LEIDSCH m DAGBLAD Ambassadeur naar Angola Tbr en 15 jaar voor doden van taxichauffeur WEINIG ANIMO ACTIE TEGEN LOON STOP Weinig schokkend debat «sKwm vandaag showroomkeukens Nicos Sampson (Cyprus) LEIDSCH m DAGBLAD Twintig jaar voor vihamifbuttinger nv DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35024 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NICOSIA (AP) - Nicosia Samp son (40), die een week lang presi dent van Cyprus is geweest vlak voor de Turkse invasie in 1974, is vandaag in Nicosia tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld vanwege zijn rol bij die gebeur tenissen. Vorige week gaf Sampson toe schuldig te zijn aan „het onder steunen van met oorlog in ver band staande operaties". Giste ren verklaarde hij tegenover de rechtbank in Nicosia: „Ik heb geen spijt van mijn daden". Sampson werd op 16 juli 1974 pre sident van Cyprus, nadat Griekse officieren van de natio nale garde een staatsgreep had den uitgevoerd tegen aartsbis schop Makarios. Deze machtso vername werd uitgevoerd op in- stignatie van het Griekse kolo nelsregime. Sampson was een voorstander van de EOKA-beweging, die streeft naar aansluiting van Cy prus bij Griekenland. De coup leidde tot de Turkse invasie en tot de opsplitsing van het eiland in twee gedeelten. Sampson's advocaat verklaarde tijdens het proces, dat zijn cliënt „altijd de neiging heeft gehad elke opdracht van Griekenland blindelings uit te voeren". Sampson nam het president schap op zich omdat hij dacht dat Makarios dood was, aldus de advocaat. Kort na de Turkse invasie in 1974 trad Sampson af om plaats te maken voor de voorzitter van het Cypriotische huis van afge vaardigden. Snel daarna viel het Griekse kolonelsregime uit- De behandeling van gisteren in de Tweede Kamer was tam, mager en oppervlakkig. Voorspeld was dat het debat sober zou zijn, dat er lof zou zijn voor de Commissie van Drie, dal de meeste partijen hun teleurstelling zouden uit spreken over prins Bernhards ge dragingen, dat een eventueel ge rechtelijk vooronderzoek tegen de prins door de belangrijkste par tijen even zou worden bekeken en vervolgens van de hand gewezen en dat vrijwel elk betoog met een aanhankelijkheidsverklaring aan het adres van de koningin zou eindigen. Die prognose werd op een verbluffende manier wer kelijkheid. Als de PSP'er Van der Lek niet een aantal door anderen in de scha duw gelaten gezichtspunten op de kwestie had geopend dan zou het debat ronduit slaapverwekkend zijn geweest. Juist voor wie oprecht en welover wogen de mening is toegedaan dat de monarchie in ons democra tisch bestel een zinvolle functie vervult (en dus meer is dan een ornament) zal het debat een te-, leurstel[ing zijn geweest. Steeds minder zullen mensen bereid zijn een bepaald gegeven te ac cepteren omdat de traditie dat zo voorschrijft. Juist daarom be hoort over de monarchie voor ve len in Nederland zo'n belangrijk goed) niet in die holle cliché's te worden gepraat,zoals gisteren in de Kamer gebeurde, maar fun damenteel en zonder hinderlijke franje te worden gesproken. Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748. Betrekkingen vandaag officieel aangegaan DEN HAAG (ANP) - Nederland en Angola zijn vandaag diplomatieke betrekkingen aangegaan op het niveau van ambassades, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) - Er is niet veel animo om actie te voeren tegen de loonmaatregel van de regering. Dit is gebleken uit een NIPO- onderzoek waarbij ruim duizend mensen werden geënquêteerd. Van alle ondervraagden zegt 63 jfrocent niets te voelen voor het meedoen aan vakbondsacties voor meer dan 30,- per maand; 18 procent zegt 'wel meedoen' en 19 procent geeft op deze vraag geen antwoord. De 30,- bruto meer per maand, die alle werknemers als gevolg van de loonmaatregel van de regering er sinds 1 juli bij hebben gekregen, wordt door rond 35 procent als te weinig ervaren; 21 procent ant woordde wel zonder die drie tien tjes te hebben gekund en 25 pro cent antwoordde 'dat het zo alle maal prima is' of woorden van ge lijke strekking. Geen mening over deze zaak had 19 procent. Overigens is het het NIPO geble ken dat niet alle werknemers die dertig gulden hebben gekregen. De enquête werd begin augustus ge houden. Veel mensen haden het bedrag nog niet op hun salaris- briefje aangetroffen, maar voor een deel was dat het gevolg van administratief-technische proble men bij het verwerken van dit be drag in de geautomatiseerde salaris, administraties. Volgens een woordvoerder van het NIPO is in een klein aantal gevallen deze wet telijke salarisverhoging niet gege ven en hebben de werknemers, meest van kleine bedrijfjes, dit min of meer stilzwijgend geaccepteerd. Gematigde temperaturen Vannacht opklaringen en mini mumtemperaturen van 15 graden aan de kust tot 10 graden in het binnenland en hier en daar mist. Morgen van het noordwesten uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Maximumtemperatu ren rond 19 graden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 SEPTEMBER Zon op: 5.52 uur. onder 19.27 uur. Maan op: 14.39 uur; onder 23.23 uur Hoogwater te Katwijk te 7.56 en 20.29 uur, laagwater te 3.46 en 16.01 uur. Het besluit is vandaag gelijktijdig in Loeanda en Den Haag be kendgemaakt zo blijkt uit de me dedeling, een gevolg van een tele gram van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken van 18 februari 1976. Nederland erkende toen de door de MPLA geproclameerde volksre publiek Angola. En zei toen ook di plomatieke betrekkingen te willen aanknopen. In april verklaarde minister Van der Stoel in een radio-interview over het uitblijven van enige reactie op het Nederlandse telegram, „dat dereactie uit Loeanda nog wel zal komen". Hij voegde eraan toe niet te geloven dat we het uitblijven van de erkenning „aan onszelf te dan ken hebben". „Want als er nou een land is dat het Portugese kolonia lisme heeft achtervolgd, dan is het wel Nederland geweest, zeker ge durende het kabinet Den Uyl", al dus de bewindsman. Nederland heeft dit jaar via ont wikkelingssamenwerking al hu manitaire hulp aan Angola ver leend ter waarde van bijna drie mil joen gulden. Op de begroting voor ontwikke lingssamenwerking voor 1976 staat voor Angola, Mozambique en Guinee-Bissao een post van 25 mil joen gulden. Van dit bedrag is nu al 2,65 miljoen gulden besteed aan het opzetten van wijkcentra met volkswinkeltjes in de sloppenwij ken van de Angolese hoofdstad. Angola heeft nu ook onlangs de toezegging gekregen dat Neder land dergelijke centra ook wil hel pen opzetten op het platteland. Begin volgend jaar zal er tussen Nederland en Angola een beste- dingsoverleg beginnen, aldus een woordvoerder van minister Pronk. Dan zal ook een bedrag voor hulp aam Angola worden vastgesteld, dat ongeveer in dezelfde orde van grootte zal liggen als de hulp aan Mozambique. Het is niet de bedoe ling dat Angola een concentratie- land zal worden. De voormalige Portugese koloniën in Afrika zullen in het Nederlandse hulpbeleid als een gezamenlijk gebied be schouwd worden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 15 september en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Voor de Kamerdebatten over de Lockheed-zaak en de roL van prins Bernhard daarin bestond gisteren grote belangstelling Gega digden voor de publieke tri bune moesten zelfs op het Binnenhof in de rij gaan staan (foto links). Het verloop van de debatten was overigens weinig op zienbarend. Zoals verwacht schaarde de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer zich achter het rege ringsbeleid in deze zaak en maakte een motie van de PSP om tot strafrechtelijke vervolging van de prins over te gaan geen schijn van kans. Premier Den Uyl liet wel door schemeren dat in de naaste toekomst de handelings vrijheid van de prinsen zal worden bekeken en wellicht beknot. Vanachter de regeringstafel werd voorts steun toegezegd bij een eventueel onderzoek naar wapen-aankopen. Een kamer-meerderhied moet dan wel voorstander van een dergelijk onderzoek zijn. PAGINA 7 Londen maakte vanochtend de balans op: 325 agenten gewond na het steelband- feest. Negenentwintig van hen liggen nog in het zieken huis. En naar schatting hon derden gewonde burgers. PAGINA 6 20 PAGINA'S Piet Schrijvers kreeg een bar bittere pil te slikken. Hij werd door Zwartkruis niet geselecteerd voor Oranje. PAGINA 9 Vrijspraak gevraagd in zaak-RVC PAGINA 10 Extra aandacht voor de zon dagamateurs PAGINA 11 @[5)[5)®ffVD@lfefëDf Premier Den Uyl heeft zijn kabinet met scherpzinnigheid en inzicht geloodst door de gevaarlijke branding, die was ontstaan na dat de resultaten van de Commis sie van Drie over prins Bernhards rol in de Lockheed-affaire bekend waren geworden. Dat is bij het debat van gisteren in de Tweede Kamer wel duidelijk gewordenOok maar de geringste taxeringsfout in deze zaak, waarvan de gevoeligheden on mogelijk met de ellestok te meten zijn, had hem ongetwijfeld tot zinken gebracht. Maar zelfs WD-oppositieleider Wiegel, die het kabinet-Den Uyl toch gaarne tot op de komma bestrijdt, had er niets op aan te merken. De Londendse Financial Times noemt Den Uyl vandaag een "ge raffineerd politicus, die het ook deze keer weer heeft klaarges peeld zich een weg te banen door een mijnenveld". wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele aan met hoae korting kom snel kijken in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, telefoon 02522-19010 I Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur keukens dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur LOOSDUINEN - Prinses Bea trix heeft vanmorgen de nieuwe Emiliehoeve in Loosduinen geopend. Het behandelcentrum voor verslaafden aan drugs en alcohol telt nu vijftig bewoners en is de grootste therapeutische gemeenschap voor verslaafden in Europa. Vanwege de ongewone behan deling op de Emiliehoeve - sinds 1972 worden er géén drugs en of medicamenten meer gebruikt - trekt de Emiliehoeve tot ver bui ten ons land grote belangstel ling. Dat bleek ook uit de drukte bij de opening van het nieuwe gebouw. Een bouwwerk van hout en steen, dat samen met de inrichting van de oude hoeve tot administratie- en werkruimte in totaal 1.7 miljoen gulden heeft gekost. Het accent tijdens de opening lag op de onthulling van een beeld door prinses Beatrix. Een beeld, dat het innige contact van verslaafden onderling symboliseert en dat door hen zelf is gemaakt. Plenty parkeerruimte Nu recht om te sterven in Californië den in verband met verdachtes sterke afweerhouding. Hij zou "vol gens de rapporteurs tijdens zijn de tentie tot het ondergaan van de dringend nodige psychiatrische behandeling moeten worden ge motiveerd, waarna met toepassing van artikel 120 van de gevangenis- maatregel alsnog tot de behande ling zou kunnen worden overge gaan. De rechtbank overwoog echter in het vonnis dat tbr toch moet wor den opgelegd om een wettelijke grondslag te krijgen voor eventuele voortzetting van de behandeling na het verstrijken van de straftijd. Janus N (17), het jongere broertje van Dirk N., werd terzake van we- derrechterlijke vrijheidsberoving van de taxichauffeur en heling van een deel van de buit veroordeeld tot 21 weken tuchtschool, waarvan twaalf weken voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Hij is al op vrfje voeten gesteld. Bepaald werd dat een op hem in beslaggenomen bedrag van 45,55 zal worden teruggegeven aan de erfgenamen van G. Hofstede. Tegen Janus was een tuchthuis straf geëist van zes maanden, waar van een maand voorwaardelijk. DEN HAAG (SP) - Met de dood van Dirk N. is het recht op strafvorder ing tegen hem vervallen. De officier van justitie is in zijn strafvordering alsnog niet ontvankelijk verklaard. Dit is het vonnis dat de Haagse rechtbank vandaag wees in de zaak tegen Dirk N. (20), die op 24 augus tus in zijn cel in het Haagse huis van bewaring zelfmoord pleegde. Een week eerder was levenslange gevangenisstraf tegen hem geëist terzake van diefstal met geweld pleging, de doodslag op de Haagse taxichauffeur Gerard Hofstede en voor de doodslag op de'Rijswijkse rechercheur W. de Krijger. Zijn compagnon in de misdaad, Anton V. (19) werd voor diefstal met geweldpleging en het mede- plegen van doodslag op de taxi chauffeur veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de re gering. Anton V. was niet versche nen om het vonnis zelf aan te horen. Hij had verkozen in Utrecht te blij ven, waar hij tijdelijk is opgenomen in het selectie-instituut dat is ver bonden aan de psychiatrische ob servatiekliniek. Tegen Anton V. was vijftien jaar geëist zonder tbr. De tbr was ontra- Recordvangst aan heroine BANGKOK - De Thailandse politie heeft twee Nederlanders gearres teerd na een recordvondst van 150 kilogram heroine die het duo als "motorolie" in drums door de lucht naar België had willen verzenden, waarde ongeveer 15 miljoen dollar. De Nederlanders zouden centrale figuren zijn in een zes man sterke smokkelorganisatie, die verbindingen zou hebben in Singapore en Hong Kong. SACRAMENTO - Aan gouverneur Brown van Californië is gisteren ter ondertekening voorgelegd een nieuwe wet, de éerste in zijn soort in de Verenigde Staten - die het recht op sterven van ongeneeslijke zieke en kunstmatig in leven ge houden mensen erkent. De wet zal het volwassen patiënten die in een ongeneeslijk stadium van ziekte gekomen zijn, door middel van een ondertekende "levende wilsbeschikking" mogelijk maken artsen te verzoeken apparatuur uit te schakelen die voor hun voortle ven onmisbaar is. De wet was met 43 tegen 25 stem men door de volksvertegenwoor digingvan Californië goedgekeurd. Een woordvoerder van de Rooms- katholieke gouverneur Brown heeft gezegd dat deze "moeite heeft" met de nieuwe wet. KIP-WEEK v a. zaterdag 28 au gustus t.m. zaterdag 4 september 1976 Chrispijn Caravanbedriif B.V. I Rijndijk 123, Leiden, 071-764256. Tussen de Vink en Haagsche l Schouw. Zie adv. pag. 14

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1