Boskovs werkpaarden zwoegend naar zege DIE WILLEM TOCH Hoofdrol Treytel Een botsinkje meer ook niet MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 SPORT SPORT I SPORT SPORT H SPORT SPORT H SPORT SPORT Tijdens de wedstrijd Utrecht-Feyenoord kwam Wim Jansen op forse wijze in aanraking met grensrechter Matena, die bij deze botsing geblesseerd raakte. UTRECHT - Het alternatieve Feyenoord, "werk paarden" snoof iemand in de Galgenwaard. Er lag een ondertoon van bewondering in 's mans stem. Alsof de Hanegem aanvoelden dat met het verlies van Kristensen en Van Hangem alle raffinement uit de ploeg is weggevloeid. Dus bikkelde Feye noord in niet aflatende ijver om aan te tonen dat zonder de vaak mopperende vedetten succes ook kan zijn weggelegd. JfSiajus; UTRECHTS Door Ger Stolk te bouwen. Waaraan dient te wor den toegevoegd dat de aanvalslijn Vreysen-Nico Jansen-Van Deinsen niet het sterkste deel was van Bos kovs nieuwe Feyenoord. Ook niet toen Vreijsen werd gewisseld voor Het Feyenoord van Boskov. met als Verheyen, volgens Boskov omdat sterkste wapen conditie en eollec- hu te veel op het middenveld rond- tiviteit. Niet langer de formatie van Tyff k«'r het Ver- het subtiele tikwerk, waarin krul- heyen dat Nico Jansen bu de lende ballen en razendknap op de '^eede Pa?> "U ,sPel zou hebben, vierkante meter uitgevoerd Pas ,toen W,m Jansen de in de dribble-werk de boventoon voeren, ™'mte s,p"n.tcnd,e Kreuz °"twf ar" maar een stel zwijgende zwoegers, dc' weJd het o-2, na een Oosten- door en door geconcentreerd, vech- "Jkse klasse-actie, tend voor elke decimeter grond. °ok lot'n n,08 ™oest z.ch Harrie Vos, uitgerekend de liefste onderscheiden bij een doorbraak voetballer in de eredivie, stond van van Leo van Veen. De naar het front alle Feyenoorders het meest model V-V.ü, 'r,1,ï,H'r., het Feyenoord van Boskov, VOLENDAM - Bij de aanvang v de tweede helft van de voetbalwed strijd Volendam-Wageningen heeft grensrechter J.C.G. Roeders uit Groningen een hartaanval gekre gen. Hij overleed ter plaatse. Scheidsrechter Draaisma staakte de wedstrijd onmiddellijk. Op dat moment was de stand 1-1. Maurik tot slot: "Dit andere Feye noord komt ver." Vujadin Boskov wilde met die prognose nog even wachten. "Niet tevreden over 90 minuten", heette het in zijn koe terwaals, "wel over de uitslag. En verder moeten we maar v praten met elkaar. Laten we zei twTntig'meter'het da*'k Positieve dingen zag, Lieve Harry bestaat niet Harry Vos veranderde gisteren in Utrecht tijdens de grimmige duels met Piet Hamberg in een grau wende terrier, die de gele kaart van Derks durfde riskeren. En vergele ken met de Vos, zoals die ooit een afstand shirt van Johnny Rep tussen de 00 ne6atleve. vingers hield zonder ooit echt te trekken, inderdaad een opmerke lijke metamorfose. Waarschijnlijk door die instelling won Feyenoord met 0-2 van FC ROTTERDAM-De eerste speler,die Utrecht. Qua punten een zelfde re- dit seizoen tegen de gele kaart aan- sultaat als vorig jaar tijdens de ou- hep: u raadt het: Willem van Hane- verture van de competitie. Niette- gemDe nummer 2 van AZ'67 ver min was de wijze waarop Boskov gat in de 51ste minuut van zijn troepen naar de victorie voerde Sparta-AZ'67 'mee te stappen'. aanmerkelijk triomfantelijker dan waardoor de buitenspelval niet waarop zulks vorig jaar dichtklapte. In arren moede legde onder Brzezanczyk geschiedde. Willem toen de aanstormende Mi- dingen Toen: de schandelijke opvoering chielsen maar plat rond arbiter Jan Beek, Feyenoord Móest dat. was er geen ander mid- dat uit protest het veld verliet, dit del te bedenken om de Spartaan af keer een Rotterdamse brigade die testoppen? Van Hanegem: "Was het gaat u gang, heren? Trouwens, dat ik alleen zou zijn blijven hangen, bestrijd ik. Er was nog iemand. Pe ter Arntz meen ik, die niet mee op liep". In elk geval werd deze zaak weer eens overtrokkenMiechielsen speelde de bal ook veel te ver voor zich uit. Ja en dan krijg je dit soort 11 zich louter tot voetbal bepaalde. Bovendien bleek FC Utrecht aan merkelijk in kracht te zijn toege nomen. De wijze waarop de Joegos lavische libero Paunivic FC Utrechts laatste lijn organiseerde, kon zelfs voorbeeldig worden ge noemd. De hand van Boskov, wie had Ed die Treytel sinds zijn Xerxes- periode met zoveel bravoure bezig gezien? Een andere verklaring was er niet, Boskov, die Treytel van absolute klasse noemde, een predikaat dat de doelman lange tijd niet meer verdiende.. Zoals voorstopper Rijs- bergen zijn München-tijd weer kon benaderen, libero Van de Korput dit keer negentig minuten lang ge concentreerd spelend en een ou derwetse Wim Jansen, die zich in een nog niet optimaal functione rend team zo over de kop joeg, dat hij twintig minuten voor tijd in ademnood kwam. Alzo manifesteerde het alternatieve Feyenoord zich in de Galgenwaard om FC Utrecht aanvankelijk de be tere kansen te zien krijgen. Willie Kreuz, die Oostrom maar niet kon volgen en een schitterend reage rende Treytel. Jan Streuer,'voor één keer Wim Jansen te leep af, op nieuw Eddie Treytel in de baan van het schot. En het succes, nadat eerst Theo de Jong tijdens een van zijn spaarzame briljante acties de bal op de paal had gepoeierd. Een dan zo erg, wat ik deed? Een onge lukkige botsing, meer niet. Moet ik dan een stap opzij doen en zeggen: Met Hans Kraay geloofde Willem van Hanegem dan ook zaterdaga vond niet dat de tuchtcommissie hem zal straffen. Zelfs het feit dat hij nog twee wedstrijden voor waardelijk uit zijn Feyenoordtijd tegoed heeft kon Willems optimisme 11 niet doen verminderen. Van Hane gem: "Eii anders neem ik meester Van Velzen mee, die praat me er wel uit. In elk geval is er van opzet van mijn kant geen sprake geweest. Ik Ging het dan niet geweldig? Hoe veel keer heb ik nou getraind? Hooguit drie. Ik heb weer overal plezier en dat laat ik me niet ont nemen. Ik voel me erg prettig dat een club ais PSV me zelfs nog heeft willen hebben Woensdag ben ik ge beld door 'Rijvers, die me uitno digde voor een gesprek bij hem thuis. Hij had mijn komst met de spelers besproken en die waren razend-enthousiast. Vergeet niet dat PSV de huidige landskampioen is. Uiteindelijk heb ik de voorkeur aan AZ'67 gegeven en dat is me vanavond ondanks alles uitstekend bevallen." Speelt Van Hanegem woensdaga vond met AZ'67 mee tegen Ajax? Hij: "Ik zou niet weten waarom niet. Echt, ik zie het niet zo somber in. Op het formulier staat: wegens het ten val brengen van de tegen stander zonder de bedoeling te heb ben de bal te spelen. Daarmee kan je veel kanten opIn elk geval heb ik de hele wedstrijd kunnen uitspelen zonder dat ik moe werd. Daarover heb ik mezelf verbaasd, nadat ik in zeven weken slechts drie keer train de. Alleen die gele kaart, maar het lijkt wel of ze allemaal op me loeren Als je nou zag wat die Spartaan Lees allemaal uithaaldeIk ben ech ter altijd de pineut. De Kromme bij AZ67 in dubieuze hoofdrol Havelange: hand te de Boskov viel te herken- fF£l£ït HOOT* want de ingestudeerde vrije wdöL UUU1 trap, waarmee eerder FC Den Haag zoveel succes had, bleef vlak voor rust uit toen Ries Coté zijn agressie op Theo de Jongs benen had botge vierd. Maar FC Utrecht ging wél van het vrije trap-foefje uit en zo stond Wim Jansen ineens onge dekt, toen De Jong hem de bal toe schoof. Een geweldige doelman, de Utrechtse Joegoslaaf Istatov, maar op Wimpie's zoever had ook hij geen antwoord. k i u i Misschien dat Feyenoord nadien gansaTle"1 ,"a 1 dus*Havelange, verzuimde om de 0-1 marge snel uit WILLEMSTAD - Joao Havelange. dc voorzitter van de internationale voet balfederatie (FIFA), heeft in Willem stad op Curasao verklaard dat de we reldkampioenschappen voetbal in '78 in Argentinië gewoon doorgaan. De Braziliaan zei dat de dood van Gene raal Omar Actis, die voorzitter was van het organisatiecomité, geen enkele in vloed heeft op de organisatie. „De Ar gentijnen maken de komende dagen If uit wie de leiding krijgt ROTTERDAM - De gebroeders Molenaar weten dat ze Van Hane gem in huis hebben gehaald. In het eerste uur dat hij zijn nieuwe, Alk- maarse broodheren diende, toonde Willem namelijk dat hij nog steeds de oude is. Een zeer begenadigd voetballer dus (voor de rust passes om van te watertanden), maar te vens een speler die er een mer kwaardige hobby op na houdt om zijn straflijst op de lengte van een behangrol te brengen. Die Willem toch. Aanvankelijk liet hij, virtuoze spelbepaler, de 20.000 Kasteelgangers volop genieten. Alsof mijnheer Brox op de tribune zat, zó deed Willem tegen Sparta zijn best. Maar in de tweede helft sprong het 32-jarige raspaard weer eens ouderwets door het stek. Hij torpedeerde weer Hennie Michiel- sen en arbiter Weerink kon werke lijk niets anders doen: op de bon, gele kaart. Aangezien Van Hanegem uit zijn Feyenoord-tijd nog een tegoed-bon bij de KNVB heeft (twee wedstrij den voorwaardelijk), valt te vrezen dat de gebroeders Molenaar de ko mende tijd niet meer met hun nieuwe aankoop kunnen pronken. „Mij verbaast het allemaal niets", EREDIVISIE NAC-NEC 1-0 Sparta-AZ'67 1-1 FC Den Haag-Haarlem 2-1 Ajax-De Graafschap 1-0 Telstar-Go Ahead Eagles 0-1 FC Utrecht-Feyenoord 0-2 FC Twente-FC Amsterdam 4-0 FC WV-Roda JC 1-2 Eindhoven-PSV 2-2 Stand: FC Twente 1 1 0 0 2 4 Fevenoord 1 10 0 2 2 FC Den Haag 111 1 0 0 2 2 Roda JC 1111111 1 0 0 2 2 Ajax 1 1 0 0 2 1 GA Eagles 110 12 NAC 1 1 0 0 2 1 Eindhoven 11111 0 10 12 PSV 1 011 0 1 2 De Graafschap 11 NEC 1 Telstar 1 FC VVV FC Utrecht FC Amsterdai 0 0 1 0 0-1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-1 10 0 10 1-2 10 0 10 1-2 1 0 0 1 0 0-2 1 0 0 1 0 0-4 PSV 10 10 1 Sparta 111111111 0 10 11-1 EERSTE DIVISIE SW - MVV 0-1 Volendam - Wageningen gestaakt bij de stand 1-1. Veendam - Willem II 5-2 Excelsior - FC Vlaardingen 2-2 Cambuur - Heerenveen 1-0 PEC Zwolle - FC Groningen 1-1 Fortuna SC - Helmond Sport 2-2 FC Den Bosch - SC Amersfoort 5-1 Vitesse - Heracles 6-0. Stand: Vitesse 1 1 0 FC Den Bosch 1 1 0 Veendam 1 1 0 SC Cambuur 110 MW 1 0 Excelsior 1 0 1 Fortuna SC 1 0 1 Helmond Sport 10 1 FC Vlaardingen 1 FC Groningen 1 PEC Zwolle SW 1 Heerenveen 1 Willem II 1 SC Amersfoort 1 Heracles FC Dordrec Volendam 0 Wageningen 0 0 0 De gestaakte Volendam-Wageningen in de stand opgenomen. 0 1 1 0 zal Guus Brox zeggen, die in de Kuip al vele pennen versleet met het schrijven van verweerschriften voor Van Hanegem. Die Willem. Met rugnummer 22 op drukte hij zaterdagavond zijn stempel op het werk van de 21 an dere acteurs. Hij dirigeerde voor de rust AZ'67 alsof hij al jaren voor die baas werkt en boezemde Sparta schrik in. Want al had Cor Brom voor de tweekamp in de kleedka mer uitgeroepen „we moeten lak aan Van Hanegem hebben en zelf de wedstrijd maken", de Spartanen namen toch een nogal angstige, te rughoudende pose aan. Cor Brom, later: „We hadden meer lef moeten hebben, agressiever dienen te zijn". Bij opponent AZ'67 stapten echter ook de meeste spelers met druppel tjes angstzweet in de handen de nieuwe voetbaljaargang in. Hans Kraay: „En ik had nog zo gezegd: we moeten aanvallen, risico's dur ven te nemen. Maar ja, AZ'67 blijkt nog niet gewend om in uitwedstrij den aan te vallen. Zoiets moet ken nelijk nog groeien". De neren-trainers dachten er dus zaterdag wel degelijk aan om de massa op de tribunes te amuseren (hulde hiervoor), maar de voetbal lers waren te bevreesd om na hun arbeid met een verliezersfooi te worden afgescheept. En al werd er aan beide zijden hartveroverend voor gewerkt, de wedstrijd kreeg toch helaas het etiket van „behou dend voetbal" opgeplakt. Te weinig rukten vleugel verdedigers op, te weinig gingen middenvelders - zoals dat heet - diep. Opwindend Niettemin beleefden beide keepers voor de rust enkele benauwde mo menten en de toeschouwers dus opwindende. Voor Sparta, dat in het aanvalstrio over te weinig intel ligentie beschikt, was de eerste mogelijkheid tot succes weggelegd voor Van der Meer. Maar'de onerva ren rechter spits - voor het grote werk is hij echt nog niet rijp - mikte gehaast over. Aan de andere kant joeg Hovenkamp - na een van de zeldzame keren dat hij op dorst te komen - de bal hard in het zijnet. Een Alkmaarse victorie leek voor handen na een van de sublieme passes van maestro Willem. Maar met een kamikaze-duik op de schoen van de toeschietende Peter Arntz verijdelde een dappere Doesburg de AZ-vreugde. En met die redding maakte Doesburg op slag enkele schoonheidsfoutjes - hij tastte er bij voorzetten een paar keer naast - goed. In de rust maakten beide trainers opnieuw propaganda voor aanval lend voetbal. Hans Kraay: „Ik wis selde toen ook Metgod voor Smeets, waardoor we in wezen met vier aanvallers gingen spelen. Want ik wilde per sé winnen. Dat was de opzet. Dat was de opdracht". In de andere kleedkamer riep Cor Brom tijdens hét theedrinken: ,,In de tweede helft lef tonen. Alles op de aanval gooien". Pim Doesburg later, met een brede grijns: „Ik wist niet wat ik hoorde. Dat was een heel nieuw geluid voor me. De afgelo pen acht jaar werd er in de rust al tijd gezegd van „voorzichtig aan jongens, niet teveel risico's ne- Maar het leek wel of de beide train ers voor dovemansoren hadden ge praat. Sparta en AZ'67 bléven be hoedzaam i Sensatie Sensatie evenwel in de zesde mi nuut van het tweede bedrijf. Luc Balkestein, Sparta's magnifieke ausputzer, zag dat Wim van Hane gem bleef „hangen", toen de andere Alkmaarse spelers de buitenspel- val opzetten. Prompt stuurde Bal kestein de overtuigend spelende Michielsen de ruimte in. Maar de ijlings toegesnelde Van Hanegem corrigeerde zijn fout. Op een nogal hardhandige manier evenwel. Mi chielsen ging horizontaal en Van Hanegem kreeg als belioning voor zijn reddingswerk het geel voorge schoteld. Terecht overigens. Hans Kraay, die tijdens het inci dent kennelijk oogkleppen voor had: „Een véél te zware straf. En Willem traDte niet eens. Nee, beide spelers botsten gewoon op volle snelheid tegen elkaar op. Ik neem Van Hanegem ook niets kwalijk. Elke andere verdediger zou zoiets hebben gedaan. Over igens, ook uit menselijke overwe gingen had Weerink hem geen geel moeten geven. Hij weet immers hoe de zaken er met Willem voorstaan." Van Hanegem heeft op de lat gekopt deponeren. Doesburg is Kansloos. En daarna ineens zeer reëel: "Ik ben aan dit geval ook niet schuld loos. Willem was immers nog niet rijp voor negentig minuten voetbal. Ik had hem dus moeten vervangen. Maar ja, wat hij voor rust liet zien was zo'n grote klasse, dus Hennie Michielsen: "Zegt Kraay dat Willem me niet trapte? Waan zin. Van Hanegem raakte me zó hard dat hij er zelf een dikke enkel aan overhield." Dróomgoal Twaalf minuten voor tijd weer sen satie. Van Hanegem beging een overtreding ten opzichte van Van Staveren. Hennie Michielsen zou de vrije trap nemen. Doelman Vooys verwachtte een voorzet, maar de slimme Michielsen had dit in de gaten en kanjerde meteen op doel. Als een bom sloeg de bal in het nylon. Michielsen, later. "Mensen kinderen, wat voel je je gelukkig als je zo'n droomgoal maakt." Nadat Sparta had verzuimd om verder afstand van AZ te nemen (de kansen ervoor waren er) volgde ze ven minuten voor tijd de koude douche. Hoofdrolvertolker Wim x Mol rechts) zal de bal in het doe van Hanegem kopte de bal op de lat en invaller Mol (voor Vonk) werkte de terugspringende bal over de doellijn. Een verontwaardigde Wim Meutstege: "Maar Mol drukte daarbij Ray Clarke omlaag. En wat het erge is. Weerink gaf dat toe. Hij had het gezien. "Maar in een duel om de bal fluit je voor zoiets niet" zei hij." Ook in de laatste minuten opwin ding. Van Hanegem velde de brutale Terrv Lees en mocht blij zijn dat Weerink deze actie heel mild beoordeelde. En op de valreep kreeg de lange Smeets nog de mo gelijkheid om het Spartaanse drama compleet te maken. Vrij voor Doesburg knalde hij evenwel naast. Een eerlijke Kraay: "Bijna pakten we dus twee punten. En dat terwijl Sparta toch de meeste aanspraken op de overwinning mocht maken. Als er eén verdiend had te winnen, was het Sparta geweest." Cor Brom: "Ach, 1-1 lijkt me wel de juiste uitslag." En tenslotte Luc Balkestein: "Dit Sparta gaat meer punten halen dan vorig seizoen. Daar,ben ik va!n over tuigd." Het zou best eens kunnen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9