Linkse partijen verlangen creatiever vredespolitiek Nader onderzoek wurgmoord-zaak Landelijke actie tegen gokhuizen Liefde sloeg bij 49-jarige vrouw om in haat Dirk N. hangt zich op in cel Vondeling schrapt beuV WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 CXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX>OOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Peter Custers - bezoek van ouders - Zaterdag nader besluit over Nederlander in Bangla Desj DEN HAAG (ANP) - Een speciaal hof in Bangla Desj zal zaterdag aan staande een nadere uitspraak doen in de zaak tegen de Nederlander drs Peter Custers, zo heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren vernomen. De Nederlander die begin decem ber door de veiligheidsdienst van Bangla Desj werd gearresteerd en ervan wordt beticht de veiligheid van de staat in gevaar te hebben willen brengen, zal dan horen wan neer de rechtszaak tegen hem zal beginnen en wat de feitelijke aan klacht is. Hij is maandag voor de eerste maal verschenen voor het speciale hof dat bestaat uit twee militaire en een burgerrechter. Daarbij waren ver der aanwezig zijn ouders, een oom, een Britse advocaat en de Neder landse tijdelijk zaakgelastigde in Dacca, mr P. R. Brouwer. Hij heeft toen ongehinderd met zijn ouders en de advocaat kunnen spreken, aldus verklaarde de woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. Op de volgende zitting van het spe ciale hof op zaterdag, zal uitspraak worden gedaan over het verzoek tot wekelijks bezoek van zijn ouders aan Custers in de gevangenis en zal verder aan de advocaat van Cus ters, de Brit Platt-Mills de aan klacht worden overhandigd. Te vens zal dan besloten worden of de zaak al of niet achter gesloten deu ren zal worden behandeld. Men hoopt dan ook te horen wan neer de eigenlijke rechtszaak zal aanvangen, waarbij de verdaging van enkele weken niet wordt uitge sloten. DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Dirk N tegen wie de afgelopen week levenslange gevangenisstraf was geèist in verband met de moord op een Haagse taxichauf feuren de moord op een Ryswykse rechercheur, heeft zich gistermid dag in het huis van bewaring in Scheveningen van het leven be roofd door zich op te hangen. Dat heeft het ministerie van justitie gis teravond meegedeeld. Om vijf over vier gistermiddag waren er nog geen bijzonderheden, aldus het ministerie van justitie. Om vyfvoor half vijf bleek dat hij zich om het leven had gebracht. Onmiddellijke medische hulp mocht niet meer ba ten, aldus het ministerie van justi tie, dat meedeelt dat er geen aan wijzingen waren dat N. zelfmoord ROERMOND (SP) - De liefde sloeg om in haat. De 49-jarige Rien C. had best met Leo Siebers willen trouwen. Begin maart 1973 was Rien, na het overlijden van me vrouw Siebers, als hulp in het ge zin van de metselaar uit Venray geplaatst. Langzaam maar zeker was zij de plaats van vrouw des huizes gaan innemen. Ze wenste dat alleen nog bezegeld te zien door de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Maar toen Leo haar tenslotte toch afwees begon Rien een grondige haatcampagne tegen hem, waarin zijn moeder en zijn doch ter moesten delen. Ook de justitie kwam er aan te pas. vandaar dat Rien zich gisteren voor de Roer- mondse rechtbank moest ver antwoorden voor poging tot doodslag en een aantal bedrei gingen met de dood. De babbelgrage en bemoeizieke Rien had zich na een aantal lang durige gesprekken met Leo op 23 maart van dit jaar teruggetrok ken uit het gezin-Siebers. Die zelfde avond al reed ze met een gehuurde auto in op de negen tienjarige Lies Siebers, de oudste dochter van Leo. Rien gisteren: "Ik kan me daar helemaal niets van herinneren. Ik had wat va lium geslikt om tot rust te ko- Lies, als getuige gedagvaard, wist zich de aanslag nog pijnlijk nauwkeurig voor de geest te brengen. Lies: "ik had mijn ver loofde net naar de bus gebracht Ik wilde teruglopen naar huis toen er een auto vol gas op me afstoof en me op het trottoir schepte. Die auto had eerst al een tijdje met draaiende motor staan wachten". Met tal van kneuzin gen en ontvellingen kwam Lies er af. Ze heeft drie weken het bed moeten houden. Haar verklaring werd door verscheidene andere getuigen bevestigd. Een dag later begon voor enkele andere familieleden het getreiter, dat tot eind mei zou duren. De verloofde van Lies kreeg een be paalde baan niet omdat Rien zich uit had gegeven voor rechercheur en bij de werkgever had verteld dat het met die jongen niet pluis was. Oma Siebers van 69 kreeg enkele keren anoniem te horen dat ze in aanmerking kwam om van een nabij gelegen flat van vijf hoog te worden gegooid. Voorts kwamen er in het gezin rouw-circulaires en doodsaan kondigingen. En Leo tenslotte werd tientallen keren, vaak op de meest ongewenste tijdstippen, telefonisch met de dood be dreigd: ik schiet je kapot, je gaat eraan, binnenkort lig je in je graf, en bedreigingen van gelijke strekking. Tegenover de politie had Leo al ge zegd dat de telefonades van Rien kwamen. Haar stem had hij per tinent herkend. De telefoon van Rien was weliswaar niet afgeluis terd, maar de PTT had wel gere gistreerd dat het nummer van Leo gedraaid was door Rien. Rien ontkende de bedreigingen. Het intensieve telefoonverkeer met Leo verklaarde ze met "By ons afscheid had Leo gevraagd of ik nog eens iets van me wilde laten horen". De psychiater die Rien had onder zocht vond dat de vrouw op het moment van haar daden vermin derd toerekeningsvatbaar was. Volgens hem heeft ze verpleging en behandeling nodig. "Ze moet tot rust komen", oordeelde hij. Opname in een psychiatrische kliniek vond hij de beste oplos sing, waarbij dan als stok achter de deur een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring moest staan. Volgens de reclassering was Rien een vrouw die een moeilijk leven achter de rug had (onder meer een mislukt huwelijk), maar die het ook anderen bijzonder moei lijk kon maken. Officier waal zag af van de poging tot doodslag. Hij vroeg de rechtbank wel poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be wezen te verklaren. Samen met de bedreigingen kwam hij tot een eis van vijftien maanden gevan genisstraf. In een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling zag hij niets. Mr. Uiterwaal: "Ik erken geen voorwaardelijke tbr. De openbare orde eist wel of geen tbr. Er is geen middenweg". De raadsman vond dat Rien met de drie maanden voorarrest al ge noeg was gestraft. Hij vond wel dat de cliénte begeleiding nodig heeft. Hij pleitte: "Na veel moei lijkheden in haar leven dacht ze nu een definitieve rustplaats te hebben gekregen in het gezin- Siebers. Ze mocht alles regelen, de financiën, noem maar op. Een paar jaar heeft ze lief en leed van het gezin gedeeld. En dan ineens valt alles in duigen". justitie mr. W. Uiter- Uitspraak 7 september, oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo» DEN HAAG (SP) - De twee linkse regeringsfracties in de -ö- DEN HAAG (SP) - De twee linkse regeringsfracties in de Tweede Kamer, PvdA en PPR, vinden de nota Ontwape ning en Veiligheid van minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken en zijn staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans teleurstellend van inhoud Zij willen een creatievere vre despolitiek dan het kabinet-Den Uyl heeft ontvouwd. In de Tweede Kamer hebben Dankert en Ter Beek deze teleur stelling gisteren onder woorden gebracht namens de PvdA-fractie. Dankert herinnerde aan de aanstel ling van een aparte staatssecretaris voor vredesvraagstukken: dr. Kooijmans. Het kabinet gaf daar mee te kennen een eigen inbreng te willen leveren bij de oplossing van de problemen die samenhangen met ontwapening. Volgens Dan kert heeft het kabinet de goede be doelingen niet waargemaakt. De PvdA-woordvoerder pleitte er voor het departement van Defensie te betrekken bij ontwapenings vraagstukken. Bovendien vond hij, dat Buitenlandse Zaken meer in vloed moet hebben op wapenaan kopen van Defensie. Ter Beek ging in op het geheime akkoord dat onlangs in Londen is gesloten tussen landen die zijn be trokken bij kernenergie. Hij vond het oryuist, dat niet de voorwaarde is gesteld dat alleen nucleair gevoe lige materialen mogen worden uit gevoerd naar landen die het ver drag inzake de spreiding van kern wapens hebben ondertekend. De PPR onderstreepte de teleur stelling over de nota met drie mo ties. De PPR wil: - verwijdering van kernwapens van het Nederlands grondge bied; voorstel van Nederland aan DEN HAAG (SP) - Op de eer ste vergaderdag van de Tweede Kamer na de zomer vakantie heeft voorzitter dr. A. Vondeling het aan de stok ge kregen met de communisti sche fractievoorzitter Marcus Bakker. Bakker gebruikte dinsdag bij de bespreking van een rege ringsnota over Ontwapening en Veiligheid de term "de beul Soeharto". Vondeling achtte dit een ontoelaatbare beledi ging van het Indonesische staatshoofd. De kamervoorzitter vroeg Bakker tot tweemaal toe het woord "beul" terug te nemen. De communist weigerde. Hij wees erop, dat hijzelf en ook anderen deze term ook buiten de vergaderzaal van de Tweede Kamer gebruiken. "Ik heb nog nooit iets van een strafvervolging gemerkt", zei Bakker. "Daarom vind ik, dat wat mag buiten de Kamer, ook binnen de Kamer moet zijn toegestaan". Maar Vondeling kende geen pardon en maakte gebruik van zijn recht om woorden uit de "handelingen" van de Kamer te verwijderen. Zeer scherpe kritiek oefende Bakker uit op het bezoek dat een parlementaire delegatie vorige week bracht aan de Sowjet-Unie. Bakker haalde uit naar de op merking van kamerleden dat zy een gesprek met de dissi dent Sachorow als een belang rijk feit hadden ervaren. Bakker. "Om kennis te nemen van diens denkbeelden hoeft men niet naar Moskou te rei zen. Zijn meningen staan ook in een in Nederland gepubli ceerd boek. Een man die her stel van het kapitalisme wil, moet men echter niet identifi ceren met een strijder voor" mensenrechten". Het CPN-kamerlid noemde het gedrag van de Neder landse delegatie onder leiding van kamervoorzitter Vonde ling "zonderling, vreemd en provocerend". Hij wees er daarbij op dat sommigen bij bels meenamen in hun kof fers, hoewel dat naar de Sowjet-Unie verboden is. de NAVO om Nederlandse klaren dat dit militaire bondge nootschap niet als eerste kern wapens zal gebruiken; een verbod op de uitvoer van strategische goederen naar lan den waarmee Nederland niet i militair bondgenootschap zit. De PSP diende een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd het lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie (NAVO) op te zeggen. De drie christen-democratische fracties, KVP, ARP en CHU, steunden in grote lynen de denk beelden van de regering. Hun woordvoerder, oud staatssecretaris mr. J. A. Mommer- steeg van Defensie, zei uitdrukke lijk dat de christen-democraten vasthouden aan het bondgenoot schap van de NAVO. Zij zien deze organisatie als de hoeksteen van onze veiligheid. Een verklaring, dat de NAVO niet als eerste kernwa pens zal gebruiken wijst de over grote meerderheid van de fracties af. Namens de PvdA-fractie zei Dan kert, dat zo'n verklaring kan wor den ingebouwd in een akkoord over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering, waarover in Wenen NAVO en Warschaupakt al enkele jaren onderhandelen. Mommersteeg dacht dat deze on derhandelingen "muurvast" zitten. DEN BOSCH - Twee vrachtwagens kwamen gistermiddag op de Maastrichtseweg in 's-Hertogenboschfrontaal met elkaar in botsins. Eén van de wagens reed hierna een winkel binnen en richtte daar een enorme ravage aan. De chauffeur van de andere wagen kwam bij het ongeluk om het leven. ALKMAAR (ANP) - De behande ling van de wurgmoord in de nacht van 14 op 15 maart van dit jaar op de 18-jarige Chinese Fau San Cheung, wier lijk langs de rijksweg Alkmaar-Velsertunnel in de ge meente Akersloot werd gevonden, heeft gisteren een onverwachte wending genomen. Toen op ver zoek van éen van de verdedigers de Alkmaarse arts J. L. Roggeveen zijn twyfel uitsprak over de juiste doodsoorzaak, besloot de recht bank onder presidium van mr. J. A. Markus de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Waarschijn lijk volgt daarna dan de behande ling weer op 9 november. Dr. Roggeveen uitte kritiek op het Om meer eenheid in aanpak justitie te krijgen rapport van de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, dat volgens hem enkele onduidelijkheden bevat. In dat rapport wordt als doodsoorzaak het wurgen met een touw aangege ven. Maar volgens dr. Roggeveen, die zei ook de patholoog-anatoom prof. dr. Hampe in Amsterdam daarover geconsulteerd te hebben, kan dat de doodsoorzaak niet zijn, gezien de geconstateerde breuk van het tongbeen. "Om dat te bre ken moet je wel met beide handen zeer krachtig de keel dichtknij pen", aldus dr. Roggeveen. De rechter-commissaris zal deze le zing nu moeten voorleggen aan dr. Zeldenrust en eventueel ook het oordeel van prof. Hampe moeten vragen. De officier van justitie, mr. A. Jo- sephus Jitta, zei na het besluit van de rechtbank tot aanhouding van de zaak nog niet de eventuele con sequenties van een en ander voor de tenlastelegging te kunnen over- ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse justitie gaat de exploitanten van illegale gokhuizen harder aan pakken. Binnenkort zal een lande lijk beleid in werking treden, waar door er meer eenheid komt in de vervolging en een groot aantal gok huizen gesloten zal worden. Dit heeft de officier van justitie, mr. H R. G. Feber gisteren in Rotterdam gezegd in een zaak tegen twee Vlaardingse gokbazen. "De Rot terdamse justitie is altijd verweten, dat zij deze zaken veel harder aan pakte dan de justitie in de andere grote steden. Met name in Amster dam zou men veel meer door de Volgens hem heeft zijn Amster damse collega een brief klaar lig gen, die binnenkort - als waar schuwing - wordt gestuurd naar alle Amsterdamse gokhuisexploi tanten. Hierop zal een doelgerichte actie plaatsvinden om de gokhui zen in hoofdstad te sluiten. Volgens mr. Feber is er nauw contact tussen de officieren van justitie, die zich met de 'gokzaken' bezig houden. In Den Haag is een speciale officier aangesteld, die zich alleen met de gokzaken heeft belast. Ook met de justitie in Haarlem, Utrecht en Dordrecht bestaan nauwe contac ten. Volgc .nr. Feber heeft de justitie vooral bezwaren tegen de criminele randverschijnselen van het illegale gokwezen. Zo vindt er volgens hem een levendige handel in verdo vende middelen plaats. Ook zou den veel antiekdiefstallen vanuit de gokwereld worden georganiseerd. Ten minste een gokhuis in Den Haag is volgens hem in handen van de onderwereld. Het opleggen van boetes heeft vol gens mr. Feber geen enkele zin. De verdiensten zyn zo hoog dat een boete van een paar duizend gulden in een avond wordt terugverdiend. "Alleen een gevangenisstraf kan misschien voorkomen, dat we hier keer op keer dezelfde mensen tegenkomen", aldus mr. Feber. Tegen de Vlaardingse gokhuisei genaar Dirk van H. eiste hy een ge vangenisstraf van drie maanden waarvan twee voorwaardelijk. Tegen de bedrijfsleider van de Vlaardingse club, die vorig jaar september werd opgerold, eiste mr. Feber zes weken, waarvan vier voorwaardelijk. De zaak werd op de publieke tribune gevolgd door een groot aantal 'prominten' uit de Rot terdamse gokwereld. Uitspraak op 7 september. Verdacht van deze wurgmoord zijn drie Chinezen, van wie twee de schuld op elkaar schuiven. Dat zijn de 22-jarige Wai Choi Au Y., die be gin van dit jaar uit Hongkong in ons land was aangekomen en de 20- jarige al meer dan een jaar in West-Europa verblijvende Lie Hung C. Beiden waren overigens na de wurgmoord naar het buiten land uitgeweken, maar werden uit geleverd: Wai Choi door Hong kong, Lie Hung door België. Volgens het verhaal van beiden wa ren die bewuste nacht vier Chine zen, van wie een zekere A. C. nog altijd spoorloos is, met het meisje Fau San Cheung een autorit gaan maken. Aan het stuur zat de 25- jarige Takman L., die een verhou ding met het meisje had gehad. Gearresteerde Nederlander was niet lang in Polen BEILEN (SP) - De Neder landse zakenman van Poolse afkomst Szarzek die op 14 au gustus in Polen werd gearres teerd, is sinds gisteren weer thuis in het Drentse Beilen. Eerder dan verwacht werd lie ten de Poolse autoriteiten hem op een borgsom van driedui zend dollar vrij, met de mede deling dat er over enige tijd een rechtzaak tegen hem zal dienen. "Natuurlijk ga ik daar naar toe", zegt limonadefabri kant Szarzek, "want mij treft geen enkele schuld. De hele zaak ligt in de sfeer van mis verstanden. Kijk, ik heb nog heel veel familie en vrienden in Polen, vooral in Wisla en omgeving waar ik vandaan kom. Wisla is een kuuroord, met veel recreatiemogelijk heden zoals zwembaden en skischansen. Ik ben daar in dertijd, voor mijn vertrek naar Nederland in 1953, actief ge weest als skispringer, en daar heb ik nog steeds een hoop vrienden aan overgehouden. Ik kom daar al zo'n jaar of twintig op vakantie. Myn vrienden kwamen ook vaak bij mij, net als mijn familiele den. En als er hier Nederlan ders waren die op vakantie naar Polen wilden, dan gaf ik ze informatie en dan zei ik, dat ze vooral naar Wisla moesten gaan. Een soort Polen- promotion kun je het noemen. Ook heb ik uitgebreide han delskontakten met mijn vroe gere vaderland, ik ben lid van een jaarbeurscommissie in Poznan bijvoorbeeld. Kortom, op mijn manier zorgde ik er voor dat veel Nederlanders in Polen op een gastvrije manier door mijn vrienden ontvangen werden. Nou, als die vrienden dan eens in Nederland kwa men dan probeerde ik ze na tuurlijk te helpen. Bijvoor beeld als ze een auto wilden hebben, daar betaal je je in Po len blauw voor en hier is dat veel goedkoper. Ik heb er een paar keer voor gezorgd, dat myn skivrienden in Wisla een tweedehands Volkswagen busje van mij cadeau kregen. Voor transport in clubver band. Zoals ik ook mijn fami lie daar wel eens een goed koop Fiatje heb geschonken. De cadeau's gingen altijd vol komen legaal, hoor, met nota ris en al. Wantje begrijpt toch wel, dat ik mij als handelsman geen onwettige actie in Polen kan veroorloven, als ik dat ooit zou willen. Nou goed, mijn vrienden zijn in de fout ge gaan. Ze hebben die Volkswa genbussen, die ze van mij ge kregen hadden, zwart door verkocht en daarmee ontdo ken ze de Poolse belastingen en dat is een ernstig vergrijp in dat land waar een eigen auto nog steeds een grote luxe is. Omdat mijn naam in alle legi timaties vermeld stond, ben ik toen gearresteerd". Wai Choi zei gisteren ter zitting dat Takman de opdracht had gegeven het meisje, dat een grote schuld zou hebben, bang te maken met een touw, dat Takman voor het vertrek aan Lie Hung had gegeven. Wai Choi had gezien hoe Lie Hung het touw om de hals van het meisje had gedaan en het stevig had aan getrokken. Maar volgens Lie Hung had hij wel het touw aangelegd, maar niet getrokken. "Ik kon het niet over mijn hart krijgen door te gaan toen zij begon te huilen en mijn naam riep", aldus Lie Hung. Naar zijn mening had daarna Wai Choi het touw van zijn knie gepakt en het meisje vermoord. Toen het meisje bewegingloos voor in de auto bleef zitten, reed Takman een eind verder en gaf Lie Hung op dracht haar lijk in de berm neer te leggen. Lie Hung: "Volgens my ademde zij nog". Op de terugweg naar Amsterdam werd de inhoud van de tas van het meisje op de au toweg rondgestrooid, waar het de volgende dag werd aangetroffen. Uit de verhalen van de drie ver- dacnten werd niet duidelijk waarom het meisje tienduizenden guldens schuld (er werden bedra gen genoemd van 40 en 50 duizend gulden) zou hebben. Maar na het vinden van het lijk was destijds ge suggereerd dat zij heroine- koerierster zou zijn geweest. Tegen Takman vroeg mr. Josephus Jitta gistermiddag overigens twee maanden gevangenisstraf wegens wapenbezit. Toen Takman op 20 maart in Rotterdam werd aange houden, was hij in het bezit van een geladen pistool. In dit onderdeel van de zaak zal de rechtbank in .Alkmaar op 7 september uitspraak doen. MEEVALLER VALT TEGEN AMSTELVEEN (SP) - Dc meeval ler van 2,5 miljard gulden op de kosten van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten in 1980, ont dekt door de financiële commissie van de Ziekenfondsraad, blijkt tegen te vallen. Nieuwe bereke ningen hebben uitgewezen dat het gaat om een meevaller van onge veer 1,3 miljard. Onderzoek naar 'stress' bij leerlingen DEN HAAG (SP) - Er wordt een onderzoek ingesteld naar de in vloed van de schoolgrootte op het welzijn van de leerlingen. Daarbij zullen ook de berichten over toe nemende "stress'-verschijnselen worden onderzocht. Staatssecretaris De Jong (onder wijs en wetenschappen) heeft gis teren in Den Haag een commissie ingesteld die tot taak heeft na te gaan wat de invloed is van de schoolgrootte op het welzijn en de ontplooiingsmogelijkheden van de leerling. De commissie beperkt haar taak tot scholen voor het vc Ttgezet onderwijs (mavo, havo, vheneum, gymnasium), met uit sondering van het hoger beroep sonderwijs en pedagogische aca demies. Omdat er een verband bestaat tus sen het welzijn van de leerling en de aard van het schoolgebouw, zal de commissie nauw samenwerken met de commissie onderwijskun dige aspekten scholenbouw. De commissie bestaat uit ouders, schoolbestuurders, schoolleiders en docenten en staat onder voorzit terschap van drs. J. G. L. Acker- mans, oud-coördinerend inspec teur van het mavo. Binnen driejaar moet de commissie klaar zijn met haar werk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7