,/UsCfff m W armondse monumenten bedreigd door verval Busbanenproject kan in november starten Weidse agenda VAN ZOLDERRUIMTE PARKEERHAVENS OLTMANSDREEF TOCH BREDER Gevarieerd programma van Nut Wassenaar PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 OEGSTGEEST - "Mits er uit de commissie financiën en verkeer geen speciale wensen naar voren komen ten aanzien van het busba nenplan gaat de commissie open bare werken akkoord met het voor stel", luidde het besluit van die Oegstgeester commissie gistera vond. Wethouder Thorn was hier over zeer verheugd. Het busbanen plan kan wat betreft de commissie doorgang vinden. PvdA'er J. Boesjes vond het moei lijk zich over het plan uit te spreken daar hij niet te diep op het finan ciële en verkeerstechnische aspect wilde ingaan. Commissievoorzitter Thorn deelde mee dat afgelopen vrijdag opnieuw met de werkgroep van het ministe rie is onderhandeld waar hij geble ken is dat wat betreft de recon structie van het wegdek nog weinig problemen restten. Hij wees er voorts op dat het nu aan de raad is over deze zaak uitspraak te doen. Gaat men ermee akkoord dan zal de overheid een subsidieregeling op stellen waarna het ontworpen plan opnieuw in de raad dient te worden behandeld, zij het elan uitsluitend over het financiële aspect. In totaal zal met het busbanenproject in Oegstgeest 5 miljoen gulden ge moeid zijn en het werk zal openbaar worden aanbesteed. De heer Dobbelaar (Gemeentewer ken) antwoordde op vragen vanuit de commissie dat waarschijnlijk al in november van dit jaar een begin zal kunnen worden gemaakt met de werkzaamheden. "In totaal zal het werk 14 werkzame maanden in be slag nemen. Binnen 3 a 4 weken zal een voorlopig bestek bij het minis terie worden ingediend". Alleen wanneer er geen subsidie wordt verkregen in het kader van de aan vullende werken komt het plan in gevaar. De aanvullende gelden zijn noodzakelijk voor de sanering van de riolering in bepaalde gedeelten van het totale project. Zonder die toezegging van het Rijk worden dan de kosten voor de gemeente Oegstgeest te hoog. Maar wethou der Thorn heeft, zeker na de ge sprekken met de werkgroep, goede hoop op het welslagen vah het plan. Daarnaast werd meegedeeld dat het bestemmingsplan voor Haas- wijk bijna gereed is. Wat betreft de Thorn: "5 miljoen". technische en stedebouwkundige aspecten is het plan afgerond. Nog deze week zal het plan binnen het college worden behandeld, waarna het ter beoordeling aan de raad zal worden verzonden. LEIDERDORP - Er wordt toch iets gedaan aan de parkeerhavens langs de Oltmansdreef. Deze zullen breder worden gemaakt, zodat het insteken eenvoudiger wordt. Wethouder Drenth bleef er gisteren in de Leider- dorpse commissie ruimtelijke ordening en openbare werken echter bij dat er langs en rond de Oltmansdreef voldoende parkeermogelijkheden zijn. De commissie ging akkoord met een voorstel van B en W om 14.000 gulden uit te trekken voor verandering van de verkeersvoorzieningen in de Schansen, een deel van de flats langs de Engelendaal. Op verzoek van de bewoners werden daar enige tijd geleden bepaalde weggedeelten afgesloten om het automobilisten onmogelijk te maken hard tussen de flats door te rijden. Intussen hebben vooral leveranciers geklaagd dat de flats moeilijk bereikbaar zijn, en dat ook het zoeken er niet eenvoudiger op geworden is. Daarom zullen nu, door de afgesloten bochten, weer fiets- en wandelpaden worden gelegd. Daarnaast zal er meer aan de groenvoorziening in de wijk worden gedaan. En zullen wat weggedeelten smaller worden gemaakt. PCG-er Jan Hekkelman was deenige die bezwaar maakte tegen de kosten. Hij vroeg zich af of wegversmallingen en dergelijke wel noodzakelijk zijn en of niet volstaan kan worden met het plaatsen van palen om de auto's te Dinsdag Hooigracht 38, stichting huisvesting werkende jongeren, 7 30-8.30 uur nam. Mey van Streefkerkstraat 48, informa tieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur Nieuwe Run 20a, vrouwencafé, 9.30 uur vm.-6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.ouderensoos, 2-5 uur nam. Repelsteel, 2-5 uur nam Volksdansen, 7-8.30 uur nam.; Yoga-cursus, 8-10 uur Gemeentehuis Leiderdorp, i onderwijs, 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, finan"'ën, 7.30 uur nam. Lurgerzaal Stadhuis, projectgroep bin nenstad over integraal plan voor de bin nenstad, 8 UUR NAM. Achterstallig onderhoud door gebrek aan geld WARMOND - Aan de Jan Steenlaan in Warmond staat nog steeds het huisje uit de ze ventiende eeuw waar de schil der Jan Steen in 1660 heeft ge woond. Een gedenkplaat uit 1926 siert de gevel maar verder heeft het pand evenals de huis jes ^an weerszijde niets van de oorspronkelijke charme be houden. Op de gedenkplaat staat ver meld: "Hier woonde en werkte Jan Steen van 1656 tot 1660". Of Jan Steen werkelijk gedurende vier jaar Warmonder is geweest staat echter niet vast. Uit de ar chieven is alleen gebleken dat Jan Steen, schilder, in 1660 be lasting betaalde in Warmond. In stukken van voor 1656 komt de Door Frieda Onderwater naam Jan Steen niet voor en van de jaren tot 1660 zijn geen zogenaamde garingslijsten meer te vinden. Van verschil lende schilderstukken staat vast dat zij tot de Warmondse periode van Jan Steen behoren: de Hoenderhof en de Rederij kers. Het huis waar deze beroemde werken waarschijnlijk zyn ge maakt verkeert door geldge brek in slechte staat. De drie huizen aan de Jan Steenlaan die aan elkaar zijn gebouwd, en zo geheel vormen, zijn eigen dom van de gemeente War mond. Het meest rechtse pand je, nummer 38, is er het slechtst aan toe. Tot voor kort was het huisje gekraakt maar het is ei genlijk onbewoonbaar. De dienst gemeentewerken heeft er nu opslagruimte evenals in de stal achter de boerderij op nummer 36. In het woonhuis hiervan woont een bejaarde vrouw die het recht heeft er zo lang te blijven wonen als zij wil. Het huisje op nummer 34 tens lotte wordt gebruikt door de rijkspolitie te water. Oorspronkelijk had het huis van Jan Steen een prachtige puntgevel. In deze eeuw wer den de huizen helaas van een lelijke pleisterlaag voorzien en werd de middelste gevel afge knot. De gemeente Warmond heeft al jaren financiële pro blemen en in een "artikel 12 gemeente" kan er geen nieuw project onder handen worden genomen als er niet ergens een flinke subsidie voor te vinden is. De VVD-fractie heeft al meerdere malen voorgesteld de panden, die eigendom van de gemeente zijn en niet door de gemeente naar behoren konden worden onderhouden, te ver kopen aan mensen of instanties die wel geld voor restauratie hebben. De WD-raadsleden vonden dit ook de enige oplos sing voor ondermeer het huis in Park Leerust, waar ook veel achterstallig onderhoud aan moet gebeuren en voor de boerderij aan de Burgemeester Ketelaerstraat. Progressief Warmond dacht het huisje aan de Jan Steenlaan, voordat het gekraakt werd, te kunnen laten bewonen door iemand die het onderhoud voor zijn rekening wilde nemen en geen huur hoefde te betalen. Na bezichtiging van het huisje echter moest men tot de con clusie komen dat het onverant woord was het nog voor bewo ning te bestemmen. Het CDA hoopt nog steeds op een uitke ring uit een of andere pot om de panden te restaureren en toch in handen van de gemeente te houden. De gemeente Warmond heeft inmiddels een verzoek gericht tot Monumentenzorg om eën uitkering voor het opstellen van een renovatieplan voor de drie huizen. In de loop van volgend jaar komt een groot gedeelte van de gebouwen leeg als de nieuw te bouwen werkplaats voor gemeentewerken in En depoel klaar is. Woensdag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i Ruziemakers aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren twee jongemannen aange houden, die in het vorige wee keinde zonder dat daartoe ook maar enige aanleiding bestond, op het Levendaal een aantal voorbij gangers bonten blauw sloegen. Het tweetal, resp. een 20-jarige Leider dorper en een 19-jarige Leidenaar, heeft inmiddels toegegeven op zondagavond 22 augustus eerst twee Leidse jongelui onverhoeds te hebben aangevallen en kort daarop een andere jongeman in elkaar te hebben geslagen. Het duo is inge sloten in het bureau aan de Zonne veldstraat. Man gedood door betOnpaal Donderdag uur nam.; koffiebar, 8-11 uur tieve werkavond, 8-10 uur n; Gemeentehuis Leiderdorp, beroep en bezwaar, 8 uur nai Gemeentehuis, Oegstgeest, onderwijs en maatschappelijke aange legenheden, 7.30 uur nam Ned. Herv Kerk, Zoeterwoude-dorp, start 700 jaren Zoeterwoude, 8 uur nam. Burgerzaal Stadhuis, projectgroep bin nenstad over integraal plan voorde bin- COMMISSIES Commissie: geen sterke motivering VERGADEREN DURE VERBOUWING VOORSCHOTEN - Ook Voorscho- tense automobilisten zullen bin nenkort scherper op het rode licht moeten letten De commissie voor openbare werken en personeelsza ken praat namelijk aanstaande donderdag over de aanschaf van een rood-licht-c; Op de agenda 1 staan verder de aanleg van fietspa den langs de Van Beethovenlaan, uitbreiding van de parkeergele genheid langs de Prins Bernhard- laan, de restauratie van bomen langs de Voorstraat, de gemeen schappelijke regeling vuilverwer king, de stichting van een school aan de Piet Heynlaan en het bou wrijp maken van grond in Noord- Hofland. Op 6 september vergadert in Was senaar de commissie onderwijs. Daar komen aan de orde het herstel van het jeugdgebouw aan de Dey- lerweg, subsidies aan de sportver eniging Wassenaar en de buurtver eniging Kerkehout en de uitbrei ding van het complex van De Kievi ten. OEGSTGEEST - "Is het verant woord 80.000 gulden te investeren in de verbouw van een zolder ruimte als deze ruimte slechts door drie mensen gedurende zes maan den gebruikt wordt?", zo vroegen de leden van de commissie open bare werken en sport zich gistera'- vond af. Aangezien ook Oegstgeest binnen kort onroerend-goed belasting gaat heffen is het noodzakelijk gewor den voor degenen die bij de invoer ing van deze belasting betrokken zijn huisvesting te vinden op korte afstand van het secretarie en de dienst financiën. B W hadden daarom voorgesteld de zolder ruimte van de dependance aan het Wilhelminapark hiervoor ter be schikking te stellen. Wethouder Thorn was van mening dat het te investeren bedrag niet alleen be zien moest worden in het licht van de in te voeren nieuwe regeling. "Het werk zal zeker meer dan 6 maanden in beslag nemen, daar na de invoering van het nieuwe stelsel, zeker nog geruime tijd van de ruimte gebruik zal moeten worden gemaakt in verband met de vele mutaties die Oegstgeest ten aan zien van de huisvesting kent," zo deelde hij de commissieleden mee. Daarna voorzag de wethouder dat de ruimte zeker gebruikt zal kun nen worden voor onder meer ver gaderingen en als mogelijke expo sitieruimte. De leden van de com missie gingen met deze, naar hun mening zwakke motivatie, niet ak koord. Mr. Boesjes (PvdA) deed het voor stel om opnieuw een voorstel by de commissie in te dienen met daarin een duidelijker motivatie voor de bestemming van de ruimte in de toekomst. Een en ander stuitte op technische bezwaren, omdat reeds in het voorjaar van 1977 van de ruimte door het personeel van de KAFI - een op de o.g.-belasting ge specialiseerde instelling - gebruik dient te worden gemaakt. Uiteindelijk werd besloten om bij aanbieding van het voorstel aan de raad de volgende passage toe te voegen. "De commissie verzoekt het college aan het voorstel een aanvullende motivering te geven waaruit blijkt dat ook op langere termijn de behoefte aan een derge lijke ruimte bestaat." LEIDEN-GEBOREN: Patricia Manelle Chantal.dv R. J. T. M. Comelisseen J. M. Montebc; Christian Diedrich Horst, zv D J. Ruiter en R. H. G. Jenczewski. Anoek, dv H J. Leppink en S. V. ten ba, dv A. v.d. Marei en L Jonker; Debo rah, dv R. Nolet en F. J. M. Hamers; Ri chard, zv N. Blansjaaren A G Blansjaar; Mark. zv B. A. v. Schie en M. G. v. Kooij; Ame Matijs, zv B. A. Stevens en J. G. Burgerjon; Henricus Johannes,* zv H. G. A. Volwater en C. C. C. M. Hooijmans. GEHUWD: J. R. Kanters en E. E. Wil liams; E. Bardawil en H. Chukri; H. J. G Wijsman en A. C. Bakker OVERLEDEN: G. Verbooij (76) m; P H M. Toussaint (14) m; J. J. v.d. Pot (66) m; C. v. Gijn (49) m; I. J. Leemans (65) m; W Koudijs (87) geh gew. m. A. v. Biemen. Kunst-diefstal LEIDEN - In het afgelopen wee keinde is ingebroken in de kuns thandel van Ooms aan de Haar lemmerstraat. Uit een vitrine werd een aantal kunstvoorwerpen ter waarde van f 1225,- weggenomen. De inbraak werd gisteren pas ont dekt. OUDE PEKELA - Maandag is in Oude Pekela de 49-jarige heer F. de Wit dodelijk getroffen door een stuk van een betonpaal. Het onge luk gebeurde op het terrein van de H. Westerschool. Het slachtoffer, dat in Oude Pekela woonde, was hier bezig met een tractor een be tonnen paal uit de grond te trekken. De paal brak af en vloog tegen het achterhoofd van de heer De Wit. Hij overleed ter plaatse. Drumbandshow ZOETERWOUDE - Vrijdag, 3 sep tember, organiseert de drumfan fare "De Rijntamboers" i.v.m. haar 12'/2-jarig bestaan een muzikale stertocht aan de Hoge Rijndijk. Hieraan zullen 4 drumbands deel nemen, drumband "Irene" uit Nieuw-Vennep, drumband "K.N.A." uit Koudekerk, drum band "Leiderdorp" uit Leiderdorp en drumband "N.Z.H." uit Haar lem. De respectievelijke startpunten zijn: 5 Meilaan, Hoge Rijndijk 301, Stadhouderslaan en Antonius- straat. Via verschillende routes zul len de vier drumbands opmarche ren naar de Oranjelaan waar om 19.30 uur een show-optreden zal plaats vinden dat om half tien be sloten wordt met een "tot weer ziens" door de "Rijntamboers". v. d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente. 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, koffiebar, 8-11 uur nam.; Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, gespreksgroep Praxi, theater-werkgroep, 8-10 uur nam. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke don derdagavond 19.00-20.00 uur. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zijkant stad huis). Openingstijden: maandag, dinsdag en woensdag 11.00-12.00 uur, donderdag 18.30-20.00 uur. Telefoon dagelijks tijdens kan tooruren: 143171. Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, telefoon 140483. Algemene informatie dage lijks 10.00 uur. Wassenaarse Onderwij swinkel markt 25 jaar WASSENAAR - Ongerustheid over de hoge pryzen voor groente en vlees in de Wassenaarse winkels, in 1951 in de raad verwoord door het toenmalige raadslid mevrouw Van Harinxma thoe Slooten - Elout, was de aanleiding voor de in stelling van een weekmarkt. Omdat dat nog in datzelfde jaar gebeurde bestaat de Wassenaarse markt 25 jaar. Overigens heeft het Wassenaarse marktgebeuren om meerdere re denen de komende maand een fees telijk karakter, want niet alleen be staat de markt 25 jaar, ze wordt ook al 25 jaar in de Berkheistraat ge houden. Tenslotte jubileert ook marktmeester U. T. de Vries, die destijds van de politie overstapte naar het marktwezen. Hy wordt per 1 oktober overigens opgevolgd door N. van Keppel. Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dins dag 19.00-20.00 uur. Tel. 142144. Dienstencentrum Noordeindsplein 2b. tel. 140483 Algemene informatie dagelijks 9.00-10.00 uur. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en weduwnaars. Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Vissen Verzoeke in het Leiderdorpse raadhuis niet over vissen, al dan niet met het voorvoegsel "goud" te praten, tenzij men een groen exemplaar komt brengen ter opvulling van de leemte, die ontstond door het verscheiden van de wijfjes goudvis. Feest Er zijn feesten te melden, dit maal uit het Wassenaarse. De medewerkers en ouders, die hielpen by de opvang van de groep Noordierse kinderen, worden op 2 september uitge nodigd voor een slot-avond. Plaats van handeling is het kas teel "De Wittenburg". De direc tie van het onderhavige kasteel offreert de avond. Plons Een zwembericht. Op 1 sep tember gaat het wekelijkse in de stichting Dienstencentrum Leiden in het zwembad De Does weer van start. Een knipkaart voor vijf keer zwemmen kost thans zes gulden, zo deelt een medewerk ster ons mee. Dit in verband met de gestegen kosten; de kaart kan voor het zwewmmen worden afgehaald: kaarten van vorig jaar kunnen gewoon wor den opgemaakt. Het zwemuur is speciaal gereserveerd voor de ouderen in deze samenleving. Even de rug-, buik- en armspie ren losgemaakt en hup, in het frisse nat. Elke woensdag van 10 tot 11 uur. Luctor et emergo. Soos ixog een bericht voor de oude ren onder ons. De bejaardenso- cieteit van de Petrus Parochie in het speeltuingebouw aan de Anjelierstraat in Leiden begint donderdag weer. Aanvang twee uur, sluiting vijf uur Sozen be vorderen de gemeenschapszin, maar dit terzijde zich ook kunnen plaatsen voor een landelijke finale die later dit jaar in Amsterdam wordt ge houden. Er zijn twee leeftijds- t twaalf jaar. De eerste twee jswinnaars plaatsen zich ar de finale. De prijzen be an uit Lego-geschenkdozen. Natuur Het onder' de De werkgroep Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert op 5 september in "De Horsten" te Voorschoten een excursie. Verzamelen om twee uur bij de ingang van dit grote bos aan de Papelaan in Wasse naar. De deelnemers zijn en treegeld verschuldigd. Lego Lego-bouwers opgelet, 't Post kantoortje aan de Leidse Her enstraat organiseert in het ka der van de Nationale Lego Bouwwedstrijd een voorronde, waarbij deelnemers niet alleen deelnemers moeten de bouw werkjes zonder hulp in elkaar zetten. Tussen 1 en 15 septem ber kunnen ze worden ingele verd bij 't Postkantoortje. De jury die al dit fraais gaat beoor delen bestaat uit mevrouw T. Regeer, hoofd van de Margriet- kleuterschool, J. Arnoldus, voorzitter van de winkeliers vereniging Herenstraat en C. W. Pouw, voorzitter van de speel tuinvereniging Zuiderkwartier. De prijsuitreiking is zaterdag 18 september om drie uur. De eer ste prijs van de landelijke finale bestaat overigens uit een twee daags bezoek aan Denemarken. Per vliegtuig en eventueel met familielid. WASSENAAR - Het Wassenaarse Nutsdepartement opent zijn sei zoen dit jaar met Seth Gaaikema, die optreedt in Diligentia in Den Haag. Voor de rest van september staan bezoeken aan de Haagse Co- medie in de Koninklijke Schouw burg en een Braziliaanse avond in het Congrescentrum op het pro gramma. De activiteiten in de maand september worden besloten met een bezoek aan De Doelen in Rotterdam, waar het Rotterdams Philharmonisch Orkest speelt. Bernard en Vera Kruysen spreken op 5 oktober in het Astra-theater over inktvissen; in oktober zijn er verder excursies naar de herfstflora in Laren en het Muiderslot, een vijfdaagse clubreis naar de kastelen langs de Loire en bezoeken aan voorstellingen aan de Haagse Schouwburg en het cabaret Tekst pierement in De Doelen. Op het programma voor de rest van het seizoen staan verder een lezing over de verwerking van ruwe steen door Th. de Lange, optredens van de toneelgroep Globe, Cobi Schreijer, André van Duin, Don Quishocking en Toon Hermans. WASSENAAR - De Wassenaarse Raad voor Jeugd-en Jongerenwerk (WRJJ) wil dat er in Wassenaar op korte termijn een jeugdcafé komt. De raad dringt er, in een brief aan B en W, op aan een deel van het ge bouw Nyevelt als zodanig in te rich ten en te verhuren. De gemeente zou subsidie voor inrichting moe ten geven en zich tevens garant moeten stellen voor een eventueel exploitatie-tekort LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57,055 Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2