Verhoging btw gaat toch door EEN KLEURRIJKE MODE DREIGT TE VERGRIJZEN. Rol Van Agt in Bloemenhove bekritiseerd Protest bij Bangladesj HELFT VAN GEROOFDE JUWELEN GEVONDEN Ambtenaren opgesloten Kabinet hannest met btw Chaos rond rem tong en scholvangst WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 Portheine (WD) DEN HAAG (SP) - "Het kabi net heeft nogal met de btw- verhoging gehannest". Dit standpunt vertolkte het Tweede-Kamerlid mr. Frits Portheine (53) van de WD gisteren tijdens het Kamerde bat over de verhoging van de BTW van zestien naar achttien procent. Portheine herinnert eraan, dat het kabinet de btw-verhoging heeft aangekondigd in de mil joenennota die vorig jaar op Prinsjesdag openbaar werd. Het kabinet zei toen, dat de BTW-verhoging eigenlijk op 1 januari 1976 zou moeten in gaan. Het stelde evenwel voor de ingangsdatum op 1 juli te stellen en presenteerde deze verschuiving als een belas tingverlaging. In overleg met het parlement en vooral onder djuk van de christen-democratische par tijen is de regering akkoord gegaan met de ingangsdatum 1 oktober. Kortgeleden heeft vooral minister Lubbers van economische zaken de discus sie heropend. Zou het toch niet beter zijn dit jaar geheel af te zien van een btw-verhoging en in ruil daar voor in de overheidsuitgaven nog eens driehonderd miljoen te snoeien. In het kabinet is deze discussie gestuit op het onaanvaardbaar van minister Duisenberg van Financiën. Portheine en met hem bij voorbeeld de vakbeweging, de werkgevers- en de consumen tenorganisaties, vindt het maar griezelig dat Duisenberg zijn zin heeft gekregen. Het WD-kamerlid verwijst naar de droogte. "Ik meen dat de droogte niet alleen effect zal hebben op de prijzen van aardappels, groente en fruit". Portheine ziet ook een op waartse druk op prijzen van andére goederen en hij maakt zich daarom ernstig zorgen over de inflatie. De regering heeft immers al toegegeven, dat de prijzen aan het eind van dit jaar met meer dan 8.25 pro cent zullen zijn gestegen. Vermoedelijk zal de stijging 8.5 tot 9 procent bedragen. Portheine. "Ik ben er tegen de druk op de prijzen te lijf te gaan met een prijsstop - een oplossing waar men in PVdA-kringen wel over denkt. Een prijsstop lost niets op. Men bestrijdt dan de inflatie over de ruggen van boeren, tuinders en middenstanders". Het WD-Kamerlid oordeelt over de verdediging van de ministers Duisenberg en Lubbers: "Niet sterk. Mijn in druk is ook, dat de meeste Kamerleden wél uitstel van de btw verhoging willen, maar dat zij toch maar met de datum van 1 oktober akkoord gaan". Kamer schoorvoetend achter de regering t Een vriendelijk onderonsje tussen justitie-minister Van Agt (links) en PvdA-Kamerlid Roethof na het debat in het parlement over het beleid van de minister inzake de abortuskliniek Bloemenhove. Overigens lopen toelaatbaarheid van abortus van DEN HAAG (SP) - Met suc ces hebben de ministers Duisenberg van financiën en Lubbers van economi sche zaken de beslissing verdedigd de verhoging van de BTW van zestien tot acht tien procent op 1 oktober van dit jaar gewoon te laten doorgaan. Woordvoerder mr. F. Portheine van de WD maakte zich gisteren tij dens een parlementaire ondervra ging van de ministers tot tolk van de vakbeweging, consumenten- en werkgeversorganisaties die om uit stel van de btw verhoging hebben gevraagd. Minister Duisenberg zei onder meer, dat de belastingopbrengsten nog altijd wat tegenvallen als ge volg van de slechte periode die de economie doormaakt. Verder uit stel van de btw-verhoging noemde hij niet aanvaardbaar Eerder heeft de regering de btw- verhoging al verschoven van 1 ja nuari 1976 tot 1 juli 1976. Onder druk van de Tweede Kamer heeft de regering uiteindelijk ingestemd met nog een verschuiving van drie maanden Minister Lubbers zei, dat de btw- verhoging per 1 oktober niet zal lei den tot een onaanvaardbare vergro ting van de geldontwaarding. Vol gens hem is bij de voorspellingen over de prijsstijging dit jaar al re kening gehouden met de verho ging. De christen-democratische fracties volgden de regering schoorvoe tend. Drs. M. Peijenburg(KVP)zei: "Het ware ons lief geweest als een dergelijke verschuiving inpasbaar zou zijn geweest". Vandaag zal de Kamer een motie van de WD verwerpen, waarin toch om uitstel van de btw- verhoging wordt gevraagd. Dreigende sfeer rond komst van Marcel Lefebvre STEIN - Leden van een jongeren groep in het Limburgse Stein heb ben gisteren de ruiten ingegooid van de kapel van Bertha Meuleberg uit protest tegen de komst van de traditionalistische Franse aartsbis schop Marcel Lefebvre komende vrijdag. In brieven wordt met op blazen van de kapel gedreigd. Bisschop Gijsen. die de mis die mgr. Lefbvre zich voorstelt op te dragen uitdrukkelijk heeft verbo den, deed gisteren een dringend beroep op de Limburgse katholie ken geen heil te zoeken bij de door de paus geschorste aartsbisschop. "Laat u niet misleiden door wat bij zogenaamde verschijningen van met name Maria zou zijn gezegd", zo waarschuwde hij. Kapelaan W. Kouwenberg, die na mens de kapeleigenaars het contact met Lefebvre onderhoudt, heeft in tussen meegedeeld, dat deze vrij dag om 11 uur de kapel plechtig zal wijden en dat hij daar tientallen kinderen uit Nederland, België en Duitsland het vormsel zal toedie- HOCKEY - De regering van India heeft het parlement gisteren in New Delhi ingelicht dat een studie commissie in het leven is geroepen om stappen te overwegen die moe ten leiden tot een verbetering van het hockey in India. Dit na het de bacle van de Indiase ploeg tijdens de Olympische Spelen in Montreal. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering zal de regering van Bangladesj een protest overhandigen omdat geen ver tegenwoordiger van de Neder landse regering het proces tegen drs Peter Custers in Dacca bij zal mogen wonen. Dit heeft gisteren de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag be kendgemaakt. Een speciaal hof in Dacca heeft afgelopen zaterdag besloten dat de zaak tegen Custers achter gesloten deuren zal plaatsvin den op een nog nader te bepalen datum. De Nederlander, die be- tgin december door de veilig heidsdienst van Bangla Desj werd gearresteerd, zou ervan worden beticht de veiligheid van de staat in gevaar te hebben willen brengen. Maar de offi ciële aanklacht is nog steeds niet bekend. Ongeveer tien dagen geleden heeft de werkgroep Bangla Desj, die wordt voorgezeten door de secretaris van het inter kerkelijk vredesberaad, in een brief aan de ministers Van der Stoel en Pronk de ontwikke lingshulp aan Bangla Desj op nieuw in overweging te r omdat door de arrestatie van Peter Custers niet kan worden nagegaan of één van de elemen taire doelen van het Neder landse ontwikkelingsbeleid, steun aan de "eigen ontwikkeling" van de allerarm sten, nog kan worden verwe zenlijkt. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde naar aanleiding hiervan desgevraagd dat het al of niet stopzetten van ontwik kelingshulp aan Bangla Desj in verband met de zaak-Custers "tot op dit ogenblik geen rol heeft gespeeld". DEN HAAG (ANP.SP) - De VVD- fractie in de Tweede Kamer meent dat minister Van Agt (Jus titie) bij zijn optreden rondom de Bloemenhove-kliniek 'de recht staat ernstige en wezenlijke schade' heeft toegebracht. In het gisteravond gehouden debat over de 'abortusbrieven van minister Van Agt zei de VVD- woordvoerder dat de bewinds man 'te emotioneel en daardoor onvoorzichtig is opgetreden'. "Hij heeft andere belangen, zoals het leven van dit kabinet, zwaar der laten wegen dan de handha ving van de rechtstaat en zijn principes ten aanzien van abor tus", aldus de VVD-er Koning. Hij noemde dit uit moreel ethisch oogpunt niet aanvaard baar. In de brieven liet de minister aan vankelijk weten te spelen met de gedachte om op te stappen, om dat de sluiting van Bloemenhove onmogelijk bleek. Maar na een wekenlange gewetensworsteling kwam hij daarop terug. De confessionele regeringspartijen KVP en ARP juichten het besluit van Van Agt om aan te blijven toe. "De beslissing om aan te blij ven is de enige juiste", vond Aan- ADVERTENTIE AMSTERDAM(ANP) - Ongeveer de helft van de juwelen, die zater dagochtend bij juwelier Vet op het Koningsplein in Amsterdam wer den geroofd. is terecht. De kost baarheden zaten in een plastic zak, die een voorbijganger gisteroch tend langs de waterkant op de Bloemenmarkt nabij de Munt aan trof. In de zak bevond zich ook een pistool. De waarde van de totale buit bedroeg ruim 300.000,- Even eens werd gisterochtend één van de juwelenrovers gearresteerd. De 30- jarige Moshe C. was zondagoch tend reeds aangehouden toen hij met een auto op Schiphol aankwam en zij papieren niet in orde bleken Daarom werd hij uitgewezen en zat hij gisterochtend reeds in een lijn- vliegtuig naar Parijs toen een lid van de luchthavenpolitie een foto van C. en zijn mededaders zag staan. Omdat het vertrek van Schiphol naar Parijs enige vertra ging had ondervonden kon C. nog net op tijd uit het toestel worden gehaald. Hij is inmiddels overgele verd aan de recherche. De man heeft vermoedelijk de Israëlische nationaliteit. Twee mededaders van Moshe zijn nog voortvluchtig. Voor de Amsterdamse rechtbank speelde zich gisteren de rechtzaak tegen drie jonge Amsterdammers af die in de periode van september '75 tot eind mei van dit jaar bij vier juweliers voor tonnen aan kostbare sieraden hadden gestolen. De spec taculairste inbraak pleegden zij op klaarlichte dag op 22 mei bij juwe lier Vet die ook afgelopen zaterdag door anderen werd overvallen, üp 22 mei reden twee van de drie jon gens met een gestolen motor de stoep op, sloegen meteen mokerde ruit in en deden een snelle greep in de etalage. „Een dergelijke bijzonder brutale roofoverval geeft de burger een zeer onveilig gevoel. Daarom moet in dit geval de openbare preventie i de i In de Bijlmermeer ZOL werd vorige week failliet klaard wegens geldgebrek. De AMSTERDAM (ANP) - Uit protest tegen het hun aangezegde ontslag hebben enkele personeelsleden stichting, die vrijwel alle welzijns- terie van de failliet verklaarde stichting samenlevingsopbouw Zuid-Oost Lob Bijlmermeer vond hun collega's woordigers van ondermeer het nisterie van CRM en de gemeente Amsterdam gedCirênde anderhalf De protesten van uur opgesloten in het Bijlmerhuis. personeel waren niet Ramen en deuren werden proviso risch dichtgetimmerd. Dit gebeurde tijdens een vergader huisman was het aanbod eigenlijk afkomstig CRM. het r verkers in de Bijlmermeer dienst had, ontving jaarlijks mil- (ZOL)gistera- joenen subsidie van vooral het mi- ertegen- nisterie van CRM en de gemeenten Amsterdam, Ouder-Amstel en Diemen. ZOL- gericht tegen het ontslag als wel tegen de mededeling dat de landelijke orga nisatie voor wijk-, buurt- en club- ing, waarop de 149 personeelslden werk (SALCO) zich bereid had ge- van de ZOL hun ontslag kregen toond 63 van de ZOL-medewerkers aangezegd door de curator van de tot het einde van dit jaar in dienst te R W. dc Ruuk. De Volgens ZOL-directeur A. Het ZOL-personeel, dat bijna vol tallig aanwezig was, ging echter niet akkoord met het aanbod uit vrees zijn greep op het welzijns werk in de Bijlmermeer te verlie zen. De Salco maakte omstreeks half negen een einde aan de opslui ting in het Bijlmerhuis door haar aanbod formeel in te trekken. CRM-vertegenwoordiger Meier en mevrouw Storm maakten vervol gens bekend, dat de voor dit jaar gereserveerde subsidiegelden voor het opbouwwerk in de Bijlmer meer beschikbaar zullen blijven. en niet de aanbeveling classering voorop staan." Dit be toogde de officier van justitie, mr. J. De reclassering had korte vrij heidsstraffen geadviseerd om het drietal nog een kans te geven. De officier wilde daarvan niets weten. Hij vroeg twee jaar tegen de 22- jarige Renee de V., een jaar en drie maanden tegen diens 20-jarige broerEddv de V. en een jaar en zes maanden tegen de 19-jarige Gerold B. ..Als we niet of nauwelijks reageren keren we terug naar de tijd van de junglewetten", aldus de officier. Hij zei ook:,.alleen wanneer er zwaar wordt gestraft zullen de winkeliers er wellicht van weerhouden wor den zelf wapens aan te schaffen en zullen er ook geen georganiseerde privé legertjes worden opgericht om de winkelstraten veilig te hou den". Uitspraak op 14 september. Prof. Miskotte (81) overleden VOORST - In Voorst is op 81-jarige leeftijd de hervormde theoloog prof. dr. K. H. Miskotte overleden. Van 1945 tot 1960 was hij hoogle raar vanwege de Hervormde Kerk aan de Leidse universiteit. Door prediking, onderwijs en pu- blikaties is zijn invloed binnen en buiten de Hervormde Kerk heel groot geweest. Voordat prof Miskotte hoogleraar werd, diende hij achtereenvolgens de hervormde gemeenten van Kortgene (Z Meppel, Haarlem en Amsterdam als predikant. In 1959 ging hij als hoogleraar met emeri taat en verhuisde hij van Oegst- geest naar Voorst. Prof. Miskotte wordt vrijdag om 3 uur op Rhijnhof begraven, na een dienst in de Groene of Willibrord- kerk om half 2 te Oegstgeest. Baby overleden na fout infuus NIJMEGEN (ANP) - In het Nijmeegse Radboudzieken- huis is een vijf dagen oude baby overleden ten gevolge van een verkeerd toegediend infuus. De baby overleed maandagavond. Het jongetje had bij de ge boorte een te laag gewicht en werd daarom opgenomen op de afdeling kindergenees kunde. Op deze afdeling werd hem, inplaats van een 10 pro cent glucose-oplossing, een fles met zoutoplossing toege diend. Ten gevolge hiervan is het kind overleden tjes. Andriessen: "Wij verheugen ons erover dat de minister zijn zware verantwoordelijkheid wil blijven dragen". De CHU de derde Christendemocratische partij, was minder enthousiast over het besluit van Van Agt. Onder druk van Andriessen en Aantjes sprak de grootste rege ringspartij, de PvdA. opnieuw schoorvoetend haar vertrouwen in minister Van Agt uit. Maar wel knoopte PvdA-fractie voorzitter Van Thijn er een waarschuwing aan vast: "Als de minister zijn voornemens met het abortusbe leid stelselmatig doorzet, hangen er bezwarigheden boven de markt". Een van de reden waarom minister Van Agt aange bleven is, is dat hij paal en perk wil stellen aan de abortuspraktij ken in ons land. Minister Irene Vorrink kreeg van de Tweede Kamer een stevige uitbrander. Confessionelen, WD en DS'70 vielen gisteravond massaal heen over de minister van Volksgezondheid, omdat zij in de vroege morgen van 20 mei de abortuskliniek Bloemenhove telefonisch gewaarschuwd had dat er een inval van de politie op handen was. Het Bloemenhove-bestuur heeft daarop een groot aantal (vrouwe lijke) sympathisanten opge trommeld, waarna minister Van Agt van Justitie - onder grote druk van het kabinet - de actie afgelastte. Hij wilde een "velds lag" tussen politie en actievoer ders voorkomen. Het telefoontje van minister Vor rink werd gisteravond door de Tweede Kamer ernstig gehekeld. KVP-fractieleider Andriessen: "Dit is onvoorstelbaar". Zyn Anti-Revolutionaire collega Aan tjes en het CHU-kamerlid Van der Mei noemden de handelwijze van minister Vorrink "uiterst be denkelijk". op Je ziet ze steeds minder: de kanten kappen, de bonte baatjes, de baaien rokken. Ze verdwijnen helaas uit het dorpsbeeld. Tegelijk met zoveel moois uit ons rijke verleden. Alleen daarom al is "Klederdrachten" een belangrijk boek. Over tien jaar zou het niet meer gemaakt kunnen worden. Constance Nieuwhot beschrijft boeiend de achtergronden en geschiedenis van de klederdrachten. Zij geeft ook tips voor tochtjes naar musea op dit gebied en naar markten en winkeltjes waar de kleder dracht nog volop levend is. Willem Diepraam en Cas Oorthuys vereeuwigden wat nog over is in juweeltjes van foto's. U vindt er meer dan 400 in dit prachtig uitgevoerde bock, waarvan drie-kwart in kleur. Klederdrachten is echt eer boek om te hebben en om talloze malen te bekijken, door te bladeren, te lezen en te herlezen. Daarom typisch een boek van de Maand. Het ligt voor u klaar bij de boekhandel. KLEDERDRACHTEN-EEN REIS LANGS DE LEVENDE STREEK- DRACHTENVAN NEDERLAND. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F15,90. DAARNA F2750. De aanbieding is geldig t/m 2 oktober. Echter zolang de voorraad strekt. DEN HELDER (SP) - Er heerst een chaos rond de beperking van de tong- en scholvangst. Woordvoer ders van het visserijbedrijfsleven hebben dat betoogd tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de vloot- en florafeesten op Wieringen. Zij schreven de huidige wanorde toe aan het ontbreken van een veilplicht voor vis. De heer R. Gouda, voorzitter van de Vereni ging voor de Groothandel in Zee vis. schatte dat er wekelijks 50 tot 100 ton tong en schol buiten de af slag om wordt verkocht. "We on dermijnen zo alle fondsen en de vis wordt een a twee gulden per kilo goedkoper, wat voor de visser een groot raadsel betekent". De regering, 20 betoogde de heer Gouda, heeft een grote fout ge maakt door eerst mee te werken aan deze quoteringsregeling en pas daarna de vloot te gaan saneren. "Wij hebben er steeds op geha merd: eerst een deel van de vloot eruit en dan quoteren". In de bestuursvergadering van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten werd vorige week meege deeld, dat in het eerste halfjaar van 1976 al een tongvangst van 6.248 ton is geregistreerd hoewel volgens de ministeriele vangstbeperkingsre geling slechts de helft van het jaar- quotum van 9200 ton had mogen worden gevangen. Men vestigde er daar de aandacht op dat de buiten de veiling om verhandelde en dus niet geregistreerde tong daar nog bij komt. In die vergadering heeft de heer Gouda ook gepleit voor een veil plicht. Hij dreigde dat de leden van zijn vereniging geen heffing meer aan het Produktschap zullen beta len als er voor 1 oktober niets ge beurt. De controle van het ministerie van Landbouw op naleving van de van gstbeperkingsregeling wordt scherper, zo conludeerden de woordvoerders van het bedrijfsle ven op de persconferentie, waar ook vertegenwoordigers van dat departement aanwezig waren. Vis- senjvoormannen vertelden dat eind vorige week in Den Helder tien functionarissen van de Alge mene Inspectiedienst van het mi nisterie aanwezig waren om de binnenkomende schepen te contro leren. Ze werden geassisteerd door de gemeentepolitie en later ook nog door de rijkspolitie te water. Een van de aanwezige Helderse reders noemde dit "een razzia". "Wij zijn nooit agressief geweest tegen de Algemene Inspectiedienst", zo zei hy, "maar wat men nu gaat doen vraagt om actie".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7