W at ik weet van IJsland, heb ik van Knobel ploeg" „Ik sta niet buiten de George Best maakt come-back Rijnsburgse Boys-Volendam Gevoelige Jan Zwartkruis VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 TOERNOOI VAN LUBA LEIDEN - Als voorbereiding op het nieuwe basketbalseizoen orga niseert de Leidse club Luba mor gen een groot toernooi. In het Uni versitair sportcentrum zullen 36 teams, verdeeld over negen poules de strijd aanbinden. Aan het toer nooi. dat voor de derde maal wordt georganiseerd, nemen alle teams van Luba deel. De tegenstanders komen uit de Leidse regio en de wijde omgeving. Bij de heren bij voorbeeld strijden Breda Pioneers, Hoofddorp, Frisol en Luba, dat voor het eerst de van het Haagse Jumpers overgekomen Christiaan Uhlenbeck zal opstellen. i LONDEN - George Best heeft gisteren toestemming gekregen voor een terugkeer in het En gelse voetbal. Zijn registratie als speler van Fulham door de Football League is rond geko men en de vroegere ster van Manchester United mag zater dag al voor zijn club uitkomen in de thuiswedstrijd tegen Bris tol Rovers. De verrassende verklaring kwam na een onderhoud van league-officials met Fulham- voorzitter Tommy Trinder. De registratie van de 29-jarige Ier, die de afgelopen jaren van het ene probleem in het andere rolde en deze zomer voor de Los Angeles Aztecs speelde, geldt tot 31 december. Ook Nederland zal de terugkeer van Best kunnen meemaken. De manager van Noord-Ierland, Danny Blanchflower, vertelde dat hij Best zou opnemen in de selectie voor de wedstrijd tegen Nederland op 13 oktober in Amsterdam in de voorronde van het toernooi om het we reldkampioenschap. De Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland (WON) heeft mr. J. L. Janssen van Raay opdracht gegeven een kort geding tegen de KNVB aan te spannen. Dit in verband met de dispensatie die de KNVB aan FC Utrecht heeft verleend voor het geven van training aan de spelers van de Utrechtse eredivisieclub door daartoe on bevoegde oefenmeester Han Berger. Het kort geding zal op 9 sep tember om 10.00 uur dienen voor de rechtbank in Utrecht. De UEFA wil nagaan of de eindronde van het Europese kampioenschap kan worden uitgebreid van vier tot acht teams. De geringe belangstel ling by de laatste eindronde in Joegoslavië is hiervan de oor zaak. Secretaris-generaal Hans Bangerter "Misschien is het goed om acht landen in de eind ronde te laten spelen. Ze zou den dan kunnen worden inge deeld in twee groepen van vier, waarna de halve finales en de finale de winnaar moeten aan wijzen. We hebben te maken met een toernooi, dat zich ont wikkelt tot het belangrijkste op de strijd om de wereldtitel na. Het zou enige veranderingen in de organisatie met zich meeb rengen. Alleen grote bonden zouden dit nog aankunnen of twee bonden uit landen, die geografisch gunstig ten op zichte van elkaar liggen". Bezoekt zaterdag de wedstrijd Aanvang 15.30 uur. Deze advertentie is aangeboden door de Supporters Ver. van Rijnsburgse Boys. ZEIST - Achteraf viel het allemaal reuze mee. Jawel, Jan Zwartkruis had tegen dé eerste officiële confrontatie met de landelijke pers opgezien. Weliswaar babbelde hij hier en daar al wel wat informeel met de heren journalisten, maar het eerste echte spervuur van vragen moest nog worden afgevuurd. Achter hem waakte pr-man Evert Grifthorst, vijlde scherpe puntjes weg voor die tot verwondinkjes zouden kunnen leiden. Al pratend voelde Jan Zwartkruis het klamme zweet in de handpalmen opdrogen. soonlijke keus noemen. Dit met alle consequenties vandien". Vraag één; wat bedoelt meneer Zwartkruis precies met conse quenties? De bondscoach-interim: "Daarmee bedoel ik dat in de voet ballerij niet aan een verscheiden heid van meningen valt te ontko men. Als ik nou lees wat Schrijvers uitkraamt. Luister, ik heb wel dege lijk geprobeerd hem te bereiken om hem te zeggen dat hij uit de boot valt. Ik heb getelefoneerd naar Am sterdam en naar snackbars in En schede. Maar Piet ble^niet te be reiken. Uiteindelijk moést ik naar Brussel voor die super-cup. Nee Schrijvers moet niet zeuren. Bo vendien - en nu praat ik over de zes, die hebben moeten afhaken - het zou me verbaasd hebben wanneer ze niet teleurgesteld zouden zijn geweest. René Notten zei me dat hij keihard zou werken om er tegen Noord-Ierland wél bij te zijn. Zoiets bevalt me. Ik kan nu eenmaal niet met 25 man op stap gaan". Onprettig Piet Schrijvers dus naar alle waar schijnlijkheid de eerste Neder landse voetballer, die zich onpret tig uitlaat over Jan Zwartkruis. Ko ren op de molen van hen, die heb ben uitgeroepen dat de door Zwartkruis voor het militaire elftal geselecteerde mensen er gelet op faciliteiten nooit happig op zijn ge weest om grieven te spuien ten aan zien van de coach. Zwartkruis: "Doe me een lol, ik heb die flauwe kul ook gelezen. Schrijvers schijnt ook te hebben uitgeroepen dat hij er nu bij zou zijn geweest, wanneer hij bij mij in het militaire elftal zou hebben gespeeld. Ik kan toch niet om Jan Ruiter heen. Die man schit tert in een Europese topploeg, die de ene beker na de andere binnen haalt. Wat moet die jongen nou nog meer doen om zich in de picture te spelen. Bovendien, Schrijvers heeft in Joegoslavië toch ook niet al te best „gekeept". Ik heb ook Bos kamp bij de 22 gehaald en hem uit eindelijk laten afvallen. Die man heeft zich de afgelopen jaren in Belgiè zo ontwikkeld, die ken je niet meer terug. Met dat schot, zoals hij dat in Nederland had, is Bos kamp de man van de toekomst. In Argentinië is hij straks een van de dragers van het elftal. Ik heb Bos kamp niet horen zeuren, (Boskamp moet Zwartkruis zondagavond bel len, zodat het niet moeilijk te voor spellen is wie er tot de selectie toe treedt, wanneer een van de mid denvelders in het weekend gebles seerd mocht raken, red.) Vraagjes Vraagjes beantwoorden, Jan Zwartkruis deed het zonder de KNVB-bonzen te ontrieven. Me neer Tripels vindt dat we niet naar Argentinië moeten gaan, wat is uw mening? Meneer Meuleman ook, zelfs Jantje Peters heeft zijn bezwa ren geventileerd. Een interruptie van Grifthorst, Zwartkruis toch: "Dat is dan voor verantwoording voor de zegslieden. Wanneer je als voetbalbond besluit om aan de voorronden van de wk deel te ne men, moetje de zaak niet gaan on dergraven. Dit is een beleidskwes tie". Zoals er eveneens in de wandel gangen wordt gefluisterd dat Jan Zwartkruis voor veel langer dan twee wedstrijden door de heren van het sectiebestuur is ingehuurd. Zwartkruis: "De afspraak luidt twee wedstrijden. Zowel met de KNVB als met mijn militaire supe rieuren. Ik heb een goede werk kring, ik hoef niet zo nodig. Mijn werk lijdt er ook onder. Er is sprake geweest van drie of vier wedstrij den, maar ik had geen zin. Want dan wordt het zo een jaar. Zoals ik eveneens vind dat de bond met een part-timer op de verkeerde weg is. Dit moet tijdelijk zijn. Er moet een man met veel visie komen, iemand die op lange termijn werkt. Nee, ik heb geen enkele inspraak ten aan zien van die nieuwe man, ik zie trouwens niet in waarom dat zo zou moeten zijn". Door Ger Stolk Jan Zwartkruis, een gevoelig type. Zo gevoelig dat hij van zijn voor nemen afzag om zaterdag IJsland-België te gaan bekijken. Hij: „Ik had dat wel graag gedaan, nu gaat Arie de Vroet. Weet je, het lijkt me niet ideaal voor de jongens om zonder de coach op stap te gaan. Ik denk dat je niet van een goede voorbereiding zou kunnen spreken wanneer ik ze niet zou vergezellen en ze maandag op het vliegveld in Reykjavik zou opwachten. De meesten kennen me goed genoeg om te weten, dat ik het goed met ze bedoel. Alleen Kees Kist en Wim Meutstege kende ik niet, we heb ben zojuist kennis gemaakt. Wat ik weet van IJsland, heb ik van Kno bel. Die belde me twee dagen nadat bekend werd dat ik de zaak tijdelijk zou overnemen op. Twee keer had- ie ze gezien, of ik belangstelling had voor zijn bevindingen. Nou, waarom zou ik niet? Ik ben de man er dankbaar voor geweest. Van Mi- chels heb ik verder een toezegging ten aanzien van Cruijff en Nees- kens. 'Ierland is een heel andere zaak', zei Michels me nadat hij zijn spelers niet beschikbaar stelde voor de wedstrijd tegen IJsland. Misschien heb ik die jongens er op 13 oktober dus wel bij". Jan Zwartkruis dus geen blijvertje. Wanneer het bondsbestuur de be noeming van de nieuwe coach op nieuw aan het sectiebestuur be taald voetbal delegeert, heeft dit veel besproken zevental een paar maanden de tijd. Pas op 9 februari speelt Oranje vriendschappelijk op Wembley tegen Engeland, waarna in maart in België de zware strijd wacht in het kader van de voor ronde van de wk '78. wereldkampioenschap eindigt gewoonlijk een goede renner vooraan. Maar eén keer in de zo veel jaar is er plaats voor een ver rassing. Dat kan hier zijn, dat kan volgend jaar gebeuren en mis schien pas in 1981. Zoiets kan nie mand voorspellen". Selectie "Als iedereen dus een kans heeft, waarom ik dan niet? Wanneer zondag bij hitte moet worden ge reden, is dit parkoers selectief. Dan kan er best een kopgroep van een man of wat ontstaan en dan zal er ook voor één van de slechtere sprinters één keer een kansje zijn. Ik hoor bij die slechtere sprinters. Iedereen weet dat ik niet kan spurten tegen Maertens of Moser. Wie haalt mij echter terug als ik wel in zo'n groep zit en tegen het slot van de koers weg ga? Doet Moser dat, of Maertens of Merckx of hebben zij knechten die dat voor keer bedenken, want die ver nietigen net zo hard hun eigen kans als die van de vluchteling. Zo'n situatie zou zich voor kunnen doen en dan kan de trui opnieuw voor een Nederlander zijn. Het is ook mogelijk dat er meer rijders aan de streep komen en dan kan de beste plaats ook voor ons zijn. Er zijn namelijk niet zoveel renners rapper en gewiekster dan Gerben Karstens". Niet meer of minder dan een com pliment voor een concurrent. Het is een uitspraak, die ook Zoete melk ten volle tekent, een eerlijke mening van een man op wiens woord en toezeggingen huizen JOOP ZOETEMELK kunnen worden gebouwd. Een man ook die sinds zijn debuut in een wereldkampioenschap bij de profs in 1970 geprobeerd heeft een plaats bij de eerste drie te verove ren omdat hij ook zo dolgraag eenmaal op de rol van een wereld kampioenschap wil staan. Vorig jaar verspeelde hij zijn kans ten gunste van Hennie Kuiper, die op loyaal bondgenootschap kon re kenen. Verdient Joop Zoetemelk dan zo langzamerhand niet dat de anderen ook eens voor deze con current en collega zich het vuur uit de spaken fietsen? Drie "nieuwelingen" in de selectie van Oranje: interim-coach Jan Zwartkruis (m), Willy v.d. Kuylen (l) en Jan van Beveren. Zo manifesteerde Zwartkruis zich als de beminnelijkheid zelve. Iets wat hem gemakkelijk afging want Zwartkruis is een aardige man. Wat gespannener dan normaal, maar toch zichzelf. Dat wil zeggen zonder het bla-bla van Fadrhonc, zonder het autoritaire van Michels en zon der de achterdocht van Knobel. Zwartkruis in een inleidend praatje; "Ik heb dus slechts twee duels te gaan. De zestien spelers voor IJsland mogen zich mijn per- Zoetemelk zal geen onmogelijke eisen stellen voor WK OSTUNI-Joop Zoetemelk, deelnemer aan vijf wereldkampioenschappen op de weg, drie vijfde plaatsen, kent geen achterdocht. Daarom staat bij hem de overtuiging rotsvast dat ook in zijn zesde wegkampioenschap Nederland zijn standvastigste Tour de France renner van de laatste jaren niet zal laten vallen. Zoals Zoetemelk zijn maten nooit heeft geflikt als er een keer een afspraak was geweest. Daaraan mede dankt Hennie Kuiper het wereldkampioenschap van vorig jaar in Yvoir. Zoetemelk gaat er vanuit dat het elftal waar hij zondag deel van uitmaakt weer als een eenheid kan werken. Hij wil er niet in geloven dat het front van de Raleigh- rijders, in Ostuni met zes man ver tegenwoordigd, net als bij het na tionale wegkampioenschap zich als eén blok tegen hem zal opstel len. "Ik geloof', bekende Zoete melk na een dag lange reis met on derbrekingen in Milaan en Genua in het uiterste zuiden van Italië, "dat ik zeker niet buiten de ploeg sta. Wanneer wij met elkaar de taktiek bespreken en indien de kaarten eerlijk op tafel worden ge legd - en waarom zou dat niet ge beuren met Beugels-geloof ik dat wij samen wat kunnen bereiken. Vorig jaar werd Kuiper de kam pioen en hebben de anderen, die toen in een min of meer verloren positie reden, het werk voor hem opgeknapt. Ik ga er vanuit dat dat dit jaar weer kan gebeuren. Er is tenslotte een aantrekkelijke prijs te verdienen en ik zie het niet als onredelijk dat het bedrag alleen beschikbaar is wanneer wij een wereldkampioen zullen hebben. Alleen de eerste plaats telt im mers, dan is het toch juist dat ook alleen voor die positie wordt be taald". Eenling Zoetemelk heeft in zijn reeks kampioenschappen, onderbroken in 1974 door een ongeluk, altijd een aantal helpers in de nationale ploeg gehad. Dit keer staat hij als eenling, desondanks voelt hij zich niet eenzaam. "Kijk, ik zal geen onmogelijke eisen stellen. Ik neem aan dat de anderen dat ook niet zullen doen en daarom geloof ik dat wij het wel eens zullen wor den. Ieder weet van mij dat ik mijn werk voor de anderen wil doen en ik geloof dat die instelling bij ie dereen gekweekt moet kunnen worden. Het staat als een paal bo ven water dat ik heel weinig te verwachten heb van de Fransen uit de Gan-ploeg. Het is even zeker dat zij ook niet op mij zullen kun nen rekenen, tenzij wij het natuur lijk in ons Nederlands team niet kunnen vinden. Dan zal ik ook mijn eigen koers rijden, in ieder geval mijn eigen plan trekken". Het wereldkampioenschap van 1976 zal volgens Zoetemelk voor de start slechts twee grote favo rieten kennen, namelijk France sco Moser en Freddy Maertens. Eddy Merckx rekent hij er niet in de eerste plaats bij, omdat Zoete melk meent, dat de Merckx van 1976 toch niet dezelfde is als die van een paar seizoenen terug. "Wanneer Merckx een paar jaar geleden demarreerde was hij weg ten bleef hij weg. Nu zie je de groep vaak weer bij hem terugkomen". Kanshebbers Zoetemelk noemt als kanshebbers twee karakterrijders met een be hoorlijk eindschot. Mentaliteit heeft hijzelf ook meer dan genoeg, maar zijn sprint telt niet mee. Heeft hij dan toch een kans? "Ie- dereen^die redelijk rijdt, heeft een kans", is zijn oordeel. "Een we reldkampioenschap is net als een klassieker. Het is een eendaagse wedstrijd, waarbij de man die vorm heeft en geen fouten maakt, vooraan eindigt. Je kunt niet, zoals in een etappewedstrijd, toes laan op de dag dat een tegenstan der faalt. Je kunt zo'n dag niet af wachten. Er is er slechts één. Je behoeft ook niet de vrees te heb ben dat anderen wachten tot de slechte dag bij jou komt. In een

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13