KAMER DIEP GESCHOKT Nederland stapt niet uit NAVO Terughoudende reacties bedrijfsleven en militaire leiding im PSP wil wel vervolging van de prins Maandagmiddag begint debat over rol Van prins Kamerleden willen inzage tabakrapport Klachten inwoners van Tiel duren nog steeds voort VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 DEN HAAG (SP, ANP) - Het Neder- landse bedrijfsleven onthoudt zich over het algemeen van commentaar op de conclusies van het rapport van de com missie van drie. De meeste leiders van de grote onderne mingen, waar Prins Bemhard commis saris was - Fokker, Hoogovens, KLM en de Jaarbeurs - willen geen reactie geven op het gedwongen aftreden van de prins uit zijn functies in het bedrijfsleven. Wel spreekt men hier en daar zijn spijt hier over uit, gezien het nuttige geachte werk, dat de prins voor het bedrijfsleven heeft verricht. Een woordvoerder van de KLM, zei dat de onderneming het besluit van de prins "zeer betreurt", gezien zijn grote kennis van zaken en de waardevolle adviezen, die hij gaf op het gebied van de lucht vaart. "Maar", aldus de KLM, "wij res pecteren de beweegredenen voor zijn be sluit". Fokker-VFW heeft voorlopig geen com mentaar. "Wij willen de zaak eerst gron dig bestuderen". Ook de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed heeft een reactie geweigerd op de regeringsverklaring van premier Den Uyl. "Wij bestuderen de persberichten. Maar we hebben zeker geen commen taar". Teleurstelling Uit de militaire wereld komen nogal wat reacties van teleurstelling. "Ik ben er erg van geschrokken", zo rea geerde landelijk voorzitter Van Heuven van de Vereniging van Oud-Mariniers. Ook baron J. H. Mackaay, voorzitter van de vereniging "Onze Vloot" zei nogal be droefd te zijn, doch hij was van oordeel dat de hele zaak nogal overtrokken was. Toch is zijn waardering en vertrouwen in de prins niet geschokt. De Algemene Vereniging Nederlandse Militairen heeft met teleurstelling kennis genomen van het vertrek van de prins in zijn functie van inspecteur-generaal uit de krijgsmacht". De wijze, waarop de prins zich van zijn taak heeft gekweten verdient alle lof. Onder zijn leiding heeft de inspecteur-generaal talrijke dienst plichtigen begeleid en uit hun sociale en financiële problemen geholpen", aldus de AVNM, die de toekomstige nieuwe inspecteur-generaal wel met vertrou wen, doch met de nodige reserves tege moet ziet. De voorzitter van de Vereniging van ma rineofficieren, de heer F. Peters, had waardering voor de wijze, waarop de re gering de heje Lockheed-affaire nu in het openbaar heeft gebracht, doch betreurt de omstandigheden, waaronder dit alles gebeurd is. De nieuwe gouverneur van de Konin klijke Militaire Academie in Breda, generaal-m^joor Von Meijenfeldt, zei het een bijzonder trieste zaak te vinden. Hij vindt het spijtig dat de prins op 13 sep tember niet kan vieren, dat hij dertig jaar geleden tot inspecteur-generaal werd benoemd. Minder onder de indruk toonde zich voorzitter Ego van het Oudstrijdersle- gioen. "Het verhaal van premier Den Uyl kwam onwezenlijk op mjj over". Hij ver klaarde dat men in kringen van oudstrij- ders "razend" is over de wijze, waarop de verklaring is afgelegd. "De kwestie is bij zonder geëmotioneerd voorgedragen en we zijn zeer geschokt. De wijze, waarop dit is gebeurd past helemaal in het kader van de ontmanteling van de monarchie", verklaarde de heer Ego, die wel toegaf, dat de prins "minder handige dingen" had gezegd. De federatie van oudstrijders organisa ties, met 20.000 ruim 200.000 leden, heeft prins Bernhard in een telegram "nog maals de verzekering gegeven van onze grote waardering, voortdurende trouw en loyaliteit". DEN HAAG - Keihard zijn de conclusies van het rapport Donner in de Tweede Kamer aangekomen. Diep geschokt heeft de kamer besloten om aanstaande maandagmiddag tijdens een extra vergadering te debatteren over de rol van Prins Bemhard in de Lockheed-zaak. Zonder uitzondering bevat voor de politici het rapport meer bezwarend materiaal tegen de prins dan zij hadden verwacht. Onder enorme belangstelling van de pers arriveert premier Den Uyl bij het gebouw van de Tweede Kamer c daar de regeringsverklaring over het rapport vail de Commissie van Drie te gaan afleggen. Minister Van der Stoel tegen partijgenoten in SOESTDIJK - Een agent brengt een bloemstuk naar het paleis Soestdijk. Er werden gisteren di verse bloemstukken bij de poort van het paleis bezorgd terwijl er ook een aantal adhesie- telegrammen naar de konin klijke familie werd gestuurd. TIEL (ANP) - Volgens de twee art sen van de Vereniging „Voorko men Is Beter kunnen de blij vende klachten bij tweehonderd onderzochte Tielenaren niet allen het gevolg zijn van de uitstoot van natrium-arsemet van het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel. Volgens hen moeten ook andere stoffen schuldijg zijn aan de chro nische vergiftigingsverschijnse len. Gisteravond heeft de vereniging in een vergadering met buurtbewo ners de resultaten bekend ge maakt van het lichamelijk onder zoek bij 200 omwonenden van het betrokken bedrijf. De WIB zegt te hebben geconstateerd dat by 88 procent van de onderzochten sprake is van ontstoken slijm vliezen, ogen, neus, en keel. Bij 38 pet treedt verdikking van de halsklieren op, bij 35 pet vergro ting van de lever en klachten over pijn daarbij en 15 pet kampt nog steeds met huidaandoeningen, zo meent de WIB te hebben gecon stateerd. De toezegging die staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gisteren op kamervragen deed, dat hij een aanvullend onderzoek zal laten instellen, was de verza melde bewoners niet genoeg. Zij lieten de WIB een telegram ver sturen waarin van de staatssece- retaris een voortgaand onderzoek wordt geëist. Deze eis komt ook voor in een kort geding, dat drie bewoners en de WIB tegen de staat de ge meente Tiel en Verdugt hebben aangespannen. Van de staat wordt geëist, dat een commissie van deskundigen wordt ingesteld die verder onderzoek moet ple gen. Het kort geding dient op maandag 6 september voor de president van de rechtbank in Arnhem. In doodse stilte hoorden de tweede kamerleden gisteren om vijf uur de verklaring van premier Den Uyl aan. Daarna verlieten zij zwijgend en met sombere gezichten de ver gaderzaal. Na overleg tussen de kamervoorzit ter Vondeling en de fractie voorzit ters werd besloten maandag een extra vergadering te wijden aan het rapport. Dat is uitzonderlijk omdat normaal de kamer nooit op maan dag bijeenkomt. Terughoudend Woordvoerders van de politieke partijen toonden zich tot nu toe uit erst terughoudend bij het geven van commentaar. In het algemeen wilde men eerst rustig de tijd ne men om het rapport en de conclu sies uitvoerig te bestuderen. Uit eerste, voorlopige reacties bleek niettemin overduidelijk dat de onthullingen over de rol van prins Bernhard de kamer zeer diep hebben geschokt. Niettemin lieten de meeste woordvoerders blijken grote waardering te hebben voor het werk van de commissie'en de wijze waarop het kabinet de zaak heeft behandeld. Verslagen PvdA-fractievoorzitter Van Thijn: „Met een zekere verslagenheid heb ik kennis genomen van uiteenzet ting van de premier. Ik ben over rompeld door de conclusies". Van Thijn zei verder „verrast" te zijn door de hardheid van de conclu sies. fractie voorzitter Aantjes van de 'ARP: „Ik ben onder de indruk van -de wyze waarop het Kabinet erin geslaagd is de zaak binnenskamers te houden. Ook ben ik onder de in druk van de feiten en gegevens die naar voren zijn gekomen. Ik heb de stellige indruk dat het beleid van het kabinet goed geweest is." Zijn KVP-collega Andriessen wilde niet ingaan op vragen over het niet instellen van een strafrechterlijk onderzoek tegen de prins, omdat hij het rapport nog niet grondig had kunnen bestuderen.CHU- woordmdjjsr CHU-woordvoerder der Meij zei: „geschokt" te zijn „De reden spreekt voor zichzelf. Overigens ben ik onder indruk van de waardige wijze waarop een en ander is meegedeeld." Onaangenaam Zeer terughoudend met medede lingen toonde zich oppositieleider Wiegel (WD). Hij wilde niet veel meer kwijt dan: .Leidraad zal de opvatting zijn dat de democratie het best gediend is met een consti tutionele monarchie. Dat staat in onze beginselen." Fractievoorzitter Drees van DS'70 bestempelde de conclusies van de regering als „onaangenaam". Hij vond dat ook bedacht moet worden dat de prins in tientallen jaren „veel goeds" gedaan heeft Drees: „In die wereld zit je wel eens met heel rare mensen te onderhandelen." In een verklaring zegt de fractie van de PPR dat met de conclusies van de regering een punt moet worden gezet achter deze „voor velen zo bijzonder pijnlijke zaak". Als een muur GP V-fractievoorzitter Jongeling meent dat door de Lockheed-zaak het Oranje-huis niet mag worden geschaad. "Ons volk moet zich nu meer dan ooit als een muur om Oranje scharen en ook bidden". Fractievoorzitter Terlouw van D'66 vond het gisteren een „vreugdeloze dag". „Het rapport bevat ernstige onthullingen die aan ons staatsbes tel schade hebben toegebracht Dat toch de monarchie niet wankelt is te danken aan de integriteit van de Koningin en de verstandige manier waarop de regering de zaak heeft behandeld", aldus Terlouw. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering piekert er niet over om uit de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie, de NAVO, te stappen. Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft dat gistermid dag in de Tweede Kamer opnieuw duidelijk gemaakt. Van een voorstel van de PvdA om een grondige studie te laten maken naar een „eenzijdige" ontwapening wilde de minister dan ook niets we ten. Dit betekende volgens hem uit treden uit de NAVO. „De handhaving van de NAVO is echter een noodzaak voor de stabi liteit in Europa. Uittreden van Ne derland uit het Atlantisch bondge nootschap zou een grote bijdrage leveren aan de ontwrichting van de AMSTELVEEN (ANP) - De zie kenfondsraad heeft gisteren in Amstelveen besloten, ae concept brief aan staatssecretaris Hendriks over de lagere raming van de kos ten van de AWBZ in 1980 niet te versturen. Zoals gemeld werd in dit concept becijferd, dat de uitgaven van de AWBZ zelfs by een ongewijzigd be leid in 1980 ruim 1,3 mihard gulden lager zullen uitkomen dan de rege ring in haar nota over de zoge naamde 1 procent-(bezuiriigings- )operatie heeft aangenomen. In hetzelfde concept staat de vraag, of een verdere groeibeperking van de AWBZ in het kader van de be zuinigingsoperatie nu nog wel no dig is. De raad besloot tot uitstel van het verzenden van de brief omdat in middels bekend is geworden, dat de staatssecretaris in september met een nota komt waarin hij zijn bezuinigingsvoornemens nader zal verduidelijken. De Ziekenfonds raad wil die nota eerst afwachten. Westerse defensie", zo wierp minis ter Van der Stoel zijn partijgenoten tegen. Het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO is volgens de minister van Buitenlandse Zaken niet te rijmen met de totale weerloosheid die de PvdA wil. Afwijzend stond minister Van der Stoel ook tegenover het voorstel van de PPR om een verklaring af te leggen dat de NAVO in een conflict niet als eerste naar kernwapens zal grijpen („no first use"-verklaring). Dit zou volgens de minister de tegenstander in de kaart kunnen spelen. „Geen mens in de NAVO speelt met de gedachte van een aanval met kernwapens", zo verzekerde minis ter Van der Stoel de Tweede Ka- Hij gaf de Kamer de verzekering dat Nederland geen enkele poging om een Europese kernmacht in het leven te roepen zal aanmoedigen. „Integendeel. Wij zullen dat koste wat kost blokkeren." Als één van de beste garanties voor de Europese veiligheid zag de minister de aan wezigheid van Amerikaanse troe pen. De wens van de PPR om Europa kernwapenvrij te maken leek mi nister Van der Stoel onmogelyk. Evenmin zag hij enig heil in het PPR-voorstel om de kernwapens van Nederlandse bodem te verwij deren. „Dat lijkt op het terugtrek ken achter de Hollandse waterlinie in het nucleaire tijdperk." Minister Van der Stoel zag geen aanleiding om de exportvergun ning voor korvetten aan Indonesië in te trekken. De limkerzijde van de Tweede Kamer vreesde dat deze oorlogsschepen zouden worden in gezet by Oost-Timor. „De korvet ten zullen niet vóór 1977 worden ge leverd", zei de minister. DEN HAAG - De PvdA- kamerleden Kolthoff en Voogd wil len op korte termijn een verklaring van premier Den Uyl en staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid) waarom de Tweede Kamer nog geen inzage heeft gekregen van het rapport van de commissie- Meulblok over reclame voor ta bakswaren en andere, voor de ge zondheid schadelijke consumptie-artikelen. Een ambtelijke werkgroep begon vijfjaar geleden aan het tabaksrap port. Drie jaar geleden kwam een interim-rapport klaar. Een jaar ge leden werd de laatste hand gelegd aan het eindrapport. In drie jaar tijds hebben Kamerleden nu al zes keer vragen gesteld over deze kwestie, maar het rapport hebben zij nog steeds niet gezien. Kolthoff en Voogd vinden dat zij daardoor in hun werk belemmerd worden. Hoewel aan het rapport officieel nog geen bekendheid is gegeven DEN HAAG/AMSTERDAM (SP, ANP) - De PSP wil dat prins Bernhard strafrechtelijk wordt vervolgd. Dat blijkt uit reacties van het partijbestuur en de fractie in de Tweede Ka- "Het zou onjuist zijn dat de prins vrijuit gaat, terwijl an deren voor geringere vergrij pen worden gestraft", aldus een verklaring van het PSP- partijbestuur. De PSP wil verder dat de be voegdheden van het konings huis worden beperkt. In het rapport wordt volgens het PSP-bestuur corruptie aange toond. "Die corruptie is een onver mijdelijk gevolg van het voortbestaan van een oncon troleerbaar koningschap", al dus de PSP. "De rol dient te worden beperkt tot het ko ningschap naar Zweeds mo del". Het PSP-bestuur verlangt "te rugbetaling van alle steek penningen door prins Be rnhard aan de staatskas". "Deze gelden zijn door de staat opgebracht bij het betalen van de orders", zo meent de PSP. Het rapport van de commissie van drie bewijst volgens pro fessor Van Maarseveen, hoog- SS&ggMB zijn delen ervan wel gepubliceerd. Voor de Groningse tabaksfabrikant Niemeyer was dit aanleiding een kort geding aan te spannen tegen de staat en de leden van de com missie, vooral ook omdat het rap port kritiek zou bevatten op het stippensysteem waarmee deze fa brikant op de sigarettenvërpakking nicotine- en teergehalte aangeeft. De Groningse rechtbank-president besliste dat het rapport in de hui dige vorm niet mag worden gepu bliceerd zonder toevoeging van het vonnis. De staat is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbankpre sident. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) vindt dat het rapport in de huidige vorm niet ge publiceerd kan worden zolang het Groninger vonnis in stand blijft. Volgens de Kamerleden staat het verzoek tot publicatie al geruime tijd op de agenda van de minister raad. leraar staatsrecht, dat prins Bernhard zich wel degelijk schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit. Hij doelt daarbij op de mededeling van de commissie, dat de prins in brieven aan Lockheed om geld heeft gevraagd, voor het geval de Nederlandse marine een bepaalde bestelling zou doen. "Dat is je reinste poging tot uitlokking van omkoping", al dus Van Maarseveen. Aange zien de brieven in 1974 ge schreven zijn, kan er naar het inzicht van de hoogleraar geen sprake van verjaring zijn. Van Maarseveen is benieuwd of de beslissing om geen straf rechtelijke vervolging in te stellen ook geldt voor alle „an deren", die in het rapport van de commissle-Donner ge noemd worden, zoals de heren Meuser en Teengs Gerritsen. Zou dit inderdaad het geval zijn, dan voorziet de hoogle raar ernstige moeilijkheden. "Dan komt het erop neer, dat het kabinet de hele affaire in de doofpot wil stoppen, het geen toch een onverteerbare zaak zou zijn". Maar besluit men om de "anderen" wel te vervolgen, dan is het onver mijdelijk, aldus Van Maarse veen, dat prins Bernhard weer in de zaak betrokken raakt. LEERSUM - Vrijwilligers helpen de brandweer bij het bestrijden van de bos- en heidebrand op het Leer- sumseveld. De brand brak gister middag in de nabijheid van het op voedingsgesticht Valkenheide uit. Brandweerkorpsen uit diverse plaatsen en een compagnie mari niers slaagden erin na enkele uren het vuur onder controle te krijgen. Volgens de politie is bij de brand ruim zes hectare natuurschoon verwoest. In de loop van de avond arresteerde de politie acht jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar uit de omgeving van Leersum. De jongens bekenden na een ver hoor, dat zij de brand hadden aan gestoken. Zes jaar voor doodslag DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft de 26- jarige Tinus H. uit Eindhoven tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. Hij werd schuldig bevonden aan de dood van de toen 77-jarige Anton Borghouts. De man werd in de nacht van 16 op 17 november 1974 door wurging om het leven gebracht. Er zou destijds op straat een ruzie zijn ontstaan omdat de oude man naar de hond van de ver dachte zou hebben geschopt. De zaak kwam pas - anderhalf jaar later, namelijk op bevrijdingsdag 1975, tot een oplossing omdat de verdachte zich toen zelf bij de poli tie meldde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11