„Ouders op herhaling" nu officieel erkend Ondanks regen Brits leed nog niet geleden SUBSIDIE VOOR LEIDS EXPERIMENT Kom en win een prijs. TOEGANG GRATIS win een prijs win een prijs Meer grintbetontegels iri de Haarlemmerstraat Lezers schrijven „Geen inval" Van der Stoel vraagt uitzetting Custers Binnenkort verplaatsing Verdugt Tiel VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD ZOMER-EXPRES IN LISSE op zaterdag 4 september in winkelcentrum „Blokhuis", om 11.00 uur 14.00 uur - 15.30 uur. PRESENTATIE: HANS VERSNEL Leidsch Dagblad zomerexpres: een half uur durend showprogramma voor jong en oud met muziek, zang, goochelen, dans en een flitshnde kwis! LEIDEN - De sierbestrating in de Haarlemmerstraat zal van aanzien lijk meer grintbetontegels worden voorzien dan oorspronkelijk de be doeling was. In plaats van om de dertig meter zal er om de vijftien meter een oversteek, uitgevoerd in betontegels, in de straat worden aangelegd. In totaal komen er 33 stroken meer. Dit is het resultaat van overleg tus sen vertegenwoordigers van de gemeente en de winkeliers. De sierbestrating in de Haarlemmer straat is een project, waaraan zowel door de gemeente als de winkeliers en het ministerie van economische zaken financiële bijdragen worden verstrekt. Bij de uitvoering van het oorspronkelijke plan, voor de bouwvakvakantie, bleken auto's op het rode asfalt waarvoor was geko zen, lelijke olievlekken achter te la ten. Daarom is het plan nu tussen tijds gewijzigd. De kosten die het gevolg zijn van de uitbreiding van het aantal betontegels bedragen 60.000 gulden. Daarnaast blijkt de uitvoering van het werk bovendien nog eens 70.000 gulden duurder uit te vallen dan de 640.000 gulden die was geraamd. De gemeente zal de extra kosten van 130.000 gulden voor haar rekening nemen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is hier gisteravond mee akkoord gegaan. De groepscommandant van de Rijkspolitie in Sassenheim en on dergetekende tekenen bij de redac tie van het Leidsch Dagblad be zwaar aan tegen enkele passages in het verslag van het werkbezoek, dat prinses Beatrix en prins Claus op 1 september aan het Zuidhollands Plassengebied brachten. Met name achten wij termen als "inval", "huiszoeking", "opruiende pamfletten", "verstoring van het werkbezoek" en "protestactie" uit de lucht gegrepen en derhalve mi splaatst. De politie heeft zich slechts op de hoogte gesteld van het doel en de wijze van presentatie van de petitie, haar medewerking toegezegd en daadwerkelijk verleend. Na afloop is er van de zijde van de politie zelfs nog waardering geuit voor de rus tige en waardige wijze, waarop aan het prinselijk paar steun werd ver zocht voor het streven van een groot deel van de Warmondse bur gerij het eigen karakter van het dorp te behouden, de bouw van een onnodig breed spoorwegviaduct te voorkomen en het eigen karakter van de Oranje Nassaulaan te hand haven. F. Bonjer Oranje Nassaulaan 15 Warmond De gewraakte termen "inval" "huiszoeking" en opruiende pam fletten" werden door onze verslag gever opgetekend uit de mond van de zoon van de heer Bonjer, die als een van de actievoerders aan de demonstratie deelnam. Hij was thuis op het moment dat de politie met drie man sterk informatie kwam inwinnen. "Achteraf beke ken is het misschien onjuist geweest om er met drie man op af te gaan zo liet de groepscommandant van de rijkspolitie te Sassenheim, de heer Den Dunnen, ons vanmorgen nog weten. "Dat kan inderdaad bij die jongen de indruk gewekt hebben dat we de zaak erg serieus namen De uitdrukkingen "verstoring van het werkbezoek" en protestactie zijn evenmin uit de lucht gegrepen nieme telefoontje dat de politie woensdagmorgen ontving, enkele uren voordat het prinselijk paar in Warmond zou arriveren. REDACTIE LEIDEN - De ongeveer 1200 bejaarden, die verblijven in Leidse tehuizen en centra zijn gisteren verrast met een portie druiven. Die werd beschik baar gesteld door de gezamen lijke handelaren van de Leidse markt in het kader van een ac tie die zaterdag zal starten om de markt nog meer in de be langstelling te plaatsen. We thouder Oosterman hielp van ochtend bij uitreiking in het bejaardencentrum Zuydt- wijck aan de Aaltje Noord- ewierlaan een handje. In to taal werden gisteren zo'n 1300 pond druiven uitgedeeld. De actie van de Leidse markt wordt gehouden op de vier za terdagen in september. Gedu rende twee zaterdagen krijgt elke klant die in een kraampje iets koopt een deelname formu lier voor een loterij Op zater dag 18 september moeten de lo ten worden ingeleverd en een week later worden op de markt in een speciale stand de prij zen uitgereikt. In totaal verte genwoordigen de prijzen een waarde van ongeveer 15.000 gulden. Op de foto ziet men, hoe we thouder Oosterman (links) en Verplancke van de Leidse Markt Reclame rechtsgiste ren de eerste druiven uitdeel den in het bejaardencentrum Zuydwijck. In de Londense Pinewood-studio's zijn de opnamen begonnen voor de tiende James-Bondfïlmgetiteld The spy that loved me". De hoofdrollen wordén vertolkt door Roaer Mooreen Barbara Bach,een 27-iarige actrice, die in New York werd geboren en nu in Rome woont. In de film speelt zij de rol van een Russische spionne. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft zich gisteren telegrafisch tot de regering van Bangladesj gewend met het dringend beroep "spoe digst tot uitzetting van Peter Cus ters over te gaan". De woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft dit gisteren meegedeeld. Drs. Peter Custers. ontwikke lingswerker en journalist, zit sinds 8 december van het vorig jaar ge vangen en wordt ervan beschul digd de veiligheid van de staat in gevaar te hebben willen brengen. Een speciaal hof heeft 28 augustus besloten dat de zaak achter geslo ten deuren behandeld wordt. Minister Van der Stoel heeft om de uitzetting van Custers gevraagd omdat een lid van de Nederlandse ambassade niet als waarnemer tot het proces wordt toegelaten en het alsnog weigeren na aanvankelijke toestemming van de toegang van de door de familie Custers aange stelde buitenlandse advocaat, John F.F. Platts-MIlls. Dinsdag al kreeg de Nederlandse tijdelijk zaakgeli. *de in Dacca, mr. Paul Brouwer de opdracht een formeel protest tegen de gang van zaken in het proces-Custers aan te tekenen bij het ministerie van bui tenlandse zaken in Dacca. Nieuwe Turf- marktsbrug LEIDEN - De dienst gemeente werken heeft een ontwerp gemaakt voor een nieuw te bouwen Turf- marktsbrug. Deze brug moet de huidige, die wegens instortingsge vaar voor auto's en bussen is afge sloten, vervangen. Het ontwerp geeft een brug aan die op twee pijlers rust. De doorvaar- hoogte bedraagt 1.35 m. zodat er een rondvaartboot onderdoor kan. In de raadscommissie voor ruimte lijke ordening werd de tekening van de brug gisteravond gepresen teerd. Niet alle commissieleden waren gelukkig met de gekozen vorm, die van overspanning tot overspanning als een "brede U" omschreven zou kunnen worden. Evenmin toonde de commissiele den Beüen (PPR/Q'66), Koning (PvdA) en Van de Zande (PSP) zich tevreden met het feit dat de brug in beton zal worden uitgevoerd. Maar doelend op de noodzaak van een snelle aanleg zei wethouder Waal: "U kunt in feite niet kiezen. U krijgt toch geen andere brug". Tegelijk met de aanleg van de brug, volgend jaar, zal een deel van de walmuur van de Turfmarkt hersteld worden. De totale kosten worden op 843.000 gulden geschat. LEIDEN - De cursus "Ouders op herhaling" in Leiden- Noord en de Kooi is door het ministerie van onderwijs en wetenschappen officieel erkend als experiment. Dat bete kent dat de toekomst van de cursus voor de komende drie jaar is veiliggesteld. Voor dit jaar heeft het ministerie 137.000 subsidie verstrekt. Hierdoor kunnen een coördina toren een administratieve kracht, beiden met een volledige dagtaak, worden aangetrokken. Bovendien heeft het de partement de mogelijkheid opengelaten om per 1 januari '77 nog eens een vaste medewerker aan te trekken. LONDEN (UPI) - Er hangen weer donkere wolken boven Engeland waaruit flink wat regen valt en de temperaturen zijn een stuk lager Men zou dan ook denken dat het leed van de droogste zomer in vijf eeuwen geleden is, maar dat is be paald niet het geval. Integendeel, in sommige opzichten moet het ergste nog komen. Als het gestaag blijft regenen van nu tot aan de lente van volgend jaar - en dat wordt niet verwacht - zul len de gevolgen van de droogte in Engeland nog jaren merkbaar blij ven. Een voorbeeld hiervan zijn de waterbekkens die in de buurt van de kust liggen. Zij worden gevoed met regenwater dat zich eerr weg baant van het aardoppervlak door bijvoorbeeld het kalksteen naar de bekkens. Door de veel te geringe regenval van de afgelopen 15 maanden en de afname door de consument is het peil in vele van deze bekkens tot beneden het toe laatbare en is zeewater in de be kkens doorgedrongen. In sommige laaggelegen kustge bieden is de oogst door het vcrzilte water aangetast en het kan jaren duren voor het water weer goed is. Sinds mensenheugenis is het mooie, groene landschap niet zo bruin geweest. De grasmatten zul len weer groen worden maar hon derdduizenden bomen zyn voor goed verdwenen. Zij zijn vernield door talrijke bosbranden of ge woon doodgegaan door gebrek aan water. Engeland is echter geen woestijn en er zal een scherp en ervaren oog voor nodig zijn om te zien wat de droogte heeft veroorzaakt. In de meeste steden is het water ge rantsoeneerd maar dit wordt over het algemeen niet als een ernstige last ervaren. Het is nog steeds ver boden de auto te wassen of de tuin te besproeien en dat kan wel de hele winter zo blijven. Op enkele plaatsen is de rantsoene ring echter erg strikt. In delen van Wales komt er maar zeven uur per etmaal water uit de kraan en op het eiland Jersey is de rantsoenering nog strenger. In grote steden als Leeds wil men de watertoevoer volledig staken en tappunten op de hoeken van stra ten openen om enkele blokken woonhuizen tegelijk te bedienen. Dit is echter nog niet gebeurd. Zoals de grote droogte niet plotse ling eindigt, zo is hij ook niet plotse ling begonnen. De winter van 1974 op 1975 was al droger dan normaal en de zomer van 1975 was een wel daad voor toeristen, de wijnbouw en de overige oogst. Het regende weinig. Er klonken waarschu wende stemmen op dat er een lan delijke pijpleiding voor de water distributie moest komen, meer bronnen moesten worden aange boord en meer waterreservoirs moesten komen, maar niemand luisterde. De winter van 1975 op 1976 was zacht, zonnig en droog en de lente bracht evenmin voldoende regen. Toen kwam in juni de grote hitte golf met alle gevolgen. Evenals in ons land stegen de prij zen van de groenten snel, er werd vee geslacht en andere kudden over het onderwijs, zoals de kleu terschool, de speelleerklas, Leidse Toets etc. In de praktijk werken de deelnemers meestal in groepjes van vijf met eén onderwijzer. De eerste drie maanden is het programma bepaald door de medewerkers. Daarna worden de leer- en praat- onderwerpen samen met de deel nemers vastgesteld. Veelal wordt er gewerkt in projecten, waarbij aller lei activiteiten zich rond een be paald onderwerp concentreren. De cursussen, waar uitsluitend bewo ners van Noord en de Kooi aan kunnen meedoen, worden gegeven in de Heilig Hartschool, de Willem de Zwijgerschool, Alphons Ariens- school. Buurthuis Ververskwartier en op het kantoor van "Ouders op herhaling". Herensingel 3. Het kan toor van de cursus is overigens sinds kort in het gebouw van de St. Josephparochie ondergebracht. Behalve de algemene cursussen van "Ouders op herhaling", waarbij de ene groep verder gevorderd is dan de andere, zijn er dit jaar (het vierde jaar) ook weer de cursussen engels en de brugklas verzorgende en verplegende beroepen. Daar naast is er een groep van ouders die dagmavo volgen en die daarbij worden begeleid. Ook is er een groep die op de dagmavo wordt voorbereid. In Leiden is, zoals be kend, kort geleden een speciale dagmavo voor volwassenen van start gegaan. De cursus "Ouders op herhaling" heeft verder een groep typen en zuiver schrijven (die 1 ja nuari '77) van start gaat) en een groep algemene ontwikkeling en maatschappijleer. Nieuw is ook een cursus voor ouders en onderwij zers, waarbij de cursisten wegwijs worden gemaakt in regelingen en bepalingen die alle met de school te maken hebben. Evenals vorig jaar is er een aparte afdeling voor individuele begelei ding. Deze afdeling begeleidt ie dere deelnemer die daarvoor in aanmerking komt, twee keer per week. Hetzij om de kennis van vroeger weer wat op te frissen hetzij om hem/haar voor te bereiden op een cursus/opleiding of functie. Overigens kan men zich nog voor de cursus "Ouders op herhaling" aanmelden, hoewel de cursus al voor de helft is volgeboekt met mensen die vorig jaar op de wacht lijst stonden. Er zijn - vanwege de subsidie van het ministerie - geen kosten aan verbonden. De cursus kan ten slotte ook nog flink wat on derwijzers gebruiken om het aantal vrijwillige medewerkers uit te breiden. Met name de afdeling in dividuele begeleiding heeft drin gend behoefte aan nieuwe krach ten. Eventuele kandidaten kunnen zich evenals de nieuwe deelnemers van de cursus aanmelden bij het kantoor van "Ouders op herha ling", Herensingel 3, tel. 071- 126502. werden van het zuiden overge bracht naar grazige weiden in Schotland. Het doorgaans natte Wales dat grote steden van water voorziet kreeg watergebrek, het industrie gebied van de Midlands werd zwaar getroffen en ook het oostengelse landbouwgebied kreeg klappen. In het zuidwesten gingen door brand tientallen hectaren bos verloren. Nu er regen valt waarschuwt de na tionale waterraad de bevolking voor optimisme. In de jongste advertentie van de raad werd het hard gezegd. "Als u op regen wacht als oplossing voor het watertekort, vergeet het dan Er is meer nodig dan een paar buien om onze voorraden op te voeren. De meeste mensen proberen water te besparen. Maar wij moeten dat met z'n allen nog sterker proberen. Ons bestaan staat op het spel woerd 52 in Leiden is gistera vond een nieuwe scoutshop geopend. De winkel, die alleen op dinsdag- en donderdaga vond open is.verkoopt behalve uniformen en andere attribu ten voor welpen, kabouters, gidsen en verkenners, ook kampeerartikelen De scoutshopdie door vrijwil ligers wordt bemand en waarin in principe geen winst gemaakt wordt, was vroeger gehuisvest in een pand van de universiteit aan de Vierde Binnenvest gr acht.De huur werd echter per 1 september opgezegd, vandaar de verhui zing naar de Hogewoerd Bij de opening gisteravond werd ook het nieuwe padvin dersuniform getoond. De korte broek is verdwenen en ver vangen door een lange cordu- roybroek en ook de shirts zijn aangepast. Wanneer en in welke mate de verschillende Leidse scoutinggroepen op het nieuwe uniform over zullen gaan is nog niet bekend. De cursus "Ouders op herhaling", is zoals bekend, bedoeld voor ou ders die om welke reden dan ook nog iets willen leren. Hetzij omdat ze hun kinderen willen helpen met het huiswerk. Hetzij omdat ze iets aan hun algemene ontwikkeling willen doen of later een algemeen voortgezette opleiding of een be roepsopleiding willen gaan volgen. De deelnemers - vorig jaar 144 - worden zoveel mogelijk ingedeeld in groepen van vijftien, die elk vier begeleiders hebben. Meestal wor den de cursussen op maandag-, dinsdag- en donderdagavond ge geven. De cursus heeft een leergedeelte, waarbij de leerstof van de lagere school wordt herhaald, en een praatgedeelte. In het laatste ge deelte wordt informatie gegeven DEN HAAG (SP) - Binnenkort worden de besprekingen over de verplaatsing van het chemisch be drijf Verdugt in Tiel afgerond. Dit antwoordt minister Vorrink van Volksgezondheid op schrifte lijke vragen van het PvdA- kamerlid Van Ooijen. Bij Verdugt ontsnapte deze zomer arseenbevat- tende stof. De financiering en de grootte van de rijksbijdrage aan de verplaat sing van Verdugt is nog één van de struikelblokken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21