LEIDSCH DAGBLAD Treinongeluk bij Parijs: geen doden, wel gewonden Wiegel achter regering vandaag ZES DODEN IN SOWETO VRACHTWAGEN BLOKKEERDE SPOORWEG-OVERGANG Kaping in Vietnam Dit weekeinde Personeel verontrust over bezwaren tegen opknappen Endegeest LEIDSCH DAGBLAD Veel bomen verrot in Wassenaar MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35023 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PARIJS (ANP) - Volgens de Nederlandse Spoorwegen zijn er geen doden gevallen bij het trein-ongeluk dat zich van ochtend vroeg (6.40 uur) even ten noorden van Parijs heeft voorgedaan. De express-trein Nice-'s Hertogenbosch kwam op een spoorweg-overgang in botsing met een vrach tauto. Daarbij ontspoorden de vier voorste wagons. In de trein zaten ongeveer 450 Nederlandse vakantiegangers van wie er volgens de NS ongeveer dertig met over het alge meen lichte verwondingen in ziekenhuizen zijn opgeno men. Het ongeluk ontstond omdat een vrachtauto door onopgehelderde oorzaak op de spoorwegovergang was gekanteld. Aanvankelijk leefde men in de veronderstelling dat de vrachtwagenchauffeur bij het ongeluk om het leven zou zijn gekomen maar latere berichten spraken dit tegen. De chauffeur zou zijn uitgestapt om de machinist van de aanstormende trein te waar schuwen maar een botsing toen niet meer te vermijden. De machinist van de trein schijnt er wel emstig aan toe te zijn. Hij kon pas na een uur door de brandweer uit zijn cabine worden bevrijd. De hele trein, bestaande uit 15 rei zigersrijtuigen en twee autowa gons, was afgehuurd door de Franse Toeristen Service (FTS) in Amsterdam. Volgens de heer Van Leeuwen van dit reisbureau en vol gens de NS zaten in de trein uitslui tend Nederlandse vakantiegan gers. Het treinverkeer tussen Brussel en Parijs moest worden omgeleid wat tot ernstige vertragingen aanlei ding gaf. Vanmorgen om elf uur vertrok uit Parijs een lege trein om bij het plaatsje Compiegne de ge strande vakantiegangers op te pik ken. Deze trein zal niet tot Den Bosch rijden maar doorrijden naar Amsterdam waar hij vanavond tus- aankomt. BANGKOK (UPI) - Een Virtr.a- mees is gedood en een passagiers vliegtuig van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France be- I schadigd door de ontploffing van een granaat tijdens een poging tot vliegtuigkaping op het vliegveld van Ho Tsji Minh-stad (voorheen Saigon) in Vietnam. Het toestel, een Caravelle, stond za terdagavond op de luchthaven Tan Son Nhoet klaar voor vertrek naar Bangkok, toen de kaping plaats had. De kaper liet de 30 passagiers za terdagavond laat en de bemanning gisteren vrij. Het toestel werd beschadigd en de kaper gedood, toen functionarissen het toestel bestormden en de Viet namees twee-granaten tot ontplof fing bracht. Niemand anders heeft j letsel opgelopen. De nog Steeds niet geïdentificeerde kaper had een ongehinderd vertrek j naar Bangkok geëist. Weinig verandering In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen of een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. In de nacht hier en daar mist en minimumtemperaturen omstreeks 15 graden. Maxima rond 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 31 Augustus Verwrongen treinstellen liggen schots en scheef over en naast het baanvak, waar vanmorgen vroeg de Nice- Amsterdam exprestrein in botsing kwam met een vrachtwagen. De NS deelde mee dat er geen doden te betreuren zijn. Wel waren er ongeveer 30 gewonden. In de trein zaten ongeveer 450 Nederlandse reizigers. Ajax trapt in de val van Hughes In de eredivisie zorgde Haar lem gisteren voor een grote verrassing door Ajax met 2-0 te kloppen. Het Ajax van Ivic, dat het initiatief tegenwoordig liever aan de tegenstander laat, bemerkte eens te meer, dat de weg te rug naar de top vol met kui len en gaten zit. Achteloos trapten de Amsterdammers Feyenoord en PSV, de twee an dere topploegen, wonnen wel, maar erg overtuigend speelden zij beslist niet. In ieder geval hadden zij de handen vol aan op papier beduidend mindere ploegen als Sparta en Go Ahead Eag les. Een en ander ontlokte onze medewerker Wim Rijs- bergen de opmerking: "Er gaan deze competitie nog rare dingen gebeuren". Gerrie Knetemann won de Profronde van Nederland, een erg rommelig en slecht georganiseerd evenement. Naar aanleiding van de pres taties van de Nederlanders formeerde ploegleider Eddy Beugels zijn ploeg voor het wereldkampioenschap, dat volgende week in Italië ver reden zal worden. 'Leide- naars' Gerben Karstens en Joop Zoetemelk zijn uiter aard van de partij. James Hunt zegevierde op Zandvoort in de Grand Prix van Nederland. Hij kwam door die overwinning weer dichter bij Niki Lauda, die nog steeds het klassement voor de wereldtitel aan voert. 18 PAGINA'S De Britse Nederlandse Grand Prix (Ja mes Hunt neemt voldaan zijn helm af nadat hij het karwei op Zandvoort had geklaard. De races eisten overigens weer hun tol. Een 29-jarige baan commissaris kwam om het leven toen hij door één van de bolides werd aangereden PAGINA'S 9-13 PPR wil een onderzoek naar de wapenaankopen in het verleden PAGINA 5 Koeweit zet grondwet bui ten werking PAGINA 7 EMMEN (ANP) - De 18-jarige Al- bert B. uit het Drentse Veenoord heeft bekend gisternacht zijn even eens uit deze plaats afkomstige 14- jarige neef Grietus B. te hebben gewurgd. Dit nadat de twee jon gens ruzie hadden gekregen en met elkaar hadden gevochten. Albert werd gisteren kort na de ontdek king van het dode lichaam van Grietus in een bietenveld aange houden. JOHANNESBURG (Reuter) - In het afgelopen weekeinde zijn bij incidenten in de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg zes zwar ten gedood. Twee van hen werden dodelijk getroffen door kogels uit vuurwapens van de politie, zo heeft een politiewoordvoerder vandaag meegedeeld. Hij zei dat oproerbrigades vandaag probeerden een eind te maken aan gevechten tussen groepen zwarten, die zich toen echter tegen de politie keerden en met stenen gingen gooien. De politie opende het vuur en doodde twee zwarten. De overige slachtoffers zijn volgens de politie bij onderlinge twisten om het leven gekomen. Het aantal doden dat vorige week in Soweto is gevallen wordt officieel opgegeven als 41. Zestien van hen zijn door de politie doodgeschoten. Volgens niet-officiële opgaven zijn 287 mensen gedood sinds de onlus ten in juni in Soweto begonnen. Felle aanval tegen Leidse gemeenteraadslid (PvdA) AHöppener. LEIDEN - Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest heeft er in een brief aan het gemeentebestuur en de gemeenteraad van Leiden zijn verontrusting over uitgespro ken dat de renovatie van enkele delen van het ziekenhuis "wordt tegengehouden" door het gemeenteraadslid A. Höp pener (PvdA). Het personeel vindt het vol strekt onduidelijk wat het raadslid beweegt en hoe zyn handelwijze te rijmen valt met de "zorgvuldigheid, objectivi teit en deskundigheid die men van een functionaris op deze plaats mag verwachten". Zoals bekend heeft Höppener ernstig bezwaar gemaakt tegen de re novatieplannen voor de pavil joenen Dames E en F en Heren F, omdat hij meent dat er, in dachtig de "moderne inzichten over psychiatrie", kleinere Het personeel herinnert er aan dat Höppener, toen de plannen op 3 juni j.l. in een commissie vergadering ter sprake kwa men, voör'de renovatieplannen stemde. Pas'nadat de plannen voor de zwakzinnigenafdeling Voorgeest op 16 augustus j.l. door de gemeenteraad waren goedgekeurd, maakte het raadslid voor het eerst zijn be zwaren tégen de renovatieplan nen voor Endegeest kenbaar, aldus het personeel. Het personeel vindt de motie ven van het raadslid "geheel onaanvaardbaar" en wijst erop dat de patiënten en het perso neel de renovatieplannen "zeer positief' beoordelen. In de brief wordt er verder op gewezen dat de te renoveren paviljoenen ruim gebouwd zijn en in goede bouwkundige staat verkeren. Afbreken is volgens het perso neel verspilling. "Na de ver bouwing staat een derde van het aantal bedden van de dames paviljoenen in éénpersoons kamers. De overige zijn ver deeld in compartimenten van drie bedden. Op Heren F ont staat eveneens een verdeling in éénbeds kamers en comparti menten benevens een aanzien lijke uitbreiding van het woon gedeelte". Het personeel vindt dat Höppe- ners handelwijze "zweemt naar obstructie". Aan het gemeente bestuur en de gemeenteraad wordt gevraagd de kredietaan vragen voor de renovatie "on verwijld" goed te keuren. De brief is ondertekend namens de Dienstcommissie, het Intern Kontakt Orgaan, de Leerlin- genraad en de Medische Staf. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 14 september 1976 en ontvang de Ikrant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG (SP) - WD- fractievoorzitter Hans Wiegel heeft vanmiddag tijdens de Kamerdebat ten over de Lockheed-affaire ge vraagd om opheldering over de po gingen van de vliegtuigfabriek Lockheed om steun te krijgen bij Kamerleden in Nederland. Wiegel vindt de opmerkingen daarover in het rapport-Donner onvoldoende. Hij wil onder meer weten wie er bij betrokken waren. Tijdens de debatten onderschreef de WD-fractievoorzitter ten volle het door de regering in de zaak iLockheed gevoerde beleid. Vol gens hem heeft prins Bernhard er iecht op de gelegenheid te krijgen om het vertrouwen in hem te her stellen. Bewondering zei Wiegel te hebben voor koningin Juliana die "in deze, ook persoonlijk voor haar zo zware tijd het belang van de staat heeft gediend". Wiegel zei verder dat de discussie in de Kamer "onder geen beding mag [leiden tot strijd tussen de regering jen oppositie". ■Hij deelde de conclusies die de re- igering heeft getrokken uit het rappoort-Donner, inclusief de con clusie dat geen strafrechterlijk on derzoek tegen prins Bernhard dient te worden ingesteld. Ook de meeste woordvoerders van de andere poli tieke groeperingen in de Tweede Kamer schaarden zich achter de conclusies van de regering. Alleen de tweemansfractie van de PSP drong aan op een strafrechte lijk onderzoek. In de grootste rege ringsfractie. die van de PvdA, zijn wel enkele leden die voor zo'n on derzoek voelen. Maar fractieleider drs. E. van Thijn liet dat vanmiddag (Van i verslaggever) WASSENAAR - Gemeenteraads lid A. Lodder (partij Wassenaar) heeft aan B. en W. van Wassenaar schriftelijke vragen gesteld over het ongeluk met de afgebroken tak, op 17 augustus op de Rijks straatweg. Op die dag brak een tachtig centimeter dikke tak van een boom langs de weg en raakte een passerende personenwagen. Een van de inzittenden van de wa gen, een 57-jarige vrouw uit Den Haag, overleed later aan haar verwondingen. Lodder zegt aan te nemen dat de .bomen langs de Rijksstraatweg onder de verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat vallen, maar vraagt zich af of de controle van het bomenbestand niet mede een taak van de gemeente Wassenaar is. Volgens Lodder zou vorig jaar al gebleken zijn dat de kastanje bomen, ter hoogte van de plaats van het ongeval, in slechte staat verkeerden. Hij vraagt zich af of Rijkswaterstaat daar niet van op de hoogte gesteld had moeten worden. Lodder wijst er verder op dat ook elders in de gemeente Wassenaar dergelijke ongelukken dreigen, omdat meer bomen in staat van verrotting verkeren. Vooral de aanhoudende droogte zou het ge vaar van afbreken vergroten. In verband met de te verwachten herfststormen vraagt Lodder of het wenselijk zou zijn extra man kracht in te schakelen om de ver rotte takken weg te halen voor er meer naar beneden vallen. De communist Marcus Bakker (CPN) merkte tijdens het debat op dat prins Bernhard zijn militaire functies al had moeten neerleggen op het moment dat zijn naam in de Lockheed-affaire werd genoemd Hij had in het rapport van de Com missie van Drie de werkelijke den achter het hele omkopings schandaal gemist: namelijk de be wapeningspolitiek. Hij pleitte voor het mes in de bewapenings uitgaven te zetten: "In plaats van de geldwegsmijterij voor wapens kunnen we de miljarden beter ge bruiken voor het scheppen van werk en het verhogen van het le venspeil". Dr. Drees, fractievoorzitter van DS'70, noemde de handelwijze van het kabinet constitutioneel juist. "De ministeriële verantwoorde lijkheid voor een lid van het ko ninklijk huis, tevens voor een func tionaris in dienst van een ministe rie, is tot zijn recht gekomen". Uit voerig ging hij in op de kwetsbare positie van de prins in de boeiende maar ook riskante wereld waarin hij zich als inspecteur-generaal van de strijdkrachten bewoog. Het feit dat de prins tekort is geschoten in terughoudendheid en zorgvuldig heid noemde hij "ernstig". DINSDAG EN WOENSDAG RU ALBERT HEIJN CAMBRIDGE/MASSACHUSETTS (Reuter/AFP) - Biologen van het "technologisch instituut van Mas sachusetts" hebben het eerste kunstmatige gen (de biologische eenheid van overerving) tot stand gebracht en in een levende cel ge plaatst waar het normaal functio neert. De proef is gerealiseerd onder lei ding van de Arrjerikaanse Nobel prijswinnaar dr. H&r Gobind Kho- rana. Geleerden spraken van een vordering die van zeer groot belang is bij de studie van de erfelijkheids leer. Voor het eerst hebben de biologen van microscopische chemische onderdeeltjes een precieze kopie van een bacterie gemaakt en deze vervolgens in de e.coli-bacterie ge plaatst. De biologen hopen dat hun werk zal leiden tot een beter begrip van wat er mis is in een gen en erfelijke ziekten kan veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1