Speed": geen MASH Jeugddienst had geen voet meer bij de jongeren „Mother, Jugs and ^iinnii:wwn OPGEHEVEN NA TELEURSTELLEND RESULTAAT IN PROEFJAAR Films deze week Amateurfilmer wint zilver op festival Evel Knievel als filmster VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 ^MgiBnnilIBMa LEIDEN - "We zijn tot de conclusie gekomen dat we er de jeugd niet meer mee bereiken, althans in de Leidse situatie niet, en daarom hebben we besloten ermee te stoppen". De voorzitter van de Leidse Hervormde Jeugdraad, Tymen van der Ploeg, kan moeilijk blij zijn met het verdwijnen van de maandelijkse jeugddiensten in de Hooglandse kerk, maar hij vindt het wel juist dat de jeugdraad, in overleg met de Met hem en de jeugdwerklei ders Ploni en Jan Robbers hadden wij een gesprek hier over. Het einde van de jeugddiensten verplicht eerst, een moment bij hun geschiedenis stil te staan. commissie die de jeugddiensten voorbe reidde, tot dit besluit gekomen is, omdat het eenvoudig geen zin heeft, iets in stand te houden - en daaraan tijd en zorg te blijven geven - waaraan kennelijk geen behoefte meer bestaat. Kanselreuzen Van het begin af zijn ze in her vormd Leiden in trek ge weest, ondanks de tegen stand die ze aanvankelijk in bepaalde kerkelijke kringen opriepen. Dominee Riemens, die enkele jaren geleden op 99-jarige leeftijd overleed en die indertijd ook de initiatief nemer van de kerstnacht- diensten is geweest, is er in de jaren 30 mee begonnt zag in de jeugddienst middel om jonge meer bij de zondagse dienst te betrekken en on het heel voorzichtig, liturgische vormen te intro duceren die in de meer tradi tionele diensten toen nog geen kans maakten. Boven dien erkende hij de aanspraak van de jeugd op een eigen be nadering. De jeugddienst stond de predikanten een gro tere vrijheid toe. Het waren niet alleen jongeren die daar gretig op ingingen. De trek van de ouderen naar de jeugddienst was soms zo massaal, dat de jeugddienst commissie zich genoodzaakt zag, mensen van boven de 35 jaar pas 5 minuten vóór de dienst toe te staan een zit plaats in te nemen; op die manier probeerde men vol doende ruimte voor de toege stroomde jeugd vrij te hou den. Bij jeugddiensten was de galerij van de toch al "royale kerk, die met een beetje in schikkelijkheid goed was voor 1400 mensen, altijd be lezingen, i het slot ee repertoire het zich de r zorgde i gel voor "gekwalificeerde'' voorgangers. Ze haalde die overal vandaan, vooral uit de grote steden, waar de kansel reuzen zaten. Leidse predi kanten gingen ook wel voor, vooral toen een van de wijk- predikanten was aangewezen om naast zijn gewone werk jeugdland te verkennen. Ds. Piet Spruyt, nu in Amster dam, was de eerste die als zo danig fungeerde. Uit de jeugddienstbezoekers is indertijd ook nog een flink koor voortgekomen. Het had meer een opluisterende dan een liturgische functie. Mees tal zong het tussen de bijbel- a de preek en aan vrij lied uit eigen ms waagde meerstem mige samenzang met de ge meente. Kortom, de jeugddienst heeft goede tijden gekend. Dat nu ook deze traditie het heeft moeten afleggen tegen de tendens van de tijd, zal sommigen, die er nog een le vendige herinnering aan hebben, wellicht weemoedig stemmen. Nog een jaar Maar de jeugddienstcommis sie en de jeugdraad anno 1976, die deze historische achtergrond niet hebben, kijken daar toch wel wat an ders tegenaan. De tijd staat nu eenmaal niet stil en de reactie van de jeugd op de kerk is evenmin een statisch gegeven. Ploni Robbers: "De zorg om de jeugddiensten is niet van vandaag of gisteren. Eind vo rig seizoen al hebben we ons afgevraagd, of er nog moge lijkheden waren om de dienst meer aan zijn doel te laten beantwoorden. We wilden het nog een jaar aanzien. We heb ben er, vooral om de jongere jeugd te interesseren, com- Tymen van der Ploeg: Vroeger namen ze elkaar mee". bo's en jongerenkoren bijge haald en thema's in de dien sten verwerkt, maar het resul taat bleef teleurstellend. Als er een combo was, hadden we wel wat meer jongeren in de dienst, maar of zij zich nu zo bij thema en inhoud betrok ken voelden, betwijfelen we. Het optreden van de groep sprak ze aan, méér dan de zaak waarmee we bezig wil den zijn". rymen van der Ploeg ziet als een van de oorzaken van het teruglopende bezoek dat ve len vroeger meer in groeps- en verenigingsverband naar de dienst gingen en dat daarvan vrijwel niets is overgebleven "Ze namen elkaar mee, in het besef: die jeugddiensten zijn van ons. Dat onderlinge ver band is er niet meer. Men is veel meer op zichzelf aange wezen. En dat terwijl juist de behoefte aan gemeenschaps beleving sterker is geworden. Als de jeugddienst daaraan dan niet tegemoetkomt, is dat een reden er niet meer heen te gaan. Er kwamen de laatste tijd nog zo'n 200 mensen, van wie 20 tot 40 jongeren". Jan Robbers wijst erop dat de jeugddienst zijn reputatie van "iets bijzonders" te zijn is kwijtgeraakt. "Ze brachten een bepaalde ver nieuwing in de kerk op gang, maar die voortrekkersfunctie is steeds minder geworden, doordat het verschil met an dere diensten meer en meer vervaagde. Als je na zoveel ja ren moet vaststellen dat jeugddiensten in het dien stenpakket van de kerk als bindend element niet meer functioneren, dan heeft dat konsekwenties. Je moet dan naar andere vormen gaan zoeken om jongeren te berei ken. Zij hebben - dat is wel duidelijk - behoefte aan we zenlijke ontmoeting. De jeugddienst wordt als te on persoonlijk ervaren. Ook de ruimte waarin hij wordt ge houden kan tegenstaan. Hij heeft geen voet meer binnen de belevingswereld van de jongeren. Daarom willen ze, vermoed ik, zelf de route aan geven waar ze willen uitko- Overigens heeft Robbers niet uitsluitend de jeugddienst op het oog. Die is maar een on derdeel binnen het grotere kerkelijke kader, waar te midden van een geseculari seerde samenleving gewor steld wordt met de vraag hoe men de jeugd nog kan be trekken bij een zinnig kerke lijk bezig zijn. CAMERA - "Once upon a time in the west", onverwoestbare klassieker van Sergio Leone. STUDIO - "One flew over the cuckoo's nest", Milos Forman en Jack Nicholson weten nog niet van wijken. TRIANON - "Andre van Duin's pretfilm", het is maar watje pret noemt. KINDERMATINEE NACHTFILMS REX Dustin Hoffmann GOEDE FILMS IN ANDERE STEDEN sterdam en Calypso 1, Rotter dam "Wan Pipel', van Pim de la Parra met Borger Breeveld en Willeke van Ammelroov, Cine rama en Flora, Amsterda-m en Calypso 11. Rotterdam. "Woman is beautiful" van Ser gio Bazzini met Joe Dalle- sandro en Andrea Ferrol, Krite- rion Amsterdam "The girl can t help it" van Frank Tashlin met Jayne Mans field, City 1, Amsterdam. "All the president's men" van Alan Pakula met Robert Red- ford en Dustin Hoffman. Tu- schinski 2 en Alhambra 2. Am sterdam. "Cousin, Couslne" van Jean- Charles Tachella met Marie- Christine Barrault en Victor Lanoux, Kritenon, Rotterdam. "Monty Python" van Terry Gil- ham met het ZMonty Python- team, Cinema Oscar, Rotter dam. Haagse bioscopen APOLLO 1 - "Andre van Duins pretfilm", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, al APOLLO 2 - "The man from the organization", dag. 2.00,7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30,4.45,7.30en 9.45 uur. 18 jaar ASTA - "Taxi driver", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30.4.00.7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. BIJOU - "Wan Pipel". dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, al. CALYPSO - "Barry Lvndon", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. en zo. 1.15, 4.30 en 8.15 uur, 14 jaar. CAMERA - "Montv Pvthon", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.01) en 9.45 uur, 14 jaar. CIN EAC - "The partv", dag. 7.00 en 9.30 uur. al CORSO - "One flew over the cuc koo's nest", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. DU MIDI - "Smokkelschip Lucky Lady", dag. 8.15 uur, vr., zat. en zo. 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. EURO - "De tien geboden", dag. 1 30 en 7.30 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.30 uur. al. Enkele weken geleden werd in deze krant naar aanleiding van de André van Duins pretfilm be toogd dat humor een moeilijke zaak is. Wat de één leuk vindt, zal de ander hoogst vervelend vinden werd gezegd. Een conclusie waar men zich waar schijnlijk gemakkelijker in kon vinden dan de in die recensie geuite mening dat Van Duins humor van onderbroekenformaat is; zijn grote populari teit in aanmerking genomen. Kijkend naar de Amerikaanse filmkomedie "Mother, Jugs and Speed" moest ik steeds aan die re censie denken. Terwijl andere bio scoopbezoekers zich uitstekend le ken te vermaken, kon ik er (en God weet dat ik het echt probeerde) met de beste wil van de wereld niet om lachen. Onderbroekenlol naar mijn mening; een pretfilm op z'n Ameri kaans. Een dikke mevrouw die ba lancerend op een stoel een lamp in een fitting draait, waarop de stoel (uiteraard) omvalt en de dame met haar volle gewicht hangend aan de lamp met plafond en al ter aarde stort. En grap die misschien zelfs Van Duin, zijnde te platvloers naast zich neer zou leggen. Nou valt er behalve de boerse gein wel wat meer op deze komische kijk op het ambulancebedrijf aan te merken. Zoals bijvoorbeeld het verhaal dat ondanks dat het uiterst magertjes en in feite ongeschikt is, nogal war rig is. Wellicht omdat de personen nauwelijks worden gekarakteri seerd en het geheel erg fragmenta risch is. Wat echter het meest "steekt" is de kreet op het aanplak biljet dat de film een "MASH op wielen" zou zijn. Met hetzelfde recht zou je dan de Mounties (om nou niet weer Van Duin te noemen) de "Neerlands Hoop van de televi sie" kunnen i "Mother, Jugs and Speed"; regie: Peter Yates; hoofdrollen: Raquel Welch en Bill Cosby; theater: Li- do; leeftijd: 14 jaar. BART JUNGMAN BLIJVERS LUXOR - "Taxidriver", prach tige film van regisseur Martin Scorcese met Robert de Niro in een glansrol. Er wordt nogal ge stoet ha speld in "Mother, jugs and speed" PAGINA 19 "Als je op meer fronten met el kaar in de weer bent, kan de jeugddienst, in welke vorm dan ook. daar misschien nog bij komen". Robbers sluit dan ook de mogelijkheid niet uit, dat de werkgroep, die zich nu gaat beraden over andere mogelijkheden van commu nicatie en verkondiging, nog eens zal adviseren tot een hervatting van de jongeren- dienst, zij het in gewijzigde vorm, bijvoorbeeld in kleinere groepen. Jeugdpredikant De vraag of een jeugdpredi kant nog wel nodig is, beantwoorden Ploni, Jan en Tymen zonder enig voorbe houd bevestigend. "Keihard", versterkt Robbers onmiddellijk. "Ook voor dat beraad al. We hopen er binnen afzienbare tijd weer een te krijgen. De kerkeraden heb ben er zich positief over uit gesproken. De zaak ligt nu bij de kerkvoogdijen van de vier samenwerkende gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Voor schoten en Oegstgeest. Met de stopzetting van de jeugd diensten hebben we niet wil len wachten tot er eventueel een nieuwe jeugdpredikant is. Daarvoor lag de zaak nu te duidelijk. Hij zou dan al me teen een blok aan z'n been krijgen. Nu ligt het terrein voor hem open en kan hij on gehinderd eh vrij zijn richting bepalen". Tymen: "Als jeugdraad hadden we een heel takenpakket voor hem ontworpen om de cen trale organen van de nood zaak te overtuigen. Zij rea geerden daar wat terughou dend op om te voorkomen dat wij de man, zo hij er komt, al vantevoren te veel zouden binden. Daarom kan ik wat Leiden betreft alleen zeggen dat het accent van zijn werk op het jongerenpastoraat zal liggen. Naast de vormen die er zijn moeten nieuwe kun nen ontstaan, al zal de kerk daarin wel herkenbaar moe ten zijn". Jan Robbers dacht even aan ge spreksgroepen, voettochten en leerhuizen, om maar een paar punten te noemen uit de scala van alternatieven. Wie wat ziet in de te vormen werkgroep kan zich nog op geven bij Ploni en Jan Rob bers, Koekoekstraat 16, Lei derdorp, telefoon 893361, of op donderdagavond tussen half 8 en 10 uur in het LHJ- gebouw. Oude Vest 13. De groep zal onder anderen be staan uit jeugddienstmensen, jeugdkapellers en andere geïnteresseerden. S J DE GROOT Omdat haar man, de heer W. Koopmans, een functie bij het on derwijs in Rotterdam heeft aanv aard, zal mevrouw J. T. Koopmans-Schotanus haar werk als kerkelijk medewerkster van de hervormde wijkgemeente Pniël (Hooglandse kerk) in Leiden bin nenkort neerleggen. Mevr. Koop- mans legde zich vooral toe op huis- en zielenbezoek. Zij ging in Leiden en omgeving ook voor in kerkdien sten. Vanavond om half 9 vertelt prof. dr. C. H. Lindijer in ..Het Zoldertje" bij de lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht 28 in Leiden over zijn reis naar Amerika en zijn ontmoetingen daar met gemeenten en pastorale opleidingen. Het onderzoek van het Instituut voor praktische Theologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam naar de waardering en beleving van de kerkdienst onder de gerefor meerden in Haarlem-Oost heeft niet uitgewezen, dat zij die in kerke lijk en religieus opzicht behoudend zijn, dat ook in politiek opzicht zul len zijn, evenmin dat progressivi teit in kerkelijk en theologisch op zicht een aanwijzing is voor poli tieke progressiviteit. Simpel ge zegd: kerkelijk links denkt niet meer of minder politiek progressief dan kerkelijk rechts. Het rapport ziet in deze conclusie een afwijking van de gangbare opvattingen op dit punt. Binnen de ondervraagde groep bleek grote overeenstemming te bestaan over de gedachte dat de kerk zich moet bezighouden met brandende sociale en politieke kwesties, zoals racisme, buiten landse werknemers, atoombewa pening en abortus, maar dan niet in algemene bewoordingen.! Dr. John Taylor, voorzitter van een commissie van de Wereldraad van Kerken die probeert oplossin gen te vinden voor de taalmoeilijk heden bij internationale ontmoe tingen, krijgt een uitnodiging om volgend jaar het in Schotland te houden congres van de wereld bond van Christen-esperantisten bij te wonen. De bond heeft in 1974 al een brief naar de Wereldraad ge stuurd met een opsomming van de mogelijkheden en voordelen van Esperanto. De afdeling ..Bestratingen" van de gemeente Rotterdam heeft het terrein rond de Laurenskerk gron dig laten opruimen nadat jeugdi gen achtergebleven materialen hadden gebruikt om glas-in-lood- ruitjes in te gooien. RODEN (SP) - De amateur-cineast Menno Mennes (30) uit Roden (Dr) heeft zaterdag op het wereld- filmfestival voor amateurs in het Oostenrijkse Baden zilver gewon nen met de film "Wat blijft is ge noeg". Achttien landen namen deel met in totaal 102 inzendingen. Mennes: "Ik miste eén stem, anders had ik goud gehaald". De vijftien minuten durende speelfilm werd al viermaal eerder bekroond. "Het is een surrealistische film", vertelt Menno. "Het gaat over een jongeman die zich bezig houdt met het tekenen en schilderen van dode materie: dode vogeltjes, botjes, en schedeitjes. Hij is daar zo intensief mee bezig, dat hij nietziet water om hem heen aan leven is. Tijdens één van zijn speurtochten ontdekt hij een hand, die uit het zand steekt. De jongeman gaat graven en ontdekt het lijk van een vrouw. Hij knielt naast haar neer en droomt hoe het leven met deze vrouw zou kunnen zijn. Een lang eindschot laat zien dat hij de vrouw optilt en met haar in zee loopt. Een open eind, een vorm van bezinning: stilstaan bij leven en dood". De jongeman wordt gespeeld door de tekenleraar Theo van Egeraat, die ook het scenario schreef, de vrouw door Carla Mennes. De film gaat volgend jaar meedin gen op het festival voor amateur- filmers in Cannes. "Dit jaar kon dat helaas niet, want ik had geen extra kopie meer". Artsenbezoeker Menno Mennes heeft vooralsnog geen plannen be roepsfilmer te worden: "Het is moeilyk in de Nederlandse Film wereld een voet aan de grond te krijgen. Bovendien is het voordeel van een amateur datje kunt maken wat je wilt". Menno Mennes volgde nooit een opleiding als filmer: "Ik ben een self-made man. Van mijn vijfde jaar af ben ik al geboeid door het bewe gende beeld". LOS ANGELES (AP) - De 38-jarige Evel Knievel, vermaard in de V.S. en daarbuiten wegens de krankjo- reme strapatsen die hij uithaalt met motorfietsen - over hele rijen auto bussen heenspnngen om wat te noemen - is naar Hollywood ge trokken en treedt daar nu op in een film waarvoor hij het draaiboek heeft geschreven. De film die 5 miljoen dollar gaat kosten heet "Viva Knievel" en gaat over het smokkelen van verdo vende middelen; een kwaad waar tegen Knievel zich met alles wat hij heeft en kan, en dat is nogal wat, heeft ingezet In de film treden met hem op be kende vakmensen als zijn huidige vriendin Lauren Hutton, Gene Kel ly, Red Buttons en Marjoe Gortner Regisseur is Gordon Douglas. In de film zal Knievel niet veel ge waagde dingen uithalen en wel omdat de verzekeringsmaatschap pijen daar zich geen buil of erger aan willen vallen als de ster dat wel doet. METROPOLE - "Al the president's men", dag. 6.45 en 9.30 uur, zat. en zo. 1.00, 3.45, 6.45 en 9.30 uur, 14 ODEON 1 - "Patton", dag. 2.00 e 14 ODEON 3 - "De 7e compagnie is weer boven water", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. ook 4.45 uur, al. ODEON/the movies - "Tarzoon, de schande van de jungle", dag. M5 en 9.45 l i. ook 4.45 uur, 18 jaar. OLYMPIA - "Chinatown", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar PASSAGE - "Family plot", dag 2.00,6.45 en 9.30 uur, zat. en zo. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 14 jaar REX - "The magnificent seven" dag. 11.30, 1.45, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. ROYAL '70 - "Vrouwen in hun vrije(rs) uren", do., zat. en zo. 2.0 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uu ma. 2.15 en 8.00 uur. di. en woe 2. uur, 18 jaar. ROYAL - "De man van Okinawa ma.,di.en woe. 2.15 en 8.00 uur. do., vr en zat., 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.45. 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar STUDIO 2000 - "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK - "Wan Pipel", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, al.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19