Dit bijv: Actie grootwinkelbedrijf tegen binnenstadsplannen LEZERS SCHRIJVEN Vrije markt bloeit goed in Sow jet- Unie Muurkrant V-RT.IDAO 27 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - De landelijke Raad voor het Grootwinkelbedrijf gaat de strijd aanbinden tegen de plan nen die verscheidene gemeenten met hun binnensteden hebben. In een aantal steden wordt het grootwinkelbedrijf namelijk ge confronteerd met maatregelen, die haar niet zinnen, zoals het we ren van auto's uit de binnenstad. De gemeente Leiden, die op dit ge bied nogal wat op stapel heeft staan, staat zelfs nummer één op de zwarte lijst van het grootwin kelbedrijf. Een woordvoerder van de Raad bevestigde dat er „intentief naar Leiden wordt ge keken", en hij erkende dat dat nauw verband houdt met de plannen, die er in Leiden voor de binnenstad bestaan of nog zullen komen. De Raad voor het Grootwinkelbed rijf. waarin alle „grote jongens" uit de detailhandel, zoals V en D, Pen C, C en A, De Bijenkorf, Ahold, enz., zitting hebben, is bang dat door de uitvoering van de plannen, zoals die voor een aantal binnensteden bestaan, haar belangen in het gedrang zul len komen. Met name geldt dit in Amsterdam, Groningen en Lei den. De aandacht van de RJad richt zich dan ook vooral op die drie steden. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Het lijkt er veel op, dat wethouder Van Aken bezig is met een publici teitscampagne tegen de aktiegroe- pen en de linkse partijen. Nil hij ziet, dat zijn witkalkstrategie geen enkele succes heeft, probeert hij door middel van ingezonden brie ven en interviews stemming te ma ken onder brede lagen van het Leidse publiek. Het is zeer waarschijnlijk, dat het beleid en de uitlatingen van Van Aken een aantal ultra-rechtse lie den in deze stad stimuleert om de aangebrachte affiches over te kal ken met uitdrukkingen als: terreur, leve de apartheid, leve en a-socialen en meer van dat fraais. Nu hebben wij weinig illusies over de werkelijke bedoelingen van we thouder Van Aken en geloven wij, dat een goede en open discussie met hem en een aantal van zijn geestverwanten volstrekt zinloos is. Aan de andere kant isjjet natuur lijk ook te gek als zijn verdachtma kingen en onwaarheden onweer sproken zouden blijven. 1. De bewering dat de Dienst Ge meentereiniging zelf het initia tief nam inzake het witkalken, is maar half waar, dus ook half ge logen. De opdracht tot het wit kalken werd immers tijdens de afwezigheid van de directeur de heer Van Overmeire gegeven. Deze toonde zich hierover weinig enthousiast. Als Van Aken beweert, dat het de Gemeentereiniging is, die zo graag initiatieven ontwikkelt, dan maakt hij de slechtste beurt, die een bestuurder maar kan maken: het is laf van Van Aken om zich achter zijn ambtenaren te verschuilen. 2.De wethouder suggereert in het interview in deze krant van 19 augustus jl. dat het witkalken niet nieuw is. Ook dit is onwaar. Het is best mogelijk dat de Rein iging ooit eens wat muren heeft schoongemaakt, maar vast staat dat de systematische verwijder ing en witkalkerij nauwkeung samenviel met het moment waarop de Muurkant regelmatig in het stadsbeeld verscheen )en niet bijv. op het moment toen de PvdA vorig jaar i.v.m. haar 75- jarig bestaan de stad had onder- geplakt. Trouwens tal van geestverwan ten van de heer Van Aken zoals de huidige wethouder van Fi nancien Hans van Dam en de fractieleider van de PvdA, Hans Meijer, hebben ooit met succes de lijmkwast gehanteerd. 3.Van Aken vindt het "zo vals" dat men niet reageert op zijn argu ment van de milieuvervuiling. Ook dit is onjuist. Ten eerste hebben verschillende ingezonden-stukkenschrijvers al eerder aangetoond dat de we thouder helemaal niet zo wakker ligt van een schoon milieu. Im mers, circus Sarrassani maar ze ker niet te vergeten Philips, Ford, Unilever (de laatste met haar reclame voor vervuilende wasmiddelen) mogen - omdat ze ervoor betalen - de stad wel "vervuilen" met hun propagan da. Wanneer aktiegroepen met dezelfde middelen opkomen voor buurtbewoners, voor wo ningzoekenden, voor handen- arbeider en voor onderdrukten elders in de wereld wordt hen door Van Aken verweten dat zij het milieu verontreinigen - om dat ze er niet voor betalen. Wij weten dat Van Aken onze re denering als "onzindelijke uitla tingen" van de hand heeft gewe zen (ingezonden brief in LD van 5 augustus). Maar veertien dagen later heeft Van Aken het in de zelfde krant over de 120 aan plakborden van de gemeente en noemt hij in één adem de huur prijzen: negen gulden per bord voor de eerste 50, zes gulden voor de volgende 50, en drie gul den voor de resterende 20. Je moet zelfs als samenwerkende aktiegroepen wel over een we thouderssalaris beschikken om bij iedereen gelegenheid 810 te kunnen neertellen. Het geleuter van Van Aken maakt alleen maar duidelijk dat vrije meningsuiting op papier een recht, maar in werkelijkheid koopwaar is. En wanneer Van Aken denkt dat hij met 10 extra publikatieborden een goede beurt kan maken, luidt ons ant woord: als dat betekent dat ons talloze plakplaatsen worden ontnomen in ruil voor enkele borden, houdt dan de troostprijs maar. Want het voorstel bete kent dat wij onze vrijheid van meningsuiting moeten ruilen voor 10 "legale" plakplaatsen en dat doen we nooit. 4.Vervolgens komt Van Aken met het argument op de proppen dat de schoonmaakkosten de ge meenschap tot nog toe zo'n 20.000 hebben gekost. Let wel, dit geld komt niet uit de zak van meneer Van Aken maar moet door de gemeenschap worden opgebracht. Ook wij vinden dit een terurige zaak en vragen ons af, of een wethouder zomaar tienduizenden guldens mag be steden aan een persoonlijke hobby, terwijl er nog zoveel din gen in Leiden (ook op het gebied van het milieu) verbeterd kun nen worden. Wanneer meneer Van Aken onze affiches en muurkranten niet op prijs stelt, dan is het raadzamer wanneer hij voortaan een andere kant op kijkt. Dat kost de ge meenschap niets en het is bo vendien democratisch, want er zijn honderden Leidenaars, die onze mededelingen en bood schappen wel op prijs stellen. 5.Het tekent Van Aken dat hij de aktiegroepen van links op één hoop gooit met beatgroepen en christelijke sekten, die zo nu en dan ook plakken. En dat terwijl de PvdA zelf vertegenwoordigd is in groeperingen als het Chilif- ront Leiden en het Leids Span- jekomiteé;- stérker nog, de be treffende PvdA- vertegenwoordigers hebben een zeer belangrijke inbreng binnen deze komitees en werken kei hard. Wethouder Van Aken? Het zal je partijgenoot maar wezen. 6.Maar nog afgezien van allerlei an dere zaken, waarmee wij met de heer Van AJien van mening ver schillen, eisen wij van hem dat hij zich onmiddellijk matigt in zijn woordgebruik. Zijn uitla tingen als "terreur op de muur" scheppen een sfeer, die de plak kende aktiegroepen en enkele politieke partijen als terroristen, dus als misdadigers, afschildert. Wil Van Aken met deze onwaar dige uitlatingen bereiken, dat de kritiek op zijn beleid, die via de muur is en wordt geuit (Wel- zijnsbron, Kopermolen, Daey Ouwens, 2e burgerraadsman enz.) onmogelijk wordt ge maakt? (Van redactiewege bekort). Leids Filmhuis, PPR Lei den, PSO Leiden, Palesti- nakomitee, Chilifront Leiden, Leids Spanjeko- mitee, Wij Vrouwen Ei sen, 1KB,Leiden, Bond van Dienstplichtigen, Boycot Outspan Aktie, Leids Aktiekomitee Scho lieren, Historisch Aktie Komitee (RUL), mede werkers van de Muur krant, Boekhandel Van Caspel, Leids Steunkomi- tee Strijdkultuur, NW- Jongerenkontakt, Leiden, Vrouwencafé. (Het initiatief voor het interview met wethouder Van Aken over het "plakken" is uitgegaan van de re dactie. Zoals ook de samenstellers van de muurkrant om een gesprek is gevraagd. Dat laatste is van de hand gewezen - red.). Dat komt erop neer, dat het groot winkelbedrijf wil proberen in vloed uit te oefenen op de ont wikkeling van die binnensteden. De Raad voor het Grootwinkel bedrijf nam hiertoe een bekend public-relations bureau in de arm, en wel Beauchez in Den Haag. Het Grootwinkelbedrijf heeft al eerder goede ervaringen met Beauchez opgedaan. Het Haagse p.r.-bureau heeft name lijk de complete campagne van het grootwinkelbedrijf tegen de mogelijke winkelsluiting op za terdagmiddag «verzorgd. Die campagne eindigde in een com plete overwinning op de vakbon den: de zaterdagmiddagsluiting gaat niet door. De winkels sluiten slechts één uur eerder. Of de activiteiten van bureau Beau chez daarbij werkelijk doorslag gevend zijn geweest, is natuurlijk niet vast te stellen. Maar het ge zamenlijke grootwinkelbedrijf was in ieder geval zo ingenomen met de aanpak van Beauchez, dat men het bureau ook wel wilde in schakelen in de campagne tegen bepaalde binnenstadsplannen. Beauchez kreeg opdracht de Ne derlandse bevolking duidelijk te maken dat de economische cen trumfunctie van de binnenstad een belangrijke waarde is, die in elk geval behouden moet blijven. Beauchez zou daarbij met name werkzaam moeten zijn in Am sterdam, Groningen en Leiden. Het bureau achtte de mogelijk heden om in Groningen nog iets van de huidige ontwikkeling te rug te draaien echter bijzonder klein. Aan die stad werd verder geen aandacht besteed. Ook in Amsterdam zou de kans van sla gen niet erg groot zijn. hoewel daar wellicht nog het een en an der bijgestuurd zou kunnen wor den. Door Joop Maat Maar in leiden zag het p.r.-bureau de meeste mogelijkheden. Wel licht hangt dat samen met het feit, dat in deze stad nog niet alle besluiten zijn genomen, m.a.w. dat het beleid ten aanzien van de binnenstad nog voor het grootste deel moet worden vastgesteld. Beauchez heeft dus Leiden als nummer één op de lijst gezet, en een medewerker van het bureau, mr. Jan-Kees Schweers, speciaal met deze stad belast. De heer Schweers heeft deze week zijn in trede gedaan. Dinsdagavond, toen hij een ken nismakingsgesprek had met de heer H. J. M. de Mol, bedrijfslei der van V en D Leiden en tevens voorzitter van de Kring Leiden van de Raad voor het Grootwin kelbedrijf, vernam hij dat er de volgende dag een bijeenkomst zcu plaats hebben, waarop de Stichting Leidse Binnenstad (het samenwerkingsorgaan van het bedrijfsleven in de Leidse bin nenstad) haar mening over de af sluiting van de Steenstraat aan de plaatselijke pers zou meedelen. Nog dezelfde avond adviseerde de in Leiden nieuwbakken public- relations-man het bestuur van de stichting om de bijeenkomst met de pers af te gelasten. De stich ting was het niet eens met dit on gevraagde advies van iemand, met wie zij in feite niets te maken heeft, zodat de bijeenkomst toch doorging. Het (povere) resultaat daarvan stond gisteren in deze krant. Pover, omdat tijdens de bijeenkomst geen van de be stuursleden van de stichting zich uitliet over het Breestraat-plan van de gemeente. Er werd slechts verontwaardigd gedaan over de gevolgde procedure Dit terwijl iedereen weet, dat de stichting niets moet hebben van het plan van wethouder Waal. Advies Het was duidelijk dat de stichting wél het advies van de Beauchez-medewerker had op gevolgd, om op dit moment nog niet met een reactie te komen. Wat daarvan de bedoeling is, blijft vooralsnog duister. In elk geval is dit de enige reden waarom de bestuursleden van de stichting het alleen maar over de inspraak-procedure hebben ge had en niet over het Breestraat- plan zelf. Een zelfde houding zal de stichting vanavond aannemen tijdens de informatieve raads vergadering over de Breestraat. Een en ander heeft binnen het be stuur van de Stichting Leidse Binnenstad tot meningsverschil len geleid. Sommige bestuursle den voelen er niets voor aan de hand van het grootwinkelbedrijf te lopen, Men wil dus ook niet ge bonden zijn aan de richtlijnen, die worden aangedragen door haar adviseur. Overigens maakt het grootwinkelbedrijf wel deel uit van de stichting. De heer J. Th. J. Brummer, bedrijfsleider van Peek en Cloppenburg in Lei den, is zelfs eerste secretaris in het stichtingsbestuur. Maar een woordvoerder van de stichting zei over de p.r.-adviseur „Als stichting staan we er volkomen buiten, wat die man zegt of doet". MOSKOU (SP) - De pers in de Sowjet-Unie maakt de laatste tijd weer in toenemende mate melding van corruptie en economische zwendel-praktijken van hoge amb tenaren en plaatselijke functiona- Zo werden onlangs in de republiek Georgië twee ministers op staande voet ontslagen. De minister voor de melk- en vleesindustrie verloor zijn post na klachten over de onaan vaardbare hygiënische toestanden in vele (staats)cafés en restaurants. De minister van handel werd ont slagen, omdat hem was ontgaan dat er in zijn ambtsperiode voor meer dan een miljoen gulden uit ver schillende staatswinkels was ver duisterd. Ook twee politiefunctio narissen die deze zwendel even eens "niet hadden opgemerkt" zijn de laan uitgestuurd. Een voorbeeld hoe de geleide eco nomie door "het particuliere initia tief' regelmatig gesaboteerd wordt is de bloeiende wolhandel in de Sowjet-Unie. In grote delen van de Kaukasus worden wollen goederen gefabriceerd en verkocht door par ticulieren, zo meldde het partijblad Prawda. Niet alleen oudere vrouwen maar ook jonge mannen en schoolkinde ren, die soms hun lessen op school verzuimen, breien in dit gebied dat het een lieve lust is en zij verdienen er behoorlijk mee. In een dorp met niet meer dan twintig huizen wist de bevolking in een jaar tjjds bijna een half miljoen roebel op te strij ken (1.750.000 gulden), terwijl het maandsalaris van de gemiddelde Rus niet meer dan 200 roebel (700 gulden) bedraagt Alle produktie van wol staat, theo retisch althans onder staatsbeheer. Maar in de praktijk is dat anders. Boeren mogen een bepaald aantal schapen houden op hun particu liere stukjes grond, gemiddeld on geveer vijftien per gezin. Maar veel gezinnen overtreden deze norm. De Prawda haalde het geval aan van een boer die er 127 schapen op na hield. Van deze schapen in particulier be zit is de wol voor de illegale handel afkomstig. Het gros van de wol wordt echter gewoon gestolen bij het scheren van de schapen uit de staatsfokkerijen. De Prawda klaagt erover dat on danks de aanwezigheid van poli tiemannen en andere getuigen on geveer een kilo wol per schaap wordt verdonkeremaand. Deze ruwe wol is de grondstof van wol len kleding. Het gevolg is een voortdurend tekort aan de vastges telde hoeveelheden die de boerde rijen aan de staat moeten leveren. De verkopers van de gebreide goe deren, die de Prawda de Argonau- ten noemt, naar de oud-Griekse helden die het Gulden Vlies, de vacht van een ram, uit Golchis aan de Zwarte Zee gingen halen, maken gebruik van alle mogelijke ver koopmethoden. Toeristen in bossen en bergen krij gen ineens te horèn: "Psst, belang stelling voor een trui". Maar de verkopers reizen soms ook ver het land in. Ze nemen hun han del in koffers mee en soms zenden ze stalen en prijslijsten naar verre dorpen, tot in Siberië toe. De prij zen zijn veel hoger dan de officiële, maar de stoffen in de staatswinkels zijn dan ook van veel mindere kwa liteit en vaak moeilijk verkrijgbaar. De handelaren verdienen soms ge noeg om een auto te kopen die in Rusland drie maal zo duur is als in het Westen. Observer-dienst. LEIDEN - Drie dagen lang is er feest bij de Luifelbaan in Zuidwest. Gisteren werd een begin gemaakt met de festiviteitenOp het Vijf Mei-plein en het Bevrijdingsplein was het gezellig druk bij de kermisattracties en de standjes die door de winkeliers buiten waren opgebouwd. Ook vanavond zijn de winkels tot 9 uur geopend. De winkeliersvereniging heeft die ontheffing gekregen ondanks de bezwaren van de vakbonden. Veel mensen worden kopschuw bij het woord monument. Laat staan bij de woorden monumentenzorg en monumenten-behoud. ..Ons land moet geen museum worden", zeggen ze. ..Het gaat om de toekomst, niet om het verleden." Gelijk hebben ze. die mensen. Het gaat om de toekomst. Maar de vraag is. of onze toekomst zo"n fraaie is. als-ie van alléén staal en beton is gemaakt. Is het niet prettiger om hier en daar wat mooie, gekke, plezierige, knusse, leefbare dingen uit het verleden te blijven tegenkomen? Een toekomst zonder verleden is een akelig sinister perspectief. Daarom is monumentenbehoud een levens kwestie. Vooral voor de mensen van de toekomst: onze kinderen. Laat ons. juist met h^t oog op onze kinderen, een beetje zuinig zijn met oude troep". En - laten we vooral niets Eenttottien slopen, voordat we tellen VOOr We zeker weten. gaan slopen. absoluut zéker, dat e de plaats komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17