LEIDSCH DAGBLAD 'Tost kan verlies lijden niet Politie: "Registreer waardevolle zaken" ZWENDEL MET RAPPORT-DONNER? vandaag "Exporteurs scheppen kunstmatig tekort" Waarschuwing van Van Huiten: LEIDSCH W; DAGBLAD Staking in haven van Amsterdam 1966-1976 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 .35025 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) - De recher che van Zaanstad en de Staatsdrukkerij proberen ach ter de naam te komen van de gene die in twee kranten een advertentie heeft gezet, waarin het rapport van de commissie- Donner te koop wordt aange boden voor tien gulden. In de boekhandel kost het rapport, over de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire 15 gulden. In de advertentie stond dat men het rapport kan bestellen door een tientje over te maken op giro 1575708 ten name van post 68, postbus 1094 in Zaandam. Ook kan men tien gulden per aangetekende brief zenden naar Dam 1 in die stad, waarna men het boek over de post krijgt toe gezonden Of men met een op lichter te maken heeft is nog niet duidelijk. Het postbusnummer uit de ad vertentie behoort aan een post- zegelbedrijfje dat niets met de zaak te maken zegt te hebben. Ook het adres Dam 1 bestaat niet. Op dit moment gaat men na wie de houder is van het gi ronummer. Iedereen mag het rapport van de commissie-Donner overne men, omdat er geen copyright op rust. Maar een woordvoerder van de Staatsdrukkerij acht het onmogelijk dat iemand een vol ledig opnieuw gezet rapport voor tien gulden op de markt kan brengen. Het is mogelijk dat een drukke rij het rapport heeft gefotogra feerd en het dan uitbrengt. Dit is wél strafbaar omdat dan het lettertype en de vormgeving zijn "gestolen". Dit verbiedt de wet op de modellenbescher- ming. Ook zou de advertentie kunnen slaan op een gesten cilde uitgave. Compleet is het rapport dan niet, omdat het dagboek van Hauser volgens de Staatsdrukkerij niet gestencild kan worden. Men houdt ook re kening met de mogelijkheid dat alleen het officiële rapport van de commissie wordt aangebo den. Dit zijn 38 pagina's. De rest, 204 pagina's bestaat uit bij lagen. Het kan ook een 'grap' zijn: men krijgt helemaal niets. Gisteravond waren er al 72.000 exemplaren van het rapport verkocht. Nog deze week valt de beslissing om nog eens 28.000 exemplaren bij te druk ken. Precieze verkoopcijfers zijn nog niet bekend, maar zeker is wel dat het Donner-rapport tot de vijf best verkochte boeken behoort. HOORN (ANP) - „We moeten oppassen dat de postdienst niet afglijdt naar een financiële situatie die in lengte van jaren niet meer gezond is te krijgen". Deze waarschuwing liet staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat vanmorgen horen in Hoorn, waar hij aanwezig was bij de viering van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Verbond van Drukkerijen. De postdienst zal dit jaar een ex ploitatieverlies lijden van 110 min. gulden. Van Huiten merkte op dat indien zou worden afgezien van ta riefsverhogingen maar wel loon stijgingen zouden worden ingecal culeerd het verlies volgend jaar een kwart miljard gulden zal bedragen, m 1979 meer dan een half miljard zal zijn en over vijfjaar een miljard gulden zal hebben bereikt. De staatssecretaris noemde dit af schrikwekkende verliescijfers. Uitgangspunt voor hem blijft dat de post met zijn 38.000 man perso neel geen blijvend verlies mag lij den. In de prijsstelling zal men blijven differentiëren, drukwerk wat goedkoper, brieven wat duurder, maar het is niet zo, dat bestellers drukwerken zo maar even kunnen meenemen. Ongeveer de helft van de poststukken zijn drukwerken. Voor een goede argumentering van de lagere tarieven voor de dru kwerken zijn andere gronden no dig, bijvoorbeeld die, welke zijn te ontlenen aan massaliteit bij de bieding en afspraken over een ge spreide behandeling. Vervolgens sprak de bewindsman Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 10, maximumtemperaturen circa 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 2 SEPTEMBER Zon op: 5.54 uur; onder: 19.25 Maan op: 15.35 uur, onder: Hoogwater te Katwijk om 9.07 uur, laagwater om 4.39 en 17.0 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 16 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Prinselijk paar in Rijnstreek NIEUWKOOP - Nog vóór prinses Beatrix en prins Claus vanmorgen aan hun werkbezoek aan het plas- sengebied begonnen, was er in Nieuwkoop een klein incidentje. Jeugdleden van het koor Flos Campi hadden zich samen met hun dirigent C. C. van Koert (buiten het protocol om) bij de katholieke kerk aan de Dorpstraat opgesteld en zongen enige liedjes. De stoet moest op deze plaats gas terug nemen en kon slechts stap voets rijden. Van die gelegenheid maakten de twaalfjarige Yvonne van Waay en de tienjarige Saskia Steenwijk gebruik om prinses Bea trix wat bloemen in de hand te drukken. Dit was mogelijk, omdat het prinselijk paar in een auto met open dak door het dorp reed. Beatrix en Claus werden enige ogenblikken later door negen bur gemeesters van evenzovele piassen- dorpen begroet en begonnen zij aan hun werkbezoek. Een verslag van hun activiteiten in de ochtenduren vindt u op pagina "Wij blijven teleurgesteld in de gouverneur", zei aarts bisschop Joseph Bernardin (foto) gisteren, nadat presi dentskandidaat Jimmy Car ter zich niet officieel had willen uitspreken ten gunste van het abortusstandpunt van de roomskatholieke kerk in de Verenigde Staten. Het gevolg is wel, dat Carter het in de verkiezingsstrijd zal moeten stellen zonder de steun van het Amerikaanse episcopaat. PAGINA 9 Onzuiverheden in de hitlijs ten worden weggewerkt. PAGINA 5 over wat hij noemde „de veelbe sproken sub-categorieën van de dag- en nieuwsbladen", alsmede de tijdschriften, waarvoor in het ver leden om bepaalde redenen spe ciale lage tarieven zijn vastgesteld. Deze zijn door de jaren heen bij de noodzakelijke tariefsaanpassing zo zeer in bescherming genomen, dat zij rond 1970 nog maar een fractie opbrachten van de kosten. Aan de hand van becijferingen be toogde de staatssecretaris dat de betreffende tarieven ongeveer een derde lager zullen blijven liggen dan de tarieven voor de meest ver gelijkbare partijen gewone dru kwerken. Zij zullen volgens de be windsman alleen maar de direct- toerekenbare kosten moeten goed maken. DEN HAAG (SP) - De politiekorpsen in deze regio zijn vandaag een actie begonnen om het opsporen van gestolen waardevolle voorwerpen te kunnen vergemakkelijken. Voor dit doel zijn op alle politiebureaus gratis kaarten ver krijgbaar, waarop het publiek de nummers kan noteren van tal van goederen in huis. De politie denkt daarbij met name aan voorwerpen als radio's, televi sies, (brom)fietsen, fotoapparatuur paspoorten, rijbewijzen, diaprojec toren en andere gebruiksgoederen die meestal bij inbraken of diefstal len verdwijnen. Gevangenis opstand in Engeland HULL - Dertig inwoners van de gevangenis in Hull in Engeland, een van de best-bewaakte van Groot-Brittannië, zijn gisteravond uitgebroken en hebben een toe vlucht gezocht op het dak, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen bekendgemaakt. Voetgangers die voorbij het com plex liepen werden gewond door de dakpannen die de gevangenen naar beneden wierpen. Het gebouw is door politieverster- kingen van de buitenwereld afge sneden. Vijf uur na het uitbreken meenten meedoen, van de opstand zaten de mannen nog steeds op het dak. Ze hebben er matrassen naartoe gesleept. De reden van de actie is niet be kend. Veelvuldig worden alle politie korpsen in ons land na aangifte van een inbraak of diefstal geconfron teerd met het feit, dat de gedupeer den geen nummers of andere bij zondere kenmerken van de ver dwenen goederen kunnen opge ven. Daardoor wordt het onderzoek vaak aanzienlijk bemoeilijkt. Het zelfde verschijnsel doet zich voor wanneer van diefstal afkomstige goederen in beslag worden geno men en de verdachten de recherche de herkomst van deze voorwerpen weigeren mee te delen. Aan de hand van de registratiekaarten hoopt de politie haar onderzoekin gen te kunnen vergemakkelijken en versnellen. De actie wordt in eerste instantie gevoerd door de politiekorpsen in Den Haag, Alphen aan den Rijn, Delft, Leiden, Katwijk, Leidschen- dam, Monster, Naaldwijk, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Zwijndrecht en Zoetermeer. Daarnaast doet ook de rijkspolitie mee, die de kaarten via al haar bu reaus in het hele land gratis ver spreidt. Men heeft getracht om alle 144 ge meentelijke politiekorpsen in ons land bij de actie te betrekken. Die poging is niet geslaagd, omdat slechts in totaal zo'n vijftig ge- De overige korpsen hebben er om diverse re denen - geen belangstelling of het ontbreken van voldoende finan ciën - van afgezien om aan de actie deel te nemen. AMSTERDAM (ANP) - Bij twee stu wadoorsbedrijven in de Amsterdamse haven is vanmorgen een wilde staking uitgebroken. Zowel bij het VCK havenbedrijf (ongeveer 400 man) als bij Muller en Co. (200 man) werd het werk neergelegd. In de Rotterdamse haven werd vanmorgen geen actie gevoerd. De Amsterdamse actie heeft te maken met de uitspraak van minister Boersma van Sociale Zaken dat hij bij de toepassing van de loonmaat regel voor de haven-cao geen uitzondering wil maken. Een aanvraag voor ontheffing van de loonmaatregel zal hij afwijzen. De havenarbeiders in Am sterdam en Rotterdam vin den dat zij door de loonmaat regel van de regering extra worden gedupeerd. De haven-cao maakt het name lijk mogelijk, in afwijking van andere cao's, dat de ha venarbeiders prijscompen satie krijgen zodra de prijzen twee procent zijn gestegen. De Vervoersfederatie NW/NKV staat niet achter de actie in de Amsterdamse haven. U zult het niet geloven! Het is al weer 10 jaar geleden, dat we ons „nerinkje" begonnen op de Doezastraat. 10 jaar is niet niks! Vandaar, dat we dit ook gaan vieren. Hoe? Dat merkt u vanzelf! Met veel voordeel voor u! Ook de volgende 10 jaar! r IMTcRlEUR- L KUNST specialiteitenrestaurant TRESLONG Hillegom Vüoteetigeae&g jbsstdict&i,.' tel. (02520) 15347 BOWLING TRESLONG: tel. (02520) 16214 24 PAGINA'S Verhoging van de btw gaat gewoon door. PAGINA 7 Gerard Bakker: "Begelei ding topsporters is brand hout". PAGINA 13 Ontwikkeling in beroeps onderwijs verontrust bedrijfsleven ZEIST (ANP) - De tendens die op het ogenblik al bij het lager beroep sonderwijs tot ontwikkeling is ge komen om het aantal beroepsge richte lesuren in zo sterke mate te verminderen ten bate van de alge meen vormende vakken, is voor het bedrijfsleven verontrustend. Dat een steeds verder uitstel van be roepsgericht onderwijs bevorder lijk zou kunnen zijn voor het maat schappelijk functioneren van de jonge mens is een niet bewezen stelling. Dit heeft de heer L. de Waal, alge meen directeur van Econosto NV in Rotterdam en o.m. voorzitter van de onderwijscommissie van de Kamers van Koophandel in ons land, vanmorgen gezegd in een in leiding op de studieconferentie, die het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) in Zeist heeft gehouden. De heer De Waal vond het bepaald een tekortkoming dat er nog zo weinig georganiseerd en officiéél erkend contact bestaat tussen het schoolwezen en het ministerie enerzijds en de ondernemingswe reld anderzijds. Voor 85 procent van de jongeren geldt dat zij bij het bedrijfsleven aankloppen in de verwachting aldaar een zinvolle werkkring te vinden. Willen de scholen hun uitermate belangrijke maatschappelijke taak goed kun nen verrichten, dan is er voor hen een duidelijke behoefte te weten wat er in het bedrijfsleven omgaat, aldus de heer De Waal. Geringe druk waterleiding LEIDEN/VALKENBURG - In het verzorgingsgebied van de Leidse Duinwater Maatschappij hebben zich vannacht en vanmorgen "grote problemen voorgedaan met de druk op de waterleiding. Oorzaak daarvan was een buisbreuk, die vannacht door nog onbekende oor zaak ontstond op het vliegveld Val kenburg. Naar schatting negendui zend m3 water ging daardoor verlo- De breuk is vanmorgen rond half zes geheeld. Intussen ontvangt Leiden water van Den Haag. Daar bij wordt gebruik gemaakt van de ringwaterleiding die tussen Den Haag, Voorburg, Leidschendam en Voorschoten is aangelegd om dienst te doen in geval van moei lijkheden met de eigen leiding. In de-ochtenduren was de druk op de waterleiding op veel plaatsen ech ter nog gering. Voedingsbond CNV: UTRECHT (ANP) - De Voedings bond CNV wil dat de regering er nauwlettend op toeziet dat de ex porteurs van landbouwprodukten geen voorraden gaan hamsteren om op die manier in het buitenland extra vette winsten in de wacht te slepen. Secretaris J. Anbeek van de Voedingsbond CNV heeft dit van morgen verklaard. "Het is moeilijk te bewijzen, maar we hebben het sterke vermoeden dat er op ruime schaal wordt ge hamsterd door de exporteurs. Het is natuurlijk een bijzonder kwalijke zaak want door het gehamster wordt een kunstmatig tekort ge schapen - ook op de binnenlandse markt - en worden de prijzen on nodig hoog gehouden", aldus An beek. Volgens hem valt het feitelijk met die tekorten best mee. Hij weet te melden dat er zelfs vorige week al weer op forse schaal sla is doorge draaid. "Dat maakt - terecht - een wat wonderlijke indruk op het pu bliek dat in de winkel voor die krop sla nog steeds een flink bedrag moet neertellen". Het is de heer Anbeek een raadsel waar de produkten blijven als de hamstervermoedens van zijn bond onjuist blijken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1