T axidriver: navrante eenzaamheid IK SLOEG ER EEN DOOD Publiek KOMEDIE EN DRAMA IN DE JUNGLE Katwijkers helpen barones een handje Koemans laat Har Meyer veel Mey lop en VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 Titelr^'Shout at the devil"; regie: Peter Hunt; hoofdrollen; Lee Mar vin, Roger Moore, Barbara Par kins; LIDO: 14 jaar. De twintig miljoen gulden die aan Shout at the devil' gespendeerd zijn, kan men er wel aan afzien, maar dit betekent nog niet dat het een grandioze film is geworden.De Britse ex-cameraman Peter Hunt heeft er eerst een uur pure komedie van gemaakt en dan nog een uur ijselijk drama, een stijlbreuk die nauwelijks te verdedigen is, omdat de voornaamste karakters niet zijn veranderd. Dat zijn Lee Marvin als de grofbesnaarde, maar komische ivoorjager, Roger Moore als een keurige Engelsman, Barbara Par kins als dochter van de jager en René Kolldehoff als een sadistische Duitse commissaris, allen opere rend in de jungle van Portugees Oost-Afrika vlak voor het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog. In het eerste deel is het veel lachen geblazen, als het drietal de Duitser steeds te slim af is. Dan barst de oorlog los en is het uur der wrake aangebroken, nadat de Duitser de baby van de inmiddels getróuwde Brit en de jagersdochter heeft ver moord. De revanche bestaat uit het opblazen van het oorlogsschip Blu- cher, een huzarenstukje dat breed uitgemeten toch een amateuristi sche indruk maakt. Peter Hunt (van 'Gold had de regie en koos voor veel actie, maar in de roman van Wilbur Smith zat ge woon niet meer. J.A.F. Titel: "Taxidriver"; regie: Martin Scorsese; hoofdrol: Robert Deni- ro; theater: Luxor; 18 jaar. "In elke straat is 'n onbekende, die er van droomt iemand te zijn. 'n Eenzame, vergeten, wanhopig op zoek naar zijn bestaan", is de onder titeling van "Taxidriver", winnaar van de Gouden Palm in Cannes dit jaar. Een prachtige film over een een zame man, die 's nachts niet kan slapen en alleen daarom taxichauf feur wordt in een stad waar een eenzame nog eenzamer kan zijn: New York. Daar komt hij in aanraking met het open riool van het nachtleven vol drugs, drank, hoeren, pooiers en •misdadigers. En daar ook ligt voor hem de moge lijkheid een "daad te stellen", die van hem de held zal maken, waar hij in zijn dromen van droomt. Een in-trieste man, op de been gehou den door pilletjes en pornofilms, die zijn lief verliest al vóór hij haar heeft kunnen veroveren. Een man, die zich niet bewust is van wat er buiten zijn beperkte ge zichtskring gebeurt, nauwelijks beseft waarom hij zo eenzaam is, maar aan die eenzaamheid een eind wil maken door een hoogst onbe holpen moordpartij op een stel pooiers. De man is van "alleen maar eenzaam" dan al verworden tot een hoogst gevaarlijke psychopaat, die van zijn lichaam een munitiedepot heeft gemaakt, dat slechts een kleine vonk nodig heeft om tot ont branding te komen. Dan echter is hij de "held", die de kranten haalt met foto en al. Triest is echter, dat hij nog steeds op zijn armoedige kamertje zit en als enige herinnering de kranteknipsels heeft. Zijn bestaan is niet gewijzigd en zal niet worden gewijzigd ook Een prachtig gefilmd verhaal, door origineel gebruik van kleuren, maar ook door de manier waarop Scorsese subtiliteiten naar voren haalt. Als de man in een glas een bruista blet oplost en daarin zit te kijken, omdat hij nu eenmaal niets beters te doen heeft, verplaatst de camera lens z' .h va" het beeld van 1ie man met-ui glas naar da' .leen.Op die manier ziet de toeschouwer, wat Met de indringende muziek van die man ziet mets, luchtbellen, to- Bernard Herrmann en het uitste- tale leegte. kende spel van Robert Deniro. bo vendien is een schrijnende karak- onze huidige, vaak navrante sa- teristiek ontstaan van een gegeven menleving. dat heel goed realiteit kan zijn m ANNEMIEK RUYGROK Haagse bioscopen. APOLLO 1: "André van Duin's bretfilm", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur zo. 2 00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. A l. APOLLO 2: "The manrom man from organization", dag. 2.00,7.30, en 9.45 uur, zo. 2.30,4,45,7,£0 en 9.4j uur. 18 jaar. Asta: "Taxi driver", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.00,7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. BIJOU: „A night at the Opera", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4 15 uur A l. CALYPSO: "Wan pipel", dag. 2.15, 7.15, en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 !en 9.30 uur. AL. C.AM ERA. "l'Histoire d'Adèle H". dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. 1 30, 4 15. 7 00 en 9.45. 14 jaar. CINEAC: "The party", dag. 7.00 en 9.30 uur. AL. CORSO: "One flew over the cuc koo's nest", dag. 2.15, 6.45, en 9.30 uur, zo 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. Dvj Midi: „Smokkelschip Lucky Lady", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo.7.00 en 9 30 uur. 14 jaar EURO: "The sound of music", dag. 1 30. en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 7.45 i AL. METROPOLE: "All the president's men", dag. 6 45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.00, 3.45, 6.45. en 9.30 uur. U jaar. ODEON 1: "Aces high", dag. 1 45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: "Camal knowledge" dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. ODEON 3: "De 7e compagnie is weer boven water", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur.AL. ODEON&THE MOVIES. "Tar- zoon, de schande van de jungle", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur.18 jaar. OLYMPIA: "Chinatown", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar PASSAGE: "Family plot", dag. 2.00. 6 45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: „Black Samson", dag. 11.30, 1 30, 3 30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL 70: „Liefde in gemeen schap", do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. vr. 2.00 en 6 45 i 2.15* 18 jaar. ROYAL: „De Chinees met de linkse directe". ma.,di. en woe. 2.15 en 8 00 uur, do., vr en za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45,7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: "Once upon a time in the West", dag.8.00 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK. "Wan pipel", dag. 2.00. 7.00 en 9.30 uur. AL. Blijvers CAMERA - "Once upon the West". STUDIO - One flew over koo's nest". TRIANON - "Andre vai pretfilm". Kindermatinee Nachtfilms REX Goede films in andere steden. „Cousin, cousine" van Jean Char les Taccella met Maria-Christine Barrault, Victor Lanoux en Marie France Pisier, De Uitkijk, Amster dam. "Le fou" van Claude Goretta, the Movies, Amsterdam. "Les galettes de Pont-Aven" van Joël Seria, Kriterion, Rotterdam. „Ik wil het elke dag met je doen". De laatste rubriek van deze week met daarin ook mijn laatste bijdrage over reuzen spinnen. Volgende week kom ik er niet meer op terug. Dan tref ik u graag aan de telefoon over andere onderwerpen die u bezig houden. Of u moet, als eerste Nederlander, toch nog zo'n reuzenspin te pakken krijgen. Levend of dood. Dan hou ik me aanbevolen. Ik krijg zo langzamerhand de indruk dat het in Leiden wemelt van de reuzenspinnen. Want nog steeds krijg» ik elke morgen opgewonden huisvrouwen aan de lijn die vertellen dat ze "zo'n loeder" in de huiskamer, op zol der of in de keuken hebben zien rondstappen. Het is alleen jammer dat geen van de dames kans heeft gezien een exemplaar bij de behaarde lurven te grij pen. "Ik kijk wel uit", zo was de reactie van de meesten, "voor geen miljoen pak ik er een beet". Ik hoorde dat de meeste vrou wen de kennismaking kort heb ben gehouden en direct aan de haal zijn gegaan. Toch kreeg ik er ook een aan de lijn die mij vertelde er wel degelijk op los tc hebben geslagen toen ze zo'n langpoot een spintje over haar parket zag maken. Ze woont in de Iepcnroode. Haar naam wil ze liever niet genoemd zien. Hier volgt wel haar relaas. Ze vertelde: "Hij rende onder mijn zitbank vandaan. Ik schrok me wild. Zo'n grote had ik mijn le ven lang nog nooit gezien. En ik ben echt wel wat gewend. Want ik kampeer veel. Maar dit was abnormaal. Toch hield ik mijn hoofd erbij. Gelukkig had ik een dik boek bij de hand. Ik rende achter 'm aan en verkocht hem een lel. Die was goed raak. Want hij was in één klap helemaal plat. Zijn restanten heb ik bij elkaar geveegd en door het toilet gespoeld. Het bewijs dat ik er een ving heb ik dus n iet meer. Er zit alleen nog maar een vlek op het boek". "Ik had die spin graag bew aard. Had ik kunnen laten zien dat al die verhalen over reuzen spinnen geen sprookjes zijn. Dan had ik ook die Haagse vrouw uit de narigheid kunnen helpen. Zij beweert ook een reu zenspin te hebben gezien. Maar niemand gelooft haar.Nu wordt ze door de buurt gepest. Dat vind ik zielig. Mijn spin had haar kunnen helpen. Maar ik heb 'm niet meer. Op de dag dat ik 'm doodsloeg had nog geen enkele krant over reuzenspin nen geschreven. Daarom heb ik 'rn weggegooid. Jammer". Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Leden van de Tafelronde Kat wijk-Noord wijk, een organisa tie die zich onder meer ten doel stelt activiteiten te ontplooien die in het belang zijn van de plaatselijke gemeenschap, zijn een actie begonnen voor het 18- jarige spastische Katwijkse meisje Georgette Tegelaar, dat al vanaf haar geboorte wordt verpleegd in het Rotterdamse Zeehospitium in Katwijk. In to taal willen ze voor Georgette 10.000 gulden bijeen brengen. Met dat bedrag kan in Aarlan- derveen, in de boerderij van ba rones Van Reeden van Ouds- hoom, een aangepast woonver trekje worden gemaakt waar Georgette, als ze te gast is op de boerderij, kan logeren. De barones, destijds hydrothe- rapeute in het Zeehospitium, heeft zich van het begin af be kommerd om het spastische meisje en haar ook al die tijd als huisgenote gehad. Eerst in Warmond, waar de barones een woonboot had,, daarna in een huisje in Alphen en nu wil ze Georgette voor een paar dagen in de week ook naar de boerde rij in Aarlanderveen halen. Maar er is geen geld voor de be bouwing. Dat willen de leden van de Tafelronde nu op tafel brengen. Het eerste beginnetje is er al. Een man of vijftien heeft al een paar avondjes gewerkt bij een Katwijks visverwerkingsbed- rijf waar ze haringen export- klaar hebben gemaakt. Het geld dat ze er mee verdienden is voor Georgette. Ze gaan net zo lang door tot ze het bedrag bij elkaar hebben. "En dan snel bouwen", zo vertelde mij de heer Huis man, directeur van de plaat werkerij Slotboom uit Katwijk, een van de leden van de Tafel ronde. "We willen dat Georgette en de barones hetzelfde contact houden als in voorgaande jaren. Want ze kunnen niet buiten el kaar. Daarom moet deze actie lukken. Gelukkig zien ook an deren daar de noodzaak van in. De Leidse architect Guus West geest heeft al aangeboden gratis de werktekeningen te maken. En als er meer zijn die willen helpen dan graag". LEIDEN - Nu op de Leidse districtskampioen schappen, op Unicum gespeeld, de halve finales en finales in zicht ko men zijn er voor het publiek vele attractieve wedstrijden te aan schouwen. Zo bijvoorbeeld de par tij in de herenenkel B tussen Henny Koemans, die no. 2 geplaatst is, en Har Meyer. Alhoewel Henny Koe mans de eerste set met 6-3 op zijn naam wist te brengen was het toch Har Mever die met zijn gevreesde forehand vele punten kon maken. Djt resulteerde in een 6-1 overwin ning in de tweede set voor Mever. Henny Koemans won uiteindelijk de partij na een 6-4 overwinning in de derde set, waarin hy vaak het loopvermogen van Har Meyer testte door veel te spreiden en vooral korte ballen te geven. Toch wel verrassend was de uitschake ling van het duo Bram Madera/Adri van Leeuwen door de Unicummers Ton Creyghton en Onno Ruyse- naars. Alhoewel Van Leeuwen en Madera beiden in het district Lei den gevreesde spelers zijn konden zij samen in de dubbel toch niet ge heel imponeren en moesten met 2-6, 6-2, 6-3 de eer laten aan hun goed vechtende tegenstanders. In de damesenkele B lieten de als eer ste geplaatste Annette v.d. Mey en als tweede geplaatste Micky Albers geen twijfel bestaan over hun speelsterkte en wezen resp. Han- neke Langeveld 6-0, 6-2 en Anita Hamming 6-2, 6-4 terug. In de her- endubbel B hadden de als tweede geplaatsten Bob van Overbee- ke/Benjamin Ruysenaars niet al te veel moeilijkheden met de Mun- nikspelers Carl Adamse en Niels Blokker en wonnen met 6-3,6-3. De partij in het gemengddubbel B tus sen Joke van Sas/Eric de Groot en Ineke v.d. Meer/Alfred Gelevert moest vanwege de duisternis afge- broeken worden nadat ieder een set gewonnen had: 7-5, 4-6. Overige uitslagen DEC M. Smit - M. Wor- telboer 6-2, 6-2. HEC A. v. d. Capel- len- S. Walenkamp 6-2,7-5; P. Grif fioen - R. Maas 6-0, 6-3; GDC R. Liefbrcer/S. Kwaaitaal - I. Ken- gen/P. van Straaten 6-3, 4-6, 6-1; A. van Veen/A. Ploos van Amstel -1. v. d. Hevden/P. van Paridon Jr. 2-6, 6-1. 6-2; HOC E. de Boer/L. Links - L. Krabbendam/D. J. Pleiter 6-0, 6-0; DED J. Goudsmit - L. Stofberg Paul van Straaten. 6-1. 6-3. Timman aan kop REIJKJAVIK - Jan Timman heeft tijdens een internationaal schaak toernooi in IJsland in de tweede ronde van de Brit Keene gewon nen. Door deze overwinning deelt hij met de Argentijn Najdorf de eer ste plaats. Beiden hebben de maximale score van 2 uit 2.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21