Lardinois spreekt klare taal tot VL 1 YS Zuid-Afrika: geen expansie Namibië NAAST HET NIEUWS <*'::,nti^anen' i voorliet jaarlijkse dagje-uit!/ l&iïs 11.50 ÏN-onderzoek naar operatie in Mozambique 'Stel grenzen meer open voor EG "Wij zullen ons niet opdringen' VOORZITTERS, Üj£* PENNINGMEESTERS, organisatoren DIREKTEUREN 'e S Mor fG0M ^UcUerzo °Ud' tnstruktie e„ f v°°r de nol ^n«0d"nsaen"^e^'')lt desgewenst^ '"''«"an? de ^artiesten. et °Ptredende DE KOSTEN? Onze managers de heren Van 't Hoenderdaal (restaurant) en Van den Berg (bowling) rekenen het u graag voor. En u zult zien: dat valt best mee, want onze prijzen zijn beslist matig te r bowlen peruur v.a mle dranken I m u v builenla"ds 25 Listilleerdl p.. 9'»1 reeds vana< goede wijn 795 reedsvana< VRIENDELIJK Dit is een vriendelijk wagentje. Voor het milieu. Want met die enorme stofzuigerslang zuigt het al het vuil van straat op. Bo vendien doet het zijn werk uit stekend, niet met milieuvervui lende benzine, maar met behulp van batterijen. Als klap op de vuurpijl worden die batterijen opgeladen door middel van zonne-energie. Het werd ontwikkeld in Amerika. BRITSE BOETE Een Franse zeiler die zijn hondje een paar minuten aan (Britse) wal zette om daar een geschikte boom te vinden, is gisteren op het Britse kanaaleiland Guernsey veroordeeld tot een boete van 250 pond (zo'n 1250 gulden) omdat hij de Britse anti-rabieswet had overtreden. De rechtbank was niet gevoelig voor het argument van de man, farmacologie-professor Raymond Boismare, dat hij als deskundige wist dat zijn in juni tegen rabies ingeente hondje niet gevaarlijk was. Groot-Brittannië probeert rabies (hondsdolheid) van zijn grondge bied te houden. Op inbreuken op zijn anti-rabieswet staan hoge straffen: maandag nog werd een paar veroordeeld tot vier maanden gevangenis omdat het een hond en twee katten het land in had gesmokkeld. TON Vier werknemers van een Britse brouwerij zijn erin geslaagd het Kanaal in beide richtingen over te steken in een door een motor aangedreven grote ton. Ze hadden slechts twaalf uur nodig om de tocht vanaf St. Margaret Bay, bij Dover, naar Wissant, bij Calais, en terug te volbrengen. Via hun prestatie hopen ze een bedrag van 10.000 gulden bijeen te brengen voor een liefdadig doel. DEVIEZENDIEFSTAL Ongeveer 600.000 gulden in ponden en dollars is verdwenen uit een vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France, op een vlucht tussen Londen en Parijs. Dit heeft een woordvoerder van Scotland Yard gisteren bekendgemaakt. Het geld bevond zich in een zak van een lading van tien, welke op het Britse vliegveld Heatrow waren ingeladen. Bij aankomst op de Franse luchthaven Charles de Gaulle waren er nog maar negen zakken in het toestel. SALISBURY (Reuter) - Rhodesië heeft de Verenigde Naties giste ren uitgenodigd een commissie op te zetten, die een onzerzoek zou moeten instellen naar een Rhodesische militaire operatie in Mozambique, waarbij, volgens onder meer de VN, vrouwen en kinderen waren gedood. De Rhodesische minister van bui tenlandse zaken en defensie, Van der Byl, weersprak tegelijkertijd dergelijke beschuldigingen in krachtige bewoordingen. Na de operatie in Mozambique, die 8 augustus plaatshad, had, zei Rhodesië dat 300 nationalistische guerrillastrijders waren gedood en 30 Mozambikaanse soldaten. Radio Mozambique meldde later dat meer dan 600 mensen bij de Rhodesische actie waren omge komen, onder wie veel vrouwen en kinderen. Drie dagen geleden verklaarde de hoge commissaris van de VN voor vluchtelingenzaken, prins Sadruddin Aga Khan, in Genève dat het doel van de Rhodesische operatie onbetwistbaar een kamp van zwarte Rhodesische vluchte lingen die VN-steun ontvingen, was geweest. Hij meldde verder dat honderden van hen waren gedood of gewond. Van der Byl zei gisteren in het par lement dat het, als er vrouwen en kinderen waren gedood, heel goed op bevel van Mozambiques president Samora Machel kon zijn geweest, die, zo zei hij, niet had geaarzeld vrouwen en kinde ren in Rhodesië te doden. Hij meende verder dat de Britse en VN-verklaringen dat het kamp slechts vluchtelingen huisvestte, belachelijk waren. Het kamp had altijd guerrillastrijders onderdak geboden en had niets te maken met vluchtelingen, aldus de mi nister. Alles wat Rhodesië had gedaan, was de guerrillastrijders naar hun kamp te achtervolgen en ze te doden. Toch werd zijn land nu als aanvaller gebrand merkt. Aanhalend uit een persbericht zei Van der Byl dat een vanuit Loe- saka opererende nationalisten leider had gesproken over 10.000 guerrillastrijders in Mozambi que, die zich voorbereidden op een grootscheeps offensief tegen Rhodesië. Dat was volgens hem het bewijs dat Mozambique niet alleen springplank was voor guerrilla-acties tegen zijn land, maar dat guerrillastrijders daar hun troepen opbouwden. Persberichten hadden ook beves tigd, dat verscheidene vleugels van de Afrikaanse nationalisten onderling strijden. "Het is daarom goed mogelijk dat het doden van vrouwen en kinderen, als dat is gebeurd, heeft plaats gehad in het kruisvuur van de al gemene vechtpartij in de terroris tische rijen". Hij voegde eraan toe .dat "Rhodesische troepen niets te maken hadden met het doden van vrouwen en kinderen in Mo zambique". Ambassadeur LONDEN (UPI) - De 56-jarige Ro bin Haydon, momenteel Britse hoge commissaris op Malta, is gis teren benoemd tot nieuwe ambas sadeur van Groot-Brittannië in Ier land. Haydon, vroeger hoofd van de afde ling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lon den, is de opvolger van Christopher Ewart-Biggs, die op 21 juli in de Ierse republiek werd vermoord. Door Jan Werts ■BRUSSEL (SP) - Onze landgenoot Lardinois, commissaris van de EG, eist in opvallend klare taal dat Amerika zijn grenzen meer open laat voor onze exporten. "Indien dit niet eerlijk onder ogen wordt gezien, zal er een breuk kunnen ontstaan", aldus de landbouwcommissaris van de Euromarkt. Hij sprak gisteren in Monterey (Ca- lifornië) de Amerikaanse vereni ging van verwerkers van sojabo nen toe. Een dringende omroep om niet te vervallen in een han delsoorlog, maar de betrekkin gen op dit terrein van de voedsel- handel juist te verbeteren vormde het centrale thema van Lardinois' betoog. "Wij moeten voorzichtig zijn, want wij hebben allebei veel te verlie zen. Wanneer de groeiende irrita ties tussen de VS en de EG niet worden weggenomen zullen de consumenten en de agrariërs in genoemde werelddelen daar op korte termijn een ver/elende weerslag van ondervinden. On schuldige getuigen in de arme landen zullen bovendien hun voedselvoorziening in gevaar zien komen". De Verenigde Staten, zo kan men bij Lardinois' verhaal opmerken, gebruikt haar enorme voedsel- produktie de laatste jaren meer en meer als een machtsmiddel. Amerika heeft zo'n grote invloed bij de internationale graanhandel dat zowel Europa, de communis tische landen als de Derde We reld er voor hun voedselvoorzie ning van afhankelijk zijn. Met de graanexport kunnen de Ameri kanen hun omvangrijke invoer van olie ongeveer betalen. De Amerikanen zijn zuinig op hun boeren. Dat geldt zeker nu de verkiezingen naderen en de favo riet Carter laat meespelen dat hij van boerenafkomst is. Het steekt de EG dat haar produkten - agra rische, maar bijvoorbeeld ook au to's - steeds moeilijker in de Ver enigde Staten verkocht kunnen worden. Importbelemmeringen zijn daar de oorzaak van. Dat zit Brussel temeer dwars, omdat Amerika zelf op grote schaal voe dingsmiddelen aan Europa ver koopt. De kat zit helemaal in de gordijnen nu de Amerikanen ook nog steeds luider duiven klagen over de EG-landbouwpolitiek. Les lezen "De Amerikanen moeten niet kla gen; zij worden zelfs bevoorrecht. Dat willen wij ook zo houden, maar dan moeten de heren aan de overzijde van de Oceaan onze problemen tot zich door laten dringen", zo zegt men in Brussel bij de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Euro- markt. Met dergelijke gedachten in zijn achterhoofd is landbouw commissaris Lardinois dit wee keinde naar de VS vertrokken. Zijn toespraak voor de sojaverwer- kers leert dat de Eurotopman op zijn rondreis de Amerikanen deze week zo'n beetje de les wil lezen. Hij heeft daarvoor toestemming gekregen van de Europese com missie. Die voelt er niets voor om in te gaan op eisen die zouden re sulteren in een beperking van onze export naar de V.S. Enkele cijfers tonen aan dat Ame- rika's handel in agrarische pro dukten drijft op de Euromarkt. Vorig jaar kocht die voor 5,6 mil jard dollar agrarische producten, terwijl de export door de EG naar de VS slecht eenvijfde van dat bedrag beliep. De omvangrijke Amerikaanse export van agrari sche produkten zorgde aldus voor driekwart van het totale overschot in de VS op de han delsbalans. Opmerkelijk is dat Washington bij internationale besprekingen graag hamert op de voordelen van vrijhandel, maar daarvan niet wil horen wanneer de Euromarkt die in de praktijk brengt. Lardi nois schetste hoe de VS proberen om onze kostbare export van in geblikte ham en rundvlees, van zuivelprodukten en brandewijn af te bouwen. "Bovendien wor den onze landbouwers unfair be handeld door het Amerikaanse fosfaatkartel". Tegelijk eist Was hington dat belemmeringen die de EG onlangs moest afkondigen voor de invoer van Amerikaanse soja wordt ingetrokken. 'Wij hebben de indruk dat Amerika de handel in landbouwproduk- ten opzettelijk beschouwt als eenrichtingsverkeer", aldus Lar dinois. "Op uw rekeningen wor den grote winsten geboekt, ter wijl wij in de EG in de rode cijfers zitten", zo klaagde hij. De Euro pese commissie verlangt een soepeler hantering van de Ame rikaanse importbeperkingen en meer begrip voor onze regulering van de sojaimport. De prijs van dat produkt moet ook minder gaan schommelen. De Euromarkt is bezig om enorme voorschotten van melkproduk- ten op te ruimen. Dat gebeurt on der meer door een heffing te leg gen op de invoer van soja (be langrijkste veevoeder in de EG). Ook plantaardige oliën en vetten die de margarineprijs bepalen, wil Lardinois via een heffing duurder maken. "U moet daar begrip voor opbren gen", aldus Lardinois. "Uw ex port gaat in principe gewoon door. Hij wordt alleen even wat in prys verhoogd om aldus de afzet van onze zuivelprodukten te ver gemakkelijken". Lardinois zette tenslotte uiteen dat Amerika's export naar Europa het beste zal gedijen wanneer wij hier in staat worden gesteld om de produktie en consumptie op elkaar af te stemmen. Amerika mag daarbij niet dwars gaan liggen. "Onze samenwerking is ook bijzonder belangrijk in de strijd tegen de voedseltekorten". SOWETO - Buren proberen kinde ren uit een huis te redden, waarin de politie gisteren traangas gooi de. Het kwam gisteravond in de zwarte wijken rond Johannesburg weer tot ernstige ongeregeldhe den tussen mensen, die van hun werk thuis kwamen, en stakers. Er zouden minstens zes doden zijn gevallen in Soweto, toen honder den Zoeloes, gewapend met knup pels en messen, "tussen beide kwamen". In de ziekenhuizen zijn minstens 90 personen aan ver wondingen behandeld. WINDHOEK (UPI) - Zuid-Afrika wordt niet geleid door ,,expansie-zucht"in Namibië (Zuidwest-Afrika) en zal zijn troepen terugtrekken zodra het volk van dit land dat wil. Dit zei de Zuidafrikaanse minister van defensie Pieter Bo tha gisteren in Windhoek. Hij sprak tijdens de opening van het jaarlijkse congres van het regerende Zuidafrikaanse nationalistische partij. „De militaire aanwezigheid van de republiek in Zuidwest-Afrika is niet het resultaat van een zucht naar expansie, omdat wij het ge bied niet opeisen", aldus Botha. uiterste datum gesteld voor terug trekking van de Zuidafrikaanse troepen uit het gebied opdat vrije verkiezingen kunnen worden ge houden. „Voortdurende militaire aanwe zigheid kost veel geld en vergt waardevolle mankracht". De Zuid afrikaanse troepen zijn naar zijn zeggen in het gebied op verzoek van zwarte leiders die beschermd willen worden tegen guerrilla- invallen van de militante Zuidafri kaanse volksorganisatie (Swapo), een bevrijdingsbeweging die de onmiddellijke terugtrekking van Zuid-Afrika uit Namibië eist. „Onze militaire aanwezigheid is er niet om u te overheersen of de wet voor te schrijven, en zodra de be volking van Zuidwest-Afrika ons niet langer hier wil hebben zullen wij ons niet langer aan haar opdrin gen", zo zei Botha. Volgens de be windsman probeert Rusland steunpunten te vestigen in de re publiek en in Zuidwest-Afrika. De Sowjet-Unie en de Swapo zouden plannen hebben gemaakt voor „geweld en revolutie" in zuidelijk Afrika. Geen motie van wantrouwen tegen premier Miki van Japan TOKIO (Reuter) - De premier van Japan, Takeo Miki, heeft gisteren een fractievergadering van parle mentariërs van zijn liberaal- democratische partij (LDP) over leefd. Op de bijeenkomst die werd bijgewoond door 267 van de 392 LDP-afgevaardigden in beide hui zen van het parlement bleef de door iedereen verwachte motie van wan trouwen uit. In plaats daarvan werd met algemene stemmen een motie goedgekeurd waarin werd opge roepen tot eenheid en hervorming van de partij. Voor de televisie verklaarde de premier dat men niet moest denken dat men eenheid in de partij kon bereiken door hem uit te rangeren. Doelend op het Lockheed- steekpenningenschandaal, dat de LDP in de grootste crisis in haar 21-jarig bestaan heeft gestort, zei Miki: "het is mijn verantwoorde lijkheid de volledige waarheid over het Lockheed-schandaal voor het volk te onthullen en een weg aan te geven voor een hervorming van de LDP". De Zuidafrikaanse regering heeft gezegd dat ze bereid is het gebied onafhankelijkheid te verlenen en de op de constitutionele conferen tie die vorige week in Windhoek plaatsvond bepaalde 31 december 1978 als datum waarop deze onaf hankelijkheid een feit moet zijn. Tot dat tijdstip moet een multira- ciale overgangsregeling het gebied besturen. De Verenigde Naties betwisten Zuid-Afrika het recht Namibië te regeren en hebben 31 augustus als NASHVILLE - Leden van een speciale politie brigade brengen in het Amerikaanse Nashville een duidelijk geëmotioneerde Femice Wilson in veiligheidnadat zij en haar zus aan een indringer in haar woning hadden weten te ontkomen. De man had de twee vrouwen bedreigd met een geweer met afgezaagde loop. I

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9