Nieuw voorstel voor één mast voor kabel-tv Rond de Braassem Lapidary: curieus winkeltje Overleg wijkorganen tegen politieke wijkraden in Leiden VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 Na bemiddeling staatssecretaris: Zakennieuws LEIDEN - Aan de Nieuw- straat 25 is in een voormalige opslagruimte de galerie "Het Straatje" gevestigd. Aan de Breestraat 127-129 wordt per eind september de Raad van Arbeid verplaatst naar het voormalige kantoor pand van Interpolis, Hoge Rijndijk 306. Aan de Nieuwsteeg 11 is de naam van het cafébedrijf "Chez Kok" gewijzigd in "La Boussole". Aan de Hogewoerd 58-58 is in plaats van het autorepara tiebedrijf van Schrijvers, nu gevestigd het autoreparatie bedrijf Van Berge Henegou wen, gekomen van Hoge woerd 169 Aan de Nieuwe Rijn 26 is in plaats van de opgeheven win kel in kinderkleding van Anne Molenaar een kleinhandel in kunstnijverheidsartikelen ge vestigd. Eigenaar van "Glas- kado" is John van Roijen. Het bedrijf van Gordijnate liers De Lelie BV aan de Lan- gegracht 1 is de afgelopen maanden aanzienlijk uitge breid. DEN HAAG/LEIDEN - De bemiddeling van staatssecreta ris Van Huiten, om te komen tot één mast voor kabeltelevi sie in de regio inplaats van de twee waar nu aan gewerkt wordt in de Merenwijk en in Oegstgeest, heeft nog geen concrete resultaten opgeleverd. j Gistermiddag hebben de betrok ken partijen, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en de firma Multivisie, vier uur lang met de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat over leg gepleegd over de gegroeide si tuatie waarbij Multivisie in Oegst geest een mast aan het bouwen is, en de Stichting Mast (Leiden en Leiderdorp) in de Merenwijk een zelfde gevaarte van 116 meter neer zet voor anderhalf miljoen gulden. Het enige resultaat van het overleg is dat Multivisie een aantal i voorstellen op papier zal zetten alsnog tot samenwerking te ko men; deze nieuwe voorstellen zul len in de loop van de volgende week in de Stichting Mast besproken worden Waarschijnlijk zullen alle partijen daarna weer bijeen komen en zal Van Huiten zijn bemiddeling voortzetten. Van Huiten heeft gistermiddag eerst gesproken met de bestuur ders van de betrokken gemeenten. Daarbij kwam men tot de gemeen schappelijke uitspraak dat één mast gewenst is. Vervolgens wer den Multivisie, adviseur Jelgersma van de Stichting Mast en enkele deskundige ambtenaren bij de be sprekingen betrokken. Voorlichter Van Dam van het mi nisterie vertelde dat een "pakket voorstellen" van Multivisie aan de orde is geweest en verder uitge werkt zal worden. Daarbij zou een keuze gedaan zijn van de plek waar die ene mast in Leiden of Oegst geest zou moeten komen. Opmerkelijk is dat Multivisie met nieuwe voorstellen komt terwijl precies een week geleden door de firma voorstellen zijn gedaan die door de Stichting Mast zjjn afgewe zen. Multivisie wilde toen de an tennes van de Stichting Maat over nemen en de door de Stichting be stelde mast elders plaatsen, zodat men gebruik zou maken van de mast die Multivisie in Oegstgeest bouwt. De door de Stichting ge maakte kosten zouden verrekend worden. Van de kant van Leiderdorp beves tigde men dat er in de nieuwe voor stellen enige nieuwe dingen ter sprake komen. Men hoopt nu op meer zekerheid zwart-op-wit in de voorstellen van Multivisie, want juist vanwege het gebrek aan ze kerheid heeft men tot nu toe de voorstellen van Multivisie van de hand gewezen. Bij dit alles moet in het oog gehouden worden dat de ideale oplossing geen haalbare kaart meer is: er zijn allerlei kosten De drie betrokken gemeentes bij staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat): Burge meester Van Eijsinga van Oegst geest (tweede van links), en we thouder Van Aken van Leiden (uiterst rechts) naast Van Hui ten. gemaakt die hoe dan ook niet meer terug te draaien zijn. Terwijl burgemeester Van Eijsinga van Oegstgeest redelijk optimis tisch was over mogelijke overeen stemming, nam de Leid se wethou der Van Aken een afwachtende houding aan: "Er ligt nog steeds geen concreet aanbod voor een mast in Oegstgeest, behalve dat men zegt dat-ie er komt voor het eind van het jaar" siasten. Het bewijs daarvan vormt een bijna twee centimeter dik tijd schrift dat maandelijks in de VS wordt uitgegeven en waarin alles over "lapidary" wordt verteld. Henk van Zegveld wil iets van die hobby naar Nederland overbren gen "De mensen willen wel eens iets anders dan alleen potten bakken en handwerken". Daarom heeft hij het pandje aan de Lage Rijndijk ge kocht. Hij heeft ook instructeurs aangetrokken en na de opening van zijn zaak start hij met het geven van slijpcursussen. Voor dit doel staan in het achterzaaltje van het pand machines opgesteld, waarop be langstellenden straks kunnen oefe- Voor een cursus van 10 lessen van anderhalf uur betaalt de deelnemer f 150. Exclusief materiaal. Dat is rijkelijk veel als men ziet wat bij voorbeeld K. en O. voor een derge lijke cursus berekent. Henk van Zegveld heeft daarvoor de volgende verklaring: "In de eerste plaats krijgen wij geen subsidie. Boven dien moet de kostbare apparatuur die we hier hebben staan betaald worden en tenslotte hebben de cur sisten bij ons op langere termijn meer mogelijkheden. De keuze aan materialen is erg groot en men kan zich meer specialiseren. "Het begin is erg simpel", aldus Henk van Zegveld. "Om de basis kennis onder de knie te krijgen kan We fietsen via de Lage Rijndijk Leiden uit, over de Sp< "ds- brug rechts af en in Leiderdorp volgen we de Hoofdstraat; voorbij de Doesbrug gaan we bij paddestoel 2442 links af (Ruige Kade). Op dit fraaie fiet spad valt ons 't meest de agri- monie op. Zij heeft een lange aar met kleine gele bloempjes. De wetenschappelijke soorts- naam "eupatoria" heeft betrek king op de Pontische koning Mitnridates Eupator (132-64 v. Chr.) die deze plant al tegen slangebeten en ook tegen lever ziekten zou hebben aanbevo len. Daarbij moet gewezen worden op het geloof in de sa menhang tussen de lever en het verschijnsel van melancholie (door de zwarte gal). De agri- monie gold als geneesmiddel tegen deze zwartgalligheid. Op onze weg zien we ook het geel van twee familieleden n.l. de rolklaver en de veldlathy- rus. De blaadjes van de veldla- thyrus zijn lancetvormig. De eindblaadjes zijn ranken ge worden. De rolklaver heeft ei ronde blaadjes. Hun zaden rij pen in rechte peulen. Als deze uitgedroogd zijn en opensprin gen rollen de helften zich bij de rolklaver op (naam!) en slinge ren de zaden weg. Op schrale gronden ziet men rolklaver graag, omdat ze de grond verbe tert, want zoals bij alle vlinder bloemigen bevatten de wor telknolletjes stikstofbindende bacteriën. Deze fietsroute voert om de Braas sem. De lengte is ongeveer 45 kilo meter. Wederom verzorgde de Werkgroep Fiets/ENWB samen met het IVN de routebeschrijving. In de sloten kunt u waterweeg bree aantreffen. De heel kleine witte bloempjes zitten aan een rechtopstaande pluim, die de vorm van een kerstboompje heeft. Glad walstro valt op door "witte wolken" van kleine witte bloemen in de berm. De blaad jes lijken in een krans te staan. De plant levert weinig honing en wordt hoofdzakelijk door vliegen bezocht. De weg maakt een bocht naar rechts. Aan de linkerkant zien we hier de vuil- indicator tandzaad (gele borste lige bloemen aan een grote plant). Verderop ziet u klim mend in bomen en struiken: hop en haagwinde. De haag winde herkent u makkelijk aan haar grote witte klokvormige bloemen. De hop is een echte De Braassem ligt midden in een ongerept poldergebied zoals hier tussen Woubrugge en Hoogmade. klimplant. Hij is geheel erg ruw behaard, wat hem houvast geeft bij het klimmen. Hij slingert zich met z'n meterslange sten gels door het struikgewas. Dit kan hij maar op één manier n.l. altijd rechtsom. Sommige hop planten bezitten alleen trossen meeldraadbloempjes en andere alleen stamperbloempjes. We noemen zulke planten tweehui- zig. De stamperbloempjes zijn verenigd in bolletjes, die in de herfst uitgroeien tot hopbellen. In deze hopbellen zit een olieachtige stof, die gebruikt wordt om bier z'n smaak te ge ven. Langs de weg 'staan ook enkele meidoorns, die reeds rode vruchten hebben. Vogels, vooral lijsterachtigen, eten deze bessen pas als er een nachtvorst over is gegaan. De zaden die in de bessen zitten verteren niet en komen met de ontlasting naar buiten, zodat de vogels meehelpen om, in dit ge val, de meidoom te versprei den. Tot nog toe heeft u steeds rechtdoor gereden op het fiet spad, maar nu kunt u dat niet verder, u moet kiezen links of rechts af (van paddestoel 1323 staan alleen nog betonresten). We slaan links af en komen na ongeveer 500 m. op een drukke weg, rijden rechtdoor langs deze weg en als de weg naar links buigt, gaan wij rechts af een smal bruggetje over (Braas- semroute). We komen nu langs de Wijde Aa te rijden. Bij een inham treffen we veel lever kruid aan (schermvormige pluimen van roze bloemen). Deze plant werd wel aange wend bij leverziekten en geel zucht. Doorrijdend komen we bij een klein haventje, waar we om heen gaan, zodat we weer langs de Wijde Aa komen en tenslotte in Woubrugge. Op het kerkje (uit 1653) herinnert een ge denkplaat aan de in 1525 ter dood gebrachte hervormde prediker Jan de Bakker. We volgen steeds de bordjes "Braassemroute" en komen zo aan de overkant van de Hei manswetering (verbinding tus sen de Oude Rijn en de Braas sem) te rijden. Bij ww. 4378 gaan we rechts af en bij ww. 4191 links af naarLeimuiden. In de sloten zien we hier op diverse plaatsen zwanebloemen (een beschermde plant met roze bloemen in een scherm), die zo genoemd zijn omdat ze in sloten en andere langzaam stromende wateren groeien waar ook zwa nen voorkomen of bropden. We passeren Rijnsaterwoude, dat een fraaie, uit de 15e eeuw daterende hervormde kerk rijk is, die bekend staat als de "Wouwse Dom". Over de Lei- muiderbrug slaan we bij ww. 236 links af en gaan langs de Ringvaart rijden; na ca. 9 km. komen we aan de autoweg Amsterdam-Den Haag. We gaan omhoog naar het rijwielpad langs de weg - links af - en we blijven deze weg volgen tot de afslag Warmond (ww. 3939). Via Warmond en Oegstgeest komen we in Leiden terug. LEIDEN - "Lapidary Holland", is de naam win een curieus winkeltje, dat morgenochtend door wethouder Van Aken geopend wordt in de voormalige ,,'t 't Lisser Veerhuis" aan de Lage Rijndijk. Curieus, om dat er inde wijde omtrek geen zaak als deze te vinden is. Opmerkelijk ook, omdat er niet alleen artikelen verkocht worden, maar omdat de klant ook in de gelegenheid wordt gesteld zelf creatief bezig te zijn. Be zig te zijn met het bewerken van mineralen als opaal, agaat, kwarts en dergelijke "halfedelstenen" Het initiatief daartoe is genomen door Henk van Zegveld. Enthou siast gemaakt door de hobby van een vriend, ging hij zich verdiepen in het slijpen.zagen.schuren en po lijsten van mineralen. "Een bezig heid, die in Amerika, volgens Henk van Zegveld een complete rage is met meer dan drie miljoen ent hou- men volstaan met de aanschaf van een zakje materialen van vijf gul den. Als je de smaak ervan te pak ken hebtf kun je het net zo duur ma ken als je zelf wilt De mineralen worden door Hans van Zegveld voor een deel zelf geïmporteerd. Tijgerogen uit Afri ka, opaal uit Australië, geoden uit Mexico en agaat uit India. "We be trekken ook veel dingen van Silber en Silber, een Zwitserse firma, die zich op dit terrein gespecialiseerd heeft. De bedoeling van Henk van Zegveld is om de apparatuur in de komende tijd nog uitte breidenDe omvang is afhankelijk van de belangstelling die er voor de cursussen zal bestaan. LEIDEN - Aan de plannen, om in bepaalde wijken met zoge naamde 'wijkraden' te gaan ex perimenteren, zal het Overleg Wijkorganen niet zonder meer deelnemen. Het Overleg Wijkor ganen is er namelijk absoluut op tegen, dat de leden van deze wij kraden eventueel op basis van politieke partijen gekozen zullen worden. Dat zou onder andere een verplintering met zich meeb rengen in de wijken, terwijl men aande andere kant naar meer eenheid in de wijk streeft. Vragen, hoe deze wijkraden er zul len uitzien, of zij uitsluitend een adviserende taak dan wel een be slissende macht zullen krijgen, hce de verhouding met andere gemeentelijke instellingen zal komen te liggen, zijn nog volko men open. De vergadering kon gisteravond met betrekking tot haar afvaardi ging naar de gemeentelijke commissie, die zich met dit expe riment gaat bezighouden, nog geen definitieve beslissing ne men. Niet alle wijkcomité's wa ren gisteravond aanwezig; bo vendien waren de benodigde stukken, die de gemeente had toegezegd, nog niet binnenge komen. Daarover was men nogal ontstemd. Men heeft nu besloten om op woensdag 8 september - in over leg met alle wijkcomité's - het voorbehoud van het Overleg Wij korganen (in de vorm van een mandaat) duidelijk te formuleren en voor 17 september a.s. een ad vies uit te brengen. Besloten wordt dan ook, of men twee afge vaardigden zal sturen naar de femeentelijke commissie, die op 9 september vergadert. In antwoord op vragen van een ver tegenwoordiger van de Vogel wijk m.b.t. de moeilijkheden rond de kabeltelevisie zei de heer J. Werter, dat de moeilijkheden voor een deel zijn opgelost. Een blijvend punt van discussie is nog steeds de beheersvorm van het kabelnet. Men is er op tegen, dat alleen de gemeente het be heer in handen heeft. Daarnaast zijn volgens Werter de prijzen, die de consument per maand moet gaan betalen, te hoog. Er worden richtprijzen genoemd van f 10,-a f 12.- per maand. Werter is van mening, dat dat goedkoper kan (pl.m f7.50). GEMEENTE KOOPT PANDEN LEIDEN - De gemeente Leiden is van plan om een aantal panden aan te kopen. De panden Floresstraat 31 en 33 worden aangekocht en vervolgens opgeknapt. Voor dit laatste zal de gemeente een subsi dieverzoek aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening doen. Verder wil de gemeente een aantal panden aankopen in het gebied tussen Herengracht en Hooigracht, die te zijnertijd gesloopt zullen worden. Het gaat om de volgende panden: Groenesteeg 39,39a, 43,45, 47,47a, 56, 58, Uiterstegracht 4137, 39 en Vestestraat 34. VOS-cursus in ,Mierennest, LEIDEN - In het buurthuis "Het Mierennest" wordt een zoge naamde "VOS-cursus" gehouden. De cursus is bedoeld voor vrouwen in de Transvaalbuurt, die over al lerhande zaken graag iets meer zouden willen weten. Onlangs is met een nieuwe groep gestart, die nog kan worden uitgebreid. De cursus wordt gehouden op maan dagmiddag van half twee tot half vier. De kosten zijn één gulden per keer. Kwik geen voorzitter meer wijkoverleg LEIDEN - De heer H. C. Kwik is afgetreden als voo.rzitter van het Overleg Wijkorganen. Tijdgebrek is voor Kwik, die nog tal van func ties bekleedt, de belangrijkste re den geweest om op te stappen. "Destijds was het de bedoeling dat ik maar een jaar voorzitter zou zijn; het zijn er vier a vijf geworden. Ik vind dat het nu maar eens door een ander gedaan moet worden", zegt hij. Hennie Kwik blijft werkzaam voor de wijkvereniging, namens welke hij in het Overleg zitting heeft: Actief in Zuid-West. Het is nog niet bekend wie Kwik als voorzitter van het Overleg Wijkor ganen zal opvolgen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zullen in de maand september dertien promoties plaats- hebben, drie in de faculteit rechtsgeleerd heid, één bij geneeskunde, zeven bij wiskunde en natuurweten schappen, één bij letteren en één bij sociale wetenschappen. Tot doctor in de rechtsgeleerdheid zullen promoveren op 8 september H. G. de Maar (Voorburg), op 15 september mevrouw F. M Huussen-De Groot (Haren) en op 22 september E. A. B. van Rouveroy van Nieuwaal (Hasselt). Tot doctor in de geneeskunde zal op 29 sep tember promoveren J. Favier (Reeuwijk). Doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen zullen worden op 1 september H. M. J. Boots (Leiden) en D. Mendelson (Haarlem), op 14 september R. Ver- poorte (Leiden) en E. E. Lijphart (Bensheim), op 22 september A. Segalovitz (Leiden) en F. J. van Steenwijk (Leiden) en op 29 sep tember F. P. Israël (Leiderdorp). Doctor in de letteren wordt op 1 september M. E. Martin (Leiden) en doctor in de sociale wetenschappen wordt op 15 september J.W. Becker (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3