POELMEER: DESNOODS TEGEN ACTIES HOUDEN Geen houten monument in bos Wijckersloot 1 eidse agenda KEES SNOECK: DE VIEZE NEDERLANDSE FIETSER HULPACTIE VOOR ZOETERWOUDSE MISSIONARISSEN PAGINA 2 WOENSDAG I SEPTEMBER 1976 OEGSTGEEST - Als eerste punt op de agenda voor de raads commissie voor culturele zaken en financiën stond gisteravond de keuze van verzetsmonument in Bos van Wijckerslooth. De voorzitter van de commissie, wethouder O. C. van Bellewas van mening dat de commissie niet voldoende op de hoogte was van de aanschaf van kunstob jecten en had daarom twee le den van de voormalige commis sie kunstopdrachten uitgeno digd deze vergadering bij te wonen. Beide deskundigen. Vogel en de heer Krieken had den nogal wat aanmerkingen op de gisteravond getoonde ma quette. Vooral door het feit dat de ontiüerper, H. Zweerus uit Bergen, hetplastiek in hout wil uitvoeren, vreesden zij gevaar •voor beschadigingen. "Vooral door de vrij rechthoekige vorm geving nodigt het uit om als klimobject gebruikte te gaan worden" aldus mevrouw Vogel. Wethouder van Belle hechtte aan dit laatste argument weinig waarde. Hij was van mening dat vrijwel elk kunstob ject tevens een klimobject is voor de jeugd. Zweerus sloot zich hierbij aan. "Dat daardoor be schadigingen ontstaan is vrij logisch. Doch met een houten constructie is herstellen vrij eenvoudig." De commissie was echter una niem van mening dat het ont werp als zodanig zonder meer aanvaardbaar is. Alleen ten sqanzien van het gebruikte ma teriaal was men het niet eens. De uitvoering van het 1.90 mtr. hoge plastiek in hout vond men niet wenselijk. "Tenzij gebruik gemaakt zou worden van tro pisch hout en er jaarlijks een post onderhoud verzetsmonu ment op de begroting vermeld zou staan' zo merkte commissie lid Penning op. Het uitvoeren van het plastiek in een andere constructie heeft daarentegen als consequentie dat ook het financiële gedeelte herzien zal moeten worden en het de vraag is of de kunstenaar bereid zou zijn zijn ontwerp in een ander materiaal uit te voe ren. Duidelijk werd dat de uit getrokken 12.000 gulden niet to- reikend zal blijken om het plas tiek in het gewenste roestvrij staal uit te voeren. Daarom zal aan het college verzocht worden een onderzoek in te stellen naar de financiële mogelijkheden en zal aan ontwerper Zweerus ge vraagd worden of hij bereid is het ontwerp in een ander mate riaal te verwezenlijken en op gave te doen van de meerkosten van een dergelijke wijziging. Daarna zal de commissie nog maals over het voorstel uitspre ken. Weinig discussie ontstond er over de wenselijkheid om het beeldje "de Forens" (bankloper) aan de Lange Voort op een sok kel te plaatsen. De leden achtten een en ander niet wenselijk om dat daardoor."het zo natuurlij ke" van het manshoge beeldje verloren dreigtte gaan. Woensdag Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 i Handtekeningenactie tegen ,Haaswijck, OEGSTGEEST - Het plan van de werkgroep milieuzorg Oegstgeest om een handtekeningenaktie te voeren tegen de bebouwing vgn de Haaswijckpolder is bij het bestuur van de zwemvereniging-Poelmeer in zeer slechte aarde geval len. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.: vegetaties eethuis. 6-7.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam.; crea tieve werkavond. 8-10 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, beroep en bezwaar, 8 uur na Gemeentehuis, Oegstgeest, onderwijs en maatschappelijke aange legenheden. 7 30 uur nam. Ned. Herv. Kerk. Zoeterwoude-dorp. start 700 jaren Zoeterwoude, 8 uur nam Burgerzaal Stadhuis, projectgroep bin nenstad over integraal plan voor de bin nenstad, 7 30 uur nam. Donderdag v d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gespreksknng Baptis tengemeente. 8 uur nam Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 uur "De bouw van het overdekte zwembad is indertijd door de ge meenteraad gekoppeld aan de uit voering van het plan Haaswijck. Door deze handtekeningenaktie tegen Haaswijck tracht de milieu groep nu tevens de nieuwbouw van een overdekt zwembad te torpede ren", aldus de voorzitter van Poel meer, de heer Moolenaar. "We heb ben daarom onmiddellijk binnen het dagelijks bestuur besloten onze leden te wijzen op de consequen ties wanneer zij hun handtekening plaatsen op een dergelijke lijst. V/y raden hen dringend aan onder geen beding te tekenen." 'Mevrouw Zoutendijk, raadslid voor de WD in Oegstgeest, heeft vorige week tijdens de bijeenkomst van de milieugroep in het Witte Huis de zaak gewoon opgejut. Als raadslid wist zij dat er een onver brekelijke koppeling bestond tus sen Haaswijck en het zwembad. Het was mijns inziens een zeer on duidelijke avond. Het merendeel van de gemaakte opmerkingen raakte kant noch wal en de organi serende personen waren slechts berijders van stokpaardjes," aldus Moolenaar Het naar voren ge brachte argument dat Oegstgeest te weinig recreatie en groen te bieden heeft wijst Moolenaar volledig af. „De groenvoorzieningen in Oegst geest zijn enorm. Overal tref je bo men en kleine plantsoentjes. Als ik uit het raam van mijn flat kijk, zie ik in één oogopslag 100 bomen. Ik vraag me af waar je iets dergelijks kunt vinden." Met betrekking tot terreinen voor recreatie merkte hij op dat ook deze vorm voldoende in Oegstgeest en omgeving aanwezig is. "Poelgeest, de groenstrook langs het Oegst- geesterkanaal en het Leidse Hout zijn maar een paar voorbeelden." Tevens verwonderde hij zich over het alternatief om van Haaswijck een groot recreatiegebied te maken met onder andere volkstuintjes. "Waarschijnlijk zijn de leden van de werkgroep nog nooit op het ter rein zelf geweest anders hadden zij kunnen konstateren dat op derge lijke grond helemaal niets zal groeien." Niet in de laatste plaats wijst Mool enaar op het zwembad als recrea tieobject in Oegstgeest. "Het open luchtzwembad en het nog te bou wen overdekte. Die laatste moet er komen want zo'n voorziening is in het grootste belang van Oegstgeest. Dat door deze anti-Haaswijck aktie het geen doorgang zou kunnen vinden is onaanvaardbaar." "We zijn van plan om ons tot het uiterste toe tegen de actie van de milieugroep te verzetten. Tenslotte zijn wij een vereniging met ruim 2000 leden. Leden die een overdekt zwembad verwachten en nodig hebben." Overigens verwacht hij niet dat de anti-Haaswijck-actie succes zal hebben. "De gemeente raad heeft zich in beginsel akkoord verklaard met het eerste plan en ik denk niet dat het, nu gewijzigde, plan veel verandering van stand punten te zien zal geven". Zou onverhoopt er toch een wen ding in komen dan zijn de plannen voor een tegenaktie al gereed. "Over de wijze waarop kan ik mij nu nog niet uitlaten maar tegen die tijd zal het bestuur in ieder geval een uitbreiding ondergaan om de bouw van het zwembad veilig te stellen". Moolenaar wees er tenslotte nog op dat alle leden die onverhoopt toch getekend zouden hebben nog op deze beslissing kunnen terugko men. "Zij kunnen daartoe kontakt opnemen met de werkgroep mi lieuzorg, Regentesselaan 45 of met onze vereniging." ZOETERWOUDE - In de periode van 5-12 september wordt weer de bijzondere aandacht gevraagd voor het wel en wee van de Zoeter- woudse missionarissen. Elf in getal genieten zij de steun van het thuis front vooral door de inzet van de werkgroep Missie- en Ontwikke lingshulp. Deze heeft ook nu weer diverse akti- viteiten op het programma staan waarmee de belangstelling wordt gewekt voor het vaak moeizame werk dat de elf, over de hele wereld verspreid, verrichten. Men hoopt met de opbrengst van een actie on der de Zoeterwoudse inwoners het werk in de ontwikkelingslanden niexCwe impulsen te geven. Het programma wordt as. zater dag en zondag ingezet met een We reldwinkel. Deze is zowel Sint Jan als in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk. In het begin van de week is er een bingomiddag voor bejaarden en woensdagmid dag is de jeugd aan de beurt voormalige GraaUiuis naast de fancy-fair in het Centrum. Hoogte punt moet de veiling worden welke op donderdag 9 september wordt gehouden in het Don Boscohuis. Er zullen voornamelijk antieke spul len, postzegels en curiositeiten wor den verkocht ten bate van het werk De goederen zullen op woensdag worden opgehaald en uitgestald worden in Don Bosco waar men deze nog op dezelfde dag kan be zichtigen. Zij die iets willen afstaan kunnen zich in verbinding stellen met de heren Jac. Paardekooper, Ommedijkseweg 14, telefoon 1335 en G. Berk, Zuidbuurtseweg 50b, telefoon 1663. Op de fiets door Amerika (5) CARNONDALE - Ik ben nog steeds onderweg van de west kust van de Verenigde Staten naar de oostkust van dat land en, hoewel het avontuurlijke er een beetje af is, de tocht bevalt nog best. Mijn groep heeft gelukkig meestal heel goed weer, wat voor fiétsers erg belangrijk is. Zon, zware tegenwind, regen en hitte kunnen het rijden ernstig bemoeilijken of zelfs onmoge lijk maken. In 57 dagen hebben wij echter pas één keer in de re gen gereden. Wel hebben we, laat in de middag of 's avonds, veel onweersbuien gehad, maar meestal steeds nadat we op onze plaats van bestemming waren aangekomen. In Colo rado is het in deze tijd van het jaar heel normaal dat het iedere avond onweert. Kou hebben we nergens mee gemaakt, zelfs niet in de bergen met eeuwige sneeuw, op één flinke nachtvorst na. Een an dere groep echter kwam volle dig geïsoleerd te zitten na een hevige sneeuwstorm en moest door een reddingsploeg worden bevryd. Kansas is berucht om zijn he vige wind. Wij hebben hem bijna steeds van opzij gehad, wat in ieder geval beter is dan tegenwind. In andere staten vormde de wind meestal geen problemen. Tot aan Kansas viel het met de hitte nogal mee. De temperatu ren liepen wel op tot gemiddeld 35 graden, maar de lucht is veel droger dan in Nederland, en dan is het op de flets best uit te houden. In Kansas echter va rieerde de temperatuur een week lang rond de 40 graden, met een veel vochtiger lucht, 's Nachts werd het niet koeler dan 20 tot 25 graden zodat we - voor zover vliegen, muggen en mie ren dat toelieten - maar op onze slaapzakken sliepen en natuur lijk in de open lucht. We ston den vaak al bij het krieken van de dag op om vóór twaalf uur, als de zon op zijn hoogst is en het asfalt zacht en kleverig Xrdt, de volgende kampeer- ats te bereiken om daar de middag luierend en zwemmend door te brengen. Super-hartelyk Kansas staat bij de Bikecentennial-fietsers niet al leen bekend om zijn uitge strekte korenvelden en de vlakke wegen, maar ook om de vriendelijkheid en de gast vrijheid van de inwoners. Eer der schreef ik al dat we soms onderweg limonade of water aangeboden krijgen, maar deze staat overtreft in dat opzicht alle andere. We mochten in elke plaats gratis in het stadspark kamperen en gratis van het zwembad gebruik maken; we kregen landkaarten, limonade en bier, ijs en zelfs maaltijden aangeboden. Mensen reden speciaal naar het stadspark om ons zelfgekweekte tomaten en worteltjes te brengen. Het was soms moeilijk om zo'n over stelpende hartelijkheid goed te beantwoorden. Het wilde Westen De staten Montana, Wyoming en Colorado dragen nog vrij sterk de sfeer, zoals die in cowboy-boeken wordt opge roepen. Het wilde westen. Er zijn zeer uitgestrekte uitge strekte ranches, vooral in de droge, glooiende valleien waar kuddes van soms duizenden stuks vee grazen. De mannen dragen cowboy-hoeden en de rodeo's zijn er nog steeds erg populair. Een echte rodeo heb ik helaas niet gezien, maar ik heb wel cowboys zien oefenen in het "calf-roping". Twee mannen te paard moeten zo snel mogelijk één lasso over de ho rens en een tweede lasso om de achterpoten Van een jonge stier werpen. Het ging er lang niet al tijd zachzinnig aan toe. De sfeer van het wilde westen hangt ook nog in gerestau reerde of nagebouwde zoals zials Virginia City Nevada NMEVADA City in Montana en Fairplay in Colorado. Nevada City bezit de grootste collectie elektrische muziekinstrumen ten ter wereld (zegt men daar). Als je een dubbeltje in de gleuf van een piano of orgeltje gooit, kun je elke soort muziek kiezen, van een wals wasl tot oude country- en westernsongs. Sommige Amerikanen horen ze graag allemaal tegelijkertijd. In Virginia City wordt gedu rende de zomermaanden in een gerestaureerd theatertje elke avond een 19e-eeuw melod rama opgevoerd. Toen ik er was was dat "The Minute Man", van James Sterne, dat zich afspeelt tijdens de onafhankelijkheid soorlog, en natuurlijk speciaal vanwege de tweehonderdste verjaardag van Amerika geko zen was. Het is een draak van een stuk, maar het werd erg goed gespeeld. Na de pauze was er een al even ouderwets varié té: tientallen sketches, liedjes en grappen, die elkaar in hoog tempo afwisselden. Erg leuk. voeten- Vuilste wedstrijd Een folkloristisch evenement troffen we in Alley Springs, Missouri. Daar werd een "pie- action" gehouden. Alle meisjes hadden een vruchtencake ge bakken die, goed verpakt, aan de hoogste bieder werd ver kocht. De bedoeling is dat de koper de taart, samen met het meisje dat hem gebakken heeft, opeet. Maar op het moment van kopen weet de koper noch wat voor taart hij koopt, noch welk meisje hem gebakken heeft. Ik trof het nogal, zowel met het gebak als met het meisje. Vervolgens werd het meest ver liefde stel gekozen. De hoofd prijs, een potje augurken, ging naar een zeer bejaard echtpaar, dat de meeste punten van het publiek kreeg (elk punt kost een cent). De achtergrond van dit alles is overigens geld in te zamelen voor het een of andere goede doel. Het hoogtepunt van de avond was de "Wie heeft de vuilste voeten wedstrijd", grandioos gewonnen door de tweede Hol lander in onze groep Kees Snoeck. Hij verklaarde een Ne derlandse fietser te zijn, die sinds het begin van de tocht zijn voeten niet meer gewassen had en dat het niet-wassen van je voeten een oud-Hollandse tra ditie is. Daarbij trok hy een met modder besmeurd been om hoog, wat hem 10.75 oplever de. Maar hij kreeg meer. Hij zal met naam en toenaam (The Dirty Dutch Byciclist) in de plaatse lijke krant worden vermeld. Kees Snoeck, de vieze Neder landse fletser. JAN BOS Commissie: verbouwing raadhuis zolder noodzaak OEGSTGEEST - Ondanks de be zwaren van de Oegstgeester com missie openbare werken en sport tegen het beschikbaar stellen van 80.000 gulden voor de verbouwing van de zolder van het raadhuis aan het Wilhelminapark ging de com missie financiën gisteravond una niem akkoord met hét voorstel. Ar gument was dat invoering van de onroerend goedbelasting aanzien lijk langer zal duren dan de ge raamde zes maanden en dat er dringend behoefte bestaat aan uit breiding van de ruimte binnen het gemeentehuis. Mevrouw Blom wees er op dat het hier opnieuw ging om een zg. ad- hoc beslissing en zij vroeg wethou der Van Belle of er al zicht was op een verdere ontwikkeling. Hij ant woordde dat het in eerste instantie afhankelijk zal zijn van de realise ring van het plan Haaswijck. "Tot aan dat tijdstip zullen het voorlopig nog wel ad-hoc beslissingen bly- In principe gingen de leden ook akkoord met de finan ciële kant van het busbanenpro- jekt. Zij zullen echter pas na frac- tieberaad definitief hun standpunt bepalen. Commissielid Penning vroeg zich af of de thans begrote jaarlijkse afschrijving inderdaad beneden de 100.000 gulden zal blij ven. Wethouder van Belle achtte dit afhankelijk van de te verstrekken subsidies. "Het zal evenwel niet boven dit bedrag kunnen komen zonder dat er wezenlijke verander ingen in het plan dienen te worden aangebracht. Als via de aanvul lende werken geen subsidie werdt verleend heeft de gemeente geen financiële ruimte en zal het busba nenplan geen doorgang kunnen vinden". Voorts verleende de commissie haar toestemming om mee te wer ken aan het r egionaal distributie- planologisch onderzoek. Met dit onderzoek is voor Oegstgeest een bedrag gemoeid van 8000 gulden. Het onderzoek zal worden verricht door de Kamer van Koophandel en heeft betrekking op onder meer de behoefte aan winkels in de regio. Penning zag "gaarne een verte genwoordiger van Oegstgeest" ge plaatst in het overleg aangaande het onderzoek. Wethouder van Belle zou dit laten onderzoeken. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Sander Arie z.v. J. v.d. Oever en M. Schoneveld, Bertus Olav z.v. G. J. Friedhoff en A. L. Weijenberg, Wendy Bernadet- te, d.v. C. J. Kruisweg en M. H. Baerken, Linda Clementina d.v. A. S. H. M. Booms en W. Maeijer, Da- niëlla Adriana Luciana Maria d.v. L. M. M. Walenkamp en A. A. M. Parlevliet, Andrea Cathelijne d.v. J. A. Schelvis en G. H. Triest. Overleden: G. A. Schoonwater (71) m., L. v.d. Marei (85) e.v. P. Ver boom, A. v. Zuijlen (48) m., H. A. M. Mouthaan (71) m., D. v. Rijn (74) m., J. Zuijderduijn (72) m., A. Nieboer (83) geh. gew. m. C. v.d. Hoogt, L. C. Ju (61) m., A. v. Sluis (79) geh. gew. m. J. Gort. Gemeentehuis Voorschoten, i openbare werken. 8 uur nam Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 8 uur 't Breehuys, Breestraat 19. koffiebar, 8-11 uur nam Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, gespreksgroep Praxi, theater-werkgróep, 8-10 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Bereikbaar van half acht 's avonds tot 8 uur 's mor gens en tijdens het weekend door lopend van vrijdagavond tottnaan- dagmorgen. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan veronge lukte honden, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leider dorp. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687 Onderwij s winkel Sophiastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dins dag 19.00-20.00 uur. Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noord einde 2a (voormalig marinecom plex) telef. 130775. In de maanden juli en aug. di. en do. geopend van 18.30-20.30 uur. Koord-Studio Centrum voor intermenselijke be trekkingen. Geopend maandag t/m vrijdag 10.00-18.00 uur en 19.30- 23.00 uur. Zondag 19.30-23.00 uur. Oude Rijn 88, tel. 144000. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad. Gerecht 10, woensdag 17.00-18.00 uur; Noord, van Hogen- dorpstraat 36, maandag 10.30-11.30 uur; Kooi, Driftstraat 49a, dinsdag 10.30-11.30 uur; Marskwartier. Buurthuis Morskwartier. Topaas laan, tel. 761198, woensdag 10.00- 13.00 uur; Tuinstadwijk, Heren gracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voar crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Ja- cobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstre ken van de Nederlandse Bond van Weduwen ('s avonds en in het wee keinde). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement P- post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschry ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2