PvdA-program: niet om te lachen DE MAN WEET ALLES En de vrouwen blijven alleen achter Door Mr. Frits Portheine lid van de Tweede Kamer voor de VVD DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 Velen zullen het met mü eens zijn dat het in de vakantie er echt en volkomen "uit" zijn een levens-noodzakelijkheid is. Ik ben er dankbaar voor in die pe riode te hebben kunnen genie ten van de natuur en de vruch ten van de geschiedenis die Eu ropa in zo rijke mate te beleven heeft. Daaruit is veel inspiratie te putten voor het politieke werken, zeker in een verkie zingsjaar. Tijdens mijn reis ontmoette ik ook een geslaagd Nederlands zakepman, brui send van vitaliteit. Het viel mij op, dat hij zich totaal niet be wust was van de geweldige in vloed, die de politiek op zijn werk zal hebben, als althans de wensen van sommige politieke partijen en het kabinet zouden worden vervuld. Ik heb al eerder in deze kolom gezegd dat de politiek zich niet met al deze particuliere bedrij vigheid zou moeten bemoeien. Ik was het dus aan de ene kant met hem eens. Aan de andere kant betreurde ik een beetje zijn wat al te gemakkelijk heen lo pen over de gevaren die ons stelsel van vrije ondernemings gewijze produktie waarin hü succesvol optreedt, bedreigen. En die bedreiging komt niet zo zeer van buitenaf, maar van binnenuit, in de gehele weste lijke wereld. En daarom wil ik mijn bijdrage vandaag wijden aan het nieuwe concept-beginselprogramma van de PvdA, dat in de zomer- komkommertijd veel stof deed opwaaien. Vriend en vijand zijn het er wel over eens dat dit programma veel radicaler-socialistisch is dan dat van 1959. Het betekent, dat het programma streeft naar een dogmatisch-socialistische, van het huidige maatschappij beeld afwijkende, leefgemeen schap. Revolutionair dus in die zin, conservatief in het aange ven van de strijdmiddelen. Ik vind het altijd interessant om in dergelijke gevallen de reac ties te zien over dit dogmatisch-socialistisch stre ven bij de huidige coalitiegeno ten van de PvdA, diverse media en de samenstellers zelf. Een deel van de reactie komt hierop neer. het lijkt wel erg radicaal, maar de soep wordt niet zo heet gegeten, en: wat is een begin selprogramma waard?; Het komt toch immers op het ver kiezingsprogramma aan? Deze reacties zijn weinig door dacht. Want juist dat verkie zingsprogramma, Keerpunt 1972, en het nieuwe verkie zingsprogramma 1977 bestem pelen de PvdA al - in tegenstel ling tot bv. de Duitse socialisti sche partij - als een dogmatisch socialistische partij. Zü maakt dat ook waar in de regering, waarin talloze maatregelen in die richting of al genomen zijn of zullen worden genomen. Een van de bezwaren die velen koesteren t.a.v. het programma, is het duidelijk weer beleiden van de nationalisatie-wens van basisindustrieën, banken- en verzekeringswezen. Hier vond ik de reacties van de programcommissie beneden de maat. Opgemerkt werd, dat het programma niet primair in vloed bepleit van de staat op de industrieën, maar die in handen van de gemeenschap brengt. Ook het arbeiderszelfbestuur beteként afwijzing van de oude gedachte van nationalisatie. Ik vind dat allemaal lood om oud ijzer. De te nationaliseren industrieën worden nog steeds uit handen van de privé perso nen die nu doorgaans de bezit ters zijn, gehaald en gegeven aan de gemeenschap, d.w.z. de overheid, rijk of gemeente, zoals de opstellers zeggen. Zij, die zoals ik, de werking van het arbeiders zelfbestuur in Joego-Slavië hebben bestu deerd, zien dat in ieder geval als een even grote ingreep in het huidige maatschappijbeeld (met overigens slechte resulta ten, ook in menselijk opzicht) zo dat we hier te maken hebben met precies dezelfde ideeën uit de oude doos van nationalisatie en socialisatie uit de begintijd van het socialisme. Belangrijk nog is dat wat over de gelijkheid van inkomens wordt gezegd. De idee van het basisinkomen opslagpercen tages - uiteraard teugelen van bovenaf - zal de maatschappij in zo'n keurslijf brengen dat de fut er helemaal uit gaat. Het is het volledig ontkennen van de menselijke drang naar het voor PAGINA 15 zichzelf iets opbouwen, een drang die ook tot bezitsvorming leidt. Dit programma doet sterk den ken aan het boek "Wenkend Perspectief' van het N.V.V. van vlak na de oorlog. Daarin werd bezitsvorming als gevaarlijk bestempeld. Ook werd toen al de gedachte van een dienst plicht in het huishouden naar voren gebracht, die nu blijkbaar in het nieuwe programma de lachlust van velen oproept. Ik lach er niet om als ik zie hoe één van onze belangrijke politieke partijen zijn beginselen voor de toekomst ent op verouderde, de mens ontkennende, gedachten. Voorzover ze in ons regerings beleid opduiken, hebben ze er al voor gezorgd, dat Nederlands positie wankel is. Uit dit pro gramma blijkt dat men daarvan niets geleerd heeft, integendeel: men gaat hollend op de ver keerde weg voort. In zijn essay "De roman van de mens" poneert Georges Simenon in de vorm van een verhaal een merkwaardige stelling. Hij stelt zich het mensenpaar voor, of dat nu Adam en Eva zijn of twee primitie ve, dichtbehaarde wezens die nog op weg zijn naar de ontwikkeling van de soort, hij stelt zich dus dat eerste mensenpaar voor dat voor het eerst het ondergaan van de zon waarneemt. Dan vraagt Eva aan Adam in grote angst: "Weet je ze ker, dat de zon morgen terug komt?" Adam antwoordt: "Natuur lijk". "Waarom?" vraagt Eva. En hij heeft het haar uitgelegd. Niet de waarheid die hij niet kende en die wij na zoveel eeuwen nog niet ken nen. Maar hij heeft haar een gerust stellend verhaal verteld. En dat zou dan de eerste roman geweest zijn, schrijft Simënon. Aan deze stelling die ik nu maar laat voor wat ze is moest ik denken toen mij een dezer dagen een verschijn sel opviel dat mij lange tijd, het was vakantie, obsedeerde. Dagelijks zie je het gebeuren, waar je je ook be vindt. Niet zozeer 't eerste: het vra gen van de vrouw, alswel 't tweede: het uitleggen, het verklaren van de man. Overal hetzelfde tafereel, men ziet. Hu legt alles uit, hu staat geduldig aan te wijzen. Hü zegt wat een beeld voorstelt, of een schilde rij. Hü vertaalt aanwüzingen. Hü leest vóór uit de gids. Hü laat op de plattegrond zien waar ze nu zün. Op het station loopt hü voorop. "Kom maar mee", zegt hü - In de trein pakt hü de krant, leest haar wat voor en legt uit wat er precies mee bedoeld is. Hü weet wanneer ze er büna zijn. Iedereen erkent ook, dat het op hem aankomt. Aan tafel krügt hü 't menu. Krügt zü er ook een, dan hü toch het menu waarop de prijzen vermeld staan. Hü keurt de wün. Hü krügt de rekening. Wat zün de mannen toch knap en hoe dom, volgzaam, gedwee en gehoorzaam zün de Verder We doen nu nog een paar stappen verder. Het gesignaleerde ver- schünsel heeft zich ver uitgebreid. Natuurlük zal ik nu overdrijven. Maar je kunt geen mening naar vo ren brengen, zo is mü al jaren gele den tüdens psychologie-colleges geleerd, wanneer je alle nuances gaat aanbrengen. Het "enerzüds" "anderzüds" verzwakt elk betoog. Dan gaat de bedoeling volledig schuil achter een woud van af zwakkingen. Vrouwen moeten luisteren naar mannen. Overal en altüd. Mannen weten alles, ze leggen alles uit, ze hebben altüd gelük, ze hebben alles al aan zien komen, ze hebben hun maatregelen altüd al genomen, zü beheersen de schepping. En vrou wen hebben maar te luisteren, moe ten "ja" zeggen en "natuurlük", ze moeten gehoorzamen, dankbaar zün en zich bü alles eerbiedig neer leggen. Voorbeelden Neem de politiek. Een gave i-aangelegenheid. Er lopen wel een paar vrouwen in de Tweede Kamer rond, maar daar weet men niet veel méér van dan dat er twee op een dag precies dezelfde japon droegen en dat een ander duidelük zwanger was. Was er ooit een kabi- netsinformatrice? Een première? Voor een vrouwelüke minister hebben we niet eens een woord. Er zün of waren wel een paar vrouwe lüke eerste ministers, maar Golda Meir moest om zich te handhaven een super-havik worden en die van India heeft het natuurlük aan haar vader te danken. En de vrouwelüke premier van Ceylon werd 't nadat haar man vermoord was. Gewone ministers dan? Af en toe één, jawel. Hoe zit het met het bedrijfsleven? Aan de top: nergens een vrouw. Hoogleraren dan? Ik weet er één, in Nümegen. Maar zü moet het dan ook wel weten. Is er een hoofdredactrice van een goed dagblad, hier of in het buiten land? Niet én. ziel? Op het terrein van de godsdienst dan, hoe zit het büvoorbeeld met de katholieke kerk? Emmy van Over- eem, redactrice van de N.R.C. schreef me onlangs, dat ze de Kerk een mannentroep vond. Ze heeft gelük. Elke uitwerking hiervan is overbodig. De leiding van de Kerk in de meest uitgebreide zin van het woord, ik bedoel vanaf de paus tot de jongste kapelaan, heeft büna 2000 jaar uitsluitend in handen van mannen gelegen. Na heel lang pra ten, na eindeloos gezeur, gedebat- teer, na uitgebreide studies van 's werelds grootste vaktheologen zie je waarachtig hier en daar af en toe bü een eucharistie-viering tüdens de woorddienst een vrouw of zelfs een meisje achter de lezenaar staan om een fragment voor te lezen uit de H. Schrift. Paulus, ik bedoel nu de apostel, moet ervan sidderen. De grootste theoloog van de kerk Thomas van Aquino stelde eens in een van zün beroemde boeken de vraag: "Heeft de vrouw een ziel?" Waarna hü schrijft: "Het schünt van niet". Maar tenslotte komt hü tot de overtuiging, dat er meer ar gumenten vóór dan tégen pleiten. De kwestie lükt nog steeds ac tueel Er zün of er waren grote, indru kwekkende vrouwelüke orden en congregaties. Maar aan het hoofd ervan staat of stond altüd een man door Rome benoemd en met ver plichte standplaats in de heilige stad. Bü de ingang van elke voor name kerk in Italië, in elke straat wel één, staan er donkere, norskü- kende mannen toe te zien en zü we ren vrouwen of meisjes waarvan zü vanuit een volkomen belachelüke opvatting menen dat ze onwelvoeg- üjk gekleed zün. "Hier Marie, doe mün jasje maar even aan" zegt de man tot zün vrouw die dan in arren moede maar 't dwaze, veel te grote en wat zweterige spükerbroek-jasje over haar schouders hangt. Dan mogen ze binnen. Vergaloppeerd Marga Klompé heeft zich in Phila delphia onlangs hevig vergalop peerd toen zü tüdens het Eucharis tisch Congres aldaar verklaarde, dat er in de H. Schrift geen enkele grond te vinden was om vrouwen het priesterUjk ambt te ontzeggen. Zij dacht waarschünüjk: "Wie kent mün kont in Keulen". (De waarne mend hoofdredacteur zal deze zin wel doorstrepen, hoewel het een staande Hollandse uitdrukking is). Maar kardinaal Wille brands was daar ook aanwezig en moet haar gehoord hebben. Er zullen bü de eerstvolgende vergadering van "Justitia et Pax" nog wel harde no ten gekraakt worden. De vrouw stelt de vragen, de man geeft het antwoord. Zo was het vol gens Simenon al bü de eerste men sen. En toch stelt elk kind de eerste vragen aan zijn moeder en krügt elk kind van zün moeder de eerste goede en meest waardevolle ant woorden. Misschien is 't wel goed dat we de vraag of oorlog onvermüdelük is nu eerst eens gaan stellen aan de vrouw. Het is nog nooit eerder ge beurd. PIET WESSELING ISTANBOEL - Dikke tranen glü- den over de wangen van een in een kleurrijk gewaad gestoken jonge vrouw. Ze neemt een punt van de onder haar kin geknoopte hoofddoek, haalt 'm vluchtig over haar gezicht en staart met rood behuilde ogen langs een douane-employé naar een achter een hekje druk zwaaiende man. Ze probeert een glimlach, heft aarzelend een hand op en maakt met haar vingers een grqetbewe- ging. Om haar heen krioelt het van men sen, die met oosterse onstuimig heid blük geven van hun aanwe zigheid. Mannen, vrouwen en kinderen vallen elkaar ontroerd om de hals, anderen banen zich met volgepropte koffers driftig een weg door de massa. Het is een chaos op deze zaterdag morgen in augustus in de ver trekhal van het vliegveld Yesil- köy bü Istanboel. Voor vele in het buitenland werkende Turkse ar beiders zit de vakantie er op en hele families zün meegekomen om de werkers over de grens uit geleide te doen. De vrouwen doen dat over het al gemeen sti! en vol verdriet zoals de jonge vrouw met de hoofd doek, de mannen meestal met een joviale luidruchtigheid. Tien maanden of misschien wel langer zal het duren voordat men elkaar zal weerzien; voor de vrouwen moet het een eeuwigheid lüken. "Het is verschrikkelük om hem zo lang niet te zien", zegt Esma Gü- nes. "En voor de kinderen is het ook erg moeilük. Ze praten veel over hun vader en missen hem erg". Esma Günes, een kleine wat verle gen vrouw van 31, woont met haar kinderen Hacer (10), Serap (6) en Emin (3) in een bescheiden driekamerwoning in een buiten- wük van Ankara, die is gekocht met het geld dat haar man Yusuf (36) in Holland büeen heeft weten te sparen. De eerste aanbetaling was 5000 gulden, de jaarlükse las ten zün 1500 gulden. IJzervlechter Afgezien van het overal in Turküe te vinden portret van Atatürk, de grondlegger van het moderne Turküe en een wandkleed met een afbeelding van de Blauwe Moskee uit Istanboel, doet ook veel in de huiskamer aan het verre Nederland denken. Het televisietoestel, de draagbare ra dio, de bandrecorder, het pakje shag op de houten salontafel Yusuf is al zes jaar üzervlechter bü Montan IJzer en Staal NV in Amsterdam. Hü is nog thuis. Hü heeft nog een paar dagen vakan tie voor de boeg. Bü het aanhoren van Esma's uitla tingen over het alleen-zün draait hü wat op zün stoel en knikt. "Ik heb geregeld familie op be zoek", vervolgt Esma, "en ik heb wat contact metrvrouwen, die ook alleen zün achtergebleven. Ze hebben dezelfde problemen, we praten daar over en helpen elkaar wat. Maar verder sta je er toch al leen voor, heb je geen hulp. Ik hou me nou maar vast aan de hoop ooit eens met de kinderen naar Nederland te kunnen ko men en weer een normaal gezins leven te kunnen hebben". Hulp "De Turkse regering doet niet zo veel voor de achtergebleven vrouwen", zal wat later Raphaèl den Haan, sociaal attaché bü de Nederlandse ambassade in An kara en directeur van het Neder lands Selectiebureau zeggen. "Ze houden zich veel meer bezig met de vertrekkende mannen. Dat is belangrijk voor de econo mie van het land. Daardoor ver mindert het werkloosheidsper centage en komen er deviezen binnen. Begrijp nre goed, ik wil geen kritiek leveren op de Turken, maar ik constateer alleen maar dat ze het .belangrijker vinden de mannen de deur uit te krijgen dan te zor gen yoor een goed verzorgings systeem voor de achterbhjvende vrouwen. Overigens vraag ik me toch af hoe dat zou moeten. Wat kun je büvoorbeeld doen als een man weigert zün kinderbüslag over te maken? Hem per brief herinneren aan zijn vaderlüke plichten? Gelukkig kent men hier nog de ware familiegeest en worden in de kleine dorpen de vrouwen nog door het hele dorp opgenomen". Kritiek op het uitblüven van hulp hoor ik echter niet van Esma Gü nes. Ze wil bü haar man zün en het liefst in Nederland omdat ze daar zoveel goeds over heeft ge hoord. Ook voor de kinderen hebben de woorden Holland en Nederland door de verhalen van Pa Yusuf, die nog geen melding hoefde te maken van rassenrellen zoals onlangs in Schiedam, een magische klank gekregen. Condities "Ik heb vrienden, die in België, Frankrijk en Duitsland werken", vertelt Yusuf. "We schrijven el kaar vaak over onze belevenissen en ik weet, dat de condities in Holland gewoon het beste zün. De sociale garanties, het leefkli maat Bovendien heb ik het op de zaak büzonder naar mün zin. Ik werk als enige buitenlander in een ploeg van 25 man, waarin een geweldige sfeer heerst. Alleen heb ik een probleem, dat de meeste van mün vrienden niet kennen en dat is de huisvesting". Yusuf vertelt dat hü al jaren met een aantal vrienden op een kamer woont in een Utrechts pension, waar hü 25 gulden per week voor een bed betaalt. Pogingen om een betere huisvesting te verkrijgen zün tot nu toe op niets uitgelopen. "Ik geloof, dat het me minder moeite zou kosten als ik Hollan der zou worden", zegt Yusuf. "Dat zou kunnen, want ik heb in de zes jaar dat ik in Holland werk nog nooit met iemand moeilük- heden gehad. Maar als goede Turkse staatsburger verander je niet van nationaliteit. Dat doe je niet. Het liefst zou ik in Turküe zelf willen wérken en bü mün vrouw en kinderen wonen, want wat dat uOok ik heb het moei lük en moet dagelüks in de fa briek aan hen denken. Maar de mogelükheden bü ons zün veel minder en de salarissen stukken lager". Projecten Toch wordt er in Turküe met Ne derlands geld gewerkt aan pro jecten, die het de gastarbeiders aantrekkelüker moeten maken om naar hun land terug te keren. Raphaèl den Haan daarover "De werving van gastarbeiders waarvoor ons bureau samen met de Turkse autoriteiten zorg draagt, is de laatste twee jaar sterk verminderd. Weliswaar kennen we in Nederland nog geen officiële stop zoals Duits land en Frankrük, maar het komt er in de praktük toch op neer dat er nauwelüks arbeidskrachten worden uitgezocht. Daardoor hebben we meer tüd om ons be zig te houden met het onderzoe ken van de mogelükheden voor werkgelegenheidsprojecten in Turküè zelf. Onze minister Pronk nam enkele jaren geleden het in itiatief tot het instellen van derge- lüke onderzoeken in de ontwik kelingslanden met als gedachte; We hebben buitenlandse arbei ders gebruikt voor de Neder landse economie, wel als ze dan naar huis gaan geef ze wat mee waaraan ze wat hebben. Het streven daarbü is om de Turkse arbeiders in Nederland te bewe gen hun spaargelden te steken in kleine fabrieken of bedrijven. Wü willen ze helpen bü het opzetten door ze büvoorbeeld te trainen in bepaalde zaken, experts te leve ren en ook subsidie te verlenen. Voor dat werk staat ons dit jaar zeven miüoen gulden ter be schikking". Volgens Den Haan zün de Turkse arbeiders zelf hierover büzonder enthousiast. Er zün al enkele be drijven op poten gezet hoewel of ficieel nog niets is geregeld. Wel wordt er gewerkt aan een werkgelegenheidsprojecten- overeenkomst tussen Turküë en Nederland. Yusuf Günes zegt van de projecten op de hoogte te zün, maar er niet warm voor te kunnen lopen. "En ook mün vrienden niet. Waarom niet? Ik heb er slechte ervaringen mee. Ik heb zelf drie aandelen gekocht in zo'n bedrijf. Het is nu al over de kop". Ook de Turkse autoriteiten zün volgens Den Haan niet al te opti mistisch. Ook zü wüzen daarbü op een aantal mislukkingen. "Maar dat is niet juist", vindt Den Haan. "Iedereen maakt fouten, zeker in het begin, maar daar moet je juist van leren. Zonder doorzettingsvermogen bereik je natuurlük niets". De familie Günes voor hun woning in Ankara. Twee maanden per jaar is het gezin bij elkaar. De overige tien maanden zit vader Yusuf in Amsterdam, waar hij werkt als ijzervlechter. Voor Yusuf Gunes is die ene erva ring echter al genoeg. "Laten de regeringen van beide landen gezamenhjk maatschap- püën opzetten. Dan geloof ik er wel in, maar nuVolgens mü kunnen ze beter die zeven mil joen besteden aan de vele werk lozen in Nederland of het geld als een soort premie meegeven aan de Turken die naar huis willen". Geen geloof in werkgelegenheid sprojecten, wel nog steeds hoop op een betere huisvesting in Ne derland bü Yusuf. Zolang hem dat niet gelukt is zal Esma hem ieder jaar na een bezoek van twee maanden moeten uitwuiven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15