Rensenbrink en Haan vellen Bayern München Hartoch eist plaats op Piet Schrijvers niet bij laatste zestien van bondscoach Zwartkruis Filbert Bayi lijdt nederlaag tegen Brit Dave Moorcroft Henk Emnes favoriet in toernooi OLTC Supercup voor Anderlecht DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 LONDEN - Filbert Bayi, wereldrecordhouder op de 1500 meter, heeft gisteren in Londen een nederlaag op de mijl geledenDe 23-jarige atleet uit Tanzania liep zijn derde wedstrijd na de boycot door de Afrikaanse landen van de Spelen van Montreal. De zege ging naar de Brit Dave Moorcroft, die in de laatste bocht de koppositie van Bayi overnam. Deze bleek niet in staat de eindsprint van zijn tegenstander te weerstaan. Moorcroft won in 3 min. 57.06 sec. Bayi had 3 min. 57.48 sec. nodig. Gerard Terbroke, Nederlands kampioen op de vijf en de tien kilometer, eiste de 5000 meter op. De atleet van Ciko '66 had ruime voorsprong. Hij ging na 13 minuten 37.5 seconde door de finish. Tweede en derde werden de Britten Penny en Standing in respectievelijk 13.46.81 en 13.47.31. Olympisch kampioen Miklós Nemeth, met 94.58 meter wereldrecordhou der, won met grote overmacht het speerwerpen. De Hongaar kwam tot 85.54 meter. Dat was ruim achtenhalve meter verder dan zijn Britse rivalen kwamen. Greg Joy, winnaar van de zilveren medaille tijdens de Olympische Spe len van Montreal, heeft gisteren in Regina het hoogspringen gewonnen bij de Canadese kampioenschappen. De 20-jarige atleet kwam tot 2.26 meter. Het wereldrecord staat sedert 4 augustus met 2.32 meter op naam van de Amerikaan Dwight Stones. ZEIST - Jan Zwartkruis heeft gesproken. Gistermiddag tui melden Boskamp, Notten, Schrijvers, Suurbier, Thijssen en Vreysen door de zeef. Met het oog op blessures en wat dies meer zij liet de interim- bondscoach eind vorige week via de clubs 22 spelers weten dat hij belangstelling voor ze had. Maandagmiddag maakte Zwartkruis de 16 voor IJsland bekend. Wie overgebleven zijn: Van Beveren, Van Kraay, Rene en Willy van de Kerkhof, Van de Kuilen (PSV), Krol en Geels (Ajax), Rensenbrink. Ruiter en Haan (Anderlecht), Rijsbergen, Wim Jansen, De Jong (Feve- noord), Meutstege (Sparta), Pe ters (NEC), Kist (AZ'67). Op merkelijk feit, de grote "belgi- sche" inbreng. Slechts Bos kamp viel uiteindelijk af. Bos kamp gisteravond: "Ik had er eerlijk gezegd niet op gerekend ook. Het feit dat ik bij die 22 was, verraste me al. Toen ik de namen van de 22 in de krant las, telde ik alles bij elkaar zo'n ne gen middenvelders. Dat Zwart kruis me in het gesprekje dat ik met hem had de indruk gaf dat hy erg geporteerd is van Haan en De Jong, leidde ik eerlijk ge zegd al af, dat het verstandiger voor mij zou zijn niet al te veel te hopen. Nou, dat was erg goed gezien van mij". Een andere "Brusselaar" is Arie Haan. De libero van München zegt nau welijks verrast te zijn geweest, dat Zwartkruis zijn oog met welgevallen op hem heeft laten rusten. "Ik viel in feite buiten mijn schuld uit de oranje-boot. Nadat ik in november '74 in het Feyenoord-stadion mijn 25ste interland speelde, kreeg ik als Ajax-speler ruzie met Kraay. Dat kostte me mijn plaats in oranje omdat Kraay me niet meer opstelde. Eerlijk gezegd had ik eerder op een oproep ge rekend. Want vorig seizoen had ik mijn draai ineens weer te pakken, zoals heel Anderlecht toen goed speelde. Het heeft me toen verbaasd dat Knobel me niet meenam naar Joegoslavië. Toen Knobel Jongbloed terug haalde was de hele WK-ploeg weer intact, op mijn persoontje Zwartkruis, die volgens insi ders een steeds grotere kans gaat maken, om ook na de inter lands tegen IJsland en Noord- Ierland aan te blyven, bekeek Haan, Rensenbrink en Ruiter tijdens de strijd om de supercup tegen Bayern München. Het op treden van Jan Ruiter als doel man, heeft Piet Schrijvers zijn plaats gekost. Waarbij zij aange tekend dat Schrijvers in Joe goslavië dan een zwakke indruk mag hebben achtergelaten, de afgetrainde Schrijvers van dit moment, steekt in grote vorm. Met een simpele beweging passeert Van der Eist doelman Sepp Maier. Anderlecht staat met 2-0 voor. Van der Ent behoefde daarna de bal maar in het doel te schuiven. Naast Robby Rensenbrink ging ook Arie Haan zich steeds meer on derscheiden. Torstensson zag geen kans de ex-Ajacied te bedwingen. Een kwartier na rust had Haan suc ces. Tegen zijn schot had Maier geen verweer. De Duitsers kwamen niet verder dan uitvallen. Al zag het er even somber uit toen Uli Höness het doel van Anderlecht tot op tien meter genaderd was. Ook nu was bij de Duitsers Gerd Müller een van de gevaarlijkste spe lers. Een treffer van de produktieve aanvaller zeventien minuten na de rust gaf Bayern nog enige hoop (3-1). Het was Rensenbrink die met een sublieme actie definitief maakte dat de supercup voor een jaar in Brussel zal blijven. Acht minuten voor tijd bepaalde hij de eindstand op 4-1. Vertwijfeld poogde Dettmar Cramer door vijf minuten voor tijd Künkel in plaats van Höness in te zetten het getij nog te doen keren. Het bleek zinloos. FC Groningen krijgt van gemeente zes ton subsidie GRONINGEN - Met overgrote meerderheid van stemmen heeft de Groninger gemeenteraad gistera vond een nieuwe subsidieregeling voor de FC Groningen vastgesteld. De Groningse semiprofclub kan in het pas begonnen seizoen rekenen op minimaal f231.000,-, in het sei zoen 1977/1978 op minimaal f200.000,- en in het seizoen 1978/1979 op tenminste f175.000. Uitgangspunt voor de subsidie is een bedrag per betalende toe schouwer (resp. f 2,-f 1,75 en f 1,50). Wat er na deze driejaar gaat gebeu ren is nog niet duidelijk. Tegen die tijd komt de subsidiëring opnieuw aan de orde. De nu vastgestelde subsidieregeling houdt dus gedu rende drie jaar een systematische vermindering in. De meerderheid van de Groninger raad stelt zich op het standpunt dat de bijdrage aan de (semi-)beroepssport beperkt dient te blijven tot het in gebruik geven van goede accommodaties. FC Groningen wordt echter als een "historisch gegroeide uitzonder ing" beschouwd. Het college van B. en W. is echter wel van mening dat aan die historisch gegroeide situa tie een einde dient te komen. Van daar het voorstel voor een geleide lijke afbouw. De gemeente wil nu niet meer dan een bijdrage geven voor de in standhouding van het betaalde voetbal in Groningen. Op "slui tende garanties" behoeft de FC Groningen niet meer te rekenen. De subsidie aan FC Groningen over het afgelopen seizoen werd vast gesteld op f238.500. Tijdens het debat uitte de Gronin ger wethouder van sportzaken, de heer Wits (CPN), felle kritiek op het bemiddelingsbureau voor voetbal lers "Inter-Football". De heer Wits verklaarde dat wanneer FC Gro ningen zich met dit bureau zou inla ten "de gemeente zich ernstig zou moeten beraden". Volgens Wits doet dit bureau aan speculatie in voetballers en pleegt het op een onwettige wijze arbeidsbemidde ling. EGSTGEEST - Henk Emnes, de nieuwe Leidse districtskam pioen, prijkt als no 1 geplaatste speler op het wedstrijdschema van het toernooi van de OLTC. Dat is een indicatie van de sterkte van het toernooi, waar in het HEB behalve Emnes ook nog aantreden Jaap Temminck, no 2 geplaatst, Adri van Leeuwen, Ad van der Berg, Blommendaal en Har Meijer. In het DEB zijn ge plaatst de oude rivalen van me nig toernooi Agnes Engelenburg en Maureen Meijer. Zowel bij de heren als bij de dames mag dus worden gerekend op een pittige slotacte. In het HEC voert Piet van Paridon de lijst van deelne mers aan, met respectievelijk Jansen, Wolters en Van Linge als no 2, 3 en 4. Voor Wolters is de strijd in dit nummer al voorbij. Pessenier wipte hem met de merkwaardige score 5-7, 6-0, 7-5. Bij de dames is de grote winna res van het DEC en het DE Vete ranen van het toernooi om de Leidse districtstitels, mevr. Bra bander gewaardeerd als no 2 achter Mia Smit, die zij in de fi nale van het DE Vet. op de "dis tricts" de baas bleef, zij het met een marginale marge in drie sets. Ina van Duuren, die op de Open Leidse Kampioenschappen op Roomburg het DEC won, maar op de "districts" verrassend werd verslagen door mevr. Bra bander, is achter Kiki Oost als no 4 geplaatst. Kiki Oost maakte baar plaatsing gisteren waar door mevr. Van Nugteren met 6-3, 6-4 terug te wijzen. De groot ste verrassingen zijn totnutoe gevallen in het HDC. De no 1 ge plaatste combinatie Derks/Van Reeden moest zich gewonnen geven aan Aarts/Werner, 4-6, 2-6 en met hen verdween ook het no 3 geplaatste duo De Boer/Jansen van Rosendaal, die door Vis- ser/Wolters werden afgetroefd, 5-7,6-7. Aarts/Werner gingen nog maar even door en klopten Bin- nendijk/Duyvenvoorde met maar liefst 6-0, 6-1! Arie Haan, die hier het derde doelpunt scoort voor Anderlecht in de strijd om de supercup, is door Jan Zwartkruis weer geselec teerd voor het Nederlands elftal. Sinds het wereld kampioenschap was Haan er niet meer bij. Problemen rond schaakploeg voor Olympiade AMSTERDAM - Rond de plaatsen van de Nederlandse schaakploeg, die in oktober aan de Olympiade in Haifa zal deel nemen, zijn problemen ontstaan. In een eerder stadium werden naar de nationale ranglijst van de plaatsingscommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak bond ën het advies van bonds coach Bouwmeester, aan de spe Iers Jan Timman, Genna Soson- ko, Jan-Hein Donner en Hans Ree een plaats in de ploeg toebe deeld. Voor de beide rese: plaatsen kwamen in eerste stantie Hans Bóhm en Kick Lan- geweg in aanmerking, die beiden echter bedankten. Gert Ligterink en Frans Kuijpers, die tijdens de laatste Olympiade in Nice een voortreffelijke indruk maakte. kregen daarna de reserveplaat sen toegewezen. Het zestal zal zich, tesamen met Böhm, Langeweg en Rob Har toch van 27 september tot 8 okto ber onder leiding van de in Ne derland wonende Russische grootmeester Viktor Kortsnoj in een trainingskamp op de Olym piade voorbereiden. De plaats van Kuijpers komt eventueel nog in het geding, aangezien hij zich niet in een trainingskamp wil voorbereiden. Rob Hartoch, die zich tijdens de persbijeenkomst van de KNSB in Amsterdam da nig opwond over de keuze van Kuijpers, zal in dat geval de ver vanger worden. Volgens de secretaris-generaal van de FIDE, Ineke Bakker, zullen rond de 45 herenploegen en twin tig damesploegen aan de Olvm- piade in Haifa deelnemen. Tot op heden hebben zich echter nog geen Oosteuropese landen aan gemeld, maar uit officiële bron heeft de FIDE nog niets verno men over de zogenaamde "alter natieve Olympiade" in Lybië". e Koninklijke Nederlandse Schaakbond maakte gisteren be kend dat van 26 november tot 16 december in Roosendaal een in terzonaal damestoernooi zal worden gehouden. Na dit toer nooi, waaraan voor Nederland Cathy v.d. Mije en Corrie Vreeken deelnemen, plaatsen de beste drie speelsters zich voor de kandidatenmatches. Gelijktijdig wordt in Tiflis ook een interzo naal toernooi voor dames gehou den, zodat tenslotte zes speelsters uit de interzonale toernooien én de Russinnen Aleksandrija en Levitina in de kandidatenwed- strijden uitkomen, waaruit de uitdaagster van wereldkam pioene Nona Gaprindasjvili voortkomt. Van 21 december tot 5 januari wordt in Groningen het jaarlijkse toernooi om het Europees jeugd kampioenschap gehouden, dat dit jaar echter tevens als wereld kampioenschap zal gelden. Naar verwachting zullen ongeveer zes tig spelers onder de twintig jaar naar Groningen komen. Na der tien ronden volgens het Zwit serse systeem verwerft de win naar de titel wereldjeugdkam pioen en de titel internationaal meester van de FIDE, terwijl de beste Europese speler tot Euro pees jeugdkampioen wordt uit- geroepen. BRUSSEL - Dank zij een zege van 4-1 op Bayern München heeft Anderlecht de supercup opgeëist. De Nederlandse spelers hadden een belangrijk aandeel in de overwinning van de Belgische ploeg in het duel tussen de winnaars van de Europa cups voor landskampioenen en bekerhouders. Op 17 augustus triomfeerde Bayern in het Olympisch stadion met 2-1 over de Belgen. Rensenbrink zorgde voor twee treffers, Arie Haan voor één. Het vierde doelpunt kwam op naam van Van der Eist. Vijf minuten waarin de Duitsers irl het geheel geen greep hadden op het spel van hun tegenstanders hebben de ontmoeting in feite be slist. De 38.000 toeschouwers in het uitverkochte Astridpark zagen hoe vooral Rob Rensenbrink steeds weer openingen vond. Hij speelde Georg Schwarzenbeck geheel dol. De verdediger zou later zelfs een waarschuwing van de Oostenrijkse arbiter Schiller krijgen nadat hij de Nederlandse vleugelspeler tot driemaal toe te fel had aangevallen. Na een periode waarin de ploeg van Dettmar Cramer het beste van het spel had legden de Brusselaren hun tegenstanders hun wil op. Binnen vijf minuten hadden Rensenbrink en Van der Eist de stand op 2-0 ge bracht. Dat gebeurde tussen de 20ste en 25ste minuut. De basis voor de zege was toen gelegd. Vooral Rensenbrink en Arie Haan, beiden bij de laatste zestien van bondscoach ad interim Zwartkruis voor de wedstrijd tegen IJsland, hebben zich bijzonder onderschei- Beide teams waren in vergelijking met de ontmoeting in München op één plaats gewijzigd. Bij Ander lecht speelde Mckenzie in plaats van Van Binst, bij de Duitsers ont- ui «±k rwunkei. Zijn plaats werd door Horsmann ingenomen. Bayern verzuimde in de beginfase toe te slaan. Toch heeft de ploeg daartoe de mogelijkheden gehad. Gerd Müller, die in de eerste wed strijd twee maal scoorde, kwam al snel vrij voor doelman Ruiter. Dockx redde echter op de lijn. Winst van Rensenbrink in een kop duel met de zeer matig spelende Schwarzenbeck leverde in de 20e minuut de eerste treffer op. Een fout kwam vijf minuten later Sepp Maier duur te staan. De doelman van het nationale elftal greep mis op een schot van Vercouteren en

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9