Beslissing over Steenstraat na nader onderzoek Harde drempel tussen mavo en havo Höppener en Oosterman in de slag Links tegen advies commissie Prof. Querido ere doctor in Rotterdam Nachtwerk Normcijfer van 6V2 nu in Leidse regio ter discussie DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 LEIDEN LEIDEN - De fracties van PvdA, PPR en D'66 hebben zich gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering uitgesproken tegen de oplossing voor de verkeerssituatie op en rondom de Steenstraat, zoals die door de Verkeerscommissie is geadviseerd. De commis sie wil dat alle verkeer stad-in (dus ook de particuliere auto) wordt toegelaten tot de Steenstraat. Richting stad-uit zou het verkeer geleid moeten worden langs het water van de Beestenmarkt en via de Nieuwe Beestenmarkt. Welke oplossing nu wel gekozen zal worden hangt af van het onder zoek dat de komende dagen zal worden ingesteld na het aantal verkeersongevallen dat zich de laatste maanden heeft voorge daan en bijverschijnselen als breuken in rioleringen en elektri citeitskabels. Men heeft daarbij de keuze tussen de huidige situa tie (bus in beide richtingen over de Steenstraat) en het alternatief waarbij de bus stad-in over de Steenstraat rijdt en stad-uit langs het water en via de Beesten markt. "Dat laatste is volgens wethouder Waal technisch mogelijk al gaat het gepaard met problemen. Met name geldt dat voor de moeilijke bochten die de NZH-bussen moeten nemen bij de afrit van de Blauwpoortsbrug en ter hoogte van de Veronicabar. Buurtbewo ners onderstreepten gisteravond nog eens de bijzonder gevaarlijke situatie die op het ogenblik op de Steenstraat bestaat. Een van hen: "Ik loop dagelijks over de Steenstraat, maar sinds de verkeersmaatregelen, zijn ge troffen heb ik al vijf ongelukken gezien. Fietsen en bromfietsen worden klemgereden en er ko men veel ongelukken voor met blikschade". Volgens de be- Beijen: precies weten hoe het is. woonster zouden zien atgeiopen vrijdag en zaterdag nog twee on gevallen hebben voorgedaan. Beijen (PPR/D'66): "Ik word een beetje kriegel van de verschillen in rapportage van de buurtbewo ners en de verkeerspolitie. Ik wil nu wel eens precies weten noe de situatie daar is". Bewoners van de "Oude Morsch", de buurt tus sen Steenstraat en Morssingel, constateerden dat naast de geva ren nog een aantal andere nade len aan de bestaande situatie ver bonden zijn. "Omdat de bussen in twee richtingen over de Steen- straat denderen begint de straat flink te verzakken. Er zijn al lek kages in de rioleringen geweest en we hebben al twee keer zonder stroom gezeten wegens kabel- breuk". Van Oosten (PPR/D'66) vroeg of het verkeer niet helemaal omge leid zou kunnen worden via Morsweg en Noordeinde, maar wethouder Waal vreesde dat zich dan elders weer grote problemen zouden gaan voordoen. Zowel het PvdA-raadslid Duijvesteijn als wethouder Tesselaar vonden dat de bestaande situatie ge handhaafd zou moeten worden en dat zo snel mogelijk begonnen zou moeten worden met de bouw van de nieuwe Turfmarktbrug. Volgens wethouder Waal moet het mogelijk zijn het voorstel voor de bouw op 13 september in de Leidse raad te behandelen, afge zien van mogelijke subsidieperi kelen. De kosten van de nieuwe brug zijn becijferd op 850.000. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het di ploma ziekenverzorgende: A. C. E. Berrevoets, H. A. Boers, E. J. C. Borghstijn, J. Brugman, C. Bulk, I. Bull, A. Caspers, T. Clement, C. H. Geerling, W. Heykoop, M. van Iter- son, I. C. Landman, T. F. Meijer, M. A. H. A. G. van Ruiten, A. van Spaendonck, A. Spruit, E. Stapper H. H. J. Verhard, C. Verwoerd, W H. M. de Vroege en G. Zoet. Gemeente gaat opknapsubsidie voorschieten LEIDEN - Binnen een half jaar zal de gemeente met een regeling ko men, waarbij toegezegde rijkssub sidie bij herstel van particuliere woningen alvast "voorgeschoten" wordt door de gemeente. Dit kwam ter sprake tijdens de informatiea vond over het rehabilitatieplan voor de Pieterswijk die gisteren gehouden werd in de burgerzaal van het stadhuis. Het rehabilitatieplan voor de Pie terswijk houdt onder andere in dat particulieren die hun huis willen opknappen daar subsidie voor kunnen krijgen van het rijk. Die subsidie wordt pas uitbetaald na de verrichte werkzaamheden. De ge meente werkt nu aan een regeling waarbij de toegezegde subsidie door de gemeente alvast gefinan cierd wordt in afwachting van de definitieve uitkering, zodat particu lieren niet eerst zelf dat bedrag op tafel moeten leggen. Een andere regeling waar de ge meente op studeert is om de specu latie met panden tegen te gaan. Er bestaat een groot gevaar dat in re- habilitatiegebieden gespeculeerd wordt met het onroerend goed waarbij de prijzen opgedreven worden. Een van de gemeenten waar men een sluitende regeling tegen deze praktijken heeft is Cu- lemborg. wethouder Waal (stad sontwikkeling) wilde met het reha bilitatieplan voor de Pieterswijk niet op deze regeling wachten, om dat dan onnodige vertraging zou optreden. De bestrating in de Pieterswijk moet vernieuwd worden. Omdat herstel van deze historische bestra ting duurder is dan normaal, is het werk aangemeld bijde regeling bij de aanvullende werken. Dat is een regeling die bepaalde werken sub sidieert om de werkgelegenheid op peil te houden. Wanneer de bestra tingswerkzaamheden in aanmer king komen voor deze speciale subsidie moet worden afgewacht. "Als er veel werkloosheid is onder de stratenmakers, dan is er een grote kans dat het snel gebeurt", merkte Waal op. LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. A. Querido is door de Erasmus Universiteit in Rotterdam benoemd tot eredoctor in de geneeskunde. Hiertoe is besloten op grond van de vele verdiensten van de hoogleraar voor de medische faculteit Rotterdam, die thans onderdeel is van de Rot terdamse universiteit. Querido was van 1966 tot 1969 decaan van deze faculteit. Hij zette zich in die tyd erg voor de faculteit in en ontwiep er ook een nieuwe studie-opzet. Hij kreeg de bijnaam "vader van de medische faculteit". Het eredoctoraat zal hem worden uitgerreikt op 8 november ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de faculteit. Behalve Querido zullen die dag ook prof dr. C. A. G. Wiersma (thans werkzaam in de Verenigde Staten) en prof. dr. T. Caspersson uit Zweden een eredoctoraat in ontvangst r bel snel Uitzendbureau Luba voor informatie Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. LEIDEN - De renovatieplan nen voor een drietal pavil joens van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest'' is gis teravond -in de gezamenlijke fractievergadering van PvdA PPR en D'66 - opnieuw aan leiding geweest tot een felle confrontatie tussen wethouder Oosterman (Gezondheidszorg) en het PvdA-raadslid Höppe- Wethouder Oosterman her haalde nadrukkelijk, wat hij afgelopen maandag ook al in een commissievergadering had gezegd: "Onder geen be ding neem ik het voorstel te rug. En mocht het worden af gestemd, dan trek ik daaruit m 'n con sequent ies". Gevraagd welke die consequenties zou den zijn, antwoordde de we thouder: "Dan treed ik af Het conflict tussen de beide coalitie-genoten spitst zich toe op een verschil van opvatting over de huisvesting van psy chiatrische patiënten. Volgens Höppener wordt met de nu voorgestelde plannen onvol doende recht gedaan aan de moderne inzichten van de psy chiatrische verpleging, die steeds meer gaan in de rich ting van het verschaffen van zoveel mogelijk privacy aan de patiënten. Höppener vindt de eenheden van de paviljoens ook na de renovatie nog te groot en kondigde dan ook aan een voorstel te zullen indienen om de plannen terug te nemen. De renovatie zou pas weer aan de orde kunnen komen wan neer de directeur van Ende geest dokter Mojet zijn beleid splan klaar heeft. Dan zou naar het oordeel van Höppe ner veel beter dan nu bekeken kunnen worden of de i tie een zin-volle zaak is en op welke wijze de paviljoens in de toekomst benut zouden kun nen worden. Wethouder Oosterman wil zo lang niet wachten, omdat hij nieuwe moeilijkheden vreest bij Endegeest. "Als dit voorstel er niet doorkomt voorzie ik een periode met grote moeilijkhe den. En daar pas ik voor. Dat is mijn privé-mening en daar moet je niets politieks achter zoeken", aldus Oosterman. Volgens de wethouder kan er niet gewacht worden totdat het beleidsplan klaar is, om dat dat nog geruime tijd kan duren. Weliswaar heeft dokter Mojet toegezegd, dat het plan vóór eind 1976 klaar zal zijn, maar daarna moet het nog met allerlei instanties worden doorgesproken. Oosterman taxeerde dat het nog zeker een jaar zou duren. Een dergelijke vertraging is naar zijn oordeel erg riskant, niet alleen in verband met de te verwachten moeilijkheden, maar ook omdat er meerdere psychiatrische ziekenhuizen met renovatieplannen bezig zijn. "Als de minister straks net als bij de algemene zieken huizen de kraan dichtdraait, staan we helemaal voor het blok. Dan kunnen we Ende geest wel sluiten". Hij wees er verder op dat de totale renovatie van Ende geest wel eens twaalf jaar zal kunnen duren. "En wie kan zeggen wat dan de inzichten zijn. Misschien wordt er dan wel in extra grote eenheden gewerkt", aldus Oosterman. Die laatste opmerking schoot Höppener duidelijk in het ver keerde keelgat. "Als een we thouder zo met zijn boer en klompen-over de gezondheids zorg heenloopt, dan mag hij wat mij betreft vertrekken". Besloten werd dat in een kleiner verband de standpun ten nog eens zouden worden doorgesproken. In elk geval zal het voorstel voor de renova tie van de paviljoens in de raadsvergadering van maandag niet aan de orde komen, want dan zal door de PvdA worden voorgesteld de behandeling te verschuiven naar de volgende vergader ing. Over twee weken zal de kwes tie Endegeest opnieuw in de gezamenlijke fractieverga dering ter sprake worden ge bracht. Uitbundige ontvangst onderwijzeres LEIDEN - Uitbundig en met groot enthousiasme is mevrouw Serdijn van ochtend op de Mamix van St. Aldegondeschool aan de Maresingel binnen gehaald. Het ministerie had er uiteindelijk toch in toegestemd dat de onderwijzeres als zevende,extra leerkracht aan de openbare lagere school verbonden zou blijven. Dit nadat de ouders een dag lang hun kinderen hadden thuisgehouden uit protest tegen een eerdere beslissing van het ministerie om voor dit jaar geen extra leerkracht aan de school toe te kennenEr was dus alle reden om mevrouw Serdijn een grootse ontvangst te bereiden. Op de schouders van het schoolhoofd Gaaykema werd ze het gebouw binnengedragen. Zwaaiend met een grote bos bloemen. En toege juicht door leerlingen en ouders. "Inspraak over Breestraat is schijn- democratie" LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad (het samenwerkings orgaan van het binnenstedelijke bedrijfsleven) is slecht te spreken over de inspraak-procedure die de gemeente heeft gevolgd bij de plannen tot afsluiting van de Brees traat De stichting vindt dat de tijd, waarin het mogelijk is op de plan nen te reageren, niet alleen veel te kort is, maar ook slecht valt in het jaar (in verband met vakanties). Volgens de stichting zitten er te veel kanten aan de zaak, om op korte termyn met een genuanceerd oordeel te kunnen komen. "We zouden natuurlijk op dezelfde ma nier kunnen reageren als wethou der Waal heeft gedaan op het ver keersplan van het bureau Goudap pel en Coffeng (dat in opdracht van de Kamer van Koophandel is opge steld - red.), maar dan vervallen we in een nietes-welles discussie, en dat is niet de bedoeling". Het stichtings-bestuur zegt het ook te betreuren, dat de gemeente zeer snel na elkaar een groot aantal no ta's en plannen voor de binnenstad heeft gepubliceerd. Door de veel heid van nota's en plannen is het niet mogelijk op verantwoorde wijze te reageren, zodat de inspraak-procedure niet veel meer is dan een vorm van schyndemo- cratie, zo werd gezegd. In dit verband zei vice-voorzitter J van Egmond er vast van overtuigd te zijn, dat de gemeente per 1 no vember a.s. met de werkzaamhe den aan de Breestraat zal beginnen. "Dat heb ik vanmorgen nog op het stadhuis gehoordzei hij. De heer Van Egmond had dan ook zijn twij fels over het nut van de informa tieve bijeenkomst morgenavond in het stadhuis, die aan de afsluiting van de Breestraat gewijd is. LEIDEN - In onderwijskringen in de Leidse regio wordt zo langza merhand de tijd rijp geacht om een onderzoek in te stellen naar het effect van de zogenaamde drempel, die ligt tussen mavo-4 en havo-4. Al sinds de invoering van de mammoetwet in 1968 moeten mavo-4 leerlingen die naar het havo willen, namelijk een gemiddeld cijfer hebben van minstens 6'/g. Zitten ze daaron der, dan worden ze niet toegela ten. Voor vele mavo-leerlingen die dachten dat ze er met hun eind diploma wel zouden komen, is dat een bittere pil. Formeel valt er evenwel weinig aan te doen. De wet zegt namelijk letterlijk: "Zonder onderzoek kan tot het vierde leerjaar van een school voor havo of tot een afdeling voor havo worden toegelaten de leer ling die in het bezit is van het di ploma vierjarig mavo". Kan, dat wil zeggen: het is geen recht. In feite laat de wet zelfs alle ruimte aan de opnemende school om zelf te bepalen welke leerling ze wel en welke ze niet wil hebben. De school kan in principe dus ook zelf bepalen aan welke voor- ïeerung moet 1 Door Struikelblok Wim Wirtz De drempel is overigens een lande lijk fenomeen, dat werd inge voerd om teleurstelling bij mavo-leerlingen en havo-scholen te voorkomen. Mavo-leerlingen die met de hakken over de sloot het einddiploma behalen, zouden wel eens minder geschikt kun nen zijn voor het havo, zo luidde het argument. Een argument dat eigenlijk nergens anders op ge baseerd is dan op een veronder stelling. In de praktijk bestaat de drempel meestal uit twee componenten: een puntentotaal van minstens 39 punten voor zes vakken (gemid deld 6l/g) en een positief advies van de mavo-school. Het gemid delde cijfer wordt verkregen uit de schoolonderzoeken van het laatste jaar en de cijfers van het centraal schriftelijk eindexamen. Op de meeste scholen worden de leerlingen al in de maanden fe bruari en maart van het hoe en waarom van de drempel op de hoogte gebracht. Maar dat werkt niet verzachtend. Voor diverse mavo-leerlingen blijft de drem pel een hard struikelblok. Vooral de laatste vier a vijfjaar is de drempel dan ook wel onderwerp van felle discussies geweest. Voorstanders zeggen: een ge middeld cijfer plus een positief advies is een goede graadmeter en tenslotte zal er altijd wel een vorm van selectie blijven. Tegen standers daarentegen vinden de drempel een momentopname, die principieel onjuist en on maatschappelijk is en die boven dien nergens op stoelt. Te denken valt bijvoorbeeld aan de zogenaamde laat-bloeiers, die misschien een twijfelachtig einddiploma mavo-4 behalen, maar later met gemak een weten schappelijke studie blijken te kunnen doen. Principieel Voor de gemeente Amsterdam was dat al met al reden genoeg om de drempel in 1973 af te schaffen. Een principiële beslissing, die slechts van toepassing was op openbare scholen. Want een bij zondere school (prot. chr. of r.k.), die een eigen gezag heeft in de vorm van een bestuur, hoeft zich in dit verband niet aan een ge meentebestuur te storen. Ook in Groningen neigde het ge meentebestuur er in 1973 toe om de drempel te laten verdwijnen. Maar het tij keerde: B. en W. von den het bij nader inzien verstan diger om eerst over de drempel te evalueren, of zoals dat in gewoon Nederlands heet: te bekijken wat de drempel in de praktijk had op geleverd. In 1974 kwamen in Groningen de eerste resultaten van het evalue- ringsonderzoek op tafel. En het bleek al gauw dat er eigenlijk te veel factoren zijn om feilloos te kunnen aantonen dat een drem pel objectief gezien nu wel of niet nodig is. De voorspellende waarde van een gemiddeld cijfer en een positief advies blijft te al len tijde aanvechtbaar, met an dere woorden: je kunt eigenlijk nooit van tevoren zeggen of een mavo-leerling wel of niet voor het havo geschikt is. Los daarvan is er dan nog het principe dat een einddiploma mavo-4 eigenlijk voldoende moet zijn voor door stroming naar het havo. B. en W. van Groningen onderstrepen dat principe van harte. En een woordvoerder van de gemeente lijke afdeling onderwijs in die stad zegt "Het gaat er maar om hoe verantwoord je het vindt om mensen met een mavo-diploma af te wijzen voor het havo". Vergaarbak Inmiddels is ook de Leidse regio zover, dat in navolging van Gro ningen en sinds kort ook Am sterdam, een evalueringsonder- zoek naar het effect van de drem pel wel op z'n plaats zou zyn. Herhaaldelijk worden scholen opgescheept met het lot van mavo-leerlingen die wel een di ploma hebben, maar onder het gemiddelde zitten. En er zijn zo langzamerhand diverse leer krachten te vinden die van me ning zijn dat de drempel maar moet worden afgeschaft. Zo zegt een conrector van een scho lengemeenschap in Leiden: "Het is niet alleen de kwaliteit waarom men die drempel wil houden. Kijk, havo-4 is tenslotte een ver gaarbak. Er komen mensen in van het middelbaar beroepson derwijs en teruggeplaatsten van het atheneum. En natuurlijk ook de mavo-4 leerlingen. En dat is lastig. Dat geeft niet zo lekker les als by leerlingen die je al jaren hebt. Dus hoe minder mavo leerlingen, hoe beter men het soms vindt". De drempel wordt in de praktyK overigens niet altijd zo strikt toe gepast als het aan de buitenkant wel lijkt. Ongetwijfeld worden er uitzonderingen gemaakt. En dat kan ook, want er is geen enkele controle. Het rectorenoverleg in de Leidse regio, dat in 1968 in sa menspraak met het bevoegd ge zag besloot om de drempel in te voeren, gaat uit van een "gentle men's agreement". Een afspraak op basis van onderling vertrou wen. Die volgens sommigen wel eens grondig mag worden her-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3