Overdekte Zijl september open Evenementen bij opening Geen maatregelen tegen de Al 125.000 bezoekers ■in buiten baden VVD-raadslid: stand gemeente op Leidato te duur en onnodig Voor''a j£ mode pruikje Nieuw programma voor scholieren in t Breehuys ^WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 USB Leiden - Ter gelegenheid van de officiële opening van het zwembadcomplex "De Zijl" worden in de periode van 28 augustus tot en met 15 sep tember tal van festiviteiten georganiseerd. Start- en te vens hoogtepunt wordt het waterpolotoernooi om de Zil veren Sleutels dat op zaterdag 28 augustus wordt gehouden in het binnenbad. Het is een sterk bezet toernooi met als deelnemende verenigingen AZC uit Alphen aan den Rijn, DZV uit Delft. ZIAN/VC uit Den Haag, HZC/De Robben uit Hilversum en de twee Leidse verenigingen LZ 1886 en De Zijl/LGB. Het waterpo lotoernooi maakt tevens on derdeel uit van de festivitei ten ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van LZ 1886. De wedstrijden beginnen 's middags om half vijf. Donderdag 2 september orga niseert de zwemvereniging De Zijl/LGB een zwem- estafette voor ploegen van bedrijven. Er wordt ge zwommen over een afstand van viermaal 50 meter en de wedstrijden beginnen om ze ven uur 's avonds. In het buitenbad van De Zijl wordt op zaterdag 4 septem ber van twee tot vijf uur 's middags een demonstratie gegeven voor de Leidse red dingsbrigade. Aan de demon straties die gratis toeganke lijk zijn wordt onder meer meegewerkt door een Lotus team. Dat zijn EHBO-ers die zich gespecialiseerd hebben in het simuleren van verwon dingen. In de week van maandag 6 tot met vrijdag 10 september wordt de Nationale Zwem- vierdaagse gehouden. De or ganisatie is in handen van de gezamenlijke Leidse zwem- clubs met medewerking van de Leidato en de Sportstich ting. Gedurende vier dagen moet een deelnemer steeds een afstand van 500 meter af leggen. Als de zwemmer de voorge schreven 2000 meter heeft af gelegd, ontvangt hij of zij naast een medaille ook een gratis toegangsbewijs voor de Leidato en een reductie- entreebewijs voor de Ton Menken IJsbaan. Prijs van de inschrijving is 3 gulden voor vier avonden. Het is ook mo gelijk om de vierdaagse te zwemmen in "De Vliet". Op de dag van de officiële ope ning, dinsdag 14 september, wordt er in de buurt van het zwembad "De Zijl" een kin derbloemencorso gehouden met medewerking van de volkstuindersvereniging "Ons Buiten", het wijkcomité en de gezamenlijke clubhui zen. De eigenlijke openings plechtigheid in het binnen bad zal worden omlijst door het majorettepeloton The Cage Girls uit De Kooi, de be kende kunstzwéïnclub DSZ uit Den Haag en de komische springclub Icarus uit Rotter dam. De volgende avond worden de feestelijkheden besloten met een zwemestafette voor scho lieren en aansluitend een zwemavond van de Leidse zwemclubs. De finale van de zwemestafette is om zeven uur 's avonds. m De technische installatie, die het water 24 uur per dag laat circuleren. Dat het bad in een grote behoefte voorziet is volgens Sportstich ting directeur G. J. Philipsen overduidelijk gebleken. Sinds 1 juni zijn niet minder dan 125.000 zwementhousiasten de kassa ge passeerd. Met de ingebruikne ming van de binnenbaden wordt een belangrijke stap g"-zet naar de oplossing van het zw mbadente- kort, waarmee Leidei reeds vele l jaren te kampen heeft. Zo zal het overdekte gedeelte onder meer de mogelijkheid openen om de waterpolowedstrijden van de Leidse verenigingen in het eigen bad te spelen. Tot dusver moest men daarvoor naar de omlig gende gemeenten uitwijken. Hoe de Leidse zwemwereld zat te springen om een nieuw overdekt 1 zwembad blijkt duidelijk uit de belangstelling. Alle uren die be schikbaar waren voor de vereni gingen, zijn vanaf de openings- bent u al op de hoogte van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elfering of de heer Th.W de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren Goed leasen is'Multileasen'! 6 Multilease bv Vondellaan 80, Postbus 44, Leiden. Tel. 071-76 02 02 buiten kantooruren 02521-13025) Verwachting wethouder Verboom over eventueel optreden justitie: LEIDEN - ,,Ik heb het vermoeden dat de officier van justitie geen ver dere stappen zal ondernemen ten opzichte van de Stichting Migran tencentra". Deze mening gaf we thouder Verboom (Huisvesting) gisteravond te kennen tegenover een gezamenlijke commissiever gadering vam volkshuisvesting en maatschappelijke aangelegenhe den. De Stichting Migrantencentra heeft bijna driejaar lang in samen werking met de gemeente de huis vesting verzorgd van gastarbeiders in Leiden. In 1975 bleek echter dat Migrantencentra een tekort had van enkele tienduizenden guldens waarna de Stichting zich uit Leiden terugtrok. Op verzoek van de ge meente heeft toen de officier van justitie te Rotterdam een onder zoek ingesteld naar het handelen van Migrantencentra. De gemeen telijke accountantsdienst zal te vens binnen enkele dagen een rap port uitbrengen op grond van stuk ken die Migrantencentra aam de gemeente ter inzage heeft gegeven. Verboom noemde de handelwijze van Migrantencentra onelegant en onterecht, sprekend over de over gave van het beheer aan de ge meente van de panden aan de Groenesteeg en de Morssingel. De verhalen die hierover in deze krant zijn geschreven onderstreepte hij als „volledig waar". Met de stadsadvocaat mr. De Ruy- ter de Wildt is kort geleden over legd hoe de gemeente het best tegen de Migrantencentra op kon treden. Het werd raadzaam geacht om bij de officier van justitie niet verder aan te dringen op een onder zoek en eerst af te wachten wat on dertussen de gemeentelijke ac countantsdienst te berde zou bren gen. Het socialistische raadslid Duives- teijn vond dat er sprake was van paniekvoetbal: waarom is men op het verzoek aan de officier om een onderzoek teruggekomen? Hij drong er op aan dat de raadsleden zo snel mogelijk kennis zouden kunnen nemen van het rapport van de gemeentelijke accountants dienst. Gemeentesecretaris Lodder ant woordde daarop dat de officier zelf kan bepalen of hij verder gaat met zijn onderzoek of niet. Maar omdat de gemeente ondertussen stukken heeft ontvangen van Migranten centra hoeft de gemeente niet ver der op dat onderzoek aan te drin gen. De gemeente heeft daarom een brief geschreven aan de officier van justitie dat voor de gemeenteon- derzoek niet verder nodig was. Ham (CDA) betreurde dat ambte naren in het geding waren geko men bij deze hele affaire. De chef van het Bureau Huisvesting, K. H. Dekker, zat namelijk namens de gemeente in het bestuur van de Stichting Migrantencentra. Jongerenflat LEIDEN - Binnenkort wordt be gonnen met de bouw van een flat van 54 wooneenheden voor de huisvesting van werkende jonge ren op een terrein aan het Utrechtse Jaagpad. Om precies te zijn: op de plek waar het aannemersbedrijf Duprie tot voor kort gevestigd was. Dit bedrijf zal ook de bouw van de flat, ten behoeve van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, voor zijn rekening nemen. De kale huren worden op dit mo ment op 170 gulden geraamd, maar als het rijk een zg. locatiesubsidie verleent, kan dit bedrag worden te ruggebracht tot 137 gulden. Aan nemer Duprie vertelde gisteravond in een vergadering van de raads commissies voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting dat in overleg met het ministerie ten op zichte van het oorspronkelijke bouwplan enkele wijzigingen zijn aangebracht. Het aantal woningen is van 45 vermeerderd tot 54; zij worden niet voorzien van een bal kon en ook komt er geen lift in het gebouw. De bovenste lagen van het gebouw worden in maisonette- vorm uitgevoerd. Bewoners van het Utrechtse Jaag pad maakten in de vergadering be zwaar tegen het huns inziens ge ringe aantal parkeerplaatsen, dat bij de flat wordt gecreëerd: iets meer dan twintig. Duprie wees erop dat daarentegen het aantal bergin gen voor (brom)fietsen aanzienlijk is uitgebreid. Ook wethouder Waal was er op tegen om het autorijden door middel van goede parkeer voorzieningen al te aantrekkelijk te maken. "Op een gegeven moment moet je zeggen: er is geen ruimte meer". De bewoners van het Utrechtse Jaagpad vrezen auto's van anderen voor hun deur te krij gen. De wethouder zei wel dat het college van B en W in principe posi tief staat tegenover een verkeers circulatieplan voor de buurt. kjLEIDEN - De Leidse wethouder voor sportzaken, Dick JTesselaar, zal op dinsdag 14 september de officiële opening verrichten van het fraaie zwembadcomplex „De Zijl". Een complex dat ruim 7.7 miljoen gulden heeft gekost en zowel binnen- als buitenbaden omvat. Het complex wordt ge- J completeerd met ligweiden en een groot restaurant. Eind - mei van dit jaar werden de buitenbaden reeds officieus in e'gebruik gesteld. Bij die gelegenheid gleed wethouder Tes- i selaar van de glijbaan het bad in en konden de omwonen- 'den het bad gratis komem „inzwemmen". dag voor de volle honderd pro cent bezet. Voor het „vrije zwemmen,, zijn speciale uren ge reserveerd. Naast de uren, die het zwembad overdag geopend is, zijn dat twee avonden (dinsdag en vrijdag van 19 tot 22 uur), za terdagmiddagvan 13 tot 17.30 uur en zondagochtend van 10 tot 13 uur. Bekeken wordt nog of er een speciaal zwemuur kan worden gereserveerd voor zwangere De entreeprijs voor een bad be draagt 2,25. Verder zijn er 10- badenkaarten voor 20,- en 25- badenkaarten voor 40,- ver krijgbaar. Kinderen onder de 16 jaar en 65-plussers betalen res pectievelijk 1,75, 15,- en ƒ30,-. verder is het mogelijk in het overdekte bad zwemles te nemen. Voor twee lessen half uur per week, gedurende twee maanden, is de prijs 18,-, exclusief de normale toegangs prijs. Het overdekte complex van „De Zijl" bestaat uit een 25-meter bad dat in diepte varieert van 1.80 tot 3 80 meter. De breedte van 15 me ter maakt het mogelijk in 6 banen tegelijk wedstrijden te zwem men. Verder is het bad 1 3-meter spring plank. Aan weerzijden van het bad staan verwarmde banken. De ruimte bij het bad die aanvanke lijk als toegangsruimte was ge dacht, zal worden benut als re creatiezaal. Er komen trimtoe- stellen te staan als een home trainer, een roeiapparaat en een tafeltennistafel. Bekeken wordt nog of het mogelijk is in deze ruimte e®n solarium te plaatsen. Naast het zwembad is een ruim in- structiebad aanwezig, waar zwemlessen gegeven kunnen worden. Vrijwel alle ruimten in het zwembad zijn voorzien van een automatische sproeiinstalla- tie, waardoor de vloeren steeds gereinigd kunnen worden. Voor het wegbergen van de kleding is een systeem toegepast, dat de mogelijkheid biedt, een snelle controle uit te oefenen bij de wis seling van de zwemuren. Vooralsnog is het de bedoeling de zwemtijden voor het „vrij zwemmen" zo ruim mogelijk te maken. Bijvoorbeeld een groot deel van de ochtend of middag of een hele middag. Slechts wan neer door de grote drukte pro blemen rijzen zal worden overge stapt op strikte zwemuren. In het zwembad zijn de laatste techni sche snufjes toegepast. Zo zorgt een speciale dakconstructie voor een goede akoestiek en zijn er ex tra voorzieningen getroffen voor lichamelijk gehandicapten. Ver der zijn er was- en doucheruim ten, een vergader- en een EHBO-kamer en een ruime ont vangsthal. Voorzitter van de Leidse Sport stichting P. Biegstraten toonde zich gisteren bijzonder verheugd met deze aanwinst, die nieuwe mogelijkheden schept voor het zwemmen in recreatief- en ver enigingsverband. LEIDEN - "Veel te duur", zei het WD-raadslid Van Duyn gistera vond bij de bespreking van het voorstel om de gemeente een stand op de komende Leidato in te laten richten. De kosten van deze stand, bedragen 25.000 gulden, en-dat is volgens Van Duyn vijf a tienduizend gulden te veel. "En ik kan er wel een beetje over oordelen, want ik maak er zelf een stuk of zes per jaar", zo voegde hij eraan toe. Maar ook als de stand een stuk minder zou hebben gekost, zou Van Duyn waarschijnlijk tegen zijn ge weest. Het is namelijk de bedoe ling, dat de gemeente via de Leidato-stand voorlichting gaat geven over de binnenstads plannen. En Van Duyn vindt het LEIDEN - Dr. C. J. de Blaey, we tenschappelijk medewerker bij de vakgroep artsenijbereidkunde en farmaceutische technologie in Lei den, is aan de Leidse universiteit benoemd tot lector in de biofarma- cie. Dr. De Blaey (33) legde in 1968 het doctoraal examen farmacie in Leiden af en promoveerde in 1972 tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Twee jaar la ter, nadat hij een jaar in de Ver enigde Staten was geweest, legde hij zijn apothekersexamen af. geld, dat daar aan besteed wordt, verspilling. "De informatieve raadsvergader ing van vorige week donderdag (waar de nota van het binnenstad steam werd besproken - red.) was zo onduidelijk, dat ik niet geloof dat er via een stand op de Leidato wèl behoorlijke, duidelijke informatie kan worden gegeven", aldus het WD-raadslid. "Zelfs op raadsle den is het binnenstads-plan nog niet redelijk over te brengen, hoe denkt men het dan de doorsnee- burger duidelijk te maken?" Wethouder Van Dam wees er ech ter op, dat de Leidato-stand in eer ste instantie bedoeld is om infor matie te geven over het Plan van Actie voor de binnenstad en over de verschillende rehabilitatieplannen die er in de binnenstad zijn. En wat betreft de pogingen om het binnen stadsplan voor de doorsnee-burger duidelijk te maken zei de wethou der "Ook het binnenstadsteam zal het een en ander geleerd hebben van de informatieve raadsvergader ing van vorige week". Van Duyn was daar niet zo zeker van: "De enige contactman die er is tussen het binnenstadsteam en de burgerij is iemand die in dienst is van de Welzijnsraad, en dat is het grootste warhoofd van het team". Hl PELATTI V.TONGEREN Leiden, Breestraat 32. tel.071-125212' V _y Gemeente koopt panden op in Prinsenstraat LEIDEN - De gemeente gaat de panden Prinsenstraat 10 tot en met 42 in Noorderkwartier opkopen. Voor de uitvoering van het rehabili- taiteplan wordt dit "een van de meest urgente zaken" genoemd door B. en W. De panden waar het om gaat zijn, aldus het college, to taal verkrot. Met de aankoop is in totaal een bedrag van negentigdui zend gulden gemoeid. Aan het rijk zal worden gevraagd voor tachtig procent in deze kosten bij te dra gen. De raadscommissies voor ruimte lijke ordening en volkshuisvesting zijn gistaravond akkoord gegaan met de aankoop van de panden. sus training in hatha- yoga gegeven. Elke woensdagavond is er een creativiteitsavond Iedereen in de leeftijd tussen 15 en 25 jaar kan meedoen en leren tech niek als schilderen, steenhouwen, kaarsen maken, textielbewerken en gips en tin gieten, te beheersen. Op donderdagavond wordt een keramiekcur- sus gehouden, waarin onder meer het werken met draaischijf en gla zuren aan de orde komt. Op dezelfde avond komt de theatergroep bijeen, die uiteindelijk met een toneelproduktie uit zal komen. Op de woensdagavond praat een gespreksgroep over de toekomst van de samenleving. Daarin komen onderwerpen aan de orde als: Milieu bedrijf, bevolkings groei, economische groei, kapitalistische en socialistische produk- tiesysternen, het gedrag van autoritaire regimes en de verhouding arme-rijke landen. Een stencil met beschrijving waarvoor houders van een Cultureel Jongeren Paspoort korting kun nen krijgen, is voor handen. Breehuys, Breestraat 19, telefoon 130983. LEIDEN - In de Leidse Breestraat zijn twee centra te vinden die zich met hun activiteiten, ie der op hun eigen manier richten op jongeren. Het winterprogramma van het Vrije Tijdscentrum is vorige week al in deze rubriek aan de orde ge weest,vandaag de beurt aan 't Breehuysdat zich met name richt op scho lieren van het voortgezet onderwijs. Het gebouw van het Breehuys, waarin opge nomen de winkel in bio logisch Idynamisch voedsel "Repelsteeltje" en de sociëteit voor ka merbewoners Twent- wel", is vorig jaar tij dens een verbouwing flink onder handen ge nomen. Wim Meyer, de door zijn bezuinigings maatregelen in kringen van welzijnswerkers inmiddels gehate staatssecretaris van CRM, opende de nieuwe ruimte op 27 januari. In de tijd werd het Breeh uys wekelijks door ruim duizend jongeren be zocht, waaronder drie honderd "vaste" klan ten. Behalve een voortzet ting van een aantal oude activiteiten (ge- spreksavonden, vegeta risch eethuis, koffiebar, sociëteit Mirakel), staat voor het komend seizoen een reeks nieuwe onder delen op het Breehuys- programma. Elke dins dagavond wordt de cur-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3