In Soweto heerst angst voor Zoeloe's Lockheed stichtte ook elders onheil Israëlische hulp en kennis bij droogte Europa Politieke partijen Engeland zitten op zwart zaad Spaanse communisten leiders niet terug naar hun vaderland VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND PAGINA 19 DEN HAAG (ANP) - Buiten Nederland speelt de Lockheed-affaire in een aantal andere landen met name Japan, Italië, Turkije Colombia, Nige ria, België en Australië. In een aantal landen zijn soortgelijke onderzoeken nog bezig naar aanleiding van hetgeen de Amerikaanse senaatscommis sie voor multinationale onder nemingen heeft onthuld. De voorzitter van die commis sie, de Democratische senator Frank Church, heeft enige tijd geleden laten weten, dat wat zijn commissie betreft het on derzoek voorlopig is afgesloten. Het feitenmateriaal wordt pas in de herfst gepubliceerd. De meest verstrekkende gevol gen heeft de Lockheed-affaire buiten de VS gehad in Japan. Eind juli bereikte de kwestie daar een dramatisch hoogte punt met de arrestatie van de oud-premier Kakuwi Tanaka, een zeer invloedrijk man in de regerende liberaal- democratische partij. Hij werd ervan beschuldigd de hand te hebben gelicht met de wetten, die toezicht houden op het in ternationale betalingsverkeer en de buitenlandse handel. Tanaka, is er officieel van in be schuldiging gesteld in 1973 en 1974 4,5 miljoen gulden aan steekpenningen te hebben ont vangen met de aanschaffing van de Lockheed-Tristar en de Orion. Tanaka was premier van 1972 tot 1974, toen hij moest af treden in verband met nooit he lemaal opgehelderde financiële praktijken. Hij is op borgtocht vrijgelaten. Sinds de beschuldigingen van ex-Lockheed-president Kot- chian in februari voor de commissie-Church heeft het schandaal de Japanse politiek beheerst en het regeringsbeleid voor een groot deel verlamd. Voor de arrestatie van Tanaka was al een tiental anderen aan gehouden in verband met de kwestie. Evenals Nederland, Italië, Turkije Griekenland, Co lombia en Nigeria heeft ook Ja pan een overeenkomst gesloten met de Amerikaanse regering om de Lockheed-gegevens in handen te krijgen. De Japanners hebben een spe ciale parlementaire commissie in het leven geroepen om na te gaan waar de ruim 12 miljoen dollar aan Lockheed- steekpenningen zouden zijn gebleven. De uiterst rechtse za kenman Yosjio Kodama zou daar een aanzienlijk deel van in zijn zak hebben gestoken. Vanaf de dag van de onthullin gen is hij ziek. Andere vooraan staande Japanners, die zijn gearresteerd, zijn: de president en de vice-president van All Nippon Airways (ANA), Wajasa en Watanabe, en de directeuren van het handelshuis Marubeni, Okubo en Itoh. Het instemmen van de huidige premier Miki met het parlementair en gerech telijk onderzoek is hem niet door elke partijgenoot in dank afgenomen. Een tweede land, waar de Lockheed-affaire voor politieke beroering heeft gezorgd, is Ita lië. Functionarissen in dat land stonden in de jaren 1970—'71 vcor zo'n 1,8 miljoen dollar op de betalingslijst van Lockheed. De onthullingen hebben de po litieke onstabiliteit van Italië al leen nog maar vergroot. Ook hier werd een parlementaire onderzoekcommissie ingesteld. Naast enkele oud-ministers van Defensie werden de namen ge noemd van de huidige presi dent Leone, minister van Bui tenlandse Zaken Mariano Ru- mor en Aldo Moro, de laatste premier. De publikatie van deze namen wekte wrevel bij de Amerikanen, omdat dit in strijd zou zijn met de afspraken die bij de uitwisseling van gegevens waren gemaakt. In Italië werden ook een aantal arrestaties verricht. Eén van de aangehoudenen was Maria Fa- va, een kroongetuige in het Lcckheed-schandaal. Zij was directrice van de firma Com-el, via welk bedrijf een deel van de steekpenningen van Lockheed naar politici en regeringsfunc tionarissen ging. Het onderzoek gaat door. In Turkije heeft het Lockheed- schandaal aan enkele hoge mili tairen hun functie gekost. Dat gold voor generaal Alpkaya, die toegaf 30.000 dollar te hebben ontvangen, maar zei dat dit be stemd was voor de bouw van een school in zijn land. Met drie andere staf-officieren werd hij later overigens ervan vrijge sproken dat hij geprobeerd zou hebben het geld in eigen zak te steken. Ook generaal Goksaran werd uit zijn functie ontheven. Naast deze landen zijn nog on derzoeken gaande in onder meer Colombia, Nigerië en Bel gië. In Australië heeft de oppo sitieleider Whitlam een liberale minister uit de jaren vijftig er van beschuldigd geld van Lockheed te hebben aangeno men. De vliegtuigfabriek heeft dat ontkend. Ook het Ameri kaanse ministerie van Justitie verklaarde dat hiervoor geen bewijzen bestaan. Door Rob Simons JOHANNESBURG (UPI)- Bloedige straatgevechten tus sen negers onderling en salvo's van de politie hebben giste ren duizenden negers in de wijk Soweto bij Johannesburg uiteengedreven en op de vlucht gejaagd. In het centrum van de plaats gingen Zoeloe's met andere negers op de vuist, bij een aanval op een school renden de kinderen voor hun leven. Evenals dinsdag en woensdag trokken de Zoeloe's met messen, speren, bijlen en knuppels door Soweto, jacht ma kend op jonge negers die hadden getracht de tegen de rege ring gerichte stalóng af te dwingen door Zoelce's aan te vallen en hun woonverblijven in brand te steken. Generaal van politie David Kriel zei dat deze week 31 negers er het leven bij hebben verloren, van wie 21 zijn dood gehakt. Tien negers zijn dooi de politie doodgeschoten, 107 moesten in ziekenhuizen worder opgenomen. Strauss krijgt wellicht post van Financiën BONN (UPI) - De voorzitter van de Beierse CSU, Frans Josef Strauss, heeft gisteren gezegd dat hij na een eventuele christendemocratische overwinning bij de algemene ver kiezingen van 3 oktober minister van Financiën zal worden. De voorzitter van de CDU, Helmut Kohl, heeft dit bevestigd. Hiermee is een eind gekomen aan weken lange speculatie in West-Duitsland over de post die Strauss zou wor den toegekend. Protest van geallieerden BERLIJN (DPA) - De westelijke geallieerden in Berlijn hebben gis teren bij de Sowjet-Unie geprotes teerd tegen belemmering van het doorgaande verkeer naar Berlijn op 13 augustus, toen bussen met jonge Westduitse christendemocraten werden tegengehouden bij de Oostduitse grens. De nota noemt dit een schending van de viermogendhedenovereen- komst van 1971. Van de USSR wordt geëist te waarborgen dat het verkeer volgens deze overeen komst voortaan ongehinderd ver loopt. Arabische top CAIRO (AP) - Egypte zal als gast land optreden voor de eerste Arabisch-Afrikaanse topconferen tie. Naar wordt verwacht zal deze conferentie in januari worden ge houden. Dit is gisteren door het of ficiële "persbureau voor het Midden-Oosten bekend gemaakt. Het besluit voor een dergelijke con ferentie werd in 1974 tijdens de Arabische topconferentie genomen en is bedoeld om sterkere economi sche en politieke banden te ont wikkelen met de Afrikaanse landen die tijdens de oktober-oorlog in 1973 de diplomatieke verbindingen met Israël hebben verbroken. Die oorlog was aanleiding voor een verviervoudiging van de olieprijs waardoor vele Afrikaanse landen in financiële moeilijkheden geraak ten. Het dodencijfer van negen weken geweld in Zuid-Afrika is hiermee volgens de politie tot 281 gestegen Woeste benden Negers die het gezien hadden zei den tegen journalisten dat de slach toffers bloedend verspreid op straat lagen. Gezinnen werden uit eengerukt, ieder pakte wat hij met kon nemen bij de vlucht voor de woeste bende. Huilende kinderen klampten zich aan hun moeders vast, honderden zochten bescher ming in de politiebureaus, waai nog nauwelijks staanplaats was overal klonk de angstkreet "de Zoe loe's komen". De Zoeloe's trapten deuren in, sta ken andere negers neer, ramden au to's stuk en joegen achter de vluch tende menigte aan. De blanke werkgevers zeiden giste ren dat de staking praktisch voorbij is. Politie-generaal Gert Prinsloo sprak tegen dat de politie niet tegen de Zoeloe's opgetreden zou zijn "De politie heeft vanmorgen op hen geschoten. Wij tyreden ook tegen hen op". Tegen de avond werd het volgens de politie betrekkelijk kalm in Sa weto. Dissidenten Na het begin van de demonstraties op 16 juni heeft de politie minstens 170 bekende dissidenten gearres teerd. Gisteren werd bekend dat zich onder de gearresteerden ook Allan Hendrickse bevindt, voorzit ter van het nationale bestuur van de Zuidafrikaanse kleurlingen part ij van de arbeid. Onder de Zuidafri kaanse wet kunnen zij voor onbe- aaide tijd worden vastgehouden, e vrees van de Zuidafrikaanse po litie dat de onlusten zich zouden uitbreiden tot de wijk Alexandra in het noordoosten van Johannesburg werd gisteren niet bewaarheid "Tien minuten" De Zoeloe's zijn al van oudsher de meest woeste stam in Zuid-Afrika en vormen het grootste deel van de een miljoen inwoners van Soweto. Zij hebben de oproepen van hun leiders om hun wraakactie te sta^ ken genegeerd. Woensdagavond waren er ongeveer 10.000 bij het complex pensions Mzimhophe, waar zij een dergelijk beroep over schreeuwden met de opmerking: "Geeft ons nog tien minuten om met hen af te rekenen". "Wij vragen alleen wettelijke toe stemming om die plaatsen binnen te gaan om die mensen te zien die ons pension in brand hebben ge stoken en dan wordt alles weer rus tig en houden ze op met al dat zwart aan de macht", aldus Joseph Mas- higa, een van hun woordvoerders. Omstanders bedekken het stoffelijk overschot van een Afrikaandie gistereri tijdens eennlenive uitbarsting van geweld, waar ook de politie bij betrokken was, werd gedood. Zoeloes en Afrikanen staan in Johannesburg nog steeds op gespannen voet met elkaar. JERUZALEM (SP) - Israëlische deskundigen zijn ingeschakeld om de door de langdurige droogte geteisterde landen in West-Europa van advies te die nen over een optimaal gebruik van het beschikbare water. Vooral op het gebied van de landbouw zou de toepassing van de Israëlische irrigatietechnie ken soulaas kunnen bieden. Israël heeft de afgelopen 25 jaar noodgedwongen door een voort durende waterschaarste lange ervaring op dit terrein opgedaan en met raad en daad tevens een zekere faam in de wereld bij de oplossing van problemen betref fende de watervoorziening ver worven. "De waterverspilling is in Europa te groot", zegt Shaul Arlosorof van de watercommis sie van-het Israëlische ministerie van Landbouw. "Als de Euro peanen zo zuinig zouden gebrui ken als de Israëli's dan zouden er geen problemen zijn". Arlosorof spreekt met gerecht vaardigde trots over de uitste kende resultaten die de Israëli sche waterhuishouding in de landbouw heeft opgeleverd. Is raël heeft relatief de grootste jaar lijkse toename van de voedsel- produktie per eenheid water per eenheid landbouwgrond. Gedu rende de laatste zeven tot tien jaar hebben de Israëlische boeren een stijging van 8 tot 10 procent per jaar in de opbrengst van water af hankelijke landbouwprodukten bereikt tegenover een gemid delde stijging van 2,5 procent in de rest van de wereld. In Israël is de opbrengst van de landbouwgronden dus anderhalf keer zo groot als tien jaar geleden. Langzamerhand wordt de Israë lische kennis op het gebied van de waterhuishouding in Amerika en Europa toegepast. In het kader van de Europese landbouw- commissie en de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties geeft Israël de informatie over de modernste ir rigatiemethoden door aan de Eu ropese landen, waaronder Neder land. LONDEN (AP) - De Britse poli tieke partij-apparaten zitten op zwart zaad, worden slecht geleid en behoorden van staatswege te wor den gesubsidieerd opdat zij doel treffend kunnen werken, aldus luidt de aanbeveling gisteren ge daan door een officiële commissie. Deze commissie die in 1975 werd gesticht door de toenmalige pre mier Wilson noemt in haar rapport behuizing, inrichting, personeel en hulpbronnen van de partij organisaties „bedroevend tekort schietend" en zij is van oordeel dat de Britse politieke partijen „vaak werkem beneden het minimum- peil van doelmatigheid en activiteit dat noodzakelijk is". Aanbevolen wordt dat de appara ten een subsidie krijgen van een kwartje per stem bij de vorige al gemene verkiezingen van 1974 op de partijen uitgebrachte stemmen. Dit zou hiernaar berekend neer komen op 573.407 pond voor de Britse partij van de arbeid en 523.234 pond voor de conservatieve partij. Er zou niets moeten worden uitge trokken voor partijen die niet in het parlement vertegenwoordigd zijn zoals de communisten en het (ultra rechtse) nationale front. De Britse politieke partijen ont vangen thans het merendeel van hun inkomsten via giften van aan hangers. De Labourpartij beurt bo vendien van het vakbondscongres (TUC) door middel van een „theo retisch" vrijwillige bijdrage van alle leden met een zeker inkomen. Tot de grote geldgevers der conser vatieven behoren particuliere on dernemingen die tegen het socia lisme gekant zijn. Op een persconferentie heeft de voorzitter van de genoemde com missie, Lord Houghton, gisteren gezegd dat hij absoluut niet wist wat het parlement met zijn aanbe velingen zou doen. Door de voorzitter van de conserva tieven, Lord Thorneycroft, was ge zegd dat hij zijn partij zou adviseren het voorstel van de commissie af te wijzen en weigeren openbare gelden aan te i MADRID (AP) - De regering van premier Adolfo Suarez heeft giste-, ren de starre anti-communistische politiek die Spanje in de afgelopen 40 jaar heeft gevoerd, voortgezet door de verbannen leiders van de Spaanse communistische partij niet toe te staan naar hun vaderland De regering wees de verzoeken om een paspoort voor Santiago Carril- lo, secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, en voor de 81-jarige Dolores Ibarruri, "La Pasionaria" die ten tijde van de Spaanse burgeroorlog tegen Franco vocht, af. Beiden verblijven in ballingschap sinds het einde van de burgeroorlog in 1939. De regering weigerde ook paspoor ten te verstrekken aan een Baski- sche terrorist, aan een leider van een communistische splintergroe pering en aan de secretaris van me vrouw Ibarruri. Van de 479 aanvragen voor een paspoort werden in totaal 458aan- vragen gehonoreerd. Ook de broer van Carrillo en de weduwe van communistenleider Julian Grimau, die in 1962 door Franco werd geëxecutéerd, kregen er een. De regering heeft gezegd dat Car rillo en mevrouw Ibarruri gewei gerd zijn op grond van het feit dat zij het nationale welzijn zouden schaden. De communistische partij werd di rect na het beëindigen van de bur geroorlog door Franco buiten de wet geplaatst. Carrillo (62) woont als balling in Pa rijs. Hij heeft naar wordt gemeld Spanje na de dood van Franco cla- destien bezocht. Volgens communistische bronnen zal hij doorgaan met het leiden van zijn partij van het buitenland uit. Hij wordt beschouwd als een Euro-communist, die beweert on afhankelijk van de Sowjet-Unie te zijn. Mevrouw Ibarruri verwierf be kendheid toen ze ten tijde van de burgeroorlog de barricades in Bar celona beklom en de anti-Franco troepen aanvuurde met de kreet ze zullen er niet doorkomen". Ze is voorzitter van de partij en heeft sinds haar vertrek uit Spanje vele jaren in Moskou gewoond. PANMOEMJOM - Het Penta gon in Washington heeft giste ren deze foto vrijgegeven, waarop te zien is hoe, vlak bij de plek waar op 18 augustus twee Amerikaanse officiëren werden vermoord, in de gede militariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea, de boom, waar het conflict om was ontstaanwordt geveld. De boom belmmerde het uit zicht van de Amerikanen. Noord-Korea heeft gisteren gezegd dat de oefenvluchten van Amerikaanse B-52 bom menwerpers boven Zuid- Korea "een zeer ernstige en provocatieve militaire daad zijn". Deze kritiek op het Ameri kaanse beleid werd geuit in de Rodong Sinmoen, het officiële orgaan van de Noordko- reaanse communistische par tij. Noord-Korea "veroordeelt de Amerikaanse imperialisten die bombardements oefeningen uitvoeren boven Zuid-Korea met B-52 bom menwerpers die naar Zuid- Korea zijn overgebracht na dat zij (de VS) het Panmoenj om-incident had den uitgelokt". De Verenigde Staten hebben eerder in een verklaring be kend gemaakt dat de B-52 toe stellen sinds vorige week irrij- dag boven Zuid-Korea oefe- Ook de Oosteuropese landen die de diplomatieke betrekkingen met Jeruzalem in 1967 hebben ver broken, tonen grote belangstel ling voor deze Israëlische techno logie. Israëlische deskundigen hebben de afgelopen week in het oosten en zuiden van Engeland een eerste onderzoek naar de ge volgen van het huidige waterte kort uitgevoerd. Het voornaamste doel van dit on derzoek is wegen te vinden om de Israëlische kennis op de Engelse omstandigheden toe te passen. "Wij kunnen geen water naar En geland brengen", zegt een Israë lische deskundige, "maar wij hebben ons hele leven ervaring opgedaan om aan een bestaand gebrek aan wajer een eind te ma ken. Ik geloof dat wij raad, mate riaal en deskundigheid kunnen geven waar de Engelse landbou wers hun voordeel mee kunnen doen". Volgens de Israëlische deskundi gen hebben de Engelse land bouwers door de overvloedige regenval in het verleden geen zuinig gebruik gemaakt van het water. Door de introductie van nieuwe irrigatiemethoden en bij voorbeeld zeer ontwikkelde wa- terklokken, willen de Israëli's in de toekomst op de zwaarst getrof fen Engelse landbouwgebieden een grotere oogst met een gerin gere hoeveelheid water bereiken. De Israëlische watercommissaris Alosorof veronderstelt dat Eu ropa over 15 tot 20 jaar met een vrijwel permanente waterschaar ste zal kampen. Naast kapitaal en arbeid zal water in de nabije toe komst een schaarse produktie- factor vormen Aan de ontwikke ling van de beperkte waterbron nen zal volgens deze Israëlische deskundigen veel meer aandacht moeten worden besteed. "Als er geen wonderen gebeuren zullen over 20 tot 25 jaar in Azië, Afrika en Zuid-Amerika honder den miljoenen mensen aan on dervoeding sterven",- waar schuwt Alosorof. De combinatie van de waterschaarste in Israël die de ontwikkeling van kennis en technologie noodzakelijk maakt en de hoge motivatie van de Israëlische boer verklaren volgens hem het succes van de Israëlische waterhuishouding in de landbouw. De sociale structuren in het met traditionele type collectieve of coöperatieve landbouwbedrijf in Israël, zoals de Kiboets en de Moshav worden bijzonder ge schikt geacht om veranderingen i te De r tief ingestelde Europese boer is over het algemeen minder bereid om zijn landbouwmethoden te moderniseren en zodanig aan te passen dat een maximaal gebruik van de beperkte waterbronnen wordt gemaakt, aldus Israëls wa tercommissaris. Nog twee doden veteranenziekte PHILADELPHIA (UPI) - Gisteren zijn nog twee mensen gestorven aan de geheimzinnige "veteranen ziekte". Het totale aantal doden is nu 28. De gezondheidsdienst in Philadelphia onderzoekt de moge lijkheid dat de sterfgevallen te wij ten zijn aan het dodelijk vergiftige gas nikkelcarbonyl, dat onder meer gebruikt wordt voor de vervaardi ging van plastics en synthetische rubber. Er is namelijk bij de slach toffers een sterk verhoogd gehalte aan nikkel in het weefsel gevonden. De laatste twee doden zijn een non van 71 en een man van 62 die heb ben deelgenomen aan het 41ste in ternationale eucharistische con gres dat van 1 tot 8 augustus in Phi ladelphia is gehouden. Alle vorige slachtoffers woonden in Philadelphia een congres van oud strijders bij, van 21 tot 24 juli. Alle slachtoffers bezochten een bepaald hotel in Philadelphia, Bellevue. GIJZELING CLEVELAND (AP) Een Vietnam-veteraan heeft gisteren in de Amerikaanse stad Cleveland negen personen negen uur lang in gijzeling gehouden voordat hij zich aan de politie overgaf. De gewa pende man had eerder op de dag 12 mensen gegijzeld in een kantoor gebouw. Een aantal mensen wist te ontsnappen of werd vrijgelaten. De 30-jarige Ashby Leach had ge vraagd om televisie-zendtijd voor zijn grieven, die voornamelijk de slechte opvang van Vietnam- veteranen betroffen. De drie grote Amerikaanse televi siemaatschappijen weigerden zijn eisen volledig uit te zenden maar brachten wel een verslag van de gij zeling en de reden, waarom Leach daartoe zijn toevlucht had gezocht. Na deze nieuwsuitzendingen gaf Leach zich op de 36ste verdieping van het kantoorgebouw, waar hij sinds 10 uur 's ochtends een aantal personen in gijzeling hield, over aan de politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19