Kroon beslist: bouw mast voor kabel-tv stoppen "Ik kan er soms niet van loskomen De Waag niet voor commercie verhuren JacSlegtenhorst 40 jaar onderwijzer Actief in vrije tijd WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 LEIDEN 99 _,EIDEN - Het historische Waag gebouw aan de Aalmarkt mag voorlopig niet worden verhuurd voor commerciële doeleinden. Aldus een krappe meerderheid van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden, die gisteravond een rapport van de Culturele Raad over het Waagge bouw besprak. Een minderheid van de commissie adviseerde de zg. "commerciële verhuur" van De Waag slechts met toestem ming van het college van B en W te laten plaatsvinden. De commissie was unaniem in haar oordeel, dat een definitieve be slissing over De Waag pas geno men kan worden nadat men een volledig beeld heeft van het zalen-bestand in Leiden. Bleijie (CDA) drong er bij wethouder Van Aken met klem op aan haast te maken met een nota over deze materie. I riet CDA-raadslid wilde voor die tijd niets weten van commerciële verhuringen van De Waag. Hij vreesde dat een aantal gelijksoor tige zalen op die manier concur rentie zou worden aangedaan. "De foyer van de Stadsgehoor zaal is ongeveer even groot", al dus Bleijie, "en je kunt toch moei lijk op honderd meter afstand van elkaar twee gelijkwaardige zalen hebben". Van Oosten (PPR) was het niet met Bleijie eens. Volgens hem is de Waag een uniek gebouw, waar andere evenementen zullen plaatsvinden dan in de overige zalen. Hij wees erop, dat de nad ruk van de activiteiten in De Waag zal komen te liggen op ten toonstellingen en markten, en die doen de andere zalen geen con currentie aan. Een mening die niet gedeeld werd doo» Ranner (PvdA) en Houtman (SGP GPV). Wethouder Van Aken deelde mee, dat volgens hem De Waag alleen maar zou mogen worden ver huurd aan die groepen en organi saties die geen kans zien om in de commerciële sector zaal ruimte te huren. Hij wees erop, dat er be halve de Stadsgehoorzaal en De Burcht binnenkort ook nog de schouwburg en binnen anderhalf a twee jaar de Pieterskerk be schikbaar komen. Een rendabele exploitatie van al deze ruimte zal volgens hem niet mogelijk zijn, en hij zei dan ook niets te voelen voor bijv. het houden van een meubelshow in het Waagge bouw. Wessels (VVD) zag echter andere mogelijkheden voor De Waag. Volgens hem is het gebouw bij uitstek geschikt voor het houden van kunstmarkten of het plaatsen van boekenstalletjes, en hij wees de wethouder erop "dat de hele Nederlandse cultuur op de com mercie is gegrondvest". Anne v.d. Zande stelde voor, een hogere huurprijs te vragen voor commerciële evenementen, zo dat uit de opbrengst daarvan an dere manifestaties voor een lage huur het gebouw zouden kunnen gebruiken. Maria Vos, directrice van de Cultu rele Raad, merkte op dat wat haar betreft, de commerciële verhu ringen achterwege konden blij ven. "Die zijn er alleen maar bij gehaald om kostendekkend te kunnen werken zei ze. Boven dien legde ook zij er de r.adruk op. dat er in De Waag juist die activiteiten moeten kunnen plaatsvinden, waar in andere za len geen plaats voor is. Van Aken bleef echter bij zijn standpunt. "De Stadsgehoorzaal en De Burcht hebben klandizie nodig", zei hij, "en we moeten via De Waag de andere gemeente- lyke en particuliere zalen geen extra concurrentie aandoen". Inventarisatie met bevolking voor binnenstad LEIDEN - De Projektgroep Bin nenstad hield gisteravond de eerste van twee voorlichtingsbijeenkom sten over de nota "Verder op weg naar een integraal plan voor de bin nenstad". In een goed bezette Bur gerzaal zei wethouder Waal dat de periode tot 31 december is bedoeld om in nauwe samenwerking met de bevolking te komen tot een inven tarisatie van wensen, ideëen, pro blemen, actieprogramma's e.d. Er zal contact worden opgenomen met wijk- en buurtcomites en an dere belanghebbenden en belang stellenden. Daartoe is de projekt groep voor iedereen dagelijks be reikbaar in de "Binnenstadswin kel", Morsweg 10. Er is ook een in spraakcoördinator aangesteld. Vanavond zal de projektgroep een soortgelijke bijeenkomst organise ren, waarbij vooral de stedebouw- kundige structuur en het verkeer aan de orde zullen komen. De bij eenkomst begint om 19.30 uur in de Burgerzaal. 99 LEIDEN - Het hoofd van de open bare lagere school aan het Val kenpad in de Merenwijk, Jac. Slegtenhorst, heeft een afwisse lende loopbaan achterde rug. In zijn 40-jarige onderwijzerscar rière deed hij een respectabel aantal scholen aan: in 1963 de toenmalige openbare lagere school aan de Medusastraat (als kwekeling met akte), van 1937 tot 1940 de school aan de Duivenbo- destraat, van 1940 tot 1955 (waar van de laatste negen jaar als hoofd), de school aan de Zuidsin gel, daarna tot 1959 de school aan de Drie-Octoberstraat, vervol gens tot 1963 de Du Rieu-school, toen tot 1972 de Koningin Julia- naschool in Leiderdorp en als einddoel de nog vrij nieuwe school aan het Valkenpad. Monter zegt Hij: "Ach ja, het is voor een mens wel eens goed om van tijd tot tijd te wisselen. Je blijft er fris bij. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat mensen die lange tij'd op dezelfde plaats werken, zou den zijn ingeslapen". De harmonieuze benadering is kenmerkend voor Slegtenhorst. In zijn kamer, die uitziet op een speelplaats vol onbezorgde jeugd, praat hij doordacht over zijn jubileum. Zijn loopbaan, zijn ervaringen. "Toen ik in Leider dorp zat, dacht ik: ik wil nog ëén keer wat anders. Mijn wens was om in elk geval één keer een hele nieuwe school op te zetten. Dat was in deze nieuwe wijk wel erg zwaar. Er kwamen mensen te wonen van een verschillende in stelling. En er was voor de wijk bewoners natuurlijk ook nog he lemaal niets. Men had in het be gin gehoopt voor allerlei activi teiten een beroep te kunnen doen op het schoolgebouw. En er is al tijd gedacht dat ik dat wel zou kunnen verzorgen. Het heeft lang geduurd voordat men de overtui ging had, dat niet ik maar het ge meentebestuur daarover ging". Slegtenhorst (58), geboren en geto gen Leidenaar, maar inmiddels woonachtig in Leiderdorp, staat aan het hoofd van een zevenmans school met 205 leerlingen. Hij heeft, zegt hij, goede collegiale contacten met zijn r.k. buur vrouw mejuffrouw Van Riel. En kan, zegt een leerkracht, ook goed overweg met zijn aanzien lijk jongere leerkrachten. Een hele prestatie, vindt de leer kracht, want er is tenslotte veel in het onderwijs veranderd. Slegtenhorst zegt: "De kinderen zijn veel spontaner dan vroeger. Als ze bijvoorbeeld iets niet be grijpen. dan durven ze het veel eerder te vragen. Ik vind ook dat de laatste jaren de mensen - de leerkrachten - meer in de klas staan. Als ik terug denk aan mijn jeugd, aan het hoofd van mijn school, vroeger, als we daar op de gang langs moesten, nou, dan was dat een hele onderneming, afbrokkelend gezag, ach, ik zou het geen gezag willen noemen. Het is meer hoe je met de kinderen omgaat. Het ordeprobleem heb ik zelf eigenlijk nooit gekend. Zo had ik vorig jaar een klas die ik m'n hele leven wel had willen hebben. Er zaten zeer verschil lende kinderen in, maar ik had geen enkele last. Ze hebben wel tegen me gezegd: jij hebt het in je vingers. Maar zelf mag je dat na tuurlijk niet zeggen". "Ik vind inderdaad het kind het be langrijkste. Als ik aan het lesge ven ben en ik word gestoord door mensen met wie ik geen afspraak heb gemaakt, dan kan ik eigenlijk niet de bereidheid opbrengen om Slegtenhorst: je blijft er fris bij. die mensen te woord te staan. Ik vind dat ze dan maar moeten wachten. Het is gevoelsmatig, ja: ik kan er niet buiten. Ik heb da gen dat ik er niet van kan losko- Vernieuwingen Slegtenhorst beschouwt tal van onderwijsvernieuwingen als een welkome ontwikkeling. Wil bij voorbeeld best van het zitten blijven af. Vindt ouderparticipa tie nuttig - "De school is tenslotte in de eerste plaats van de ou ders". Maar is wel van mening dat er meer geld moet komen - "Het bedrag per leerling zou naar mijn smaak wel hoger mogen zijn". Harmonieus: "Maar er'staan na tuurlijk tegenwoordig weer zo veel andere dingen tegenover. Ik denk bijvoorbeeld aan part timers om het schoolhoofd te vervangen, dat vind ik erg goed".Na een uitvoerige loftui ting aan het adres van de ouders, die zich erg bij het schoolgebeu ren betrokken voelen, vertelt hij een anekdote: "Ik stond als jong hoofd in de Zuidsingel-school, acht-en-twintig was ik. En een oudere onderwijzer wilde naar het oosten van hét land. Op een gegeven ogenblik krijg ik drie mensen op bezoek die naar aan leiding van die sollicitatie wat meer wilde weten. En ik zat zo in m'n overhemd, het was hartje zomer. En een van hen zei: waar kunnen we het hoofd van de school vinden? En ik: dat ben ik. Toen zei de man - en ik zal dat niet gauw vergeten: jongeman, ik vraag je niet naar grapjes". "Ja ik was er vroeg bij. Ik denk dat het toch wel de behoefte was om leiding te geven. Ik had dat ook in andere functies: organisatie kin- derfeestweek, ik had de leiding over het onderwijzerstoneel. En ik zat ook nog in de leerplan- Zijdelings vermeldt Slegtenhorst zijn voorliefde voor alles wat met Engeland te maken heeft. Praat even over aanstaande vrijdag. De dag waarop er op school een feestje wordt gebouwd. Zegt iet wat beschouwend: "Ik ben geen feestvarkenl Ik ben al blij dat ik gewoon m'n werk kan doen". MORGEN GESPREK MET GRUIJTERS LEIDEN - De Kroon heeft beslist dat de bouw van de kabel-tv-mast in de Merenwijk voorlopig stilgelegd moet worden tot 1 maart 1977. Dit om te onderzoeken of de ver gunning van de bouw wel op juiste gronden is verleend. Voorzitter van de Stichting Mast, de Leidse wethouder Van Aken bevestigde vanochtend de ontvangst van het konink lijk besluit. "Er behoeft echter op dit moment geen op dracht te worden gegeven om de bouw te stoppen, want er wordt niet gebouwd. Wat op dit ogenblik gebeurt zijn alleen voorbereidingen van de bouw". De beslissing voordracht vai (Ruimtelijke Ordening) heeft giste ren in het Leidse stadhuis geleid tot een koortsachtige activiteit. Er ran de Kroon op werd een spoedvergadering belegd minister Gruijters voor de bctrokkenen bij de bouw van de mast. Na afloop daarvan deelde wethouder Van Aken des gevraagd mee, dat bekeken is wat er moet gebeuren om het Konink lijk Besluit zo snel mogelijk onge daan te maken. "We hebben onze juridische adviseurs opdracht ge geven om vertragingen bij de bouw van de mast zoveel mogelijk te voorkomen". Zoals de zaken er nu voorstaan zal donderdagochtend een deputatie van Leidse ambtenaren en we thouders naar Den Haag reizen om met minister Gruijters over het Kroon-besluit te spreken. Dit ge sprek zou aanvankelijk reeds maandagmiddag hebben plaatsge vonden, maar enkele uren daarvoor liet de bewindsman weten dat hij verhinderd was. Het besluit van de Kroon om de bouw te schorsen is gebaseerd op het vermoeden dat de bouwver gunning niet afgegeven had mogen worden, omdat die in strijd is met het geldende bestemmingsplan. Een deel van het nu benutte terrein heeft de bestemming openbaar groen en een ander deel bedrijfster rein. De vraag is nu of op een be drijfsterrein ook een mast mag worden gebouwd. Van de zijde van de gemeente Leiden wordt benad rukt dat. van het bestemmingsplan op tal van punten in het verleden is afgeweken. Er is al op diverse plaatsen geschoven met bestem mingen, die de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hebben ge kregen. Ook in het geval van de mast zou dat mogelijk moeten zijn. ook aan zijn trekken in de Moe- dergroep. waar het accent ligt op gezelligheidhet uitwisselen van ervaringenhet deelnemen aan kleine projecten en het be zoek van films, zowel in het buurthuis, als in de plaatselijke bioscopen Voor de jeugd zijn in het nieuwe programma activiteiten opge nomen zoals een timmergroep, een instuif en een tienerclub. Voorts is er een klaverjasavond en een bejaardenmiddagElke zondagmorgen wordt om tien uur een speciale gezins kerkdienst gehouden. Storing Kroonbesluit. "Wij zijn verwon derd dat het besluit zo maar bij ons is komen binnendwarrelen. Het is een ingreep waarin wij helemaal niet gekend zijn". Inmiddels zijn op het bouwterrein aan de Gooimeerlaan-Broekweg de eerste onderdelen van de 116 meter hoge stalen mast gearriveerd. Gis termiddag werd een begin gemaakt met het leggen van een werkvloer, waarop de delen van de mast in el kaar gezet zullen worden. De mast die een totaal gewicht heeft van 64 ton, rust op drie betonnen funder ingen. De mast zelf bestaat uit seg menten van 6 en 12 meter, die met behulp van een hoge kraan op hun plaats gebracht moeten worden. Volgens ing. R. G. Delleman, die de firma Kaal en Van der Linden uit Oss op het bouwterrein vertegen woordigt, was hem gistermiddag nog niets bekend van het Konink lijk Besluit. "En zolang we officieel nog niets gehoord hebben gaan we door met de voorbereidingen". Zoals de zaken er nu voorstaan kan de mast er eind volgende week staan. Dan resteert nog slechts de plaatsing van de Yagi-antennes in de top van de mast door importeur Fuba. Het gebouwtje waarin de technische apparatuur (het zoge naamde "head-end") geplaatst wordt kan volgens ing. Delleman in zeer korte tijd worden neergezet. Op de vraag wat er zou moeten ge beuren wanneer beslist wordt dat de mast niet afgebouwd mag wor den zegt ing. Delleman: "We heb ben met de Stichting Mast een con tract voor de levering en de bouw van de mast. Als we niet verder mo gen, zal de stichting moeten bepa len wat er verder gebeurt. De moge lijkheden om de mast eventueel aan een andere gemeente te verko pen liggen niet zo eenvoudig vol gens ing. Delleman. Elke plaats stelt weer andere eisen. Oegstgeest Een andere kwestie die inmiddels een rol is gaan spelen in de hele zaak is een brief die het ministerie van Defensie heeft gestuurd aan de gemeente Leiden. In die brief wordt gezegd dat Defensie bezwa ren heeft tegen de plaats van de mast in de Merenwijk, omdat die de communicatie van Defensie zou kunnen verstoren. Wethouder Van Aken: "We hebben dat laten uit zoeken, en onder meer advies ge vraagd van de PTT. Daaruit is ge bleken dat er geen sprake is van be zwaren". De voorlichtingsdienst van Defensie deelde vanochtend desgevraagd mee, dat er technisch geen enkel bezwaar bestaat tegen de bouw van de mast op die plaats in de Merenwijk. Wethouder Van Aken toonde zich vanochtend verbolgen over het Inmiddels zijn de bouwactiviteiten op het Defensie-terrein aan de Kwaaklaan in Oegstgeest, waar Multivisie een mast zou bouwen voor de kijkers in Oegstgeest, nog niet hervat. Officieel heet het dat er geen gebruik mag worden gemaakt van pompen in de bouwput, maar in gemeentelijke kringen circule ren nog steeds de geruchten dat Multivisie afwacht hoe de zaken in Leiden zich zullen ontwikkelen. Inmiddels zijn er ook stemmen op gegaan in hoeverre ook bij het ver lenen van deze bouwvergunning in strijd met het geldende bestem mingsplan is gehandeld. Artikel 63 van het plan zegt dat het terrein waar de mast zal komen uitsluitend een defensie-bestemming heeft. Ook is het contract over de bouw van de mast nog steeds niet door de minister van Defensie getekend. De Legervoorlichtingsdienst zei vanmorgen dat het een louter for mele zaak is omdat inmiddels over eenstemming is bereikt. Gisteren werd er druk gewerkt op het bouwterrein van de mast voor kabel-tv in de Merenwijk. Informatie- cursus voor vrouwen in t Mierennest De creche is een belangrijk onderdeel van het programma in 't Mierennest. LEIDEN - Buurthuis ,,'t Mie rennest" richt zich in zijn pro gramma met name op de Transvaalwijk en directe om geving. Een rustige wijk (die in de toekomst opgenomen zal worden in een renovatieplan), aan de rand van de spoorlijn Leiden-Utrecht, met een druk verkeer. De taak van de staf van het buurthuis is niet alleen het or ganiseren van een programma voor de wijkbewoners, maar is ook het ondersteunen van het wijkoverlegZo werd in het ver leden onderdak gegeven aan wijkvergaderingenwaarin de verkeerssituatie, de parkeer problemen en de moeilijkheden voor kinderen om te spelen, werden besproken. Gevolg was het aanleggen door de gemeente van verkeersdrempels, parkeer en kinderspeelplaatsen. Een mooi voorbeeld van een resul taat dat bereikt wordt als buurtbewoners in hun streven naar leefbaarheid in hun wijk, ondersteund en begeleid wor den door de staf van een buur thuis. Belangrijke onderdelen in het programma van ,.'t Mieren nest" zijn behalve de crèche, die vrijwel dagelijks wordt gehou den.ook de Vrouwen Informatie Cursus, het Praathuis, en de Moedergroep. De Vrouwen Informatie Cursus wordt elke maandag tussen half twee en half vier gehouden en is een uitvloeisel van de zg. VOS- cursussen die op initiatief van de Culturele Raad van Noord en Zuid-Holland op tal van plaatsen in de regio zijn gehou den. Opzet is dat onder begelei ding gepraat, wordt en informa tie wordt gegeven over onder werpen als onderwijs, EHBO, buitenlandse werknemers, moeilijkheden in de overgang, het gebruik van de pil en drug gebruik. Een dergelijke cursus werd ook vorig jaar al in de Transvaalbuurt gegeven. Het Praathuis op de dinsdag-en vrijdagmiddag is er in principe voor iedereen, maar wordt, zo leert de praktijk, het meest be zocht door moeders. Deze groep wijkbewoners komt overigens

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3