Al vierde druk van Lockheed-rapport DE MARECHAUSSEE VOELT ZICH 'GEPAKT' „Verantwoordelijkheid niet voor kabinetten" Giflozing al eerder begonnen Schade van I droogte in landbouw ZATERDAG <!8 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - In afwachting van de behandeling van de Lockheed-zaak aanstaande maandag in de Tweede Kamer weigerde premier Den Uyl iets te zeggen over het rapport- Donner en de gevolgen daarvan. Dat bleek gisteren na afloop van de ministerraadsvergadering. Het enige wat de hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst, de heer G. van der Wiel kwijt wilde, was dat koningin Juliana niet nog eens naar Porto Ercole vertrekt om haar herhaaldelijk onderbroken vakantie voort te zetten. In voorbereiding op het kamerde bat van maandag benutten de meeste fracties het komende wee keinde om zich grondig te verdie pen in het rapport en de daaruit ge trokken conclusies. Televisie De NOS-televisie zal maandag de kamerdebatten over de regerings verklaring rechtstreeks uitzenden. De uitzending begint om 13.55 uur op Nederland I. Indien de debatten 's avonds voortduren, wordt over geschakeld naar Nederland 2. De NOS heeft de TROS gevraagd, eventueel haar avondzendtijd ter beschikking te stellen. De TROS stemde daarin, gezien de belang rijkheid van de debatten, direct toe. Wel zal ze trachten in eventuele pauzes van de kamerzitting onder delen van haar aangekondigde programma uit te zenden. Zij denkt daarbij aan verslaggeving van de voetbalwedstrijd om de supercup tussen Bayern-Munchen en Ander- lecht en de special over de zanger Jack Jersey. Onderzoek De voorzitter van de defensiecom missie in de Tweede Kamer, de KVP'er Van Eisen, vindt dat de gang van zaken bij de eventuele aankoop van de Orion moet worden betrokken in het onderzoek naar de wapenaankopen in Nederland. In de vaste kamercommissie voor defensie is verbazing ontstaan door een passage in het rapport-Donner waarin de commissie van drie schrijft: "Interessant is een tweetal interne Lockheed-berichten waar uit blijkt dat Lockheed ook pogin gen heeft gedaan bij leden van de Tweede Kamer steun te verkrygen voor de P 83 C". De commissie geeft geen nadere bijzonderheden - de gegevens zijn ontleend aan docu menten die door Amerika nog niet mogen worden vrijgegeven. De leden van de vaste kamercom missie ontkennen ooit iets te heb ben gemerkt van pogingen van Lockheed om op ongepaste wijze invloed uit te oefenen. Van Eisen: "Ik heb nooit meer wat van ze gemerkt dan dat ik wat do cumentatiemateriaal toegestuurd kreeg. Ik heb een keer met iemand van Lockheed gesproken, maar toen heb ik ook mijn bezwaren tegen de Orion uiteengezet". De KVP'er Du Chatinier pleit voor een onderzoek: "Wat er staat lykt toch op een beschuldiging. Als dit niet wordt uitgezocht kan de be volking wellicht denken dat er toch weer een rare zaak aan de hand is". Bestseller Afgaande op reacties van een aantal boekhandelaren, lijkt het rapport over prins Bernhard een bestseller te worden. Bij geen enkele Utrechtse boekhandel was het rap port gistermorgen meer verkrijg baar. Bij de grootste boekhandel van Arnhem werd de vraag "enorm" genoemd. Een woordvoerder van de grootste boekhandel in Nijme gen sprak van een "ontstellende" vraag. Ook in Amsterdam was het rapport binnen de kortste keren uitverkocht. De Atheneum boekhandel aan het Spui bijvoor beeld had tweehonderd exempla ren in huis, ze waren binnen een kwartier verdwenen. Buiten stond een menigte van enige honderden mensen, van wie de meesten zich tevreden moesten stellen met een reservering voor exemplaren uit de volgende oplagen. In de loop van volgende week ver wacht de Staatsdrukkerij geheel tegemoet te kunnen komen aan de vraag. De eerste druk omvatte 5.000 exemplaren, een aantal dat in ver band met de korte tijd van voorbe reiding niet groter kon zijn. De twee volgende drukken, respectievelijk 10.000 en 17.000 exemplaren. In middels is besloten tot een vierde druk in een oplaag van 25.000. De Staatsdrukkerij zal ook het ka merdebat over de Lockheed-affaire in druk uitgeven. Enquete 28 procent van de Nederlandse be volking heeft, na de publikatie van het rapport van de commissie van drie een ander oordeel en andere gevoelens over prins Bernhard dan voorheen. Van 71 procent zyn oor deel en gevoelens niet veranderd. Dat leert een telefonische blikse- menquete onder 450 Nederlanders, die Avro's Televizier Magazine, de actualiteitenrubriek van de AVRO-tv, onmiddellijk na de rege ringsverklaring van premier Den Uyl, donderdagmiddag, heeft laten houden. TIEL - Meer en meer Tielenaren komen de laatste dagen eigener beweging naar het centrum dat de vereniging 'Voorkomen is Beter' in het kleuter schooltje 'Het Kwetternest' als onderzoekcen trum heeft ingericht. Het publiek dat medio juni klachten had over hoofdpijn en misselijkheid brengt deze klachten in verband met het chemi sche bedrijf Verdugt waar volgens de directie eind juli een wolk van het giftige natrium- arseniet vrijkwam. Rotterdams bedrijf wil Engeland drinkwater leveren ROTTERDAM - De Rotter damse firma Hatenboer- Neptunus heeft de Engelse regering aangeboden drin kwater te leveren. Zo nodig is Hatenboer in staat in één wee keinde een tanker van 25.000 ton (25 miljoen liter) te laden. De firma wil het water "aan zienlijk goedkoper" leveren dan de prijs van 30 per ton, die de Engelse overheid zelf had gecalculeerd voor partijen uit het buitenland. De offerte van Hatenboer houdt verband met het feit, dat Engeland kampt met een steeds groter gebrek aan wa ter. Het Rotterdamse bedrijf, dat zich al 70 jaar bezighoudt met de bevoorrading van zee schepen, heeft ook de Britse industrie een aanbieding ge daan. Ondanks de hittegolf hebben de Rotterdamse drinkwater leidingen deze zomer geen re cord in het verbruik van water geconstateerd. Door de langdurige droogte is het verbruik van leidingwater in Nederland ongeveer een kwart hoger geweest dan normaal. In Rotterdam wer den de recordverbruiken uit voorgaande jaren echter niet verbeterd. Het hoogste water verbruik werd genoteerd op 25 juni, toen er 394 miljoen li ter werd afgenomen. De vereniging leidt uit de klachten en uit het eind juni geel worden van bladeren van bomen af, dat de gi flozingen veel eerder moeten zijn begonnen dan de directie opgeeft. Rechter-commissaris mr. P. R. Feith bij de Arnhemse rechtbank, die het gerechtelijk vooronderzoek leidt, naar mogelijke strafbare han delingen bij Verdugt, houdt ook rekening met deze mogelijkheid. Officier van justitie, mr. F. Th. Boerwinkel, die de kwestie aan hangig heeft gemaakt,verklaarde gisteravond dat uit het eerste poli tieonderzoek al kon worden opge maakt, dat er misschien eerder prblemen zijn geweest. Het onder zoek strekt zich daarom uit van de periode medio juni tot eind juli, omdat in die tijd klachten van om wonenden kwamen over 'fysiek onaangename ervaringen'. Kleppen Gisteren werd ook bekend dat het produktiepersoneel van Verdugt heeft verklaard dat de kleppen bij de reactieketels al sinds half juni verkeerd stonden. "Als de produk- tiemensen zeggen dat de kleppen verkeerd stonden, heb ik niet veel aanleiding om daaraan te twijfe len", aldus mr. Boerwinkel. Directeur drs. M. F. Wagenaar, ont kent echter dat al sinds juni iets verkeerd zou zijn gegaan. Volgens hem kan alleen laboratoriumper- soneel van dergelijke fouten op de hoogte zijn. Inmiddels staat het voor de justitie vast dat het bedrijf niet heeft vol daan aan het voorschrift om het ontsnappen van gif te melden bij de autoriteiten. "Noch het ontsnappen in juni noch dat in juli is gemeld" aldus de Arnhemse "milieuoffi- cier". Ook staat vast dat de HILVERSUM - De burgemees ter van Hilversum, dr. P. J. PLat- teel, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heengaat, heeft gistermiddag bij zijn afscheid van de burgerij een rijpaard cadeau gekregen. Het dier werd hem midden in een drukbe zochte afscheidsreceptie aangebo den door de Initiatiefgroep Hilver sum", die onder de bui gerij een in zameling had gehouden. Tiel vraagt nu maatregelen tot behandeling Stevin-groep hervat werk in Chili niet UTRECHT (ANP) - De raad van be stuur van de Stevin groep N.V. in Utrecht heeft gisteren verklaard het werk in Chili niet te zullen her vatten en de belangen van de groep daar te zullen afwikkelen. De raad van bestuur zegt dat bij dit besluit de werkgelegenheid van de Neder landse werknemers en de continuï teit van de Stevingroep zwaar heeft gewogen. Enige tijd geleden dreigde de gemeenteraad van Gro ningen geen bouworders meer aan de Stevingroep te geven als deze haar activiteiten in Chili niet staak te. - In de verklaring stelde de raad van bestuur uitgebreid overleg te heb ben gepleegd zowel intern als met de ministers Van der Stoel, Lub- bers en De Gaay Fortman. De Stevin-groep zou hierbij duidelijk hebben gesteld dat zij begrip heeft voor de van verschillende kanten geuite kritiek op de situatie in Chili. Omdat de groep voornamelijk in landen van de derde wereld inves teert en zij zich niet bevoegd voelt een gefundeerd oordeel te vormen over de aard van de regimes in deze landen en aldus een standpunt in te nemen of zij met zo'n land zakelijke betrekkingen kan onderhouden heeft de groep de regering ge vraagd om een duidelijke richtlijn. "Dit opdat het Nederlandse be drijfsleven en in het bijzonder de Stevin-groep weet waar het aan toe is", aldus de verklaring. De groep heeft van de regering deze duidelijkheid niet gekregen. De raad van bestuur schrijft in de ver klaring dat zij van mening blijft dat het bedrijfsleven dringend be hoefte heeft aan een onmiddellijk initiatief van de Nederlandse rege ring ter verkrijging van duidelijk heid inzake het werken in het bui tenland. MIDDELBURG - De schade die de Nederlandse landbouw tengevolge van droogte gaat lijden, zal in de vele honderden miljoenen guldens lopen. Dit zei ir. D. Luteijn, voorzit ter van het Nederlands Landbouw Comité gisteravond in Middelburg. De heer Luteijn heeft gisteren met enkele leden van het Landbouw schap, een bezoek gebracht aan bij zonder door de droogte getroffen bedrijven in Zeeland. Nu al is bere kend dat in de Zeeuwse landbouw alleen al voor enkele tientallen mil joenen guldens schade is veroor zaakt door de droogte. Vooral in de veehouderijsector verkeert men in ernstige moeilijk heden. Steeds meer boeren zien zich genoodzaakt hun rundvee naar het slachthuis te leiden. Voor de koeien die overblijven moet er per koe op een schadepost van 1000 worden gerekend, door de aanschaf van extra voer en de verminderde melkproduktie. Bovendien moeten grote delen grasland in Zeeland omgeploegd en opnieuw ingezaaid worden. De boeren krijgen dus niet alleen met de droogte van het land maar ook met een droge portemonnee te maken, zei C.B.T.B. (Christelijke Boeren- en Tuinbouwersbond)- voorziUer G. de Jager. Het aantal aanvragen van Zeeuwse boeren om steun in het kader van de rijks groepsregeling zelfstandigen is in een week opgelopen van 150 tot 300. Volgens dr. ir. C. van Beekom, hoofd ingenieur-directeur van de bedrijfsontwikkeling in Zeeland betekent dit dat de nood onder de boeren met d,e dag groter wordt. Toch zal de rijksgroepsregeling zelfstandigen niet voldoende steun bieden voor de getroffen boeren. Minister Van der Stee van Land bouw komt zaterdag 4 september op verzoek van de Zeeuwse land bouw zelf, de toestand in Zeeland in ogenschouw nemen. Werktijdregeling werkt niet Terug na klim van 7380 m. SCHIPHOL - Met vermoede lijk een nieuw Nederlands be- rgbeklimmingsrecord in de zak (een top van 7.380 meter) is gistermiddag de door de Ne derlandse Bergsportvereni ging georganiseerde Himalaya-expeditie op Schiphol teruggekeerd. De expeditie, de eerste van de Bergsportvereniging, vertrok op 1 juli naar de Hindukush- keten van het Himalaya- gebergte in Noord-Pakistan. Zij bestond uit acht bergbe klimmers, van wie er één als arts meeging, en drie land bouwdeskundigen uit Wage- ningen. De laatste drie bleven op de tocht naar de top op een hoogte van 4800 meter in het daar ingerichte basiskamp achter en gingen in de omge ving op zoek naar lokale ge wassen. Alle deelnemers hebben tij dens de reis nadelen onder vonden van de ijle lucht. Deze verminderde hun weerstand. Het gevolg was dat zij allen voor korte of langere tijd moesten terugkeren naar het basiskamp. Op de foto tijdens de perscon ferentie, v.l.n.r. M. Mesken, J. Hendriks en expeditieleider R. van Maastricht. praktijk komt 't er volgens de commandanten op neer dat er méér uren moeten worden gemaakt waar praktisch geen compensatie tegen over staat. "het is zeer moeilijk voor de com mandanten om de vrede te hand haven bij deze regeling", bevestigt kolonel H. Herklots chef van de staf van de marechaussee in Den Haag. Hij kent de klachten van het perso neel in de provincie. De "compensatie"-regeling die 15 maart werd ingevoerd eist meer dan gegeven wordt. "Die regeling is er in de politiek doorgedrukt", zegt Herklots. "Op zich zelf is 't een goede regeling, maar de vergoedingsmogelijkhe- den voor overwerk en dergelijke zijn op z'n zachtst gezegd niet op timaal". Aan de ene kant, legt de kolonel uit, moet er lang van tevoren een dien- stenrooster worden opgesteld. Maar bijvoorbeeld bij de grensbe waking komt een schip dat inge klaard moet worden wel eens later binnen dan gedacht. De mare chaussee die er toevallig z'n acht uren op heeft zitten, moet er dan toch op uit "Je vliegt zó uit je roosters, er is altijd wel wat bijzonders; een wa pentransport, een aanhouding. Vroeger kon een commandant tegen een man die had-overgewerkt zeggen: kom morgen maar een paar uur later. Volgens 't boekje kan dat nu niet meer. In veel opzichten is de nieuwe regeling dan ook een achte ruitgang. De commandanten kun nen niks meer plooien. En als overwerk nu kon worden vergoed met extra vrije tijd of geld, zoals bij de ryks- gemeentepolitie met ruime hand gebeurt. Maar wij krij gen op werkdagen geen enkele en op weekeind en feestdagen een heel beperkte financiële compen satie". Kolonel Herklots tekent hier by aan dat het probleem in feite voor de hele krijgsmacht geldt. Maar de marechaussee is volgens hem extra gedupeerd door de bijzonder onre gelmatige diensten die daar wor den gedraaid. Grensbewaking Kleine brigadeposten, op de Velu- we, hebben het er moeilijk mee, maar ook de wat grotere zoals die van de grensbewaking in Vlissin- gen, Terneuzen, Lobith en Delfzijl. Het gebied dat de commandant van het district Zeeland, kapitein G. J. C. Slots, moet bewaken is bijvoor beeld bijzonder uitgebreid en het werk gevarieerd. Het in- en uitgaande scheepsver keer in de zeegaten moet worden gecontroleerd, plus de groeiende stroom buitenlandse jachten die zonder zich te melden vaak ergens op het Veerse meer ligplaatsen kie zen. Er is de vaste controle op de passagiers van de zich stormachti uitbreidende Olau-Line. Deze in begin '75 gestarte Deense scheeps dienst tussen Vlissingen en Sheer- ness, anderhalf uur van Londen, boekte dit jaar al de halfmiljoenste passagier. Een succes dat ongetwij feld te danken is aan de scherpe ta rieven. Een enkele reis kost bij voorbeeld 38,-. Maar de marechaussee houdt ook een oog op de kerncentrale Bors- sele en de chemische concerns langs de Westerschelde, zoals DOW-chemical. Patrouilles moeten de eilanden soms afzoeken naar gedeserteerde dienstplichtigen uit het opleidingscentrum militaire administratie in Middelburg. Dronken uit de goot geviste zeelui worden weer op hun schip afgele verd. Nazeilers "Die nazeilers en al die zeelui die willen overmonsteren, veel Congo- lezen bijvoorbeeld, geven veel werk, zegt kapitein Slots. "Als je niet oppast kan de staat der Nede- landen voor hun kosten opdraaien. Ze hebben vaak onvoldoende geld bij zich. We hadden trouwens laatst een Engelsman bij de doorlaatpost van de Olau-Line die daar alleen m een zwembroek aankwam. Die had helemaal niks bij zich". herbiciden-afdeling draaide zonder de vereiste hinderwetvergunning. Behandeling De vereniging "Voorkomen is Be ter" had gisteravond nog geen ant woord op het telegram dat aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid was gestuurd, waarin om de instelling van een commissie van deskundigen werd gevraagd. Deze zal moeten advise ren over de behandeling van de omwonenden. De VVIB zei het te betreuren dat verzoeken om con tacten met overheids- en gezond heidsinstanties steeds worden ge negeerd. "Hier is geen plaats voor twisten. Wij willen dat de overheid met ons gaat praten, maar men luis tert niet naar ons". Een hernieuwd aanvullend onder zoek, zoals door staatssecretaris Hendriks is besloten in verband met de geruchten van eerdere giflo zingen heeft volgens de WIB geen zin meer. "De mensen zijn al gron dig onderzocht. Ze willen niet nog een keer de hele procedure onder gaan. De overheid moet nu met maatregelen tot behandeling ko men", aldus de VVIB. Dr. Drees over Prins Bernhard: HILVERSUM (ANP) - „De achte reenvolgende kabinetten zijn niet verantwoordelijk voor de daden van Prins Bernhard omdat hij een lid is van het koninklijk huis. Men is alleen verantwoordelijk omdat hij inspecteur-generaal van de krijgsmacht was. Hij viel in deze functie rechtstreeks onder de ver antwoordelijkheid van de minister van Defensie Deze is de meest aan sprakelijke, maar kan niet werke lijk persoonlijk aansprakelijk wor den gesteld voor handelingen die hij niet heeft gekend." Dit zei giste ravond dr. W. Drees, premier van een aantal kabinetten na de oorlog, in een uitzending van de actualitei tenrubriek van de AVRÜ-televisie. Drees, thans nog minister van Staat, ging in het programma nader in op de uitspraak van premier Den Uyl in diens verklaring donderdag in de Tweede Kamer dat de achte reenvolgende kabinetten verant woordelijk zijn voor de handelin gen van de prins. De heer Drees vond dat er een zeker gevaar ver bonden was aan het plaatsen van een lid van het koninklijk huis in een functie waar hij, onder verant woordelijkheid van de minister van Defensie, een invloed had waar hij misbruik van kon maken. „Maar aan de andere kant kan het ook zeer ongewenst zyn een bekwaamheid en ervaring waarover een lid van het koninklijk huis beschikt, onge bruikt te laten alleen omdat hij een lid van dit huis is. Ik denk hierbij aan de ervaring door prins Be rnhard opgedaan in zijn functie als opperbevelhebber van de Neder landse strijdkrachten in het laatste jaar van de oorlog", aldus dr. Drees. De minister van Staat betoogde dat prins Bernhard vele jaren waarde vol is geweest als inspecteur- generaal en als lid van verschil lende raden die op het gebied van defensie werkzaam zijn. Hij vond het niet gewenst dat aan de resulta ten van het onderzoek van de Commissie van Drie staatkundige consequenties werden verbonden. Dr. Drees stelde dat bij het kortge leden gevierde regeringsjubileum van koningin Juliana was gebleken dat het volk vertrouwen in haar heeft. VLISSINGEN/DEN HAAG (SP) - rechaussee, vooral die bij de zonder "gepakt" door de huidige De mannen van de Koninklijke Ma- kleinere brigades, voelen zich bij- werk- en rusttijden regeling. In de De marechaussee controleert ook het in- en uitgaande scheepsverkeer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7