Ad Dusée houdt boot nog af Ruud de Groot bondscoach van de Nederlandse damesselectie 'Ik ben nog geen voorzitter' @[n) @<§KM VOETBAL EXTRA VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - "Wat wilt u weten, alles, weten jullie al van mij, zelfs meer dan wat ik van mezelf weet". Aan het woord Ad Dusée, 62 jaar, gehuwd en behalve, sedert het overlijden van de voortreffelijke voorzitter Han de Jongh, waarne mend voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, ook trotse grootvader van onder andere een vrouwelijke drie ling. Ondanks het weinig hoopvolle be gin van dit gesprek blijkt Dusée, met de traditionele sigaar in de nabijheid, een voortreffelijk cau seur, die over allerhande voetbal zaken een uitgesproken mening heeft. Hoewel allerwegen wordt aangenomen, dat hij de meeste kans heeft, om als voorzitter te worden gekozen, houdt Dusée bewust de boot af: "de kandi daatsstelling^ pas geopend en wordt pas op 7 september a.s. ge sloten, publiceer dus geen voor barigheden". Later vertelt hij, inmiddels geheel op zijn praatstoel over zijn ach tergronden: van origine ben ik een rasechte Brabander, in Til burg geboren. Mijn vader over leed toen ik 4 jaar was en we zijn verhuisd naar Rotterdam-Zuid. Ik heb geprobeerd om bij Feye- noord te komen, maar de stadio nclub had weinig interesse (hoogstens een plaats in het der tiende bleek voor mij wegge legd), zodat ik uiteindelijk bij Overmaas ben terechtgekomen, waar ik het tot het zesde elftal heb gebracht. Dat bleek ten opzichte van Feye- noord 13 geen promotie, want we kwamen elkaar regelmatig in de competitie tegen. Daarna ver bleef ik in de oorlog in Den Haag, om na de oorlog, in Oegstgeest terecht te komen. Ik was belast met de voedselvoorziening van NSB'ers, die als gestraften in kampementen verbleven". In 1947 moest Dusée een galblaas operatie ondergaan, wat voor zijn echtgenote aanleiding was om zijn voetbalspullen te verkopen. Na nog lange tijd als scheidsrech ter te hebben gefungeerd en in de scheidsrechterscommissie te hebben gezeten, trad Dusée in 1954 tegelijkertijd met De Jongh in het bestuur van de afdeling Leiden. Dusée: "De Jongh was een voort reffelijk voorzitter, die de kunst verstond goed te kunnen luiste ren. Zijn vergadertechniek was bijzonder goed. Wanneer ik ge kozen zou worden, zal het moei lijk zijn hem te doen vergeten. Men zal ook moeten bedenken, dat ik een totaal andere persoon lijkheid ben". Vooralsnog ziet Duée als moeilijk ste taak een normaal competitie verloop, het komend seizoen: "We hebben te maken gehad met abnormaal tropische omstan digheden. Sommige velden zijn keihard. Op het oog zien ze ei vaak goed uit - bijvoorbeeld "de Voskuil" in Oegstgeest maar ze zijn nog altijd niet volledig open gesteld. Velden kunnen er wel goed uitzien, er op lopen is toch weer wat anders. We hebben ech ter toch besloten om de competi tie op het normale tijdstip (5 sep tember) te laten beginnen. De consul moet maar uitmaken, of een veld bespeelbaar is". De gebruinde bestuurder („veel zon opgedaan met vakantie in En geland; mijn vrouw en ik hebben de „Engelse ziekte") verzuchtte hier bij wel, dat niet teveel wedstrijden moeten worden afgekeurd, aange zien dan dagen als Tweede Kerst dag, Nieuwjaarsdag en Tweede Paasdag zullen moeten worden be nut, iets waarmee Dusée verre van gelukkig is. Er is hier en daar nogal wat kritiek geweest op de behandeling van de velden. Dusée: „Uiteraard hebben wij die kritiek ook gehoord. We hebben de terreincommissie op dracht gegeven die klachten te on derzoeken. Wellicht zijn die klach ten gegrond, maar ze kunnen net zo goed gelogenstraft worden". Ad Dusee (links) infunc de Afdeling Leiden. Ook de aanstaande competitie zal in samenwerking met de afdeling Gouda worden afgewerkt, iets, waar Dusée zich over verheugt. „Met uitzondering van het gekra keel, dat is ontstaan naar aanleiding van DOSR en Oudewater, is de sa menwerking uitstekend verlopen. We hebben met de nieuwe promo tieregeling alles gedaan om herha lingen te voorkomen. Over die promotieregeling kan ik nu nog niets zeggen. De vergaderingen met onze Goudse collega's verlo pen in goede harmonie. Zowel de Gouwenaren als wij zijn eigenwijs, maar we weten elkaar steeds weer te vinden. Onze competitie is nu of ficieel goedgekeurd, we kunnen nu hoogstens nog praten over uit el kaar gaan". Hoewel de heer Dusée tevreden is met de samenwerking met de afde ling Gouda, waren er toch clubs, die nogal bezwaren maakten tegen de reiskosten. Dusée: „Dat hebben wij ook gelezen; we hebben ons bij de clubs in een vergadering hierover geïnformeerd. Niemand die zijn mond opendeed" Waar de heer Dusée zich mee in zijn schik toont, is het landelijk gezien geringe aantal strafzaken in de af deling Leiden: ,,Op een ledenbes tand van 24.000 zijn wij percentueel in het boekjaar 1974/75 van het ge hele land het minst gestegen. Bij het bepalen van de strafmaat laten de leden van de commissie. Duseè maakte er tot voor kort ook deel van uit - zich ook leiden door pedagogi sche overwegingen. „We staan bekend als diegenen, die de hardste straffen uitdelen en dat heeft blijkbaar geholpen. De tijd is veranderd, de jeugd is - gelukkig - brutaler geworden. In het veld dient men zich echter te beheersen. Wanneer er iets gebeurt dient de aanvoerder (als vertegenwoordiger van de club) door de scheidsrechter bij zich te worden geroepen. Wan neer er gestraft is, dienen de scheidsrechters - uit medelijden of wat ook - later niet 'de uitgedeelde waarschuwing in te trekken. Mar chanderen verergert het kwaad. Wat ook belangrijk is, is dat de clubs, gediplomeerde jeugdleiders hebben. De ouders staan hun kin deren gedurende een bepaalde tijd aan de vereniging af. Dan moet er een gedegen opvang zijn." Een doorn in het oog van Dusée is het feit, dat scheidsrechters de spe lers niet op hun identiteit onder zoeken. Vaak worden de - door ve len verfoeide - identiteitskaarten niet meer gevraagd. Dusée hierover „identiteitskaar ten zijn ongelooflijk belangrijk. Door deze kaarten kan worden ge constateerd of er ongerechtigde spelers meedoen. Trouwens, ook in ander opzicht kunnen deze kaarten veel narigheid voorkomen. Het is voorgekomen, dat een - achteraf ongerechtigde - speler tijdens een wedstrijd het leven verloor. Het is begrijpelijk, hoeveel gewetens wroeging wij hiervan hebben ge had. Daarom zal ik, zolang ik be moeienissen zal hebben met het voetbal (ik ben eraan verslaafd) blijven ijveren voor het handhaven van deze identiteitskaarten en - wat ook belangrijk is - voor een gede gen medische keuring; gevallen, zoals ik zoéven heb verteld, moeten zo weinig mogelijk op de velden voorkomen". LEIDEN - Het eerste gesprek ketst af door een dubbele oorzaak: de overmatige hitte die zelfs praten tot een regel rechte kwelling maakt én de kortweg gedane mededeling "Ik weet nog niks". Bij de tweede ontmoeting is Ruud de Groot wat dat laatste betreft spraakzamer. "Ik kreeg net een telefoontje uit Zeist, ik ben nu dus bondscoach van het Nederlands dameselftal. Het begin is er". In tennistenue doet sportleraar Ruud de Groot (28), gezeten in zijn verschroeide tuin, verslag van de ontwikkeling van de laat ste maanden. Van zijn oneervolle ontslag bij ZLC tot zijn eervolle benoeming in Zeist. Over ZLC wil hij niet veel kwijt, doet deze zaak af met "Ik heb er een paar jaar prettig gewerkt, jammer dat betreffende mijn ont slag zo onelegant door de heren is gehandeld. Ze hebben me in ie der geval zo lang aan het lyntje gehouden, dat ik dit seizoen als clubtrainer althans niet aan de slag kan. Alleen met Randstad Sport kon ik nog serieus praten, maar de onderhandelingen lie pen vast op de honorering. Alle andere clubs waren voorzien. Achteraf ben ik niet ontevreden over deze gang van zaken. Eigen lijk kwam het best goed uit. ik heb nu tenminste mijn handen vrij om me eens een jaartje te concentreren op andere dingen. Op zelf voetballen bijvoorbeeld, want tenslotte is mijn club RCL gepromoveerd en de eerste klasse eist nu eenmaal, dat er weer een stapje harder gelopen moet worden. Daarnaast heb ik nu eindelijk tijd om de sfeer van het zaalvoetbal te proeven. Ik ga bij Zwaanvogels spelen". Om de rest van zijn vrije tijd te vul len (hij: "Ik kan beslist niet stilzit ten) tennist De Groot nog wat en is hij nu dan bondscoach van het Nederlands damesteam. "Dat lijkt heel wat, bondscoach zijn, maar in feite stelt het alle-' maal niet zo veel voor. Hoe ik aan dat baantje gekomen ben? Ge woon, een beetje rommelen. Ik ben vorig jaar, vanwege de studie voor het B-diploma, nog al wat keertjes op het sportcentrum ge weest, dus je gaat de mensen daar kennen. Nou, en toen was er in Delft een damesinterland tegen Duitsland en Ger Blok, de man die de dames meestal begeleidt, kon niet. Omdat ik in de buurt woonde vroegen ze my. "Pakken" dacht ik, je weet nooit waar het goed voor is. Het is blijkbaar bevallen, want ik heb i myn officiële aanstelling bin- "Me eerst even oriënteren en dan proberen het zo goed mogelijk te doen. Selectieprocedures en der gelijke. Ik ben in feite niet zo'n liefhebber van damesvoetbal, maar goed, je moet ergens begin nen. Het belangrijkste is, dat ze in Zeist nu goed weten wie je bent. Ik poog er zo'n beetje tussen te komen. In de toekomst een na tionaal jeugdteam te krijgen, want dat is natuurlyk wel leuk werk. Ik heb overigens meteen na die bevestiging in Zeist laten we ten, dat ik nu in aanmerking moet kunnen komen voor de A-cursus. Ik had een aanvraag ingediend, maar werd, ondanks mijn schit terende cijfers, afgewezen. Ik heb ze vertéld, dat een bondscoach toch eigenlijk wel een A-diploma moet hebben. Even afwachten of ze erin trappen". Financieel erg veel wijzer wordt Ruud de Groot niet van dit avon tuurtje met de Oranje-dames. ("Ik krijg een vergoeding, maar het bedrag stelt niet veel voor"). Een verbintenis met een KNVB- club had ongetwijfeld beduidend meer geld in het laatje gebracht. "Daar zit ik niet zo over in", zegt hij. "Ik heb een goede baan, heb dat geld niet per sé nodig. Het is na tuurlijk meegenomen, maar ik kan echt wel zonder. Training ge ven is voor mij vooral een plezie rige ontspanning. Daarom vind ik het wel een klein beetje jam mer, dat ik geen vereniging heb. Compensatie genoeg evenwel. Twee keer per week trainen, 's za terdags voetballen, 's woensdags zaalvoetballen, tussendoor ten nissen en binnenkort een tripje naar Zwitserland met het dames team. Druk? Welnee, ik heb tijd zat". AFDELING LEIDEN ZONDAG le klasse Alphense Boys: nieuw: Koelewijn (Alphia), Macco (Almelo) Vertrokken: geen Trainer Tamerus (le seizoen). Alphia: (Alphen): Nieuw: Wildbret (ADV, Am sterdam). Vertrokken: Martens (ARC). Trainer Idelenburg (2e sei zoen). Kickers '69: (Leimuiden): Nieuw: Jan en Siem Binnen- kamp (Alphen), Verhaar (KDO), Bouwmeester (Weteringse Boys). Vertrokken: Hans en Henk de Rijk (Aalsmeer), Verlaan (KDO). Trainer Vastenhout (2e sei zoen), van Hattem (Weteringse Boys). KRV: (Katwijk a.d. Rijn): Nieuw: Kobossen (Laakkwar tier). Vertrokken: geen. Trainer: De Leeuw (3e seizoen). Leidse Boys: Nieuw: van Veen (Meerburg), v.d. Born (Lugdunum), Polanen (LFC). Vertrokken: geen. Trainer Bekkering (2e seizoen). Meerburg: (Zoeterwou- de-Rijndijk): Nieuw: Vos (WSE, Waddinx- veen), De Ruiter (RCL), van Kampen (SVLV), van Stijn (UDO). Vertrokken: van Veen (Leidse Boys). Trainer Mohlen (2e seizoen). Oranje Groen: (Leiden): Nieuw: Pattiapon (amateurclub in Rotterdam). Vertrokken: Fakkel (LDWS). Trainer van Weerlee (3e sei zoen). Weteringse Boys: (Oude Wete ring): Nieuw: van Hattem (Kickers '69). Vertrokken: Bolle (DOSR), v.d. Meer (DOSR), Bouwmeester (Kickers '69). Trainer van Leeuwen (3e sei zoen). ZLC: (Leiden): Nieuw: geen. Vertrokken: Sierat (Uni- tas/Leiden), Vermeulen (RCL), Montagne (Roodenburg), De Vos (Lugdunum). Trainer De Haas (le seizoen). S.J.Z. (Zoeterwoude): nieuw. Belt (D.S.O.). Bos (Feyenoord), de Graaf (R.C.L.), Lelieveld (Lugdunum). ver trokken: geen, trainer De Vis ser (4e seizoen). Stompwijkse Boys: nieuw geen, vertrokken: Goe man (M.M.O.), trainer de Wever (3e seizoen). Unitas Leiden: nieuw Sierat (Z.L.C.). vertrok ken: v.d. Burg (Leiden), Onvlee (V.N.A.), trainer Siera (4e sei zoen). V.N.A. (Leiden): nieuw Walter (Lugdunum), Gauger (Lugdunum), Bekooij (Lugdunum), Onvlee (Unitas Leiden), vertrokken: Petit (K.N.V.), Ubink (V.N.L.) train er. Koos Weerlee (2e seizoen). V.N.L. (Leiden): nieuw: Luykx (TONEGIDO), v. Dorp (L.F.C.), v. Berkel (V.T.L.), Ubink (V.N.A.) vertrokken: geen, trainer Van Hees (2e sei zoen). V.T.L. (Leiden): nieuw geen, vertrokken: Mon tagne (Roodenburg), v. Berkel (V.N.L.), trainer Koren (2e sei zoen). V.V.O.A. (Oud-Ade* nieuw: geen, vertrokken: geen, trainer. Poot (le seizoen) Warmunda: nieuw Oostdam (was gestopt), Warmenhoven (U.V.S.). ver trokken: Lardé (U.V.S.), train er Kruit (le seizoen). Afd. Leiden zaterdag le klasse: Zaterdag 2e klas: Hazerswoudse Boys - Hazerswoude-dorp. Nieuw: geen. Weg: Sjaak van Dorp (Noord wijk); Jan Platteel (Koudekerk). Trainer A. M. Hermans (3e seizoen). v.v. Leiden. Nieuw: Hans v.ci. Berg (Unitas) Frans Dubbel- deman (Roodenburg): Cees Ba- rendsma (Quick Boys); Michiel Person (Lugdunum). Weg: geen. Trainer. Jan Bekkering (A.R.C., le seiz.) Valken '68 - Valkenburg ZH. Nieuw: geen. Weg: geen. Train er: Jan van Egmond (4e sei zoen). Woubrugge - Nieuw: geen. Weg: geen. Trainer: J. Krachten (2e seizoen). KAGIA - Abbenes. Nieuw: Herman Scholten (Lisser Boys); Adrie Oosterhof (SC Lis- se); Frans v.d. Veek (SC Lisse). Weg: Barend v. Groningen (S.M.S.). Trainer Jan Broekhof (2e seizoen). K.R.V. - Katwijk a/d Ryn. Nieuw: geen. Weg: geen. Train er. J. de Leeuw (2e seizoen). V.V.S.B. - Noordwijkerhout. Nieuw: Martien v.d. Burg (Noordwyk). Weg: Jan de Jong (jeugdtrainer bij Wilhelmus); Ton v.d. Star (gestopt). Trainer: C. Eifler (Hoofddorpse Boys, le seizoen). M.V.K.V. - Valkenburg ZH. Nieuw: Ron v.d. Kolk (Oegst geest); P. Roodenburg (Oegst geest). Weg: geen. Trainer Han v.d. Kamp (le seizoen). (Vorig seizoen geen trainer, daarvoor trainer KRV). S.C. LISSE - Nieuw: Rob Faas (zondag); Gerard v. Beek (zon dag); Rob v.d. Klaauw (zondag); S. Tilsma (G.W.S.Weg: Frans v.d. Veek (Kagia). Trainer Piet (le seizoen). G.W.S. - Sassenheim. Nieuw: Perfors (Oegstgeest); C. de Jong (TerLeede). Weg: geen. Trainer. Vessem (2e seizoen). Oegstgeest - Nieuw: A. Evers (A.S.C.); F. Veen (Jagers); A. Toet (Jagers); B. Boekhoudt (Lugdunum); A. Oosterlee (Valken '68). Weg: R. van de Kolk (M.V.K.V.). Trainer. Van Klaveren (4e seizoen). Stompwijkse Boys - Nieuw: Tinus v. Leeuwen (zondag): Jan v. Marwijk (zondag). Weg: geen. Trainer. Jan de Weger (3e sei zoen). S.V.L.V.-Voorschoten. Nieuw: Jan Pool (Wilhelmus). Weg: geen. Trainer A. v. d. Wel (2e seizoen). Alphia - Nieuw: Dik Lagerwey (jun.): John Zonderop (jun.) Bert Koster (zondag); L. Berg (SJZ). Weg: Simon v.d. Berg (Leliestad). Trainer Klos (2e seizoen) Kickers '69 - Leimuiden. Nieuw: geen. Weg: geen. Train er Meijermans (Uit Nw. Ven nep; le seiz.). Zaterdag uitge breid van 2maar 3 elftallen. UNITAS L. - Nieuw: Jan Keizer (jun.); Jan van Tongeren (jun.). Weg: geen. Trainer Dick Siera (4e seizoen). L.S.V.V.'70 - Leiden. Nieuw: geen. Weg: geen. Trainer Hans van Rooijen (2e seizoen). Meerburg - Zoeterwou- de/Rijndijk. Nieuw: geen. Weg: geen. Trainer/speler Piet de Vogel (le seizoen). Abbenes - Nieuw: John Kuce- lier (Actief Amstelveen); Ton Hobo (Actief Amstelveen); Kees de Bley (S M S Weg: geen. Trainer Straathoff (V.V.O.A., le seizoen). S.J.Z. - Zoeterwoude. Nieuw: geen. Weg: geen. Trainer de Visser (4e seizoen). Bemardus - Hazerswou- de/Ryndyk. Nieuw. Ron Ver straten (Oranje Groen); Ton Be ij (vorig seizoen niet ge speeld). Weg: geen. Trainer Sanders (Nieuwkoop, le sei zoen). V.N.L. - Leiden. Nieuw. geen. Weg: geen. Trainer Ter Beek (3e seizoen). Ruud de Groot: "Ik heb tijd zat'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15