Autorijders: bij keuring toch liever naar garage Milde benadering keihard gegeven Lot zuster zigeunervorst nog onduidelijk PANIEK NA ZWARE G AS- EXPLOSIE GIJSEN TEGEN KOMST LEFEBVRE "Droogte in westen niet rampzalig" Doorgaan btw-verhoging "verbijstert" de oppositie DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 AMSTERbAM (SP) - Er is nog steeds geen duidelijkheid over het lot van de zuster van zigeu nerkoning Koko Petaio. De 23- jarige Maria werd zondagavond 15 augustus in een dancing in het centrum van Amsterdam ontvoerd, naar alle waarschijn lijkheid door Joegoslavische woonwagenbewoners. De volgende ochtend om acht uur kreeg Koko een summier telefoontje, volgens hemzelf "van onbekenden", die een los geld van 100.000 gulden eisten plus de garantie van de zigeu nerkoning persoonlijk, dat hij de Joegoslavische woonwa genbewoners officieel zou er kennen als behorende tot de zigeuner- wereldomvattende familie. "En daar is absoluut geen sprake van", zegt de zwerver- svorst zeer beslist, "om je zi geuner te kunnen noemen moet je nou eenmaal aan een aantal voorwaarden voldoen. Het is in de eerste plaats een kwestie van bloedverbondenheid, je familie moet generaties lang zigeuner geweest zijn. Verder moetje de leefgewoonten van de echte zi geuners kunnen overnemen, en, heel belangrijk, de zigeuner taal spreken. Omdat daar geen geschreven grammatika over bestaat, kun je die taal alleen le ren als je in zigeunermilieu wordt opgevoed. Nou, die Joe- goslaven die mijn zuster ont voerd hebben spreken geen woord van onze taal, dus dat is al een bewijs. Bovendien, ze maken overal waar ze komen in de wereld rotzooi, overal wor den ze eruit geknikkerd. Daarom ook willen ze door mij als onderdanen erkend worden, dan horen ze opeens bij onze organisatie die feilloos loopt en goede contacten met de over heid, waar ook ter wereld, on derhoudt. Begrijp je, dan zou den ze van die positie van ons kunnen meeprofiteren. Ik her inner me, dat ze een paar jaar geleden al met zo'n verzoek om erkenning bij me zijn gekomen en dat ik er toen al nee tegen heb gezegd. Eenvoudig omdat ik het tegenover myn eigen on derdanen niet kan maken om buitenstaanders in de hechte zigeunergemeenschap op te nemen. Als ze nu proberen op deze manier, dus via regel rechte chantage, hun doel te be reiken kan ik wel zeggen, dat ze dan bij mij aan het verkeerde adres zijn. Woonwagenbewo ners zijn geen zigeuners, en daarmee uit. Geen denken aan, dat ik dit standpunt onder be dreiging zal herzien". Waar de zuster van Koko zich momenteel precies bevindt is onduidelijk, de zigeunervorst zelf mompelt iets over "ergens tussen België en Frankrijk". Over de kans dat zijn zuster on gedeerd wordt teruggevonden is Koko tamelijk optimistisch: "In overleg met de politie heb ben we het bericht var* de ver dwijning van mijn zuster eerst een tijdje geheim gehouden, om mogelijke sporen niet te beder ven. Inmiddels is Interpol inge schakeld, in alle landen die in aanmerking komen heeft de po litie verscherpte controles inge steld. Maar als het de autoritei ten niet lukt om binnen korte tijd Maria terug te halen, over weeg ik wel om zelf mijn eigen organisatie in te schakelen. En reken maar, dat ik dan binnen de kortste keren de zaak voor elkaar heb. Want mijn macht is groot, en in ieder land zijn er zo tientallen zigeuners te vinden, die mijn zuster willen en kun nen bevrijden". Campagne tegen geslachtsziekte ARNHEM (SP) - Een enorme gas- brand, gepaard gaande met ont ploffingen die tot op 25 kilometer afstand hoorbaar waren, heeft gisteren in Ede voor een onbe schrijflijke paniek gezorgd. Alle huizen rond het Edense station moesten worden ontruimd, de nabijgelegen Enkafabriek werd geëvacueerd, het tehuis voor geestelijk gestoorde kinderen Ederhorst moest zo snel mogelijk worden verlaten, het leger haalde in razend tempo een munitiede pot in de nabijgelegen Friso Mau- ritskazerne leeg, alle treinverkeer moest worden gestaakt, vele dui zenden toeschouwers verstopten het verkeer tot ver in Ede volko men en tot overmaat van ramp ontstond er door de enorme brand ook een fikse bosbrand waar niemand wat aan kon doen omdat twee grote gastanks nog altijd gevaar liepen in de lucht te vliegen. Brandweerlieden moesten zelfs dwars door de bosbrand rijden om met hun tankauto's bij de gas tanks te komen. Het lukte hen evenwel de tanks koel te houden. De brand begon tegen acht uur toen op het terrein van de gasmaat schappij Negam op het Edense NS-emplacementeen tankwagen met 3000 liter propaan werd ge vuld. Daarbij ontstond een begin van brand. Een verkeerde mel ding maakte dat de brandweer te laat arriveerde. Een persfotograaf die toevallig juist bij het Edese station stond ver telde later hoe hij samen met de brandweer in de richting van het gasdepot liep op het moment dat de zaak volledig uit de hand liep: „We waren er vlak bij toen er al lerlei gasflessen begonnen te ontploffen. De scherven vlogen ons om de oren. Iedereen die daar rondliep dook in paniek in dek king. Er moeten zeker 20 gasfles sen de lucht zijn ingegaan". Hoewel de brandweer er zich direct van bewust was dat er een grote gasontploffing kon volgen viel die niet meer te voorkomen. „Net toen ze er op af wilden begon het te fluiten, en even later volgde de klap". De gevolgen wareii tot in de verre omtrek merkbaar. Van de Enka fabriek zowel als van het stadion en vele omliggende huizen sneu velden alle ruiten. De treinen moesten tot stilstand worden ge bracht, en de stroom werd van de bovenleiding genomen. Oogge tuigen vertelden hoe op een ge geven moment zelfs de bielzen van de spoorrails brandden. Om half negen waren de reddings operaties in volle gang: niemand mocht nog in gebouwen in de omgeving blijven. Groot was ook de angst dat het vlakbijgelegen munitiedepot van het leger de lucht in zou gaan: Slechts verbeten doorwerken kon die ramp voorkomen. Bij zonder moedig was ook een vrachtwagenchauffeur die om tien voor negen nog een tankwa gen vol propaan door de verzen gende hitte naar veiliger oorden wist te brengen, Om vier minuten voor negen kon ten slotte het sein brand meester worden gegeven. Voor zover bekend werd alleen de chauffeur van de tankwagen waarbij de brand ontstond licht gewond. Wel moest hij met een shock in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. Na negen uur concentreerden brandweer en militairen zich vol ledig op de toen al grote bosbrand die als gevolg van de ontploffin gen was ontstaan. Tegen tien uur was ook die onder controle al nam de nablussing nog geruime tijd in beslag. Het treinverkeer werd vanmorgen vroeg over beide sporen weer hervat. STEIN - De traditionalistische aartsbisscop mgr.marcel Marcel Lefebvre, de paus uit zijn pries terlijke en bisschoppelijke func ties is geschorst, is van plan op vrijdag 3 september een bezoek aan ons land te brengen om in een particuliere kapel in Stein een mis op te dragen volgens een oude liturgie en het vormsel toe te dienen. De kapel is opgericht voor Bertha Meuleberg die elf jaar geleden genezen zou zijn op voorspraak van Theresia Neu mann. Volgens mevrouw Meule berg worden bezoekers uit Duits land, België en Nederland ver wacht. In een communiqué verklaart bis schop J. Gijsen van Roermond, dat hij Lefebvre geen toestem ming heeft gegeven om binnen de grenzen van het bisdom Roermond liturgie te vieren, om dat die de besluiten en bepalin gen van het Tweede Vatikaans Concilie en van de na-conciliaire vernieuwingen in'de kerk, zoals door paus Paulus vastgesteld, afwijst. Mgr. Gijsen wijst erop, dat de paus Lefebvre, tegenover wie hij „de uiterste mildheid en het grootste geduld" heeft be toond, verbood te preken, de mis te lezen, sacramenten toe te die nen en wijdingen te verrichten. Aan de eigenaars van de lokaliteit waarin op 3 september de plech tigheid zal worden gehouden heeft mgr. Gijsen te kennen ge geven, dat zij in geweten ver plicht zijn hun medewerking aan een dergelijk onheilig gebeuren te onthouden. Ook voor de gelo vigen die het vormsel zouden wil len ontvangen of die hun kinde ren daartoe zouden aanbieden, geldt dat zij dit niet mogen doen. DEN HAAG - De ministers Van der Stee (Landbouw en Visserij) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) vinden niet dat in het Westen van het land tijdens de droogteperiode sprake is geweest van een rampza lige situatie. De twee bewindslieden hebben dat gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer. Wel zullen op korte termijn maatregelen genomen worden om de landbouw te steu nen. "Bij iedere droogteperiode in Ne derland doen zich in het Westen problemen voor aangaande het zoutgehalte van het water. Met name geldt dat voor het Zuid- Hollandse glasdistrict", zo betoog den de ministers. "Er mag niet gesteld worden, dat de situatie tot nu toe veel ernstiger is dan in andere jaren. Van een ramp zalige situatie is geen sprake ge weest, doordat juist op tijd regen in de Alpen viel", aldus Westerterp en Van der Stee. De ministers bestrijden de uitlating van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland dat het inlaten van zoet water een druppel op de gloeiende plaat is geweest. Zij wijzen er daarbij op dat alleen bij Gouda gedurende één week min of meer verzilt water werd ingela ten en dat in die periode via nood- watervoorzieningen langs het Amsterdam-Rijnkanaal ongeveer dertig procent van de normale zoetwaterinlaat binnenkwam. Zij vinden dat meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het IJsselmeer heeft de afgelopen periode een belangrijke rol ge speeld door zijn zoetwatervoor- raad. Overigens zal pas het ko mende voorjaar geheel duidelijk zijn hoe het Westen de droogte heeft verwerkt. Minister Westerterp verwacht niet dat gezien de ervaringen van de af gelopen droogteperiode op korte termijn een beslissing zal vallen over de aanleg van het kanaal Maarssen-Bodegraven. Dit kanaal moet op den duur de zoetwater- voorziening van Zuid-Holland vei lig stellen. De twee ministers zeiden gisteren wel dat als de droogte nog lang aanhoudt de schade - met name aan de n^jaarsgewassen - groter kan worden dan normaal. milde actie? De heer Jansen: "Met het affiche hebben we duidelijk willen maken, dat het probleem niet aan leeftijd ge bonden is. Dat het een zaak is van twee mensen en dat voor komen ervan in het sociale vlak ligt. We hopen dat de mensen bij het zien van het affiche over geslachtsziekten durven te pra ten. Dat de scholen erop in gaan. Daarom hebben we een rustig affiche gemaakt. Beter met zo'n aangekleed stel op de foto de scholen binnenkomen, dan naakt uitgebannen". Het affiche, dat met financiële steun van het ministerie van Volksgezondheid is geprodu ceerd, is het begin van een milde weg, die de organisaties met hun voorlichting bewust zijn ingeslagen. DEN HAAG (SP, ANP) - De reacties op de gisteren inge diende initiatiefwet van de PvdA en de WD inzake een verplichte jaarlijkse autokeuring zijn zeer verdeeld. Uit de vervoerswereld kwamen gis teren positieve geluiden. Zowel de Algemene Verladers en Eigen Ver voer Organisatie (EVO), de christe lijke vervoersbonden PCW en KVO als de Nationale Organisatie Be- roepsgoederenvervoer (NOB) rea geerden gunstig. Daarentegen le verden de ANWB en de Consumen tenbond scherpe kritiek terwijl ook de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het carrosserie- bedrijf (FOCWA) en de Vereniging van Bandenspecialisten (VACO) ongunstig oordeelden. Een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gehou den op verzoek van de indieners van de initiatiefwet, de Tweede Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD), heeft in elk geval duidelijk gemaakt, dat de autorij ders er in het algemeen bij verplicht worden van keuringen de voorkeur aan geven hun auto naar de garage te brengen in plaats van naar een keuringsstation. Bij het CBS- onderzoek gaf maar zeven procent van de ondervraagden de voorkeur aan een techno-station. Verwachting De twee Kamerleden zeiden giste ren te verwachten dat de minister van Verkeer en Waterstaat hun in itiatiefwet zal ondertekenen. Dit in tegenstelling met uitlatingen van de minister zelf toen hij zijn eigen keuringswet zag struikelen in de Kamer. Minister Westerterp ver klaarde zelf: "Ik hoop dat er na alle vertragingen op niet al te lange termijn een aanvaardbare regeling voor de autokeuringen uit de bus komt". ANWB De ANWB heeft grote bezwaren tegen het wetsontwerp omdat deze organisatie vindt dat de verplichte periodieke keuringen niet in han den hoort te zijn van garages, die zelf betrokken zijn bij reparaties en levering van onderdelen. Verder heeft de ANWB kritiek op de con trole van de keuringen. "Die is uit erst gebrekkig. De autobezitter loopt de kans dat hij zijn goedge keurde auto weer opnieuw moet la ten keuren door degene die contro leert". De Consumentenbond zegt eveneens dat een auto-keuring weinig effectief zal zijn als er geen degelijk controle-apparaat is om op de keuringen toe te zien. FOCWA De FOCWA mist in het wetsvoor- I stel voldoende inzicht in de techni sche achtergronden om tot werke- lijke veiligheidskeuringen te kun nen komen. De FOCWA is van me ning dat alleen keuringen in onaf hankelijke keuringsstations opti male resultaten opleveren. Het ar gument dat het keurende bedrijf uit economische overwegingen ook moet kunnen repareren snijdt geen hout omdat gevonden gebreken tot i verschillende specialisaties kun nen behoren en het voor de eige naar van de wagen gunstiger kan zijn zich bijvoorbeeld voor banden en wielophanging tot het gespecia liseerde bandenbedrijf en voor de carrosserieschade tot het gespecia liseerde carrosseriebedriji te wen den. VACO De VACO vindt de initiatiefwet discriminerend. De organisatie is van oordeel dat keuring door neu trale instanties als bijvoorbeeld de ANWB zou moeten geschieden. In het geval dat het bedrijfsleven zou worden ingeschakeld pleit de VACO voor een rechtvaardige be- DEN HAAG (SP) - Bij de huis arts, op school, achter het raam bij de buren, in het wijk centrum en misschien ook op het station en bij de bakker komt u dezer dagen een affiche tegen, waarop een meisje en een jongen heel zoet in het gras liggen. De tekst erboven luidt: "Geslachtsziekte? Kan gebeu ren. Maar laat 'r wat aan doen". Het affiche is een vriendelijke poging van enkele organisaties om het taboe rond de geslachts ziekten te doorbreken. Na vele minder geslaagde acties rond de bestrijding van geslachts ziekten, zien zij deze milde vorm van benadering momen teel als de beste om (vooral bij de jeugd) de vraag naar meer in formatie uit te lokken. De be trokken organisaties zijn: de Stichting tot Bestrijding van Geslachtsziekten, het Nationaal Centrum voor Kruiswerk, De protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming, de Rutgers Stichting en de NVSH. Vrijwel over de gehele wereld is er een toeneming van ge slachtsziekten. Vooral onder de jeugd. Jongens en meisjes heb ben nu gemakkelijker dan vroeger gemeenschap met el kaar. Geslachtsziekten hebben dan ook te maken met maat schappelijke veranderingen. Voorlichting en sexuele opvoe ding zouden daar gelijke tred mee moeten houden. Helaas is dat niet zo. Thuis en op school kun je nauwelijks spreken van sexuele opvoeding en de voor lichting blijft vaak steken in technische praatjes. In het blad Gezond Gezin van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming schrijft prof. dr. C. H. Beek (hoofd kliniek huid- en ge slachtsziekten van de medische faculteit in Rotterdam), dat na een aanvankelijke daling na de tweede wereldoorlog bijna over de hele wereld een duidelijke stijging te zien is van de belang rijkste vormen van geslachts ziekten: gonorrhoe en syphilis. In de Verenigde Staten lijden volgens prof. Beek miljoenen mannen en vrouwen aan go norrhoe. Elke vijftien seconden komt er een nieuw geval bij. Omdat in Nederland in tegen stelling tot vele andere landen geen aangifteplicht bestaat voor geslachtsziekten, is het moeilijk om de situatie in ons land in cijfers uit te drukken. Prof. Beek is van mening dat de gegevens, die de adviesbureaus voor geslachtsziekten kunnen verstrekken, maar een klein deel van de werkelijkheid weergeven. Hij illustreert zijn verhaal met cijfers uit 1972 van de epidemiologische dienst van de GGD in Rotterdam: leeftijd 29-29 jaar, 586 tot 702 nieuwe gevallen per 100.000 inwoners, leeftijd 15-19 jaar, 200 tot 774 per 100.000. Invloed Prof. Beek noemt enkele facto ren op, die mogelijk van invloed zijn op de oorzaak van de stij ging van geslachtsziekten. Mis schien zijn bepaalde vormen van deze ziekte minder gevoelig geworden voor antibiotica, zoals penicilline. Maar ook kunnen veranderingen in de omgeving en het milieu het voorkomen beïnvloeden. Oor zaken worden ook gezocht bij factoren als oorlog, verstedelij king, immigratie, vakantie en de komst van buitenlandse werknemers. Hiervoor bestaan volgens prof. Beek echter weinig concrete gegevens. Zowel gonorrhoe (het minst erg en komt het meeste voor) als syphilis kan door middel van Door Madeleine Roumen een grondige behandeling ge nezen. Belangrijk is dat men in een zo vroeg mogelijk stadium naar de dokter gaat. Door nala tigheid kunnen vervelende ge volgen optreden. De organisa ties die zijn betrokken bij de hulpverlening en voorlichting rond geslachtsziekten geven foldertjes uit en zijn voor advies meestal telefonisch te bereiken. H. Jansen, medewerker bij de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming: "Vooral jonge jongens en meis jes durven niet zo gauw naar een dokter te stappen, als ze vermoeden dat ze geslachts ziekte hebben opgelopen. De huisarts moet doorverwijzen naar een specialist en wie weet komen vader en moeder het dan toch nog te weten. Al die angst en dat taboe maken de ge slachtsziekten zo moeilijk be spreekbaar. Daarom wordt het hoog tijd dat er drempelvrije klinieken komen, waar gratis hulp wordt verstrekt. Maar dat moet er weer niet toe leiden, dat iedereen gaat roepen: ge slachtsziekte? Ga daar maar heen. De organisaties willen af van de puur medische benadering van de voorlichting. Dat soort voor lichting beweegt zich op het vlak, dat mensen geacht wor den al iets van geslachtsziekten af te weten. Die voorlichting is te technisch en het is voor de mensen dan te moeilijk om een link te leggen tussen de ziekten zelf en sexueel gedrag". Verwachtingen van de huidige, handeling van alle daarvoor in aanmerking komende bedrijven, dus de algemene én de gespeciali seerde bedrijven. APELDOORN - Prins Philip van Engeland in actie tijdens het wereldkampioenschap vierspannen dat gisteren in Apeldoorn van start is gegaan. De prins neemt onder meer deel aan de landendemonstratie DEN HAAG (SP) - £)e oppositie wil de regering aan de tand voelen over de beslissing de al eerder aange kondigde verhoging van het BTW- tarief van 16 tot 18 procent per 1 oktober gewoon te laten doorgaan. Fractieleider Hans Wiegel van de WD heeft gisteren laten weten "verbijsterd" te zijn. "Van alle kan ten, door de vakbeweging, de mid denstand, de werkgevers en de consumentenbond was het niet doorgaan van de BTW-verhoging geëist. Nu zal de prijsstijging dit jaar onnodig hoog uitvallen," zei Wiegel. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft in antwoord op vragen van de Kamerleden Wiegel, Rietkerk en Koning gezegd, dat de tariefsverhogingen bij de overheid die voor het tweede halfjaar waren voorgenomen op een enkele uit zondering na niet doorgaan. "De regering meent hiermee een duide lijke bijdrage te leveren aan het te rugdringen van de inflatie," aldus Lubbers. Overigens voorspelt de minister van Economische Zaken een fikse verhoging van het gemiddelde prijspeil deze en volgende maand. Dat komt door het duurder worden van aardappelen, groente en fruit. Lubbers laat het PvdA-Kamerlid Van der Hek weten niets te voelen voor het invoeren van maximum prijzen. Hiervan gaat een verstar rende werking uit, oordeelt Lub bers. Van der Stee - geen rampzalige situatie -

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7