'Gastarbeiders' behalen een dubbele zege Tsjegolev eindigt door SB-systeem vóór Clerc Maureen Meijer uitgeschakeld 020-5110432 ZWARE VAL CAMERAMAN Hordijk in de leiderstrui Volgend jaar match Wiersma-Koeperman? Klassementen Oud-Feyenoord in het donker DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 SPORT PAGINA 13 ST. WÏLLIBRORD - Op de eer ste dag van de proftour werd het nationale gebeuren overscha duwd door een ernstig ongeval aan de finish in St. Willibrord. Op het plaatselijke circuit, dat maar liefst 22 kilometer lang was, werd NOS-cameraman Ron Nieuwenhuis (31), die op een hoogwerker bezig was om de juiste cameraopstelling te zoeken, door een vrachtauto aangereden. Nieuwenhuis, die zich op dat moment zo'n vier meter boven het wegdek bevond, werd door de botsing uit zijn „werkbak" geslingerd en kwam via de rij dende auto op de straat terecht. Het duurde 22 minuten voordat de hevig bloedende Nieuwen huis met een ambulance naar het St. Franciscus-ziekenhuis kon worden vervoerd. Later op de avond is Ron Nieu wenhuis, toen bekend was dat hij een ruggewervel had gebro ken, overgebracht naar het Rot terdamse Dijkzigt. De rijkspoli tie stelt een' onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Door deze omstandigheden werden er gisteravond door de NOS geen beelden van de prof- tour uitgezonden. öT. W1LLEBRORD - De dit seizoen voor het eerst opererende profformatie van De Onderneming uit Gouda, die als de kleinste vaderlandse equipe mag worden gekwalifi ceerd, bepaalde op de eerste etappedag het gezicht van de nationale proftour. De ploeg van Koos Rook, die door gebrek aan kwaliteit moest worden aangevuld met twee gastrenners, trok zich niets aan van de gevestigde reputaties en kreeg in de spannende slotfase van de eerste rit zelfs de oranje leiderstrui door winnaar Bas Hordijk en het groen van Nidi den Hertog, die tweede werd. Nidi den Hertog ging volkomen uitgeput over de finish. Hij werd tweede. Het toeval wil, dat juist beide cou reurs als gastrenner bij de oliehan del zijn ondergebracht en dat De Onderneming ook aan de andere kant van de koers de aandacht trok omdat Jan Breur en Wicher Vlot ver achter raakten en neo-prof Arie Versluis zelfs, zondag zijn eerste zege behalend in Dongen, door brandende voeten moest opgeven. Maar het spektakel werd verzorgd door Hordijk en Den Hertog, die in Deume bij de start niet bang waren voor een formidabele krachtsin spanning onder de brandende zon en op het nippertje in St. Willebrord konden worden beloond. Want veel scheelde het in het door vroegere wielergrootheden be kende „Heike" niet. Het jagende peloton, dat pas op de laatste drie grote plaatselijke ronden iets ging doen aan de achterstand van elf minuten, kwam door de geringe af scheiding van een drietal coureurs, slechts twee seconden tekort, om de beide gastarbeiders weer ano niem te maken. De machtsgreep na 205 kilometer zorgde wel dat op het allerlaatste moment het „draai boek" nog werd gewijzigd, omdat niet Bas Hordijk, maar Nidi den Hertog volgens onderlinge afspra ken de rit zou winnen. Bas Hordijk, die doorgaans als een ling voor Saromé Lighters uitkomt: „Nidi zou winnen, omdat hij de meeste inspanningen had geleverd. Solorijden is zijn specialiteit. In het begin zei hij ook: „Blijf maar zoveel mogelijk aan mijn wiel, dat moest hij gewoon iets doen. We hadden voor de start afgesproken, dat we als ploeg zouden rijden". Nochtans was Nidi den Hertog te vreden over hetgeen hij had gepres teerd. De jongere broer van Fedor den Hertog: „Noem dit een wraak actie. Want daar had ik mijn reden voor. Allereerst vond Frisol mij niet goed genoeg om in de eigen equipe op te nemen en ten tweede wilde ik iets tegenover Fedor doen. Hij rijdt al weken lang speciaal op mijn wiel, omdat hij niet kan hebben, dat ik sterker ben. Trouwens, niemand heeft mij ooit opgemerkt. Drie jaar achtereen rijd ik al een goed kam pioenschap met een derde, achtste en zesde plaats. Maar nog nimmer werd ik geselecteerd voor de WK- ploeg. Ze vergeten zo gauw de sterksten in een wedstrijd. Er wordt alleen maar naar een winnaar gekeken. Maar wie weet heeft dit De uitslag van de gisteren ge reden eerste etappe tevens al gemeen klassement van de profronde door Nederland van Deurne naar Sint- Willebrord over een afstand van 217 kilometer is: 1. Bas Hordijk (Ned. Ond.) 4.55.19 (met bonificatie 4.55.04), 2. Nidi den Hertog (Ned. Ond.) z.t. (met bonifica tie 4.55.09), 3. Piet van Katwijk (Ned. Ral) 4.55.22 (met bonifi catie 4.55.17), 4. Martinez- Heredia (Spa. Kas) z.t., 5. Del- croix (Bel IJsb.) z.t., 6. Kar stens (Ned. Ral) 4 55.24, 7. Elorriaga (Spa Sup) z.t., 8. Verbeeck (Bel IJsb) z.t., 9. Aling (Ned. Ebo) z.t., 10. Fons van Katwijk (Ned. Lej.) z.t. Puntenklassement: 1. Hordijk 25 punten, 2. Nidi den Hertog 20, 3. Piet van Katwijk 16, 4. Martinez- Heredia 14, 5. Delcroix 12, 6. Karstens 10. 1De Onderneming 14.46.02,2. Raleigh en IJsboerke 14.46.10 (26 punten). Van Uffel (Bel Ebo) en Ver sluis (Ned. Ond.) hebben de strijd grstaakt. Nidi den Hertog was de strijd- lustigste renner en Tino Tabak kreeg de pechprijs. stoort de cadans met". Maar toen de iets ten gunste doen veranderen", anderen e het r leider van de proftour, Bas Hordijk, die voor de lange i de laatste paar honderd meter vlucht het initiatief n i voordat r weggereden". De volledig uitgeputte Nidi den Hertog, die al eerder faam maakte met langdurige vluchten, was het met zijn gelegenheidsploeggenoot Nidi den Hertog aanhaakte in eer ste instantie even werd vergezeld van neo-prof Jimmy Kruunenberg, geloofde in het begin van de rit niet in het succes. „Je kijkt er met die Hoewel hij uiteraard liever warmte tegen op. Maar toen Den Hertog kwam, ging ik er toch meer in geloven. Waanzinnig is het, dat bij deze hitte geen water mocht worden aangenomen. Maar ik heb het toch gedaan". De jury had echter clementie voor had gezien, dat hij als winnaar kon worden gehuldigd, verdedigde Den Hertog de daad van de Rotterdam mer. „Ik voel me niet geflikt", sprak hij toch enigszins ontdaan. Hordijk is rapper dan ik en in die situatie uc uwangaroeiders, die bijna alle maal deze Nederlandse regel over traden. Voorzitter Wim Jeremiasse: „Het was een communicatiestoor nis, omdat wij vooraf aan een ver zoek van de ploegleiders om een extra ravitaillering zouden vol doen. Maar dat wil niet zeggen, dat op de andere dagen dezelfde uit zondering wordt gemaakt". Bas Hordijk, die met twee secon den voorsprong het kleurige textiel moet verdedigen, hoopt echter dat de inspanningen in de komende dagen niet averechts zullen wer ken. „Ik wil een goede tour rijden", stelt de 24-jarige prof. „Dit is mijn eerste overwinning van dit jaar en waarschijnlijk wel de mooiste uit mijn carrière. Dit seizoen heb ik begrepen, dat het rijden als eenling ontzettend moeilijk is. In de twee jaar bij Peter Post had ik daar geen oog voor, maar nu heb ik het aan den lijve ondervonden". Glunder ende ploegleider Koos Rook, die binnenkort verneemt op wat voor basis De Onderneming het volgend jaar gaat werken: „De Ronde van Nederland kan voor ons niet meer kapot. Voor Nidi vind ik het erg sneu. Maar als dat je probleem is, voor een eerste of tweede plaats, ben je toch een gelukkig ploeglei der". AMSTERDAM - Harm Wiersma is wereldkampioen. In de laatste ronde van het toernooi om de wereldtitel dammen scoorde hij zijn nog ene benodigde punt tegen Nimbi. De Friese grootmeester deed reeds na enkele zetten een remi- sevoorstel dat echter door de Congolees werd geweigerd. Wiersma hield de posities overzichtelijk en nam geen enkel risico. Op de 25e zet, na precies 33 minuten spelen werd tot remise besloten en was Wiersma wereldkampioen. Een titel die hem alleszins toekomt. Hij toucheerde hiermee als eer ste prijs de somma van 3500 gulden. Na afloop op een persconferentie vertelde de nieuwe wereldkam pioen onder meer, dat hij in de voorlaatste ronde tegen Gendler- man de hoogste damkroon inder daad binnen berejk had maar op het beslissende moment had ge faald. De nieuwe wereldtiteldrager zal misschien begin van het vol gende jaar een toernee door West Europa gaan maken. Of er volgend jaar een match Wiersma-Koeper- man komt zal afhangen van het congres van de werelddambond dat vandaag in het Elseviergebouw te Amsterdam wordt gehouden. Besluit het congres dat Koeperman door het winnen van het toernooi in Tiflis 1974 wereldkampioen werd dan heeft de Rus het recht om het volgende jaar Wiersma uit te dagen voor een match om de wereldtitel. SB-systeem Op de tweede plaats eindigden Tsjegolev en Clerc. Beiden wonnen zoals verwacht van Agliardi en Ma- rek. Door de toepassing van het Sonneborn-Berger puntenwaar deringsysteem kreeg de Rus de tweede plaats toegewezen maar de geldprijzen ad 2000 en 1500 gulden werden gedeeld. Als vierde ein digde Gantwarg, van wie voor het toernooi veel meer werd verwacht. Hij werd echter overtroffen door zijn landgenoot Tsjegolev, die lange tijd uit het nieuws was ge weest. Gantwarg remiseerde met Smith na een interessant klassiek duel. De Rus ontving 750 gulden. Met een punt minder eindigde Smith en dat was goed voor 500 gulden. Andreas Kuyken snoepte door toepassing van het eerder ge noemde SB-systeem nog juist de zesde plaats en de laatste prijs ad 250 gulden voor Koeperman weg. Kuyken won in goede stijl van Ver- poest, die na een goed begin ver is teruggevallen. Koeperman ein digde als zevende en de jeugdige Emmenaar Jansen klasseerde zich als achtste. Hij remiseerde na een spannend duel met Gendlerman. De laatste mag, samen met Clerc, de revelatie van het toernooi wor den genoemd. Uitslagen Nimbi (Con>-Wiersma (Ned) 1-1, Jansen (Ned)-Gendlerman (Isr) 1-1, Delhom (Fra>-Lepsic (Joe) 2-0, Zom (Ita>-Koeperman (Sov) 0-2, Smith (Vst>-Gantwarg (Sov) 1-1, Clerc (Ned}-Marek (Tsj) 2-0, Hisard (Fra>-Kandane (Sn Lanka) 2-0, Ag liardi (Mon)-Stsjegolev (Sov) 0-2, Kuyken (Zwi)-Verpoest (Bel) 2-0. Eindstand (by gelijk puntentotaal is het Sonneborn-Berger systeem toegepast): 1. Wiersma 28 punten, 2. Tsjegolev 27, 3. Clerc 27, 4. Gantwarg 24, 5. Smith 23, 6. Kuyken 22, 7. Koeper man 22, 8. Jansen 20, 9. Nimbi 19, 10. Gendlerman 17. 11. Hisard 17, 12. Verpoest 16, 13. Zorn 15, 14. Delhom 12,15. Agliardi 6,16. Marek 5, 17. Lepsic 4, 18. Kandane 2. VOETBAL - Finland heeft gisteren in Helsinki een vriendschappelijke wedstrijd tegen Turkije gewonnen met 2-1. WIELRENNEN - Aad van de Hoek is gisteren in de profronde van Rui- selede tweede geworden. Winnaar van deze wielerwedstrijd over 125 km werd de Belg Eric Leman. VOETBAL - Europees voetbal kampioen Tsjechoslowakije heeft gisteren in Turijn 1-1 gespeeld tegen Juventus. De 25.000 toe schouwers zagen Tardelli voor de Italianen en Pivarnik voor de Tsje chen scoren. Harm Wiersma wordt door zijn ouders gelukgewenst met het behalen i LEIDEN - Ondanks het geschenk van de contactcommissie, twee nieuwe lichtmasten, moest de jubi leumwedstrijd van het 30-jarige Sleutels tegen Oud-Fevenoord, na twintig minuten voetbal in de tweede helft vanwege de inval lende duisternis worden gestaakt De stand was op dat moment 0-0 wat ook de eindstand werd van deze ontmoeting. Oud-Feyenoord, als Moulijn, Bouw meester en Romeijn, stelde knap „tik-tak" werk op de vierkante me ter tegenover het snelle spel van De Sleutels. Een en ander hield elkaar voorbeeldig in evenwicht. Beide partijen kregen kansen, maar ver zuimden die te benutten. Rynsburgse Boys komt steeds be ter op dreef Lugdunum heeft dat ondervonden, want de Leidenaars moesten met niet minder dan 5-0 het onderspit delven. Doelpunten: Vreugdenhil (2), Pluimgraaf (2) en Haasnoot. Quick Boys won met 2-1 van Rood- enburg. terwijl stadgenote Katwijk het Wassenaarse Blauw Zwart op 1-1 hield. UVS tenslotte verloor met 3-1 van RCL, door een aantal toeschouwers ook wel oud-UVS genoemd. Piet van Putten zorgde voor 0-1, Holl en Van Duvn voor 2-1, waarna Bennie Heemskerk na rust de eindstand op 3-1 bepaalde. LEIDEN - De vierde dag van de Leidse districtskampioenschap pen op de banen van Unicum was de dag van de verrassingen. Zo ver dween Maureen Meijer, na. 4 ge plaatst in het DEB, uit de strijd tegen een hard slaande en goed vol lerende Karin Heestermans, 6-7, 3-6. In het DEB waren met deze ne derlaag van Maureen Meijer verdr geen surprises. Milou Penseel gaf Helma Kallenberg weinig moge lijkheden, 6-2, 6-3 en Annette van der Meij was even snel klaar met Joke van Sas, 6-3,6-3. In het DEC echter vielen twee grote klappen. Ina van Duuren ging volkomen on deruit tegen mevr. Brabander 3-6, 1-6. De in dit toernooi no. 1 geplaat ste speelster had geen moment vat op het spel van haar tegenstand ster. Overigens verdween behalve Ina van Duuren ook de n. 2 geplaat ste Inge Siegenthaler naar de zijlijn. Tegen Gast van Roomburg pakte zij wel met royale marge de eerste set met 6-3, maar de volgende sets waren voor haar tegenstandster. 6-2, 6-3. Bij de Heren in B maakte Alfred Gelevert tegen Arnold van der Capellen wel een spannend slot door in de tweede set, eergisteren afgebroken op 6-4,4-2 voor Van der Capellen. een tiebreak te forceren, maar Van der Capellen liet zich niet van de wijs brengen: 6-4,7-6. Henk Emnes won van Paul Kallenberg, zij het met pijn en moeite en zonder het superieure dirigeren van de eerste set, 6-1, 6-4. Jon Visbeen verspeelde tegen Onno Ruysenaars inderdaad de tweede set - eergiste ren werd de partij afgebroken op de stand 6-2, 0-3 voor Visbeen - maar wist zich in de derde set voldoende te beheersen om overeind te blij ven, 6-2, 8-6.6-2. In C vestigde El- bert Ploos van Amstel de aandacht op zich door een zege op Dolf Bee- len, 6-2, 4-6, 6-2. De gebroeders Van der Capellen wezen in een pit tige herendubbel de combinatie Mattie Kantebeen/Gerard Nap te rug, 7-5, 6-4. In het HEB won vol houder Har Meijer van Erik de Groot van de Munnik, 6-4, 6-1. TER GELEGENHEID VAN HET 50-JARIG JUBILEUM RECIPIEERT HET BE STUUR OP DONDERDAG 26 AUGUSTUS A S. VAN 20.00 TOT 21.30 UUR. IN HET CLUBGEBOUW OP HET GEMEENTE LIJK SPORTPARK "DE BLOEMERD" AAN DE GALLASLAAN TE LEI DERDORP HET BESTUUR VAN DE LEIDERD0RPSE VOETBALVER. R.C.L. Schiphol inlichtingen nieuw telefoonnummer (met ingang van vrijdag 27 augustus) Informatie over aankomst- en vertrektijden vliegtuigen, openbaar vervoer, parkeren enz. Directie N V. LUCHTHAVEN SCHIPHOL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13