ZENDEN: VERSLAVING Ontmoeting FM-babbelaars leic/se agenda Sfeervolle ruimte voor Houtkampgroep Voorschotense arts Swen nam afscheid RIJNSBURG - "Attentie 3 meter, attentie 3 me ter. Donald Duck roept en luistert!". Vlak na het uitvallen van Hilversum 4 op de F.M. band neemt een groeiend aantal etherpiraten bezit van deze golflengte, om hun klandestiene hobby uit te oe fenen. Door Jacques Onderwater Het aantal van deze Rob Outs Lex Hardings in spe neemt vooral sinds het verdwijnen van de illegale pop-stations enorm toe. Wie zijn de personen achter Donald Duck, Hotel Yankee, Ro- tel, Sherato Calypso en andere min of meer fantasierijke namen. De piraten weten het soms zelf ook niet en vandaar dat, in navol ging van Amsterdam, er over de band (radio) besloten werd tot een kennismakingsbijeenkomst. Via de radio werd daartoe opge roepen. "Komt allen naar de grote kerk in Rijnsburg, vandaar uit gaan we gezamenlijk naar een nog onbekende gelegenheid, om zodoende met elkaar kennis te kunnen maken". De opkomst viel tegen. Van de on geveer 120 klandestiene F.M. "zendelingen" binnen de Leidse regio hadden er maar twintig de moeite genomen om zich in Rijnsburg te vervoegen. De leef tijd varieerde van 13 tot plm. 27 jaar. Initiatiefnemer Joop S. (24): "Het valt me wat tegen. Maar ik denk dat de meeste bang waren om gepakt te worden door (P)appa - (T)ango - (T)ango, vooral ook omdat de uitnodiging over de radio te beluisteren viel". Joop S.: het klinkt crimineel, maar men heeft het in die kringen niet zo op eigen namen. Er wordt dan ook vrijwel constant gewerkt met de "skip names" (de namen Zoeterwouds waterfeest trok veel belangstelling ZOETERWOUDE - Het waterfeest dat de K.P.J. zondagmiddag bij de familie Berg in en op de Noord Aa in Zoeterwoude hield trok, zowel van de deelnemers als de kijkers, veel belangstelling. Het eerste on derdeel was het boegsprietlopen op een p v.c.-buis van 10 meter. Zij die droog bleven kwamen in de finale, waar de tijd een belangrijke rol speelde. Wils v. d. Lubbe-Borst was de snelste dame in 9,5 sec. Snelste heer was Adrie van Diemen in 6,5 Als tweede onderdeel stond het tobbetje varen op het programma. Een spektakelstuk dat veel van de evenwichtskunst van de deelne mers vraagt, bovendien moeten ze geen watervrees hebben. Volop sensatie maar ook dikwijls span nende strijd met in beide catego rieën dezelfde winnaars als bij het boegsprietlopen. Vrijdagavond organiseert de K.P.J., na een onderbreking van enkele jaren weer de "Tour de Be- nthutten". De deelnemers worden ingedeeld in diverse categorieën waarbij onderscheid wordt ge maakt tussen fietsen met of zonder versnelling. De start vindt plaats om 19.15 uur. LEIDEN - Geboren: Hendrik, z v G. Schaap en C A. de Vreugd, Sanne Erik, z v B E F. Spaargaren en M. A. H. M. Buseman, Ronnie Gijsbertus Johannes, zvJ.A.vd Zweten G M. Baars, Wendy, dvC.W. Klerks en M. Hutch, Robby.z v. L. C. Ouwerkerk en J. C Lambooij, Syl via Adnana Cathanna Yvonne, d v J. Bastiaan en Y. J. J. Buijn, Maurice Lau rent, zvA.M. Grooijmans en I. M. v. d. Hoeven. Getrouwd: T. A I. Versteegen en M. P. T Brinkman, A Smaling en E. H Ravensbergen. Overleden: A Duin dam (93) m; W. M. Vlasveld (66) m; W. Nieuwenhuijs (76) m, S. Swanenburg (65) m; A Voorbij (75) m. WARMOND - Overleden: A. Maan (77) m: H A de Goort (68) e v P H v Heel. Getrouwd E H E. v. d. Velde en S. C. Versteeg. F. S. Koning en F. W. A M. v. Moortel. Ondertrouwd Th. J M. Duin hoven en C. M Tebarts; C. Th. Bon en C. A. Witsenburg. Diefstal van rouwartikelen LEIDEN Bij de Leidse politie is aangifte gedaan van vermissing van twee met t auwartikelen ge vulde houten koffers. Beide kof fers waren eind vorige week door een bode bij een in de Koppen- hinksteeg gevestigde lijkkisten- makerij voor de deur neergezet Een onbekende moet de koffers even later hebben meegenomen. De houten kisten bevatten twaalf grijze rouwgordijnen, een sier- kleed, een houten kruis en twee nikkelen kandelaars. De waarde van het vermiste materiaal wordt op ongeveer 2500,- geschat. van de stations). De gesprekken gaan in de trant van:"Zeg Apol lo, het bakkie van Calimero heb ik verkocht aan Activity". Een leek verwacht op z'n minst te zijn beland in een collage van t.v.-fragmenten. Joop: "We moe ten wel zo werken, want de PPT opsporingsdienst heeft al ge noeg aan onze namen om onze hobby nog beter in de peiling te houden". "We zijn beslist geen 27 mc'ers. Er is een groot verschil tussen der gelijke knoeiers en de FM band babbelaars. 27 mc'ers bezitten to taal geen technische kennis en storen doorlopend op de t v., ra dio en zelfs de wasmachine". Zonder al te veel technische uit drukkingen wordt het uitgelegd: Die lui kopen doodleuk een bakkie (zender), antenne en de overige pluggen en snoeren in een klein winkeltje, gaan naar huis, stoppen het batterijtje in de zender en gaan een beetje rom melen. En wat ze er uitkramen slaat nergens op. Het enige wat hen interesseert is het weer, de tv-programma's en de buren. Wij maken het bakkie zelf en praten in hoofdzaak over technische aangelegenheden. Iets waar je als zender, en ontvanger, wat van kunt opsteken". Het wordt tijd voor de foto. En thousiasme om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd ont breekt. Kreten als "moet dat nou persë" en "graag een wazige foto op afstand anders word ik zo her kend" zijn niet van de lucht Op stellen naar grootte is er ook al niet bij. "De 15 Watt jongens graag achteraan (hele sterke zen ders). geef de kleintjes ook een kans" Dat is nu vervelend want de sterk ste zender behoort toe aan de jongste en kleinste deelnemer van het "congres" Peter van K een binkie van net 13 jaar, die zes maanden geleden voor zichzelf is begonnen en nu een zender bezit die in een ruime omtrek van Lei den te beluisteren valt. Hij is een beetje teleurgesteld. "Vorig jaar ben ik door het zenden blijven zitten op school. Nu mag ik van mijn vader alleen nog maar in de week-ends zenden". Jammer voor Peter, maar hij troost zich met de gedachte dat hij op vrij dagmiddag de bak mag ophalen bij zijn vader hoewel hij hem op zondagavond al weer moet inle- Peter is, evenals vrijwel alle ande ren. begonnen met het afluiste ren van de politieradio. Joop "Eerst zijn het de politieberich ten, later de amateurs en op een zeker moment voel je gewoon dat je ook zoiets moet doen". Dat is erg simpel want in elke techni sche groothandel is er voor pa kweg 20 gulden een zg. "jostv- kit" te koop. Met een goede an tenne erbij ben je dan voor een kleine zestig gulden een F.M - zender met een bereik van vijf ki lometer. "Vanaf dat moment kun je je ook als verslaafde laten inschreven", aldus Joop. "Tijd om te eten is er niet meer by". Langzamerhand wordt het tyd om naar de nog "onbekende be stemming" te vertrekken waar onder het genot van bier, koffie en cola (Peter) het uitwisselings programma kan gaan plaatsvin den. Tips ter voorkoming van in beslagneming, sterke verhalen en goedkope adressen vinden gretig aftrek. Joop heeft een pri meurtje, een zender niet groter dan een pakje shag op een spe ciale zwevende manier gecon strueerd. Het kleinood wordt met voorzichtigheid behandeld en oogst alom bewondering. Alleen de zendtransistor ont breekt. "Het geheim van de smid en uit veiligheidsoverwegingen, daar iets dergelijks wel voor zien van een "oor" direct door de opsporingsdienst in beslag ge nomen kan worden", zo wordt terloops meegedeeld. Muziek De FM-zendamateurs zenden over het algemeen weinig muziek uit. De kans dat je gepakt wordt is dan aanzienlijk groter. Het niet betalen van Bumarechten en het commerciële karakter zijn daar van de oorzaken. "Radio Rijns burg is deze week tweemaal ge pakt. Niet dat ik dat erg vind hoor. Die jongens zijn zo gek van zichzelf dat ze doorlopend hun eigen T-shirts dragen. Kijk, dan is het niet leuk meer". De twintig "congregisten" uit de Leidse regio die tijdelijk hun "bakkie" in de steek lieten om el kaar nu eens lijfelijk te ontmoe ten. Over het eventueel oppakken door de PTT-opsporingsdienst zit men niet in. Joop: "Je moet het een beetje aankleden. Beslist geen heisa maken, want dan nemen ze je hele zootje in beslag. Een bak koffie wil we! eens helpen om alle overige technische apparaten te behouden. Alleen als de bel gaat terwijl ik zend, schrik ik op en probeer alles zo snel mogelyk te verbergen voor de "gele kanarie". Men treurt dan ook niet als inbe slagname plaatsvindt. In het uit erste geval komt de zaak na een jaar voor en kom je er met een kleine boete vanaf De officiële zendamateurs, met vergunning en diploma's komen er tijdens de gesprekken be kaaid af, daar zij verplicht zijn om illegale "hobbyisten" aan te geven. Toch denken sommigen er over om in de toekomst een officiële licentie aan te vragen. Apollo: "Als het zo door gaat en te druk wordt op de FM en de uitbreiding optimaal is ga ik het beslist doen". MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm -6 uur nam Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 'tBreehuys, Breestraat 19. open huis, 2-5 Morsweg 10, buitengewone vergadering adviesraad voor de binnenstad, 8 uur Gemeentehuis Leiderdorp, commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie openbare werken en sport. 7.30 uur nam. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maat schappelijk werkster. Koord-Studio Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend maandag t/m vrijdag 10,00-18 00 uur en 19.30-23.00 uur Zon dag 19.30-23.00 uur. Oude Rijn 88, tele foon 144000. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzor ging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325 Geopend maandag t/m vrydag 12.00-17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk Oude Ryn 44c, Spreekuur dagel 14.00-15.00 uur. Maandag en dins dag 19.00-20.00 uur. Tel. 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw Binnenstad. Gerecht 10, woensdag 17.00-18.00 uur; Noord, van Hogen- dorpstraat 36, maandag 10.30-11 30 uur; Kooi, Driftstraat 49a, dinsdag 10.30-11.30 uur; Morskwartier Buurthuis Morskwartier. Topaas laan, tel. 761198, woensdag 10.00- 13.00 uur; Tuinstadwyk, Heren gracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Ja- cobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstre ken van de Nederlandse Bond van Weduwen ('s avonds en in het wee keinde). Dienstencentrum Noordeindsplein 2b. tel. 140483 Algemene informatie dagelyks 9.00-10.Ö0 uur. W duwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en weduwnaars. Roomburgerlaan 55 Leiden, telefoon 123235. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap kin dercentra Leiden. Hooglandse Kerkgracht 4, telefoon 130360 Geopend dinsdag t /m vrijdag 9.30-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Koord-Studio Centrum voor intermenselijke be trekkingen. Geopend maandag t lm vrydag 10.00-18.00 uur er 19.30-23.00 uur. Zondag 19.30-23.00 uur. Oude Ryn 88, telefoon 144000 VALKENBURG - Een Voor schotense automobilist is zaterdag met zijn auto geslipt op de Hoofd straat in Valkenburg. De politie wijt het ongeval aan de natte weg. De Voorschotenaar sloeg over de kop en kwam tegen een hek tot stil stand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de auto werd zwaar beschadigd. LEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging var> 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. not Zr i In het clubhuis van de padvinders werd, met foto's en werkstukken, i zaamheden van de Houtkampgroep Slaapzaal grootste wens LEIDERDORP - Met een "open huis" en een parkconcert vierde gisteren de Houtkampgroep (voor lichamelijk gehandicapte padvin ders in Zuid-Holland en dan met ie de regio Leiden) haar zilveren jubileum. Onder de zeer vele be langstellenden die een kykje kwa- nemen, bevonden zich bur gemeester Van der Have en we thouder Drenth van Leiderdorp. Vreemd Het lijkt zo op het eerste gezicht wat vreemd dat de Houtkampgroep 25 jaar bestaat, omdat het park de Houtkamp er nog lang geen kwart w is, maar vroeger bestond deze padvindersvereniging onder een andere naam Ongeveer zestig gehandicapte pad vinders en padvindsters en zo'n vijftien leiders komen geregeld bij- i onder leiding van voorzitter en hopman J. H. van der Steen in de voormalige stallen van boerderij De Graaf, pal naast de kinderboer derij in de Houtkamp. "Het open huis was bedoeld om iedereen te laten zien wat we hier nu eigenlijk doen", aldus hopman Van der Steen. Dat blijkt het hele scala van pad- vinderlijke bezigheden te zijn, met als hoofddoel, voor zover mogelijk, het kweken van zelfstandigheid. Gistermiddag kon men zien hoe de Houtkampgroep is gehuisvest in de grote, totaal verbouwde stal, ruime stoelen rond een groot open haardvuur achter de halfronde stal- ramen. Een zeer sfeervolle ruimte waarin het goed toeven is. Verder is er een royale keuken, aangepaste toiletten en een grote ruimte waar allerlei activiteiten kunnen worden ontplooid. Regel matig wordt overnacht in het club huis, maar de slaapaccommodatie is nog verre van ideaal. De Hout kampgroep heeft als grote wens een bouwvallig gedeelte van de stal om te bouwen tot permanente slaapzaal. De gehandicapte pad vinders ervaren de lange weekein den in de Houtkamp als zeer plezie rig. De Houtkampgroep is dan ook al druk bezig gelden voor dat doel in te zamelen. Architect Van der Sterre denkt voor ongeveer 20.000 gulden het karwei te kunnen kla ren, aldus de hopman. 'Tel er dan nog zo'n 10.000 gulden by voor de aanschaf van dubbelbedden en verdere inrichting en we hebben een schitterende slaapzaal". Volgens wethouder Drenth van Leiderdorp behoeft men er niet aan te twijfelen of die slaapzaal komt er. "Wy vinden het byzonder plezierig dat we de gehandicapte padvinders dit onderkomen kunnen bieden. Het spreekt vanzelf dat je dan op zeker moment ook moet helpen om bepaalde gewenste voorzieningen tot stand te brengen. De leiding van de Houtkampgroep en de gemeente moeten straks maar eens om de tafel gaan zitten en de zaak bekijken. Het zal allemaal best lukken". VOORSCHOTEN - Tijdens een zeer drukke receptie in het Cultu reel Centrum heeft de huisarts F. H. W. Swen afscheid genomen van zijn patiënten en vele bekenden uit Voorschoten. Na 23 jaar als huisarts werkzaam te zyn geweest, gaat dokter Swen zijn taak iets vereen voudigen en de 63-jarige arts wordt met ingang van 1 september me disch directeur van het verpleeg- en reactivatietehuis St. Bernardus te Sassenheim. Als tastbaar bewijs van de dank van zijn patiënten was er een enveloppe met inhoud. De inhoud zal besteed gaan worden aan een sieraad voor zijn echtgenote en enige gemakke lijke stoelen voor de vrije tijd. Dokter Swen nam 23 jaar geleden de huisartsenpraktyk over van dokter M. van der Stoel. Hy heeft zich bijzonder ingespannen om te Commissies vergaderen OEGSTGEEST - Vanavond verga dert de Oegstgeester commissie voor openbare werken en sport. Op de agenda staat ondermeer de be schikbaarstelling van een krediet van 80.000 gulden voor het geschikt maken van de zolder van het pand Wilhelminastraat 25-27. Daarin moeten de mensen gehuisvest worden die zich gaan bezighouden met de invoering van de onroerend-goed belasting. De commissie praat verder over het busbanenplan, dat eveneens ter sprake komt in de vergadering van de commissie financiën en cultu rele zaken, die op 31 augustus ver gadert. Deze commissie praat ver der over de keuze van een verzets- monument dat in het Bos van Wijc- kerslooth moet komen te staan en de vraag of het beeldje "De Forens" op een sokkel moet worden gezet. Verder komt het regionaal distributie-planologisch onderzoek in discussie. De Oegstgeester commissie voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden praat ondermeer over de verlening van een aantal onderwijskredieten, de ombouw van de c.v.-installatie in de chr. kleuterschool De Hazenwei en vaststelling van de vergoeding va konderwijs by het gewoon lager onderwijs. LEIDERDORP - Vanavond ver gadert in Leiderdorp de commissie Ruimtelyke Ordening en Openbare Werken over het isoleren van schoolgebouwen, de verkoop van grond, het afsluiten van de Bos- en Wilddreef, de parkeerproblemen aan de Oltmansdreef en de recon structie van de kruising Acacia laan, Hoogmadeseweg. Ericalaan. Op 1 september vergadert de Leiderdorpse commissie beroep en bezwaar. Aan de orde komen be zwaren van de vereniging "De Ker- veltuinbewoners", de heer J. de Jong en een aantal hondenbezitters tegen de navordering hondenbelas ting. komen tot "een medisch geheel" voor de patiënt. Hij ziet voor de toekomst dan ook de groepsprak- tijk, waarbinnen de huisarts wel een belangrijke plaats inneemt, maar gesteund kan worden door maatschappelijke werkers en wijk- verplegers. Tijdens het afscheid werd ook de echtgenote van de huisarts niet vergeten. Zy heeft al die jaren daadwerkelijk als dokter sassistente en verpleegster haar man bijgestaan. Het echtpaar Swen blijft in Voorschoten wonen. VOORSCHOTEN - De ophaal dienst voor grofvuil in de gemeente Voorschoten komt op 8 september in het Vernèdepark, de Badhuis straat, Parkstraat, Noortheystraat, Stadwijkstraat, Sophiakade, Nieuw Voordorpstraat, Prof. Zer- nikelaan. Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorentzlaan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Einthovenlaan, Prof. Debije- laan, Anth. van Leeuwenhoekkade, Lord Baden Powellweg, Kamer- lingh Onnesplantsoen, Raadhuis laan (ten oosten van Vlietzicht), Prof. v. d. Waalslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan (ten oosten van Prof. Asserlaan), Prof. Zeemanplantsoen, Gerard Douplantsoen, Carel Fabritiuslaan, Anthonie van Dijcklaan, Johannes Vermeerplantsoen, Govert Flinck- plantsoen, Rembrandtlaan, Albert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bol- laan, Jan Steenlaan. Ruysdaelhof, Van Ostadehof, Paulus Potterd- reef, Frans Halsplantsoen en Nic. Maeskade. De dienst komt op 9 september in de wyk Noord-Hofland, aan de Hofweg (tussen Voorschoterweg en Leidseweg), en Leidseweg (tus sen Voorschoterweg en Vinkweg). SIERADEN GESTOLEN LEIDEN - Een bewoonster van de Haagweg heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van een aantal sieraden ter waarde van en kele duizenden guldens. De diefstal moet vrijdag tijdens haar afwezig heid zyn gepleegd. Ontvreemd werden twee gouden ringen, een gouden broche, een gouden arm band, een gouden horloge en een gouden ketting. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen, zodat het hier volgens de politie vermoede lijk om een insluiping gaat. In de emballagehal van Krantz aan de Oude Singel is vrijdag door tot nog toe onbekende oorzaak een kartonnen doos met klossen garen in brand geraakt. Er ontstond een schade van ongeveer f5000,-. De brandweer heeft het vuur geblust.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2