Geen voor inkoi Geen bouw voor lage inkomens I Beslissingen j over winkels ondoordacht Marinewedloop in M.-Oosten Ook voor de dieren van Artis is de groente duur Leidse bus chauffeurs stellen aantal eisen WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 17 Wethouder Van Aken: AMSTERDAM (ANP) - Het langdurig uitblijven van regen heeft de Artismensen niet al leen meer zorgen gegeven, maar heeft tevens tot gevolg dat een groot aantal dieren op het ogenblik een wat minder geva rieerd menu krijgt voorgescho teld. De groenteprijzen, vooral die van andijvie, werden op een bepaald moment zo enorm hoog dat men zich genoodzaakt zag de dagelijks verstrekte por tie tot een derde te verminde ren. Op een normale dag in de zomer wordt er in Artis zo'n 200 kilo groente, voornamelijk dijvie en sla, naar binnen ge werkt. Van deze hoeveelheid nemen alleen al de twee koeien - plantenetende zoogdieren - per dag ongeveer vijftig kilo voor hun rekening. De voedseldeskundige vai tis stond nu voor de keus te be palen welke dieren het voorlo pig zonder de extra groene hap moesten stellen, onder waarde dat het hun conditie niet zou schaden. In deze cate gorie vielen onder meer alle hoefdieren, zoals giraffen, anti lopen, nijlpaarden en zebra': Naast de dagelijkse hoeveel heid krachtvoer en hooi krijgen al deze dieren nu een extra overvloedige hoeveelheid vers gras, met elkaar toch een goed uitgebalanceerd dieet, waaraan de voor wat afwisseling zor gende krop sla of andijvie naar men hoopt tijdelijk moet ont breken. Anders is het gesteld met dieren die in de natuur voor een be langrijk deel bladeren en an dere plantedelen eten, zoals mensapen, een paar bladetende apesoorten, enkele soorten vo gels en de beide zeekoeien. Zij zouden in conditie achteruit gaan indien ze van het bladvoer verstoken zouden blijven en daarom mogen ze van de dure kroppen lekker, zij het met ma te, blijven dooreten. De noodgedwongen maatregel heeft tot op heden bij de dieren geen problemen opgeleverd. Alleen de twee zeekoeien zijn er niet zo bijster tevreden over. Een gedeelte van hun dage lijkse portie is vervangen door goedkopere kool en dat is nu net een variatie in het menu waarop ze geen van beide erg gesteld zijn. De aanvoer van grashooi heeft geen moeilijkheden gegeven, al zijn de prijzen bijna verdub beld. De zolder is tot de nok toe gevuld met ongeveer zestig ton, een portie die de Artisdieren in een half jaar tijd tot de laatste spriet wegwerken. LEIDEN - Een groot aantal Leidse buschauffeurs, voor het merendeel werkzaam bij de NZH, h^fft in na volging van hun Limburgse colle ga's een petitie getekend, die onder meer was gericht tegen de bezuin igingen op het openbaar vervoer. Vorige week werden in twee dagen tijd 181 handtekeningen opgehaald voor onder meer de volgende eisen: Geen enkele bezuiniging binnen het openbaar vervoer zal worden geaccepteerd. Dit zal onherroepe lijk in de toekomst leiden tot in komstenderving en werkloosheid en zal de zwaksten in onze samen leving, zoals ouden van dagen, be- hoeftigen, minder draagkrachti- gen, schoolgaanden en anderen, die van het openbaar vervoer afhanke lijk zyn, treffen. De nog altijd bestaande loonach terstand van het streekvervoer ten opzichte van het stadsvervoer moet snel worden weggewerkt: De volledige prijscompensatie van 102,- per maand vanaf 1 juli moet worden uitbetaald; De petitieactie was gericht aan de Vervoersfederatie NW/NKV, om dat van haar stappen worden ver langd om bovengenoemde eisen ingewilligd te krijgen. Woningen 1 Minister Boersma: Havenwerkers krijgen geen ontheffing LONDEN (UPI) - Israël is bezig met een versneld en in omvang uit gebreid bouwprogramma van snelle raketlanceer- en patrouille vaartuigen om gelijke tred te hou den met recente Russische leveran ties van vergelijkbare schepen aan de marines van Syrië en Egypte. Dit staat in de jongste editie van het gezaghebbende martieme stan daardwerk "Jane's fighting ships". Syrië en Egypte, Israël's vijanden uit de oktoberoorlog van 1973, be schikken over raketlanceer- vaartuigen van de Sowjetrussische "OSA"-klasse. Daarnaast vaart de Egyptische marine met op eigen werven gebouwde raketlanceer- schepen die volgens Jane's "uitste kende kopiën" zijn van de Russi sche "Komar"-klasse. Om aan die dreiging het hoofd te bieden, schrijft Jane's, zet Israël thans meer vaart achter de bouw van zijn Saar IV raketlanceer- vaartuigen en dabur- patrouilleboten. Jane's zet vraagtekens achter de operationele toekomst voor de Egyptische marinevaartuigen van Sowjet-makelij. "Nu de breuk tus sen Moskou en Cairo volledig lijkt", schrijft het standaardwerk, "hangt B EN W LEIDEN: BETER SYSTEEM HUURSUBSIDIE loonmaatregel LEZERS SCHRIJVEN Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Woningen Kweeklust: LEIDEN - De Leidse Woningstich ting voelt er weinig voor om in de woningen die in Kweeklust (Mors- kwartier) worden gebouwd ook de mensen met de lagere inkomens toe te laten. Als criterium wil de LWS een bruto salaris van 2000 gulden per maand hanteren. De stichting vreest dat mensen met een lager inkomen de huren, die va riëren van 420 gulden voor een vierkamerwoning, niet zullen kun nen opbrengen. Het gemeentelijk Bureau Huisves ting is het met de norm, die de LWS wil stellen, niet eens. Ook mensen met een inkomen van 1500 a 1600 gulden zouden in Kweeklust on dergebracht moeten kunnen wor den. Deze materie werd gisteren be sproken in de zg. adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk Deze commissie bestaat uit ge meenteraadsleden en deskundigen op het gebied van huisvesting en dient het college van B. en W. van adviezen te voorzien. Het bleek dat wethouder Verboom en diens par tijgenoot Duivesteijn (PvdA) de vi sie van Bureau Huisvesting deel den. Volgens Duivesteijn mogen de mensen met een laag inkomen niet het slachtoffer worden van het feit dat het huursubsidiesysteem van "Den Haag" niet goed functioneert. De vrees van de LWS dat er een grote huurschuld zou kunnen ont staan als mensen met een te laag inkomen in de woningen worden ondergebracht weersprak hij: "Het is niet bewezen dat huurschuld juist voorkomt bij de lage- inkomensgroepen". De overige commissieleden, onder wie de raadsleden Ham (CDA), Kramp (CD) en Houtman (SGP/GPV) waren het wel eens met het criterium dat de LWS wil stel len. Ham: "Anders jaag je de men sen sociaal in de nood". Wel vonden ze dat de LWS rekening moet hou den met de mogelijkheid dat van een echtpaar zowel de man als de vrouw kan werken, in welk geval niet alleen het inkomen van de man bepalend mag zijn. De LWS zal zich nog nader beraden over de toewijzingsnorm voor Kweeklust en vervolgens haar standpunt aan de commissie en B. en W. voorleggen. Leids raadslid kandidaat Kamer LEIDEN - Het Leidse gemeente raadslid Laurens Beijen is door het aktiecentrum Leiden van de PPR kandidaat gesteld voor een zetel in de Tweede Kamer, na de verkiezin gen in 1977. In totaal hebben de ak- tiecentra 57 kandidaten gesteld, onder wie ook partijvoorzitter Ria Beckers uit Oegstgeest. UTRECHT (ANP) - Minister Boersma van Sociale Zaken ziet geen reden om voor de toepas sing van de loonmaatregel voor de havens een uitzondering te maken, zo heeft de Vervoersbond CNV meegedeeld. De Vervoersfederatie van NW en NKV vroeg destijds voor de ha venwerkers ontheffing van de loonmaatregel. De havenwerkers zouden door de loonmaatregel extra worden gedupeerd omdat ze - in tegenstelling tot de andere bedrijfstakken - normaliter prij scompensatie krijgen zodra de prijzen twee procent zijn geste gen en niet elk halfjaar. Op 1 juli kondigde de Vervoersfederatie in de Amsterdamse en Rotterdamse havens een staking van enkele uren af om de looneisen kracht bij te zetten. Maar volgens de Vervoersbond CNV heeft minister Boersma de vakbonden in een gesprek laten weten niets voor dispensatie te voelen. De minister heeft er op gewezen dat de havenwerkers in tegenstelling tot de werknemers in de andere bedrijfstakken over 1975 al volledige prijscompensa- tie hebben gekregen. Esperanto Onze kamerleden hebben niet veel succes gehad tijdens hun bezoek aan de Sowjet-Unie, ook niet wat betreft het contact met de "gewo ne" bevolking, omdat er een taal barrière bestond die slechts door officiële tolken kon worden over brugd. Het is bovendien de vraag of de "gewone man" in Rusland vrij zijn mening durft te zeggen in het bijzijn van officiële tolken. Ook in de weinig vrije uren (ik ci teer het verslag in het L.D. van 23 aug.), "kon men dus niet veel meer doen dan ronddolen in een taal kundig vacuum." Jammer, jammer. Als er nu maar een paar journalisten of kamerle den op het idee waren gekomen voor deze bijzondere reis Espe ranto te leren (wat in enkele maan den mogelijk is), dan hadden zij in hun vrije uren althans Russische esperantisten kunnen bezoeken of opbellen en dat zou ongetwijfeld veel interessanter zijn geweest dan "ronddolen in een taalkundig va cuum." Of telt de mening van de het in de vaart houden van deze schepen voor een groot deel af van de vaardigheid en vindingrijkheid bij Egyptische technici. De Sow- jets, die nooit bekend stonden als vrijgevige leveranciers van reser veonderdelen, hebben vermoede lijk weinig voor de servicebeurten van hun schepen achtergelaten". Israël beschikt volgens opgaaf van Jane's thans over 12 snelle raket- lanceervaartuigen voor aanvals doeleinden. Dit dozijn is in Frank rijk gebouwd, heeft een waterver plaatsing van ton per schip en werd in de jaren 1969-'70 aan de Israëli sche marine afgeleverd. LEIDEN - B. en W. willen dat het systeem van individuele huursub sidie wordt verbeterd. Dit blijkt uit een brief die het college aan staats secretaris Van Dam (volkshuisves ting) heeft gestuurdMet name voor de laagste inkomensgroepen is de huidige regeling niet rechtvaardig, zo meent het college. In de praktijk komt het erop neer "gewone man" in de Sowjet-Unie niet mee? T. G. Kokkedee-Montanus P. Bothstr. 21, Leiden. Lockheed Toen er, tijdens de onthullingen inde corruptie-zaak rondom de Lockheed vliegtuigen in Amerika, namen vielen van vele vooraan staanden in Europa, was ik, en wel licht vele honderdduizenden men sen, er niet zo ondersteboven van. Literatuur en uitspraken, gebeiteld in de mond van de gewone mens, deden al vele vele jaren eerder ver moeden hoe ieder er het zijne of hare van dacht, hoe de rijke 'Upper ten' aan zijn rijkdom kwam. En die mening was niet mals. Alleen, en dat gold altijd als ongeschreven wet, er mocht niets verteld worden niets bekend worden van de ge wiekste wijze met welke smerige praktijken die geld of bezitsver- meerderingen vaak plaatsvonden. De heren advocaten, notarissen, bankdirecteuren, het hele leger van deskundige broodeters had te sa men een streng taboe. Een heilig recht dat nimmer aangetast werd. f r 19H5 BUENA PARK - Ter gelegenheid van de opening van een pretpark in Buena Park in Califomié reed een aantal blinde studenten aan het Anaheim Braille Instituut met bekende radio- en tv-sterren achterop de motorfiets op een speciale racebaan. De motorfiet sen zijn gereconstrueerd op een rail. I Zijl wijk krijgt z'n gebouw LEIDEN - De actie van de Stich ting voor buurt- en clubhuiswerk "De Zijlwijk" onder de bewoners van die wijk is geslaagd. Maandag en gisteravond hebben medewer- kers(sters) van de stichting een be drag van 5.840.39 opgehaald. Om het aan de Zwartemeerlaan opge slagen ABN-kantoor te veranderen in een echt wijkgebouw had de stichting nog 5000 nodig. Wanneer met de bouw zal worden begonnen is nog niet bekend. Op het ogenblik vinden nog bespre kingen plaats met aannemers. dat iemand met een volgens de huursubsidieregeling berekend inkomen (het belastbaar inkomen) van 16.500 gulden net zoveel subsi die krijgt als bijvoorbeeld de al leenstaande AO W-er met een in komen van iets meer dan negen duizend gulden. Terwijl het sys teem van de huursubsidie zo is dat hoe lager het inkomen hoe hoger de subsidie hoort te zijn. De tabel n.l. openbaar maken van acties en transacties waar kapitalen mee verdiend werden. De mens is het onoprechtste wezen, het meest onbetrouwbare, het meest corrupte schepsel van de na tuur, van de samenleving, van de maatschappij die zij gevormd heeft. Maar zeer gesteld op een imago van onkreukbaarheid, trouw en vriend schap van verantwoordelijkheid ten opzichte van alles wat leeft en zich organiseert. Twijfel daar nooit aan zo lang dat niet bewezen wordt met harde fei ten. Toch weet ieder wel beter. Vast staat dat leugen en bedrog op grote schaal worden toegepast, dat het in onze maatschappij ingecal culeerd wordt. Stellen we dus vast dat er niks nieuws onder de zon is als plotse ling alle wolven in het bos huilen, wanneer ëén van hen in het hemdje gezet wordt. Dat het nu toevallig een hoge piet is; wel hij heeft zyn tijd niet mee. Kan hij het helpen dat er juist toe vallig een grootscheepse zelfrein igingsactie aan de gang is om de corruptie in Amerika te bestrijden? Dat wij aan de laatste stuiptrekkin gen van een kort maar hevig revolu tionair tijdperk leven, en hij, voor dat alle honden in het hok terug ge- waarmee de subsidie berekend wordt kent echter als minimum een inkomen van 16.500 gulden; ieder een die daar onder zit komt voor dezelfde subsidie in aanmerking. Volgens B. en W. moet de tabel meer rekening houden met de lage inkomens. Al eerder drongen de wijkkaders van Plan Noord en het jaagd zijn, aan de kaak gesteld wordt. Nog blazen de jongeren hoog van de toren, verwren de ouderen zich verbluft en ondeskundig omdat alle oude trucs zoals hierboven om schreven onderkend en achter haald werden. Zodat alles, maar dan ook letterlijk alles ondersteboven gehaald werd en de heren leiders, ministers en kamerleden er kale koppen of grijze haren van kregen Er werd een naam genoemd in een zeer vieze kwestie ver van ons huis vandaan. Dat het toevallig een naam is van heel hoge huize, och, vroeger werd dat hardnekkig ontkend of in de doofpot gestopt. Nu heeft de persoon in kwestie de pech gehad dat een strikt eerlijke commissie rapport uitbrengt en een bom plaatst die zijn imago de lucht in doet vliegen. Nu liggen de brokken daar. Taak is de brokken te vergruizelen, een nieuw mengsel te maken en het imago zonder scheuren weer op te bouwen. Of het zal lukken? Ik betwyfel het. De wolven huilen mij te hard. J. v.d. Water Havikshorst 90 Leiden. LEIDEN - „Voor de zoveelste maal blijken beslissingen die vanuit de ruimtelijke sector zijn genomen, onvoldoende doordacht te zijn". Aldus een boze wethouder Van Aken (economische zaken) giste ravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. Van Aken doelde op de beslissing, dat de nieuw te vestigen winkels in het binnenstedelijk nieuw- bouwgebied Herengracht/Zijl- Huurderskomitee Merenwjjk hierop aan. In hun brief herinneren B. en W. staatssecretaris Van Dam aan deze protesten. Ook het raads lid Hoeven (CPN) heeft over deze kwestie vragen gesteld. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) vreest met name stagnatie in de renovatie, als het huursubsidiesysteem voor vooral bejaarden zo onaantrekke lijk blijft, als het nu is. Moons sekte Gezien het feit, dat de Nederlandse Kerkprovincie, de Wereldraad van Kerken noch het Vaticaan zich het lot hebben aangetrokken van reli gieuze gevangenen naar het voor beeld van Amnesty dat zich om po litieke gevangenen bekommert, ligt er een enorm terrein braak voor christenen, socialisten en vrijheid strijders om dit bedenkelijke soort van slavernij een halt toe te roepen! Op scholen en in vormingsinstitu ten kan er een taak liggen voor het onderwijs. Er is immers studiema teriaal genoeg te vinden. De Werkgroep "Stop de Hersen spoeling", van Galenstraat 12 te Zandvoort stelt zich beschikbaar als catalysator om deze en andere vormen van "Moderne Kinderroof' te helpen bestrijden. Bedenk daarbij dat volgelingen van sekten voor politieke doeleinden worden misbruikt en bezig zijn een wereldrevolutie te ontketenen in het Westen analoog aan het rode boekje van Mao en het groene boekje van Gadaffi. Henrv van Engelen Zandvoort singel volgens de huidige plan nen aan de Groenesteeg geves tigd zullen moeten worden, en niet aan de Oosterkerkstraat. Volgens de wethouder is deze be slissing, waar hij geen verant woordelijkheid voor wilde ne men, genorpen op grond van ste- debouwkundige overwegingen, zonder dat er gelet is op economi sche aspecten. Hij zei te betwijfe len of winkels aan de Groenes teeg een kans van slagen hebben. Ook Van Zijp (CDA) was van me ning, dat de ligging van winkels aan de Groenesteeg bijzonder slecht is. Met Van Aken wees hy erop, dat de winkels een bepaalde omzet zullen moeten hebben om de kosten eruit te halen, en dat is daar volgens hem onmogelijk. Het door Anne v.d. Zande (PSP) naar voren gebrachte argument, dat de winkels slechts als buurt voorziening moeten dienen, werd door Van Aken afgedaan met de opmerking dat dat de noodzaak van een bepaalde omzet niet uit sluit. Van Zijp voegde daar aan toe, dat men de bewoners van de nieuwe wijk moeilijk kan ver plichten bij de buurtwinkels te Op voorstel van de wethouder besloot de commissie eerst een advies te vragen aan het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat zou moeten uitwijzen of winkelvestigingen aan de Groenesteeg een kans van slagen hebben. Boskoper reed tegen boom BOSKOOP - De tweeëndertigja- rige Boskoper W. S. Slagter is van nacht dodelijk verongelukt. De man reed met zijn auto over de pro vinciale weg in de richting Bleis- wijk toen hij uit de bocht vloog en tegen een boom klapte. Hij zat al leen in de wagen. Wiirzburg sterker dan Holland-jeugd LEIDEN - De jeugd-atleten van het Leidse AV Holland hebben giste ravond in de Leidse Hout een kleine nederlaag geleden tegen hun leeftijdgenoten van de Westduitse vereniging TG Würzburg. De Duit sers die deze week te gast zijn bij Holland (volgend jaar brengen de Leidenaars een tegenbezoek) sloe gen in de slotfase van de wedstrijd hun slag dankzij enkele sterk gelo pen estafettes. Het uiteindelijke puntenverschil bedroeg zeven: TG Würzburg 85 en AV Holland 78. Het nogal kille weer drukte de pres taties enigszins. Op de 100m sprint slaagde bij de jongens er niemand in onder de 12 seconden te lopen al scheelde het bij Joachim Hartling (W) bij de 16 t/m 18 jarigen weinig: 12.0 sec. Norbert Berberich (W) was de snelste in de groep van 13 t/m 15 jaar 12.2 sec. Bij de meisjes kwa men enkele Holland-atletes snel uit de voeten: Barry van Haarlem 13.0 sec en José van Sonsbeek 13.2 sec. Op de technische nummers hielden de prestaties tussen de twee clubs elkaar goed in evenwicht. Thomas Heigl (W) won het hoogspringen bij de jongste jongens met 1.65m maar Hennie Hakker (H) won dit onder deel bij de oudere jongens met 1.75m. Hakker was met 5.89m ook de beste verspringer, een nummer dat in de jongere groep werd ge wonnen door Werner Schenk (W) met 5.01 m. Bij de oudere jongens gingen de zeges op de werpnum- rners naar Würzburg-atleten: Nor- bert Illmer met de kogel 11.60m en Joachim Hartling met de speer 38.12m. Peter Florijn (H) kon in de jongere groep het beste overweg met de kogel (11.60) terwijl in deze groep ook een zege werd behaald door Chris Winkel (H) op de 1000m in 3.00.2. Rudi van Schooten (H) won in de oudere groep de 400m in 55.0 sec. Bij de meisjes werd nog ver ge sprongen wat een eerste plaats op leverde voor Alice Saat (H) met 4.72m voor clubgenote Shellina v.d. Meer die 4.67m haalde. Nog enkele prestaties: Jongens 13/15 jaar: 1000m: Thomas Heigl (W) 3.00.3; Jongens 16/18 jaar: hoog: Döllinger (W) 1.75; speer.l Jos Bader <H) 36.98; ver: Keppner (W) 5.73; Meisjes; m: Joske Boom (H) 13.8; Shellina v.d. Meer (H) 13.8; ver: José v. Sonsbeek (H) 4.53; Heren: 100m: Dick v.d. Vijver (H) 11.7; 1500m: Frans Kroone (H) 4.18.0; discus: Bram v.d. Mey (H) 38.38; Dames-meisjes A: discus: MIES Kuipers (H) 31.76; Marina Roosing (H) 27.20; Annelies Deyn (H) 26.42.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17