Frankrijk heeft nieuwe regering cieba nodigt unit Blijft Zweden wel socialistisch? 'Zuid-Afrika zal hooguit nog 15 jaar voortbestaan' Engeland schuldig marteling Ulster Man van karakter Christelijk Libanon gaat akkoord met Arabisch vredesplan ZATERDAG 28 AUGUSTUS 197B PARIJS (AFP/UPI) - President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteren een nieuw kabinet bekendgemaakt, dat snel sociale en eco nomische hervormingen moet uitvoeren en moet voorkomen dat de socialistisch-communistische oppositie de volgende verkiezingen wint In het nieuwe kabinet is premier Raymond Barre tevens minister van financiën en economische za ken. De vorige houder van deze portefeuille, Jean-Pierre Fourcade, is tot minister van openbare wer ken benoemd. President Giscard heeft ook minis ter van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues vervangen en wel door de 65-jarige Louis de Guirin- gaud, ambassadeur bij de Ver enigde Naties. In het kabinet zitten verscheidene gematigd linksen. In een gesprek voor de televisie zei Giscard woensdag dat de regering een ope ning naar links zou maken om de oppositie kiezers te ontnemen. De economische deskundige Barre LONDEN - Breeduit lachend vertelt schilder Tom Keating op een persconferentie te Londen, dat hij de afgelopen 25 jaar 2000 tot 3000 schilderijen heeft vervalst, waar onder werken van Rembrandt, Goya, Gainsborough, Palmer, De gas, Renoir, Turner en Constable. Van deze laatste schilder hangt een vervalste kopie van het doek "Hay- wain in Reverse" achter Keatings rug. Keating zei zichzelf een slechte ver valser te vinden en niet te begrij pen, dat mensen de werken voor echt kochten. Vorige week publiceerde de Engelse "Times" een brief van Keating, waarin hij toegeeft kopieën te heb ben vervaardigd, nadat het blad eerder de vervalsingen had gesig naleerd. V.N.-rapport voorspelt: Franse raket voor Egypte GENÈVE (UPI)-Een V.N.-rapport mogendheden, aldus het gisteren „hulp verleend aan de kolo- verschenen rapport. Keating zegt de kopieën digd te hebben "niet uit zucht gewin, zake- lieden, die uit kunstenaars kapitaal willen slaan". niale en racistische regeringen van Zuid-Afrika", opgesteld voor de V.N.-commissie voor de mensen rechten, geeft Zuid-Afrika nog 10 a 15 jaar kans op voortbestaan wan- het zijn systeem van apartheid Het noemt met name de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en „hun bondgeno ten". Het Zuidafrikaanse rassenapparaat is misschien al te ingewikkeld i rfi' Dat dit systeem nog het vreedzaam op te heffen. „Het bestaat is uitsluitend het gevolg bezit een formidabel militair en po- van de steun van grote westelijke litiesysteem dat het ongetwijfeld in Londen (Reuter) - Volgens het Londense dagblad „The Guardian" van gisteren heeft de Europese commissie voor de rechten van de mens de Britse regering schuldig geoordeeld aan marteling in Noord-Ierland. Maar volgens het rapport van de commissie over aantijgingen van de regering van de Ierse republiek in 1971, heeft Groot-Brittannië zich niet schuldig gemaakt aan achter stelling van rooms-katholieken in Noord-Ierland. In het volgende week donderdag in Londen en Dublin te verschijnen rapport van 8.400 bladzijden, wordt kritiek uitgeoefend omdat het geen politici, verantwoordelijk voor de interneringspolitiek - gevangen zetting zonder proces - in Noord- Ierland, voor het afleggen van ge tuigenis naar de commissie heeft afgevaardigd. De Ierse regering legde haar zaak in maart van dit jaar voor aan het Eu ropese Hof voor de mensenrechten, nadat de commissie haar onder zoek naar de beschuldiging van marteling had voltooid. De be schuldiging dateert van de invoer ing van de internering in Noord- Ierland in augustus 1971. Volgens „The Guardian" wordt in het rapport van de commissie voor de rechten van de mens gewag ge maakt van vijf niet omschreven ondervragingsmethoden die .sa men toegepast, beoogden getuigen te dwingen tot het afleggen van verklaringen. De Britse regering heeft ten over staan van de commissie gepro beerd zichzelf schoon te wassen door aan te voeren dat de methoden belangrijke resultaten hadden op geleverd tegen terroristen in vele delen van de wereld, te weten Pa lestina, Malakka, Kenia, Cyprus, Brits Kameroen, Brits Guyana, Broenei, Aden, Borneo en de Golf staten. Maar de commissie kwam volgens „The Guardian" tot de conclusie dat het gebruik van de vijf metho den neerkwam op marteling en in breuk op artikel 3 van de Europese conventie over de mensenrechten. De publikatie van het rapport zal de betrekkingen tussen Groot- Brittannië en de regering van Ier land waarschijnlijk niet ten goede komen. Deze laatste beval nog deze week strenge, nieuwe wettelijke maatregelen tegen het Ierse repu blikeinse leger (IRA) aan dat vecht tegen het Britse gezag in Noord- Ierland. staat stelt op bloedige manier nog tien of 15 jaar of zo te blijven be staan. Maar zijn overlevingsinstinct en eenzaamheid kan het tot aan passingen brengen die vereist zijn om langer te blijven bestaan", aldus het rapport. „Wy zijn bereid ogen, oren en har ten open te zetten en ons voordeel te doen met de les die er te leren valt en de zwarte mens te verheffen". Minister James Kruger zei dit giste ren als commentaar op de gebeur tenissen in het Zuidafrikaanse So- weto en andere zwarte woonsteden de laatste weken. Hij deelde mee, dat de Zuidafrikaanse regering be reid was „soepel te zijn bij het overwegen van de zwarte eisen", maar „de blanke mens in Zuid- Afrika is niet weg te cijferen en evenmin wil de regering afstand doen van haar principiële filosofie van de gescheiden ontwikkeling der rassen.". Kruger deelde gisteren mee, dat de Zuidafrikaanse politie ruim 800 mensen heeft gearresteerd sinds de onlusten in juni begonnen. Sinds maandag zijn in Soweto al 35 men sen gedood en honderden gewond. Kruger zei dat voorzover zijn de partement het had kunnen vaststel len er geen sprake is geweest van communistische beïnvloeding van buitenaf. Volgens hem wijzen de zwarte leiders in Zuid-Afrika de leiding van het verbannen Afri kaanse nationale congres en het pan-Afrikanistische congres af „als zijnde volledig onkundig over het moderne Zuid-Afrika". De rust in Soweto is nu min of meer teruggekeerd. Gistermorgen nog werd de politie op enkele plaatsen door een aantal negers met stenen bekogeld maar dit duurde slechts kort CAIRO (AFP) - Frankrijk zal Egypte een nieuw type luchtdoel raket leveren, de 'Crotale', zo meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram. Volgens de krant zijn op grond van de bevindingen van Egyptische deskundigen ongeveer 20 wijzigin gen in het oorspronkelijke ontwerp aangebracht. Óm te beginnen zul len de raketten in Frankrijk worden vervaardigd. Wanneer er defini tieve overeenkomsten zijn geslo ten, zal het wapen in Egypte wor den geproduceerd. Naar AlAchram gisteren schreef, zullen Frankrijk en Egypte de produktierechten voor levering aan derde landen de len. Tot dusver bestond de Egyptische luchtdoelbewapening uitsluitend uit Russisch materieel. Volgens de regering in Cairo willen de de Rus sen echter geen wapens meer leve ren. Egypte heeft al circa 40 Mira ges aangekocht in Frankrijk. Deze wapenaankopen in het Westen zijn door Saoedi-Arabië gefinancierd. Al Achram meldde voorts dat de luchtdoelraketten van het type Crotale ook aan Koeweit en Saoedi-Arabië zullen worden gele verd. Stonehouse uit Lagerhuis LONDEN (Reuter) - De britse ex- minister John Stonehouse heeft gisteren vanuit zijn cel, waar hij een gevangenisstraf van zeven jaar moet uitzitten wegens fraude en diefstal in vereniging, afstand ge daan van zijn zetel in het Lagerhuis, zo heeft het ministerie van Finan ciën bekendgemaakt. Stonehouses aftreden is een op luchting voor de Britse Labourre- gering, die zijn zetel snel bezet wil hebben door een loyaal Labour- stemmer, om haar meerderheid in het Lagerhuis te vergroten. Op het ogenblik beschikt zij slechts over een meerderheid van twee. De 51-jarige Stonehouse, begin au gustus veroordeeld, had al eerder de Labourpartij verlaten. Hij had echter vastgehouden aan zijn La gerhuiszetel en besloten de kleine Engelse nationale partij te verte genwoordigen. vervangt als premier Jacques Chi rac, die wilde dat de president hem meer macht zou geven om de infla tie te beteugelen. Samenwerking Giscards keuze van De Guiringaud als minister van buitenlandse za ken is een blijk van zijn voornemen te streven naar nauwere samen werking tussen rijke en arme lan den. De vriendelijke De Guirin gaud heeft een voorname rol ge speeld bij de onderhandelingen die leidden tot het bijeenroepen van de Noord-Zuidconferentie in Parijs over een nieuwe economische we reldorde. Premier Barre wordt in deze eerste Franse regering sinds achttien jaar die door een niet-Gaullist wordt ge-/ leid, terzijde gestaan door drie mi nisters van staat. Het zijn Olivier Guichard, een 56-jarige Gaullist, tevens minister van justitie, Michel Poniatowski (54), onafhankelijk republikein, evenals voorheen be last met binnenlandse zaken, en Jean Lecanuet (centrum), tevens minister voor planning en indus triële ontwikkeling. De Gaullist Yvon Bourges blijft de portefeuille van defensie beheren. Enkele andere ministers: landbouw - Christian Bonnet (on afhankelijke republikein), handel - Pierre Brousse (radicaal- socialist), buitenlandse handel - André Rossi (radicaal-socialist), minister gedelegeerd bij de pre mier en belast met economische zaken en financiën - Michel Dura- four (radicaal), onderwijs - René Haby (partijloos) samenwerking - Robert Galley (Gaullist). Het kabinet-Barre telt 17 ministers en 18 staatssecretarissen. Het aan tal gaullistische ministers is, even als in de regering-Chirac, vijf. De drie ministers van staat, die de grootste fracties vertegenwoordi gen, zullen samen met de premier het kernkabinet vormen. Behalve de vijf Gaullisten zijn er 4 partijloze ministers, 4 onafhanke lijk republikeinen, drie radicalen en een centrist. De nieuwe regering zal zich 4 okto ber aan de nationale vergadering voorstellen. Louis-Marie de Guiringaud PARIJS (ANP) - Louis Marie de Guiringaud (65), de nieuwe Franse minister van Buiten landse Zaken was sinds maart 1972 permanent vertegen woordiger van zijn land bij de Veiligheidsraad en hoofd van de permanente Franse missie bij de Verenigde Naties. Hij is op 12 oktober 1911 in Pa rijs geboren, studeerde lette ren en politieke wetenschap pen en ging in 1938 in diplo matieke dienst. Onder de Duitse bezetting verliet hij Frankrijk. Met de geallieerde strijdkrachten maakte hij de veldtochten in Italië en Frank rijk mee. Na de oorlog bekleedde hij di plomatieke functies in Lon den, Duitsland en San Franci sco, waar hij van 1952 tot 1955 consul-generaal was. De twee jaren daarop was hij adjunct- afgevaardigde in de Veilig heidsraad van de VN. In 1957 werd hij ambassadeur in Ac cra en in 1960 werd hij belast met Tunesische en Marok kaanse zaken bij de regering in Parijs. In 1962 kwam zijn benoeming als gedelegeerd minister en adjunct hoge ver tegenwoordiger in Algiers. Inspecteur-generaal van de diplomatieke en consulaire dienst werd hij in 1963. Hy be kleedde die functie tot 1966. Vervolgens was Louis de Gui ringaud zes jaar lang ambas sadeur in Tokio, waarna zijn benoeming bij de verenigde Naties volgde. In januari 1975 vertrouwde president Giscard hem de voorbereiding toe van de door Frankrijk voorge stelde Noord- Zuidconferentie, als uitvloei sel van de oliecrisis. Degenen die hem in diploma tieke dienst hebben leren kennen, beschouwen hem als een man van karakter. Rapport-Meidner maakt het sociaal-democraten moeilijk STOCKHOLM (AP) - Op 19 sep tember worden in Zweden alge mene verkiezingen gehouden. Meer dan ooit is bij waarnemers in de afgelopen weken de vraag gerezen of de sociaal democraten, die het land al 44 jaar regeren, ook Olof Palme - moeilijk - de sociaal-democraten gevaar lo pen hun overwicht te verliezen. De oorzaak moet niet worden ge zocht bij premier Olof Palme of de oppositieleiders, maar bij Ru- dolf Meidner, een publiciteits schuwe doctor in de economie. Meidner werd in 1971 aangesteld door de federatie van Zweedse vakbonden (LO) om een rapport uit te brengen hoe een betere verdeling van macht en rijkdom tot stand kan worden gebracht in Zweden. Nadat Meidner in de herfst van 1975 zijn rapport had afgeleverd werd er in eerste instantie weinig aan dacht aan besteed. De uitkomst van Meidners 4-jarige studie was zo radicaal dat enkele oppositie leiders het zelfs afdeden met een grapje. Echter, toen een verbeterde versie door het volledige LO-congres werd aangenomen werden de werkgevers en rechtse oppositie leiders wakker. Een campagne werd op touw gezet om het rapport van de doctor te kraken. Ook zagen de oppositie leiders in het rapport hun kans eindelijk het overwicht van de sociaal-democraten te doorbre ken. In de verkiezingscampagnes verklaarden de oppositiepartijen keer op keer dat een nieuwe overwinning van de sociaal democraten in september ook "ja tegen Meidner" betekent en in houdt dat Zweden "een stille maatschappij wordt met erg weinig vrijheid voor het indivi du". De vijandige houding van de niet- socialistische politici is begrijpe lijk. In het rapport wordt voorge steld dat alle bedrijven met meei* dan 50 werknemers elk jaar 20 procent van de winst voor belas tingen in de vorm van nieuwe aandelen in een centraal "nivelle ringsfonds" storten. De helft van het dividend dat deze aandelen opleveren moet worden gebruikt voor het kopen van aanvullende aandelen. Via dit systeem zullen de werkne mers binnen vijf tot zes jaar het beheer hebben over de grote Zweedse exportindustrieën. Na nog eens 15 jaar hebben de werk nemers dan de zaak volledig in handen. De fondsen zullen worden beheerd door leden of gedelegeerden van de vakbonden. Eén van de belangrijkste argumen ten van de oppositie tegen het idee is dat deze afgevaardigden dan zowel de vakbonden als de werkgevers/eigenaren verte genwoordigen. De oppositiepar tijen stellen dat deze vertegen woordigers bij loononderhande lingen "met zichzelf zouden moe ten onderhandelen". Dr. Meidner benadrukt dat het sys teem kapitalisme niet uitsluit. Hij noemt het systeem een onderdeel van een pluralistische maat schappij en zegt dat Zweden met het systeem toch aantrekkelijk zal blijven voor investeerders. Meidner is echter realist genoeg om in te zien dat zijn systeem by de kapitaalbezitters tegenacties kan uitlokken. Hij schrijft dan ook dat wanneer zyn voorstel op normale democratische wijze wordt aangenomen: "De regering afdoende maatregelen moet tref fen om te garanderen dat zo'n hervorming niet leidt tot het sta ken van de investeringen, ver mindering van de kapitaalopho ping en daling van de werkgele genheid". Ook de dochterondernemingen van buitenlandse bedrijven val len binnen het systeem. Alweer blijkt Meidner een nuchter man te omdat hij stelt dat er een spe ciale wetgeving nodig zal zijn die het de buitenlandse bedrijven onmogelijk moet maken de winst naar het buitenland over te ma ken of een te lage winst op te ge- Ook de Zweedse werkgevers heb ben ernstige bezwaren tegen de voorstellen van de doctor. De fe deratie van Zweedse werkgevers werkt momenteel aan een tegen-voorstel dat individuele winst-deling beoogt voor de Zweedse werknemers. Meidner heeft een dergelijk sys teem verworpen als "een over blijfsel uit een voorbij tijdperk" dat "gebaseerd is op romantische denkbeelden en een kleinburger lijke idelogie". De oud-president van Zweedse on dernemingen Erland Walden strom heeft heftig gereageerd op Meidners uitspraken en voorstel len. Meidner "verwerpt elke am bitie een gevoel van solidariteit te creëren tussen werkgevers en werknemers omdat hierdoor de solidariteit van de werknemers onderling ondermijnd zou wor den", aldus Waldenstrom. "Men krijgt de indruk dat het Meidner is die door zijn negati visme in de greep is geraakt van een ideologie die een "overblijf sel is uit een voorbij tijdperk". Waldenstrom stelt dat het voorstel van Meidner "de mensen die er voor hebben gekozen hun "spaargelden" te beleggen ern stig benadeelt en daardoor ern stige gevolgen heeft voor de aan delenmarkt". De leider van de Zweedse liberale partij Per Ahlmark heeft zijn aanhangers beloofd dat de niet- socialistische partijen "de voor stellen van Meidner in de prul lenbak zullen gooien" wanneer zy worden gekozen. Bij een opiniepeiling in juni bleek dat 69 procent van de Zweedse kiezers tegen de voorstellen van Meidner is. Een andere opiniepei ling maakte duidelijk dat de sociaal-democraten terrein drei gen te verliezen door het rapport. De sociaal-democraten en commu nisten bezetten op dit moment 175 zetels in het Zweedse parle ment. De drie oppositiepartijen hebben samen evenveel zetels. Het zal premier Palme erg moeilijk vallen nog voor de verkiezingen een geschikt compromis aan te dragen waardoor het overwicht van de sociaal-democraten be houden kan blijven. De LO vertegenwoordigt in Zwe den alle werknemers en doordat het voorstel tijdens het congres unaniem werd aangenomen kan Palme het niet verwerpen zonder aan steun in te boeten onder de arbeiders, zijn belangrijkste aan hangers. Aan de andere kant heeft hy ook de steun nodig van de kiezers die niet bij een vakbond zijn aange sloten. Palme probeert nu onder het di lemma uit te komen door de aan dacht van de Zweden te richten op andere vraagstukken zoals onder meer de belastinghervor mingen en betere voorzieningen voor bejaarden. Hij en de sociaal-democraten zullen het echter bijzonder moeilijk krijgen bij de verkiezingen. BEIROET (UPI) - Libanons chris telijke leiders zijn gisteren akkoord gegaan met een nieuw vredesplan van de Arabische Liga als "basis voor de dialoog die naar we hopen de oorlog zal beëindigen zo heeft een woordvoerder van de rechtse falangistische partij gezegd. De voormannen van de rechtse, christelijke partijen, onder wie fa- langistenleider Pierre Gemajel, ex-president Camille Chamoen en rechtse legercommandant kolonel Antoine Barakat, hadden gisteren een bijeenkomst van meer dan een uur met de gezant van de Arabische Liga, Hassan Sabri el Choli, in het falangistische hoofdkwartier in Beiroet. Gemajel zei na de ontmoeting op timistisch te zijn. "We kunnen nu beginnen te denken over de herop bouw van Libanon, de toekomst van Libanon". Volgens de falangistische woord voerder hadden de leiders Chali's bestandsplan geaccepteerd als raam voor toekomstige onderhan delingen en waren ze overeenge komen komende week een gede tailleerd antwoord voor te leggen. In de tussentijd zouden de christe nen een afgezant naar Damascus sturen - vermoedelijk om het plan met hun Syrische bondgenoten te bespreken. Chali had de christelijke leiders verteld dat de Palestijnse voorman Jasser Arafat al had ingestemd met het vredesplan, aldus falangisti sche zegslieden. Eerder hadden gemiddelaars van de Arabische Liga al gezegd dat een positief ant woord van de christelijke zijde in de Libanese burgeroorlog een doorbraak zou kunnen betekenen in de pogingen het nu 17 maanden oude conflict op te lossen. ADVERTENTIE CIEBA levert kan toorinrichtingen! Dat weet zo langza merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Daarom nodigt CIEBA u uit! Iedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8