Niet veel nieuwe gezichten in basketbalstrijd Gerben Karstens naar sprintzege in "Gouden Pijl Van Rooden in VS 'positief' Joost Rodenburg gewipt in tennistoernooi OLTC 'wV Gerard Bakker: Begeleiding topsporters is brandhout...,, Competitie start 18 september ft SowjetUnie weigert te tennissen tegen Chili WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 BOWLING GREEN. De Leidse basketballer Hans van Rooden, die begin vorige maand naar de Verenigde Staten is vertrokken om daar zyn sport- carnere voort te zetten is aangenomen op de Western Kentucky University in Bowling Green, Kentucky. Hans van Rooden had in Nederland al nauwe contacten met deze universiteit, die hem een "scholarship" (beurs) in het vooruitzicht stelde wanneer hy aan de (basketbal-) verwachtingen voldeed. De twee coaches van Western Kentucky's Hilltoppers, Van Eman en Richards, zyn bijzonder positief over hun nieuwe aanwinst. Inmiddels is Hans van Rooden ook voor de camera's van de televisie van Kentucky gehaald en op de radio en in de krant geïntroduceerd als "excellent player" Den Haag - Wanneer op zaterdag 18 september de basketbalcompetitie begint, zullen er met veel nieuwe gezichten te zien zijn. En toch speelt bijna iedere ploeg in de ere-divisie (tien stuks) met twee Amerikanen, toch is er weer veel werk verzet de afgelopen maanden om Nederlanders in Amerika op te duikelen die goed kunnen basketballen. Voor wat betreft de Amerikanen is er een aantal factoren aan te wyzen. waarom er geen grote nieuwe la ding Amerikaanse spelers de over tocht naar Nederland heeft ge maakt. v«u -eerste, de Amerikanen die hier zyn bevalt het zo goed, dat ze liever langer dan één jaar blijven. D^Nederlandse clubs zijn hier uit eraard mee gebaat, vtent elk jaar beginnen met een nieuw team om dat er twee nieuwe spelers bij zijn gekomen (en twee van de vyf is erg veel), dat valt voor de coaches ook MERCASOL OEFENT LEIDEN - Mercasol Leiden speelt vanavond in de Vijf Meihal als voorbereiding op het nieuwe basketbalseizoen een oefenwedstrijd tegen Pio neer Punch uit Delft. Het is voor de Leidse eredivisionist de eerste van een serie ont moetingen met competitiege noten, later komt o.a. het Rot terdamse Disco Dancers aan bod. Pioneer beschikt net als Leiden nog maar over één Amerikaanse speler. Bij Lei den is dat Vic Bartolomé, bij Punch is dat Campdell. Pio neer wordt in het nieuwe sei zoen geleid door Jan Bruin (ex-Rotterdam-Zuid), die Bill Sheridan is opgevolgd. Door Ria Schuurhuizen niet mee. De tweede reden is, dat niet iedere Amerikaan goed genoeg is voor de Nederlrndse ere-divisie. Het is bekend dat k 'ke Amerikaan veel beter kan basketballen dan de behoorlyk onderlegd?. Neder landse speler, maar als jé^door die twee. Amerikanen een belangrijke rol wii* §pelen in de Nederlandse competitie- dan moet je toch wel echt twee gt>°de Amerikanen „ha len". Dat wil ztjgen, spelers die net geen profcontract hebben gekre gen. Maar die spelers kosten erg veel geld en het is in Earopa zo, dat men in Italië en Frankrijk veel ho gere bedragen neertelt voor een Amerikaanse speler dan in Neder land. Die spelers naar Nerderland te halen is dus niet eenvoudig en vandaar dat men probeert te hou den wat men heeft. Zo kan het ge beuren dat in de nieuwe basketbal competitie maar vier vijf nieuwe Amerikaanse spelers zullen gaan optreden. Twee ervan zullen gaan uitkomen voor het Delftse Pio neer/Punch, een, Jesse Campbell, is vorige week gearriveerd, de an der zal wellicht deze week komen overvliegen. Pioneer wil twee zeer goede spelers en vandaar dat men zo lang heeft gewacht. Deze spelers behoren tot de laatste afvallers in de profkampen. Buitoni heeft één nieuwe Amerikaan, Walter Davis, Walter Davis is 1.98 meter lang en zal gaan spelen als forward centre naast Gary Freeman. De onaf scheidelijke kameraad van Freem an, Vic Bartelomee is naar Mercasol gegaan, waar hij wellicht de steun OEGSTGEEST - In het tennistoer nooi van de OLTC is de no. 2 ge plaatste speler in het HEB, Jaap Temminck, zonder ook maar een spel af te hoeven geven de tweede ronde binnengestapt. Slachtoffer van Temmincks knallende top- spinforehands werd de Graaff. Adri van Leeuwen toonde zich tegen Visser van een mildere kant en hield de marge na een overtuigende eerste set (6-0), bescheiden in de tweede set, 6-4. Voor zijn hardwer kende tegenstander overigens een verdiende beloning. Verrassingen vielen dus niet in B, maar wel in C. Joost Rodenburg, finalist in het herenenkelspel C van de districts kampioenschappen, zal zich na af loop van zijn partij tegen ten Bosch waarschijnlijk verbaasd hebben afgevraagd hoe en waar het mis ging. In de eerste set al bleek ten Bosch het op loopwerk en grote vastheid van slagen gebaseerde tennis van Rodenburg te kunnen hebben. Rodenburg won die set nog, zij het bepaald niet gemakke lijk 7-5. Daarna verloor de Uni- cummer echter gaandeweg zijn greep op de partij. Ten Bosch nam het initiatief steeds meer over en dat resulteerde in een verrassende zege, 6-4,6-1. Timmer, die in de eer ste ronde in drie krappe sets mees ter van het terrein was gebleven tegen een niet fitte en door een handblessure gehandicapte Mors huis, had in de tweede ronde een veel minder moeilijk karwei tegen Schaakclub wil Kortsjnoi naar Alphen halen ALPHEN - De Alphense schaak club ASC wil het nieuwe seizoen van zich doen spreken. Meest in het oog lopende evenement wat de club wil gaan organiseren is een simultaanseance met de Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi, onlangs een van de win naars van het IBM-toemooi. Mocht ASC er niet in slagen de Rus te "contracteren", dan zal de simul taanseance (op een nog nader te bepalen datum) worden gegeven door de meervoudig Nederlands kampioen Jan Timman. Verder wil ASC in het nieuwe seizoen twee grote landelijk geörienteerde even ementen houden en zijn een jeugd- schaakdag en een vierkamptoer- nooi geprogrammeerd (op 8 januari 1977). De jeugdschaakdag wordt gehouden in de Paasvakantie. A/PD. Pirm Ó7&A/D L Hl 11""^ 2-/ p P£T POAJT £&/- L A/AM wop PBS- //Ai/A/S 35-2? EMMEN - Gerben Karstens heeft gisteravond de "Gouden Pijl" gewonnen, een criterium over 100 kilometer voor be roepsrenners in Emmen. Het was een zeer levendige koers waarin Karstens zich de snelste toonde van een groepje van negen renners in de eindsprint. Gerben Karstens zege in "Gouden Pijl" krijgt van nog een Amerikaan. By Disco Danser beschikt men over een Amerikaanse speler, Vince Fritz. Hij kwam weliswaar de laat ste twee jaar niet in Nederland uit, maar hij is wel hier begonnen en ook nooit meer teruggegaan naar Amerika. Disco Danser doet het voorlopig met een Amerikaan. Mocht men in de loop van het sei zoen nog een tweede sponsor vin den, dan zal alsnog een tweede Amerikaan worden aangeschaft. BC Markt speelt met ene Mallory en zal misschien nog wel met een tweede Amerikaan aankomen, maar nog voor de competitie gaan beginnen is het duidelijk, dat deze ploeg de grootste moeite zal krijgen om mee te doen op dit niveau. In tensief speurwerk heeft ook weer een paar nieuwe Nederlandse Amerikanen opgeleverd. Theo Ki- nebergen heeft kennelyk de beste manier gevonden, want hy kan nu de heren Faber en Kruidhof met Nederlands paspoort in zijn team opstellen, waardoor het aantal import-Nederlanders in de ploeg die Nederland zal gaan vertegen woordigen in de Europa-Cup is ge stegen tot vijf. Ook Nationale Ne derlanden heeft nu twee Neder landse Amerikanen. Aan het eind van het vorige seizoen speelde Dijkstra al mee, nu is daar in het noorden ook nog een Zijlstra bijge komen. Zelfs op de namen letten ze bij Nationale Nederlanden. Wat de Nederlandse spelers betreft zijn er eigenlijk weinig sensationele wis selingen geweest. Jan Dekker speelt komend seizoen voor Sparry Remington, maar die transfer is al erg lang bekend en het is ook min of meer de enige gebleven voor wat betreft de topspelers. Uitslag: 1. Gerben Karstens de 100 km in 2 uur 18 min. 55 sec.; 2. Albert Huizebosch; 3. Jos de Couwere (Bel 4. Cees Priem; 5. Wim de Rui ter; 6. Adrie Bakker; 7. Wiger Vlot; 8. Jos Schipper; 9. Fons van Kat wijk allen in 2.18.55; 10. Karl Heinz Böehmen (W.Dld.) op 36 sec. Azen-criterium Het "Criterium der Azen", de jaar lijkse wedstrijd achter demies voor beroepsrenners over 100 kilometer - die op 10 september in Valken burg wordt gehouden, is naar aan leiding van het deelnemersveld deze naam meer dan waardig. Tot de renners, die op initiatief van or ganisator Huub Marx werden ge contracteerd, behoren voormalige winnaars als Eddie Merckx (1967, 1970,1974), Gerben Karstens (1966, 1973), Felice Gimondi (1968), Walter Godefroot (1969) en Raymond Pou- lidor (1972). Voorts komen Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper aan de start, alsmede de wereldkam pioen op de weg van 1976, die ech ter pas zondag in Ostinu bekend wordt. De man die dit criterium vo rig jaar in Frankrijk won, de Beig Roger de Vlaeminck, is niet gecon tracteerd. Het deelnemersveld is: Eddie Merckx, Lucien van Impe, Freddy Maertens, Walter Godef root, Mare Demeyer, Michiel Pol- lentier, Joseph Bruyere (Bel), Raymond Poulidor, Guy Sybille (Fra), Felice Gimondi (Ita), Dieter Thureau (Wdl), Gerben Karstens, Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk (Ned) en tenslotte de wereldkam pioen 1976 op de weg. Met de orga nisatie is meer dan 200.000 gulden gemoeid. Aangezien het "Criterium der Azen" de laatste jaren zeker 20.000 a 30.000 toeschouwers heeft getrokken hoopt men ook nu de kosten te kunnen dekken. Selectie Italië De Italiaanse wielerbond heeft gis teren in Rome de tien renners aan gewezen die zullen uitkomen tij dens de individuele wegwedstrijd van het wereldkampioenschap wielrennen voor beroepsrenners, die op 5 september in Ostuni (Ita) wordt gehouden. De geselecteer den zijn: Felice Gimondi, France sco Moser, Gianbattista Baronchel- li, Fausto Bertoglio, Walter Ricco- mi, Fabrizio Fabbri, Tino Conti, Roberto Poggiali, Enrico Paolini en Giancinto Santambrogio. MOSKOU - De tennisfederatie van de Sowjet-Unie heeft gisteren in Moskou bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie zijn wedstrijd in de halve finales van het toernooi om de Davisbeker tegen Chili niet zal spe len. In een verklaringvrijgegeven door het Russische persbureau TASS, zegt de federatie dat in Chili "bloedige terreur heerst" en dat "op een grove manier met de mensen rechten wordt gespot". "De tennisfederatie van de Sowjet-Unie spreekt haar veront waardiging uit over de verschrik kelijke misdaden, die door de mili taire regering van Chili worden be- gaan en protesteert uit naam van den. Italië en Australië komen in de de Russische sportmensen tegen het andere halve finale van het toer- geweld en de willekeur van het fa- nooi om de Davis-beker tegen el- scistische regime in Chili", zo ver- kaar uit. klaarden de Russen zich nader. De Sowjet-Unie verbrak in 1973, na Volgens het wedstrijdschema zou de de machtsovername in Chili door de ontmoeting in Moskou plaatsvin- militairen, alle diplomatieke be trekkingen met het Zuidameri- kaanse land. Een jaar later werd de Sowjet-Unie gediskwalificeerd tij dens de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal, nadat de Russen weigerden de tweede wed strijd tegen Chili te spelen. De Sowjet Unie trok zich samen met Hongarije en Tsjechoslowakije vo rige week al terug uit het tennis toernooi om de Federation Cup in Philadelphia uit protest tegen het deelnemen van Zuid-Afrika en Rhodesië. De landen werden door de ITF (internationale tennisfeder atie) een boete opgelegd van 26.000 gulden. Beker, 6-1, 6-2. Bij de dames speel den de no. 1 en no. 2 geplaatste speelsters, Mia Smit en Brabander, zich zonder problemen langs hun tegenstandsters Blanken, 6-2, 6-1 en Cysouw, 6-1, 6-2. De verrassin gen vielen bij de dames in het da- mesdubbel C. Daar werd het als no. 1 geplaatste paar Nagel/Van Rees in drie sets gewipt door Pol/Schoorel, 6-4, 3-6, 3-6. Mia Smit boekte haar derde zege in dit toernooi. Met Co van Berge-Henegouwen won zij, na een tiebreak in de eerste set, 7-6, royaal in de tweede set van het duo van der Akker/Vreugd, 6-1. In het damesdubbel D wonnen Zweers en Mulder door betere combinaties van J ansen van Rosendaal en Evers 3-6, 6-4, 6-0. LEIDEN - Voor velen was de benoeming vorige week van Leidenaar Gerard Bakker, als coach van het na tionale damestafeltennisteam, een verrassing. Voor enkelen, onder wie in alle bescheidenheid Gerard Bakker zelf, niet. Ondanks de moeilijkheden, die Bakker in zijn toptijd als tafeltennisser met de Bond had, kon die bond niet om zijn aanstelling heen. Vooral niet omdat Bakker met zijh werk als clubcoach by het Hazerswoudse Avanti (waar ook Bettine Vrisekoop speelt) de bewondering van menigeen oogste. Vorige week kwam de vaste aanstelling. Bakken "Ach er is zo'n zeven a acht jaar wel het een en ander gebeurd. Ik hou er echter niet van om terug te kyken. Ik blijf mijn eigen weg gaan. Bovendien is er van dat bestuur nu niemand meer over. Daar wil ik niet mee zeggen, dat de moeilijkheden aan het vorige bestuur lagen: waar twee kibbe len, hebben twee schuld. Toen ik een aantal weken geleden het verzoek kreeg om als dame- scoach te gaan fungeren, was ik allerminst verbaasd. Het is ook niet zo, dat ik er opgehoopt had, want ik heb het al druk genoeg met myn verzekeringswerk. En een baan als trainer is niet zo begerenswaardig als iedereen wel denkt. Er lopen meer train ers met hun staart tussen de be nen, dan met hun kop in de hoogte". Desalniettemin beschouwt Bakker het werk als een uitda ging, die hij niet uit de weg gaat. Met de vakkennis die hij heeft., hoopt hij de part-time job tot een leuke ervaring te maken. Zijn enige probleem is, dat zijn voorganger Frans Schoofs sa men met de tafeltennisbond het trainingsschema voor het ko mende jaar al heeft vastgelegd. En daar valt door Bakker niet meer aan te tornen. "Ik vind het trainingskamp het belangrijk ste. Daar wordt nog veel te weinig gebruik van gemaakt. Dat is overigens niet zo ver wonderlijk, als je naar dat el lendige competitiebestel van ons kijkt. Iedere zaterdag wordt er competitie gespeeld. Het ge volg daarvan is dat er gedu rende die competitie geen vor men van spelverbetering by de spelers zijn aan te brengen. Je zou eens in de drie weken een competitiewedstrijd moeten spelen. Daarnaast moet je ie dere dag trainen om je even tuele zwakke plekken weg te werken. Als je dan zo'n acht a negen maal per jaar een train ingskamp van een dag of vier opricht, dan zal dat de kwaliteit van de tafeltennissers (ook in de breedte) zeer tengoede komen. Maar ja, ik geloof.dat ons maat schappelijk en politiek klimaat zich niet voor een zovergaand staatsamateurisme leent. De overheid keert liever een smak geld uit aan een stelletje "niets- Gerard Bakker nutters" dan aan een aantal op rechte sportlieden, zoals by- voorbeeld een Jos Hermens. Woorden van Bakker die aan duidelijkheid niets te wensen over te laten. Zijn kritiek gaat nog verder ("De totale begelei ding van Nederlandse topspor ters is op zijn zachtst gezegd bi andhout"). Bakker zal er dan ook voor ijveren, dat de bond alle faciliteiten zal verlenen om de prestaties van zijn d&mes tot aanvaardbare hoogte te bren gen. By de bond mag hy ook zijn woordje doen met betrek king tot de opleiding van de jeugd, zodat hij daar ook een oogje in het zeil kan houden. Bij zijn vereniging Avanti heeft hij ook de kleintjes onder zyn hoe de. Uit die kleintjes bracht Bakker onder andere het nieuwe talent Bettine Vrise koop naar voren. Het feit dat Bettine een pupil van Bakker is en dat zij ook in aanmerking komt voor het Nederlands da mesteam, is voor Bakker geen probleem: "Niemand heeft er by mij een streepje voor. Inzet en prestatie zijn bij mij criteria, waarop ik tot keuze van de se lectie zal komen". WALTER OOMEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13