formeel werd de heer Dreesmann slechts met de technische leiding belast, maar in •feite had hij volgens districtsbes tuurder Ter Wisscha tot taak de Nederlandse directie te controle- Of dat juist is. en zo ja, welke con flicten daar intern het gevolg van zijn geweest, zal wel onduidelijk blijven. Wel duidelijk was de me dedeling, ondertekend door direc teur Kramme van het Duitse moe derbedrijf, die op 26 juli jl. op de publicatieborden in de Adler- fabriek prijkte: "Hiermede maken wij bekend, dat de heer Pieter van Lambalgen met ingang van van daag niet meer bij ons als directeur werkzaam is. Met ingang van 1 sep tember 1976 is de heer Hans Swan- born tot directeur benoemd". Ver der werd meegedeeld, dat de heer Dreesmann voorlopig de werk zaamheden zou waarnemen. "Befehl ist Befehl" Met name door de activiteiten van deze Duitser is het volgens de NW-Adler een chaotische toe stand geworden. "De manier waarop er leiding gegeven wordt, en waarop de communicatie in het bedrijf verloopt, het gaat allemaal op een echt Duitse manier van het "Befehl ist Befehl", aldus Ter Wis scha. "En als je niet direkt doet wat er gezegd wordt, dan is daar het gat van de deur". Hij vervolgt: "Er zijn afdelingen met een ziekteverzuim van 20 pro cent. Een aantal mensen is lange tijd overspannen. Het hele werk klimaat is op een abnormale manier verziekt. Iedere dag worden er wel mensen met ontslag bedreigd, of ook werkelijk ontslagen. Toch moet de vastgestelde produktie worden gehaald, en daarom wordt er al maanden overgewerkt. Al met al is de spanning er om te snijden". In een brief, die de Industriebon den van NW en NKV deze week aan de Duitse directie hebben ge stuurd, wordt dan ook het vertrek van de heer Dreesmann geëist als voorwaarde voor het hervatten van het ondernemingsraad-overleg. Verder eisen de bonden het vol gende: De gratificatie van 3 procent moet onverkort worden gehand haafd. Er moet een behoorlijk' personeels- en sociaal beleid wor den gevoerd. De geïntegreerde CAO-c moet per 1 september 1976 worden inge voerd Er moet meer duidelijkheid ko men over het huidige salaris beleid. Op al deze punten heeft de Duitse directie van Adler begin april van dit jaar al toezeggingen gedaan, tij dens een gesprek met de vakbon den. Maar hoe gering de invloed van de vakbonden is op de gang van zaken in een buitenlands bedrijf, blijkt wel uit het feit dat Adler tot nu toe geen van de toen gemaakte afspra ken is nagekomen. Economie en historie hand in hand LEIDEN - In het pand Oude Rijn 10 werd gistermiddag een nieuw hoofdstuk geschreven in de geschie denis van Van der Stok. een naam die in 1861 zijn intrede deed in de Leidse middenstand. Elly den Haansinds kort burgemeester van Voorburg, onthulde in haar kwali teit van voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad een uithang bord, die aangeeft dat binnen "pot- terie Van der Stok'' gevestigd is. Eigenaar Hans - de vierde genera tie - van der Stok, vertelde gister middag een groot aantal genodig den, na de sluiting van zijn zaak aan de Breestraat.een nieuwe zaak te willen beginnen samen met zijn vrouw. Inspelend op de specialisa tie in deze branche is de keuze ge vallen op het "koken Naast aller hande gereedschap op dit gebied wordt er ook een aantal specialitei ten verkocht, zoals Makkumer aar dewerk De opening van de zaak vormde gisteren om meer dan één reden een mijlpaal. Tevens was het gisteren namelijk de dag waarop de restau ratie van het uit 1590 daterende pand officieel werd afgesloten. De heer Van Hemert, van de afdeling Monumentenzorgsprak er gisteren zijn blijdschap over uit,dat een oud pakhuis in de binnenstad, weer een bijdrage heeft kunnen leveren aan de versterking van de woonfunctie. De ingrijpende opknapbeurt, waarover al in 1973 de eerste ge sprekken werden gevoerdis gericht geweest op het behoud van het au thentieke karakter van dit typische Leidse woonhuis. Zo werd de 9 me ter hoge spiltrap in ere hersteld en werden in het pand 17de eeuwse paneeldeurtjes aangebracht. Ook de bij de keuze van de kleuren verf werd zoveel mogelijk de oorspron kelijke tint aangehouden. Tijdens de restauratie, zo vertelde van Hemert gistermiddag, deden zich een aantal verrassingen voor. Zo bleek bij het weghalen van de aanbouw aan de achterzijde, dat de gevel zo slecht was, dat die geheel gedemonteerd moest worden. Daarna is de muur weer in oude vorm hersteld. Datzelfde geldt voor de plavuizen vloeren, de kelder, de dakconstructie en tal van andere zaken. Alleen de bedsteden keerden niet terug. Hatis van der Stok: "De restauratie teas een hele kluif en we zijn erg blij met het resultaat. Maar het mooiste is natuurlijk wanneer je niet meer ziet dat het gerestaureerd Wethouder Waal (Stadsontwikke ling) was gistermiddag ook aanwe zig bij de opening. Hij zei de restau ratie te zien ais een bijdrage aan het stads- en winkelvernieuwingspro ces. Bovendien is het het eerste pand dat gerestaureerd is en valt onder de nieuwe rehabilitatieregelingen zoals die gelden voor Maredorp- oost. Hans van der Stok: "Het Leidse bedrijfsleven zou niet a priori tegen Monumentenzorg moe ten zijn. Het is het bewijs geleverd dat de economische functie uan de binnenstad en die van monumen tenzorg hand in hand kunnen gaan." LEIDEN - De Stichting Eigen Huis, die ruim 1200 bewoners van de Leidse Merenwijk represen teert, heeft gisteren een telegram aan de minister van Volkshuis vestingen Ruimtelijke Ordening, Gruijters gestuurd, waarin ern stige ongerustheid wordt uitge sproken over het besluit om de bouw van de mast in de Leidse Merenwijk te laten schorsen. Een groot deel van de Merenwijkers betaalt al twee jaar voor kabel-tv, maar zit nog steeds te wachten op "signaal". Het kabelnet ligt er al. De stichting zegt dat 1 oktober als uiterste datum is aanvaard, om dat langer uitstel tot kapitaalver lies leidt. "Wij vrezen hierdoor zeer benadeeld te worden, aange zien er geen enkele zekerheid be staat, dat binnen afzienbare tijd vanuit Oegstgeest deugdelijk signaal verschaft wordt", aldus de stichting, die de minister drin gend om intrekking van het schorsingsbesluit vraagt. Een dergelijk verzoek is inmiddels ook ondersteund door de bewo nersverenigingen van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten en Bohan in de Merenwijk. Sa men ruim 3000 bewoners. De vraag, wat er gedaan kan wor den aan de pat-stelling, die is ont staan na net schorsingsbesluit van de Kroon, is gisteren uitge breid ter sprake geweest in de Werkgroep Kabeltelevisie. Een van de mogelijkheden is, dat er alsnog een andere plaats wordt gezocht waar de Leidse mast ge bouwd kan worden. Een plaats waartegen het huidige bestem mingsplan zich niet verzet. Deze oplossing, vooral ingegeven door de wens om de Merenwij kers zo snel mogelijk van signaal te voorzien, zou vandaag worden besproken in de vergadering van B. en W. Als daartoe besloten zou worden betekent het dat de nu gebouwde fundering als een ver liespost moet worden afgeboekt. Bovendien is de vraag of Gede puteerde Staten met een nieuwe plaats akkoord zullen gaan nu zoveel geharrewar over de mas ten is ontstaan. Niet uitgesloten moet worden geacht dat ook tegen een nieuwe plaats bezwaar zal worden aange tekend door Multivisie. Al kan dat dan niet zoals nu omdat de bouwvergunning in strijd was met het geldende bestemmings plan, in dit geval kan om schor sing worden gevraagd uit een oogpunt van algemeen belang (kapitaalverspilling). De kans dat een dergelijk verzoek door het ministerie gehonoreerd zou wor den wordt door wethouder Waal klein geacht, omdat de eerste schorsing dan in een heel vreemd daglicht komt te staan. Wordt er volhard in de huidige plaats van de mast, dan zal de Me renwijk voorlopig nog verstoken blijven van kabel-tv-signaal. Immers een onderzoek of de bouwvergunning voor de mast volgens de voorschriften werd verleend gaat zes maanden du ren. Wethouder Waal liet gisteren blijken, dat een half jaar het mi nimum is, en dat er best nog een paar maanden kunnen bijkomen. Overigens gingen er gisteren in de werkgroep enkele stemmen op om deze weg te kiezen. Van ambtelijke zijde werd erop aan gedrongen om te volharden in de huidige plaats. Tegelijkertijd zouden B en W van Leiden de mi nister moeten verzoeken om ook de bouw van de mast in Oegst geest te schorsen. Dat moet kun nen, ook volgens wethouder Waal, omdat het bewuste gebied aan de Kwaaklaan uitsluitend "defensiebestemming" heeft. Via deze schorsing zou tenminste de rechtsongelijkheid die nu nog bestaat tussen de Stichting Mast en Multivisie zijn weggenomen. CDA-raadslid Bleijie zei gisteren in de werkgroep kabel-tv, dat daardoor misschien alsnog nieuwe mogelijkheden opdagen voor een vergelijk. Voorts is er nog de mogelijkheid dat de stichting Mast besluit om zich niet te storen aan het Kroon-besluit en de mast in de Merenwijk gewoon af te bouwen. Op die mogelijkheid werd giste ren gezinspeeld door de heer Wentholt van de Stichting Ka belnet Merenwijk. "Ik geloof niet dat men die mast zal laten afbre ken, wanneer die er eenmaal staat". Een dergelijk stukje "ongehoor zaamheid" zal nooit van het col lege kunnen uitgaan, omdat men dan moeilijk meer zal kunnen op treden tegen anderen die binnen de gemeente de voorschriften van bestemmingsplannen met voeten treden. De kans dat de stichting het zal doen is ook niet groot, omdat daarin de Leidse wethouder Van Aken en de Lei- derdorpse wethouder Drenth zit ten. Bovendien houdt dit spelen van "hoog spel" ook grote finan ciële risico's in. Uit de vergadering van de werk groep kabeltelevisie is wel geble ken dat het ministerie van Defen sie een zeer opmerkelijk spelletje heeft willen spelen. Er is door de staatssecretaris van Defensie ernstig bezwaar gemaakt tegen de bouw van de mast in de Me renwijk. De Leidse mast zou pre cies in de hartlijn van het gepro jecteerde straalpad tussen Oegstgeest en Schoenhoven lig gen, zodat de kans op storing zeer groot zou zijn. Beweerd werd dat daardoor waarschijnlijk de aan sluiting voor luchtverdedigings- netten en de verbinding met een militaire communicatiesatelliet geen doorgang zou kunnen vin den. De mast zou dan ook ver plaatst moeten worden. Tevens werd er door de staatssecretaris van Defensie op gewezen dat de mast in Oegstgeest voor Defensie van zeer- essentieel belang is (Zoals bekend zouden Multivisie en Defensie samen de mast ge bruiken). Onderzoek bij de PTT leerde de Leidse wethouder Van Aken dat van bezwaren geen sprake was. "Daarop heeft Defensie de brief Ijlings ingetrokken", aldus Van Aken. Tenslotte is er nog een brief die Multivisie heeft gestuurd aan staatssecretaris Van Huiten naar aanleiding van het bemidde lingsgesprek, dat vorige week plaatsvond. Daarin zegt Multivi sie bereid te zijn het kopstation, de antennes en de mast van de Stichting Mast over te nemen tegen kostprijs. Aan die bereid heid is wel de voorwaarde ver bonden dat Leiden en Leider dorp zich verplichten om signaal van de mast in Oegstgeest te be trekken. En op z'n minst voor een periode van tien jaar. BRAM VAN LEEUWEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3