Post geeft Raas en Yan den Hoek week bedenktijd Gendlerman houdt Wiersma op remise Prof contract Fons van Katwijk Kromme voorlopig niet op het veld Vrij -i Ruzie in Raleigh-ploeg Raleigh wint tijdrit Russen ontslagen /OENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 SPORT PAGINA 13^ ROTTERDAM - Wim van Hanegem speelt vanavond niet voor zijn nieuwe werkgever tegen Ajax. Hoewel de tuchtcommissie van de KNVB gisteravond nog niet over alle rapporten beschikte, werd de sterspeler van AZ'67 voorlopig ge schorst naar aanleiding van de gele kaart die scheidsrechter Weering hem zaterdagavond tijdens Spar ta-AZ'67 toonde. i DEURNE - Een telefoontje van André Gevers, heeft van Fons van Katwijk plotseling een be roepsrenner met werk gemaakt. Daarmee is het aantal Van Kat- wijks, van wie Fons pas maan dag zijn licentie aanvroeg, in de profronde van Nederland op drie gekomen. Een uniek feit, zeker omdat de beide anderen, Piet en Jan, net als hij op het laatste moment (door de affaire Raas, Van den Hoek in de Ra leigh ploeg) aan de start ver schenen in Deurne. André Gevers, met Roy Schui ten het Nederlandse blok vor mend in de Franse Le Jeune- ploeg, belde naar Fons van Katwijk in Oploo om zijn ploeg leider Henri Anglade uit de nood te helpen. Gevers zei tegen Van Katwijk: "Dit is je kans, Ferdinand Bracke heeft zich afgemeld voor de profron de". In de profronde van Nederland rijdt Fons van Katwijk voor Le Jeune op proef. Henri Anglade, de ploegleider van Le Jeune, zei: "Als Fons goed rijdt, mag hij de rest van het seizoen blij ven en krijgt hij een contract voor het volgend jaar. Hij moet het deze week zelfwaarmaken". De 24-jarige Brabander wil het graag proberen. Hij was al aan zijn zevende seizoen bij de ama teurs bezig. In totaal boekte hij zo'n 55 overwinningen. Dit jaar kwam hij tot vier zeges. De laat ste twee etappes in Olympia's ronde, waarin hij de derde plaats in het eindklassement bezette en twee criteria. In Schinveld en Boxmeer. Vlak voor zijn debuut bij de profs zei hij: "Dit is weer wat nieuws. Bij de amateurs was ik echt uitge keken". Wim de Waal uit Axel is niet gestart in de Ronde van Neder land. Verwacht mocht worden dat hij als Nederlander wel zou worden geselecteerd in de Franse Le Jeune-ploeg naast Roy Schuiten en André Gevers. Wim de Waal was er niet bij. Zijn ploegleider Henri Anglade zei: "Ik heb al vier maanden geen contact meer met De Waal gehad. Ik wilde hem verschil lende keren in Frankrijk laten rijden, maar hij kwam gewoon niet opdagen. Soms hoorde ik dat hij ziek was, later weer dat hij een ongeluk had gehad. Ik vind het best zo, maar op mij hoeft hij niet meer te rekenen. Wat mij betreft, is hij ontsla gen". De zaak tegen Van Hanegem wordt niet, zoals aanvankelijk wel zou ge beuren, mondeling behandeld. Donderdagavond weet Van Hane gem het exacte vonnis. Voor het eerst in zijn carrière leek Van Ha negem na het vernemen van zijn voorlopige vonnis mentaal aange slagen. De telefoon, die roodg loeiend stond, werd de hele avond door echtgenote Truus beantwoord. Mevrouw Van Hanegem: "Willem is doodziekhad hier niet op gerekend In wezen komt het er op neer dat je zaterdagavond laat te horen krijgt dat je zondags niet mag spelen. riac. Organisatoren van dit reizende "tenniscircus" zijn weer de en thousiaste heren Roffel en Steur uit IJsselmonde, die al enkele jaren met doorslaand succes deze indoor-prof- wedstrijden overal in het land hebben gebracht. Begonnen wordt op dinsdag 2 november in Kerkrade, waarna achtereenvolgens woensdag in Haarlem wordt gespeeld, don derdag in Groningen, vrijdag in de Ahoy'-hal te Rotterdam, za terdag in Utrecht en zondag de finales in de Rijnhal te Arnhem De wedstrijden zijn steeds 's avonds met uitzondering van Arnhem waar op zondagmid dag wordt gespeeld. In vergelijking met vorig jaar is het Rotterdamse Ahoy' als nieuwe stad in het programma opgenomen. Rotterdam komt in de plaats van de Uithof in Den Haag waar de wedstrijden vorig jaar niet zo'n succes zijn geworden. De Pool Fibak (24) is het laatste jaar sterk naar voren gekomen en heeft verscheidene proftoer- nooien op zijn naam gebracht. Bob Lutz (29) is een befaamd dubbelspeler, die vooral met Stan Smith vele triomfen heeft gevierd. Maar ook in het enkel spel heeft hij talrijke lauweren geoogst. Gerulaitis (22) verraste vorig jaar op Wimbledon door samen met Mayer als niet ge plaatste paar de heren- dubbeltitel te winnen. Aanvankelijk zou het zou zijn dat de tuchtcommissie zich pas na woensdag zou beraden over de strafzaken van het weekeinde. Maar nu het ene Van Hanegem be treft, hebben ze maar meteen spij kers met koppen geslagen. Ik heb destijds nog legen Willem gezegd dat hij niet akkoord moest gaan toen ze zijn straf verminderden en er twee wedstrijden voorwaarde lijk bij deden. Nou, je hebt gezien hoezeer ik het gelijk aan mijn kant heb gehad". Willem zelf op de ach tergrond: "Hier had toch niemand op gerekend". Hans Kraay zei gisteren dat de rechtspraak van de KNVB lijnrecht tegen een gezonde bedrijfsvoering indruist. Kraay: "Dit is in strijd met de belangen van het betaalde voetbal. Aangenomen dat de voet balbond het beste met de clubs voor heeft, is dit een staaltje van hoe je het commercieel niet moet doen. Hoeveel duizenden mensen willen Van Hanegem niet uitgerekend tegen Ajax zien voetballen. Boven dien zou dit Willemseerste optreden in de Alkmaar der hout zijn geweest. Zoals AZ'67 sportief al evenzeer door deze maatregel wordt gedu peerd, want in mijn taktisch praatje was alles op Van Hanegem afgestemd. Hoewel ik zaterdag ou ders heb beweerdhield ik er in mijn hart wel een beetje rekening mee dat ze Willem niet zonder meer vrijuit zouden laten gaan. Aange zien de korte tussenperiode nu we twee toedstrijden per week spelen, zou ik wat meer begrip van de KNVB hebben verwacht. Zeker om dat alle rapporten nóg niet binnen waren". De tuchtcommissie ging gisteravond uit van een scheids- rechtersrapport en op dat van de neutrale waarnemer. AMSTERDAM - Het is Harm Wiersma niet gelukt om in de voorlaatste ronde de wereldtitel op zijn naam te schrijven. Na een bijna zes uur durend duel tegen de Israeli Gendler man faalde hij met de winst in handen op het laatste mo ment en moest een remise toestaan. De beide combattanten speelden een peningsvariant, waarin de Friese grootmeester een hekstel- lingformatie kon innemen. Het zag er allemaal nogal hoopvol uit, maar Gendlerman speelde uiterst be kwaam en in het middenspel moest Wiersma de formatie verbreken. In de overblijvende elf om elf positie bezat de aanstaande wereldkam pioen geen enkel voordeel meer en moest hij geheel opnieuw begin nen. Van dat ogenblik af heeft Wiersma schitterend gespeeld. Zeer creatief kwam hij tot een om singelingsstrategie, die Israeli in grote moeilijkheden bracht. Om direct verlies te ontgaan, zag Gendlerman zich genoodzaakt een stuk prijs te geven en winst leek voor Wiersma nu nog een kwestie van techniek. Maar dat viel tegen. Een zich ten volle gevende Ge ndlerman verdedigde zich vinding rijk en stelde Wiersma steeds voor problemen. Van een vier om twee eindspel moest Wiersma afzien we gens een remise-verdediging van zijn tegenstander. Andere wegen moest de Fries zoeken om tot winst te geraken. Hij slaagde daarin tens lotte na behoedzaam manoeuvre ren, maar faalde jammerlijk op het beslissende moment. Na bijna zes uur bereikte Gendlerman door deze fout nog een puntendeling Wiersma zal nu op de laatste speel dag tegen de Kongolees Nimbi de wereldtitel moeten binnenhalen. Spectaculair was ook het spel van Clerc tegen Kandane. Het heeft niet veel gescheeld of de Ceylonees, die eerder Jansen op remise hield, had ook tegen Clerc een puntendeling bereikt en deze daarmee van de tweede plaats in de rangschikking afgehouden. Tenslotte wist Clerc in het eindspel nog te a het lijkt waarschijnlijk dat zijn tegenstander ergens remise had kunnen bereiken. Een werkelijk prachtige partij in het flarikspelgenre leverden Tsje- golev en Hisard af. Het was tens lotte de Rus, die de aanval kreeg en hier beslissend voordeel mee be reikte. Tsjegolev bleef hierdoor met Clerc op de tweede plaats. De uitslagen van de zestiende ron de: Kuyken (Zwits) - Nimbi (Kon) 0-2, Wiersma (Ned) - Gendlerman (Is rael) 1-1, Lepsic (Joe)-Jansen (Ned) 0-2, Koeperman (Rusl) - Delhom (Fr) 2-0, Gantwarg (Rusl) - Zorn (It) 1-1, Marek (Tsj) - Smith (VS) 0-2, Kandane (Sri Lanka) - Clerc (Ned) 0-2, Tsjegolev (Rusl) - Hisard (Fr) 2-0, Verpoest (Belg) - Agliardi (Mon) 2-0. De stand: 1. Wiersma 27 punten, 2/3 Clerc en Tsjegolev 25 pnt 4. Gantwarg 23 pnt., 5. Smith 22 pnt., 6/7 Kuy- ken/Koeperman 20 pnt., 8. Jansen 19 pnt., 9. Nimbi 18 pnt., 10/11 Ver poest/Gendlerman 16 pnt., 12/13. Zom/Hisard 15 pnt., 14. Delhom 10 pnt., 15 Agliardi 6 openingsvariant, 16. Marek 5 pnt., 17. Lepsic 4 pnt., 18. Kandane 2 pnt. DEURNE - De Proftour Nederland, die als een belangrijke voorbereiding wordt beschouwd voor het wereldkam pioenschap, dat op 5 september in Italië wordt verreden, heeft vlak voor de start een nieuwe waardevermindering ondergaan. Ploegbaas Peter Post vond het op het laatste moment beter passen om zijn werknemers Aad van den Hoek en Nederlands kampioen Jan Raas buiten dit even ement te houden. ken geleden over het contract was begonnen, kwam er maar niets van om eens te praten. Afgelopen zon dag hebben we dat in Dortmund gedaan. Na zijn voorstel vind ik het op zijn plaats om nog even bedenk tijd te hebben, omdat er toch iets gaat veranderen in de ploeg. Dat weigerde Post. Toen ik hem maan dagavond vertelde, dat ik nog niets met andere belangstellenden had gesproken stelde hij als het ware Hoewel kampioen Jan Raas dat niet geloofde en zich alsnog op de "thuisbasis" Geldrop bij de ploeg meldde, ging Peter Post, die inmid dels twee reservisten had opgeroe pen, niet overstag. Omdat beide renners een nieuw en beter contract voor 1977 vooralsnog weigerden te tekenen, gunde Peter Post Van den Hoek en Raas een vrije week, om zo snel mogelijk de onderhandelingen met andere sponsors af te maken. De ploegleider "Ik ben erg teleur gesteld. Soms vraag ik me af of ik niet goed bij mijn hoofd ben. Maar dit kan allemaal gebeuren. Ik ben al verscheidene weken met deze jon gens bezig, maar het Ujkt wel een koehandel. De eisen van Raas heb ik in kunnen willigen en Van den Hoek bood ik zelfs meer dan hij had gevraagd. Niettemin wensten ze my aan het lijntje te houden omdat er nog andere aanbiedingen wa- Jan Raas, die nu het aantal train ingskilometers voor het wereld kampioenschap beduidend ziet verminderen, is erg onder de in druk van het gebeuren. "Ik heb er geen ruzie over met Post, maar dit is toch wel erg. Nadat Post drie we- Door Hans Coolegem een ultimatum. Niet tekenen, dan ook niet in de Proftour". De mogelijke veranderingen in de Ti-Raleigh-formatie waren voor Jan Raas de belangrijkste redenen om te wachten met het signeren van een contract. Peter Post "Ie dereen weet, dat ik volgend waarschijnlijk met twaalf uitkom. Maar dat is nog niet zeker. "Engeland", waar mijn directie is gevestigd, vertelt me volgende week het juiste budget, waar ik mee ga werken. Ik weet het niet, maar misschien heb ik in 1977 wel twin tig renners. Zo ligt de zaak. Maar persoonlijk denk ik niet, dat het budget waar ik dit seizoen mee heb De ploeg van Raleigh, onder aanvoering van Gerben Karstens, die het snelst Prof tour door Nederland was. ten", roept Peter Post korzelig. En verhult niet dat de belangrijkste partijen in de Nederlandse profwie- lerwerld in de komende tijd lijn recht tegenover elkaar zullen ko- i de ploegentijdrit 1 gewerkt wordt ingekrompen". De gedupeerde Zeeuw, die na een redelijk voorseizoen zich toch on verwachts mocht tooien met de na tionale trui: "Dat is het hem nu. Post hoort volgende week iets uit Engeland. Wat let hem nu om mij dan ook nog een week bedenktijd te geven? Hij zei, je moet me ver trouwen. Dat doe ik ook, maar de nieuwe omstandigheden zijn voor mij uiterst belangrijk. Post zegt, dat er nieuwe renners bijkomen. Ik wil weten wie. Want nu hebben we een goede groep, maar er kunnen wel coureurs bij komen waar ik iets tegen heb. In de koers maak ik zo veel mee. Maar dat kon niet. Je rijdt niet als je niet tekent, was het enige wat hij zei". "Hard weglopen voor een paar cen- we alleen Theo Smit nog maar voor het volgend jaar hebben gecontrac teerd en dat we weinig interesse hebben in Nederlandse renners". De enige, die momenteel direkt bij te staan. Post verdenkt het de controverses is betrokken. DEURNE - De eerste oranjetrui in de Nederlandse Proftour werd aangetrokken door Gerrie Knetemann (foto) van de Raleigh- equipe. In deurne beëindigde Knetemann de inleidende ploegen tijdrit als eerste van zijn formatie, die de snelste tijd (5.31.2 over 4,6 km) op de chronometers bracht. De tweede plaats was voor de Belgische ploeg IJsboerke, met Frans Verbeek als kopman. De „Boeren" eindigden verrassend voor de brigade van Freddy Maer- tens, die een van de favorieten voor de eindzege is. De ploegentijdrit telt evenals het daarna in Deurne gehouden crite rium niet mee voor het individuele klassement. Dezw race werd wel een Belgische triomf, omdat Guido van Sweefelt de eindsprint van een kopgroep van acht renners won. Scheveninger Bert Pronk werd vierde. concurrerende Frisol, dat zich goed mogelijk wil versterken, van het ronselen van zijn renners. Al komt hij daar, in de door Frisol georganiseerde Nederlandse prof- tour, niet openlijk voor uit. Voor hem speelt nog een andere zaak op de achtergrond mee, omdat de ironie wil dat Gazelle als co- sponsor volgend jaar Frisols wie lerploeg ook financieel gaat steu nen, in plaats van uitsluitend het materiaal beschikbaar stellen. Een stap, die werd genomen, omdat Fri sol met Mercier, het Franse fiet- senmerk van Joop Zoetemelk, in zee dreigde te gaan. En Gazelle be hoort toevallig ook tot de Ti-groep, het wereldgrote concern, dat ook Raleigh op de markt brengt. Post kribbig: "Je zou het zo kunnen stellen, dat Frisol nu met onze cen ten bezig is om onze renners weg te halen, terwijl Frisol-directeur Nico de Vries tot vervelens toe heeft ge vraagd geen renners bij elkaar weg te kopen". Jan Raas: "Ik heb twee aanbiedingen. Van welke ploegen, zeg ik niet". Frisols ploegleider Piet Liebregts, die volgend seizoen waarschijnlijk wordt opgevolgd door de Belg Florent van Vaeren- bergh en dan als manager gaat ope reren: "Aan het eind van de week maken we onze plannen bekend. Het enige wat ik kan zeggen is, dat Eddy Beugels, die de WK-ploeg samenstelt en zal begeleiden. De Limburger "Het is een teleurstel lende ontwikkeling, omdat Raas een constant goede coureur is en Van den Hoek een groot kandidaat voor de ploeg, vanwege zijn immer goede rol vim knecht. Voor Raas ben ik bang, dat hij mentaal onder deze situatie zal lijden". Tennisprofs week in Nederland DEN HAAG - In november ko men evenals voorgaande jaren vier bekende tennisprofs naar Nederland om een week lang in diverse plaatsen een toernooi af te werken. Ditmaal is de keus gevallen op de veelbelovende Pool Wojtek Fibak, de Ameri kanen Bob Lutz en Vitas Geru laitis en opnieuw Tom Okker. Okker moest Vorig jaar over igens al na de eerste dag uitval len wegens een blessure opge lopen in de super star- competitie en werd toen ver vangen door de Roemeen Ti- MOSKOU - Trainer Valeri Lobanowski en zijn assistent Oleg Brazilijewitsj hebben gisteren bij de Russische voetbalbond het verzoek ingediend te worden ontheven van hun functies bij het nationale elftal. De bond zal het verzoek waarschijnlijk inwilligen. Lobanowski en Brazilijewitsj, even eens trainers bij Dynamo Kiev, hebben ontslag aangevraagd na de kritiek, die op hen werd geleverd. De trainingsraad, onder voorzitterschap van Andrej Starostien, vindt dat de Russische selectie niet moet bestaan uit spelers van één club, in dit geval Dynamo Kiev. Ook de pers heeft het duo niet gespaard. Die vindt dat de bronzen medaille van de Olympische Spelen niet overeenstemt met de door de trainers geuitte verwachtingen. Het is onzeker of Lobanowski en Brazilijewitsj ook hun ontslag hebben aangevraagd bij Dynamo Kiev. Bij de ontmoeting tegen Dnepropetrovsk, die Dynamo met 1-3 verloor, op 18 augustus ontbrak het tweetal echter VLUG. &ELEG. EEW ^£TX?5"-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13