Veldslag na steelbandfeest: ruim 400 gewonden Grote tegenstellingen over kwestie-Namibië Tv-debat Ford- Carter begint in september Vorsterpraat met Kissinger RELLEN IN LONDEN DUURDEN VIJF UUR Brits onderzoek naar lugubere lijkenhandel Ontploffing kerncentrale in Amerika VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Zwitserland wijst weer diplomaat uit PAGINA 6 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 NEW YORK - Aan de vooravond van het debat in de Veiligheidsraad over Namibië tekent zich een dui delijke botsing af tussen het aan dringen door Afrikaanse landen op zeer scherpe maatregelen jegens Zuid-Afrika en een voorzichtiger koers van de Westelijke landen. Vandaag loopt het ultimatum van de Veiligheidsraad af volgens het welk Pretoria zijn "illegale aanwe zigheid" in de vroegere Duitse ko lonie Zuidwest-Afrika moet beëin digen en vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties moet houden. De Afrikaanse landen in de VN er kennen niet het Zuidafrikaanse compromis-voorstel van een con stitutionele conferentie in Wind hoek, de hoofdstad van Namibië, waarin 31 december 1978 werd voorgesteld als datum voor de on afhankelijkheid van het aan mine ralen rijke Namibië. (De conferen tie in Windhoek werd niet bijge woond door de belangrijkste be vrijdingsbeweging van Namibië, de Swapo, die door de VN- meerderheid wordt erkend als de echte vertegenwoordiging van de bewoners van het gebied). De Afrikaanse landen willen aan dringen op de hardst mogelijke boycotmaatregelen jegens Zuid- Afrika - waaronder een verplicht wapenembargo en het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. Daartegen hebben de westelijke landen zich in het verleden verzet. Voor hen is het Zuidafrikaanse plan voor Namibië tenminste een "stap in de goede richting". De openingszitting van het Namibië-debat heeft slechts een formeel karakter om de termijn van de 31ste augustus niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De werkelijke discussie zal naar men verwacht pas bij het optreden van de Afri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken beginnen die voor de voltal lige bijeenkomst van de VN- assemblee op 17 september naar New York komen. De strijd van de Afrikanen voor de bevrijding van Namibië zal ook in de assemblee aan de orde worden gesteld. Zuid-Afrika is niet bereid op de ei sen van de Afrikaanse landen in te gaan. De minister van Defensie, Botha, stelde zich in de afgelopen week opnieuw op het standpunt dat Zuid-Afrika pas dan zijn troe pen zal terugtrekken als de bevol king van Namibië het wenst. Preto ria hoopt dat de Westelijke mo gendheden in de Veiligheidsraad het voorstel van de constititionele conferentie met een veto tegen de radicale eisen van de Afrikanen zul len honoreren. Premier Vorster van Zuid- Afrika zal in het komende weekeinde in de Zwitserse stad Zurich besprekingen voe ren met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken, Kissinger. Volgens weste lijke diplomaten in Johannes burg zullen zij van gedachten wisselen over kwesties als de onafhankelijkheid van Nami bië (Zuidwest-Afrika), de in stelling van een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië en de voortdurende onrust on der de zwarte bevolking van Iff Zuid-Afrika, waarbij in de af gelopen week 41 negers de i dood vonden. H De ontmoeting in Zürich volgt op de besprekingen die Vorster en Kissinger in juni in West- Duitsland hebben gehouden, en de latere gesprekken van Kissinger in Washington met de Zuidafrikaanse ambassa deur Botha. Naar in welingelichte kringen in Windhoek, de hoofdplaats van Namibië, verluidt zal er waarschijnlijk binnenkort een constitutionele conferentie worden gehouden, waarbij Zuid-Afrika en de Swapo, de organisatie van het volk van Zuidwest-Afrika", onder aus piciën van de Verenigde Naties om de tafel zullen gaan zitten. Deze conferentie zou in Genève worden gehouden. Volgens ge noemde kringen zal de bijeen komst worden aangekondigd na de ontmoeting van Vorster en Kissinger in Zürich. De Swapo, die de voornaamste nationalistische beweging in Nambië vormt, heeft in begin sel een gesprek met Zuid- Afrika aanvaard, "mits er een gunstig klimaat is geschapen". Hoewel de Swapo altijd geëist heeft dat Zuid-Afrika eerst zijn troepen uit Namibië terug trekt, hetgeen voor de regering in Pretoria onaanvaardbaar is, zouden de nationalisten nu be reid zijn deze eis voorlopig te laten rusten, aldus welinge lichte kringen in windhoek. voorstellen als "zeer ontoereikend" gekenschetst. Zuid-Afrika moet eindelijk akkoord gaan met het mandaat van de VN voor Namibië en moet zijn illegale bezetting van het gebied beëindigen. De voormalige Duitse kolonie is met zijn oppervlakte van ca. 850.000 vierkante kilometer drie keer zo groot als West-Duitsland. Tot Na mibië behoort ook de zich tussen Zambia en Botswana verheffende Caprivi-top, die thans als militaire "bufferzone" voor Zuid-Afrika nog van de grootste strategische bete kenis is. Volgens Pretoria neemt de belang rijkste havenstad Walvisbaai vol kenrechtelijk een bijzondere posi tie in. Walvisbaai vormt met het ruim 1000 vierkante kilometer om ringende gebied een enclave van Zuid-Afrika en behoorde als on derdeel van de voormalige Britse kaapkolonie niet tot het oorspron kelijke mandaatgebied Zuidwest- Afrika. Bij de VN rekent men daar entegen de enclave tot het gebied van Namibië. In Namibië wonen volgens de jongste beschikbare Statistieke ge gevens slechts 852.000 mensen, on der wie 99.000 blanken, van wie een derde Duits of van Duitse afkomst LONDEN - Een steelbandfeest in Londen dat totaal uit de hand liep en tenslotte ontaardde in "agentje-pesten" heeft gisteravond ruim 400 mensen verwondingen doen oplopen. Tijdens de rellen tussen de politie en jongelui, overwegend zwarten, werden étalage- en autoruiten ka- potgegooid en twee politiewagens in brand gestoken. De politie maakte de aannouding van 68 per sonen bekend. De rellen duurden vijf uur en had den plaats in Notting Hill in west- Londen, waar een grote Westindis- che kolonie is gevestigd. Aanleiding tot de rellen was het op treden van agenten tegen een zak kenroller. Andere jongelui pro beerden de aanhouding van de man te verhinderen en er ontstond een handgemeen. In Notting Hill speelden zich in 1958 de eerste en ergste rassenrellen van Engeland af. Tijdens de rellen zette de politie de omliggende straten en wegen af, om te voorkomen dat de Westin diërs hulp van buiten zouden krij gen. Premier Callaghan werd van het verloop op de hoogte gehouden. Het Caraïbische feest van drie da gen werd dinsdagochtend vroeg weer hervat, terwijl artsen in om liggende ziekenhuizen de gewon den behandelden. Onder hen zijn agenten met steekwonden. LONDEN - De Britse regering heeft beloofd een onderzoek in te stellen naar de bewering als zouden personeelsleden van een ziekenhuis in Nottingham, werkzaam op de snijzaal, or ga- KUNSTMAAN VAN CHINA Politieagenten in de Londense wijk Notting Hill voeren een charge uit op zwarte jongelui tijdens feest. De ongeregeldheden waren begonnen met de arrestatie verwondingen op. De politie verrichtte 68 arrestaties. PEKING - De Chinese Volksrepu bliek heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd, zo meldt het persbu reau Nieuw China. Alles functio neert normaal, aldus het bureau. Het is de zesde lancering van een aardsatelliet die China sinds april 1970 heeft bekendgemaakt. Nieuw China zegt: "Dit is weer een over winning van voorzitter Mao prole tarische revolutie en een overwin ning in de strijd tegen het contrare- - volutionaire revisionisme van Teng Hsjau-ping". Teng is 7 april ontslagen uit zijn functies van ondervoorzitter van de i/H,tu,^i6cjv«tyc6i**«.yt*c.wcc...steelband- P^'J. vice-premier en chef van de zakkenrollerRuim 400 personen hepen «enerale staf van de strijdkrachten, na oon machtsstrijd met Mao. ADVERTENTIE RICHLAND, WASHINGTON - In een kern-energiecentrale bij Han- ford, in de Amerikaanse staat Was hington, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan. Een woordvoerder van de exploite rende maatschappij, Atlantic Rich field Hanford co., vertelde dat de explosie een gewonde heeft geeist. Tien andere personen zouden zijn blootgesteld aan radioactieve stra ling. De zegsman kon over de ontplof fing in eerste instantie slechts zeg gen, dat deze "van chemische oor sprong" was. Het bedrijf heeft naar zijn zeggen nog niet kunnen vast stellen of er radioactieve stoffen in de atmosfeer terecht zijn gekomen. De ontploffing deed zich voor tij dens een fabrieksproces, waarbij de radioactieve stof "Americum" gescheiden wordt van viitgewerkte atoombrandstof. Atlantic Richfield exploiteert de fabriek namens de overheidsdienst voor energieresearch en ontwikkeling. De tien radioactief besmette personeelsleden zijn in het bedrijf zelf ontsmet. Op de ge wonde man na zijn ze allemaal heengezonden. Tijdens het onge luk droegen de tien getroffenen be schermende kleding. Volgens het bedrijf zal het ongeval geen verdere consequenties voor hun gezond heid hebben. In Londen is onverwacht op 59- jarige leeftijd overleden, "Kip" Herren, een grote naam uit de Britse cinema-industrie. Herren was de stichter van de Pinewood-studio's in Bucking hamshire ten westen van Londen, die tot de beste ter wereld werden gerekend. In de Pinewood-studio's werden ondermeer alle James- Bond-films gedraaid. Voorkom datu m moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een 1 goede verzekering voor uw gezin. huisA(^§§ÖL^ uw auto en rekreatie. Ga voor een deskundig advies naar de WSt LEIDSE SPAARBANK Brits blad meldt: Kosigin had een beroerte LONDEN - Het Britse blad "Even ing News" heeft gisteren gemeld, dat de Russische premier Kosigin onlangs door een beroerte is getrof fen, toen hij aan het zwemmen was in de rivier de Moskwa. Hij zou er niet ernstig aan toe zijn. De 72-jarige eerste minister werd, volgens het blad, door het snelle optreden van zijn lijfwachten van de verdrinkingsdood gered, toen de hersenbloeding hem had getroffen. Dank zij mond-op-mond beademing en het feit dat er direct medische hulp ter plaatse was, bracht Kosigin het er levend van af. Het gebeurde was aan het licht ge komen, toen in Moskou bekend werd dat de premier "te ziek was om een Japanse delegatie te ont vangen". Volgens "Evening News" was de toestand van de regerings leider niet ernstig. Het blad schreef een en ander te hebben uit de Sowjet-Unie. GENEVE - De Zwitserse autoritei ten hebben onlangs een Perzische diplomaat uitgewezen als onge wenst persoon. Volgens een com muniqué dat gisteren in Bern werd uitgegeven, was de man lid van de geheime Perzische politie, "Sa- vak". Hij maakte deel uit van de Perzische delegatie bij de Ver enigde Naties in Genève. In de officiële bekendmaking werd de naam van de betrokkene niet vermeld. Alleen werd gezegd dat hij had gewerkt voor een "verbo den geheime dienst" en dat hij in middels het land heeft verlaten. Volgens welingelichte kringen gaat het om Achmad Malek-Machdavi, die als attache verbonden was aan de Perzische afvaardiging in Genè ve. Zijn uitwijzing volgde op een bezetting van het Perzische •consulaat-generaal in Genève door Perzische studenten uit West- Duitsland, Italië en Oostenrijk. Deze studenten namen documen ten mee, waaruit bleek dat de Sa- vak in Zwitserland actief was. Eerder had de Zwitserse socialisti sche afgevaardigde Ziegler ver klaard, dat er twee groepen van de "Savak" in zijn land werkten, die werden geleid door Malek- Machdavi en door Eftechari- Langueroedi, die eveneens als atta ché bij de Perzische delegatie in Genève werkte. Inmiddels heeft Perzië een Zwit- Gyger, uitgewezen. Volgens de re gering in Bern was hierbij geen mo tief aangevoerd. Op 22 augustus wees Zwitserland de tweede secretaris by de Sowjet- ambassade in Bern, Bogomolov, en een niet met name genoemde Roe meense diplomaat uit, omdat zy zich aan spionage schuldig zouden hebben gemaakt. Het schijnt dat afgelopen week nog andere Russi sche diplomaten Zwitserland heb ben verlaten. VN -commissie veroordeelt actie Rhodesië GENÈVE - Een subcommissie van de VN heeft gisteren de Rhodesi- sche militaire aanval van 8 augus tus op een kamp in Mozambique een slachting genoemd en VN- secretaris-generaal Waldheim ver zocht een volledig onderzoek te ge lasten. Rhodesië heeft meegedeeld dat het kamp bezet was door zwarte natio nalistische guerrillastrijders uit Rhodesie. Maar Mozambique en de hoge commissaris van de VN voor vluch telingen verklaren dat er vluchte lingen in het kamp waren gehuis- vest, van wie er tenminste 600 wer- serse diplomaat in Teheran, Walter den gedood. Jimmy Carter in Atlanta bij kapper Betty Grey NEW YORK - De Democratische presidentsverkiezingen, heeft „de Amerikaanse presidentskandidaat bond van vrouwelijke kiezers" ge- Jimmy Carter heeft bekendge maakt, dat een voorlopig akkoord tussen Ford is bereikt met vertegenwoordigers van president Ford tot het organi seren van drie televisie-debatten van elk drie kwartier. Het eerste zou in de derde week van septem ber gehouden worden. Carter wenst dat de debatten van algemene aard zijn. President Ford had voorgesteld, de debatten te la ten gaan over bepaalde onderwer pen als defensie, binnen- en buiten landse politiek, economische poli tiek. Carter meent evenwel, dat als de president zich op een bepaald onderwerp zou hebben voorbereid en daarbij een macht documenten zou hebben gebruikt, de confronta tie eigenlijk geen debat meer zou zijn. De federale commissie die erop moet toezien, dat er zich geen onre gelmatigheden voordoen bij de nen van overleden patiënten verkopen. Er is in Engeland enige deinig ontstaan na een bericht in het blad "Sunday People", waarin in geuren en kleuren uit de doe ken werd gedaan hoe de zieken huisemployees ondermeer hypo fysen (hersenaanhangsels) hadden verkocht voor 20 pence (een gulden) per stuk. Ze hadden overigens toestem ming van de nabestaanden en de klieren waren bestemd voor researchdoeleinden, schreef het blad. Maar het artikel ging ver gezeld van een foto waarop een van de "handelaars" het cos- tuum van een overledene draagt. De man geeft volgens het blad ook toe dat hij enkele paren schoenen heeft bemach tigd. De employé's van het bewuste ziekenhuis hebben ook andere organen bemachtigd en ver kocht, zoals twee hersenen voor vijf pond elk. Eén van de mannen wordt het volgende citaat in de mond ge legd: "Het zal me wat worden als er op de laatste oordeelsdag in de hemel mensen komen op dagen die na een sectie bij ons allerlei onderdelen missen". Minister van Sociale Zaken En- nals gaat de zaak onderzoeken. machtigd de televisieconfrontatie Carter te organise ren en te financieren. BONN - De Westduitse bondskan selier Schmidt wenst een televisie duel aan te gaan met de voorzitter van de christendemocratische oppositie-partij en kandidaat van de CDU voor het bondskanselier schap, Kohl. In antwoord op verscheidene uit dagingen van CDU-zijde tot een duel met Kohl zei Schmidt gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Neder-Saksen, dat hij niet slechts tot één maar zelfs tot vier duels met Kohl bereid was. Schmidt stelt evenwel als voor waarde, dat ook Strauss, de voorzit ter van de CSU, de Beierse zuster partij van de CDU, en de voorzitter van de liberale FDP, Genscher aan de discussie deelnemen. Russische en VS-onderzeeër in aanvaring WASHINGTON - Op de Ionische zee zijn een Sowjetrussische on derzeeër, die met raketten bewa pend was en het Amerikaanse fre gat "Voge" met elkaar in aanvaring gekomen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Defensie maandagavond bekendgemaakt. Beide schepen liepen schade op, maar de persoonlijke ongelukken bleven, voorzover bekend, beperkt tot de gebroken arm van een Ame rikaanse matroos, die viel toen de aanvaring plaatshad. Het Pentagon deelde mee dat de Sowjet- onderzeeër van een type was dat raketten vervoert. Na de aanvaring heeft men het Russische schip aan de opper vlakte zien komen. De bovenbouw van de onderzeeer ramde de linker flank van de "Voge". De woordvoerder van het ministe rie in Washington verschafte geen opheldering over de vraag hoe de aanvaring had kunnen plaatsheb ben. Wel zei hij dat de "Voge" op het ogenblik van de aanvaring niet aan een of andere oefening deel- Andreotti genoemd in Lockheed-zaak ROME - Het Italiaanse weekblad "Espresso" van deze week beweert, dat de naam van de huidige Ita liaanse premier Andreotti voor komt in de voor intern gebruik be stemde documenten van de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Lock heed, in verband met de verkoop van de Starfighters. In de "interne documenten" zou vice-president Kotchian van Lock heed in een brief van september 1968 gezinspeeld hebben op een aan Andreotti over te maken be drag tot het verzekeren "van zijn waardevolle steun en die van zijn (christen-democratische) partij". Espresso zou de onderhavige do cumenten verkregen hebben door middel van functionarissen of ge wezen functionarissen van de Amerikaanse maatschappij, wier namen niet zijn aangeduid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6