AZ raakt op het middenveld spoor bijster FEYENOORD LAAT NAAR ZEGE ROFFEL ZWICHT Scorebord Hoe sterk is Ajax? SCORES IN BETAALD VOETBAL Twee PSV'ers Oranje; in Telstar bezorgt Boskov-equipe veel werk PSY raakt opnieuw punt kwijt Haarlem haalt fors uit DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 EREDIVISIE NEC-WV 7-1 PSV-FC Den Haag 1-1 Amsterdam-Utrecht 2-2 Roda JC-FC Twente 1-0 De Graafschap-N AC 3-1 Feijenoord-Telstar 3-1 AZ '67-Ajax 0-3 Haarlem-Sparta 4-0 Go Ahead-Eindh. 0-0 Ajax 2 2 0 0 4 4-0 Feijenoord 2 2 0 0 4 5-1 Roda/JC 2 2 0 0 4 3-1 Go Ahead 2 110 3 1-0 FC den Haag 2 1 1 0 3 3-2 NEC 2 10 12 7-2 Twente 2 10 12 4-1 2 10 12 5-2 2 10 12 3-2 2 0 2 0 2 3-3 2 0 2 0 2 2-2 2 10 12 2-3 2 0 1112-4 2 0 111 1-4 2 0 1112-6 2 0 1111-5 2 0 0 2 0 1-4 2 0 0 2 0 2-9 Haarlem Graafschap PSV Eindhoven NAC FC Utrecht AZ '67 Amsterdam Sparta EERSTE DIVISIE MW-VITESSE 1-0 FC Groningen-SC Cambuur Hel mond Sport-FC Den Bosch 0-0 Wageningen-FSC 1-2 Willem II-Volendam 2-4 Heerenveen-Veendam 1-1 FC Vlaardlngen-SW 2-1 FC Dordrecht-Excelsior 1-0 Heracles-PEC Zwolle 2-2 MW 2 2 FC Den Bosch 2 1 Veendam 2 1 Fortuna SC 2 1 FC Vlaardingen2 1 SC Cambuur 2 1 Volendam 1 1 FC Dordrecht 1 1 Vitesse 2. 1 FC Groningen 2 0 PEC Zwolle 2 0 Helmond Sport 2 0 0 0 4 2-0 1 0 3 5-1 1 0 3 6-3 1 0 3 4-3 1 0 3 4-3 1 0 3 3-2 0 0 2 4-2 0 0 2 1-0 0 12 0-1 2 0 2 3-3 2 0 2 3-3 2 0 2 2-2 ALKMAAR - Hoe sterk is Ajax? Een 0-3-overwinning in de Alkmaarder Hout ten spijt, veel van de 25.000 getuigen bleven het antwoord op die vraag schuldig. Merkwaardig ook, dat een overgroot deel van het voetbalvolk de 0-3- nederlaag van AZ'67 het predikaat sensationeel meegaf. Niet zozeer de ruime marge lag daaraan ten grondslag, maar meer het feit dat Ajax won. Want hoe zwak manifesteerde Ajax zich niet in het voetbal-toernooi Amsterdam 701 en hoeveel moeite kostte het Ajax recentelijk niet om De Graafschap op eigen grond te overmeesteren? Daartegen over stonden de miljoenen, die de gebroeders Molenaar royaal in hun liefhebberij stopten. Een optimisme, waaraan zelfs de absentie van smaakmakers als Nygaard en Van Hanegem geen eind leek te kunnen maken.' NEC-FC VTV 7-1 (2-0), 2. Meyers 1-0, 40. Peters 2-0, 57. Posthumus 3-0 (strafschop). 69. Kornelis 4-0,72. Posthumus 5-0 (strafschop), 73. De Jonge 5-1, 77. Marijnissen 6-1, 84. Pos thumus 7-1. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers 13.000. PSV-FC Den Haag 1-1, 57. Van der Kuylen 1-0, 79. Perazic 1-1. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers 18.000. FC Amsterdam-FC Utrecht 2-2, 1. Wetzel 1-0, 13. Van Veen 1-1, 57. Wilschut 2-1 (eigen doel), 88. Streuer 2-2. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers 2500. Roda JC-FC Twente 1-0, 10. Vermeulen 1-0. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers 12.000. De Graafschap-N AC 3-1, (2-1). 7. Hazelhekke 1-0, 29. Dierckx 1-1, 30. Koenders 2-1, 55. Ha zelhekke 3-1. Scheidsredhter Gans. Toeschouwers 6000. Feyenoord-Telstar 3-1, 4. Kra mer 0-1,37. Kreuz 1-1, 72. Vrey- sen 2-1 (strafschop) 89. Schnei der 3-1. Scheidsrechter Berre- voets. Toeschouwers 23.000. Go Ahead Eagles-Eindhoven 0-0. Scheidsrechter Van Ettek- hoven. Toeschouwers 9000. AZ'67-Ajax 0-3,19. Schoenaker 0-1,24. Erkens 0-2,39. Ling 0-3. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers 20.000. Haarlem-Sparta 4-0, 10. De Kip 1-0, 55. Wentink 2-0, 57. Van den Berg 3-0, 76. De Geer 4-0. Scheidsrechter Keizer. Toe schouwers 9500. MW-Vitesse 1-0, 63. Dijkstra 1-0. Scheidsrechter Van Dijk. Toeschouwers 9000. FC Groningen-SC Cambuur 2-2, 7. De Blauw 0-1, 22. Hom mes 0-2, 40. Jensen 1-2, 81. Veldmate 2-2. Scheidsrechter De Bruin. Toeschouwers 9.500. Helmond Sport-FC Den Bosch Excelsior Heerenveen 2 0 1111-2 Heracles 2 0 1 1 1 2-8 Wageningen 10 0 10 1-2 SC Amersfoort 10 0 10 1-5 SW 2 0 0 2 0 1-3 Willem II 2 0 0 2 0 4-9 De gestaakte wedstrijd Volendam-Wageningen (1-1) is niet in de stand opgenomen. Hoe sterk is Ajax? "Ik weet het niet", zei Hans Kraay en daarmee gaf hij aan hoezeer hy door zelf- wroeging werd geplaagd. Zelf- wroeging, die zich ontlaadde in be schuldigingen aan het adres van zijn spelers. Aan libero Spelbos, die vergat bijtijds gaten te dichten. Aan vleugelverdedigers Van Rijnsoever en Hovenkamp, die bléven verde digen, zelfs op momenten dat er geen Ajax-aanvallers vielen te be- AMSTERDAM - Otto Roffel, directeur van het Olympisch Stadion in Amsterdam, heeft gehoor gegeven aan het protest van de Nederlandse sportpers dat fotografen bij belangrijke evenementen in het stadion niet verplicht mogen worden reclame te dragen. Roffel antwoordde dat de zogenaamde overgooiers gehandhaafd blijven, maar dat de reclame zal worden verwijderd. waken, om de dóódsimpele reden dat die er nl^t waren.'Aan scheids rechter Siem Wellinga ook, die geen strafschop wenste te geven toen het moment daarvoor rijp leek. Niettemin gaf de Joegoslaaf Jewic gisteren een indicatie van hóe Ajax zich dit seizoen met name in uit beurten teweer gaat stellen. Dat wil zeggen met een variant op het sys teem, zoals dat in het toernooi Am sterdam 701 op een mislukking uit draaide. Met twee vrije verdedigers (Van Dord en Krol) en met twee permanente aanvallers (Geels en Ling). Ook al omdat AZ'67 taktisch gezien het spoor bijster raakte, was Ivic's compacte middenveld giste ravond een gouden greep. Kraays overtollige verdediger schoof nooit op, zoals noch Vosmaer, noch Smeets, noch Van Marwijk als aan vallers een keer aanstalten maakte om één van Ajax' oprukkende vrije verdedigers te volgen. Als gevolg van die permanent numerieke meerderheid op het middenveld, won Ajax met 0-3 van AZ'67. Ajax telde vergeleken met het rampzalige toernooi Amsterdam 701 meer pluspunten. De terugkeer van Hulshoff verzekerde Ivic van een voorstopper, die de lange Lim burger Huub Smeets uit de wed strijd speelde. Bovendien kon Ajax eindelijk zijn voordeel doen met het grote loopvermogen van mid denvelder Dick Schoenaker. Daar was voorts aanvaller Tscheu-La Ling, die door Ivic zoveel moed werd ingepraat dat hij tegen de ma tig dekkende Alkmaarders bij vla gen voetbalde, zoals kenners al ja ren beweren dat hij kan spelen. Zo verbaasde het niemand dat Aax, taktisch ijzersterk, al na acht luttele minuten de dans leidde. Ling mikte de bal uit een hoek- Bert van Marwijk in de slag met Dick Schoenaker. Juist op het middenveld ging AZ de boot schop op het hoofd van Schoena ker, die keihard ja knikte: 0-1. Een briljante actie van opnieuw Ling (Hovenkamp maakte een profes sionele overtreding, maar Wellinga paste de voordeelregel toe) bracht Geels in unieke positie, waarna Er kens de van de paal terugsprin gende bal tot 0-2 omboog. Weer een manoeuvre van Ling (solo langs Mol en Hovenkamp) bleek goed voor een 0-3-marge. Dit alles bin nen dertig minuten. Waarna je je kon afvragen waarom AZ'67 bleef volharden in het spelen met drie verdedigers en een aus- putzer. iets, waarin ook tijdens het tweede bedrijf geen verandering kwam, ook al leek Kraay via de mu taties Metgod (voor Mol) en Neyster (voor Vosmaer) voor een aanval lender concept te hebben gekozen. Helaas voor Kraay, Ajax gaf giste ren niets weg. Hulshoff bleef glo riëren over Smeets, Van Marwijk droeg te weinig fysieke kracht aan om rechtsback Erkens te veron trusten en Kees Kist, de enige Alk- maarse werker, kreeg van zijn mede-middenvelders niet de assis tentie die hij nodig had om tot suc ces te komen. Dat kon trouwens moeilyk, want ook in die periode opereerde Ajax in het middenrif met een nume rieke meerderheid en .renden AZ- spelers van het kastje naar de muur. Omdat Wellinga oordeelde dat Pim van Dord de doorgebroken Meyster buiten het zestien-metergebied aanpakte, rolde er zelfs geen straf schop uit de bus, toen AZ'67 daarop recht had. Ivic: "Dit is het meest ideale voetbal dat ik ken. Hef mooiste zou zijn, wanneer je met acht, negen, zelfs tien man aanvalt, zonder één echte aanvaller in je elf tal te hebben". En Kraay: "Ik wist dat Ajax zo zou spelen. Ik heb Haj- duk Split (de oude club van Ivic, red.) meer dan eens zo aan het werk gezien. Maar als de spelers je op drachten niet uitvoeren, ben je na tuurlijk nergens". EINDHOVEN - Willy van der Kuylen en Jan van Beveren hebben contact gehad met de interim-trainer van het Neder lands elftal Jan Zwartkruis en de financieel-expert Ton Zwikstra over een mogelijke come-back in het nationale team. Na een ruzie met de aanvoerder van het Neder lands elftal Johan Cruijff, stapten zij destijds kwaad op. Ondanks herhaalde verzoe ningspogingen wèigerden zij tot nog toe weer deel uit te maken van de nationale selec tie. In de loop van deze dag zullen de beide PSV'ers be kend maken, of zij er nog iets voor voelen weer in het Oranje gekleed te gaan. 0-0. Scheidsrechter Manuel. Toeschouwers 3500. Wageningen-FSC 1-2, 12. Schoonendijk 1-0, 51. Engbert- sen 1-1, 87. Hutting 1-2. Scheidsrechter Geurts. Toe schouwers 3600. Willem II-Volendam 2-4, 22. Sonneveld 0-1,36. Broeken 1-1, 46. Guyt 1-2, 47. Huybrechts 2-2, 61. Wokke 2-3, 83. Sonne veld 2-4. Scheidsrechter Jan sen. Toeschouwers 3800. Heerenveen-Veendam 1-1, 16. Bosman 0-1, 31. Rorije 1-1. Scheidsrechter Jonker. Toe schouwers 4500. FC Vlaardingen-SW 2-1, 19. Bouman 1-0 (strafschop), 33. Teil 2-0, 56. Dutina 2-1. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers 8500. FC Dordrecht-Excelsior 1-0, 37. G. de Keizer 1-0. Scheids rechter Beukman. Toeschou wers 3500. Heracles-PEC/ZwoUe 2-2, 4. Bekkenutte 1-0, 35. Van Slooten 1-1, 39. Grobben 2-1, 78. Hooyer 2-2. Scheidsrechter Oetelmans. Toeschouwers 3100. EINDHOVEN - Evenmin als tegen Eindhoven heeft PSV gisteravond in het eigen stadion tegen FC Den Haag kunnen imponeren. De landskampioen moest volstaan met een gelijk spel, 1-1, maar had uiter aard meer verwacht. Alleen in het laatste kwartier van de eerste helft is Den Haag in moei lijkheden geweest. PSV speelde toen ouderwets, maar had geen ge luk en bovendien weerde de Haagse doelman Van Antwerpen zich voortreffelijk. Hij genoot daarbij de steun van aanvoerder Mansveld en Kila welke laatste eenmaal de bal van de doellijn haalde. FC Den Haag liet PSV komen en paste tevens een straffe mandek king toe. De Eindhovenaren had den er geen antwoord op en slaag den er een half uur lang niet in ge vaarlijk te worden. Wel liep de PSV'er Stevens in deze periode een gele kaart op wegens een ruwe charge tegen Van Leeuwen. Pas in de twaalfde minuut van de tweede helft lukte het Van der Kuy len uit een voorzet van Deijkers te scoren, 1-0. PSV ging echter niet door en werd steeds nerveuzer. Het betaalde daarvoor in de 34ste mi nuut. Nadat Mansveld een vrije trap genomen had en Van Leeuwen de bal naar Perazic had doorge- kopt. De Joegoslaaf,gaf Van Beve ren, die tot dan toe werkeloos in het Eindhovense doel had moeten toe zien, geen schijn van kans en hij scoorde daarna bijna nog eens Hal verwege de tweede helft liet de ge blesseerde Edström zich gen door Posthuma. ROTTERDAM - Joop Castenmiller en Vujadin Boskov wa ren gisteravond heel even geen vriendjes meer. "Betorv voetbal", mokte de Feyenoorder na afloop beschuldigend in de richting van Telstar, waar Castenmiller van zich af beet: "Teleurstelling van die Boskov, anders niet. Hij is emotioneel, omdat-ie graag een goeie start had gemaakt. Betonvoetbal? Nog nooit zo'n negatieve ploeg gezien? En Feyenoord dan? Heb je gezien hoe ze achter het balletje vasthielden toen ze eenmaal een voorsprong hadden ge nomen? Voor zo'n ploeg toch ook niet zo geweldig dacht ik Nee, Feyenoord en Telstar konden het gisteravond op en buiten het veld niet zo erg best vinden. Zo was er de minachting bij Vujadin Boskov: "Spelen met één spits, nou vraag ik je toch". Maar - dit maal weer door Castenmiller - ook scheidsrechter Jo Berrevoets kreeg er flink van langs: "Het wordt steeds maar gekker. Van avond ook weer Feyenoord mocht bijna alles uithalen, maar bij ons werd er onmiddellijk ge floten. Dit wordt te gek En wie bij het vernemen van de 3-1 uitslag nog een momentje heeft gedacht dat Feyenoord in de kuip een routineklus had opgeknapt, moet door de conversatie van beide trainers wel tot andere ge dachten zijn gebracht. Feye noord-Telstar was niet vriende lijk. De op papier ongelijke strijd kon dat ook niet worden omdat Feyenoord de Velsense formatie zelf dat kleine beetje hoop had bezorgd. Een sprankje slechts, maar omdat Feyenoord zo onge looflijk veel tijd nodig had om de zaken weer recht te trekken, be gon Telstar te geloven in iets waarop het nauwelijks had dur ven hopen. En daarmee is Telstars defensieve - door Boskov als negatief uitge legd - spelwijze verklaard. Vijf minuten was de wedstrijd oud toen een simpele een-twee com binatie strandde op arbiter Be rrevoets. De invaller voor Mulder (achillespees-blessure) zag Jan van Deinsen niet, maar ontze nuwde daarmee niet alleen Feye- noords eerste goede aanval, hij hielp Telstar ook nog eens ver rassend aan balbezit. Zo onver wacht zelfs, dat Dick Schneider de pass van Kraal liet glippen en Kramer dit buitenkansje langs Eddy Treytel schoof: 0-1. Déérover had Boskov gelijk, toen hij achteraf stelde dat zijn ploeg erg onfortuinlijk was geweest. Maar dat had ook Castenmiller, door, nog steeds een beetje geïrri teerd, op te merken dat Telstar er toen nog wel twee had kunnen maken. Twee droomkansen nog wel, maar Stout en Staats misten vrij voor Treytel En dus begon Telstar te geloven in een wonder. Niet omdat de ver dienste van de Velsense formatie daartoe aanleiding gaf - het spel was defensief - maar wel omdat een steeds heviger pressie uit ,»e- t Willy Kreuz schuift de gelijkmaker achter doelman Van der Meeren. fenend Feyenoord er maar niet in slaagde de gelijkmaker te produ ceren. En wéér wist Vujadin Boskov de oorzaak: "Onfortuin lijk, zoals we in die fase speelden. We waren toch veel sterker? Dat wel, maar Telstar groeide mee. Niet zozeer in spel, maar wel qua inzet. "Die was grandioos", roemde Castenmiller zijn forma tie. "En dan te weten dat ik niet de beschikking had over m'n beide backs, Driesen en Bischot, maar ook middenvelder Jonker moest missen. Maar daarover hoor je Boskov niet Misschien omdat Feyenoord het zelfs tegen dit met invallers acte rende Telstar al moeilijk genoeg had. Moeilijk, vooral met zich zelf. "Toch heeft iedereen alles gegeven wat-ie had", vergoelijkte Boskov het uitblijven van een Rotterdamse treffer. "Aan de in zet lag het niet". Maar zelfs nadat Nico Jansen Willy Kreuz op maat had bediend en Van der Meeren eindelijk had moeten capitule ren, 1-1, bleef Feyenoord te ner veus zoeken naar gaten in de Vel sense afweer. "Ons spel was te onrustig", beaamde Boskov later. Wisselde vroeg in de tweede helft Nico Jansen voor Jan Verheyen, maar moet zich verbeten hebben afge vraagd wanneer dat bevrijdende doelpunt toch wel zou komen. Boskov was geëmotioneerd, rende boos het veld in toen Staats in een wat onbesuisde poging de bal weg te trappen de langs de grond glijdende Michel van de Korput trof. Van opzet was geen sprake", terwijl Van de Korput zelf al weer heel snel op de been Castenmiller, verontwaardigd: "Toch trok Berrevoets een gele kaart. En weetje waarom? Omdat Boskov het veld inrende en het publiek zo te keer ging. Alleen daarom". En alleen omdat een simpel geval van hands Feyenoord via een strafschop in de gelegenheid stelde op 2-1 te komen, kreeg het duel toch nog een rechtvaardige uitslag. Wellerdieck, Telstars goed spelende libero sloeg in een reflex naar de door Jan van Dein sen weggezonden voorzet, waarna Martien Vreysen dit bui tenkansje feilloos benutte: 2-1. Toen speelde Feyenoord ineens op balbezit. Een antwoord op bijna tachtig minuten voetbal zoals Telstar het gespeeld had? Mis schien wel, maar toch net weer niet te behoudend om de voor sprong nog iets acceptabeler te maken. Eén minuut voor het eindsignaal leek Jan Verheyen zich al treuzelend in een kansloze positie te manoeuvreren, liet toch nog een voorzet los, die door De Wit werd weggekopt. En uitgere kend Dick Schneider, de man die verantwoordelijk was voor Feye- noords snelle achterstand, stond op de goede plek, mikte, en liet Van der Meeren voor de derde maal kansloos: 3-1. Daarmee was Telstar, dat heel lang de gedachte aan een wonder moet hebben gekoesterd, toch nog naar een "normale" neder laag gespeeld Pim Doesburg Haarlem -Een superieur spelend Haarlem met als uitblinker Abe van der Ban heeft Sparta naar een kansloze nederlaag van 4-0 ge speeld. Deformatie van trainer Cor Brom maakte een zwakke indruk. De ploeg leed veel balverlies en van een tactisch concept om de spitsspe- ler Clarke in stelling te brengen, kwam niets terecht, omdat de Brit door de boomlange Huyg volledig werd uitgeschakeld. Na het ope ningsdoelpunt van De Kip in de tiende minuut was het wachten ei- Smlijk alleen noq op meer treffers, e beslissing viel tien minuten na de rust, toen de opgerukte Wentink doelman Doesburg omspeelde en beheerst inschoot: 2-0. De Sparta defensie maakte in deze fase van de strijd een uiterst onzekere indruk. De fouten stapelden zich op en in de 57e minuut profiteerde Van den Berg daarvan. Hij scoorde met een boopbai: 3-0. Kort daarna toonde Pim Doesburg tot tweemaal toe zijn klasse bij harde schoten van Wild- bret en De Winkel, die geblesseerd uitviel en werd vervangen door DeGeer. Deze stond nauwelijks in het veld of ook hij kon in de 76e mi nuut alleen op Doesburg afgaan. Hoewel de Haarlemspeler in een onmogelijke hoek werd gedreven slaagde hij er in fraai te scoren4-0 Sparta, dat alleen door een ver keerde terugspeelbal van Van den Berg gevaarlijk had kunnen wor den, mocht nog blij zijn dat de ne derlaag niet groter uitviel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11