Carter krijgt geen steun van r.k. kerk Breek economisch met Zuid-Afrika" ABN Schendt Egypte Sinai-akkoord? Koudgewalste profielen METAAN - ALPHEN Uw wintervakantie begint bij de ABN. Telex 32276 Tel. 01720-74941 Rol van Stalin in de Russische historie neemt af Minister Genscher aan dood ontsnapt Washington - De Democratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, Carter, is er vandaag niet in ge slaagd de steun te krijgen van het Amerikaanse roomska- tholieke episcopaat, omdat hij zich niet officieel heeft wil len uitspreken ten gunste van het abortusstandpunt van de kerk. ST. ETIENNE - De prefect van de Loire wordt hier hevig belaagd door woedende boerendie een bijeenkomst van ambtenaren in het stadhuis van St. Etienne waren binnengedrongen. De boeren kwamen protesteren tegen de in hun ogen oneerlijke subsidië ring aan agrarische bedrijven die door de grote droogte in moeilijkheden zijn geraakt. De prefect kwam er zonder kleerscheuren van af. FNV tot regering: WOENSDAG 1 SEPTEMBER MOSKOU (UPI) - Dc rol van die dictator Josef Stalin in de Rus sische historie inneemt neemt duidelijk af. Dit blijkt uit de nieuwe uitgave van de grote Russische encyclopedie die de hem geboden ruimte met de helft heeft teruggebracht. In de gisteren verschenen uitgave wordt Stalin weliswaar nog ge prezen om zijn rol in de oorlog en wordt hij nog een prominent communistisch theoreticus ge noemd, maar zijn politieke "fouten en misrekeningen", zoals excessen bij de gedwon gen collectivisatie van de land bouw, worden gekritiseerd. De nieuwe, 24ste, uitgave van de encyclopedie wijdt vier ko lommen tekst en een foto ter grootte van een postzegel aan Josef Stalin. In de vorige uitga ve, die in 1957 uitkwam, waren dat nog tien kolommen en een pagina-grote foto. Dat was een jaar na het communistische partijcongres waarop de toe nmalige Russische leider Nikita Chroesjtsjov in een geheime toespraak het regime van Stalin veroordeelde. De encyclopedie bevatte toen een uitgebreide veroordeling van de persoon lijkheidscultus rond Stalin, van zijn gedrag aan het begin van de Tweede Wereldoorlog en zijn beslissingen na de oorlog. De nieuwe uitgave over Stalin is gematigder en veel korter. Hij wordt omschreven als "een van de leidende figuren van de communistische partij, de Sowjet-staat, de internationale communistische en arbeider sbeweging, een prominent theoreticus en propagandist van het Marxisme-Leninisme. Naast de positieve aspecten van Stalins activiteit moeten theo retische en politieke fouten worden geplaatst. Bepaalde trekken van zijn karakter kwa men negatief naar voren". Met verwijzing naar de politiek van landbouwcollectivisatie (die naar men aanneemt honder dduizenden Russen het leven heeft gekost) zegt de encyclo pedie "dat tekortkomingen en overdreven maatregelen voor kwamen" en Stalin draagt ook "een verantwoordelijkheid voor deze fouten", al werden ze later gecorrigeerd. De verbannen Russische schrijver Aleksander Solzjenit- syn wordt in de nieuwe ency clopedie niet vermeld en oud- wereldkampioen schaken Boris Spasskv krijgt slecht 17 regels toebedeeld, terwijl de Ameri kaan Bobby Fischer, die Spassky als wereldkampioen onttroonde, helemaal niet wordt genoemd. Daarentegen wordt wel plaats ingeruimd voor de Amerikaanse schrijver John Steinbeck. Op hem wordt kritiek geoefend omdat hij ach ter de oorlog in Vietnam stond. De officiële Russische encyclo pedieën worden in Moskou na gevorst om enigszins de Russi sche beleidslijnen te kunnen vaststellen. HANNOVER - De Westduitse mi- nistewr van Buitenlandse Zaken, Genscher, is gisteren tijdens een verkiezingstournee in Neder- Saksen ontsnapt aan een ernstige verkeersongeluk, waarbij vier do den en drie zwaar gewonden vielen. De minister die voorzitter is van de liberale FDP, reed mee in een co lonne auto's met partijgenoten. Tussen Uelzen en Lüneburg wilden enkele auto's van de colonne ander verkeer inhalen in een bocht. Twee voertuigen gelukte dit, maar de derde auto botste in volle vaart op een tegenligger. De bestuurder van deze tegemoetkomende auto kwam om het leven, terwijl twee andere inzittenden zozeer in het wrak be klemd zaten, darde brandweer hen moest uitzagen. Drie van de gewonden overleden later in het ziekenhuis. Minister Genscher die de gewon den naar het ziekenhuis begeleid- Carter, baptisruit het Amerikaanse zuiden, vertrok haastig na een ge sprek van een uur in Washington waarin hij heeft geprobeerd de ka tholieken voor zich te winnen. Zonder de verslaggevers te woord te staan reisde Carter door naar New York. Mgr. Bernadine, voorzitter van de Amerikaanse nationale bisschop penconferentie, verklaarde tegen over de pers: „Wij blijven teleurges teld in de gouverneur". De campagnemedewerkers van Carter hebben enquetes gehouden waaruit is gebleken dat hun man niet hoeft te rekenen op veel steun uit het katholieke kamp, dat eens uit getrouwe democraten bestond. Weigering Met aan weerszijden twee kardina len en andere hooggeplaatste rooms-katholieke geestelijke lei ders, zei aartsbisschop Bernadine dat Carter had geweigerd zich op te stellen achter hun uitnodiging een grondwetsamendement ter beper king van de mogelijkheid tot zwan gerschapsonderbreking te steunen. Bernadine zei dat Carter had ge zegd dat hy, zoals president Ford, persoonlijk gekant is tegen abor tus. „Maar persoonlijke tegenstand is niet genoeg", aldus de aartsbis schop. Een woordvoerder van Carter zei dat geen nieuwe bijeenkomsten met de rooms-katholieke hiërar chie op het programma stonden, hoewel de kandidaat van plan is de bisschoppen ruimere informatie over zijn standpunt te verschaffen. Vakcentrale Wel kreeg Carter later de steun van de Amerikaanse vakcentrale AFL-CIO en ditmaal heel wat harte lijker dan bij voorverkiezingen en conventie. Na een rede van Carter tot het AFL-CIO hoofdbestuur, zei voor zitter George Meanv over het kop pel Carter-Mondale: „Amerika heeft hen nodig. Wij hebben hen nodig en zullen hen op alle moge lijke manieren bijstaan. Op zich zelf is vakbondssteun voor de Democratische kandidaat niets bijzonders, want de AFL-CIO is traditioneel een van de pijlers der partij. Wat echter dinsdag opviel was de warmte waarmee de oude „kingmaker" Meany zich achter Carter opstelde. Gedurende de voorverkiezingen en ook nog tij dens de Democratische conventie had Meany een kille neutraliteit be tracht tegenover Carter, een Snelrecht voor rellenm akers LONDEN - Een veertigtal Westin- dische inwoners van de Londense wijk Notting Hill, maandagavond betrokken bij een grootscheepse vechtpartij met de politie, is giste ren door diverse rechters veroor deeld tot straffen die varieërden van vijf pond (25 gulden) boete tot een maand hechtenis onvoorwaar delijk. de, gelastte de verkiezingsbijeen komst in Lüneburg af. Het ongeluk met de verkiezingsco lonne van de FDP was het vierde verkeersongeval in Neder-Saksen in drie weken, waarbij vooraan staande politici betrokken waren. Op 10 aug. kreeg oud-premier Kie- singer een ongeluk in een door hem bestuurde auto bij Hildesheim. De voormalige bondskanselier liep daarbij aanzienlijke verwondingen op. Enkele dagen later kreeg de mi nister van Volkshuisvesting, Ra vens, op de autosnelweg Kassel- Hannover een klapband. Daarbij deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Tenslotte schampte de minister-president van de deel staat Sleeswijk-Holstein, Stolten- berg, met zijn auto langs een tege moetkomende vrachtauto. On danks veel materiële schade, ble ven de premier en zijn gezin onge deerd. „nieuwkomer" die geen deel uit maakte van het partij establishment Hoewel de kansen van een democratische kandidaat zeker niet staan of vallen bij steun van de vakcentrale, is het demon stratief uitblijven van die steun weinig plezierig. George McGo- vern, de Democratische kandidaat van 1972, weet daarover mee te pra ten. De sfeer tussen Carter en de vak centrale is sinds de conventie merkbaar'beter geworden, ook al doordat Carter heeft beloofd als president fel te zullen strijden tegen de werkloosheid. Kennedy Carter heeft ook de formele steun- toezegging gekregen van senator Kennedy, lange tijd de „stiekeme favoriet" der Democraten. Na een gesprek met Carter kon digde Kennedy aan, dat hij in sep tember actief voor de oud gouverneur van Georgia op het verkiezingspad zal gaan. AMSTERDAM - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) heeft de regering gevraagd, wette lijke maatregelen te nemen te neinde de Nederlandse economi sche betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken. De FNV dringt er te vens bij de regering op aan, de aan bevelingen van de Verenigde Na ties te onderschrijven, die daarop zijn gericht. Verder wil de FNV, dat de regering zich wendt tot secretaris-generaal Waldheim van de VN met het verzoek om bin dende sancties tegen Zuid-Afrika uit te vaardigen. Een en ander staat in brieven van de FNV aan het kabinet en aan het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IWV) en aan het Wereldverbond van Arbeid (WVA). Volgens de FNV worden de Wes terse landen steeds meer genood zaakt om te kiezen tussen economi sche betrekkingen of met Zuid- Afrika of met de rest van Afrika. Er zal volgens haar nu moeten worden gekozen voor dat laatste. De FNV wijst er op, dat het toenmalige over legorgaan van de drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) in 1973 al een verklaring hebben uitgegeven, waarin investeringen in Zuid- Afrika werden veroordeeld. Ook heeft de vakbeweging in het verle den al eens de emigratie naar Zuid-Afrika veroordeeld en heeft zij aangedrongen op het verbreken van de culturele betrekkingen tus sen dat land en Nederland, aldus de brief. De Nederlandse regering zou er geen enkel bezwaar tegen hebben, indien de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een dwingend wapenembargo tegen Zuid-Afrika zou uitvaardigen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Het bestuur van de PPR heeft er dinsdag bij de regering op aange drongen om de Verenigde Naties te vragen de consequenties te trekken uit eigen besluiten en uitvoering te geven aan resoluties die een boycot vragen van Zuid-Afrika. De Afrikaanse landen hebben gis teren in de Veiligheidsraad van de VN om sancties tegen Zuid-Afrika gevraagd omdat het weigert af stand te doen van Namibië (zuidwest-Afrika), vanwege de apartheidspolitiek en wegens zijn steun aan de blanke minderheids regering in Rhodesië. De Veiligheidsraad was bijeenge roepen omdat het de uiterste datum was waarop Zuid-Afrika zich be reid moest verklaren in Namibië verkiezingen te laten houden onder toezicht van de VN. Het Zuidafrikaanse plan voor een latere onafhankelijkheid van Na mibië wezen de Afrikaanse landen nadrukkelijk af omdat er niet van opheffing van de apartheid wordt gesproken, er geen vrije verkiezin gen worden aangekondigd en geen samenwerking met de bevrijdings beweging Swapo. Enkele uren tevoren had de rege ring van Zuid-Afrika zich in begin sel bereid verklaard waarnemers van de VN toe te laten bij verkie zingen in Zuidwest-Afrika, zo wordt van gezaghebbende zijde in Windhoek vernomen. Zuid-Afrika blijkt eveneens te hebben inge stemd met deelneming van zwarte nationalistische guerrillastrijders aan besprekingen over de onaf hankelijkheid van het gebied. "Schandalig en volslagen onwaar". Zo heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken in heilige (verkiezings)verontwaar- diging de berichten gekarakteri seerd van Matti Golan, de diplo matieke correspondent van het Israëlische blad Maariv. Volgens Golan heeft Washington opzette lijk de Egyptische schendingen van het tweede Sinai-akkoord in de meest letterlijke betekenis van het woord verdoezeld. Matti Golan, die al geruime tijd zijn eigen oorlog voert met Henry Kissinger en o.a. een boek over hem heeft geschreven, meldde dat de foto's die door Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen en satellieten van de Sinai wer den gemaakt, zodanig zijn gere toucheerd, dat men het aantal Egyptische troepen op de ooste lijke kanaal-oever niet meer dui delijk kan onderscheiden. Twee weken geleden klaagde Israël reeds dat Egypte - in plaats van de acht bataljons, die het volgens het vorig jaar gesloten tweede Sinai-akkoord op de oostelijke kanaal-oever mocht stationeren - er nu maar liefst 18 had gelegerd, dat wil zeggen tien meer dan was toegestaan. Bovendien zouden Egyptische of ficieren het bevel voeren over de nomadische bedoeïenen in de Sinai, in plaats van de afgespro ken burger-functionarissen; en die bedoieïenen zouden zich voortdurend begeven naar de voor hen verboden buffer-zóne, met het kennelijke doel spionage te plegen. Tenslotte zouden Egyptische heli kopters boven de zóne van de VN-troepen hebben gevlogen (wat niet mag) en belangrijke mi litaire installaties van Israël heb ben gefotografeerd. En - om de maat vol te maken - zou Egypte ook nog nieuwe SAM- luchtafweerbatterijen hebben opgesteld op de oostelijke ka naaloever, in strijd met alle vast gelegde bepalingen daarover. Schijn De waarnemers van de VN gaven de bestandsschendingen min of meer toe en spraken in hoogst di plomatieke taal van "technische bestandsschendingen". De op perbevelhebber van de VN- troepen in het Midden Oosten, generaal Siliasvuo, besprak de zaak in Cairo met de Egyptische minister van oorlog, generaal Gamassi. Deze liet weten dat hij zijn troepen slechts "opnieuw organiseerde" en dat het teveel aan Egyptische bataljons in de Sinai slechts schijn was, aangezien het hier om "skelet-bataljons" ging. De Israëlische regering zat in een uiterst nmoeilijk parket. Het is precies een jaar geleden dat zy onder enorme Amerikaanse druk het tweede Sinai-akkoord met Egypte tekende. De zwakke regering-Rabin wil niets anders dan dit bestand als een groot poli tiek succes aan de eigen, wat cy nisch gestemde bevolking ver kopen. Rabin gaf dan ook een zeer rooskleurig beeld van de ge volgen van dit bestand, toen de ëen-jarige verjaardag ervan en kele dagen geleden herdacht werd. Maar als het bestand zo'n succes is en de vrede met de Arabieren daardoor meer in zicht, zoals de regering het voorstelt, dan is het niet mogelijk om alarmerend te Premier Rabin doen over schendingen van dat zelfde bestand. Aan de andere kant echter kan Is raël dergelijke schendingen on mogelijk over zijn kant laten gaan. Ten eerste zou de politieke oppositie daarvan onmiddellijk dankbaar gebruik maken. Ten tweede vreest de regering op recht dat als zij er nu niets tegen zou doen, nieuwe en nog veel ernstiger bestandsschendingen zullen volgen, die op den duur niet meer terug te draaien zijn, omdat dat de Egyptenaren te veel gezichtsverlies zou opleveren. Men herinnert zich in Israel nog maar al te goed augustus 1970, toen een bestandsakkoord - eveneens onder Amerikaanse auspiciën - een eind maakte aan de "slijtage-oorlog", die sinds 1968 aan het Suezkanaal had ge woed. Op het moment dat dit be stand van kracht werd - dat wil zeggen middernacht - kwam de Egyptische genie in actie en ver plaatste de SAM-luchtafweer- batterijen tot vlak bij het kanaal, waardoor het bestand direct al verbroken werd. De Amerikanen, die ook deze over eenkomst hadden gearrangeerd en, evenals nu, zich verplicht hadden de toepassing ervan met satelliet-foto's te controleren, hielden aanvankelijk vol dat er geen enkel bewijs bestond dat het bestand was geschonden, zo dat het dus niet was geschonden. Pas veel later en nadat Israël zeer fel had geprotesteerd en de Ame rikaanse publieke opinie lastig dreigde te worden, gaf Washing ton toe dat Egypte het bestand had geschonden. Maar toen was het reeds te laat om aan de vol dongen feiten iets te veranderen. En het waren juist die SAM- raket-batterijen die er in de be gindagen van de oktober-oorlog - drie jaar later - voor zorgden dat de Israëlische luchtmacht niets meer kon uitrichten tegen de on verhoedse oversteek van het Egyptische leger over het Suez kanaal. Dilemma Niet alleen de Israëliërs, ook de Amerikanen zitten voor een moeilijk dilemma. Nu zij Egypte onder hun hoede hebben geno men om de Russische invloed uit het Midden Oosten te weren en in die opzet tot dusver wonderlijk wel slagen, willen zij absoluut niets doen dat uitgelegd zou kunnen worden als een anti- Arabische of een anti-Egyptische maatregel. De hele politiek van Washington is er integendeel op gericht om Egypte en Israël een "gelijke behandeling" te geven. Israëlische klachten tegen Egyp te, die door Amerika openlijk ge steund worden, passen aller minst in dit kader van de "even wichtige politiek". Aan de andere kant kan Ford het zich allerminst permitteren om zijn toch al niet briljante herver kiezingskansen als president van de VS tegenover Jimmy Carter in de waagschaal te stellen, door openlijk Israëlische klachten te negeren en daarmee joodse kie zers af te schrikken. Washington en Jeruzalem hebben nu de oplossing voor hun pro bleem gevonden. Na een gesprek tussen Kissinger en de Israëli sche ambassadeur in Amerika hebben zij afgesproken om een bijeenkomst te beleggen van de functionarissen van de geheime diensten van de VS en Israël. Die moeten de beweerde Egyptische schendingen dan maar met el kaar uitzoeken. Het zal niemand verbazen als de re sultaten van dit onderzoek door alle partijen streng geheim wor den gehouden. Opdat niemand de onaangename politieke gevol gen zal ervaren van bestands schendingen, die volgens Ame rika niet bestaan maar die vol gens Israël "van technische aard zijn doch zeer ernstig". De zomervakantie is weer lang en breed achter de rug. En wat is er prettiger dan aan de volgende vakantie te denken? Daarbij zal de ABN u graag een handje helpen. Wilt u naar de sneeuw? Of liever naar zon en strand? Of iets ertussenin? Bij de ABN vindt u vast en zeker de wintervakantie van uw keuze. Verstandig om er vroeg bij te zijn! Coupon voor meer informatie. Ja, ik ben geïnteresseerd in uw winterreizenprogramma. Stuurt u mij daarom snel uw reisgidsen. Mijn voorkeur gaat uit r winterzon wintersport korte steden-reizen In een ongefrankeerde envelop zenden aan Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9